Kernwapenwedloop heeft zich verplaatst naar Azië 'Niet Jiri Hajek en zijn levenslange gevecht voor Tsjechoslowakijt Verdachte Enthousiasme over democratie Zambia maakt plaats voor cynisme DE STEM Tweede Kam Koloniaal of be ACHTERGROND Geschiedenis Somalië Honden REÜNIES Dwangarbeiders Jagers -DE STEM- 'Volk moet uiteindelijk beslissen' Democratisering in Afrika AI zeven miljoen schade geclaimd door noodweer F al COI DE STEM WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1992 Een bezoek aan het oorlogs- en verzetmuseum in Over- loon, maar speciaal aan de tijdelijke tentoonstelling daar van Russisch materiaal dat sinds kort vrij is gekomen uit de zolang gesloten Russi sche archieven, geeft een beeld van het leed dat berok kend is aan Russische kinde ren in de Tweede Wereldoor log door de Duitse bezetters. Thuis gekomen werd door mij de tv aangezet voor het dagelijkse journaal. Oh schrik Het eerste nieuws dat gemeld werd, betrof de reis van een bus met zeer jonge kinderen die beschoten was door sluipschuttersGevolg: 2 doden. Bovendien werd tij dens de begrafenis het kerk hof onder vuur genomen. Ge volg: de grootmoeder van een der slachtoffertjes werd ern stig gewond. Dit alles een dagreis bij ons vandaan. Hoe lang laten we dit nog door gaan De hedendaagse com municatie-middelen en me dia staan ons niet meer toe om eventueel te zeggen dat we het niet wisten. Of wach ten we nog even zodat we over enige tijd wéér een ten toonstelling kunnen bezoe ken? Tilburg A.J.W. Kolleman Dagelijks sterven er in Soma lië honderden mensen van de honger. Het land dat tien miljoen inwoners telt, wordt geteisterd door een hongers nood, veroorzaakt door een langdurige droogte en een verbitterde burgeroorlog. Op verzoek van de secretaris-ge neraal van de Verenigde Na ties Boutros Ghali heeft de Veiligheidsraad nu eindelijk ingegrepen met het openen van een luchtbrug van voed sel en medicamenten. Overi gens moet eerst nog een stu diegroep worden gevormd die ter plekke moet bekijken hoe het besluit moet worden geïmplementeerd. Dat bete kent opnieuw vertraging. En elke dag vertraging betekent honderden zo niet duizenden doden meer. Dit is des te schrijnender, omdat Oost en West in het kader van de koude oorlog dictator Barre twintig jaar lang voor miljarden aan wa pens hebben geleverd, om hem in het zadel te houden als de leider van Somalië. Een land dat strategisch van groot belang was in de koude oorlog door zijn ligging dicht bij de ingang van de Rode Zee. Maar die dictator is nu gevallen en inzet geworden van een burgeroorlog welke wordt uitgevochten met door Oost en West geleverde wa pens. En na het einde van de koude oorlog heeft Somalië het voordeel van zijn strate gische ligging en daarmee de belangstelling van de wes terse wereld verloren. Ondanks de 30.000 doden, miljoenen vluchtelingen en de 3,5 miljoen mensen die op de rand van de hongerdood balanceren. De VN, EG en regionale organisaties heb ben het te druk met andere zaken. Het rijke Europa ver oorlooft zich de luxe bewust zijn landbouwareaal te ver minderen, zijn boeren te be straffen voor overproduktie en te grote oogsten ter voor koming van prijsbederf door te draaien, terwijl een paar uur vliegen verderop een heel volk van de honger sterft. Al leen een door de VN respec tievelijk de Veiligheidsraad georganiseerde dropping van voedsel en medicamenten, desnoods militair beschermd, zouden nu nog de ondergang van het Somalische volk kun nen voorkomen. Tilburg J. Bernaards In De Stem van 1 augustus jl. las ik over een gedragtest met een pop die agressie bij hon den kan aantonen. Een onpraktische test in mijn opinie, want honden zijn wel zo begaafd dat zij het ver schil tussen een pop en kind kunnen ruiken, horen, voelen en zien. Mijn lieve getatoeerde stam boom pitbullterriers leven in huiselijke