RFREZER ZAKEN nieuws Axelse Sassing ligt goed in de markt PLAATSELIJK nieuws Reynaert-W agenspel tijdens feest in Hulst EPRIIS iek J.J. v.d. Velde iUgemeen Belang: 'Reorganisatie door extern bureau is weggegooid geld' Raad Sluis overstag door subsidie ministerie verkeer en waterstaat DE STEM Raad Hontenisse wil geld spenderen aan 'dringende zaken' POI ITIF RAPPORT i*Van Haperen iverteren >ent deuren, Lakeiaar. y) Verduistering geld in Axel Inbrekers aangehouden Demonstraties markten Clinge Axel HeÜle Aardenburg Vogelwaarde ZEELAND rticulieren D.J. DANIËLLE GETROUWD HENGSTDIJK 0-31 augustus 1kantie gesloten lug t/m 6 sept. Demoweek voor gehandicapten Centrum Seppe VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1992 C2 Axel - De rijkspolitie Oost- Zeeuws-Vlaanderen heeft M.S. uit Kloosterzande aan gehouden. De man wordt ver dacht van het verduisteren van de weekopbrengst van een automatenhal in Axel. De man was daar werkzaam. Hij zou het aanzienlijke geldbe drag vorige week hebben weggenomen. Bij zijn aan houding had de verdachte een deel van het geld nog in zijn bezit. De man heeft een pro ces-verbaal gekregen. Terneuzen.- De gemeentepo litie van Terneuzen heeft woensdag twee inwoners uit Terneuzen aangehouden die verdacht worden van inbra ken op bouwwerken. De inbraken werden gepleegd in de maand augustus. De buit bestond uit verschillende elektrische gereedschappen waaronder twee klopboorma chines, een pneumatische ha mer en een diamantzaag. De mannen, F. de R. (37) en A. M. (23) hebben een bekentenis afgelegd. Aan de hand daar van kon later de 45-jarige Terneuzenaar D. P. worden aangehouden. Hij wordt ver dacht van heling. Een deel van de gestolen gereedschap pen is bij laatstgenoemde te ruggevonden. Na het opma ken van een proces-verbaal zijn alle verdachten weer op vrije voeten gesteld. Hulst - Kantoormachinehan- del JA Biesbroeck in de Gent sestraat 23 in Hulst verzorgt tijdens het Stadsmolenfeest op zaterdag 29 en zondag 30 augustus enkele demonstra ties. Belangstellenden kunnen er alles te weten komen over de volgende technieken: perga- mano, de ragfijne Colom biaanse kunst, sandy-art, fimo klei, kalyzarion, kralen rijgen en kralenboompjes ma ken. Met deze technieken kunnen speciale wenskaarten worden gemaakt of leuke poppen en broches (fimo). Kalyzarion is tegenwoordig in trek, omdat de tekening met speciaal krijt in een oog wenk een uniforme bloes ver andert in een heel apart kle dingstuk. Tijdens het stadsmolenfeest kunnen werkstukken van de demonstratrices gekocht wor den. In september worden twee demonstratiedagen aan andere technieken gewijd (airbrush en aquarel). Kapelle, 27 augustus - Veiling Holland Zeeland. Cox OP, 35 ton: KI. 1-2 80/90 30, 70/80 kl. I- 2 64, 1-3 37, 75/80 kl. 1-2 104, kl. 1-3 66, 65/70 kl. 1-2 86, kl. 1-3 52, 60/65 kl. 1-2 35. Akane: 80/90 kl. I 43, 70/80 59, 65/70 34. Gieser Wildemann: 70/80 kl. I 149, 60/70 kl. I 149-152. Bonne Lous- se: 60/70 kl. I 65. 50/60 42. Zacht fruit: Bramen 200 gr. 1.300 ds. Kl. 1-2 88. Reine victoria Kl 1 3000 kg 170-280. Rode bessen, 500 gr. 1500 ds. 90-240. Bramen ind. 6500 kg 221. Frambozen 500 ds. 170-290. KOERSBAL - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen hield een koersbal- wedstrijd. Uitslag mat 1: 1. Boonman/Ras, 2.Rooden/Van Broeck. Mat 2: 1. De Block/ Rombaut, 2. Van Vliergberg- he/Rooden. VISWEDSTRIJD - De jeugd commissie van de hengel sportvereniging GOA houdt vanavond voor haar jeugdle den een hengelwedstrijd. Ge vist wordt op het water van de Kleine kreek, aanvang 18.30 uur. Het wordt de tweede wedstrijd die in dit seizoen meetelt voor het club kampioenschap voor junio ren. KERMIS - De buurtschap Heille viert van zaterdag 5 tot en met maandag 7 september kermis. Het programma ziet er als volgt uit (voor pro gramma zaterdag, zie krant van gisteren):Zondag: krul- bolling, touwtrekken en alge mene gaaibolling. Maandag: mis voor overleden Heillena- ren, vleeskaarting, gaaibol ling voor