kleintje en haard eett aiis alles met mijn hypotheek te maken Hypotheken 076-236882 Aids Zoekt u een partner? Nieuw - Nieuw Yoegoslavisch Restaurant Vinograd Dagwinkel/ Bedrijfsruimte TE KOOP TE KOOP iwalificatiew pringruiters VRAAG EN ANTWOORD AXEL, BUITENWEG 35 BEDRIJFSCOMPLEX TERNEUZEN, AXELSESTRAAT 79 KANTOORPAND MET LABORATORIUM swKr// L.M. hondentrainingsschool Advies Bemiddeling Zeeland Tel, 01192-2291. \nfolijn Bel gratis Stichting Date op goed geluk Balkan Grill Bingo - bingo Grote Vleeskaarting Ballonvaart Iedere zaterdag dansavond grote vleeskaarting Schieting Vleeskaarting Reuze bingo ►A-**SiïÉ afslanken, Schieting F' K CONSUMENT Is kopen op erfpacht slecht? door Wim van der Kleijn Pad achter het huis? Verhoging hypotheek bij extra inkomen? JELTA VRAAGPRIJS 550.000.- k.k. VRAAGPRIJS 1.000.000.- k.k. RECEPTIONISTE KLEINTJE Huwelijk/Kennismaking KLEINTJE Relatiebemiddeling Ruim 70% vindt binnen enkele maanden een relatie Gratis brochure voor partnerzoekenden Poolse dames 1000 leuke meisjes KLEINTJE Unicum Nagelmakers Diversen Te huur ranse winnaar in Mr. G. Tj. R. Borgers Gemeente Sluis Openbare bekendmaking eisen winnaar Buggenhout DE STEM ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 DE STEM 'We overwegen om een appartement te kopen dat gebouwd is op erfpachtgrond. We hebben weieens gehoord dat je beter eigen grond kunt hebben. Is dat zo? Waar moeten we in ieder geval op letten?' R.A. te Teteringen Eigen grond is inderdaad te verkiezen boven grond die is uitgegeven in erfpacht. Op de lange duur kan erfpachtgrond stukken duurder uitkomen dan eigen grond. Bovendien kunnen beperkende bepalingen zijn op genomen in het erfpacht-con tract ten aanzien van het ge bruik van de grond en de erop gebouwde woningen. Ook is ge bleken dat in perioden dat de huizenmarkt inzakt, woningen op erfpachtgrond zwakker in de markt liggen dan woningen op eigen grond. In sommige, vooral stedelijke gebieden is er echter geen keus, omdat er alleen gebouwd is of wordt op grond die door de ge- Elke zaterdag beantwoordt De Stem lezersvragen óver alles wat met wonen te maken heeft Uw vraag graag schriftelijk naar: De Stem, Redactie Consument, Postbus 3229,4800 MB Breda. U krijgt geen antwoord thuis. meente in erfpacht wordt uti- gegeven. Sinds het begin van de jaren tachtig, toen de daarop gebouwde woningen enkele ja ren nauwelijks verkoopbaar bleken, is er veel verbeterd in de condities. Toen werd op grote schaal de 'afgekochte erf pacht' ingevoerd. Voor 50, soms zelfs 75 of 100 jaar, konden de jaarlijkse erfpachtcanons (zeg maar: de huursom van de grond) vaak worden afgekocht door betaling van een bedrag ineens. Dat bedrag wordt dan, net als bij eigen grond, gewoon in de hypotheek opgenomen. Dat laatste benadert de situatie van eigen grond. Maar er blij ven verschillen. Naarmate de afloopdatum van een afkooppe riode nadert, zal dit steeds ster ker de waarde van de woning in kwestie drukken omdat re kening wordt gehouden met de afkoopsom voor een nieuwe pe riode. Bij een lange afkooppe riode speelt dit minder dan bij een korte. Ook bij een afkoopperiode kun nen bovendien beperkende be palingen staan in het erfpacht contract. Bijvoorbeeld dat in een garage geen handelsgoede ren mogen worden opgeslagen, dat vanuit huis geen bedrijf mag worden uitgeoefend, dat bepaalde beplanting of omhei ning van de tuin niet is toege staan enz. In sommige oudere wijken lo pen nog erfpacht-contracten waarin vroeger vaste erfpacht canons waren opgenomen. Dat betekent dat ook nu nog hele lage bedragen worden betaald. Ook hier is het echter oppassen geblazen: bij verlenging van de oude erfpacht-contracten zal