Verkoop Fokker-50 stagneert Forse sanering Landbouw Bij departement verdwijnen 8000 van de 11.000 banen Oud-president Havel neemt het er van Van den Broek bezoekt Bosnische vluchtelingen Bonn: 'Erich Honecker krijgt eerlijk proces' BARCELONA '92 Bij Nationale Reserve 2500 functies minder DER DEKKER OOSTBURG Merijntje Britten betrapt op doping Speciaalzaak In geloogd grenen Linex Koewacht weer in bedrijf In mosselvisserij dreigen ontslagen Indonesië nodigt koningin Beatrix en prins Claus uit Katholieken kerken minder EG-topberaad over bestrijding maffia Rente iets omhoog Opnieuw tegenslag project Philips IN DEZE KRANT: Ontsnapte bank overvaller en helper opgepakt STEENGRILLEN HUIS TEN BOSCH Knappe overwinning hockeyers Vriesekoop en Hooman in kwartfinales Haarhuis en Schultz uitgeschakeld Pak slaag voor volleyballers 1 X 52 euwe AllerHande is uit: iina's vol informatie, recepten iagina's met actueel bood- ipennieuws. Deze maand o.a. <antlesfeer met bijzonder De AllerHande ligt gratis voor irin onze winkels.* •vice lijn: bel gratis 06-0305. telen in deze advertentie kunt u in winkels kopen, behalve de artikelen eine cijfertjes bij staan. Die artikelen alleen kopen in AH winkels waar een i cijfers op de deur staat, leprijzen gelden t/m zaterdag stus a.s..* Zolang de voorraad strekt. Brouwerijstraat 31 Tel. 01170-55221 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang VRIJDAG 31 JULI 1992 Koewacht - De 27 personeelsle den van Linex Nederland in Koewacht kunnen weer aan de slag. Het failliet verklaarde vlas- verwerkend bedrijf zet op maan dag 17 augustus de produktie weer voort. Volgens de curator heeft het bedrijf voldoende le venskansen en kan het, in af wachting van verkoop van de fa briek, gewoon doordraaien. ZIE ZEELAND -Cl Yerseke - Als minister Bukman zijn plan doorzet om een deel van de kustwateren te sluiten voor de mossel visserij, zullen er in deze sector ontslagen vallen. De mosselvissers zullen in dat geval een schadevergoeding eisen, liet voorzitter Voogd van Zevibel (Zeeuwse Visserijbelan- gen) gisteren weten. ZIE ZEELAND - C1 Jakarta - President Suharto van Indonesië heeft koningin Beatrix en prins Claus uitgenodigd voor een bezoek. Dat is uit goed inge lichte kringen in Jakarta verno men. De Nederlandse Rijksvoor lichtingsdienst zegt echter van niets te weten. De RVD sluit voor dit jaar een staatsbezoek aan Indonesië uit. Utrecht - Het aantal rooms-ka- tholieken dat wekelijks in de kerk komt, is de afgelopen 25 jaar met twee miljoen vermin derd. De trouwe gelovigen kun nen nog wel uit bijna evenveel kerken kiezen als in 1965. Het aantal priesters is met de helft gedaald, blijkt uit een overzicht van het kerkelijk onderzoeksin stituut Kaski. ZIE BINNENLAND-A3 Rome - Frankrijk en Italië, die met alle macht willen voorko men dat de maffia binnen de EG vrij spel krijgt, willen EG-top beraad over de georganiseerde misdaad. De recente moorden op de Italiaanse maffia-bestrijders en rechters hebben de bezorgd heid doen toenemen dat dat Ita lië alleen de gangsters niet de baas kan. Bovendien vreest men dat de invloed van de maffia buiten Italië toeneemt. Amsterdam - De Nederlandsche Bank heeft de rente op speciale beleningen aan banken met een- tiende procent verhoogd tot 9,6 procent. Twee weken geleden ging die rente al met 0,2 procent omhoog als gevolg van de Duitse renteverhoging. Dat bleek niet voldoende om de gulden in de pas te houden met de Duitse mark. Eindhoven - Philips is opnieuw getroffen door een tegenvaller. Door het slecht functioneren van enkele onderdelen van de digi tale cassetterecorder moet Phi lips voor de tweede keer de in troductiedatum verschuiven. Plannen om de machines in sep tember in de winkel te hebben liggen zijn in de prullenbak ver dwenen. Direct gevolg: op de Amsterdamse