Erop of eronder voor George Bush Geo Prijsschieten op Bill en Hillary Clinton op Republikeinse conventie Van Gogh Centrum in Slowakije met scheppen Zundertse aarde TP \C Strijd tus DESTEM Mars Observer besnuffelt rode planeet Een gegeve EXTRA OP MAANDAG Project geldt als voorbereiding op bemande landing Uit het buitenlam H M LOSSE FLODDERS Voer voor de vertaalcomputer Honecker Aanslag op so DE STEM MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 Door Marc de Koninck Houston - Net zoals de De mocraten vorige maand in New York ten aanzien van hun presidentskandidaat Bill Clinton probeerden te doen, zo gaan de Republikeinen vanaf vandaag tijdens hun partijconventie in Houston pogen om hun twijfels jegens president George Bush en thousiast te overschreeuwen. Het verschil vooralsnog tus sen beide politieke kermissen is dat de Democraten in hun opzet zijn geslaagd en dat de Republikeinen nog maar moeten bewijzen hetzelfde te kunnen. Aan de regie van de feestelijke mammoetvergadering in de uit gestrekte Texaanse Houston zal het niet liggen. De ruim twee duizend regionale Republikeinse conservatieve gedelegeerden ko men vandaag voor hun vierjaar lijkse verkiezingscongres bijeen in een van 's werelds kolossaal ste overdekte stadions, de Astro dome, een betonnen uitspansel dat het New. Yorkse Madison Square Garden (waar de Demo craten vier weken geleden Bill Clinton kroonden) degradeert tot een miniatuur. De Democraten in New York hadden achter het podium één reusachtige high-tech video muur van 49 beeldbuizen, de Re publikeinen hebben er in Hous ton twee van. En de Republikei nen hebben in de Astrodome 250.000 ballonnen in netten aan het plafond klaarhangen: dat is een wereldrecord en vier maal zoveel als de tegenpartij er vorige maand losliet. En... in te genstelling tot de confetti van de zogenaamd progressieve Demo craten, zal het vrolijke stooisel van de Republikeinen biologisch afbreekbaar zijn! Vuurwerk Als George Bush donderdag de 'nominatie' van zijn partij voor nog eens vier jaar in het Witte Huis in zijn zak heeft, zal de 'aanvaardingsspeech' van de president uitmonden in een spectaculair indoor-vuurwerk, waarin enorme fontijnen in de Amerikaanse driekleur zullen exploderen in het overdekte heelal, maar waarover David Nash geen nadere details kwijt- wil. Nash is als evenementen producer uit Hollywood door de Republikeinse partijtop aange trokken voor de productie van de conventie in Houston. „Ik wil dat het televisie-publiek het ouderwetse soort Ameri kaans patriottisme zonder ver ontschuldigingen te zien krijgt", zegt een tweede ingehuurde Hol- lywood-grootheid, designer en meervoudig winnaar van Emmy- onderscheidingen, Robert Keene. Eenheid Nu de Democratische conventie in New York zo'n succes is ge worden, is het extra belangrijk dat de Republikeinse aflevering nog doeltreffender wordt en dus dramatisch indrukwekkender. Op de allerbelangrijkste spre kers na zal daarom niemand lan ger dan tien minuten het woord mogen voeren. „Ik wil niet dat de mensen thuis onrustig wor den. Met hun afstandsbediening zitten ze zo bij het andere net", aldus David Nash. Hij heeft de massa-communica tieve functie van de conventie tot in alle details doordacht. Zo is het toneel op het laatste mo ment zestig centimeter verlaagd George Bush, Dan Quayle en hun vrouwen triomfeerden vier jaar geleden. Nu probeert de Republikeinse partij in Houston de twijfels weg te feesten.- fotoanr en voorzien van een glazen rai ling, teneinde de verhoging min der het karakter te geven van een barrière tussen president Bush en diens volk. Ook 'inhoudelijk' - voor zover van inhoud sprake zal zijn - is de Republikeinse conventie ont worpen om die van de Democra ten te overtreffen. 