Simons: Minima ontzien bij eigen bijdrage Israël wil sfeer verbeteren aan vooravond vredesoverleg Op zoek naar voedsel Luchtbrug Sarajevo is opnieuw gestaakt Miljoen mensen ontvluchten Florida voor orkaan President Bush wil snel veiligheidszone in Irak TON CORNEUSSEN D 6 KOOP MET ZE O NISSAN AAR Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 I-) Humpin' round - Bobby 3rown J (35) Baby got back - Sir in Akkerman luiten »vensgevaar ■re-doctoraat lark Knopfler Lui op kaarten [iiziekfestiyal Heer meldingen jidennishandeling fijdaiii wint Vofronde jBush: Clinton is huilebalk I Springfield - De Ameri- I taanse president Bush heeft |njn Democratische rivaal ®i de presidentsverkiezin- |J® Clinton gisteren een I huilebalk' genoemd. Bush Pakte uit tijdens een bezoek laan een landbouw-beurs in Springfield. In de opiniepei- I kogen heeft de Ameri kaanse president Bush zijn I achterstand op Clinton op- I nieuw verkleind. 48 Procent jan de kiezers stemt op I Llrnton, 46 procent op Merijntje Rinst Ajax |ii Feyenoord Jongeren vallen Isielzoekers aan Ter Beek: Fló's voor Denen MEDEDELING Tour-zege Van Moorsel Duitsland wil permanent in V eiligheidsr aad JUSTUS 1992 Met v.d. Bom valt tel DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 132ste jaargang I I I I I life - Dr. Alban I- Rotterdam lor Source \e there - Mariah E»in' out tonight - Keil elona - ury/M. Caballe jrobably me - Sting Ic Clapton ragga tip - S L 2 mf - Prince New feneration do you do - i used to be my play. - Madonna «us he knows me - tchie coochie - Bins aockin' on heaven's I Guns 'n Roses J fan't take my eyes.., - 1 Joling/Tatjana /e all need love - fe You Vmigos para... - Jose ras/S. Brightman Kust another day - Jon aa fishing on a star - The |r Girls bithium - Nirvana Vbba esque - Erasure Warm it up - Kris Wij zijn de jongens van i* bouw - Bertus Staiger- Instant karma! - Lennon My destiny - Lionel hie I) Ain't 2 proud 2 beg - K I) Achy breaky heart - lly-Ray Cyrus L) Life is a highway - Tom Ichrane Ain't no doubt - Jimmy til 3) The mayday anthem - festbam ■8) L.S.I, (love sex intelli- pnce) - The Shamen |2) Tennessee - Arrested levelopment The magic friend - I Unlimited |7) Libera l'anima - ovanotti 26) Rhythm is a dancer - Snap (37) Heaven sent - INXS [-) Motorcycle... - Manic street Preachers ^25) Don't you worry 'bout... I- Incognito (-) Those simple.../Day- i dream - Right Said Fred Mix a Lot Ben haakjes staat de notering van ge week. pyright Stichting Nederlandse Top nsterdam - Gitarist Jan Akker- an, die bij een verkeersongeval in porn ernstig gewond raakte, is titen levensgevaar, je toestand van Akkerman is vol' Ins zijn manager 'bevredigend let is echter de vraag of Akker- )an ooit nog op een podium kan ,aan. De tijd moet leren of Akker- pan blijvend last houdt van de be- phadiging aan twee ruggewervels. •Jewcastle - Mark Knopfler, voor- nan Dire Straits, krijgt in zijni ge" roortestad Newcastle een ere "pe joraat in de rock aangeboden. V onderscheiding werd speciaal voo Cnopfler uitgevonden. a - De kaartverkoop |,et vierde Festival van towsch-Vlaanderen verloopt :d. Voor de zestien con- L,[n in Zeeuws-Vlaanderen, ïj io tot en met 27 september, Lp dit moment al bijna vijf- U kaarten verkocht. |JE ZEELAND -A4 i>»»J - aantal meldin- van kindermishandeling is [je eerste helft van dit jaar (tilprocent toegenomen ver- ujken met dezelfde periode vo- Ijaar. Directeur Samson van ^Landelijk Buro Vertrouwen den zei voor de NCRV-radio [vooral vanuit de grote steden k Brabant meer meldingen bin- Un gekomen. ien - Jelle Nijdam schreef [ittdag voor de tweede maal in carrière de Profronde van jerland op zijn naam. Nadat ji ploeggenoten allen in elkaar ka geklapt, hield de Zunder- kaar, die bijna rond is met een [terlandse ploeg, in zijn eentje 1 in het Limburgse heuvel- DEZE KRANT: vandaag a katernen jWa op maandag A2 wtnen Buitenland A3 Lee and A4/A5 "'v-programma's A6 ISport deel B ogen en standen 'voetbal B2 Bush: Huilen is voor jou te laat Simons ...flink tekort... foto de stem johan van gurp Van onze Haagse redactie Den Haag - Mensen met een laag inkomen zullen worden