Wapenstilstand in Mozambique Verdrag chemische wapens rond Balkan-conflict weerspiegelt Duits verleden de klas deklas in de klas kkoord gaat in als 65 landen het verdrag ondertekenen INICRUiSE E: 199.- 12,8% belastingvrij rendement is mogelijk 6 Geweld toegestaan voor inspecteren van kampen' BUITENLAND eKlas iiiruun SPAAR BUITENLAND KORT Sarinic nieuwe premier Kroatië ''Rusland op rand sociale explosie' Iran ontkent zenden troepen Irak 'Irak had VS-fabriek voor kernwapens' Politie Algiers bestormt moskee Vrees voor burgeroorlog Togo Minister Van den Broek: ESTEM ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 onze redactie buitenland me - In Mozambique moet de igeroorlog vanaf 1 oktober zijn belopen. De Mofambiquaanse re- - en de verzetsorganisatie Re- iiino (Mofambiquaans Nationaal luizet) zijn gisteren in Rome over gekomen dat op die datum een .(initief staakt-het-vuren moet tan. akkoord volgt na twee dagen du- '•ff [lenève (ap/anp) - De Ge- «fse ontwapeningsconfe- entie heeft gisteren na 24 jar van onderhandelen de initieve versie van een erdrag over een verbod ontwikkeling, de roduktie, het bezit en het ebruik van chemische •apens gerealiseerd. ge Hoeft van Holland-Harwich odatie mei douche/toilet aan boord: 2x ontbijt en lx diner (e) in Cambridge rs per luxe touringcar gelijkheden: 18. Oktober: 15, 28. r persoon: nenhut 199,- nenhut f 249,-* \-persoons hutf 110,- a-800 hema: Den Bosch - Breda - Bergen op Zoom ur - Roosendaal - Tilburg. A-825 hema: - Nijmegen - Oss - Veghel - Wijchen. htingen en reserveringen: rbedrijf Van Dongen. Tel. 08865-9850 R-reisburo, reizen verkopende bank Line Hoek van I rwlch op uw vakantie-adres te be- krant tijdens het hoogseizoen Ike morgen gratis af halen bij w vertrek toezenden aan het nensysteem dan zullen wij de U kunt ze eveneens afhalen, ropa kost 4.- per dag extra. erre van foutloos. De kranten aansprakelijk worden gesteld van het vakantieadres kunnen tot 16.00 uur, 076-236472. Hieronder niets invullen BijkAgtsch.. Straatcode.. Reden: - Verzendwijze: Vak.geb. Portik: bonnen verzonden Toezending van: t/m d.o.. m.d.. rende besprekingen tussen de Mojam- biquaanse president Joaquim Chissano en de rebellenleider Afonso Dhlakama. De ontmoeting tussen de president en de rebellenleider moest een doorbraak bewerkstelligen in een van de meest bloedige burgeroorlogen van Afrika, die zestien jaar geleden begon en aan ruim een miljoen mensen het leven heeft gekost. Aan het begin van de persoonlijke be spreking stelde Chissano dat hij Dhla kama wilde bewegen tot een wapenstil stand. De regering en Renamo onder handelen al twee jaar, maar akkoorden hebben tot nu toe geen stand gehouden. De jongste overeenkomst is onderte kend in aanwezigheid van de Zimbab waanse president Robert Mugabe, de architect van de drie dagen durende onderhandelingen in Rome, waarbij de vertegenwoordigers van de strijdende partijen elkaar voor het eerst ontmoe ten. Beide partijen hebben verklaard 'inter nationale controle op het staakt-het- vuren en op het komende verkiezings proces toe te staan, vooral wanneer die afkomstig is van de Verenigde Naties'. Chissano en Dhlakama zegden even eens toe 'alles in het werk te stellen om zo snel mogelijk tot vrede te komen en hiervoor alle garanties te bieden, opdat binnen afzienbare tijd een democra tisch Mozambique zal kunnen ont staan'. is het einde van de onder- -Jelingen, nu is het nog een «tie van procedures", aldus en Amerikaanse onderhande lt. Het akkoord zal ingaan anneer ten minste 65 landen at verdrag tekenen. Volgens de erdragstekst moeten alle che- lische wapens binnen 10 jaar tde arsenalen van de onderte- landen worden verwij- ad. edenktijd Wanden kunnen hun instemm- lingmet het akkoord laten blij- m als de commissie over che- lische wapens 26 augustus bij- inkomt om de