Sigourney Weaver kaal in ruimte Europa' hallucinerende filmreis «iti Utrecht weer in teken Festival Oude Muziek films Mickey Rourke schimmige schurk in thriller Grote ontwerpers in eei fascinerende tv-reeks Theaterfestival brengt mooiste stukken terug ST;: expos Humor voor e Vensterbankpro FILMGIDS Mix Madonna's bed voor Unicef 'Alien 3' van videoclipmaker David Fincher Bob de Moor, medeschepper van 'Kuifje', gestorven \*og te zien Schrijvers achterna DE STEM VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1992 M STEM Iiiililiif i Éi»lll drr>8n$ Regen, dus museum- weer. 'De grote utopie', de overzichtstentoon stelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam van Russische avantgar- distische kunst tussen 1915 en 1932 liep nog een paar dagen. Een goede bestemming voor zo'n laatste vakantiedag. Dat dachten er meer. Een rijtje in de Paulus Potterstraat. Veel Italiaans, wat Frans en een beetje Neder lands. Wel dertig zalen vol met werken. Sommige opgedeeld in kabi netjes. De schilderijen hingen bijna schouder aan schouder, teke ningen en ontwerpen in een paar rijen boven elkaar. Affiches per vier op reusachtige als een boeg de zaal instekende panelen. Het licht was als van een studeerkamerlamp. Overal was het druk. Geen honderdtallen per zaal, maar voor elk doek een kluitje. Zo dicht mogelijk er bovenop, anders zie je niets. Stilstaan en tien mi nuten aandachtig kijken ging niet. Een volgend groepje drong op. In de belendende vleugel was het uitgestorven. Zo'n tien normaal verlichte zalen Clyfford Still, aan elke wand een doek. Grote, voor de huiskamer ongeschikte formaten. Grondkleuren en koeiehuid- motieven. Af en toe kwam een suppoost langs op zijn ronde. Hij leek verbaasd dezelfde bezoeker nog steeds voor hetzelfde doek aan te treffen. Toch was Clyfford Stills expositie een even groot evenement. Still, een van de reuzen van het Amerikaanse expressionisme, was nog nooit in Europa te zien geweest. Daarin verschilt hij van zijn bent genoten Barnett Newman, Mark Rothko en Jackson Pollock. Hij hield zich buiten het commerciële circuit. Wie hem waardeerde kon op erkenning rekenen. De musea in Buffalo en San Francisco zijn zo via schenking aan hun collecties Still gekomen. Het zijn de enige twee plekken waar zijn werk ge toond wordt. In '68 en '75 is er driftig geprobeerd een overzichts expositie van Still in Europa te organiseren. Still hoefde niet zo nodig. De Kunstholle in Bazel lukte het nu zijn weduwe over te halen. De beide Amerikaanse musea leenden werk uit en dat ondanks een of ficieel uitleenverbod. Beeren, de vertrekkende Amsterdamse direc teur, kreeg gedaan dat het Stedelijk de tentoonstelling mocht over nemen. Het zou de zomergebeurtenis moeten zijn. Want dat er ook Russen onderweg waren, was toentertijd niet te voorzien. Toch kwam er vrijwel niemand kijken. De Russen trokken alle aandacht. Nooit vertoonde werken, schreven de kranten. De de pots van het stalinisme toegankelijk voor iedereen. Een encyclope dische hoeveelheid. Niet te missen voor wie wil begrijpen waarop de vernieuwing van deze eeuw teruggaat. De kreten hebben gewerkt. De kassa rinkelde. Nauwelijks iemand van de bezoekers, ook niet van de buitenlanders, scheen te besef fen dat de essentie al in 1979 vertoond was. In 'Paris-Moscou' van het Centre Pompidou. Er was nu meer, te veel wellicht, maar het beeld dat dertien jaar geleden geschetst was en dat in de nog altijd verkrijgbare catalogus helder uiteengezet en toegelicht werd, ver anderde niet. Natuurlijk het Stedelijk vertoonde ook affiches van de tragische