Beurs zakte de koers van Philips verder terug. VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Sport Zeeland Gids RTV-programma's deel D Dasa koopt met Fokker een kat in de zak Amsterdam (anp) - Vlieg tuigbouwer Fokker gaat de produktie van de F-50 ver minderen. De Raad van Bestuur heeft hier toe besloten vanwege de 'stagne rende verkoop' van het toestel. Wat de gevolgen voor de werk gelegenheid zijn is nog niet be kend. In 1992 en 1993 zal de produktie van de F-50 (een tweemotorig propellorvliegtuig) met in totaal 10 worden verminderd. In plaats van de voorziene 68 zullen in 1992 en 1993 slechts 58 van deze passagiersvliegtuigen van de band rollen. Vanaf 1994 gaat Fokker jaarlijks 26 F-50's produceren. Bonden en ondernemingsraad zijn inmiddels ingelicht. De beslissing staat los van de re cente fusie met de Duitse vlieg tuigbouwer Dasa, aldus een woordvoerder van Fokker. Deze fusie richt zich op de pro duktie van straalvliegtuigen met een capaciteit van 65 tot circa 100 passagiers. Fokker produ ceert in deze klasse de F-100. Overigens maakte Fokker don derdagavond tevens bekend dat luchtvaartmaatschappij Rio Sul (dochter van de Braziliaanse lijndienstmaatschappij Varig) twee F-50's heeft gekocht met een optie op nog één. De order portefeuille voor dit toestel be vat nu 162 vaste orders en 14 op ties. ZIE OOK ECONOMIE/BEURS - A5 Barcelona (anp) - Het Britse Olympisch Comité heeft sprinter Jason Livingston en de gewichtheffers Andrew Saxton en Andrew Davies wegens het gebruik van ver boden middelen voorlopig geschorst. Het trio is het Olympisch dorp uitgezet. De drie zijn niet na een (gewonnen) Olympisch nummer be trapt, maar bij een routine-controle in eigen land, enkele we ken geleden. Niettemin is het uiterst pijnlijk voor het Britse Olympisch Co mité, dat wanhopige pogingen doet oneerlijke concurrentie in de sport uit te roeien. VERVOLG OP SPORT - BI Terwijl het federale Tsjechoslowaakse parlement er gisteren voor de vierde maal niet in slaagde zijn opvolger te kiezen, maakt oud-president Vaclav Havel in zijn buitenverblijf in Bohemen een biefstukje klaar. Vaclav trad tien dagen geleden af nadat de deelstaat Slowakije de soevereniteit had uitgeroepen en daarmee de deur wijd open zette voor een deling van het land. Het fede rale parlement in Praag zal volgende week opnieuw een poging doen een president te kiezen. - foto ap Ljubljana (anp) - Minister van buitenlandse zaken Van den Broek heeft donderdag in Slovenië een bezoek ge bracht aan het vluchtelin genkamp in Ljubliana, waar een deel van de 332 Bosniërs die naar Nederland mogen komen, zijn ondergebracht. De groep zal vanmorgen ver trekken en in de loop van mor gen in Nederland aankomen. Van den Broek beloofde hun een warm welkom. De ontvangst van de minister in het kamp waar bijna 1100 oude ren, vrouwen en kinderen zijn ondergebracht, was ontroerend. Honderden, van wie sommigen in tranen, scandeerden zijn naam in de hoop dat hij voor hen ook iets zou kunnen doen. Op het plein waar ooit de solda ten van het federale Joegoslavi sche leger aantraden, echode tientallen keren 'Van den Broek, Van den Broek'. Minister Van den Broek op bezoek bij de Bosnische vluchte lingen. FOTO AP Onze Haag3e redactie meldt dat het ministerie van WVC overlegt met het Rode Kruis en de Ver eniging Vluchtelingenwerk Ne derland (WN), over een oplos sing voor de problemen bij de opvang van ex-Joegoslavische vluchtelingen door particulieren. Aanleiding is het bericht dat Ne derlanders die ontheemden uit het voormalige Joegoslavië on derdak willen bieden, met dat aanbod nergens terecht kunnen. Het ministerie van WVC noch het Rode Kruis noch WN wil die opvang coördineren. Een woordvoerder van het mi nisterie van WVC is erg optimis tisch over de kans dat er zeer binnenkort toch