Kamer: Enquête komt er 'EN KIJKEN :cgh25°g,'nP "kies 1r ^'Pmengse; Cermet Tagliatelle. .69 5.- Westeuropese Unie: 5000 extra militairen naar Joegoslavië Inzicht in uitvoering sociale zekerheid staat voorop iets met DAF' Joegoslavië-top eindigt met hoopvol signaal Van de Servische hel in de Hollandse hemel SERVIEZEN 4ege4ekjctaje[ Gewelddadig weekend verwacht in Rostock j Merijntje ie hard rijden? han stoplicht Jieteen op rood leer meldingen [handeling [Idpnnt witwassen i crimineel geld pegraaf wint iii-klassieker lercedes Benz: pak geeft VS j een kans' Tsjechen willen Havel terug BOSBADHOEVEN 01659-2570 STEENGRILLEN HUIS TEN BOSCH X Si! ^StO'DU. even kijken naar JVf Hülsta-meubelen Myall jarenlang meegaatV^/öOEij} Oostburgsestraat 36 tel.01170-52161 Zuidzande DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1992 t32ste jaargang I I I I I paus. [Wl'tte w>h toe. Laat tnn hPPe.nd 5 minu- )mo huisvuilzakken.Q q( |k 20 stuks Uit onze bloemenafdeling otchrysanten, ■verse kleuren, 2 stuks e nieuwe AllerHande is uit: po pagina's vol informatie, recepten n 8 pagina's met actueel bood- xhappennieuws. Deze maand o.a. fongstrelende taarten met zuivel". Ie AllerHande ligt gratis voor u klaa i onze winkel.* lissel - Automobilisten j met een snelheid van Lea de 50 km per uur Lr de Antwerpse straten tóen, zullen binnenkort trast worden door ver- Lrslichten die dan auto- fatisch op rood springen. apparatuur is gekoppeld a een radar-detector. Die jtl de snelheid waarmee Ito's rijden. Ligt die snel- Jid boven de 50 km per /dan springt het aan de iar gekoppelde verkeers- cht automatisch op rood. Van onze redactie buitenland Londen - De internationale gemeenschap stuurt meer troepen naar het voormalige Joegoslavië. Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties kondigde gisteren in Londen tij dens de vredesconferentie over het door oorlog verscheurde land aan dat er meer VN-troepen heen gaan. En de Westeuropese Unie stelt in ieder geval 5.000 manschappen beschikbaar aan de Verenigde Naties, is gisteren van bronnen in Londen vernomen. De militairen moeten de voed- seltransporten in Bosnië-Herce- govina begeleiden. De extra Europese troepen zul len ook een taak krijgen bij het toezicht houden op zware wa pens van de strijdende partijen en bij de controle ep het em bargo tegen Servië. De ministers van defensie en buitenlandse zaken van de WEU vergaderen vandaag in londen. Behalve over de inzet van de troepen beraden de bewindslie den zich-'ook over de invoering van een volledige zeeblokkade voor Servië om het embargo van de Verenigde Naties te waarbor gen en Servië een signaal te ge ven dat er een eind moet komen aan de oorlog in Bosnië-Herce- govina. Wat de Verenigde Naties betreft, de VN-onder-secretaris-generaal voor vredesmissies Goulding zei dat de uitbreiding van de vre desmacht niet gezien moet wor den als een militaire interventie maar 'om een meer robuuste ma nier om de voedselkonvooien te beschermen'. Goulding maakte gewag van een uitbreiding van de VN-vredes- macht van 1.600 naar 8.000 man. Terwijl in Londen gepraat werd, ging in Bosnië-Hercegovina de strijd door. In de Bosnische hoofdstad Sara jevo zijn gisteren negen mensen gedood toen een mortiergranaat insloeg bij een rij wachtende mensen. Twintig mensen raakten gewond. De Bosniërs beschuldigden Ser viërs ervan de wachtende rij mensen bewust als doelwit te hebben gekozen. Op zijn beurt had Servië woensdag al, via de televisie in Belgrado, 'mediage nieke wreedheden' in Sarajevo voorspeld. Bosnische