Klutsis. Slachtoffer van de Stalinterreur, nadat hij begin jaren '30 nog zijn beste krachten aan de wereldrevolutie gegeven had. Ar beid adelende oproepen, de zegeningen van het regime tellende Lenin- en Stalinkoppen, gevat in hoogovens en kranen, en de mo derne tijd verwelkomende locomotieven gecontrasteerd met een Lawrence of Arabia-achtige kameelrijder. Maar ook die zijn be kend, zij het niet in deze context. Malevich dan? De grote ster, trok die al dat volk? Onwaarschijn lijk. Wat hier als het treffendste van hem gebracht werd, hing al op zijn eigen Stedelijk-tentoonstelling van 1988. Het is het mooie ver haal van onderdrukking, verloren gewaande cultuurschatten en exclusiviteit dat verkocht. Een mix van publiciteit, politiek en kunst en die heeft ervoor gezorgd dat wat echt nieuw en exclusief was voor deze zomer nauwelijks aandacht heeft gekregen. Van onze kunstredactie Utrecht - Tien dagen oude muziek, 580 musici uit 19 landen, 62 concerten, waar van de helft al uitverkocht is, in 14 Utrechtse torens luiden 43 klokken tegelijk. Dat is de elfde editie van het Holland Festival Oude Muziek in Muziekcentrum Vredenburg en andere zalen in Utrecht, dat vandaag be gint en duurt tot en met 6 september. Het internationaal vermaarde festival brengt muziek uit de Middeleeuwen, Renaissance, Barok, Klassieke periode en de vroege Romantiek. Extra aan dacht krijgen onder meer de historische harp, muziek van het Iberisch schiereiland en niet-westerse oude muziek. Tijdens het openingsconcert, vanavond om 20 uur, worden werken van Biber gebracht door The Amsterdam Baroque Choir and Orchestra onder lei ding van Ton Koopman. Zon dag 30 augustus is er een inte grale uitvoering van de Rosen- kranz-sonates van Biber door het Freiburger Barockorches- ter. Andere hogtepunten zijn de scenische oratoria over de Kruisafneming van Perti (1707) en Fux (1728), de con certante uitvoering van de opera 'Los desagravios de Troya' van Joaquin Martinez de la Roca (1712) en de uitvoe ring van de 65e Cantiga de Santa Maria, bestaande uit 52 coupletten. Naast de concerten zijn er beiaardbespelingen, video voorstellingen, lezingen, een symposium, een studiedag, een oude muziek-markt en rondlei dingen door de stad. De NOS- tv maakt opnamen die dinsdag 8 september woren uitgezon den. Radio 4 brengt recht streeks tien concerten. Amsterdam (anp) - Het bed van Madonna uit de film 'In bed with Madonna', een overhemd van Julio Iglesias en een door Marilyn Mon roe gesigneerde chèque van drie dollar. Dat is een kleine greep uit het aanbod van voorwerpen van (pop) artiesten die tijdens de Ve ronica Muziekveiling van 16 september onder de ha mer komen. De veiling vindt plaats in de Central Studio's in Utrecht. De 31 voorwerpen zijn vooraf gaand aan de veiling op 10,11, 12 en 13 september bij het vei- lighuis Christie's in Amster dam te bezichtigen. Het vei linghuis verleent belangeloze medewerking aan de veiling. De totale opbrengst is ten bate van Unicef. Voor rond de vijfhonderd gul den zijn een paar handschoe nen van Whitney Houston, een wit smokinghemd van Roger Moore, of een paar suède laar zen van Gloria Estefan ver krijgbaar. Alle voorwerpen zijn door de artiesten gratis ter beschikking gesteld. Sigourney Weaver in de derde aflevering van 'Alien'. Ditmaal is zij een draagmoeder die zich kaal scheert om zich de mannen van het lijf te houden. - foto columbia/tri star Van onze filmredactie Steeds meer reclamefilmers en muziekclip-regisseurs maken de overstap naar de speelfilmindus trie. De jonge David Fincher werd op basis van zijn snelle spots voor een