'Eenheid' was het kenmerk van de onder Clin ton wel erg behoudend gewor den Democraten en nog grotere eenheid rond een nog veel con servatiever programma moet de uitstraling worden van 'Hous- tonj. Mede met dat doel biedt de agenda van de Republikeinse vierdaagse telkens wisselende thema's, waarvan de titels wei nig te raden overlaten. Spirit Vandaag luidt het motto 'The American Spirit and the World' waarin Clinton zal worden aan gevallen op en Bush bejubeld om diens buitenlands beleid (al zit Saddam Husayn nog zo vast in het zadel in Bagdad). Dinsdag staat in het teken van 'The Ame rican Spirit and the Nation' en is het dus prijsschieten op Clintons binnenlandse (belasting-)voor- nemens. Woensdag is opgedragen aan 'The American Spirit and the Family', waarin het land aan het schrikken gemaakt moet worden voor Bill en Hillary Clintons en thousiasme voor abortus, voor huwelijkse ontrouw en voor de homosexuele levensstijl... En op slotdag donderdag is het 'The zkmerican Spirit and the Presi dency' en dus algehele aanhan kelijkheid aan George Bush ge blazen. Craig Fuller, tot vier jaar gele den stafchef van toenmalig vice- president George Bush en nu een van Amerika's dikst betaalde public relations-specialisten, is verantwoordelijk voor de poli tieke efficiency van de conven tie. Hij staat voor de lastige op dracht te voorkomen dat het evenement wordt wat de onaf hankelijke Amerikaanse media ervan willen maken: een mega- reportage over alles wat de Re publikeinen in Houston aan ac tuele problemen willen verbloe men. En dat zijn in grote trek ken de huiveringwekkende ach terstand van George Bush in de opiniepeilingen op Bill Clinton, het scherpe conflict binnen de partij over abortus, de door veel Republikeinen rampzalig geachte trouw van George Bush aan diens vice-president Dan Quayle, de onvergeeflijke ver breking - twee jaar geleden - door Bush van diens vorige ver kiezingsbelofte om geen belas tingen te verhogen en de onge makkelijke wetenschap dat Bush opnieuw James Baker van stal (Buitenlandse Zaken) moest ha len om de Bush-verkiezingscam- pagne enige politiek-ideologi- sche richting te geven. Intussen heeft de Republikeinse commissie die deze week het verkiezingsprogramma ('plat form') heeft opgesteld dat deze week zonder twijfel zal worden aanvaard door een gehoorzame conventie, een rigoureus anti abortusstandpunt geformuleerd dat zelfs George Bush te ver gaat. In tegenstelling tot de pre sident wil het stembusprogram abortus ook verbieden als de zwangerschap gevolg is van ver krachting of incest. Tevens be looft het programma dat Bush' belastingverhogingen uit 1990 zullen worden teruggedraaid. Tent Omdat totale verloochening van deze geschillen ongeloofwaardig zou zijn, heeft Craig Fuller voor de Astrodome in Houston een sprekerslijst samengesteld, die subtiele en veelal symbolische verwijzingen garandeert naar de conflicten. Meer om te suggere ren dan om aan te tonen dat de Republikeinse Partij wel dege lijk ruimte biedt aan uiteenlo pende opvattingen (een 'big tent' is, zoals voormalig partijvoorzit ter Lee Atwater placht te zeg gen), zullen mensen als Jack Kemp, William Reilly en Lynn Martin prominente spreektijd krijgen. Kemp (minister van huisvesting) is een ultra-rechtse anti-belas tingenman, Reilly is de voor veel Republikeinen al te 'groene' mi nister voor milieu en Martin (mi nister van werkgelegenheid) is op abortus-terrein 'pro-choice' (vóór de thans in Amerika nog grondwettelijk bestaande keuze vrijheid voor de vrouw). Loyaal Verder zal voormalig Republi keins uitdager Pat Buchanan, de conservatieve extremist