ginal 'Israël wil praten over teruggave deel Golan-vlakte' Al 4.200 gastgezinnen voor opvang ontheemden Groei aantal wao'ers lijkt over top heen WD en PvdA woedend over 'niet-afgesproken' onderzoek Dasa Uitgehongerde Somaliers eten hun kleren op ;i Jeiinge groei creatievaart reuhand de boer ip in Nederland Geen akkoord tone shi'iten' fvalheffing nel duurder Fan Langen kan iet ook buitenom verschillen Fijdam blijft i oranje trui 80 Kurden gedood in veldslag met Turks leger In de ban van de fopspeen Drukkend warm i in ons land. En dat delige auto met het urlijk aantrekkelijk. p, sportieve 1.3 liter fn dit is een greep uit eerde hoofdsteunen. 8 r- u uw licht r lachterruit. fes. Een van binnenuit kre achterbank en nog In de kans is groot dat „neuzen - De forse groei van tecreatievaart op de Zeeuwse teren is ten einde. Er is nog «Ms sprake van een geringe van het aantal plezier den en motorboten. Rijkswa- utaat maakte gisteren met het van het nieuwe jaar dicht de scheepvaartcijfers het jaar 1991 in Zeeland r-J<f p£zeeland - c1 ten Haag - De Treuhandanstalt, .Duitse instelling die staatshe ren in de voormalige DDR iheert, is op zoek naar Neder- adere die grote lappen grond, istelen en kloosters in Oost- sland willen kopen. J. Iswaard, oud-bestuurslid Unilever gaat bemiddelen potentiële kopers en tame van 5 kg. (s. zie economie - a5 louston - De geallieerden uit de tolfoorlog hebben nog geen de- initief akkoord bereikt over een lan Iraakse vliegtuigen neer te alen die boven het shi'itische liden van Irak vliegen. Onder- issen werden wel hevige ge- echten gemeld in Zuid-Irak assen shi'iten en Iraakse troe- izie buitenland - AA laag - De kosten voor het :n en verwerken van afval veel sneller dan ver zacht. De stijging wordt vooral eroorzaakt door de extra kos- a voor het gescheiden inzame- invan afval. De komende jaren al de afvalstoffenheffing nog trder stijgen in verband met de «uw en aanleg van nieuwe ver- randingsovens en stortplaatsen. izie binnenland -a3 fcich - Ellen van Langen ver- iloeg gisteravond in Zurich, net jsinde finale van de 800 meter 'i de Olympische Spelen in hrcelona, haar concurrentes ilia Nurutdinova en Ana-Fide- iQuirot. Weer bleek dat nie- ja»d tegen haar vlammende Mschot bestand is. Haar over- Ming was zo mogelijk nog wier dan die in Barcelona om- alzenu buitenom moest gaan. IZIE SPORT -B1 ÜjDEZE KRANT: WNDAAG 2 KATERNEN Achtergrond °'nnenland buitenland wonomie /Beurs oport Zeeland 'Gids ^'Programma's •sjpni doppiM -g 'safut| ueui JBRH uaoqos -g 'ueui uba pROH f ine uea aptrzjamoe z Tnd 1 DE STEM Van onze correspondente Willy Werkman Jeruzalem - Israels minister van buitenlandse zaken, Si mon Peres, heeft gisteren verklaard, dat zijn land in de bilaterale onderhandelingen met Syrië bereid is te praten over een teruggave van een deel van Golan-hoogvlakte aan Damascus. Israël zou volgens Peres uit zijn op uitvoering van resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad, die beide spreken van de term 'land in ruil voor vrede'. Volgens Peres heeft Jeruzalem nog geen concreet voorstel ge daan om te komen tot een tus senoplossing met Syrië, waarbij Israël zich gedeeltelijk van de Golan Hoogvlakte zou terug trekken. Berichten over een dergelijk compromisvoorstel doen al en kele dagen de ronde in de Israë lische pers. Officiële woordvoer ders hebben deze berichten offi cieel ontkend. Peres gaf wel toe, dat de Syriërs 'niet per se uit naam van de Is raëlische