Telers vinden te weinig plukkers Weerman Willy 3 erste paal nieuw stadskantoor Terneuzen in 1994 de grond in f estzeeuw.s-vlaamse landbouworganisaties tegen optreden Oostburg Eis drie jaar voor opvarenden viskotter Y Veel publiek bij start 24 uur van Oostburg Tropische temperaturen Jong zeehondje dood aan kust Ossenisse gevonden deel Bi thon let lading van ruim 11.000 kilo hasj Veroordeling tot 3 jaar na drug-smokkel Sevilla Extreem Veldpolitie: 'Niet nodig geweest' Compromis over opslag tanks in Terneuzen Irene op groot festival Demmel Gewonde bij aanrijding Met in 0 dikke kan» op succes. Inderdaad een heel dikke "omdat negen van de tien Stern-lezers en -lezeresssen •"inweek uit in onze f.KIeintjes"-kolommen kijkt of er iets r'. aading bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden k*'"0 kleintjes lezers. de stem zeeland ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 DEEL C :n uit Afrika'. Een ie zijn hond op de die daardoor en- :ters extra moesten temin eindigden ze |te tien. In 1900 in rde een politieman irnst Fast (19), die lag, de vferkeerde 'aardoor deze ver met 37 minuten derde werd. De 1 dat de arme agent vroeging door het rot. In 1908 bij de e marathon in Lon- e Italiaan Dorando maal in de laatste de vijfde keer tien de finish. Over die fters, die hij als een aflegde, deed hij 9 ;n 46 seconden. Hij de streep heen ge loor omstanders en gediskwalificeerd. later stierf de Portu- cisco Lazaro, naar [teegje in Lissabon is De Japanner Shizo besloot in de mara- Stockholm wat te n in de tuin van een drinkende Zweedse ij viel in slaap, werd ed gelegd en ont- as de volgende och- heeft iedere Olympi- athon zijn eigen dra- de sport zijn legenda- lam verschaffen. Dit In van de kanshebbers aan Salvador Garcia, aar geleden de mara- New York City won ar de marathon van m. Hij is 29 jaar en in het leger, gardist presidentiële paleis, t van dictators en Do- Pinchers, die met hem nen en die namen dra- Hitler, Napoleon en :i. Bewonderaars zeg- iij wat excentriek is en gedrag moet worden en met de bravour hammed Ali, toen die slavennaam' Cassius is Clay droeg. Salva- ircia noemt de marz in Barcelona, die mor- rdt gelopen, 'de moe- alle oorlogen'. Kijk lit schrijven de drie West- snvs-vlaamse landbouworga- lies (CBTB, ZLM en NCB) tiet college van burgemees- tt en wethouders. let gemeentebestuur droeg de «peerboeren deze week op aantal tenten en caravans tut maandag terug te brengen ot tien. Aanleiding daarvoor ras de uitspraak van de Raad an State die een verzoek van tree kampeerboeren uit Wester- ctawen afwees en bepaalde httien standplaatsen het maxi men was voor kampeerboerde- lijen. fel standpunt van de drie West- mws-vlaamse landbouworga nisaties is steeds geweest dat ijftien plaatsen in het hoogsei- oen mogelijk moest zijn. In de Hief aan B en W van Oostburg lijzen ze erop, dat ook staatsse- ttttaris Gabor van plan is dat op te nemen in de nieuwe hmpeerwet. h landbouworganisaties doen dringend beroep op de ge nie niet op te treden als flopen deze keer weer walkmans te winnen. en sport mee. Noteer Knip de deelnamebon 4800 MB Breda. 0 Olifant 0 Los Angeles 0 Veldkamp 0 Bas Arts 0 Acht 0 Seoel inonze verslaggever [(tneuzen - De eerste paal voor het jfliwe Terneuzense stadskantoor iat vermoedelijk in 1994 de grond j Dit gebouw voor het gemeente- ersoneel is onderdeel van het plan ;teenen Beer, een vernieuwings- toject voor het deel van de bin- enstad tussen de Markt, Schelde den het stadhuis. lestedebouwkundige visie werd giste- [j gepresenteerd door wethouder J. an Rooijen. Deze ruimtelijke vertaling ontworpen door onderzoeksbureau Kolpron. In het plan is ruimte geschapen voor het stadskantoor, een theater, een zorg centrum, winkels, aankleding van de Scheldeboulevard en een nieuw markt plein bij de Havenstraat. Op de huidige Markt worden de terrassen vergroot en trottoirs verbreed om het autoverkeer zoveel mogelijk te weren. Van Rooijen is zeer enthousiast over de haalbaarheid van het plan. Hij wees gisteren op de diverse haalbaarheids