uitkomsten van gesprekken aan de Algemene rgadering van de Verenigde (aties mee te delen. Landen die anger bedenktijd nodig hebben urnen het akkoord tekenen tij- enseen ceremonie in Parijs aan et eind van dit jaar of begin jaar. Daarna zullen de rganisatoren van de conferentie die aarzelen proberen te toch mee te doen. juni werd Den Haag door de ntwapeningsconferentie aange- eezen als vestigingsplaats van e toekomstige 'Organisation for Prohibition of Chemical ions' (OPCW), die zal moe- in toezien op de naleving van (takkoord. ijftien landen - de VS, Austra-' e, Canada, Japan, Zuid-Korea, inie, Groot-Brittannië, ije, Chili, Finland, Italie, ederland, Polen, Roemenië en wden - stemden eerder deze mar al in met het compromis, at onder leiding van de Duitse nbassadeur Adolf Ritter Von 'agner, voorzitter van de com- issie voor chemische wapens, iel zo tevreden akele ontwikkelingslanden en lis deze 15 landen hebben ech- t nadien laten weten met som- ige clausules toch niet zo te- n te zijn. „Het is nu ja of !e", zei de Amerikaanse diplo mat De landen moeten het ver- ag nu zo accepteren als het is, j kunnen niet meer om veran- anngen vragen. e Amerikaan voorspelde dat ashington in zal stemmen met fi verdrag, hoewel enkele Hffldementen die gisteren zijn (gevoegd 'enige pijn zullen Mi'. Hij zei niet welke amen- ®enten voor de VS pijnlijk 4 belangrijkste onderdeel van il verdrag is het verificatiesys- wi, dat door het Westen het anmum genoemd wordt om ze- te zijn dat een land niet in !t geheim chemische wapens "produceren. belangrijke zorg voor de «P van 14 landen is de angst een staat op oneigenlijke 'jze van de 'verrassingsinspec- (challenge inspections) ge- ®k kan maken om de chemi- industrie van een rivalise- a 'and tijdelijk lam te leggen mn dingen te weten te komen Wel toegestaan zijn, maar die betreffende land nog niet de grote klok wil hangen. wdwijnen i.^1® dat een land niet zon- meer het recht krijgt tot een 7smgsinspectie, maar dat aalt eerst door de uitvoe- raa4 van het verdrag in J®e'oetst- Westerse landen bang dat een dergelijke 'anger dan vijf dagen zal i - onder het huidige voor- »ra?®en 'anden vijf dagen ia?.! mfpectie een aankondi- aat",?n !?nden daardoor in is*,, z^n sP°ren van che apens te laten verdwij- lelfi"1!11086 regering ver- L/te de overeenstemming K^oudvan het chemisch f^tetenLnXezatn™6116 Door Frans Wijnands Bonn - Nooit eerder sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog is Duitsland zó sterk met het eigen his torische verleden gecon fronteerd geweest als in de huidige fase van het Bal- kan-conflict. Concentratiekampen. Dat woord heeft in de heet-zomerse Bondsrepubliek herinneringen opgeroepen aan het niet eens zo verre verleden, toen de na zi's in hun eigen concentratie kampen massaal dood en ver derf zaaiden. De roep om in ternationaal militair ingrijpen tegen de Serviërs wordt in Duitsland luider; zelfs in so cialistische SPD-kringen, waar tot nu toe hardnekkig een pa cifisme wordt gepredikt, waar bij het volgens de socialisten zelfs aanvechtbaar is dat Duitse militairen met een blauwe VN-helm als vrijbrief ingezet worden in semi-huma- nitaire acties als die van de maritieme controle-eenheid in de Adriatische Zee. Gisteren heeft de SPD-bonds- dagafgevaardigde Von Bülow openlijk verklaard dat het tijd wordt dat de Servische artille rie-eenheden en scherpschut ters in de heuvels rond Sara jevo door internationale lucht aanvallen worden uitgescha keld. Dat idee werd dagen ge leden al hartstochtelijk bepleit door leden van de CDU/CSU- bondsdagfractie. Duitse troe pen zouden zich aan zo'n mul tinationale strijdmacht niet mogen onttrekken, ménen deze parlementariërs. De regering in Bonn denkt daar wél en niet anders over. Nadat minister Klaus Kinkel (FDP) van buitenlandse zaken eerder deze week al