oqp 'Kampen onder toezicht' Krijgsgevangenen als vee in stallen gestapeld Onlusten in Bredase gevangenis De Boschpoort BARCELONA '92 Servische leider Bosnië-Hercegovina stelt ook gevangenenruil voor Zaterdagnacht warmste nacht afgelopen eeuwen 'Koeien opzettelijk uit weiland gehaald' j[uzie in leiding 'Regionale' Raymakers: twee medaifles TON C0RNELISSEN De KOOP MET ZEKERHEID IAA* Spinveld 37 Breda kernreactor in [gjernobyl lekt graël legaliseert Mitacten PLO TV-team weer aan e slag in Irak losterhouter in rankrijk door liksem gedood Lolonisten slaags net leger Israël toits schip met tfgas onderschept INDEZE KRANT: Ben Johnson haalt einde Spelen niet MEDEDELING Delibas te licht in finale Accu leeg bij volleybalteam Hockeyteam laat brons glippen 5TUS 1992] Met v.d. Born valt te praten! SHESEI DEALER Tel. 076-223166 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang MAANDAG 10 AUGUSTUS 1992 I I I I I Dr. Alban jterdam urce fere - Mariajl itherfucker tip - S L 2 on heaves') b' Roses out tonight.I to be my play. I Uonna |ie - Erasure ably me - Sting I apton karma - John he knows me lona - Freddy I Montserrat Ca-| m worry about it need love - Dou- do you do - Ro ut - Nirvana im is a dancer - mother day - John s it - Michael will rock you - Breaky heart - [Cyrus best things - Lu- ndross Janet i it up - Kriss Kross rijn de jongens van - Bertus Staiger- ;os para - José Cat' take my eyes - [loling en Tatjana Channels - Bruce Iteen :hie Coochie - Mc iibili Ben Ben - Los ven better than the lng-U2 pfde voor het leven- Teyman funky - George Mi- iilonga sentimental - |glesias ou bring on the sun - bn Beat ïothing else matters - Pica üjk uit hier ben ik - Wijngaard by got back - Sir Mi* Helluva - Brotherhood akjes staat de notering VL"' t Stichting Nederlandse fcnse top tien This Used to Be 1 /ground - Madonna Baby Got Back - ;-A-Lot Baby-Baby-Baby - End of the Road - Ben November Rain - Roses vijf Rhythm is a Dane®1 'P Ain't No Doubt - Ju8®^ il This Used To Be ayground - Madonna Shake Your Head - WaS ot Was) Barcelona - F. MercU^| id M. Caballe tl - In de top van de Regio- je Zeeuws-Vlaamse Woning- uwvereniging botert het niet ff Als gevolg van conflicten tgSen de directeur enerzijds en kt dagelijks bestuur en de drie Kjfden van dienst anderzijds is onwerkbare situatie ont- ian. De directeur is inmiddels slag aangezegd. 'zie zeeland - m Tjkou - De kernreactor in nemobyl, waaruit in 1986 na a ongeluk grote hoeveelheden aioactiviteit ontsnapten, lekt Inieuw. De betonnen mantel Ede kernreactor moet bescher- L blijkt vanaf het begin niet Bemaal dicht te zijn geweest. Eigens de directeur van de cen- L stijgt de lekkende radioac- Kteit niet boven de maximaal egestane nonnen uit. izalem - De Israëlische rege- de contacten met de Pa- djnse Bevrijdingsorganisatie ,0) legaliseren. Veel Israëliërs iden dat de wet niet meer van itijd is nu de PLO de vredes- derhandelingen steunt tussen aël en de Palestijnen in de be te gebieden. ad - Een inspectieteam n de Verenigde Naties is giste- n in Irak ongehinderd begon- n met zijn werkzaamheden. 22 VN-medewerkers zijn in Iraakse hoofdstad om op zoek gaan naar wapens en wapen- eumenten die Irak mogelijk hterhoudt. ZIE BUITENLAND-A3 ra Haag - De 48-jarige' M. van ilstein uit Oosterhout is zater- gmiddag dodelijk getroffen er de bliksem op het strand het Noordfranse Touquet. in Holstein kampeerde in de urt en reed met zijn vrouw ngs het strand. Tijdens het he le onweer was hij uit de auto stapt en het strand opgelopen a het onweer beter te kunnen kijken. Daarop werd hij dode- k getroffen door de bliksem. mzalem - Circa 200 joodse ko- oisten hebben gisteren slag ge- rerd met het Israëlische leger t de kolonisten verhinderde 1 een huis te bouwen op de be de westelijke Jordaanoever. n kolonist werd opgenomen in 1 ziekenhuis nadat hij een ap met een geweerkolf had ge- egen. Het leger arresteerde scheidene kolonisten. "w - Aan boord van een Duits achtschip zijn vorige week op prus containers gevonden met chemische stof die voor de raiding van gifgas kan worden o P.e 'ading was bestemd Syrië.De reder van het Up had geen exportvergun- Bg voor de lading. I Vandaag 2 