aanpassing van de canons aan de huidige standaarden volgen. Dus hoge jaarlijkse bedragen dan wel een forse afkoopsom. Wie een eengezinshuis of ap partement koopt met nu nog lage erfpachtcanons moet daarom altijd nagaan wanneer het contract afloopt. Bij alle contracten met jaar lijkse erfpachtcanons moet trouwens worden nagegaan wat er bepaald is over de mogelijk heden van periodieke aanpas singen van die canons. Vaak is die verhoging gekoppeld aan de inflatie, soms aan de jaarlijkse huurrondes, soms kan de eige naar van de grond zelfs vrij willekeurig verhogen. Dat laat ste komt met name voor als de eigenaar van die grond niet de gemeente is, maar een particu liere belegger of projectontwik kelaar. Bouwen op eigen grond is te verkiezen boven bouwen op grond die is uitgegeven in erfpacht. Op de lange duur kan erf pachtgrond stukken duurder uitkomen dan eigen grond. Bo vendien kunnen beperkende bepalingen zijn opgenomen in het erfpacht-contract. - foto archief de stem 'Ons rijtje huizen ligt met de achtertuinen tegen een gemeentebosje, waardoor we moeilijk van achterlangs in onze tuinen kunnen komen. Is daar iets aan te doen?' T.R. te Zevenbergen Het is te proberen om met de gemeente in onderhandeling te treden over aankoop of huur van een strook grond achter de tuinen, waarover een pad kan worden aangelegd. In dat geval moet met alle eigenaren samen bij notariële akte tegelijk een zng. recht van overpad worden gevestigd. Denkbaar is dat met de gemeente wordt overeenge komen dat ook zonder dat u de grond koopt of huurt, zo'n recht van overpad gevestigd wordt. Waarschijnlijk zult u dan wel zelf (met alle woning eigenaren) aanleg en onder houd van dit pad moeten beta len. Als de gemeente op geen enkele manier wil meewerken zit er niets anders op dan dat alle eigenaren van de tuinen zelf het laatste stukje van hun tuin opofferen voor zo'n pad. Ook dan moet bij notariële akte het recht van overpad worden - vastgelegd om problemen die later zouden kunnen rijzen te voorkomen (bijvoorbeeld als na verkoop de nieuwe eigenaar be zwaar maakt). Het recht van overpad dat de huidige eigena ren afspreken wordt door die notariële akte een zgn. erf dienstbaarheid, die wettelijk ook geldt voor volgende eigena ren (en in jet kadaster wordt ingeschreven). 'Nu de kinderen ouder zijn is mijn vrouw weer gaan werken. Kunnen we met dat extra inkomen ooi onze hypotheek verhX Met het geld dat wed krijgen willen we een] kopen'. C.M. te Bergen op ZoJ Het antwoord kan zonder) 'ja' luiden. Bij een extra j men, maar bijvoorbeeld een inkomen dat in de li jaren, sterk is gestegen, isi hoging van de hypotheek meestal haalbaar (aannei dat de waarde van het hit] verhoging toelaat). Indienj 'huidige hypotheekbank toch niet toestaat, is een hypotheek bij een andere: verstrekker als alternatie!] gelijk. arcelona (anp) - Piet Norwal Wayne Ferreira koesterden zilveren medaille. De eerste idafrikaanse bij de Spelen n Barcelona. „Wij hebben eze prijs voor ons land gewon- ien Dit is heel anders dan een ernooi uit het circuit, dat ,eel je bijna iedere week, maar ilympische Spelen komen maar én keer in de vier jaar voor en oor ons maar eens in de 32 iar", glunderde Norwal. eerste finaledag bracht, na de winst i Becker en Stich op de Zuidafrika- i ook een echte verrassing. In de est'ien jaren van haar leven had Jenni- Capriati nog nooit een Grand Slam- nomen. Ook daar moet dt meente overigens toestemt voor geven. I loofdkantoor Poelendaelesingel 10 4335 JA Middelburg Tel. 01180-92111 Het object met een totale grondoppervlakte van ca. 5.200 iw is voor meerdere doeleinden geschikt (te maken) en bestaat uit: - kantoor (bruto vloeroppervlak