bekende sport schoenenfabrikant en videoclips van Madonna en George Michael gevraagd om de derde aflevering van de griezelfilm 'Alien' te re gisseren. Blijkbaar wordt in Hollywood gedacht dat wie de vaardigheid heeft marktgerichte filmpjes te maken, ook in staat is tot het re gisseren van een bioscoopfifilm. In het geval van 'Alien 3' is dat een misvatting. De film is een aaneenschakeling van losse flod ders waarmee de kaalgeschoren hoofdrolspeelster Sigourney Weaver ondanks haar gevoelige acteertalent weinig weet aan te vangen. Dat ligt niet alleen aan de regis seur. 'Alien 3' had maar beter helemaal niet worden gemaakt omdat de formule na de tweede aflevering al uitgewerkt was. Na de originele en voortreffelijke 'Alien' van Ridley Scott uit 1979 was zelfs 'Aliens' uit 1986 over bodig, al kon je daar nog van zeggen dat regisseur James Ca meron zoveel spektakel bood, dat de film nog enig recht van bestaan had. Hoe gestileerd en kostbaar 'Alien 3' ook oogt, de film vonkt niet omdat het scena rio gewoon te zwak is. Feitelijk worden de twee eerdere verhalen nog eens dunnetjes overgedaan. In 'Alien 3' stort Ripley (Sigour ney Weaver) met een ruimte schip neer op een afgelegen strafplaneet. Ripley is de enige overlevende van de ramp. Ze is niet erg welkom omdat de pla neetbewoners bestaan uit moor denaars en verkrachters die van de weeromstuit maar een reli gieuze sekte hebben gevormd. Hoewel Ripley het hoofd kaal scheert om wat geslachtslozer over te komen, zorgt ze voor on rust onder de mannen. Een dok ter (Charles Dance) ontfermt zich over haar en het tweetal tortelt wat rond in de ruimte. De idylle wordt verstoord door de 'alien', het dodelijke buiten aardse wezen dat zich in het ruimteschip verstopt had. Al snel vallen de eerste slachtoffers en moet Ripley, net als in de voorgaande delen, het monster onschadelijk zien te maken. Niets nieuws onder de zon dus, met dat verschil dat Ripley in deze aflevering draagmoeder is. Ze moet dat bekopen met een sa crale dood die gelukkig meteen het einde van de serie betekent. Erg angstaanjagend is 'Alien 3' niet. Regisseur David Fincher houdt het op beproefde trucjes. Het monster zelf komt wat meer in beeld dan in de andere films, vooral tijdens een Formule 1- achtige race in de catacomben. Maar al snel is het gedrocht niet griezelig meer en houdt men het voor gezien. Jammer voor Si gourney Weaver die zich van een betere kant kon laten zien in de eerste 'Alien'-film, in 'Working Girl' en vooral in 'Gorillas in the mist'. 'Alien 3' draait in Cinésol 3 in Bre da, Roxy 1 in Bergen op Zoom, City 1 in Roosendaal en De Koning van Engeland in Hulst. Van onze filmredactie De laatste jaren is Mickey Rourke, eens het nieuwe sex-symbool van Hollywood, aan het dolen geraakt. De labiele maar charismati sche acteur, die in Europa veel populairder werd dan in Amerika en een poos als het nieuwe sex-symbool gold, heeft ook aan deze zijde van de oceaan aan glamour inge boet. Veel fans haakten af bij de erotische draak 'Wild Orchid', waarin hij rondliep met een opgeblazen hoofd. Maar ook 'Desperate Hours' van Michael Cimino en 'Harley Da vidson and the Marlboro Man', waarin hij de spot dreef met zijn imago, waren teleur stellend. Zelf zag Rourke ook geen heil meer in Hol lywood en verruilde Los Angeles voor zijn geboorteplaats Miami waar hij het opnieuw als bokser probeerde en aandeelhouder werd van een grote disco. Nu is hij gescho ren en in modieus pak terug als gentleman- boef in 'White Sands'; een troebele thriller van Roger Donaldson ('Cocktail'). Bij een canyon in New Mexico