die alle Amerikaanse ontwikkelingsg- hulp wil afschaffen en een muur tussen Amerika en Mexico wil bouwen om illegale immigratie tegen te gaan, de kans krijgen om zijn nederlaag in de voorver kiezingen te erkennen en nu loyaal achter Bush te gaan staan. En om de verdenking af te schudden dat de G.O.P., de Grand Old Party, er vooral is voor welgestelde, blanke man nen, zal het aantal zwarten, his- panics en vrouwen dat het po dium van de Republikeinen mag beklimmen nog groter zijn dan de minderheden-vertegenwoor diging was op de Democratische conventie. Voor het overige zal het in de Astrodome en daarbuiten (rijke recepties in luxe hotels en ro deo's in de Texaanse augustus- hitte) vooral zinderen van de schimpscheuten op het vijande lijke duo Bill Clinton-Al Gore. Al zullen veel Republikeinen, kijkend naar George Bush en Dan Quayle, diep in hun hart ja loers zijn op het Democratische dream-team, het is in Houston erop of eronder voor de partij en er zit nu niets anders meer op dan de krachten te verenigen. Gezin De monden zullen ze vol hebben, de Republikeinen anno 1992, van gezonde 'gezinswaarden'. Want 'pro-family values' is het soort geheimschrift voor anti- homo-opvatiingen, dat de televi siedominees en hun omvangrijke publiek binnen de Republikeinse rangen zal houden. Pat Robert son, de beeldbuispredikant die wekelijks op zijn eigen tv-kabel- kanaal de talrijke wonderlijke gebedsgenezingen (van dodelijke kankers tot verstuikte enkels) opsomt waarin hij bemiddeld heeft, is een groot Bush-volge- ling en zal een van de conventie- toesprekers zijn. En hoezeer Republikeinen ook genoten hebben van de publici teit rond Bill Clintons beweerde sexuele overspel, nu eveneens president Bush in de media is beticht van soortgelijk wange drag, zal ook 'de pers' een ge liefde schietschijf zijn in Hous ton. Zoals ook het Amerikaanse Congres, dat in beide kamers een Democratische meerderheid kent, de schuld zal krijgen van alle economische verdriet dat Amerika nu al jarenlang door maakt. Maar vooral zal uiteraard Bill Clinton het moeten ontgelden. Omdat diens echtgenote Hillary ooit de dankbare gezinstaak van de vrouw met 'slavernij' heeft vergeleken en omdat een onver hoopte president Clinton diens kabinet en het opperste ge rechtshof zou 'volstorten' met angstaanjagende linkse sujetten als Jesse Jackson, Mario Cuomo, Patricia Schroeder en Ted Ken nedy. De overkomst van de briljante strateeg James Baker naar de Bush-campagne zal in Houston uitbundig worden gevierd en moet het zelfvertrouwen van de conventiegangers nog verhogen. Opdat zij komende vrijdag weer uit Houston kunnen vertrekken met een hernieuwde vastbera- dendheid om er in de resterende campagne voor verkiezingsdag, 3 november, keihard tegenaan te gaan. Misschien niet eens omdat George Bush een herkansing verdient, maar vooral omdat in de Astrodome zo duidelijk is ge worden hoe levensgevaarlijk het alternatief is dat Bill Clinton heet. Van onze kunstredactie Nuenen - De stad Poprad in Slowakije krijgt een Vincent van Gogh Cen trum, waarin documentatie over de Nederlandse schil der te zien is en schilde rijen van Oosteuropese schilders geëxposeerd en verkocht worden. Het initiatief voor het Van Gogh Centrum is genomen door de Slowaakse advocaat Vincent Polakovic, die mo menteel in Nuenen verblijft om informatie over Van Gogh te vergaren. Polakovic bezocht onder meer Zundert, waar hij enkele scheppen aarde meege nomen heeft om in het cen trum ten toon te stellen. Na zijn terugkeer in Poprad be gint de bouw van het centrum, dat op 30 maart volgend jaar open gaat. Vincent Polakovic is al jaren lang helemaal idolaat van Van Gogh. „Toen ik