ca. 190 m2) - magazijn (ca. 560 mz) en - met bijbehorende grond. Alle ruimten zijn verwarmd, deels door middel van c.v., deels door leaters. Het terrein is voor een groot deel bestraat. Dit object is gelegen op een uitstekende locatie met veel mogelijkheden. Aan de voorzijde grenst het aan de Axelsestraat, terwijl de achterzijde aan de Narcisstraat is gelegen. Naast kantoorruimte beschikt het pand eveneens over diverse laboratoriumruimten. De totale grondoppervlakte bedraagt 7.130 ms. Voor meer informatie omtrent genoemde objecten kunt u contact opne men met de heer ing. H. Janssen van de afdeling Algemene Zaken van de N.V. Delta Nutsbedrijven te Middelburg, tel.: 01180-92160. Met hem kunt u, indien u dat wenst, ook een afspraak maken voor een bezichtiging van deze objecten. '"J- 'mïimmimÊX:; mmmm,mrnmm. Baanstpotdersedijkl, 4504PS Nieuwvtiet Telefoon 01171-1910, Telefax 01171-1648 Wij zoeken geïnteresseerden voor de funktie van die ervoor zorgt, dat alle voorkomende werkzaamheden op kantoor goed afgehandeld worden, zoals het vastleg gen van reserveringen met behulp van de computer en het verzorgen van de correspondentie. Voor de funktie geldt de bereidheid tot werken in de weekeinden in het hoogseizoen en het Paas-, Hemel vaart- en Pinksterweekeind. Als u ons even belt, sturen wij u een sollicitatieformulier. Goed, beter: Wilt u op een goede manier uw hond gehoorzaamheid leren Matthijsstr. 22, Koewacht. Voor alle honden en alle leeftij den. In de beste overdekte accommodatie van Neder land. Tel. 01146-1446 na 13.00 uur. MINI yorkehire terrierpups. Ing. ontw. Vakantie-op- vang mogelijk 01653-83308 BÜLLMASTIFF pups met stamboom, ontw., ingeënt. Tel.05496-71006. Een KLEINTJE nu nog TREFZEKERDER dan voorheen PONYWAGEN 4-wiels, 6 pers. 01686-2972. JACK Russel-pups, 2- en 3-kleurig, kortbenig, ing. en ontw. Tel. 04241-1348. Zoekt u serieuze kennismaking/huwelijk uit uw omg.? Vrouw 30 jr., adm. baan, omg. Terneuzen, zkt. j.man. Vrouw 38 jr., weduwe, omg. Sas v. Gent, zkt. vlotte ser. man met brede interesse. Vrouw 40 jr., MBO opl., omg. Terneuzen zkt. man. Vrouw 46 jr. weduwe adm.baan zkt. heer met br.belangst Vrouw 50 jr., symp. en repres., zkt. keurige heer. Vrouw 53 jr., zakenvrouw, zkt. nette man. Vrouw 57 jr., weduwe, met brede inter, zkt. vlotte man. Vrouw 62 jr., p.t. baan omg. Sas v. Gent, zkt. nette man. Vrouw 65 jr., weduwe omg. Terneuzen, zkt. keurige heer. Heer 28 jr., vaste baan Sluiskil, zkt. een aardig meisje. Heer 31 jr., eigen bedr. (auto's) z.k.m. symp. meisje. Heer 35 jr., matroos, Terneuzen, zoekt een aardige vrouw Heer 36 jr., accountant, zkt. een vlotte vrouw. Heer 37 jr., agrariër, eigen bedr., zkt. een deg. vrouw. Heer 48 jr., vaste baan omg. Kloosterzande, zkt. vrouw. Heer 53 jr., monteur, omg. Axel zkt. vrouw. Heer 67 jr., gepens. militair zoekt een keurige vrouw. Vraag vrijblijvend info van 13.00 tot 17.00 uur 's avonds van 21.00 tot 22.00 uur. Een plaatsen: resultaten boe ken. 0/6-0222220 Maandag t/m vrijdag van 14.00-20.00 uur. JONGE man, 34 jr, zkm j vrouw, om samen leuke dingen te doen en een relatie op te bouwen. Schrijf me eens. br.o.nr. 9027 Als u wilt reageren op advertenties met brieven onder num mer, gelieve u links boven op de enve loppe duidelijk het briefnummer uit de advertentie te ver melden en uw brief te adresseren aan: De Stem, postbus 3229 4800MB Breda L Nederlands grootste relatieburo met circa 5000 partner zoekers geeft u natuurlijk een grote kans van slagen. Wilt u meer weten? U kunt geheel vrijblijvend bellen. Breda, mevr. Janssen, 076-425022 Breda, mevr. Lewin, 076-220748 Bergen op Zoom, mevr. Wijnveen, 01640-41708 Goes, mevr. Zuurveld, 