worden een lijk en een half miljoen dollar gevonden. De brave en dappere sheriff Willem Dafoe ont dekt dat de dode op het punt stond zaken te doen met de dubieuze wapenhandelaar Rourke. De sheriff besluit zich uit te geven voor de overledene om Rourke in de val te lokken. De overledene wilde hypermoderne wapens kopen om die met winst door te sluizen naar Zuidamerikaanse guerilla's. Omdat het tweetal niet over voldoende geld beschikt, schakelt wapenhandelaar Rourke de myste rieuze en chique Mary Elizabeth Mastranto- nio in, een dame uit de plaatselijk high so ciety. Zij heeft een oogje op de getrouwde sheriff en is bereid om mee te doen. Helaas wordt de plot van 'White Sands' no deloos ingewikkeld gemaakt en krijgt het verhaal een wel erg gekunsteld karakter. Het bevat de nodige onwaarschijnlijkheden, vooral de bemoeienissen van FBI en CIA zijn niet erg overtuigend. Toch weet de film wel te boeien. Mickey Rourke zet weer een van die schimmige, ongrijpbare figuren neer waarmee hij bekend is geworden is. Boven dien zijn de lokaties prachtig. De film is grotendeels opgenomen in het, heuvelach tige kunstenaarsdorp Taos in New Mexico. Als je dan ook nog eens tegen deze mooie achtergrond Dwight Yoakam 'The heart that you own' hoort zingen, kun je niet onbe roerd blijven. 'White Sands' van Roger Donaldson draait in Cinésol 2 in Breda. Door Marjan Mes 'Europa', de hallucinerende speelfilm van de Deens-joodse cineast Lars von Trier, draait nu ook in Filmhuis Concordia in Breda. Een gelegenheid die de filmliefhebbers zich niet mogen laten ontgaan, al zal sommigen misschien de holle pathos, die de film ook bevat, tegenstaan. Toch heeft 'Europa' vooral de trekken van een filmisch meesterwerk. De schitterende zwart-witbeel- den (soms afgewisseld met kleur) en de vreemde gebeurtenissen slepen de kijker mee door een verbijsterend universum dat weinig met de Europese werke lijkheid te maken heeft. Melo drama en thriller tegelijkertijd gaat de film niettemin over de trauma's van de Duitse misdaad in de Tweede Wereldoorlog. De kijker ondergaat de overdon derende filmbeelden als in een roes. Het zinderende zwart-wit waarmee 'Europa' is gefilmd, zou zo afkomstig kunnen zijn uit de vooroorlogse Duitse UFA- studio's. De geheimzinnigheid en bedriegelijke romantiek herin neren aan klassiekers als 'The Third Men' en 'Casablanca'. En toch voert 'Europa' de kijker mee door een gruwelijk land schap; het verwoeste Duitsland anno 1945 in de koortsige ver beelding van een cineast wiens hoofd vol oude films en litera tuur zit. Het is geen historisch landschap waardoor Von Triers treinreis gaat, maar een duister Scène uit de fascinerende speelfilm 'Europa' van de Deen Lars von Trier met Barbara Sukowa en Jean-Marc Barre. - FOTO COR KOPPIES FILM labyrinth, een denkbeeldig Europa dat herinnert aan Kafka. Von Trier wil de kijker onder hypnose brengen en laat de don kere vertelstem van Max von Sy- dow dit effect bewerkstelligen. De armzalige mensenmassa's die aan het oog voorbijtrekken, lij ken zelf ook onder hypnose te verkeren. Het zijn gedesoriën teerde en ontheemde massa's die in 1945 in treinen en op duistere perrons van een gefingeerd land nergens naartoe reizen. Het verhaal van 'Europa' beslaat grotendeels een treinreis van de jonge Amerikaan van Duitse af komst, Leopold Kessler (Jean- Marc Barre) die in 1945 naar Duitsland is gekomen om mee te helpen aan de wederopbouw. Net als Karl Rossmann uit Kaf ka's verhaal 'Amerika' wordt hij door een dubieuze oom aan een baantje geholpen, bij het spoor wegimperium Zentropa. Als