vrouwen en optre den muziekgezelschap Ko ninklijke Fanfare uit Aarden burg met marionettenpeloton. Tijdens de gehele kermis is er een fancy fair met doorlo pende verloting, rad van avontuur en ballen gooien. Ook is er een disco. BOLLING - In het boilerspa leis werd een bolling gehou den waaraan tachtig perso nen deelnamen. Uitslag: 1. B. Bauwens-M. Gijsel-U. van Hulle, 2. R. de Vriend-L. Roets-G. Verschave, 3. J. Goethals-P. Jonkheere-M. Engels. TOILETTEN - De afdeling Stoppeldijk van de Katho lieke Bond van Ouderen heeft van het Juliana Fonds 5.000 gulden gekregen. Met het geld kunnen de toiletten in het ouderenhome 't Gelaag té Vo gelwaarde worden vervangen. Van onze correspondente Hulst - Tijdens het Stadsmolenfeest in Hulst kan het publiek genieten van het Reynaert-Wagenspel. De Reynaertstichting Hulst probeert op deze wijze het dierenepos, dat speelt in het Soete Land van Waes en de omgeving van Hulst, weer onder de aandacht van het publiek te brengen. De Stichting kende de afgelopen tijd een kwijnend bestaan. Vorig jaar werd een nieuw bestuur ge kozen en dat gaat veel meer op de promotionele toer. Er werd een lezing gehouden en dit voor jaar manifesteerde de stichting zich opvallend tijdens de viering van het honderdjarig bestaan van de openbare bibliotheek Ne derland. In de leeszaal in Hulst werd een interessante tentoon stelling van Reynaert-literatuur gehouden en de basisscholen in Hulst kregen bezoek van vertel lers die de avonturen van de slimme Vos op beeldende wijze weergaven. „Een manier om de jeugd direct bij het gebeuren te betrekken. Het Reynaertverhaal moet leven, Hulst noemt zich de Reynaert- stede maar ons inziens wordt van dit feit nog veel te weinig gebruik gemaakt om Hulst te promoten", stelt voorzitter Egon Beaart. Tijdens het Stadsmolenfeest wordt op het terrein voor de Willibrordusbasiliek een grote wagen, die uitgebouwd is tot on geveer tien bij vijf meter en die het decor in zijn geheel vormt, opgesteld. De voorstellingen zijn zaterdag 29 augustus om 14.00 en 15.30 uur en zondag 30 augustus om 14.00, 15.30 en 17.00 uur. Er wordt een gedeelte uit het dierenepos 'Van den Vos Reynaerde' gespeeld. Wel gesto ken in een eigentijds jasje, zodat het iedereen aanspreekt. Enkele toneelverenigingen sta ken de koppen bij elkaar en zo ontstond een goede samenwer king tussen de Camere van Rhe- torica Sint Jan ten Steene, de Camere van Rhetorica de Trans figuratie en de Toneelvereniging De Distelbloem uit Stekene. Piet Verwer zorgt voor de regie en wordt geassisteerd door Annie Coppieters. De verzorging van het geluid is in handen van Pol Vereecken. Voor het wagenspel zijn speciaal nieuwe dierenpak- ken gemaakt. Een wagenspel schept een spe ciale sfeer en de voorstellingen vormen een aangename afwisse ling tijdens het Stadsmolenfeest in Hulst. De voorstellingen zijn gratis te bewonderen. pE STEM nkje, jubileum, receptie, verloving, overwinning,' braham, openbare dank, r, mag best eens in de pagina familieberichten, n duur hoeft het niet te I of kolom 2,21, één erplichta/ 2,79. n een foto of afbeelding n 35 x 45 mm rekenen g. Overige tarieven op ontante betaling wordt ten berekend. Foto's rneerd. Bel 076-236442 agen vóór plaatsing af bij en. Schriftelijke opgaven d geaccepteerd indien end zijn, ook indien uw bijgevoegd is. het recht voor teksten n redenen te weigeren, lachten bereiken over de ehoudt de uitgever zich om de naam van de r bekend te geven. ingsnieuws kolom op donderdag van Disco Love trou vandaag met zijn ledereen is welkom o de receptie in café Reizende Man", Kloo terzande van 20.30 t 22.00 uur. Alex van Kerkhoven Sandra Roelands. 14 Augustus '92, Hulst etervaring. aart 6a, 4565 EV Kapellebrug. 