01100-14123 Roosendaal, mevr. Akkermans, 01650-64414 Waalwijk (omg.), mevr. Van Gils, 04167-79000 Naam:m/v Adres: Woonpl.:Tel: Stichting Date, Spank 92, 4824 BH Breda Erkend door Stichting Consumentenbelangen bij Rv. gratis fotobroch. Kontakt, Postbus 1705, 4700BS Roosendaal, 01640-66535. uit binnen- en buitenland willen korresp./kennism./ vakantie/huw. met u. Vraag de gratis fotobrochure! Corr. Club '70/ST, Box 8177, R'dam Goed, beter: bemiddeling bij huwelijk en relatie, maandag t/m donderdag: 09.00-13.00 uur, maandag dinsdag ook na 18.00 uur. Tel. 01150-20694 Kontakt-Bemiddelingsburo voor een relatie van nivo. Zeer persoonlijk en in goed overleg. Ook 's-avonds ge ven wij u graag vrijblijvend info en/of maken met u een afspraak. Tel. 01654-1959 "Voor mijn hypotheek ging ik naar Nagelmakers Hypotheken. Een gouden zet, al zeg ik het zelf. Want daarmee heb ik lekker ver diend. Kon er gelijk een open haard in mijn nieuwe huis. Een ideale plaats om zo nu en dan een toast uit te brengen. Op mezelf en op Nagelmakers Hypotheken." Dat laatste geldt ook alsj pende hypotheek o: meentegarantie was versti Tenzij in bijzondere sitia (echtscheiding, overlijden; verhoging in het algemeen toegestaan. Wel is het gelijk dat eerder afgelost(w^e*"-- -w^ n nimmer steffie dragen opnieuw worden»™^ gew Gisteren werd zij> na nim twee uur, met goud beloond voor en partij tennis waarin onverzettelijk- eid meer betekende dan ervaring. Nagebnakers Hypotheken: onafhankelijkheid werkt in uw voordeel Ook voor hypotheken in de zakelijke sfeer. Gaarne tijdige reservering. Open maand, t/m dond. 17.00-23.00 uur. Weekends 17.00-24.00 uur. Vrijdag, zaterdag en zondag life muziek. Nieuwstr. 52, Terneuzen. Tel. 01150-16500. zaterdag 8 aug. om 20 u. in Brasserie „De Smickel", Hulst. zat 8 aug. aanv. 14.00 u. bieden jokeren. Café de Kroon, St. Jansteen. Beleef Uw fantasie: bel nu voor een Ad Ballon: 076-145372. met live orgelmuziek voor 2e en 3e leeftijd, aanv. 20.30 u., entree gratis. Café Den Ouden Arend, St. Jan steen. zon 9/8 bieden jokeren 10 op 2 prijs, aanv. 14.00 u. Café de Kroon, Terhole. Zondag 9 augustus aanv. 14.30 25.- gratis. Café Rue du Nord Walsoorden. zo en ma 9 en 10 aug., bie den jokeren, 1 op 2 prijs, aanv. 14.00 u. Café 't Cen trum St. Jansteen. Zon. 9/8 café de Kroon Hulst, aanv. 14.00 u. Snel en probleemloos in korte tijd uw ideale figuur. Meer energie en vi taliteit. Prestatie vermogen verbetert, terwijl u cm's en kilo's verliest! Bel nu 01646-12085. zat. 8 aug., 50,- gratis, aanv. 14.30 u. Café de Kroon Hulst. 30 rri2 Fellenoordstraat 30 te Breda Inlichtingen: tel. 073-120911 ■arcelona (anp) - Het publiek, dat vr: folo afkwam op de kwalificatieweds oelde zich danig bekocht. De belang rel uitsluitend kijken naar 'brekeben andere landen zonder hippische ircours bijna zonder uitzondering al le toppers bleven wijselijk weg. „Dat Iet was namelijk niet verplicht [an de start te verschijnen en »n rekensommetje had hen ge- ierd dat het verworven punten- otaal van de landenwedstrijd ran dinsdag borg staat voor een ■laats in het laatste onderdeel [an zondag. Daarvoor mogen 45 Dmbinaties terugkomen, die reer helemaal van voren af aan Jeginnen. In de tweede en laat- |te ronde van de slotdag keren le twintig hoogst geklasseerden brug. foutje, bedankt. Dat was onge ler de reactie van het Neder- indse kamp op de merkwaar- Jge kronkel in de reglementen [an de Internationale Hippische ederatie. Jos Lansink (met Igano), Piet Raymakers (Ratina Olym i) en Jan Tops (Top Gun) kon- zekei len hun paarden met een gerust tart op stal laten staan, lans Horn: „Wij kwamen er ook as heel laat achter, dat deze nogelijkheid