sfeer in de beste harmonie met onze twee kin deren en inwonende schoon moeder. Lady Shady en Buil Boy Bob zijn ook vriendjes met de poes, cavia en parkiet. Zijn deze zachtmoedige die ren in de vier jaren van hechte vriendschap en trouw al niet uitvoerig in familie verband getest? Is de ware praktijk niet de huiselijke kring? Evident de beste test! Breda J. Broos Zaal Boerke Mutsaers in Til- burg-West is op zaterdag 29 augustus trefpunt voor de reünisten van de Vereniging van Ex-Dwangarbeiders Ne derland. Aanmelden (voor 15 augustus) en inlichtingen: J. Kersten 01650-41273. Zaterdag 5 september wordt in de Van Horne Kazerne een reünie van 5-11 R.I. Lim burgse Jagers gehouden. De bijeenkomst begint om 11 uur. Belangstellenden kun nen inlichtingen inwinnen bij A. Hermkens, Molenbossen 141, 5923 AB Blerick, 077- 821659. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, S 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, S 236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: S 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, S 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, S 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32, S 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, S 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per .wartaal 82.20, per halfjaar 163.50 óf per jaar 318.00. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand f 27.30, per kwartaal 79.70, per halfjaar 159.00 óf per jaar 309.50. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.50; zaterdag 1.80. Service-afdeling abonnementen: S 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling S 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 -ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. 3-k Jiri Hajek foto anp Zijn hele leven heeft Jiri Hajek gevochten voor Tsjechoslowakije en nu, op 79-jarige leeftijd, maakt hij zich op voor de beslissende slag. Als voorzitter van het Tsjechoslowaakse Helsinki- comité probeert hij zijn land te redden van de ondergang, op een moment waarop volgens velen het kalf al lang verdronken is. Maar Hajek geeft niet op; hij is ervan overtuigd dat de put nog op tijd gedempt kan worden. Door Stevo Akkerman TOEN HIJ in 1913 geboren werd, be stond Tsjechoslowakije nog niet en nu Jiri Hajek oud geworden is, dreigt het weer te verdwijnen, het land waarmee zijn lot verbonden is. Van 1939 tot 1945 zat hij gevangen vanwege zijn actviteiten voor een anti-fascistische verzetsgroep. In 1968, toen de Russen gewapender hand een einde maakten aan de Praagse Lente, was hij minister van buitenlandse zaken. Hij vloog naar New York en protesteerde daar in een vergadering van de Verenigde Naties heftig tegen het 'brute Sovjet-optre den' - een protest dat het einde van zijn politieke loopbaan inluidde. Negen jaar later behoorde hij tot de initiatiefnemers en eerste woordvoer ders van Charta '77; de voormalige communistische bewindsman was een dissident geworden. Gevraagd naar het nut van zijn hui dige pogingen om het uiteenvallen van de federatie van Tsjechen en Slowa- ken te voorkomen, verwijst hij onmid dellijk naar zijn verleden: „Men mag van mij denken dat ik me gedraag als Don Quichote, maar dat ben ik wel ge wend. Hetzelfde werd gezegd toen ik in '68 protesteerde tegen de Sovjet-in val en ook toen ik me achter Charta '77 schaarde. Maar dan vergeet men in de eerste plaats dat het soms simpel weg noodzakelijk is aan bepaalde principes vast te houden en in de tweede plaats dat je nooit weet welke invloed van je daden uitgaat; achteraf kan blijken dat ze van veel grotere be tekenis waren dan je op het moment zelf dacht". Het Tsjechoslowaakse Helsinki-comité (dat fungeert als een soort overkoepe ling van het afzonderlijke Tsjechische Vaclav Klaus en Vladimir Meciar, de Tsjechische en Slowaakse premiers/ onderhandelaars, gaan volgens Hajek hun bevoegdheid te buiten als ze on derling bespreken hoe de federale re publiek Tsjechoslowakije ontmanteld moet worden. Dat de heren er weinig voor voelen een volksraadpleging uit te schrijven, begrijpt Hajek wel. Alle peilingen wijzen er tot nog toe op dat zowel een meerderheid van de Tsje chen als een meerderheid van de Slo- waken voorstander is van een geza menlijke staat en het is precies die staat die Klaus en Meciar aan het op blazen zijn. Ze doen dat, aldus Hajek, omdat ze geen van beide bereid zijn water in de en het Slowaakse Helsinki-comité) heeft verleden week, na afloop van een vergadering in Bratislava, een verkla ring uitgegeven waarin wordt gesteld dat alleen via een referendum besloten kan worden over een scheiding van de Slowaakse en de Tsjechische repu bliek. Hajek: „Het mandaat van politici is beperkt tot datgene dat in hun verkie zingsprogramma staat. Een beslissing over het al dan niet voortbestaan van het land kan alleen door het volk zelf genomen worden. Zo staat het ook in de documenten van de CVSE (Confe rentie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa, ook wel aangeduid als het Helsinki-proces). Het bestaan van een staat berust op een uitspraak van het volk". wijn te doen. Meciar houdt vast aan het idee dat Slowakije op eigen noe mer zitting moet krijgen in organisa ties als EG en VN, Klaus weigert ak koord te gaan met een andere staats structuur dan een federatie. Ze kun nen het dus niet eens worden en kie zen er dan maar voor het land op te heffen. Geheel tegen de wens van het volk in, zo stelt Hajek vast. „Als het volk zich uitspreekt voor een of andere manier van samenleven, dan is het aan de politici daarover net zo lang te onderhandelen tot ze een be paalde vorm gevonden hebben. Als het volk kiest voor een scheiding, dan moeten we dat ook respecteren, na tuurlijk. Zolang de mensen zelf maar kunnen beslissen". Hajek is druk doende om in samen werking met allerlei burgerinitja|( ven in zowel het Tsjechische als Slowaakse deel van het land een weging op poten te zetten die de p; lementariërs ervan moet doordrk dat een referendum werkelijk de eni» aangewezen weg is en dat het erj snel mogelijk van moet komen. Ge^ ten in het kantoor dat zijn conti heeft toegewezen gekregen in het co® plex van de presidentiële H: Burcht, vertelt hij dat morgen schillende groepen in Praag men om een strategie te bepalen. Daar zal onder andere de Unie Anti-Nazistische Verzetsstrijders zijn, evenals de organisatie van i Tsjechische Legionairs; de Tsjeche die in de Eerste Wereldoorlog zijde van de Geallieerden vochten. I vechten nu voor het voortbestaan de gezamenlijke staat van Tsjechenj Slowaken. Jiri Hajek, zelf een Tsjech, heeft nig waardering voor het argument het terwille van de democratie in) Tsjechische republiek beter zou de Slowaken maar te laten gaan, zot Meciar uitsluitend zijn eigen king zou kunnen lastigvallen met zij autoritaire neigingen. Als de democratie in Slowakije werfe lijk bedreigd wordt, zegt Hajek, dat reden te meer het land bij elks te houden. „Toen in 1938 de clero-ij cistische Tiso de macht overnam Slowakije, hebben we ons daar niet Ij neergelegd, maar ons verbonden de Slowaakse democratische Dat zouden we opnieuw moeten dn als de democratie daar bedreigd zm worden. Dan is het onze plicht dei mocratische elementen in Slowakije j ondersteunen, hen niet in de steek s laten". Nu Rusland en de Verenigde Staten bezig zijn hun kernwapenarsenalen te ontmantelen, is Azië het nucleaire breekpunt van de wereld geworden. Door Thomas Wagner (ap) Het lijkt erop dat India en Pa kistan nu nog de enige twee in staat van vijandschap verke rende landen ter wereld zijn die in staat zijn om op korte termijn kernwapens te produ ceren. China, verontrust over de sinds de val