studies die vooraf gingen aan de stede- bouwkundige visie. Het project kost totaal 65 miljoen gul den. Het stadskantoor is met 23 miljoen gulden een grote slokop. Dat geld is vo rige maand door de gemeenteraad vei lig gesteld. Volgens Van Rooijen moet de rest van het plan zichzelf bedruipen. De investering in de Nieuwe Markt, een definitieve naam moet nog worden ge kozen, kan worden betaald uit de meer opbrengsten van de parkeergelden. Mo menteel wordt gestudeerd op de moge lijkheid om de parkeertarieven te ver hogen en nieuwe parkeerplaatsen aan te leggen. Er wordt totaal ruimte ge maakt voor 615 parkeerplaatsen. De komende parkeernota moet uitwijzen of dit aantal voldoende zal zijn. Ook wordt momenteel de invoering van toeristenbelasting onderzocht. Deze op brengsten kunnen worden gebruikt voor de aankleding van de Scheldebou levard. Een andere belangrijke inkomstenbron zijn de grondverkopen aan bijvoorbeeld winkeliers en horeca-exploitanten. Tot eind september hebben geïnteresseer den in een stukje grond de mogelijk heid zich bij de gemeente aan te mel den. Van Rooijen heeft vertrouwen in voldoende belangstelling. „Er hebben zich ai belangstellenden bij ons aange meld. Ik heb geen enkele reden tot be zorgdheid." De eerste uitbreiding van het winkel apparaat is gesitueerd via de Haven straat en de Bakkerijstraat naar de westzijde en vervolgens de oostzijde van de Markt. Later worden winkels gebouwd vanaf de Markt via de Zand straat naar de Blokken. Het stadskantoor wordt links van het huidige stadhuis gebouwd. Het college verwacht volgend jaar de tekeningen besteksklaar te hebben. Na de verhui zing van het personeel komt het ge bouw van Openbare Werken aan de Burgemeester Geillstraat en Walstraat vrij. De VW die ook in dit gebouw zit, verhuist waarschijnlijk naar het nieuwe stadskantoor. De leegstaande panden worden gesloopt. Op deze loca tie denkt het college aan de bouw van een nieuwe bioscoop. Pleidooi voor kampeerboer /anonze verslaggever Harold de Puysseleijr Oostburg - De gemeente Oostburg moet optreden tegen kampeerboeren achterwege laten als die niet meer an vijftien standplaatsen op hun terrein hebben en er i binnen de gemeente geen plaatsen beschikbaar ijn. kampeerboeren niet meer dan vijftien standplaatsen op hun terrein hebben. De drie organi saties hebben zwaarwegende overwegingen voor hun verzoek. Zo maakt de malaise in de ak kerbouw het noodzakelijk dat elke boer alternatieve bestaans middelen zoekt. Ook is eenduidigheid gewenst, zo vinden de landbouworganisa ties. Ze verwijzen daarbij naar het 'zeer ruimhartige beleid' dat de gemeente Sluis hanteert. Ver der trekken de organisaties een parallel met de houding ten aan zien van de vakantiecriminali- teit. „Wij hebben uit de pers ver nomen dat uw burgemeester meent dat ten aanzien van va- kantiecriminaliteit er toch een zekere tolerantie moet zijn. Wij kunnen ons niet voorstellen dat er ten opzichte van vandalisme wel sprake is van tolerantie, en bij kamperen bij de boer niet." Woordvoerder J. Ramondt van de Westzeeuwsvlaamse land bouworganisaties noemde het beleid van Oostburg kortzichtig. Meiburg - Tegen drie opvarenden van de viskotter 'Elisa- uit Harlingen die op 1 april in Hans weert met zijn la- :van ruim 11.000 kilogram hasj met een straatwaarde van ot tachtig miljoen gulden aan de ketting werd gelegd, zijn 5 voor de Middelburgse rechtbank gevangenisstraffen van drie jaar. Twee andere bemanningsleden zullen la borden berecht. feineen klap uit de geldzorgen 1 raken en aan een faillissement 'ontkomen was schipper H.A. ingegaan op het voorstel van onbekend gebleven man om schip beschikbaar te stellen Mr bet aan land brengen van partij softdrugs, die op volle zou worden overgeladen. V. 'ist wat de risico's waren, maar bezweek voor de in het voor dicht gestelde beloning die hij •Jatte op enkele tonnen. •Kde door hem benaderde vier jtoanningsleden (allen even- met financiële problemen) "i de verleiding niet weer- en eind april werd een poging ondernomen. Maar j1 oo afgesproken ontmoetings- aats op de Noordzee liet het !