ontzien bij de eigen bijdrage die staatssecretaris Simons gaat vragen om de veel te hoge uitgaven in de gezond heidszorg te bestrijden. Simons (Volksgezondheid) zei dit zaterdag in een reactie op de bekend geworden tegenvaller van ruim 600 miljoen gulden in de gezondheidszorg. Diverse sectoren in de gezond heidszorg hebben hun budget fors overschreden. Het gaat om de specialistische hulp (248 miljoen gulden), zie kenhuizen (137 miljoen gulden), geneesmiddelen (112 miljoen gulden) en tandheelkunde (69 miljoen gulden). Om dit te compenseren moet de gezondheidszorg volgend jaar eenzelfde bedrag bezuinigen. De eigen bijdragen moeten daar bij helpen: Simons hoopt dat mensen minder beroep doen op de voorzieningen als zij zelf een deel moeten betalen. Hij be loofde zaterdag dat mensen met een laag inkomen zullen worden ontzien. Begin vorige maand werd al dui delijk dat de gezondheidszorg met grote tegenvallers te kam pen heeft. Simons schreef toen aan het ka binet dat 'niet kan worden ont komen aan het inzetten van zware en moeilijke maatregelen'. Fysiotherapie, psychotherapie, dure tandartsbehandelingen als' het plaatsen van kronen en bruggen zouden voor een (gro ter) deel voor rekening van de patiënt moeten komen. Hij schreef toen ook dat de ta rieven voor specialistische hulp maar weer van bovenaf opgelegd moeten worden, aangezien vrij willige afspraken niets hebben uitgehaald. Kern van de begrotingsbespre kingen vormt de inkomensverde ling voor volgend jaar. Het kabinet heeft beloofd maat regelen te treffen om een drei gend koopkrachtverlies van 1,1 proeent voor de minima zoveel mogelijk weg te werken. Volgens de PvdA is dat gezien de iets be tere economische ontwikkeling haalbaar. ZIE OOK BINNENLAND - A3 Gebaar naar Palestijnen IJE SPORT - B1 EN B3 Na - Feyenoord en Ajax won- a beide in de eredivisie voet- De Kuip-formatie won on- i een 'spits-probleem' met li van Fortuna, Ajax versloeg «Ahead Eagles met 3-1. In de ïte divisie bleef RBC de enige met de maximale winst. Hoosendaalse ploeg wees FC ■wille met 2-1 terug. NAC pelde zich op de tweede lists door 1-3 winst op Hera- |Z)E SPORT-DEEL B Mock - Honderden Duitse heads hebben het afgelopen (tónde een centrum voor folzoekers in Rostock aange- lïen. Zij bestookten het hotel it molotov-cocktails. Buurtbe- moedigden de jonge s-radicalen aan. Circa 300 verdedigden het cen- met gummiknuppels, een waterkanon. la BINNEN/BUITENLAND - A3 Een oud vrouwtje uit de Bosnische hoofdstad Sarajevo graait in een vuilcontainer op zoek naar voedsel. De situatie in de stad wordt met de dag schrijnender. - foto epa Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Ter Beek van defensie onderhandelt met Denemarken over de ver koop van een aantal F16- jachtvliegtuigen. Ook zou hij de onderzeedienst vervroegd willen afstoten. Ter Beek bevestigde zaterdag zelf dat Denemarken belang stelling heeft voor de Neder landse F16's. Hij wilde niet zeggen om hoeveel toestellen het gaat, maar er zou uitein delijk sprake zijn van het op heffen van twee F16-squa- drons (rond de veertig vlieg tuigen). De eventuele verkoop maakt deel uit van de plannen van Ter Beek om defensie te reor ganiseren. Hij vindt dat Ne derland niet meer op alle ge bieden een volledige defensie in stand hoeft te houden. Ter Beek ...onderhandelen... - foto oe stem johan van gurp In die plannen past ook het afstoten van de onderzee dienst. De pas gemoderniseerde Zwaardvis-onderzeeboten worden in het jaar 2000 niet meer ingezet, zo was al afge sproken. Ter Beek zóu de onderzeebo ten nu al in 1994 uit de vaart willen nemen. Van onze redactie buitenland Sarajevo - De luchtbrug naar de Bosnische hoofdstad Sa rajevo is gisteren opnieuw opgeschort wegens hevige ge vechten, waarbij enkele tien tallen doden vielen. De onderbevelhebber van de Bosnische regeringsstrijdmacht Hakovic zei dat de troepen ten westen van het vliegveld een doorbraak probeerden te force ren. De Bosnische president Izetbe- govic maakte bekend dat in de westelijke buitenwijken terrein was gewonnen. Hij beschuldigde het Westen er van zijn geweten te sussen door voedselhulp te leveren. Woensdag