milities en sceneren tijdens belangrijke conferenties steeds zelf derge lijke slachtingen, meent Belgra do. In Nederland debatteerde de Tweede Kamer gisteren over Joegoslavië. De Kamer had forse kritiek op de laksheid van de in ternationale gemeenschap om daar in te grijpen. Premier Lub bers legde uit dat de Europese leiders tijd nodig hebben gehad om te beseffen dat daadwerke lijke actie nodig is. Hij „vertelde ook dat Major hem tijdens de Olympische Spelen al gepolst had over de Nederlandse bereid heid troepen te sturen. Mburg - Het aantal meldin- |van kindermishandeling in and is vorig jaar fors toege- tn. Dat blijkt uit de cijfers 11991 van de Raad voor de ierbescherming in Middel- t.In vergelijking met 1990 is laantal meldingen met 64 lat gestegen. Volgens de voor de Kinderbescher- fikse toename een ge- (van de voorlichtingscam- om kindermishandeling tóen. ft ZEELAND - Cl Banken moeten in ■toekomst ongebruikelijke fi- tee transacties melden bij (speciaal meldpunt. Op die lier wil het kabinet het 'wit- sen' van crimineel geld be lden. Volgens een woordvoer- lvan het ministerie van finan- tjaat het om 'alles waarvan Ibaliepersoneel van een bank f vermoeden dat er iets mis Juendaal - Jacques Hanegraaf fe de wielerwedstrijd voor ■essionals Veenendaal - Vee- fiaal gewonnen. Hij legde de kilometer af in 5 uur, 7 mi tten 54 seconden. De Neder- Jder won de sprint van de ■groep, bestaande uit acht pers. De Belg Redant werd ede, Rob Harmeling derde, lit VERDER SPORT - B1 Een onderonsje tussen de Kroatische president Tudjman (r) en VN-medewerker Okun tijdens de conferentie over Joegoslavië. - FOTO EPA tart - De Duitse autofabri- lt Mercedes-Benz heeft giste- pntkend de bedoeling te heb- l te nemen in de Neder- concurrent DAF of plan- Me hebben om het gehele be- over te nemen. Tijdens de seatatie van de jaarcijfers ïDAF-topman Baan toege- I® dat er inderdaad onder- field wordt, maar hij wilde Tzeggen met wie. ECONOMIE - A5 {kdad - Irak geeft de Ameri- N, Britten en Fransen 'nog kans' om terug te komen op "■besluit een vliegverbod in ft zuiden van het land in stel- 1 kak zal 'op een geschikt 'sent en met de gewenste Pielen' reageren op de instel- pvan het vliegverbod dat gis- p van kracht werd, zo ver- lade de Iraakse regering, f®BUITENLANDA4 Van onze correspondent Bert Schampers Londen - De internationale conferentie over Joegoslavië in Londen is gister avond geëindigd met een hoopvol sig naal op vrede. Alle partijen hebben de verklaringen onder schreven die betrekking hebben op het con flict en die aansturen op een einde van de oorlog. De Britse premier Major, die samen met secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties de conferentie leidde, sprak na afloop van een goed resultaat. Major beklemtoonde dat de internationale gemeenschap aan de Joegoslavische partijen zijn woede heeft getoond. „We hebben laten zien dat we een einde willen maken aan het menselijk lijden." Ook de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Eagleburger zei te geloven dat het proces dat nu op gang is gebracht, een einde kan maken aan het bloedvergieten en de enorme vluchtelingenstroom. Op 3 september begint in Génève onder voorzitterschap van de VN en de EG, een nieuwe ronde van onderhandelingen. Zes werkgroepen zullen zich over de details buigen van de akkoorden die in Londen zijn gesloten. Daarbij wordt groot belang ge hecht aan de mensenrechten en wordt een oplossing uitgewerkt voor de minderheden in de Balkan. Zo zal de status van de Alba nezen