regering' gepolst zijn over de mogelijkheid van een tussenoplossing, maar dat Da mascus geen interesse heeft ge toond. Peres' politieke rivaal, premier Yitschak Rabin, heeft in het ver leden regelmatig verklaard om strategische redenen tegen het terugtrekken van de Golan Hoogvlakte te zijn, maar in het kader van de recente verkiezin gen heeft hij ook gezegd dat 'niet iedere vierkante centimeter van de Golan van vitaal belang is voor Israels veiligheid'. Israëlische kolonisten op de Go- Ïan-Hoogvlakte hebben inmid dels al woedend gereageerd op de berichten dat Israël bereid zou zijn zich in eerste instantie gedeeltelijk van de Golan terug te trekken. Kolonisten-leiders hebben een dringende ontmoeting aange vraagd met premier Rabin om hem duidelijk te maken dat Is raël in de vredesbesprekingen met Syrië geen concessies mag Rel om Fokker-inspectie Een Somalische familie houdt een wake bij de stervende vader van het gezin. In Somalië sterven elke dagen tientallen mensen de hongerdood. foto ap aksbergen - Hij ging in de zitten, vroeg om een hand- duwde de helm van z'n -1 en verborg z'n gezicht in handdoek. Jelle Nijdam was *omen stuk. Hij had zich fi- Mlleeg gereden in een demon- "'"e van pure macht. Nijdam e de 31 kilometer rond «atobergen af tegen bijna vijf- 8 kilometer per uur, won daar- i !ee n'f' alleen de tijdrit, maar Werkte tevens zijn leidende sitie in het algemeen klasse- j van de Ronde van Neder- and. ■ZIESPORT- Bi Parijs (ap) - In het westen van Somalia zijn de mensen zo uitgehongerd dat zij uit wanhoop geitevellen en zelfs hun eigen kleren opeten. Dat heeft Artsen Zonder Gren zen gisteren bekendgemaakt. De organisatie riep op tot de onmid dellijke levering van voedsel hulp. Een groep Franse artsen van de hulporganisatie bracht een be zoek aan de regio waar de afge lopen maanden slechts weinig mensen van buiten toe zijn door gedrongen. Volgens het team was 80 procent van de kinderen onder de vijf jaar ernstig onder voed en sterven er dagelijks in ieder dorp zo'n 20 mensen. De artsen bezochten de pLaat- sen Baidoda, Diinsor, Bardehra, Kansaredhere en Audinle. Vol gens hen heeft de burgeroorlog grote verwoesting aangericht en hebben duizenden uitgehon gerde vluchtelingen hun toe vlucht gezocht tot de grotere ste den. In een streek in het westen van het land lagen lijken her en der verspreid. De situatie was er verschrikkelijk. „Veel mensen eten hun kleren of hun van gei- tevel gemaakte tassen. Er is een hopeloos gebrek aan water en mensen drinken uit poelen die iedere dag verder opdrogen. De weg ligt bezaaid met lijken van mensen die niet meer konden." „De meeste dorpen zijn verlaten, verwoest of platgebrand. Alleen grotere dorpen worden bewoond en daar zitten nu duizenden ont heemden, boeren die alles zijn kwijtgeraakt". De eerste fase van de Ameri kaanse luchtbrug naar de slacht offers van de hongersnood in So malia is gisteren vertraagd om dat de C-141 transportvliegtui gen niet kunnen landen. De Franse luchtbrug naar Baidoha is woensdag wel op gang geko men, aldus de Franse ambassade in Nairobi. Een Amerikaans militair team zou vandaag beginnen voedsel over te brengen naar de Noord- kenyaanse stad Wajir voor de Somalische vluchtelingenen en de door de droogte getroffen Ke- nyanen daar. De landingsbaan in Wajir is echter te smal voor de C-141 transportvliegtuigen van het Amerikaanse leger en er staan bomen dicht rond de baan, aldus Amerikaanse functionaris sen. Vanaf