van het communisme in Europa toegenomen macht van de Verenigde Staten, voerde onlangs zijn grootste onder grondse kernproef ooit uit. Noord-Korea, China's commu nistische bondgenoot, onderte kende onlangs het non-prolife ratieverdrag en gaf toestem ming voor de inspectie van zijn nucleaire faciliteiten, maar houdt volgens Amerikaanse functionarissen gegevens over een geheim kernwapenpro gramma achter. Japan heeft kritiek over zich afgeroepen wegens zijn voorne men om een soort plutonium te importeren waarmee kernwa pens kunnen worden geprodu ceerd. Japan houdt zich niet bezig met de ontwikkeling van kern wapens en wil het plutonium gebruiken om energie te produ ceren. Andere, minder be trouwbare landen in de regio hebben volgens deskundigen echter ook geprobeerd het plu tonium te bemachtigen. Er doet zich duidelijk een aan tal zorgwekkende ontwikkelin gen voor in Azië, waar de VS geen stevige betrekkingen on derhouden en weinig invloed hebben. Sommige Amerikaanse ontwapeningsdeskundigen zeg gen momenteel al hun aan dacht op Azië te richten. „Als je om je heen kijkt in de wereld, dan doet het grootste gevaar voor een kernoorlog zich voor in Zuid-Azië, omdat het niet ondenkbaar is dat In dia en Pakistan de controle over de grenssituatie verliezen en met elkaar in gevecht ra ken", zegt Gart Milhollin, di recteur van het Wiscinson Pro ject voor Kernwapenbeheersing in Washington. „Als dat gebeurt, weet niemand wat er gebeurt met de kernwa pens: of ze gebruikt zouden worden, of ze doelwit zouden worden, of India en Pakistan een manier zouden vinden om op kleine schaal oorlog te voe ren zonder kernwapens te ge bruiken", aldus Milhollin. De twee' landen hebben drie keer oorlog met elkaar gevoerd sinds ze in 1947 door Groot- Brittannië werden gevormd. Ze hebben nog altijd ruzie om de staat Kashmir, die over de twee landen is verdeeld en door beide wordt geclaimd. India ontkent een kernwapen programma te hebben, maar er wordt vanuit gegaan dat het kerwapens bezit of in staat is ze te maken. In 1974 bracht het land een kernbom tot ontplof fing. Het land streeft ernaar geavanceerde raket- en lan- ceerprogramma's te ontwikke len en zegt de nucleaire optie te moeten openhouden om Pakis tan en China af te schrikken. De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Shahryar Khan, bekende afgelopen fe bruari tegenóver Washington dat zijn land beschikt over de middelen en de technologie om een kernbom te maken. De re gering van Pakistan had dat ja ren achtereen ontkend. Zowel Pakistan als India wei gert het non-proliferatiever drag te ondertekenen, dat erop is gericht de verspreiding van kernwapens tegen te houden. Hoewel het Indische subconti nent kan worden beschouwd- als de minst stabiele regio van Azië, maken deskundigen die de proliferatie in de gaten hou den zich zorgen over andere ge bieden. In mei gaf Noord-Korea het In ternationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) van de VN toestemming voor de eerste in spectie van nucleaire facilitei ten in het land. Het agentschap vond geen aanwijzen dat Noord-Korea bijna in staat zou zijn een kernbom te maken, maar zei wel dat een in aan bouw zijnde faciliteit gebruikt zou kunnen worden voor de produktie van plutonium. Amerikaanse functionarissen en deskundigen op het gebied van de wapenbeheersing ver denken Noord-Korea ervan kernwapenfabrieken te hebben en mogelijk te beschikken over een voorraad plutonium dat is r geschikt om kernwapens mee te produceren. „Noord-Korea heeft onlangs het non-proliferatieverdrag ge tekend, maar de vrees bestaat dat ze dingen verborgen hou den en de boel belazeren", zegt Paul Leventhal, president van het Instituut voor Nucleaire Beheersing in Washington. Een land dat heeft laten zien dat wapenprogramma's voor inspecteurs verborgen kunnen worden gehouden, is