40-12783, b.g.g. 01140-15078. Grote bingo met prachtige prijzen. Aanvang: 20.00 uur. Gaaibolling en Schieting. Aanvang: 14.30 uur. Gaaibolling en Schieting. Aanvang: 14.30 uur. Kermiskaarting met gratis kop koffie. Aanvang: 09.30 uur. Gaaibolling en Schieting Aanvang: 15.00 uur. muziek met DISCO in Café 't Jagershuis lektrotechnisch Installatie en Reparatiebedrijf sberghestraat 67 4561 AC Huls' 140-11609 b.g.g. tel. 01140-1035^ yan onze verslaggever Kloosterzande - Het inschakelen van een bu- :eau van buitenaf voor de reorganisatie van iet Hontenisser ambtelijk apparaat is weg gegooid geld. is de mening van de fractie Algemeen Belang, jie tijdens de raadsvergadering dan ook tegen het voorstel stemde om tienduizend gulden voor dat joel uit de gemeentekas te halen. Woordvoerder A. "Roctus wees op een rapport met betrekking tot de personeelssterkte dat al enige tijd in de la ligt. Met dat rapport in de hand moe ten Burgemeester en Wethouders en de gemeente secretaris zelf mans genoeg zijn om de reorganisa tie op poten te zetten, betoogde Roctus. Het raadslid voorspelde dat de gemeente het gevaar loopt dat de kwalitatief goede ambtenaren hun biezen zullen pakken en naar elders vertrekken. Burgemeester Th. Steenkamp was het weer eens niet met Roctus eens. Hij wees er op dat de reor ganisatie hier en daar toch pijn zal doen. „Er ko men natuurlijk heel wat gevoelige zaken aan de orde", aldus Steenkamp, „en dan denken wij dat je toch beter een extern bureau in de arm kunt ne men." Het uitgangspunt van de reorganisatie is dat er op dit moment teveel aparte afdelingen zijn. Er zul len afdelingen moeten worden samengevoegd. Dat betekent dat mensen op apdere stoelen moeten gaan zitten. CDA-er A. Sponselee en W. Gelder land (lijst L. Mangnus) drukten het college op het hart toch vooral grote zorgvuldigheid te betrach ten en vooral zoveel mogelijk openheid naar het personeel te geven. Op de fractie Algemeen Belang na kon de gemeen teraad zich vinden in het voorstel om het extern bureau in te schakelen. Over de reorganisatie van het ambtelijk apparaat wordt al geruime tijd ge praat. De fracties toonden zich verheugd dat er nu eindelijk spijkers met koppen worden geslagen. T och fietspad langs Heille weg yan onze medewerker Wil Verherbrugge Sluis - De raad van Sluis was gisteren uitermate positief om eindelijk het veel gevraagde fietspad aan te leggen langs de Heilleweg, die loopt van Sluis tot de Kruisdijk. Eet duwtje in de rug vormde de vijftig procent subsidie yan het ministerie van verkeer en waterstaat. De totale kosten bedragen 312.500,-. Om de subsidie in de wacht Ie slepen moet in oktober met de aanleg begonnen wor den. tingen: De Stem, 076-236911 Voor 15 november moet het Jetspad gereed zijn. Wethouder I. du Fossé kon alleen nog niet vertellen of er bij de aanleg bo nen uit weg geruimd moeten «orden. Versehepolder Een meerderheid van de Sluisse raad stemde ook in met het be stemmingsplan plan Versehepol der bij Retranchement. In dit plan zullen woningen gebouwd worden in de recreatieve sfeer. De meerderheid (CDA en WD) verwierp tevens de twee inge diende bewaarschriften van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) en van Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie (LNO). De ZMF vreest vooral aantasting van het poldergebied en een ne gatieve invloed op de natuur waarden in de directe omgeving. Het LNO vindt dat het plan niet overeenstemt met het rijksbeleid en dat het gebied een agrarische betekenis heeft. Tevens vreest het dat de bebouwing buiten de wallen van Retranchement de cultuur-historische waarden zal aantasten. Alleen de PvdA'er J.Boogaard van onze correspondent Bosschenhoofd - In het centrum Seppe in Bosschenhoofd wordt zaterdag voor de 36e keer het startsein gegeven voor de tradi tionele Demoweek. Dit is een speciale vakantieweek voor ge handicapte mensen uit West- Brabant en Zeeuws-Vlaanderen. Dit jaar hebben zich 49 personen voor deelname aangemeld en staan 30 vrijwilligers gereed om hun te begeleiden en het activi teitenprogramma te verzorgen. In deze tent wordt zaterdag avond ook nog een demonstratie van rolstoeldansen gegeven door de Six Wheelers uit Roosendaal. steunde de bezwaarschriften. Niet dat hij tegen