®P van de opdrachtgever zich 11 zien, en V. besloot naar ariingen terug te keren. Omdat v°or de terugtocht een Wig was overgekomen, Men de vissers in de thuisha- Sfirotfoleerd te worden, en j "iet gebeurde werd op 'aagd 6en tweede Poging ge- feeuw werd een ontmoetings- ats afgesproken en kon de S] tenslotte worden overgesla- m de daartoe geprepareerde yastoftank en het visruim. leek V. veiliger zijn lading J? m°gelijk van de eigen rmr n te i°ssen, en gekozen 2 voor de scheepswerf in ®erswaal, waar het schip bo- jjp,11 noodzakelijke repara- rjerittaamheden zou onder- 1 Diezelfde nacht nog ging hasi<[Ua?e aan doord> sn werd de dj 'n beslag genomen, en in de Hw v°igdezi in een ver- K?®50ven bij Roosendaal »i.-. Sb. Later vernam sthinn"BU' JL?ter vernam de buil?er,dat ziin kotter door de ten»,,8 Permanent in de ga- K gehouden. Wisten °an 'hlel veel geld' ging nu-, a"e bemanningsleden, over de identiteit van de opdrachtgever zweeg het drietal in alle talen: 'ik blijf graag nog wat langer leven', en 'ik heb vrouw en twee kinderen thuis', zo luidde het resoluut. Onder het motto 'samen uit samen thuis' formuleerde offisier van justitie mr. Mos tenslotte zijn eis van drie jaar voor elk van de betrok kenen. de rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. Middelburg - De 32-jarige J.V. uit Tholen is vrijdag in Middel burg veroordeeld tot 3 jaar, waarvan 6 maanden voorwaar delijk. Tegen V. was twee weken gele den 5 jaar geëist voor zijn be trokkenheid bij de smokkel van 1 kilogram amfetamine naar België in december van het vorig jaar en in bezit van 9 kilogram van de zelfde drug. Tot driemaal toe had de man voor zijn op drachtgever een pakje amfeta mine naar een parkeerplaats in Bergen op Zoom gereden, waar voor hij telkens 250 ontving. V. Had steeds volgehouden dat hij dacht dat het om een in de sportwereld verboden pepmiddel ging, waarvan de opdrachtgever bovendien alvast een grote voor raad in de schuur van de Thole- naar had gedeponeerd. In de mo tivering bij het vonnis liet de rechtbank zich niet uit over de vraag of V. nu wel of niet gewe ten had dat het om anfitamine ging, maar wel werd geconclu deerd dat hij niet hoefde te we ten dat het spul vervolgens naar België werd vervoerd, zoals in de dagvaarding stond vermeld. Voor dit feit volgde dan ook vrij spraak, maar voor het amfetami-.,, ne-bezit kreeg de man een veel lagere straf opgelegd dan geëist. 1 ^1**- -lüv «f ti Ij Deelnemers aan de solex-race tijdens het voorstellen van de ploegen. foto wim kooyman' Van onze correspondent Oostburg - Het publiek was gisteren weer massaal aan wezig tijdens de start van de negentiende editie van de 24 uur van Oostburg. Een opening die werd ver zorgd door Hans de Graaf van de Stichting 24 uur en burgemeester J. Kruize van de gemeente Oostburg. Na de voorstelling van de ploe gen was het Hans de Graaf die de eerste trimronde en tevens de eerste kiassementproef op gang schoot. Een 24 uur met een schitterend omlijstingspro gramma. Gisteren gingen al twee bal lonnen de lucht in, en vandaag, zaterdag krijgen we een pre- mietrinlloop en een soiexra- ce.De eerste trimronde gaf ove rigens wat problemen omdat er op het parkoer een auto gepar keerd stond, en de rijkspolitie zijn goedkeuring niet gaf aan de start van de wedstrijd. Snelle benen Uiteindelijk werd er dan toch gereden en het was Marco van der Meulen die de eerste trim ronde op zijn naam schreef. Bij de gentlemen-koers was het Jo de Roo die een geweldig num mertje opvoerde. Met nog twee toeren te gaan sprong hij in een ruk naar het ontsnapte duo Wim du Bois en Frank Hoste. In de spurt met drie toonde Jo de Roo van kop af dat hij nog steeds erg snelle benen heeft. Uitslag eerste trimronde: 1. Marco van der Meulen, 2. Gerrit Teunisse, 3. Jan van Baar, 4. Willy Caboor, 5. Erik Huigh. Gentiemenkoers: 1. Jo de Roo, 2. Frank Hoste, 3. wim du Bois, 4. Guido Paridaen, 5, Henk de Jong. Van onze verslaggever Goes - Diverse fruittelers, vooral op Tholen, rond Krab bendijke