Irak. De kernbom die China op 22 mei tot ontploffing bracht was naar verluidt 70 maal krachti ger dan die van Hiroshima in 1945. Al geruime tijd zijn er berichten dat Beijing raket technologie verkoopt aan het Midden-Oosten. In het jaarboek van 1992 van het in hoog aanzien staande In ternationaal Instituut voor Vredesonderzoek in Stockholm staat dat China, ondanks dat het vorig jaar aankondigde het non-proliferatieverdrag te zul len ondertekenen, nog altijd kern- en rakettechnologie ver koopt aan andere landen, waaronder landen die de wens hebben om kernwapens te ont wikkelen. Wat betreft Japan, het enige land dat ooit met kernbommen is aangevallen, vormt het in kernreactoren gevormde pluto nium, dat door opwerking ge schikt kan worden gemaakt-als' splijtstof voor kernwapens, een bron van zorg. Voor de pi/oduk- tië van een kè'rnbom is riechts 6 tot 8 kilo plutonium nodig. Japan is van plan binnenkort 30 tot 40 ton uit Europese kernrecatoren afkomstig pluto nium te importeren. De eerste lading moet komende herfst per vrachtschip uit Frankrijk komen. Volgens Leventhal kan Japan net zo goed goedkoop laag-ver- rijkt uranium gebruiken, dat in grote hoeveelheden voorradig is en niet geschikt is voor de produktie van kernwapens. Japan heeft weliswaar beloofd het plutonium alleen te zullen DE STEM Amsterdam (anp) - De Rotterdamse centrale van PTT-Telecom staat oogluikend toe dat er telefoons worden afgeluisterd zonder dat daartoe een machtiging is afgege ven door een rechter-commissaris. Volgens een getuige in het XTC- proces dat deze week dient voor de rechtbank in Amsterdam zijn der gelijke illegale taps de afgelopen twaalf jaar circa tien keer uitgezet. Den Haag (anp) - De Tweede Ka Hirsch Ballin van Antilliaanse en concessies moet doen aan de Antil Liberia inzake de bestuurlijke windse eiland St. Maarten. PvdA, CDA en WD vinden dat de maatregelen die de minister op 9 juli afkondigde - het onder curatele stellen van het Eiland bestuur - gehandhaafd moeten blijven, ook al probeert de pre mier ze deze week tijdens haar bezoek aan Nederland ter dis cussie te stellen. Maria Liberia arriveerde gister middag in Nederland en zal van daag een gesprek hebben met premier Lubbers en Hirseh Bal lin. Donderdag zal zij als waar nemer de Koninkrijksminister raad bijwonen. Gezaghebber De ministerraad van het Ko ninkrijk, die bestaat uit het Ne derlandse kabinet plus de gevol machtigde ministers van de An tillen en Aruba, zal naar ver wachting deze week nog verder- gebruiken in kerncentrals maar Noord-Korea heeft te feit dat Japan het plutonii invoert al gebruikt als recht vaardiging van zijn eigen ut cleaire programma. In mei een Noordkoreaanse functie» ris toe dat zijn land voor gaande maatregelen bespreken gebruik in kernwapens schikt plutonium had gepi ceerd. „De Koreanen blijven heus passief toekijken wanneer pan al dit plutonium vergaar!' zegt Leventhal. „Zuid" heeft net een contract getei met Groot-Brittannië om gebleven brandstof op te ken en dat houdt in dat een goede dag plutonium kunnen krijgen, net als Jap „Waar het mij om gaat", Leventhal, „is dat Japan hs maal geen wapens hoeft te»; len maken om toch een dei liserend effect teweeg te gen in de regio." Ook India en Pakistan maks het soort plutonium dat op het punt staat te import ren. „Als deze materialen op bredi schaal geaccepteerd worden" zegt Leventhal, „dan zullen ii de civiele nucleaire program ma's op den duur veel voor het maken van bom» geschikte materialen men dan op het ogenblik in alk bommen ter wereld samen." Nog geen jaar nadat het een-partijstelsel in Zambia werd afgeschaft, is het aanvankelijke optimisme al omgeslagen in cynisme. De regering van president Chiluba wordt beschuldigd van corruptie en het voortrekken van de eigen bevolkingsgroep. De beloofde opleving van de economie