:RD pit zoete zout van de Se Even weg? Toch altijd bereikbaar! DAG klapper SIEMENS )p zoek naar lepelaar in buitendijks Zeeuws-Ylaanderen schietingen kaartingen nillvfm sport ZEELAND UJFSWAGENS EL. 01626-83380 "Adverteren laat het geld roll» banktet.99 Burgerlijke stand Wilt u meer weten over alle andere gemakken? ORANJESTRAAT 5-TELEFOON 01155-2710 ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 '87 t/m '92 4x '90 '88 t/m '90 4x '88 '85 t/m '87 6x '81 t/m '88 '84 t/m '91 8x '84 t/m '90 '84 t/m'90 '87 '86-92 '84 t/m '88 '87-'89 '89 t/m '91 3x '91 '84 t/m'86 '86-'87 '89 '85 '86 W '86 t/m'90 '88 t/m'90 '88 '89- 90 '88 '87 '91 '91 '89 hades, LPG-inbouw, i leasemogelijkheden; nbetaling; de harde GARANTIES. garantie service is en gegarandeerd Inruil ■zonder eigen geld In scherpe prijzen Inlichtingen: De Stem, 076-23697' |8n onze verslaggever lees Maas Ce zilvermeeuwen gaan slapen n het hele schor is vervuld van lun schelle welterustenroep. Het k een gekrijs van jewelste dat fanzwelt, op de dijk botst en het [ekeuvel'van alle mensen hier lijna overstemt. bét is de vooravond van wat een krachtige dag is geweest. Het [atuurgebied Saefthinge ügt m L oranje gloed van een traag Lestakkend zonnetje en aan de Velen in het water kun ie zien bt de vloed al voorzichtig naar Intwerpen wandelt, ledereen is vanavond gekomen Lor een bijzondere excursie van de regionale natuurbescher- hingsgroep De Steltkluut. Een handeling van een paar uur ïond een polder die tussen Saef- jnghe en de hoge zeedijk ligt: de [elenapolder. (vee jaar geleden is de Schelde- tijk van de polder doorgebroken V een stormvloed en de natuur- Eefhebbers hebben het dankbaar éo gelaten. Zo stroomt het zoute Later tweemaal per dag naar linnen en wat eens landbouw fond was is nu wat de liefheb bers met enige trots aanduiden lis brakwaterschorgebied. Met de getijden zijn de watervo gels gekomen, een andere flora, de fluistering van het in- en uit komend water in de geulen en llenken, flonkerende zout kristallen op groene zaadbollen.. Kortom: twee jaar na dato is Eer een heel nieuw milieu ont staan, er is voor vogelaars en llantenfreaks volop te zien en lat is de aanleiding voor deze Jxcursie. Waar een dijkdoor- iraak al niet goed voor is. ïeezout k tel zo'n zestig mensen, waar- hn minstens de helft Belgen. Teveel om in één groep naar één tourgids te luisteren, dus wor- jen we in drie groepen verdeeld, (lijn groep staat onder leiding ran de natuurgids Jean Meabe, Jen Antwerpenaar die al sinds 1946 rondzwerft hier. Ve gaan lopen. Een bont gezel- Ichap van vrouwen en mannen bet verrekijkers om de hals, iommigen torsen een zwaar sta- lief met daarop het summum poor de ware vogelaar: de tele- icoop. „Trekt een kilometer tot |bp een afstand van veertig meter 'oor me," pocht een telescoop- (ezitter trots. Iver een met steenslag verharde ig, de verbinding tussen de lijk en een parallel daaraan Een kudde schapen kruist het pad van de natuurliefhebber. liggende dijk waarachter Saef- tinghe ligt. Met springtij spoelt het water over deze weg, vertelt de gids. De stenen zijn nu nog wit uitgeslagen van het zeezout. Dan