recreatie en toerisme was, maar hij vond dat er van alle plannen in de ge meente Sluis eerst maar eens af wegingen gemaakt moesten wor den. Verder stootte het hem te gen de borst dat er in de vakan tieperiode een hoorzitting was gehouden waar slechts twee mensen op afgekomen waren. Wethouder Du Fossé vond het een open deur intrappen wat Boogaard aan bezwaren aan voerde. Hij verwees naar het feit dat er slechts twee bezwaar schriften waren ingediend en nog niet eens uit de eigen ge meente. Burgemeester M. Everaers moest Boogaard gelijk geven wat be treft de hoorzitting in juli. „We moesten echter volgens de pro cedure handelen en dat hield een bepaalde termijn in. Het is ge woon een gevolg van de omstan digheden. Tenslotte heeft de raad toch het eindoordeel." Boogaard vond zichzelf geen roepende in de woestijn. Volgens hem leven veel mensen in Re tranchement met onvrede over het plan. Everaers bestreed dat omdat bij de inspraakavond in het dorp veel positieve geluiden vielen te beluisteren bij het tal rijk opgekomen publiek. De vraag wie nu eigenlijk de lo kale omroep in Sluis zou mogen verzorgen zorgde voor opschud ding. Het college wilde niet de Stichting West Zeeuws Vlaamse Omroep (WOS) voordragen. Vol gens eigen inlichtingen bij het Commissariaat voor de Media was de WOS niet representatief genoeg voor de gehele bevolking. Na een schorsing van de verga dering waarin enkele nader in gekomen brieven werden gele zen, waaruit bleek dat andere gegadigden in de WOS gingen samenwerken, werd uiteindelijk toch op voorstel van de PvdA besloten om alsnog de WOS voor te dragen. Die voordracht zou naar het commissariaat gaan. Die moet uiteindelijk de beslis sing nemen. Dat bleek tijdens de de vergade ring van de Hontenisser gemeen- CDA-er A. Sponselee betoogde dat B en W zo snel mogelijk met een voorstel op de proppen moe ien komen voor de besteding van riet overschot van vorig en dit jaar. Nu er weer wat geld in kas Kantoren |arneuzen. Hulst en Goes, bessen en telefoon nummers op pagina A2. Openingstijden: «30-12.30/13.30-17.00 uur. ledactie Terneuzen: Rein van der Helm leditie-chef), Frank van Cooten, ,ankDeij, Cees Maas, Ronald •erstraten, Cor de Boer (foto), '°n Koomen (sport), Harold de Nsseleijr. ™es: Jan Jansen (provincie redacteur). «dist: Eugène Verstraeten (plv. editiechef) Advertentie-exploitatie inspecteur Zeeland: VMenu, nrivé tel. 09-3291459940. o»> Een fraaie doorkijk: de verbinding tussen de Axelse en de Otheense Kreek bij Spui. FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever Kloosterzande - Nu de financiële positie van de gemeente Hontenisse weer wat rooskleuriger lijkt gaat bij een groot tel van de gemeenteraad de handen jeuken om de beurs open te trekken. zit vond Sponselee dat er ook weer ruimte is om 'de hoogste nood te lenigen'. Welke bijzon der dringende zaken Sponselee dan wel op het oog had, kwamen echter niet uit de verf. De fractie Algemeen Belang wist wel raad met de overschotten. A. Roctus wilde staande de verga dering de toezegging dat het geld wordt gebruikt om een op knapbeurt van verschillende we gen te bekostigen. Een aantal wegen wordt overgedragen aan de provincie, maar dan moeten de straten er wel goed bij liggen. B en W willen de uitgave uit smeren over twintig jaar, maar dat stuitte tegen de borst van Algemeen Belang. A. Roctus be toogde dat zijn fractie het niet zag zitten jarenlang de begroting te belasten met kosten voor we gen die dan niet eens meer van de gemeente zijn. Verder dan de toezegging van het college 'de zaak te zullen be kijken in het kader van de ge meentebegroting voor volgend jaar' kwam burgemeester Steen kamp niet. Dit tot grote onvrede van de fractie Algemeen Belang. Steenkamp waarschuwde de ge meenteraad voor een al te groot optimisme over de gemeentekas. Immers, zo voerde hij aan, één zwaluw maakt nog lang geen zo mer. Van onze verslaggever Axel - De administratieve ruilverkaveling Axelse Sas sing heeft een hoog rende ment. De