is uitgebleven. Door een gebrek aan effectieve oppositie dreigt de politiek steeds meer langs etnische scheidslijnen te worden verdeeld. Door Jowie Mwiinga 'HET UUR is gekomen' was de leus van de voorstanders van democratie in de aanloop naar de algemene verkiezingen in Zambia in oktober 1991. Nu, nog geen jaar later, wordt deze kreet niet meer gehoord. In plaats daarvan klinkt het cynische 'Het uur is geweest' tijdens studentendemonstraties en andere protest-bijeenkom sten. Het optimisme van de de mocratische overgangsperiode heeft plaatsgemaakt voor desil lusie en wanhoop. Negen maanden na zijn triom fantelijke overname van de macht, begint president Frede rick Chiluba met zijn Beweging voor Meerpartijendemocratie (MDM) in troebel politiek vaar water te geraken. Het gevoel raakt steeds wijder verbreid dat het Zambiaanse democrati seringsproces aan het ontspo ren is. Sinds de MDM de macht heeft overgenomen van de Verenigde Nationale Onafhankelijkheids partij (UNIP) van ex-president In Afrika duiken overal nieuwe regeringen op. De democratisering van het continent is in volle gang. In een serieverhalen aandacht voor dit moeizame proces. Vandaag deel 7. Kenneth Kaunda, die 27 jaar geregeerd had, is er weinig meer veranderd dan dat er an dere mensen op overheidspos ten zijn gezet. „Al dat gepraat over een nieuwe politieke cultuur stelt niets voor," zegt Maybin Chi- sanga, een ontevreden MDM- lid uit de Zambiaanse hoofd stad Lusaka. „De situatie is nog net zo slecht als onder de regering van Kaunda." Maandenlang borrelde de onte vredenheid, ongemerkt, onder de oppervlakte. Totdat dit tot een uitbarsting kwam op 10 juli met de plotselinge ontslag name van Baldwin Nkumbula, minister van jeugdzaken en sport. Een week later trad ook zijn collega van wetenschap en onderwijs, Akashambatwa- Mbikusita Lewanika, af. Beide ministers noemden de toenemende corruptie, de wei gering van de regering om ver antwoording af te leggen en de vertraging van de constitutio nele hervormingen ter beper king van de macht van de pre sident, als redenen voor hun te rugtreden. Lewanika suggereerde dat er sprake was van bevoordeling van bepaalde etnische groepen. Hij sprak over een 'onuitge sproken selectieve tendens', waarbij sommige kiesdistricten veel meer financiën krijgen toebedeeld dan andere. Ook be schuldigde hij president Chi luba ervan op 'ondemocrati sche en niet consistente' wijze mensen aan te stellen op over heidsposten. De ontevredenheid van de twee afgetreden ministers wordt ge deeld door een groeiend aantal Zambianen. Hun kritiek wordt vooral gevoed door het uitblij ven van een economische ople ving, die de MMD hen beloofd had. Door de benoemingen van pre sident Chiluba, die tot de Bem- ba-sprekende bevolking van Noord-Zambia behoort, zijn et nische spanningen ontstaan. Chiluba wordt ervan beschul digd de macht in de handen van zijn eigen etnische groep te centraliseren. De meest in vloedrijke ministers van Chilu- ba's kabinet zijn allemaal af komstig uit het noorden van Zambia. Deze zeven minsters zijn door politieke waarnemers al ge tooid met de bijnaam Groep van 7. Zij behoren tot de naaste familie- en kennissenkring van Chiluba of zijn machtige za kenmensen die de verkiezings- campgne van de MMD hebben gefinancierd. De Groep van 7 zou aanzien lijke invloed uitoefenen op de president. Tegen drie van hen, Ephraim Chibwe van transport en communicatie, Ronald Penza van handel en industrie en Michael Sata van huisves ting en lokale overheid, loopt op dit moment een onderzoek wegens misbruik van over heidsgelden. „Onze inschatting is dat het ge- Frederick Chiluba: zwak en manipuleerbaar. foto ap vaar niet langer ligt in de op komst van een dictatoriale pre sident, maar dat het gaat om een kleine groep van machtige ondernemers en politici die een zwakke