volgende week zal er, na de nodige veiligheids- en logis tieke onderzoeken, door de Ame rikanen voedsel naar Somalia gevlogen worden. De operatie zal naar verwachting ten minste 60 dagen duren. Volgens het Hoge Commissariaat van de Vluchtelingen van de VN is het internationale antwoord op het steeds groter wordende vluchtelingenprobleem in Afrika de laatste jaren steeds te laat ge komen en ontoereikend geweest. De hongersnood in Somalia was ook te voorkomen geweest, zei Béatrice Mégevand van het In ternationale Rode Kruis in een interview met de krant La Suis se. Zij omschreef de ramp in So malia als 'de kroniek van een aangekondigde tragedie'. De tragedie was te vermijden ge weest want de wereld beschikte al maanden over alle informatie over de aanstaande noodsituatie, aldus Mégevand. Amsterdam (anp) - Zo'n 4.200 gezinnen hebben zich gemeld om vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië op te nemen. Op die manier kunnen zo'n 10.000 mensen in een gastgezin worden on dergebracht. Dat heeft Vluchtelingenwerk Nederland, dat een week geleden een oproep voor gastgezinnen deed uitgaan, bekendgemaakt. Bij Vluchtelingenwerk hebben zich deze week ook nog eens 1.700 vrijwilligers gemeld om vluchtelingen te begeleiden. Inmiddels zijn er ook 300 pan den voor huisvesting aangemeld, waaronder 100 leegstaande wo ningen. Vluchtelingenwerk speelt de adressen van deze pan den door aan het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur. Vluchtelingenwerk hanteert wel een aantal criteria voor opvang van Bosnische vluchtelingen. Zo moet er voor zowel het gastgezin als de gasten enige privacy zijn. Voorts moeten de gastgezinnen bereid zijn samen te werken met regionale vluchtelingenwerk- groepen. De mensen moeten te vens zicht hebben op de psycho sociale problemen die de vluch telingen ongetwijfeld met zich meedragen. Tenslotte hoeven de gastgezin nen niet te rekenen op een forse financiële vergoeding. De duur van opvang bij een gastgezin bedraagt zo'n drie maanden. De ontheemde heeft daarbij recht op een financiële toelage van het Rijk van 450 gul den per maand. Mochten de vluchtelingen na drie maanden nog niet naar huis terug kunnen, dan bestaat de mogelijkheid van gastgezin te veranderen. Aan de opvang bij gastgezinnen kleven nadelen. Zo erkent Vluchtelingenwerk dat er taal problemen zullen ontstaan tus sen de gasten en het gastgezin. Om dat probleem te ondervan gen komt er vanaf zaterdag een woordenlijst voor deze mensen in omloop. Bovendien komt er een tolken-telefoon. Daar kan men met acute problemen direct terecht. Een Deens schip met Duitsland als bestemming en met meer dan 300 Bosnische vluchtelingen aan boord is gisteren in Lissabon voor anker gegaan, nadat de Deense maritieme autoriteiten maandag opdracht hadden gege ven de eerste de beste haven aan te doen omdat het schip onveilig zou zijn. Volgens Denemarken was het le ven van de vluchtelingen in ge vaar op een schip dat niet meer dan 12 passagiers mag vervoe ren: „Bij een brand, aanvaring of storm zou het heel moeilijk zijn al deze mensen in veiligheid te brengen". De Portugese havenautoriteiten zijn gisteren aan boord gegaan om vast te stellen of het verant woordelijk is de reis naar Bre- mershaven te vervolgen. De Duitse hulporganisatie Cap Anamur, die de vluchtelingen had uitgenodigd naar Duitsland te komen noemde de onderbre king van de reis 'een humanitair schandaal'. De Britse minister van buiten