begint in Londen de grootste vredesconferentie over het voormalige Joegoslavië tot nu toe. De strijdende partijen beschul digen elkaar ervan terreinwinst te willen boeken om hun posities voorafgaand aan die bijeen komst te versterken. De Nederlandse minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft laten weten vierkant ach ter militair ingrijpen in het voormalige Joegoslavië te staan. „Puur racistisch geweld op grote schaal, dat kun je niet over je kant laten gaan." Pronk neemt een geheel andere houding aan dan een kleine twee jaar geleden tijdens de Golfcri sis. Toen was hij tot het einde toe tegenstander van militair in grijpen. Van onze redactie buitenland Miami - Circa een miljoen mensen zijn gisteren begon nen aan een vlucht uit het zuiden van Florida om zo de aanstormende orkaan An drew te ontlopen. Gisteravond naderde de orkaan, die windsnelheden van 240 kilo meter per uur liet noteren, de Bahama's. De storm zal Florida naar verwachting vanochtend bereiken. De Bahama's zijn de eerste plaats waar de wervel wind mensen op zijn weg tegen komt. Hulpverleners denken voor de massale evacuatie 20 uur nodig te hebben. In het zuiden van Florida wonen relatief veel be jaarden. Snelwegen en bruggen waren vol bewoners die een goed heenkomen zochten. In super markten hamsterden mensen eten in blik, batterijen en water. Direct nadat het Nationale Or- w-m Een satellietopname van orkaan Andrew. Links is de zuid kust van Florida te zien. - foto ap kaan Centrum een waarschu wing had doen uitgaan, gelast ten autoriteiten de evacuatie van Miami Beach, Key Biscane en andere kustplaatsen op het vasteland. In het nabijgelegen Broward County en Fort Lau derdale gaven reddingswerkers opdracht tot evacuatie van meer dan 430.000 mensen. In Miami hebben een half miljoen mensen te horen.gekregen dat ze zich uit de voeten moeten maken. „We gaan ervan uit dat de or kaan verder aan kracht wint en westwaarts trekt over het zuiden van Florida", aldus Jack Beven, een deskundige op het gebied van orkanen. Volgens hem be geeft Andrew zich richting Miami maar is niet met zeker heid te zeggen waar de orkaan het vasteland zal bereiken. „Het zal waarschijnlijk de ergste storm in Miami worden sinds 1947." Andrew is inmiddels ingedeeld in categoric IV op de orkaan- schaal en is daarmee vergelijk baar met de orkaan Hugo die in 1989 voor miljarden guldens schade aanrichtte. De orkaan zal volgens reddingswerkers een vloedgolf veroorzaken van mo gelijk vier meter hoog. Van onze redactie buitenland Jeruzalem - Israël heeft gisteren aan de vooravond van de hervatting van het vredesoverleg over het Midden-Oosten een aantal concessies richting Pales tijnen gedaan. De maatregelen moeten de sfeer verbeteren onder de bevolking van de door Israël bezette weste lijke Jordaanoever en de Strook van Gaza. De regering-Rabin maakte be kend dat 800 Palestijnen die tweederde van hun gevangenis straf hebben uitgezeten, zullen worden vrijgelaten. Maar Pales tijnen die veroordeeld zijn we gens gewelddadige acties waar bij slachtoffers zijn gevallen, ko men niet in aanmerking voor de amnestie. Verder worden straten die het Israëlische leger tijdens botsin gen met Palestijnen heeft afge sloten geleidelijk aan weer her opend. Ook zullen huizen die meer dan vijf jaar geleden zijn verzegeld, weer mogen worden bewoond. Einde aan verbanning De Israëlische omroep meldde nog dat Rabin behalve een lang durige bevriezing van de bouw van nieuwe joodse nederzettin gen in de bezette gebieden, ook een einde wil maken aan de ver banning van Palestijnen uit de bezette gebieden. Tevens zouden volgens dit be richt de universiteiten in de be zette gebieden weer worden ge opend en politieke activiteiten die de veiligheid van het gebied niet in gevaar brengen, weer worden toegestaan. De Palestijnse onderhandelings delegatie kwam gisteren met een vertraging van twee dagen in Jordanië aan. De 29 leden tellende groep, be staande uit onderhandelaars, administrateurs en adviseurs, zal vanuit de Jordaanse hoofd stad Amman doorreizen naar Washington, waar vandaag de zesde ronde van de bilaterale be sprekingen