katernen Extra op maandag a2 I Binnen Buitenland a3 Zeeland A4/A5 |ni v-programma's I Sport a6 deel B Barcelona - Piet Raymakers is de enige Nederlander op de Olympische Spelen van Barcelona geworden met twee me dailles. De 35-jarige ruiter voegde gistermiddag op de Real Club de Polo in de individuele finale een zilveren medaille toe aan het goud van de landenwedstrijd. Met Ratina Z moest hij alleen de als enige een wit hekje omver Duitse kampioen Ludger Beer- baum met Classic Touch laten voorgaan. Het verschil was slechts een kwart strafpunt, dat Raymakers door tijd-overschrij- ving in de tweede manche had opgelopen. Jan Tops bereikte ook een hoge klassering. Hij werd vijfde. De finale was gisteren een bi zarre wedstrijd. Het noodweer, dat in de vroege ochtend Barcelona teisterde, be nadeelde de eerste tien combina ties enorm. Bij de pechvogels, die in bar weer een modderbad moesten nemen, hoorden Tops en Jos Lansink, door velen tevoren als gouden-medaille-winnaar aan gewezen. Tops hield de schade met Top Gun zeer beperkt (slechts één foutje) en voegde daar in de tweede ronde 4,25 strafpunten aan toe, waarbij hij Raymakers op weg naar het zilver. - foto epa liep. „Als je met dubbel pech vijfde wordt, mag je niet moppe ren", zei de ruiter uit Valkens- waard. Lansink voelde Egano op de achtste hindernis voor het eerst in twee jaar dienst weigeren, waardoor het verhaal voor hem uit was. Raymakers: „Zo gaat dat in onze sport, waarin je met levende have te maken hebt. Een sprin ter doet altijd om en nabij de tien seconden over de 100 meter. Bij ons kun je er tien seconden over doen maar ook wel eens een half uur". Nederland boekte het beste re sultaat op de Spelen sinds 1948, toen in Londen zestien medailles werden behaald, waaronder vier gouden van Fanny Blankers- Koen. Nederland was nu goed voor twee gouden medailles, zes zilveren en zeven bronzen. ZIE SPORT B1 EN B3 Barcelona (anp/afp) - Ben Johnson heeft ook in Barcelona het einde van de Olympische Spelen niet gehaald. Na een vechtpartijtje met een vrijwilliger werd de Ca nadese sprinter uit het Olympische dorp verwij derd. Hij moest vervolgens zijn accreditatie inleveren. Vier jaar geleden was John son het middelpunt van een geruchtmakend doping- schandaal. Nadat hij in Seoul zijn gou den medaille op de 100 me ter had moeten inleveren, werd hij op het vliegtuig naar huis gezet. Johnson, die ditmaal in een hotel in Barcelona verblijf hield, bezocht het dorp om er met vrienden te ontbij ten. Volgens het Canadese Olympisch comité kwam het bij de ingang tot een handgemeen tussen John son en een controleur. Moslim- en Kroatische gevangen in een lokaal dat door de leiders van het Servische gevangenkamp Manjaca als slaapzaal is aangeduid. - foto ap Door Marjolein Sebregts Manjaca Tmopolje - Gela ten zitten twee rijen mannen op houten banken voor de eerste hulppost van het Ser vische gevangenenkamp Manjaca op hun beurt te wachten. Een van hen, een zwakke, uitge mergelde man, vraagt hoopvol: „Weet jij wanneer we weer naar huis mogen?" Als ik hem het antwoord schuldig moet blijven, barst hij in snikken uit. Hij is al ruim twee maanden in Manjaca. De autoriteiten van de Servische republiek Bosnie-Her- cegovina beschrijven Manjaca als een kamp voor Kroatische en moslim-krijgsgevangenen, maar navraag leert dat de meeste van hen burgers uit de omgeving zijn, uit hun huis gehaald en hierheen gebracht. De meeste gevangenen uit Omarska, het kamp waar vorige week wereld wijd televisiebeelden van zijn vertoond, zijn overgebracht naar Manjaca en Tmopolje. In de provisorische spreekkamer geeft de moslimdokter, ook een van de gevangenen, een uiteen zetting over de gezondheidstoe stand van de 3500 kampbewo ners. „Behalve wat diarree en verhoging hebben we geen klachten. Ik heb geen enkele pa tiënt hier gehad vanwege fysieke of psychische repressie. Zes echt zieke mannen liggen in het zie kenhuis van Banja Luka." Een paar minuten later, als de kampcommandant de groep journalisten een andere kant op heeft gedirigeerd, wil hij niet ontkennen dat er mensen wor den geslagen. „Maar ik kan er niet over praten." Een van de mannen buiten op het bankje is de 