landse zaken Douglas Hurd wil op de internationale vredescon ferentie over Joegoslavië, die volgende week in Londen begint, zowel met Servië praten als de druk op die republiek verder op voeren. Londen voert momenteel druk overleg met zijn bondgenoten en de Verenigde Naties over de mi litaire mogelijkheden om de hulpacties in Bosnië-Hercego- vina te beschermen. Dinsdag maakte Londen bekend 1.800 militairen beschikbaar te stellen om VN-acties te ondersteunen. Of de conferentie daadwerkelijk doorgaat is nog maar de vraag. De leider van de Serviërs in Bos nië, Radovan Karadzic, zei in een ingezonden brief aan het dagblad The Times: „Wij zien ons geconfronteerd met een bij eenkomst in Londen die op de rand van een fiasco staat. Het zal niet mislukken omdat ik niet wil dat het slaagt, maar omdat de agenda gebreken vertoont". losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 I I I I I doen. Israël is volgens een publicatie in het middagblad Maariv tegen het stationeren van Amerikaanse troepen in gebieden van de Go- lan-Hoogvlakte, die Israël zou ontruimen. Een voorstel hiertoe werd in november 1990 geop perd door de Amerikaanse presi dent Bush na zijn ontmoeting met de Syrische president Hafez el Assad in Zwitserland. De voormalige Likoud-regering van Yitschak Shamir heeft indertijd het Amerikaanse voorstel fel af gewezen. Van onze Haagse redactie Den Haag - In Den Haag is een politieke rel ont staan over een 'niet-afge sproken' inspectie van de Duitse vliegtuigbouwer Dasa bij Fokker. De fracties van WD en PvdA eisen dat minister Andriessen (Economische Zaken) onmiddel lijk het Dasa-onderzoek stop laat zetten. Tot grote ergenis van de kamer leden Vos (PvdA) en Rempt (WD) loopt al sinds vorige week in opdracht van Dasa een onder zoeksteam van 30 man bij Fok ker rond. Rempt: „Hoe is het mogelijk. Een overname-contract is nog niet getekend. De prijs is niet bepaald en toch snuffelen ze, met maar liefst dertig man, volop in de boeken. Wat als de koop afketst?" Vos vreest dat Dasa voortijdig de beschikking krijgt over 'stra tegische en specifieke' bedrijfs informatie. „Ik maak mij daar zorgen over, niet alleen vanwege de prijs van het aandeel, maar ook omdat we met elkaar heb ben afgesproken dat er zoveel mogelijk werkgelegenheid in Nederland behouden blijft", al dus het PvdA-kamerlid. Volgens Kamerlid Tommei (D66) is afgesproken dat Dasa voor de overname van Fokker een onder zoek uitvoert. Rempt: „Absoluut niet. Eerst contractbesprekin gen, dan de prijs van de aande len vaststellen. Vervolgens ver kopen met de ontbindende voor waarde dat de koop niet door gaat als achteraf de gegevens die Fokker heeft aangedragen niet blijken te kloppen. Zo is het vol gens mij ook bij de verkoop van Volvo gegaan." Fokker-woordvoerder Mol noemt de opmerking van Vos 'zijn zoveelste canard'. Fokker vindt het een normale gang van zaken dat Dasa zich op de hoogte stelt van de situatie bij de Nederlandse vliegtuigbouwer om de prijs te kunnen bepalen die het over heeft voor een te verwerven meerderheidsbelang in Fokker. De overheid heeft er in beginsel zijn goedkeuring aan gehecht dat Dasa zo'n deelneming pleegt en de logische consequentie daarvan is dat Dasa zich ook moet kunnen vergewissen van wat zij gaat kopen, meent het bedrijf. „En daarbij worden be slist geen geheimen prijsgege ven", aldus de woordvoerder. Vos reageerde furieus op de re actie van de Fokker-woordvoer der. Vos: „Zo grof heb ik het