leerling-slaapwagenbegeleider wordt Leopold door twee in specteurs aan een vreemd exa men onderworpen. Iedereen behalve Leopold draagt een bedenkelijk verleden met zich mee. De directeur van Zen tropa, Max Hartmann, was zo fout als wat. Hij heeft met zijn bedrijf meegewerkt aan de jo- dentransporten naar de concen tratiekampen en probeert nu zijn imperium weer op te bou wen. Leopold wordt verliefd op diens dochter, gespeeld door Barbara Sukowa als een ambi valente Duitse die herinnert aan de dubieuze Fassbinder-heldin- nen. De personages zijn niet realis tisch, ze hebben veeleer mytho logische trekjes en daarom koos Von Trier ook acteurs die bij dat beeld passen. Zo zien we Eddie Constantine als een dubbelhar tige vertegenwoordiger van de Amerikaanse bezettingsmacht. Goed en kwaad zijn niet ge scheiden in het universum van Von Trier, waarin de katholieke kerk een even romantische als bedenkelijke rol speelt. Voortdurend rijden er treinen door de film. Soms lijkt zo'n trein zelf op een concentratie kamp, dan weer verschijnen er plotseling gehangenen achter de ramen. Von Trier leek zijn beel den op te diepen uit het onder bewustzijn zonder zich veel van de eisen van logica aan te trek ken. 'Europa' is briljant ge maakt, met een absolute beheer sing van de techniek. Soms ver schijnen plotseling figuren of voorwerpen in kleur, als alarme rende symbolen in een duistere zwart-witwereld. 'Europa' van Lars von Trier draait van 28 augustus tot en met 2 sep tember in Filmhuis Concordia in Breda (21.00 uur). Door Jan Koesen Hilversum - Een bulldog schuift de kamer in en zinkt voor de open haard door de kromme poten. Een zwarte kat sluipt binnen en gaat rechts van de hond liggen die verveeld zijn tong laat bungelen. Een wit muisje trippelt de kamer binnen en vleit zich naast hond en kat. Welk een vrede alom! Dan komt de slogan: Er gaat niets boven een echt vuur. Het is een bekroonde reclamespot. De NOS brengt vanaf van avond de vierdelige Britse do cumentaire-serie onder de ver zameltitel 'Grote Ontwerpers' ('Design'). Vier juweeltjes van elk een uur waarin vormgeving en ontwer pers van wereldformaat van de jaren negentig aan bod komen. Het geheel is voorzien van schitterende voorbeelden. Elk van de afleveringen heeft een thema: Verleiding, Leefomge ving, Communicatie en Presti ge- De Amerikaan Lee Clow ver telt over de totstandkoming van spots voor Nissan en Pizza Hut. De Britse Amerikaan Peter Brown heeft'de componist An drew Lloyd Webber tot zijn klantenkring en we zien dan ook de fascinerende campagne voor de musical 'Het Spook van de Opera' - maanden voor de première uitverkocht en lange rijen op Broadway. Ook heeft hij de farmaceutische in dustrie onder zijn hoede en dat is meer dan een leuk hoesje voor een aspirientje. We horen en zien voorts Paul Arden die - overigens gestoken in een burgerlijk slipovertje en verkeerde stropdas - gevoelvol spreekt over zijn prijswin nende ontwerpen voor British Airways en de Britse slaap- trein. De trein suist als een heksenbezem voorbij de maan en de vrouw binnen in de slaapwagon slaapt als het blok hout waarin ze verandert, zijn geen gewone spots, zijn psychedelische kunst) ken, waarvan het effect e; is gecalculeerd en waarbi kijker wordt gemanipuleeri In de tweede aflevering. 