stuiten we-op iets wonder lijks. Uit een duiker onder de weg stroomt met grote kracht het zeewater terug naar de Schelde. Het kolkt, het bruist, het schuimt. Een heuse wildwa- ter-rivier in Zeeuws-Vlaande- ren, waar zie je dat nog? Uit het'schor duikt een merk waardig figuur op. Zo weggelo pen uit een Fellini-film. Een morsige Belgische schaapherder die met zijn kleine kudde zwart koppen en twee honden ons pad kruist. Het kromme mannetje is behangen met een lap plastic en jerrycans zoet water, hij heeft een niet te beschrijven hoofd deksel en een gezicht dat gete- zaterdag 10.00-17.30 Arrondissementsrechtbank juli 1992 is onder cu'f 1 ;m de Jonge, wonende I st in Huize De Sterre a«» met benoeming van nende te 4591 GG Th°, .helminastraat no. 40 t ernella Anthonia Geut Marinus de Jonge voo is deze tot toeziend cur» I inkantoor De Rechter de Rechter arkt 7 Hulst. 1 Uitleg op de dijk over het Saefthinge van na de dijkdoorbraak. - FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER kend is door jarenlang verblijf in het zoute schor. De man beant woordt geen enkele groet uit onze groep, maar schuifelt stuurs met zijn kudde door. Zijn eigen weg, op pad naar nergens. Garnaal Jean Maebe houdt een politiek praatje, bovenop de dijk. We kij ken uit over de industrie aan de rechteroever, voor de haven van Antwerpen. Waar schoorstenen gele rook uitbraken en rode vlammen uit stalen pijpen lek ken. De gids moppert over de nog steeds levende plannen van zijn mede-Belgen om hier het verwenste Baalhoekkanaal uit te laten monden en wijst op een groot fabriekscomplex. „Daar: BASF, de allergrootste vervuiler van de Schelde. Dat gaat maar door terwijl hier één van de meest waardevolle na tuurgebieden van Europa ligt." De gids trekt een boos gezicht, maar vertelt dan over de verbe tering van het milieu hier, de laatste jaren. Meer zuurstof in het water, een hoger zoutgehal te, meer planten, meer vogels, meer vissen. Nu al zijn de putten in Saeftinghe de kraamkamers voor jonge tong en garnaal, meer zelfs dan de Oosterschelde. Het gaat de goede kant op, al zijn we er nog lang niet. Hij moppert en we lopen door. Elitair gestaar Om de honderd meter houden we stil, worden de verrekijkers in stelling gebracht en gericht op groepjes watervogels in de plas sen van de Selenapolder. Giste ren las ik nog een interview met de bekende bioloog en publicist Midas Dekkers. Hij noemde die bezigheid 'het elitair gestaar naar stipjes in de verte zonder de schoonheid van de alledaagse mus die kruimels pikt onder je ontbijttafel te zien.' Dekkers kan de pot op. De stip jes zijn er inderdaad, maar in de kijker worden ze echte vogels. Ik zie een knaap van een zilverrei ger een visje pakken, een dikke bergeend dondert omver na een partijtje dollen met een soortge noot. Bergeenden zorgen zonder probleem voor eikaars jongen. De gids heeft hier in het voor jaar een bergeend met maar liefst 62 jongen gezien. Dat moet een echte katholieke eend zijn geweest. Het gezelschap is al snel enthou siast en velen doen hun best bij zondere waarnemingen als eer ste in de groep te roepen. Bijzon dere waarnemingen doen