47-jarige Huse. Hij zegt fluisterend: „We worden geslagen tijdens de ondervraging en we krijgen bijna niets te eten. We slapen op een betonnen vloer en veel mensen gaan 's nachts dood van de kou, de afgelopen nacht waren het er tien." Huse heeft koorts door de grote tem peratuursverschillen tussen dag en nacht. Manjaca ligt hoog in de bergen. Overdag loopt de temperatuur op tot 35 graden, 's nachts is het koud. Gevraagd naar de hygiënische omstandig heden zegt Huse: „Die zijn er niet. We hebben een wc per pa viljoen van 600 mensen." De journalisten worden verder geleid. De kampcommandant, luitenant-kolonel Bozidar Popo- vic, gaat ons schreeuwend voor door de omheining van blinkend nieuw prikkeldraad. Naar de 'keuken'. Onder een overkapping staan wat ketels te pruttelen op een houtvuur. Enkele tientallen broden liggen opgestapeld op een lange houten tafel. Een geselecteerde gevangene met een groene pet op zijn hoofd mag vertellen dat de mannen zelf het eten koken en dat ze 2400 calorieën per dag binnen krijgen. Een van de mannen giet op bevel een emmer water in een pan. Op de vraag of ze elke dag goed te eten krijgen, antwoordt hij: „Dit is voor jullie opgezet." En inderdaad, als we het kamp verlaten zien we dat alle broden weer in grote zakken zijn vber- pakt. VERVOLG OP PAGINA A2 Van onze verslaggever Breda - De voorbije dagen is het onrustig geweest in de Bredase gevangenis De Menjntje Boschpoort. Afgelopen donderdag was er een flinke vechtpartij tussen twaalf gevangenen. De directie besloot daarop gezamenlijk luchten, werken, televisie kijken en spor ten te verbieden. Een grote groep gedetineerden protesteerde vrijdagavond tegen deze maatregel door tegen de celdeuren te schoppen en te slaan. Ben Johnson: toch nog toegeslagen Nadat de directie vier gangma kers van de vechtpartij had laten overbrengen naar andere gevan genissen, nam de spanning in de Boschpoort af. Adjunct-directeur W. de Winter verklaart die uit een samenloop van omstandigheden: de samen stelling van de groep gestraften, het warme weer en de onrust door de ontsnapping van de bankovervaller M.B. (24) uit Bameveld tijdens een bezoek aan het Ignatiusziekenhuis op 28 juli. Vorige week was er nog een mis lukte ontsnappingspoging, ter wijl de Bredanaar C.W. afgelo pen woensdag voor onrust zorgde toen hij zich in de Bre dase rechtszaal met een stuk schaar in zijn buik stak. De beperkingen in de gevangenis hebben het hele weekeinde ge duurd. Gistermiddag kon weer een uur recreatie worden gebo den. „Als de situatie zich op de zelfde manier in gunstige zin blijft ontwikkelen, kunnen we maandagochtend beslissen om weer gewoon aan het werk te gaan", aldus De Winter. Naar zijn zeggen is de vechtpar tij donderdagavond om acht uur ontstaan tijdens een partijtje volleybal. Een gedetineerde die stond te kijken, schopte tegen de bal. De bewaking moest ingrijpen. Vrij dagavond laat bonkten diverse gevangenen twee keer een kwar tier tegen de celdeuren. Omdat de situatie kon escaleren, is de Bredase politie op de hoogte gesteld. Die hoefde niet in te grijpen. Zaterdagachtend was, volgens de directie, de grootste spanning verdwenen. Tijdens het weekeinde is geen extra personeel opgeroepen, naast de 239 gevangenen waren vijftien tot twintig bewaarders in De Boschpoort aanwezig. l.v.m. vakantiespreiding van ons personeel zijn wij t/m 31 aug. iedere MAANDAG GESLOTEN Op de overige dagen (en koopavond) zijn wij NORMAAL GEOPEND Meubelen en tapijten Breda, Beverweg 41 Delibas toont zijn zilveren medaille FOTO EPA I ZIE SPORT - DEEL B \/nr\ nnva ro/4notia hnitanlsnrl Vandaag wordt het wisselend bewolkt met een enkele bui, in de ochtend mogelijk met onweer. Later op de dag opklaringen. -<- -i'I—.II«»|iii)i'iiii>.'