in de door Servië gecontroleerde pro vincie Kosovo, nader worden bekeken, even als die van de etnische Hongaren in Vojvo- dina, de moslims in Sandjak en de Albane zen in Macedonië. De conferentie in Génève wordt geleid door Cyrus Vance en David Owen, die namens de EG de plaats inneemt van Lord Carrington. De Serviërs hebben in Londen moeten ac cepteren dat de internationale gemeenschap de economische boycot nog opvoert, maar vooral ook het toezicht op naleving ver scherpt. Pas als blijkt dat Servië en de nieuwe Joegoslavische federatie coöperatief zijn en de vrede in de Balkan willen herstel len, kan de internationale gemeenschap be sluiten de economische sancties op te heffen. Maar dat zal dan moeten gebeuren door de Veiligheidsraad en niet door de conferentie in Génève. In een verklaring over Servië en Montenegro hebben de betrokken partijen zich verplicht de integriteit van de bestaande grenzen te erkennen en de rechten van minderheden te eerbiedigen, zoals die zijn vastgelegd in in ternationale verdragen. Van de Serviërs wordt ook verwacht dat ze hun invloed aan wenden om hun broeders in Bosnië-Herce govina te laten stoppen met oorlogvoeren. In soortgelijke bewoordingen worden ook alle partijen in Bosnië-Hercegovina opge roepen een einde te maken aan het geweld. Ook deze verklaring is door alle deelnemers aan de conferentie, dus ook de betrokken Joegoslavische groeperingen, geaccepteerd. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 AH Vaste Klanten FondsJINOEZE KRANT: Iteeds meer klanten be leggen hun spaarzegels WA f het AH Vaste Klanten 1 fonds. Neem uit de win- lel even de brochure Inee als u wilt weten loe dat in z'n werk gaat. \H Service lijn: bel gratis 06-0305. De artikelen in deze advertentie kunt u in llle AH winkels kopen, behalve de artikelen (vaar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen f unt u alleen kopen in AH winkels waar ee^ lan die cijfers op de deur staat. Reclame prijzen gelden t/m zaterdag 9 augustus a.s. k Zolang de voorraad strekt. I Indaag 2 katernen I ^tergrond "inenland Buitenland ™onomie Beurs Sport Zeeland Gids "TV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 Hardrijders over de rooie albe heijn Van onze correspondente Janny Kok Rotterdam - Asmira Sabic (17) zit bij haar moeder wat verlegen lachend op de bank bij de familie Huremovic in Rotterdam. Ze kunnen het eigenlijk nauwe lijks geloven dat ze 'zomaar' uit de oorlog, die hun eigen dorp Sanski Most in Bosnië niet voor bij ging, in het vrije Nederland zitten. Alles vinden ze hier 'super'; zelfs het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt, waar Asmira komende maandag wordt opgenomen om geopereerd te worden aan haar ernstig geschonden gezicht. De oorlogswonden liep ze op toen Servische strijders een brand- bonl in haar ouderlijk huis gooiden. 'Gewoon' omdat ze moslim zijn. „Mijn man zit gevangen in een concentratiekamp in Bosnië", vertelt Asmira's moeder. „Daar zitten ook drie broers van me en twee zwagers. Waarom? Omdat ze moslim zijn. Vrouwen en kin deren werden ook een dag vast gehouden en toen we weer terug Asmira Sabic. mochten, werden onze huizen in brand gestoken. Toen dat met ons huis gebeurde was Asmira nog binnen." Mevrouw Sabic vertelt schijn baar onbewogen dat de ernstige verbranding van het gezicht van haar dochter niet de enige el lende is die ze heeft gezien. Asmira, die eruit ziet als een mager meisje van 11 en een pop stevig in haar armen houdt, hoort het zonder een merkbare reactie van verdriet aan. „Ik