had gezegd dat het volstrekt uitgesloten is dat Duitse wapens aan Bosnië geleverd worden, heeft gisteren zijn collega van defensie, Fol- ker Rühe (CDU), onverbloemd gereageerd op een uitlating van VN-secretaris-generaal Boutros-Ghali. Die liet weten dat hij deelname van Duitse militairen aan een VN-inter- ventiemacht zou begroeten. „Maar dat staat absoluut niet ter discussie", reageerde mi nister Rühe gisteren. „Duits land is niet klaar of bereid om op afroep militairen te leveren als er ergens in de wereld con flicten zijn."Vertaald betekent dat dualistisch denken: 'we willen als Duitse regeringscoa litie in de toekomst volwaardig militair meedoen in VN-ver- band, maar niet nü, uitgere kend in Joegoslavië'. Beter kan de tweeslachtigheid Een Duitse vrijwilliger van het Rode Kruis draagt een zieke moslim-vrouw naar de trein. Samen met nog 25 00 anderen verlaat zij Bosnië-Hercegovina voor een opvangcentrum in Duitsland. - foto epa en weifelachtigheid van de Duitse politiek op dit terrein nauwelijks worden aange toond. De regering in Bonn wil nadrukkelijk ook aan andere dan puur humanitaire acties gaan meewerken, per geval met instemming van de bonds dag. De Bondsrepubliek is als loyale NAVO-partner ook tot het een en ander verplicht, maar kan zich - beroepend op de grondwet - tot nu toe ont trekken aan gevechtsdeelname en zich beperken tot allerlei lo gistieke bijdragen. De SPD voelt niets voor gevechtsacties en is dan ook niet van plan aan een daarvoor noodzakelijke grondwetswijziging mee te werken. Nog niet, want ook in socialis tische kringen kan niet veel langer ontkend worden dat Duitsland een andere rol zal moeten gaan spelen op het Europese en wereldtoneel. Dat blijkt ook uit de openlijke, zij het zeer terughoudende discus sie in de Bondsrepubliek over een Duitse zetel in de Veilig heidsraad van de VN. Toch lijkt het alsof Duitsland zélf nog het meest huivert voor zo'n leidinggevende rol. Ter wijl de Duitsers normaal toch geen gebrek aan zelfverzekerd heid toegedicht kan worden, komt het land slechts aarze lend uit de coulissen om einde lijk een van de hoofdrollen op het toneel te gaan spelen. De onvermijdelijk grotere daad werkelijke betrokkenheid bij veranderende situaties binnen en buiten Europa kan niet tot humanitaire, culturele, finan ciële en economische aspecten beperkt blijven. Dat Duitse deelname uitgere kend op de Balkan verlangd zou kunnen worden, dat maakt de discussie alleen maar moei lijker. Karsten Voigt, de bui tenlandspecialist van de SPD- fractie in de bondsdag, vat het herhaaldelijk zo samen: Duits land moet zich bewust zijn van zijn verleden op de Balkan, en daarom is uitgerekend die re gio de allerslechtste plaats voor een militaire première van Duitsers, zelfs in interna tionaal verband. Duitsland is zich dat verleden bewust. Vandaar ook dat in een soort van intuïtieve 'Wie- dergutmachung' de Duitsers voorbeeldige humanitaire hulp verlenen. Treinen vol, meer dan tienduizend vluchtelingen, zijn en worden in deze weken uit het oorlogsgebied gehaald. Op het ministerie voor jonge- renzaken in Bonn heeft minis ter Angela Merckl gisteren een interdepartementale werk groep bijeengeroepen om de evacuatie van de kinderen uit Sarajevo voor te bereiden, zo dra die organisatie organisato risch en onder bescherming van de VN mogelijk wordt. Waar Duitsland militair aar zelt, popelt het tegelijk om Servië met andermans harde hand terecht te wijzen en om een einde te maken aan de el lende binnen en buiten de con centratiekampen op de Balkan. Heel weinig rente waarvan ook nog een deel naar de fiscus gaat, behoort met KoersPlan tot de verleden tijd. De tijden zijn veranderd. En daarbij hoort ook een moderne spaarformule. Als wij u zeggen dat 12,8% (over de spaarperiode t/m 1991) belastingvrij netto rendement nu geen