bestond. Je kunt inze ruiters niet kwalijk nemen lat ze wegblijven als het niet icht hoeft. Het is heet, de bodem ,s nogal slecht en de hindernis- en zijn niet misselijk. We zou- len wel gek zijn als we nodeloze isico's gingen lopen", laar ook de bondscoach zei iets te begrijpen van de na ieoul (1988) gewijzigde regels. zichtf dure ten at „Een sche Belgis coihrr stek „Hoe tie of ben stand Zwit: had over. zegd. wat. op er zijn 1 staat r De ming toest ming gatie de zwar dern: Dooi hede wen, land: kerei vanu lan onze wielersportmedewerker lagtekerke - Met een korte solo is vond winnaar geworden van de Vagtekerke. In de laatste ronde ont npgroep van zeven. Franse ond ;oede vorm van de laatste weken. Notaris Noordstraat 17, Postbus 50, 4570 AB Axel De op woensdag 19 augustus 1992, des avoli 19.30 uur in het café van de heer A. de Schep) ;Qcht door Francois Franse, Eric Koewacht, gemeente Axel, Nieuwstraat 30, blad op zaterdag 18 juli jongstleden publieke verkoop van: Kavel 1: Het woonhuis met aanbehoren, erf en tuin.s' en gelegen te 4576 EC Koewacht, gemeente Axel- mabaan 67, kadastraal bekend gemeente Axel! N nummer 1084, groot 11.41 are en numnW groot 1.95 are. Kavel 2: Het woonhuis met aanbehoren, schuren, erf, bouwland, staande en gelegen te 4566 AB ij- gemeente Hulst, Driehoefijzersstraat 20, ka® bekend gemeente Hulst sectie N nummer 586, 63.15 are. Kavel 3: Het perceel bouwland, met een daarop gar, gelegen te Heikant, gemeente Hulst, hoefijzersstraat, kadastraal bekend gemeenU sectie N nummer 587, groot 2.45.70 hectare. GAAT NIET DOOR. ean-Paul van de Ameele, ook isgekomen uit de kopgroep in le slotronde, legde knap beslag 'P de tweede plaats, n deze koers voor A- en B-ama- eurs kwam het spel al vroeg op le wagen. Reeds in de eerste ki- ometers werd de ruimte, opge- r, De burgemeester van Sluis brengt ter op®16' kennis, dat vanaf heden gedurende drie maan" voor een ieder ter inzage ligt op de afdeling W mene en Juridische Zaken in het stadhuis, G,w;l Markt 1 te Sluis, de bij raadsbesluit van 23j 1992 vastgestelde wijziging van de A'"" Plaatselijke Verordening. Deze wijziging dagen na dagtekening van deze publicatie m king. Sluis, 8 augustus 1992 De burgemeester van Sluis, M.L. Everaers. le Crom, Rudy van Vlimmeren n Ruud Zijlmans. Een viertal lat geruime tijd voorop draafde net 25 seconden winst. Achter °e leiders trachtten Peter Hee- ]en en Toin den Braber de ande- 'en tot meer spoed te manen, naar zij kregen kreeg steun. Pas: lalfkoers kwam er een serieuze acht op gang, onder aanvoering ran Peter Mol, Patrick van Pas- 'nl en Jean-Paul van de Ameele. e voorsprong van de koplopers )egon toen snel te slinken en na kilometer kwam er een fusie ;0t stand. Het spel kon dus van 'oren af aan beginnen, et nog 25 kilometer te gaan 'rongen weg: Toine den Braber, ohn en Eric de Crom, Frangois ranse, Jan Goedendorp, Patrick an Passel en Jean-Paul van de jrneele. Met dit zevental was de ,oede trein vertrokken. De 1,1"™ters kregegen weliswaar O's 15 seconden op een groep FWi maar bleek genoeg, in a ,enaarrages in de kopgroep i ue slotfase sorteerden geen ef- ,ctotdat Franse het bekende »i„ zag- Eric de Crom werd uuiaar van de leidersprijs. :enhout - Roosendaler Jo- brnfi e^s?n won gisteren de 3im 7S *n Eelgische plaats Huggenhout. profiteers: 1. Johan Mel- l£!daal)m1?8 km. in 3.51.17, 2. (Bel) 4 Pt011 6, 3. Patrick Dewaei frW(Bel)' 5' j»ei"heide) Van ^er (Ëoo- Uitsl me) I van sec. de Brab (Ouc kil), (Roo ven), 11. Schc Vlim van Loo Hee (Doi 19. op 1 Van Ca« uit mo vor twe uit; hij gee uit ste ha! Da Ma vie Ca: tre ger Bij ceei Gr do< 6-: enl uit af kei bei ren De 7-E ste

de Stem | 1992 | | pagina 12