afspraken wor den gemaakt over de particuliere opvang. Ongeveer 1,7 miljoen Nederlan ders van 15 jaar en ouder (15 procent) zijn bereid vluchtelin gen uit het voormalige Joegosla vië in huis op te nemen. Dat blijkt uit een enquête van Vero nica Nieuwslijn. Uit de resultaten blijkt ook dat 80 procent van de ondervraag den vindt dat Nederland vluch telingen uit het voormalige Joe goslavië moet toelaten. Van dit percentage vindt overigens de meerderheid, 66 procent, dat er wel een maximum aan het aan tal toegelaten vluchtelingen moet zitten. Van onze correspondent Berlijn - De voormalige DDR-chef Erich Honecker is gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld. Erich Honecker kreeg gisteren in de Berlijnse Moabitgevan- genis te horen welke aanklachten tegen hem zijn ingediend. - FOTODPA Hij blijft in afwachting van zijn proces achter de tralies. Gisteren is nog eens benadrukt dat de Duitse overheid en justi tie geen enkele toezegging aan Honecker hebben gedaan. Hij zal 'eerlijk en fair' worden be recht in een vermoedelijk lang durig en naar verwacht wordt opzienbarend proces, dat de ko mende herfst moet beginnen. Op advies van een van zijn drie advocaten heeft Honecker geen verklaring afgelegd naar aanlei ding van de aanklacht, die onder meer betrekking heeft op de doodslag op 49 vluchtelingen bij de Berlijnse Muur. Evenmin heeft hij een verzoek om voorlopige invrijheidstelling ingediend. Honecker maakte een zeer ver bitterde indruk. Hij liet weten dat de Chilenen in Moskou hem aan de deur van hun ambassade hebben gezet. Hij zou niet vrijwillig naar Duitsland zijn teruggekeerd, maar omdat de Chilenen hem het recht op verdere gastvrijheid ontzegden, was er voor het echt paar Honecker geen andere keus dan de Chileense ambassade te verlaten. Pas op het laatste moment heeft Honecker gehoord dat hij naar Duitsland zou moeten terugke ren. Mevrouw Margot Honecker is donderdag vanuit Moskou afge reisd naar Chili, waar een ge trouwde dochter van het echt paar woont. ZIE OOK BUITENLAND - A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - De komende jaren verdwijnen er bij het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij 8000 arbeidsplaatsen. Het aantal werknemers van het ministerie wordt daarmee terug gebracht van 11.000 tot 3000. Over de sanering zijn in de afge lopen jaren al verschillende af spraken gemaakt, onder andere bij de tussenbalans en de opera tie voor grotere efficiency. De totale personele gevolgen van alle saneringsafspraken zijn ech ter nu pas duidelijk. De reorganisaties zijn noodzake lijk omdat het ministerie zich meer op zijn 'kerntaken' wil toe leggen. „De benodigde deskundigheid kan dan worden ingehuurd bij diensten die nu worden afgesto ten", aldus een woordvoerder van het ministerie. Volgens hem kan het ministerie daardoor efficiënter werken en wordt er bespaard op de kosten. Hoeveel is nog onduidelijk. De diensten die de komende ja ren niet meer onder Landbouw vallen zijn onder andere de Rijksdienst voor Keuring van Vee en Vlees (1600 formatie plaatsen), Staatsbosbeheer (1200), de Dienst Landbouwkun dig Onderzoek (3000), de Plan- tenziektekundig Dienst (300), en Landbouw Voorlichting (700). Deze diensten worden verzelf standigd of geprivatiseerd. Som mige ervan moeten bovendien kostendekkend gaan werken, zo als de Rijksdienst voor Keuring van Vee en Vlees en Landbouw voorlichting. Wie de hulp van deze diensten inroept, moet daarom in de toe komst een - hogere - eigen bij drage betalen. Verder gaat het ministerie een fors aantal taken decentralise ren. Het gaat dan om ander an dere de openluchtrecreatie, het natuurbeleid, de landinrichting en de grondaankoop. In totaal zijn daarmee een ruim 1000 arbeidsplaatsen gemoeid. Van onze verslaggever Breda - De eerder deze week in Breda