tussen Israël, zijn Arabische buurlanden en de Pa lestijnen zullen beginnen. Vier weken De onderhandelingen tussen de joodse staat enerzijds en Jorda nië, Syrië, Libanon en de Pales tijnen anderzijds zullen naar verwachting zeker vier weken gaan duren. De Palestijnse woordvoerster Hanan Ashrawi verklaarde kort voor het vertrek van de delegatie uit Jeruzalem dat de Palestijnen bij de komende onderhandelin gen 'nieuwe en verrassende voorstellen' zullen doen. De Israëlische onderhandelaars zou echter zijn opgedragen in de onderhandelingen met Syrië geen territoriale concessies in zake de Golan-hoogvlakte te doen, indien Damascus niet wer kelijk afspraken'over vrede wil maken. Israël heeft de Golan op Syrië veroverd en vervolgens geannexeerd. ZIE OOK COMMENTAAR OP A3 (ADVERTENTIES) l.v.m. vakantiespreiding van ons personeel zijn wij t/m 31 aug. iedere MAANDAG GESLOTEN Op de overige dagen (en koopavond) zijn wij NORMAAL GEOPEND Meubelen en tapijten Breda, Beverweg 41 Leontien van Moorsel behaalde gisteren de eindzege in de Tour de France voor vrouVven. In de beslissende etappe naar de Alpe d'Huez gaf zij haar enige rivale, de Frangaise Longo, geen kans de achterstand van 9 seconden weg te werken. Van Moorsel besloot de ronde met een etappe-overwinning. ZIE SPORT - B1 Van onze redactie buitenland Washington - De Amerikaanse president Bush stelt begin deze week een veiligheidszone in in het zuiden van Irak. „Net als vóór de Golfoorlog wordt de Israëlische bevolking niet voldoende voorgelicht over de gevaren die ons opnieuw kun nen treffen vanuit Irak." Vplgens hem wordt een heleboel voorbereid, 'maar de bevolking wordt misleid.' „Dit maakt de mensen niet alleen boos maar veroorzaakt ook een grote mate van ongerustheid." Hamburg (ap) - Duitsland zal proberen een permanente zetel in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties te krijgen. De Duitse minister van buiten landse zaken Kinkel heeft dat gezegd in een interview met de krant Welt am Sonntag. Nu Ja pan kennelijk een verzoek om een zetel wil indienen zal Duits land dat ook doen, zei Kinkel. De vijf permanente leden van de raad zijn nu de Verenigde Sta ten, Rusland, Groot-Brittannië, Frankrijk en China. Kinkel zei verder dat samen met het ministerie van justitie een wetsontwerp is voorbereid dat voorziet in deelname van Duitse soldaten aan missies van de Ver enigde Naties. Het wetsontwerp zal volgende week openbaar worden gemaakt. De huidige grondwet van Duits land verbiedt dat Duitse solda ten buiten NAVO-gebied opere ren. Iraakse vliegtuigen en helikop ters die het luchtruim boven het zuiden van Irak dan nog betre den, zullen worden aangevallen door Amerikaanse, Britse en Franse toestellen, aldus het Witte Huis gisteren. Verwacht wordt dat Bush de be scherming van het zuiden van Irak, waar Baghdad een offen sief voert tegen de shi'itische be volking, morgen bekend maakt. Hij houdt dan een belangrijke verkiezingstoespraak in Chica go- President Husayn van Irak riep zijn onderdanen gisteren op 'hun land te verdedigen'. In verwijzing naar het plan van de Westerse landen om een vei ligheidszone in het zuiden van Irak in te stellen vroeg Saddam de Iraakse bevolking zich te ver zetten tegen 'vijanden die het vaderland schade willen berok kenen'. In verband met de toenemende spanning rond Irak raadt het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken af te reizen naar Jordanië en voorzichtig te zijn met bezoeken aan het Midden- Oosten, Zuid-Azië en Noord- Afrika. De Israëlische regering daaren tegen zei gisteren dat er nu 'veel minder risico's zijn voor de be volking van Israël dan tijdens de Golfoorlog'. De mensen hoeven nog geen speciale veiligheids maatregelen te treffen. De Israëlische psychiator Laor, directeur van het centrum voor geestelijke gezondheidszorg zei in een reactie hierop dat de Is raëliërs worden bedrogen. 6RAT9S Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: - Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam; Adres: Postcode: - Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont- Si vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1