'j omgeving' getiteld, stappen de wereld van de architect in. De Franpaise Andrée p man loopt een klein half rond door haar creaties geeft commentaar met f, bruine, doorrookte stem. zj gespecialiseerd in interie voor hotels en winkelcen maar schuwt ook de ver gende particulier niet. Vietnam Eenvoud is dikwijls het k merk van het ware. Dat wijst de heel jonge Air., kaanse Maya Lin. Zij won negentienjarige een prijsvr voor het ontwerp van een denkteken in Washington nagedachtenis van Ame kaanse slachtoffers in V nam. Haar ontwerp is lange muur van zwart mam wisselend in hoogte, zo te i wel honderd meter la waarin de namen staan gel teld van de in die oorlog sneuvelde Amerikanen. „Niet alfabetisch", zegt de chitecte, „want je gaat ooltL alfabetisch dood." Die sobf zwarte muur staat in een p waar duizenden bezoek doorheen schuifelen. Kou is door die muur iets drukwekkends geworden. 'Design' is een factor die denken en doen beïnvloedt, onze hersenen binnenkruipt hoeverre is onze geest r in haar keuze, vragen de"a kers Eila Herschon en Robe Guerra zich af. Een advert tie is de spiegel van onze t Al eerder maakten zij een cumentaire-serie over con riers als Coco Chanel, Karll gerfeld, Cardin en ander Deze serie werd eveneens d de NOS uitgezonden. 'Grote ontwerpers', vanavo Nederland 3, 20.25 uur H ANGEUS 1FLDS 4 IIVENftj PHIUSPS 'ICHARD A A /II I I A k*C Het Vietnam Veterans Memorial in Washington, ontwo pen door Maya Lin. foto Van onze kunstredactie Het jaarlijkse Theaterfesti val zal vanaf vandaag tot en met 13 september in Den Haag en Antwerpen de meest bijzondere toneel voorstellingen van het afge lopen seizoen in reprise brengen. Prominent uitverkoren gezel schap is Het Zuidelijk Toneel dat met 'Thyestes' van Hugo Claus in de opzienbarende re gie van Dora van der Groen en 'Het begeren onder de olmen' van O'Neill (regie Ivo van Ho ve) mee zal dingen naar de Dommelsch Theaterprijs. Verder worden ondermeer her opgevoerd: 'Ivanov' van Ts; chow door Stan in samenwe king met Maatschappij Disco dia, 'La Musica' van Dur door Theatergroep Hollandi 'Wilde Lea' door de Blain Maandag Compagnie en 'Fraï kenstein of de landschappf van de ziel' van Toneelschol Produkties. Tevens is er een cultureel rallelprogramma waarin dermeer de rol van de overhe aan bod komt. 'De stad is sta ker dan de staat in een enigd Europa' is een van stellingen waarover zal worie gediscussieerd door een pao waarin ook de Brabantse geil puteerde, drs. Joep Baartman zitting heeft. Brussel (anp) - De Vlaamse striptekenaar Bob de Moor is woensdag op 66-jarige leeftijd overleden. De Moor was 35 jaar de rechterhand van de schepper van 'Kuif je', de tekenaar Hergé. Onder artistieke leiding van Hergé creëerde De Moor voor het weekblad Kuifje onder an dere de verhalen 'Mieleke en Dolf', 'Meester Mus', 'Meneer Barelli', 'Sterke Jan', 'Cori de Scheepsjongen', 'De Zoetwater Piraten' en 'Balthazar'. Bob de Moor was ook een van de belangrijkste medewerkers van de tekenfilmstudio Belvi- sion van Raymond Leblauc Hij ontwierp er vele honderd* decors en maakte de has® schetsên voor de teken® 'De Zonnetempel' en 'Kuifje het Haaienmeer'. In 1978 ontwierp De Mc- Kuifjespaviljoen voor het gische pretpark Walibi. hoogtepunt in zijn Wk®? rière was toen hij in 198® dubbelalbum „De onover® nelijke Armada" pubhcect De Moor was ook nauw trokken bij de oprichting het Belgisch Centrum voor Beeldverhaal in Brussel- Moor was gehuwd en had I kinderen. Een van zijn z" Johan, is ook striptekenaar. «DDR JAAR geleden presen- teerde de kunstenaarsgroep fteops zich door middel van m tentoonstelling in Breda (00r het eerst aan het publiek, ng leden van de groep (Tjitske Dijkstra, Marja Hooft, Rob «randt, Michel Kuipers en Jan ,an Leeuwen) hebben een ..jorliefde voor werken met ye! en een behoefte aan het ,-erbreden van de eigen artis- jeke horizon. j, het kader van de Zeeland jultuurmaand