zeven jaar was zag ik voor het eerst een schil derij van Van Gogh. Ik was er meteen weg van. Ik heb sinds dien veel informatie vergaard en ik probeer mijn enthou siasme aan anderen over te dragen. Ik wil de mensen in Slowakije, waar Van Gogh lang niet zo bekend is als in Nederland, overtuigen van zijn grootheid. Ik heb er al een bijnaam door gekregen in Po prad. De mensen noemen mij intussen ook Van Gogh", aldus Polakovic. Na de omwenteling in zijn land kreeg zijn idee om een centrum aan Van Gogh te wij den vaste vorm. „Met geld dat ik gereserveerd had om een auto te kopen heb ik in Poprad een stuk land gekocht. Onder tussen heb ik alle benodigde vergunningen binnen. Ook de financiering is rond. Ik heb een krediet gekregen van een bank om een pand te laten bouwen. Het wordt een ge bouw van twee verdiepingen. Een etage verhuur ik aan een bedrijf, waardoor ik de finan cieringskosten terugverdien." „Op de bovenverdieping", ver volgt hij, „richt ik het Van Gogh Centrum in. Daar zal veel documentatiemateriaal over Van Gogh te zien zijn: boeken, eigen teksten, films, drukwerk. Er zal voldoende materiaal zijn om het. feno meen Van Gogh toe te lichten. Daarnaast worden er doorlo pend schilderijen geëxposeerd van kunstenaars uit diverse Europese landen, met wie ik al langere tijd contact heb. Ik heb die kunstenaars gevraagd om schilderijen te maken, die aan Van Gogh gewijd zijn." Poprad ligt bij de Hoge Tratra, het berggebied waarin het toe risme tot ontwikkeling komt. Polakovic hoopt dat zijn Van Gogh Centrum kan profiteren van het toerisme. „Ik heb een goede baan en mijn vrouw ook, dus ik hoef er geen geld aan over te houden." Uit Nederland heeft hij nog niet veel steun gekregen. Brie ven aan het Van Gogh Mu seum en andere Nederlandse instanties die zich met Van Gogh bezig houden, leverden toezeggingen op voor informa tiemateriaal, maar meer niet. Door Piet Smolders Wie de planeet Mars aan een nader onderzoek wil onder werpen krijgt daar om de twee jaar de kans voor: dan staan de blauwe en de rode planeet onderling in de goede stand om met de huidige transportmiddelen aan de trip te kunnen beginnen. Anno 1992 is dat ook weer het geval. Op 16 september aanstaande opent het 'lanceervenster' en de Amerikaanse NASA lanceert dan (of kort daarna) haar Mars Observer. Dat toestel moet Mars kadastraal in kaart brengen en 'besnuffelen' vanuit een baan om de polen Van de planeet. Mars Observer wordt dus een maan van Mars, net als zijn twee pok dalige begeleiders Phobos en Deimos. In het huidige tijdsgewricht komt het als een onwaarschijn lijke meevaller dat er überhaupt nog iets gedaan kan worden aan planeetonderzoek. De ruimte vaart in oost en west zit finan cieel krap. Maar Mars Observer is een uitzondering. Het toestel werd heel slim geannonceerd als een project voor de smalle beurs dat zoveel mogelijk gebruik maakt van bestaande spullen. Nieuwe technische hoogstandjes zijn er niet bij. Oorspronkelijk had Mars Obser ver al in 1990 moeten vliegen. Het toestel zou dan uitgezet zijn door de space shuttle om op eigen kracht verder te vliegen. Na de ramp met de Challenger werd Mars Observer overgehe veld naar een betrouwbare on bemande raket, de Titan-3. Die moest gelanceerd worden vanaf startcomplex 40 op Cape Kenne dy, een installatie die momenteel nog wordt omgebouwd om ook de zware Titan-4 raketten te kunnen lanceren. Op het nip pertje zal het complex klaar zijn voor Titan-3 en zijn Mars Obser ver. In augustus 1993 komt Mars Ob server bij Mars aan, remt wat af en komt in een baan over de witte poolkappen van Mars op een hoogte van 300 kilometer. Daar heeft de satelliet precies twee uur nodig voor een