kan niet meer huilen", zegt mevrouw Sabic, „want ik heb zoveel verschrikkelijke dingen gezien. Je gelooft eigenlijk niet wat je ziet. Toen we onze huizen moesten verlaten, moesten we over een brug heen. Servische soldaten zeiden 'als je wat hebt, gooi het dan over de brug'. Een vrouw moest haar kindje van 17 maanden over die brug gooien en andere mensen geld. Bij weer een andere brug wilde een vrouw, die op het punt stond te bevallen, achter blijven. Die sol daten zeiden haar 'wij helpen je wel bevallen' en sneden met een mes haar buik open. En er was niemand die iets kon doen. Nie mand hielp ook. Onze buren zijn Servische boeren, die we al lang kennen. Maar ze hebben ons niet geholpen." Ze kon dan ook nauwelijks gelo ven dat Hassan Huremovic van de Stichting Bosnië - Hercego- vina haar beloofde te proberen haar en haar dochter naar Ne derland te halen voor medische hulp. Ze moest niet alleen haar dorp, dat ze nog nooit uit was geweest, veriaten maar ook haar drie an dere kinderen. Die zitten in een opvangkamp in barakken. Voor hen en haar man willen mevrouw Sabic en haar dochter weer terug naar hun geboorte grond. Voorlopig blijven ze nog in Rotterdam waar mensen van de Stichting Bosnië-Hercegovina bezig zijn geld in te zamelen om de dure operatie te bekostigen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er komt een parlementaire enquête naar de uitvoering van de sociale zekerheid. Een meerderheid van de Tweede Kamer, inclusief het tot enkele dagen gele den tegenstribbelende CDA, is daar gisteren mee akkoord gegaan. De commissie zal uit negen le den bestaan; PvdA en CDA ver schillen ernstig van mening over het voorzitterschap. De schuldvraag staat niet voor op. De commissie wil in de eer ste plaats 'zicht en inzicht' krij gen 'op en in het feitelijk func tioneren' van GAK's, GMD's en bedrij f sverenigingen. Ook de relatie tussen deze orga nisaties en de Sociale Verzeke ringsraad en het ministerie van Sociale Zaken moet tegen het licht worden gehouden. „De Kamer weet gewoon te wei nig over de manier waarop die instanties werken. Daarover wil len we vooral duidelijkheid", al dus PvdA-Kamerlid Buurmeijer, voorzitter van de sub-commissie die een eerste onderzoek naar de uitvoering van de sociale zeker heid heeft gedaan. WD-Kamerlid Linschoten, een van de initiatiefnemers voor een onafhankelijk onderzoek: „In de afgelopen tien jaar is bij enque- tes steeds de vraag geweest: wie had er schuld en moet die per soon weg? Voor zo'n benadering kiezen we nu niet." Toch komt in de enquete ook de vraag aan de orde of de bewindslieden van Sociale Zaken op de hoogte wa ren van het tekortschieten van de uitvoering van de sociale ze kerheid en of ze dat aan de Ka mer hebben gemeld. De Vaste Kamercommissies voor Sociale Zaken en de Rijksuitga ven hebben gisteren voorgesteld het onderzoek om te zetten in een parlementaire enquete. Dat betekent dat getuigen onder ede en in principe in het openbaar worden verhoord. Getuigen kun nen niet van een verhoor weg blijven. De vakbeweging en de Sociale Verzekeringsraad hebben inmid dels laten weten loyaal mee te werken aan de enquete. „Wij hebben niets te verbergen", al dus een woordvoerder van de vakcentrale FNV. De enquêtecommissie bestaat uit negen leden: elk twee van CDA, PvdA en WD en één van D66, Groen Links en de kleine confes sionele partijen. Uit haar mid den kiest de commissie een voor zitter, De enquete gaat een jaar in beslag nemen: de commissie heeft tot en met april 1993 nodig voor het voorbereidend onder zoek. Daarna volgen gedurende drie maanden openbare verho ren, waarna het rapport in augustus kan worden gepresen teerd. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIE) U heeft niet alles gezien als u niet bij ons bent geweest Serviezenspeciaalzaak Showroom: Dorpsstraat 58 Chaam. Tel. 01619-1285 Vaclav Havel is dan wel geen president meer, de Tsjechen zouden hem graag terug zien als staatshoofd zodra ze afgescheiden zijn van Slowakije. Nu de leiders van Tsjechië en Slowakije tot een vergelijk zijn gekomen zal dat mogelijk al op 1 januari 1993 gebeuren. ZIE BUITENLAND -M Vandaag af en toe zon en plaatselijk een bui. In de avond mogelijk met onweer. Wind eerst vrij krachtig, in de loop van de dag afnemend tot matig. Van onze redactie buitenland Rostock - De autoriteiten in de Noordduitse havenstad Ros tock verwachten komend weekeinde een escalatie van het ge weld dat de stad nu al vijf achtereenvolgende nachten in zijn greep houdt. Links-radicale actiegroepen hebben aangekondigd dat zater dag een 'mars op Rostock' zal worden gehouden uit protest te gen de vreemdelinghaat. Ge vreesd wordt dat rechts-extre- misten en links-radicalen elkaar dan te lijf zullen gaan. De auto riteiten houden rekening met 'het ergste'. De Duitse binnenlandse veilig heidsdienst verwacht dat er ko mend weekeinde zo'n 10.000 linkse demonstranten naar Ros tock reizen. De dienst denkt dat zich een harde kern van duizend extreme autonomen onder hen zal voegen. De autonomen staan erom bekend gevechten met rechtse jongeren en de politie uit te lokken. Ook wordt er rekening mee ge houden dat er nog meer rechts- extremisten naar de havenstad komen, omdat 'ze het gevoel hebben de afgelopen dagen een overwinning te hebben behaald'. De autoriteiten denken niet dat het op massale straatgevechten zal uitdraaien, maar meer op aanvallen door kleinere groepjes .die na het uitdelen van rake klappen zo snel mogelijk probe ren te verdwijen om ergens an ders weer op te duiken. Een si tuatie die voor de politie moeilij ker onder controle te houden is. De officier van justitie in Ros tock zei dat tegen 23 arrestanten die deelnamen aan de rellen aanklachten zijn ingediend, die variëren van vernieling tot in een geval poging tot moord. Van de 400 jongeren die de afgelopen dagen in Rostock door de politie zijn opgepakt is het merendeel weer op vrije voeten. De Duitse president Von Weiz- sheker heeft het geweld een 'boosaardig en ernstig' teken aan de wand genoemd. Minister van binnenlandse zaken Seiters pleitte voor onmiddellijke grondwettelijke inkrimping van het asielrecht. Zo'n 2.000 inwoners van Rostock hielden gisteren een demonstra tie uit protest tegen het geweld tegen de buitenlanders in hun stad. (ADVERTENTIES) RECREATIEPARK .Dixieland en Soul Oude Antwerpsepostbaan 81b, 4741 SG Hoeven, N.-Br. Wat zegt u Nooit van gehoord Da's al zo oud als de weg naar Rome. Het leuke Is dat dit de maag én de avond vult. Gezellig lek ker lang genieten In de romantische sfeer van de oudheid. Wij dragen daar een steentje aan bij. Dat is dan zonder vlam toch een avontuurtje waar u gloeiend bij bent. Voor slechts kom en blijf je eten AAN DE MARKT IN ETTEN-LEUR RESERVEREN 01608-12340 (ADVERTENTIE) GRAT3S Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: - Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per. Z kwartaal acceptgiro82.20 Z kwartaal autpmatisch... 79.70 maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: - Plaats: - In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1