en in West-Brabant hebben grote problemen bij het aantrekken van vol doende plukkers. De appeloogst is momenteel be- gonen, drie weken vroeger dan gebruikelijk. In Zeeland komt daar de perenpluk nog eens bij. Vooral op de grote fruittelersbe- drijven, ook in Zeeuws-Vlaande- ren en de Zak van Zuid-Beve land, is een groot gebrek aan hulpkrachten. Een beroep op de diverse Ge westelijkje Arbeidsbureaus heeft volgens W. de Jager, voorzitter van de afdeling Zeeland/West- Brabant van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO), weinig uitgehaald. Er zijn geen mensen voor de pluk beschik baar en zijn die er wel dan heb ben die hierin geen trek. Pogin gen worden in het werk gesteld plukkers uit Ierland aan te trek ken. Die kunnen als EEG-onder- danen direct zonder speciale vergunning aan de slag. Het gebrek aan plukkers zou binnen één dag opgelost kunnen zijn door Polen aan te trekken. „Die staan te trappelen", zegt De Jager. „Maar zonder werk vergunning mogen wij die niet aan het werk zetten. Doet men dat wel dan is er het risico van hoge boetes." Daarom dat de fruittelers eerst de gang naar het Arbeidsbureau hebben gemaakt. y Dat kan aanleiding zijn toch Po len te laten overkomen. De traditionele Zeeuwse fruitge- bieden hebben minder met het gebrek aan plukkers te kampen. „Daar is het plukken een soort cultuur. Vooral op getrouwde dames kon een beroep gedaan worden, maar ok de vrienden en kennissenkring wordt inge schakeld. In de andere, vooral wat dunner bevolkte gebieden is dat moeilijker. Veel van de (jon ge) getrouwde vrouwen hebben een vaste baan en staan echt niet om drie of vier weken fruitoogst te s jringen", zegt De Jager. Hij zag wel een lichtpuntje. „De vakanties zijn dit jaar vrij laat. Dat betekent dat er scholieren beschikbaar zijn en die kunnen net de topdrukte van eind augustus/begin september hel pen opvangen". Vandaag wordt één van de warmste dagen van deze zomer. Als gevolg van sterke aanvoer van zeer warme lucht wordt het van daag maximaal 34 tot 35 graden. Dat alles bij een zuid-ooste lijke luchtstroming met een kracht van drie Beaufort. Aan het einde van de middag, of begin van de avond, kan dat resulteren in onweersbuien die niet mals zullen zijn. Rekent u, als u zo'n bui over u krijgt, maar op zeer grote hoeveelheden neerslag. Zware regenval en hagelbuien zijn goed mogelijk. Het is daarom verstandig dat u voorzorgen neemt tegen zware windstoten. Morgen eigenlijk hetzelfde weerbeeld. Alleen is het dan vijf graden 'koeler' en wordt het maximaal 28 graden. Daarbij kun nen ook zware onweersbuien ontstaan. Pas maandag treedt er een belangrijke verkoeling in en komen de thermometers niet hoger dan 23 tot 24 graden. De wind is dan naar het westen ge draaid en zorgt voor koele zeewind. Het wordt dan veel aange namer dan vandaag. Tot donderdag kunnen we vast rekenen op dit weer. Vandaag maken we dezelfde temperaturen mee als uw familie of kennissen die in Spanje met vakantie zijn. Daar is het overi gens nog iets erger, want Sevilla gaf gisteren aan dat het daar vandaag ruim 42 graden wordt. Het weer in cijfers: vandaag 35 graden, zuidoostelijke wind van 3 Beaufort, vanavond zware onweersbuien en een nacht- temperatuur van 18 graden. Morgen komt de wind uit veran derlijke richtingen, heeft eveneens een kracht van drie Beau fort, het wordt maximaal 28 graden en opnieuw is er in de avonduren kans op zware onweersbuien. Maandag tot en met donderdag is het rustig zomerweer, de wind komt dan uit westelijke richting met opnieuw een kracht van 3 Beaufort. Het wordt dan overdag maximaal 23 graden en 's-nachts ongeveer 13 graden. Het blijft droog! Hoe was het vorig jaar op 8 augustus? Overdag was het 25 gra den, 's Nachts 17,3 graden, er viel geen regen en de zon scheen 7 uur en 5 minuten. Extreme temperaturen deze eeuw op 8 augus tus: In de nacht van 8 augustus 1913 werd het nauwelijks 6 gra den, maar in 1975 was het anders en werd het overdag maar liefst 33 graden. We hebben ook nog de cijfers van juli: Het regende de afgelo pen maand 68 millimeter, vorig jaar was dat 110 millimeter en gemiddeld is dat 74 millimeter. De zon scheen dit jaar 192 uur, vorig jaar 193 uur en normaal is 195 uur. Het werd in juli ge middeld 18,4 graden. Vorig jaar was dat 23,4 graden en normaal is het gemiddeld 21,6 graden is. De zonnigste maand tot nu toe was juli 1959 met 314 uur zon. De warmste 1976 met 26,3 gra den en de droogste was in 1885 met 3 millimeter regen. De weerspreuken: 'Brengt augustus hete gloed, zo gedijt alles in augustus goed.' 