.ii Van onze redactie buitenland Londen - De Servische lei der in Bosnië-Hercegovina Karadzic heeft zaterdag voorgesteld alle gevangen kampen in het voormalige Joegoslavië 'onmiddellijk' onder toezicht te plaatsen van het Internationale Rode Kruis. In een verklaring voor de BBC- radio zei Karadzic dat hij de di recte vrijlating heeft bevolen van alle zieke gevangenen en mensen boven de zestig jaar die zich in de Servische kampen be vinden. Hij stelde tevens een ge vangenenruil voor, waaraan alle strijdende partijen in Bosnië zouden moeten deelnemen. Het Rode Kruis bevestigde dat het toestemming heeft gekregen Servische kampen in Bosnië te bezoeken, waar volgens vluchte lingen door de Serviërs wordt gemarteld en gemoord. De in stelling mag ook Omarska be zoeken, het kamp in Noord-Bos- nië waarvan Britse tv-beelden met uitgemergelde gevangenen de wereld schokten. Inmiddels zijn Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Sta ten het vrijwel eens over het ge bruik van militaire middelen in Bosnië-Hercegovina. De tekst van een VN-resulutie is vrijwel rond. Het stuk moet de komende dagen door de Veilig heidsraad worden goedgekeurd, aldus de Britse minister van bui tenlandse zaken Hurd gisteren. De Amerikaanse president Bush zei - na overleg met zijn advi seurs - dat 'alle opties open zijn' om de ingesloten burgers van Bosnië-Hercegovina te verzeke ren van voedsel en medicijnen. Hij onderstreepte echter de voorkeur te geven aan een poli tieke oplossing. De Democratische presidents kandidaat Clinton en Ameri kaanse Senatoren hebben bij Bush aangedrongen om meer ac tie te ondernemen, maar de pre sident zei dat hij zich niet liet dwingen tot 'roekeloos' gebruik van militaire kracht. De meerderheid van de Neder landers is wel voor militair in grijpen in het voormalige Joego slavië. 68 Procent steunt ingrij pen met als enig doel om huma nitaire hulp mogelijk te maken en het instellen van veiligheids zones voor vluchtelingen. Militaire interventie met als doel via gewapende acties een einde te maken aan de burgeroorlog, wordt door 63 procent van de Nederlanders nodig geacht. VERVOLG OP PAGINA A2 ZIE COMMENTAAR OP A3 Van onze verslaggever Dongen - De nacht van zaterdag op zondag is de warmste van de af gelopen eeuwen geweest. Het was 21,8 graden, een absoluut record voor deze regio, meldt onze weerkundig medewerker. Sinds De Bilt in 1848 met zijn metingen begon is het nog nooit zo warm geweest. Het vorige record werd in de nacht van 5 op 6 juli vorig jaar geme ten, toen was het 21,5 graden. De gemiddelde etmaal-temperatuur bereikte eveneens een record hoogte van 26 graden. Het afgelopen weekeinde was m«t een temperatuur van ruim dertig graden trouwens tropisch warm. En de hoge luchtvochtigheid zorgde voor zeer drukkend weer. Van onze verslaggever Zevenbergen - De rijkspolitie in Zevenbergen is ervan over tuigd dat rond die plaats iemand stelselmatig koeien uit wei landen loslaat. Het afgelopen weekeinde is dat weer drie keer gebeurd. De dieren liepen vrij rond op de Koekoeksedijk en de Hazel- donkse Zandweg. Daarbij ge beurden ditmaal geen ongeluk ken. Op woensdagavond 29 juli ont snapten tien koeien en stieren uit twee weilanden aan de Dik- kedijk. De dieren liepen toen de snelweg A 17 op, en veroorzaak ten een ongeluk waarbij een automobilist om het leven kwam en twee mensen gewond raakten. Vier auto's botsten op de koeien, waarvan er twee overleden. Daags na dat ongeval sprak de politie al het voorzichtige ver moeden uit dat een onbekende opzettelijk de hekken van de weilanden open had gezet. Na de drie gevallen van het af gelopen weekeinde lijdt het voor de politie geen twijfel meer dat iemand zich daar regelmatig mee bezig houdt. Zaterdagochtend trof de politie aan de Hazeldonkse Zandweg (tussen Zevenbergen en Etten- Leur) een open gezet weiland hek aan. Een koe had inmiddels al de benen genomen en stapte op het wegdek rond. Zaterdag avond was het raak aan de Koe koeksedijk, die loopt van Zeven bergen naar Moerdijk. Een stier liep hier op de weg. Zondagmor gen tenslotte bleek het hek van een wei aan - opnieuw - de Koe koeksedijk wagenwijd open te staan. Zes of zeven koeien waren intussen ontsnapt en paradeer den over de dijk. Alle dieren zijn inmiddels terug op de plaats waar ze thuishoren. Ongelukken bleven in alle drie gevallen uit. De politie is ervan overtuigd dat de runderen niet op eigen kracht de hekken heb ben kunnen openen. GRATIS Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 Li maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Plaats: - Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1