rondje Mars. Omdat de Rode Planeet (in 24 uur en 37 minuten) onder de baan van de robot door draait komt elk punt van het Marsop pervlak in het vizier. Zeker 21 maanden lang zal de satelliet Mars nauwgezet onderzoeken: bijna een vol Marsjaar, dat 687 dagen telt. Zo zal ook de wisse ling der seizoenen op de tot de verbeelding sprekende planeet kunnen worden gevolgd. Elke 56 dagen zal Mars weer een keer volledig in beeld zijn gebracht. Ondanks de betrekkelijke ma laise in de ruimtevaart blijft Mars de wetenschap boeien. Ten eerste omdat Mars genoeg op de aarde lijkt om de verschillen in teressant te maken. Door die vergelijking leren we meer over de manier waarop planeten zich ontwikkelen. Daarnaast is Mars na onze eigen maan het volgende voor de hand liggende doel van de ruimtevaart. Niet eerder dan 2020 zullen er mensen landen op Mars, die mi nimaal 150 keer zo ver weg is als de maan. Voor die tijd moet het reisdoel uitvoerig worden ver kend. In 1994 en 1996 zullen de Russen - met een beetje finan ciële steun van het Westen - het onbemande Marsonderzoek voortzetten. Daarbij zullen de Marsatmosfeer (met ballonnen) en het Marsoppervlak (met on bemande wagentjes) nog inten siever worden verkend. oen ik de eerste keer naar Marokko ging was iedereen laaiend enthousiast. De kranten ston den toén nog niet zo vol over discriminatie en we hadden het gewoon over gastarbei ders, want het woord alloch toon was toen evenmin inge burgerd. 'Leuk zeg, Marokko'! Bovendien vertrok ik niet voor een geheel veizorgde rondreis plus weekje Agadir- strand, maar ging huiselijk lo geren bij familie van een Ma rokkaanse vriendin. Spannend toch wel, allemaal zeer be nieuwd. 'En hoe was het bij die men sen'? Welke mensen, vroeg ik. Want mijn koffer stond bij Zohra en haar kinderen, ik sliep bij de getrouwde dochter en at daar verse vis die haar man 's nachts had gevangen. Ik vierde bruiloft bij de buren, dronk mintthee ('zonder sui ker asjeblieft, nee, echt geen suiker') bij een nichtje, bij een vriendin, bij een schoonzus, bij een achterachter-tante. At de lekkerste kèfta (gehaktbal letjes) 100 km verder bij weer een ander familielid. Ik schuifelde in de koelere avonduren mee in de parade rond de fontein, speurde naar souvenirs in kleine kastwin- keltjes, snoof de marktgeur van specerijen, vis, fruit en aanvoerende ezeltjes. Ik kromde juichend mijn rug te gen de beukende schuimgol- ven van de oceaan, hing mijn badlaken samen met familie was op een blakend-heet dak terras, liet Arabische kindjes schateren van plezier door langs hun vingers te tellen: een, twee, drie en verdere rare klanken. Nu, vele jaren, brieven en pak jes verder ging ik weer. 'Ma rokko, leuk', zei iedereen. Soms klonk daar onuitgespro ken in door: 'Je bent er toch al geweest, bij die mensen'? Daarom juist, ze zijn me ver trouwd, eigen, een stukje fami lie geworden. Weer staat m'n tas bij...., slaap ik in het huis van..., drink ik mintthee bij...., bij..., en bij... Blij zijn we elk aar weer te zien. 'Lebès, Coks? Lebès, Malika'? Als ik geluk heb komt het antwoord in het Frans, anders zeggen kussen, handen, ogen genoeg. Er zijn nieuwe kindjes om 'va der Jacob' mee te zingen, ieder in de eigen taal. Wie toen op school zaten, staan in middels op straat, de meesten letterlijk. Slechts een enkeling is zo fortuinlijk zonder minis teriële kruiwagen een ambte lijk baantje te bemachtigen. Tegen hongerloon, maar je zit toch tot en met je pensioen goed. Wat doen die honderd duizenden anderen? Meisjes poetsen en koken, wachten op een man. Jongens proberen iets te ver kopen, sjouwen op de markt, helpen bij de visvangst: het le vert een zakcent op. Eentje bofte, een maand werk in een fabriek, elke dag twaalf uur. Dat was mei, eind juli liep hij nog z'n dagelijkse gang om geld: 'Morgen misschien'. Hij zal maar gids worden, zoals die anderen die zich den om de weg te wijzen aanhoudend, zó opdringép" zó talrijk, dat de toerist ze a vliegen van zich af slaat. tegelijk beseft: wat moeten anders.... Een macho-land? Ook n macho-zorgen: slapeloze nacï ten heeft de verantwoorde!! man om de eer van z'n j, nichtje, dochter, schoon, ook. Maar dan zouden vro, wen nooit slapen, zo zonde rechten zijn zij. 