ontsnapte bankovervaller M. B. is gisternacht door de poli tie opgepakt in een hotel in de buurt van Breda. De politie arresteerde ook zijn helper, de 22-jarige J. S uit Udenhout. Met diens hulp ontsnapte B. dinsdagmiddag op het parkeer terrein van het Ignatiuszieken- huis, toen hij van het huis van bewaring De Boschpoort werd overgebracht voor behandeling in het ziekenhuis. Vlakbij de polikliniek kwam S. aanrijden op een motor en be dreigde de twee bewakers met een vuurwapen. B sprong ach terop de motor waarna het twee tal op de vlucht sloeg. Beiden worden vandaag voorge leid aan de officier van justitie. (ADVERTENTIES) Wat zegt u Nooit van gehoord Da's al zo oud als de weg naar Rome. Het leuke is dat dit de maag én de avond vult. Gezellig lek ker lang genieten in de romantische sfeer van de oudheid. Wij dragen daar een steentje aan bij. Dat is dan zonder vlam toch een avontuurtje waar u gloeiend bij bent. oo CA - MÏl Voor slechts 00.51L kom en blijf je eten AAN DE MARKT IN ETTEN-LEUR RESERVEREN 01608-12340 ZIE SPORT-DEEL B De komende dagerHstijfthet zomers warm. Tot en met het weekeinde moet er wel rekening gehouden worden met een lokale onweersbui. Vandaag wordt het wisselend bewolkt met weinig wind. In de avond kans op onweer. Den Haag (anp) - Bij het Korps Nationale Reserve verdwij nen 2500 van de 5500 functies. Alle huidige reservisten die een functie willen in het vernieuwde korps moeten daarnaar solliciteren, aldus het Nationaal Territoriaal Commando (NTC), het onderdeel van de landmacht waartoe het korps be hoort. De Nationale Reserve bestaat uit vrijwilligers die voornamelijk in het weekeinde minimaal veertig uur per jaar oefenen in het be waken van objecten. De eenheden zijn sterk plaatsge bonden. Nu de internationale dreiging sterk is verminderd, kan de omvang van het korps worden teruggebracht. Minister Ter Beek (defensie) heeft vorig jaar al tot de inkrim ping besloten. Nu is dat besluit concreet uitgewerkt. Op dit moment bestaat het korps nog uit 143 peletons van elk on geveer dertig mannen en vrou wen. De peletons zijn verdeeld over negen militaire comman do's die een provincie of regio beslaan. In de nieuwe opzet gaat het aan tal peletons terug naar 89 die worden samengevoegd in 19 compagnieën van vier of zes pe letons. De nieuwe compagnieën worden eveneens per provincie of regio verspreid, waardoor de vrijwilligers op eigen terrein kunnen blijven optreden. De nieuwe samenstelling brengt met zich mee dat de huidige vrij willigers niet zonder meer een plaats kunnen krijgen in de nieuwe organisatie. Om te voorkomen dat mensen gedwongen zouden moeten wor den buiten hun directe omgeving een functie te aanvaarden is be sloten iedereen opnieuw te laten solliciteren. In het algemeen is de belangstel ling om reservist te worden vol gens hem vrij constant, maar het blijkt niet altijd mogelijk binnen een regio voldoende mensen te vinden die aan de kwalificaties voor bepaalde functies voldoen. Dat is een van de redenen dat van de huidige 5500 functies slechts 70 procent ofwel 3500 bezet is. De nieuwe organisatie moet op 1 maart 1993 volledig zijn inge voerd. De Algemene Federatie van Mi litair Personeel (AFMP) heeft geëist dat er een sociaal plan komt. De AFMP meent dat Defensie het niet kan maken om mensen, die zich jarenlang in hun vrije tijd hebben ingezet voor het korps, zo maar te ontslaan. De AFMP verwacht dat voor 25 procent van het huidige perso neel straks geen plaats meer is. Voor velen betekent het ontslag ook een verlies aan inkomsten. GRATIS Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: - Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: 1 kwartaal acceptgiro82.20 maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. I STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1