ver hoogt de status van de waarne mer een beetje, dat leer ik al snel. „Twee watersnippen daar!," roept een heer in blauwe bloes. „Ik zie zwarte ruiters," zegt een ander, op een toon die geen te genspraak duldt. En ik een steltkluut," meldt een lid van De Steltkluut. Alle kijkers richten zich op het aangewezen plekje. Tussen de groepen bestaat ook een zekere vorm van rivaliteit. „Hebben jullie die bruine kie kendief zien jagen? Nou, wij wel," grinnikt een lid van de concurrentie. „Ach, kiekendieven," bromt onze gids niet geïmponeerd, „als het wat donkerder wordt zie je er zo tien." Wij zien twee kiekendieven rus ten op een bosje, ver weg in het schor. Lepelaars En terwijl de grauwe ganzen zich voor het vallen van de nacht tegoed doen aan een laatste maaltje zeebies, heeft een op merkzaam speurder de hoofd persoon van deze avond ontdekt. Lepelaar! Gisteren stond het im mers in De Stem: er zitten lepe laars in Saeftinghe. Nu lijkt de excursie niet- geslaagd als we niet tenminste een glimp van deze merkwaardige zomergast opvangen. En jawel hoor, op behoorlijke afstand zit een eenzame lepelaar wat te vlooien in het overgras. Ik zie de typische lepelvormige snavel niet, want het beest staat onbeleefd met zijn rug naar ons toe. Wel die sprietige kuif, de lange stelten, die zijn goed te zien. De vogelaars uiten verrukte kreetjes bij deze waarneming. Het is het nieuws van de avond. Wanneer we teruglopen over de dijk en de andere groepen inha len, wordt plagend geïnformeerd of de anderen het dier ook heb ben gezien. Dat blijkt zo te zijn. Heer lepelaar, al was het er maar eentje, is ongevraagd zeer zorgvuldig bekeken vanavond. Vijand Konijntjes buitelen vrolijk over de dijk als we weer bij het steen weggetje aankomen. Het westen is rood, over het oosten komt het zwart. De industrie bij Antwer pen fakkelt maar door. De vij and ligt roet- en PCB-kotsend naast de deur, maar Saeftinghe maakt zich op voor de nacht. Een krekel zingt. Zwaluwtjes, heel hoog in de lucht, pikken naar insecten. Het water in de geul, dat daar net nog zo wild naar buiten stroomde, kolkt nu naar binnen, de Selenapolder weer in. Als de vogels komen en gaan we met de getijden. Donkere stipjes op de dijk, groepjes mensen staan nog wat na te praten. Het zoete zout van de Selenapolder heeft menigeen bekoord. Verrekijkers gaan in de tassen, een man steekt de brand in een sigaar. Saeftinghe slaapt, alleen twee vleermuisjes maken feest en enkele schreeuwmeeu- wen braken nog nacht. ■ZUIDDORPE - Café 't Gemeentehuis, 14 u. schieting. KAPELLEBRUG - Café de Roskam, 15 u. kermis- schieting. ST. JANSTEEN - Café de Kroon, 14 u. vlees- kaarting. HULST - Café de Kroon, 14.30 u. schie ting. KIELDRECHT - De Gouden Pluim, 15 u. schie ting. DE KLINGE - Café Herleving, 15 u. schieting. ZONDAG 9 augustus ■KAPELLEBRUG - Café de Roskam, 15 u. kermis- schieting. NIEUW-NAMEN - De Veehandel, 14 u. bieden en jokeren. WALSOORDEN - Rue du Nord, 14.30 u. schie ting. TERHOLE - Café de Kroon, 14 u. vlees- kaarting. VERREBROEK - Terminus, 15 u. schieting. DE KLINGE - Café De Grens, 15 u. schieting. Aardenburg - De Aardenburgse brid