president onder con trole hebben," zegt een Wes terse diplomaat. Het gebrek aan oppositie tegen de MMD heeft de jonge demo cratie in Zambia danig ver zwakt, vinden waarnemers. De UNIP van Kenneth'Kaunda is verdeeld door een twist over het leiderschap van de partij. Andere, nieuwe partijen krij gen weinig voet aan de grond. Politici als Enoch Kavindele, voorzitter van de Verenigde Democratische Partij (UDP), en de secretaris van de Organisa tie voor Nationale Eenheid (CNU), Patrick Macwani, oefe nen weliswaar kritiek uit op president Chiluba, maar nen geen geloofwaardige rol al oppositieleiders spelen. Dit heeft geleid tot de opl van etnisch georganiseerde po litieke groeperingen. Een daal' van is de 'Bantu Botatwe' (DA Volken), een samenwerking verband van de Tonga, de en Lenje-volken in het z van Zambia. De CNU, spronkelijk een pressiegw? voor hervormingen binnen» MMD, wordt gezien als rep® sentant van het Lozi-volk westelijk Zambia. Omdat zij regionale in van nationale belangen genwoordigen, betekent van deze opkomende pol krachten een serieuze be ging voor de MMD, die in verkiezingen 125 van de 1» parlementszetels won. De nationale secretaris van MMD, Godfrey Miyanda, vorige week een pogin. groeiende ontevredenheid in dammen. In een door de nat® nale televisie uitgezonden'* spraak riep hij de kiezers o MMD meer tijd te geven. Ook de partijleden werden f geroepen de partij niet de n) toe te keren. „Een störtvloen van terugtredingen uit he binet zou niet in het belang" de natie zijn. Het zou dwingen tot vervroegde ver» zingen. Onze prioriteiten Mr op dit moment niet bij hetj len van politieke spelletjes, Miyanda. President Chiluba heeft de gelopen maanden verschel* oproepen tot het houden een MMD-conferentie over si status en activiteiten in de* gering, in de wind geslagen komt echter steeds meer o* druk te staan om veranW0 ding af te leggen over de schuldigingen aan het ad* van zijn ministers, (ips) Premier Liberia. - foto anp Van onze verslaggever Tilburg De totale schade door het noodweer van afgelopen undagnacht bedraagt nu al ze ven miljoen gulden. Dat meldt de grootste verzekeraar op dit gebied, Interpolis in Tilburg. Het bedrijf verwacht de komende week nog meer claims uit het hele land, maar vooral uit Zuid- Nederland. 'n de particuliere sector bedroeg de schade door lichte gevallen sis wateroverlast al twee miljoen gulden. °e agrarische sector meldde voornamelijk bliksem- en storm schade. Interpolis noemt vooral let aantal meldingen van omge waaide bomen opmerkelijk. De totale schade voor landbouw en veeteelt loopt nu al op tot bijna vijf miljoen gulden. Hirs deze ken vre. waa van eve* voor hee" nial nist wee len een Pre haa van van ten der daa Ant ged rup situ ont" zie met wJ IS voor het he,e gezin, bei -.or, nemen, moet hij afwachten! 3en e9 mans te zijn en anders kunnen w0°n9eyeer zit de discussie tussen m loi-o» .voor Antilliaanse Zaken e JiniÜ miIr).lster van de Antillen, in elka, efnoc H|rsch Ballin had genoeg van Maarten en besloot in j aaf7 s en voor uitgaven bovei i/U,r "e gouverneur vereist. 5tIn L,beria is boos. Niet dat ze o. iet )riart?n van Claude Whathey, veeri eiland, een zaak van ritselen en t len 7oh vmidt het te vr°eg voor sche ismel Lorde °P zaken stellen. D> 'sme is voorbij. 3en £!e"a?,d ze'^ t'h men minder zw lwenaa9-.,Daar 9aat het niet om pol tippr h rtiiljoenen, bevoordeling, mafl J1eer Han 30.000 op de glans van roeien ~.at z|in ®r ongeveer evenveel leer noA na 'aren van gr°ei, maar 1 leqrotinn peero' Z'i draaien op voor 3e ka van St Maarten. reSerroept minister Hirsch Ballin liale hét,ZI)1 °Pstelling lijkt immers n« 7 iets dan door bezorgdhei iet Wint op Maarten en zei iet delft C,aude Whatey onge einiod te8h Elf1 deze bestuurlijke m 'uits bebben. Whathey is uit de m« V

de Stem | 1992 | | pagina 2