droom meer is maar werkelijkheid, bent u dan niet gelijk over uw slaap heen? KoersPlan is een unieke spaarformule. Vanaf f 50,- per maand koerst u al af op een hoger rendement dan bij anderen. Waarom dat zo is?. We geven u 4 goede redenen: de lage kosten van Spaarbeleg, de unieke spaar formule, het enorme vermogen dat AEGON belegt en de uitgebalanceerde samenstelling van het aandelenpakket. Belastingvrij. Omdat u met KoersPlan gedurende een vaste periode regelmatig inlegt is de opbrengst na die periode belastingvrij tot maximaal f 220.000,-. Over b.v. 15 jaar, zou f 100,- per maand bij een rendement van 12%, maar liefst f 47.600,- opbrengen. Dit eindbedrag is hoger dan bij anderen. Legt u ze maar eens naast elkaar en laat de cijfers spreken. Wie mee wil profiteren van deze mogelijkheid vult snel de bon in of belt 03402-37322*. Uw verzekeringsadviseur kan u natuurlijk ook informeren. SPAARBELEG, 100% DOCHTER VAN ^EGON j Stuur mij, vrijblijvend, meer informatie over KoersPlan. BRA92441 l Naam:m/v f Adres:.*. I Postcode: Plaats: In een envelop zonder postzegel zenden aan: BELEG I Spaarbeleg N.V. t.a.v. Karin Le Gud, >_iL Antwoordnummer 7012, 3430 VM Nieuwegein. Doordeweeks van 08,00 uur tor 21.00 uur, 's xarcrdajf.s van 09.00 uur tot 13.00 uur. Zagreb - De Kroatische president Tudjman heeft enkele dagen na zijn verkiezingsoverwinning Hrvoje Sarinic opgedragen een nieuwe regering te formeren. Sarinic was tot vrijdag chef van de presidentiële kanselarij. Hij krijgt tot 12 augustus de tijd een nieuw regeringsploeg samen te stellen. Hij volgt dan de huidige premier Franjo Greguric op. Londen - Rusland bevindt zich 'op de rand' van een so ciale explosie, die de regering omver kan werpen en leiden tot een fascistische dictatuur. Dit heeft de vroegere Sovjet president Michail Gorbatsjov (zie foto) gisteren gezegd in een vraaggesprek met BBC- tv. Door de chaotische economi sche situatie kan deze omver werping al snel plaatsvinden en daaruit kan alleen maar dictatuur voortkomen. „De route naar het fascisme zal beginnen door een sociale ex plosie, veroorzaakt door de verarming van de bevolking." Teheran - De Iraanse ambassadeur bij de Verenigde Naties Kamal Kharazi heeft 'categorisch' een Iraakse beschuldiging tegengesproken dat Iran 4.000 man troepen heeft gezonden paar de moerassen in Zuid-Irak om daar 'sabotage-acties' uit te voeren. Dat heeft het Iraanse persbureau IRNA vrijdag ge meld. VN-ambassadeur Kharazi deelde de ontkenning donderdag nacht mee aan de secretaris-generaal van de VN, Boutros Bou tros Ghali, meldde IRNA. In het gesprek bracht Kharazi de se cretaris-generaal ook een boodschap over van minister van buitenlandse zaken Ali Akbar Velayati over de toestand in Bosnië-Hercegovina. Los Angeles - De VS vermoedden in 1989 dat een fabriek van hardmetalen werktuigen, die voor Irak werd gebouwd door een Amerikaans bedrijf was bestemd voor Iraks kernwapenpro gramma. Het ministerie van handel blokkeerde wel de export van een hoofdonderdeel van de fabriek, omdat dit voldoende geavanceerd was om onderdelen van raketten en nucleaire on derdelen te maken. Het hield echter niet de levering van andere essentiële onderdelen tegen, is vrijdag gemeld door de Los An geles Times. Het resultaat was dat de VN-inspecteurs na de Golfoorlog een fabriek van hardmetalen werktuigen ontdekten als onderdeel van Iraks voornaamste kernwapencomplex bij Baghdad, die vrijwel compleet was en in staat was om militaire zowel als ge wone produkten te vervaardigen. De fabriek werd door de in specteurs opgeblazen, aldus het blad, dat putte uit VN-docu- menten. Algiers - Meer dan vijftig gewapende politiemannen hebben vrijdag de bekende Es-Sunna moskee in de hoofdstad Algiers bestormd en daarna ongeveer honderd vermeende aanhangers van het verboden Islamitische Reddingsfront (FIS) gearres teerd. Volgens ooggetuigen werden ook zo'n drieduizend men sen die naar de straten rond de moskee kwamen, met waar- „schuwingsschQtep .verjaagd- De honderden mensen in de moskee moesten door een haag van politie de moskee verlaten. Tientallen gelovigen werden tegen de muur gezet voor controle van identiteitskaartjes en onge veer 100, aldus ooggetuigen, gearresteerd. Op 30 juli werd een politie-agent bij de moskee beschoten. Hij overleed later. Sindsdien zijn FIS-aanhangers begonnen barricaden in deze wijk op te werpen. ,3is Abidjan - De buurlanden van het Westafrikaanse Togo maken zich steeds meer zorgen over de politieke onrust in het land. Ze vrezen dat die zal omslaan in een bloedige burgeroorlog zoals in Liberia. Staatshoofden van Burkina Faso, Mali, Gabon en Benin praten met Togo's president Gnassingbe Eyadema in een poging te bemiddelen. Politieke moorden, bomaanslagen en brandstichting zijn in Togo aan de orde van de dag. De toestand is de laatste weken verslechterd na de moord op Tavio Amorin van de oppositie, nadat in mei al een aanslag was gepleegd op de vooraan staande oppositieleider Gilchrist Olympio. VERVOLG VAN VOORPAGINA De VN zouden een gevaarlijk precedent kunnen scheppen in dien ze machtigen tot buiten lands ingrijpen in een 'binnen landse oorlog'. Een land als Rus land, dat zelf ook nog gecon fronteerd zou kunnen worden met binnenlandse gewapende strijd, zou daarmee het recht van het centrale gezag in Moskou om op te treden, op de helling zet ten. Ook een voorgestelde VN-reso- lutietekst die enkel de aanvoer van voedsel en medicijnen naar Bosnië 'met alle mogelijke mid delen' wil veiligstellen, wordt door veel diplomaten bij de VN in New York als een riskante stap gezien, welke kan escaleren tot een omvangrijke internatio nale oorlog onder VN-vlag. Afschuw Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) vindt -net als Bush - dat eventueel geweld zich zou moeten richten op bescher ming van hulpkonvooien. Van den Broek beklemtoonde dat voor militaire bescherming van humanitaire hulpleveringen het huidige mandaat van de Ver enigde Naties moet worden uit gebreid. Hij sprak tevens zijn afschuw uit over de beelden die op de televi sie te zien zijn geweest van Ser vische kampen waarin gevange nen, zichtbaar vel over been, zijn ondergebracht. De minister wil dat internationale waarnemers onmiddellijk toegang tot de kampen moeten krijgen en ook hierbij sluit Van den Broek het gebruik van geweld niet uit, mochten de Servische strijdgroe pen grondige inspectie blijven weigeren. Memo 1 Gisteren werd bekend dat VN*r soldaten vorige maand machte loos hebben toegekeken hoe Ser viërs in Bosnië-Hercegovina is* lamitische gevangenen bijeen- dreven om hen af te voeren naar 'concentratiekampen'. Dat staat in een pas gisteren uitgelekte VN-memo. Daarin wordt vastgesteld dat de behandeling van moslims en an dere minderheden in de kampen 'wreed moet zijn, met geregelde afranselingen, onthouding van eten en water, slecht onderdak'. De waarnemers zeggen dat ze niets hebben kunnen doen om dat zij geen mandaat van de VN-i Veiligheidsraad hebben om in te grijpen in concentratiekampen,,. De Veiligheidsraad, het enige VN-lichaam dat politieke of lïil- litaire opdracht zou kunnen ge ven om de kampen te openen! was niet van het memo op de hoogte. Volgens de Russische VN-ambassadeur in New York, Joeli Vorontsov, is de raad noöft iets gezegd over detentiekampén en martelingen. De VN-bevelhebbers in Bosnië, maar ook het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen (UNHCR), hebben er blijkbaar voor gekozen het memo niet naar New York door te sturen. Wel werden de waarnemingen doorgespeeld aan het Rode Kruis, in de hoop dat die organi satie de 'dodenkampen' zou kun nen onderzoeken.

de Stem | 1992 | | pagina 5