heeft Cheops ,gn vensterbankproject op uuw gezet in Middelburg. Met het project wil de groep reage- ren op de heersende Neder landse 'vensterbankcultuur' ,an planten, potten, ganzen en jenden. Volgens Cheops moet tr met klei en vormgeving iets Keramisch te scheppen zijn (0or in de vensterbanken. Kenmerkend voor de werk wijze van de groep is dat wordt uit kir ide 'ha an toe Vo vei zer jaa reg eer de ba: ma hoi jee in tin wo uu tus 74, As wo nei vofc HET INTERNATIONAAL Cartoonfe ie Laguna Beach Duinbergen loopt tijdje door, tot 10 september. Omda leeft het festival aan de Belgische ku op maandag 31 augustus hoeven 31-ji genstelling tot overige bezoekers mog SALONS VOOR SCHONE JUNSTEN, Sint Niklaas. 'Zo- jertentoonstelling'. Tot 30 augustus. Van dinsdag tot en set zondag van 14.00 tot 17.00 uur. 11USEUM VOOR SCHONE KUNSTEN, Gent. 'Collectie De Graaff'. Tot 30 augustus. Dagelijks, behalve maandag, van 9.30 tot 17.00 uur. GEMEENTEHUIS, Sint Anna Muiden. Zomertentoonstel- „g met werken van Liesbeth Huser, Ernest Joachim, Wim Krull, Charles Dumolin, Wil lem Enzinck, Mieke Selleslagh en Willem Vermandere. Tot en set 30 augustus, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. DELTA EXPO IN TOPSHUIS, Burgh-Haamstede. Schilde rijen van Ilse van Loo. Juli en augustus. Foto's van Carel Bla- zer. Tot 1 oktober. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. BEZOEKERSCENTRUM 't ZWIN, Zwindorp. Aquarellen Gerard van Grieken. Tot augustus, dagelijks van 13.00 tot 18.00 uur. ICC MEIR, Antwerpen. 'Zomer van de fotografie', portretten. Tot 13 september. Geopend da- lelijks van 10.00 tot 17.00 uur, «halve op maandag. WATERTOREN, Vlissingen/ Oost-Souburg. 'Nature Wo men': recente installaties en schilderijen van de Sirenen. (Mitsy Groenendijk, Anya Janssen en Tjarda Sixma). Tot 31 augustus. Woensdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. ZE bui Ad. sep obj Tot en 17. ma uui MU KU ziel 199 tils van 10.1 GA HO en turi der. 14.1 GA Clii Wir Doi van ZE SE -sc var DE ver De op ein GA nei vai aug gei ST vai be: „Een meisje met lang blond haar, dat ze met een enkel gebaar naar achteren duw de, had Streuvels' bril op gezet. Henk en de gids wa ren te druk met het terug zetten van boeken die uit de kast waren gehaald om het op te merken. Twee jongens zaten boven op het bureau en openden het raam. Ze wrongen zich erdoor naar buiten en verdwenen." In het verhaal 'Het Streuvels- Syndroom' uit 'Moeders en Dochters' vertelt Eva Bentis hoe middelbare scholieren (en leraren!) zich misdragen bij een bezoek aan het Streuvels- Museum te Ingooigem. „'Ik lig lekker', riep een meisje op het bankje in de studeerka mer." Ik herkende dit verhaal onmid dellijk, ook al had de schrijf ster omwille van het verhaal de literaire toeristen in een klas middelbare scholieren veran derd. Het blijft niettemin even boeiend als amusant om te zien °P welke wijze een schrijver met zo'n gegeven literair op de loop gaat, te meer omdat je je zelf bij de bron van dat verhaal aanwezig weet. Wat Evan Bentis in haar ver halenbundel beschrijft, het ge brek aan eerbied voor de voor werpen en voor de woon- en werkplek van een schrijver, is overigens geen eigenschap die uitsluitend aan middelbare scholieren mag worden toege schreven. Niet iedereen is op gegroeid met het besef dat schrijvers en dichters een huiswereld bezitten die van grote invloed is geweest op hun literaire werk. Dm voor het gemak maar even mj Streuvels te blijven, die riaamse auteur had een raam zijn werkkamer waar hij uitzag op het glooiende land i

de Stem | 1992 | | pagina 16