'Ik begriji Coks, dat jij dat idioot vind maar zo is het nu eenmaal fc ons. Een jongen boven del trouwt en zegt: ja, ik wil. Maa het meisje heel onmondig: mijn vader voor mij beslt heeft, dat zal ik doen. En al de bruid 28 of 35, er moetij toestemming van de vat eventueel oudste broer, oom. Ach ja, Coks', en gooit de djelleba over spijker rok met t-shirt (of over nacj hemd, pyjama of zomerjutj verruilt huismuilen Voo straatslippers, pakt het schappenwagentje. 'Ga naar de markt'? Makkelij! dracht, eigenlijk. De discussies zijn als toen over geloof, huwelijk, gi teregeling, de Koran, komst. Nieuw is de g< heid wat politiek betreft: vrij verkiezingen, grondwetve» dering, een nieuw Marokkf Poeh, het zou wat! De kranla roepen dag na dag op tol schrijven voor die verkiezii gen, melden dat de termij twee weken is verlengd, dan nog weer eens twee» ken. Het volk loopt niet 'het is schuiven op een dam bord, ministers ruilen van plaats, de macht I dezelfde handen'. Werkelijk schokkend-niei» dit keer is de overal kende minachting voor landers. Dat zijn dan vakantie Marokkanen uit Hollam Duitsland, België, die dikke automobielen de anden zo rustige straten onveilig ma ken en volparkeren. Is het i bewust afgunst, spijt niet i weggetrokken te zijn? Is herrie buiten, waait een ne door de open ramen, botsti auto's, grist iemand een lend kind van de weg, steevas klinkt misprijzend: 'Zal wel een buitenlander zijn'. Eva nummerbord kijken, uit ld raam hangen, overleggen ui de buurman: 'Ja hoor, een bui tenlander'. En dan in korte zin de samenvatting een schrijnend probleem: horen niet echt bij jullie ei horen niet echt meer bij ons' door John O'Mill WIJ zagen een weesmeisje maar zij zag ons niet, wat ik niet zo verbazend vind. Zij beschikte wel over een kettingzaag, maar 't arme kind was blind. De gebroeders droegen een dik bruin pak, in de tropenzon veel te warm, behalve misschien voor de naakte broer; die droeg het onder de arm. De computer bracht er niets van terecht hoewel de gehele Os- ford Dictionary en de complete Van Dale daarin opge#1 waren. Kennelijk was poëzie nog te veel gevergd van de taaimachine. Om te zien wat hij terecht bracht van de vertakt? in het Engels van eenvoudige Nederlandse proza-zinn# stopte ik een drietal hiervan in de computer en drukte op- knop Ned-Eng. Zijn topprestatie volgt hieronder. Gisteren loop ik door 't park en wie zie ik? Yesterday walk I through the park and who see I? Vandaag loop ik weer eens door het park Today walk I weather once through the park Morgen loop ik niet door het park tomorrow walk I not through the park Wat moet de beste computer in het Engels vertalen als ik goed Nederlands gisteren, vandaag en morgen door het pa What must the best computer in the English translat''Ij in good Dutch yesterday, today and tomorrow the park walk? De kunstmatige intelligentie moet nog wat aanrijpen en vttf lopig blijft de beste vertaler de tweetalige medemens, waa'1, er overal genoeg rondlopen. Bevoorrecht in dit opzicht zi- onze zuiderburen, die tweetalig opgroeien in een land met" landstalen. Ieder jaar hoor ik hun koning zijn kerstboodsc» F