nog nooit meegemaakt. Deze mannen spannen echt de kroon". Ankara (upi) - Een commando eenheid van het Turkse leger heeft gisteren in Sirnak, in het zuidoosten van Turkije, 22 hui zen van Kurden met de grond gelijk gemaakt tijdens een veld slag met guerrillastrijders. Bij de gevechten, die dinsdag avond uitbraken, vielen zeker 80 doden onder de guerrillastrij ders. Het was de hevigste strijd tussen het Turkse leger en guerrilla strijders van het PKK sinds deze separatische groep in 1984 op kwam. Gevreesd wordt dat het dodental nog zal stijgen nu de Turkse autoriteiten pantservoer tuigen naar Sirnak hebben ge stuurd. Tutjes, beertjes eri dolfijntjes sieren de hals van duizenden kinderen. De jeugd grijpt deze zomer massaal naar de veelkleurige fopspeen. ZIE BINNENLAND-A3 FOTO WILLEM BLAUW Meteen matige zuidoostelijke luchtstroom wordt warme en vrij vochtige lucht aangevoerd. Tegen of in de avond kunnen plaatselijk onweersbuien tot ontwikkeling komen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De groei van het aantal wao'ers lijkt tot staan ge bracht. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van de Sociale Verzeke ringsraad (SVR). De Gemeenschappelijke Medi sche Dienst (GMD) voorspelt voor de komende maanden bo vendien een daling. Voor de re geringpartijen CDA en PvdA zijn de nieuwe cijfers geen aan leiding voor ingrijpende beleids wijzigingen. In de maand mei van dit jaar daalde het aantal geregistreerde arbeidsongeschikten met 200 tot 907.300, blijkt uit de cijfers van de SVR. Maar daar moeten, in een later stadium, nog 1.500 arbeidsonge schikten bijgeteld worden, meent de SVR. Ter verklaring wijst hij op een nieuwe, enigs zins vertekenende telmethode van het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds (ABP). Het ABP houdt voor de SVR het aantal arbeidsongeschikte ambtenaren bij. Uit cijfers van de Gemeenschap pelijke Medische Dienst (GMD) over het tweede kwartaal van 1992 blijkt dat het aantal ar beidsongeschikten daalde met ruim 3700. Er werden in deze periode 17.000 nieuwe uitkerin gen toegekend, tegenover 21.000 beëindigde uitkeringen. De uit keringen zijn in de meeste geval len gestopt omdat de GMD men sen bij herkeuring arbeidsge schikt verklaarde. In totaal telt de GMD voor het tweede kwartaal van 1992 ruim 849.000 mensen met een WAO/ AAW-uitkering. De cijfers van de GMD en SVR zijn niet zon dermeer te vergelijken. In tegen stelling tot de GMD registreert de SVR ook de arbeidsonge schiktheidsuitkeringen voor ambtenaren, militairen en spoorwegpersoneel. De cijfers hebben bovendien betrekking op een verschillende periodes. De GMD-cijfers laten een voor zichtig dalende trend zien. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) EEN SNELHEIDSMONSTER MET GOEDE RAPPORTCIJFERS KA1 386 SX 25 MHz minitower,80386 SX 25 MHz processor.80 Mb Harddisk 1 x 3.5" 1 44 Mb en I x 5,25 - I 2 Mb diskdrive,Multi 10 kaart ,512 Kb VGA kaart,2Mb'RAM geheugen, 101 toetsenbord, DOS IBM VGA kleur enmonitor. GRATIS GRATIS GRATIS GRATIS GRATIS -MUIS - HET GROOT GELD PAKKET |5 programma's alles op het gebied van geld) 10 X 3,5 HD DISKETTES 10 X 5,25" HD DISKETTES computershop VIER WINDENSTRAAT 10 BREDA TELEFOON 076 20 41 42 Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 bank/girónr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:1 Postcode: - Plaats: - In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. I 1 I I I l_ j 00

de Stem | 1992 | | pagina 1