'Geeft augustus veel zonneschijn, dan rekenen we op voortreffelijke wijn. Van onze verslaggever Ossenisse - Gisteren is aan de kust bij Ossenisse een dode jonge zeehond gevonden. De dood van het beestje had voor komen kunnen worden als de aanwezige toeristen tijdig de veldpolitie Zeeland hadden gewaarschuwd, want het diertje zwierf al bijna twee weken doodziek voor de kust. Diverse fruittelers, vooral op Tholen, rond Krabbendijke en in West-Brabant hebben grote problemen bij het aantrekken van voldoende plukkers. - foto de stem cor j. de boer Ook vermoedt de veldpolitie dat omstanders het aangespoelde diertje hebben geprobeerd te be naderen toen het nog levend op de kust lag. „Dat is nooit goed als het op ondeskundige wijze gebeurt," zegt woordvoerder C. Woets van de veldpolitie. „Als je een zeehond kunt nade ren is hij al doodziek, je moet af stand bewaren zodat het diertje niet terug in het water vlucht, en dat is hier kennelijk gebeurd. Ik ben ervan overtuigd dat we hem hadden kunnen redden als we eerder waren ingesiend en dat is wat mensen moeten doen als ze een zeehond in die staat dicht bij Van onze correspondent Den Haag/Terneuzen - Sloperij A. van Haperen en zijn concur rent J. Ganpat zijn het eens over een veilige opslag voor oude LPG-tanks op het terrein van Ganpat. Dit bleek gisteren bij de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Van Ha meren van het bedrijf Tomauto stelde beroep in tegen de ver gunning van Ganpat omdat zijn bedrijf te klein zou zijn en er voldoende voorschriften voor de opslag van LPG-tanks ontbra ken. Door het compromis over de nieuwe opslag is nu aan zijn bezwaren tegemoet gekomen. Het enige formele probleem dat overblijft, is dat de provincie slechts een vergunning heeft verleend voor de sloperij van Ganpat. Volgens de adviseur van de Raad van State zijn de slope rij en zijn reparatiebedrijf echter een geheel. Daardoor zou een ge zamenlijke vergunning voor de sloperij en het reparatiegedeelte moeten worden aangevraagd. Als de geschillenafdeling deze opvatting overneemt, dan zal de gehele procedure moeten worden overgedaan. de kust of aangespoeld zien: dé veldpolitie Zeeland bellen of het opvangcentrum in Pieterburen, dan het het dier een kans." Volgens Woets is het zeehondje waarschijnlijk gestorven omdat het nog te jong was om zelf vis te vangen. „Als ze jonger dan vier weken zijn, zijn ze nog niet afge- zoogd en kan hun moeder ver dwenen zijn omdat het milieu in de Westerschelde nog teveel ver vuild is. Het jong kan ook wat ouder zijn geweest, niet meer af hankelijk van moedermelk, maar toch niet in staat zijn geweest zelf vis te vangen." Het kadaver is ingevroren naar het zeehondenopvangcentrum in Piterburen vervoerd. Sectie zal later aanwijzen hoe het diertje werkelijk is gestorven. Van onze correspondent Terneuzen - Showband Irene uit Terneuzen neemt vandaag deel aan een groot internationaal muziekfestival in Bemmel. Aan dat festival nemen muziekkorp sen deel uit Engeland, Duits land, Frankrijk en Nederland. Showband Irene zal daar een show presenteren. Van onze correspondent Nieuwvliet - Op de kruising Sint Bavodijk-Nieuwvlietseweg ver leende gistermiddag de automo bilist P. L. uit het Belgische Maldegem geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door M. N. uit Wuppertal (Duitsland). Een inzittende in de Duitse auto, R. N., werd bij de botsing ge wond en per ambulance overge bracht naar het Antonius-zie- kenhuis in Oostburg. Beide auto's werden geheel vernield.

de Stem | 1992 | | pagina 15