ruil van de gronden levert voor de gebruiker per jaar een netto voordeel van 104 gulden per hectare op. Volgens P. van Kleef van de Landinrichtings- dienst is dat een goed gemiddel de. „We praten niet echt over een uitschieter. Als je het verge lijkt met de ruilverkavelingen in Biervliet en Schoondijke kom je op dezelfde bedragen uit. Maar in vergelijking met Tholen en Sint Philipsland scoort de Axelse Sassing beduidend ho- j) ger. Hij wijst erop dat het om gemid delde bedragen gaat. Bedrijven die meer profijt hebben van de ruilverkaveling moeten ook meer betalen. Mensen die geen voor deel uit de herverdeling hebben moeten niets betalen. Percelen De ruilverkaveling blijft groten deels beperkt tot het schuiven met verspreid liggende percelen zodat grondeigenaren aaneenge sloten blokken grond krijgen die dichter bij huis liggen en gemak kelijker te bereiken zijn. Grote ontwaterings- of infrastructu rele werken zijn niet nodig. De bereikbaarheid van alle huidige kavels is in grote lijnen goed. In het gebied moeten vijf wegen worden verbreed of verhard om voor een betere ontsluiting van de kavels te zorgen. De afwate ring, in het algemeen ook een dure post, levert evenmin pro blemen op. „Aan de waterlopen wordt alleen wat gedaan om de mogelijkheden voor een goede kavelindeling te vergroten." In de praktijk komt dat neer op de aanleg van 600 meter waterloop. De ruilverkaveling Axelse Sas sing kost in totaal 2.560.000 gul den. Het Rijk betaalt 65 procent, het restant moet door de geza menlijke eigenaren worden op gebracht. Zij kunnen dat geld in 26 jaar in de vorm van een land inrichtingsrente van 19 gulden per hectare betalen. Zij krijgen er volgens de Landinrichtings commissie heel wat voor terug. De ruil levert een besparing van 59 gulden op werktuig- en loon kosten op, omdat de afstand naar de percelen gemiddeld met 315 meter minder wordt en de vorm van de percelen gunstiger is. Een vermindering van rand en wendakkerveriiezen onder meer door vergroting van de ka veloppervlakte van 6,3 naar 8,8 hectare levert een besparing van 33 gulden per hectare op. Ook het verlagen van de grondwater stand van 0,5 meter naar 0,75 meter onder het maaiveld doet de kassa met 25 gulden rinkelen. Daarnaast zijn er nog kleine voordelen zoals een toename van de beteelbare oppervlakte (zes gulden per hectare), een bespa ring op onderhoudskosten van sloten en drainage. De Landinrichtingscommissie verwacht niet dat het plan van aanpak voor de Kanaalzone in vloed op de stemming, die op 17 september in De Halle in Axel wordt gehouden, zal hebben. In het plan van aanpak zijn binnen ruilverkavelingsgebied de Autri- chepolder en de Axelse Vlakte aangewezen als groeigebieden voor de industrie. Verder is de Koegorspolder als mogelijke lo catie voor een baggerslibdepot genoemd. Die plannen zijn voor lopig nog allemaal toekomstmu ziek. Zeker het plan van aanpak voor de Kanaalzone kan een zaak van lange adem worden. Het geld voor de miljoenenope ratie, 150 tot 200 miljoen gulden, is nog lang niet binnen. Daar naast zijn het slechte tijden voor de grote industrieën. In de che mie (Dow Chemical) gaat het slecht, ook in de kunstmestsec- tor (Hydro Agri) vallen klappen. De Landinrichtingscommissie verwacht dan ook niet dat die gronden op korte termijn al een industriebestemming zullen krij gen. Dus het is zaak om de ruil verkaveling op grond van de huidige situatie te beoordelen. „De beoordeling van het landin- richtingsplan als plan met daarin verbeteringsmogelijkhe den voor met name het land bouwkundig grondgebruik dient centraal te staan", zo adviseert de commissie de 290 stemge rechtigden in het jongste voor lichtingsblad van de commissie. De stemming over de ruilverka veling Axelse Sassing is op don derdag 17 september in De Halle in Axel. Stemgerechtigden kun nen er tussen 8.00 en 19.00 uur hun stem uitbrengen. Lintbebouwing langs de dijken in het ruilverkavelingsgebied Axelse Sassing.

de Stem | 1992 | | pagina 13