geclub hield de vierde en .vijfde zomer- drive gemengd. Uitslagvierde drive groep 1: 1. dames Küper-De Zwarte, 2. echtpaar Sorée, 3, G, de Smet-R, Stan- daert. Groep 2: 1. echtpaar Van Etten, 2. gebroeders Dekker, 3. dames Van Hanegem-Klompe. Vijfde drive: 1. D. Abramoff-B. Groosman, 2. echtpaar Van Eekelen, 3. echtpaar Sorée. Oostburg - De Oostburgse Bridgeclub hield in hotel Du Commerce een vrije wedstrijd. Uitslag groep A: 1. echtpaar Legrand, 2. dames Hendriksen-Plas- schaert, 3. mevrouw Christiaansen-de heer Van der Hooft. Groep B: 1. echt paar Meijer, 2. heren Hermans-De Nooyer, 3. echtpaar De Badts. SCHIETINGEN St.-Jansteen - Zaal De Kroon, bejaar- denschieting met 34 personen. Hoge vogel en tweede zijvogel: J. de Waal, Koewacht; eerste zijvogel: A. Leen- kengt, Hulst; grootste aantal (4): A. Mortier, St.-Jansteen. Kwadendamme - Vakantieschieting van de verenigde sociëteiten van Kwa dendamme met 43 personen. Wip 1: eerste hoge vogel: C. van 't Westeinde, tweede hoge vogel: L. Rentmeester, eerste en derde zijvogel: J. Platschorre, tweede zijvogel: Sj. de Jonge, vierde zijvogel: Jac. Smallegange, grootste aantal (7): C. Stouthamer. Wip 2: eer ste hoge vogel: Jos. raas, tweede hoge vogel: H. Moison, eerste zijvogel: M. Verdonk, tweede zij vogel: J. van Steenbergen, derde zij vogel: M. van Steenbergen, vierde zijvogel: C. Raas, grootste aantal(5): A. Pikkaart. Geboren: Rens, zv A. Wilhelm-Simons, Terneuzen; Stefan, zv C. de Zeeuw-Van Fraeijenhove, Terneuzen; Yannick, zv J. Buijze-De Zeeuw, Terneuzen; Gertruda, dv G. van Pamel-Schmitz, Terneuzen; Hendrik, zv H. Moeliker-De Braai, Ter neuzen. Getrouwd: S. Kiilegem-Alievic, Terneu zen; R. Persijn-Van Es, Terneuzen; F. Verhelst-Honcoop, Terneuzen; H. Bas-j sie-Dieleman, Terneuzen; C. Deijkers- Onstenk, Terneuzen. Overleden: Jan Buitjes 76, Terneuzen^ Adriaan Meeusen 78, Terneuzen; Dina Faas 79, ev Ch. van Overdulve, Terneu zen; Johannes Reuvers 73, Terneuzen; Adriana de Ridder 81, wv A. Neufglise, Terneuzen. Van onze duivensportmedewerker Terneuzen - De afdeling Zeeland van de zondagvliegers hield met een deel name van 1818 oude duiven een wed vlucht vanuit Soustons. Winnaar werd een duif van J. van de Branden te Clinge met een snelheid van 1149,85 meter per minuut. Verdere uitslag: 2. combinatie Roelofs, Mid delburg; 3. J. Poelman, 's-Heer Arendskerke; 4. H. Vermeulen, Soho- re; 5. combinatie Meerman-Teeuwen, Vlissingen; 6. C. Aerts, Kruiningen; 7. L. van de Gucht, Hulst; 8. M. van Iwaarden, Kruiningen; 9. Ph. Steke- tee, Yerseke; 10. H. van Hekken, Kloetinge. Kring West-Zeeuws-Vlaanderen/ Walcheren met 453 oude duiven, 1100,71 mpm: 1. combinatie Roelofs, Middelburg; 2. combinatie Meerman- Teeuwen, Vlissingen; 4. J. van Pee- nen, Souburg; 4. H. Calon, Hoofd plaat; 5. gebroeders Manhave, Groede; 6. en 9. G. van de Voorde, Nieuw en St.-Joosland; 7. combinatie Bakker, Middelburg; 8. M. de Rijke, 10. combinatie Hietbrink-Ventevogel, beiden Nieuw en St.