driemaal uitspreken: in het Frans, het Nederlands en n Duits. Foutloze vertalingen waarmee majesteit geen centi moeite heeft. Zijn onderdanen worden echter zenit door die overdaad aan moerstalen. Een vierde taal erbij is te veel. Op de BRT hoor ik ze van hoog tot laag het Eng", woordje showroom uitspreken als 'sjouwroem'. Zij neme» eerste lettergreep van het Duitse woord Schaufenster e» tweede van 'eigenroem'. Telkens als ik weer een zuider hoor sjouwen met zijn roem vraag ik me af hoe de ZvW met hun vier landstalen dat Engelse woordje uitspreken. John STEM Den Haag (anp) - Het hut waardeforfait, de belast' voor huiseigenaren, gaat 1004 minder omhoog d was aangekondigd. Het f fait gaat dat iaar niet n 3 3 maar naar 3,1 procent, vóór volgend jaar afgesp kg!) verhoging van 2,5 n 2 9 procent gaat gewo door. pat blijkt uit een vertrouwe" Soechoemi (rtr/upi) - woners van de Georgisc stad Soechoemi probe den gisteren hun wo plaats te ontvluchten aan de gevechten tuss Georgische troepen en o standige Abchaziërs ontkomen. Die strijd he ten minste 20 mensen leven gekost, meldd journalisten ter plaatse. De Georgische en Abchazis leiders trokken hun troepen rug uit het centrum van de st maar er was nog steeds spo disch geweervuur te horen danks het bestand dat de riv serende groeperingen zaterd, sloten. Zondag landden in h westen van Georgië Russis parachutisten om de milita installaties van Moskou te schermen en de 1.700 Russisc vakantiegangers uit sanato van het ministerie van defen in de Abchazische hoofdstad evacueren. Onafhankelijk In Soechoemi kwamen twee t VERVOLG VAN VOORPAGINA De Berlijnse rechtbank besli enkele maanden geleden dat necker met terugwerke kracht vanaf 1 juli vorig ja weer pensioen uitbetaald m worden, ongeveer 1.000 m per maand. Honeckers oudste dochter zijn eerste huwelijk, dat v 1947 tot 1952 duurde, heeft zegd, haar vader in haar woni te willen opnemen. De nu 44- rige Erika WUdau is advoca woont in oostelijk Berlijn, w~ ze nu een advocatenprakti speciaal in echtscheidingszak begonnen is. Ze is getrouwd met de ex-DD diplomaat Karl Wildau, die der meer DDR-ambassadeur Nederland is geweest. E~ Wildau heeft in de loop der ja weinig contact met haar va gehad, maar heeft nooit met h gebroken. Margot Feist, met wie Erich necker in 1952 trouwde, verb" momenteel in Chili bij h dochter Sonja die in 1951 w geboren toen Honecker nog van zijn eerste vrouw gescheid was. Van onze correspondent Rome - Na de Siciliaanse n dietendom de Italiaanse st£ kt het dorp Lula op centrt Sardinië zijn in de nacht van i terdag op zondag zes soldat gewond geraakt, nadat een bekende een handgranaat in h richting had geworpen. De m tairen behoren tot de speci troepen die op het eiland zijn gezet om de schuilplaatsen voortvluchtige bandieten op sporen. Zo moeten zij de oi voerders vinden van het vor maand vrijgelaten Belgisch-Ijl banese jongetje Farouk Kassai Bet 3000 inwoners tellende Lt geldt als een van de voornaam: centra van het Sardijnse bant 'isme. Op de muren van het d< zijn opschriften aangebracht t ™eg met de soldaten'. Na feeks van bedreigingen door M een man' een wo ünl'9 '?ar Se'eden realiseer Nu?er ^a* het gedaan was l\lionW"£u-nea' De 'nternatior jLa "Guinea werd Irian Jav, zinno nd had de Papoea's ni9en Waarin ze zelf konder bier? van 9ekomen. Integendi rann Vi?0r et overbevolkte de re®»U.rgers 'P hun eigen la Nerte?f -Pearriveerde nieuw uit vond h,eld zi'n mond- D beinft eiende economise n?etvor?an 'dat stelletie halv sische m696" om een woord Er wordt ,n[echten' zweeg Panoefl'! Veel Perdacht in de Neder?a?Hlet--na9ekomen z'i' «aerland zwijgt weer. Is het

de Stem | 1992 | | pagina 2