-Joosland. Luchtpost Yerseke met 91 oude dui ven, 1045,33 mpm: 1,4,8. en 10. C. Aerts, 2,5,6. en 9. Ph. Steketee, 3. E. Vermast, 7. P. Ridderhof. Etampes Concoursbond Zuid-Beveland met 3018 jonge duiven, 1210,88 mpm; 1. J. Beulens, Kwadendamme; 2. K. Nie- meijer, Hansweert; 3. C. Witte, Goes; se, Kwadendamme; 9. W. Jacobusse, Hoedekenskerke; 10. combinatie Boudens-Raas, Kwadendamme. Kring West-Zeeuws-Vlaanderen/ Walcheren met 824 oude duiven, 1214,46 mpm,: 1. A. Cornells en zoon, Hoofdplaat; 2. A. Hibels, Vlissingen; 3.J. Moens, Biervliet; 4. C. de Putter en zoon, IJzendijke; 5. F. Baas en zoon, Sluis; 6. H. Dellaert, Water landkerkje; 7. G. Dusarduijn, Groede; 8. combinatie Groote-De Bree, Bier vliet; 9. B. de Poorter, Hoofdplaat; 10. J. Kools, Cadzand. Luchtpost Yerseke met 241 jonge duiven, 1144,46 mpm: 1. H. Murre, 2. en 9. A. Vermast, 3,4,6. en 10. E. Ver mast, 5. en 7. H. Paauwe, 8. H. van Es. Met 41 oude duiven, 1078,45 mpm: 1. en 3. H. Paauwe, 2. en 5. C. Aerts, 4. P. Ridderhof. Vriendenkring 's-Heerenhoek met 280 jonge duiven, 1119,18 mpm: 1. M. de Koster, 2. A. Boonman, 3. G. Ver- bart, 4. A. Westdorp, 5,8. en 9. Sj. de Vos, 6. P. de Vos, 7. Joh. de Jonge, 10. C. Westdorp. De Postduif Lewedorp met 234 jonge duiven, 1133,73 mpm: 1. C. Hermes, 2. en 6. P. Pieters, 3. en 9. W. Steen bakker, 4. P. Driedijk, 5. en 10. me vrouw De Jonge, 7. en 8. P. van 't We steinde. De Uiver 's-Heer Arendskerke met 180 jonge duiven, 1178,91 mpm: 1. F. Westdorp, 2,4,5,7,9. en 10. J. van Maldegem, 3. C. Bayens, 5. mevrouw Traas, 8. B. Poelman. Doornik Nog Sneller Breskens met 214 jonge duiven, 1536 mpm: 1. en 7 W. Daan- sen, 2. A, Vinjé, 3. B. Neve, 4, en 5.1. de Jonge-M, 6. Sj. van de Velde se nior, 8. J. Klaaysen, 9. J. Blaakman, 10. combinatie Van Mulken-Mook- hoek. Met 31 oude duiven, 1511 mpm: 1. J. van de Velde, 2. J. Blaakman, 3. W. Daansen, 4. gebroeders Pijcke, 5. G. van Drie en zoon. Steeds Sneller IJzendijke met 127 jonge duiven 1555,53 mpm: 1. en 2. B. Provoost, 3. A. Plasschaert, 4,5. en 10. J. Claeys, 6. A. Dupon, 7. A. Note- boom, 8. E. de Boever. Met 68 oude duiven, 1609 mpm: 1,2,3,4,5,6,7,8. en 10. A. Noteboom, 9. A. Plasschaert. Strijd in Vréde Groede met 118 jonge duiven, 1486,76 mpm: 1. en 6. O. de Zutter en zoon, 2. G. Dusarduijn en zoon, 3,4. en 5. D. Verherbrugge, 7. mevrouw Scheele, 8. H. Simpelaar, 9. G. Dusarduijn, 10. mevrouw Buijze. Eerste de Beste Schoondijke met 71 jonge duiven, 1612,15 mpm: 1. en 10. E. ae Wever, 2. J. Dhondt, 3. en 5. A. Steurrijs, 7. J. Huigh, 8. S. Huigh, 9. P. de Hullu. De Reisduif Philippine met 230 jonge duiven, 1528,35 mpm: 1. en 9. P. Pladdet, 2. J. de Mul en zoon, 3,4,7,8. en 10. combinatie Ranmeloo-Wisker- ke, 5. H. de Clerck, 6. C. de Mul. Met 53 oude duiven, 1541,41 mpm: 1. en 5. E. en L. Breepoel, 2. J. Harms, 4. J. Cornelis, 4. combinatie Rammeloo- Wiskerke. (ADVERTENTIE) Rennen, vliegen. Altijd druk. Toch wilt u altijd en overal gemak kelijk bereikbaar zijn. Dan is de handsfree telefoon met ingebouwd antwoordapparaat, de euroset 230, de uitkomst. Met display en 30 minuten cassette. Bediening op afstand wereldwijd: u kunt het antwoordapparaat in- en uitschakelen, afwezigheidsmeldingen veranderen, opge- nomen boodschappen afluisteren en wissen.

de Stem | 1992 | | pagina 19