Overwinning op Groot-Brittannië mentale opsteker Anthony Nesty van voetstuk E W BARCELONA '92 Mislukte dag voor Knaven, Van Hameren voldoet Moeizame start hockeysters Slechte star LEIJTEN bv RADIO TV Zwemploeg stelt teleur KORT CITROËN Delibas en [iiman verder Niji BARCELONA '92 BARCELONA Zwemmer titel armer, Suriname Olympische medaille rijker Brons Druk Eindstation Knol naar Chaam en Roosendaal BARCELONA Talent Zwarte Dinsdag BARCELONA '92 BASKETBAL ^GEWICHTHEFFEN HANDBAL (12"7)' Sp"nie HOCKEY REPARATIE SCHADE-AFWIKKELING FINANCIERING VERKOOP EN LEASING IN NIEUWE GEBRUIKTE WAGENS T#3 SPECIAAL VOOR Tflburgseweg 41 Oostertiout Telefoon: 01620-32710 DESTEM DINSDAG 28 JULI 1992 DEEL 8 Barcelona (anp) - Voor de één een topdag, voor de an der een etmaal om snel te vergeten. Dirk-Jan van Hameren verliet op een zwoele maandagavond de wielerbaan van Barcelona met opgeheven hoofd door zijn ne gende plaats op de kilometer. Servais Knaven rekent nog op een Olympisch diploma, maar had stilletjes op meer gehoopt. Zijn klassering als twaalfde tij dens de kwalificatiesessie van de vier kilometer achtervolging be tekende een ontgoocheling. Knaven is een begaafd weg- en baanrenner. Voor Barcelona koos hij de snelle piste in de Ca talaanse hoofdstad. Daar lagen ongetwijfeld mogelijkheden, meende de 21-jarige coureur. De nummer vijf van de laatste we reldtitelstrijd, na eveneens een volledig mislukte kwalificatie dag, kreeg de bevestiging van zijn goede vorm onlangs op de betonnen baan van Alkmaar. Met 4.42 reed hij naar de natio nale titel. Op de Noordhollandse 'kasseien-piste' een goede pres tatie. „In Barcelona ging ik uit van een tijd rond de vier minuten en dertig seconden. Dat moest haal baar zijn", meende de teleurge stelde pupil van bondscoach Eric Geserick. Toen hij na het verloren duel met de Belg Mathy zijn tijd zag - 4.40,436 - slikte hij stilletjes. Ver boven zijn ver wachtingen en die van anderen. Nu rijdt Knaven meestal een slechte eerste achtervolging. Maar deze tijd, slechts twee se conden beter dan Alkmaar, was niets. Om het euvel van een ma tige eerste dag tegen te gaan, was de renner uit Zevenaar zon dag op een soort hometrainer ge kropen. Op de fiets met weer stand was hij diep gegaan, zoals een dag later ook moest. Het hielp niet. „Ik heb er geen verklaring voor. Ik voel me opperbest. Ik hoop ooit nog eens een goede kwalifi catie te rijden. Dan kan ik me bewijzen in het hoofdveld". Zijn revanche krijgt hij dinsdag. In de verliezersgroep - klasse ring negen tot zestien - kan hij zich opwerken tot de vijfde plaats. „Leuk, maar ik had er meer van verwacht". Dirk-Jan van Hameren haalde er wel alles uit op de kilometer. De Utrechter plaatste zich pas in juni bij wedstrijden in Ziirich met 1.04,520 voor de Olympische Spelen. Na een volledig mislukt voorseizoen. Een medaille-plaats had hij niet voor ogen, al zou de tijd die hij in Zwitserland neer zette in Barcelona goed zijn ge weest van brons. De student sportmanagement heeft zich pas een jaar gespecia liseerd op het keiharde onder deel, waarop Nederland in 1936 tijdens de omstreden Spelen van Berlijn met de gouden rit van Arie van Vliet voor het laatst een medaille haalde. Van Hameren, al 27, begon dan wel laat, hij maakt nog steeds progressie. In Barcelona reed hij 1.05,524. „Toch twee seconden beter dan vorig jaar bij de we reldtitelstrijd". In Stuttgart ein digde hij als vijftiende. Nu werd hij negende. „Zolang de baansport in Neder land niet volwassen behandeld wordt, is het moeilijk de aan sluiting met de wereldtop voor elkaar te krijgen. Van de spon sorbijdrage van AMEV gaat wel geteld 8300 gulden naar de baan, de wegploeg ontvangt 250.000 gulden. Terwijl bijvoorbeeld Leontien van Moorsel en Ingrid Haringa de geldschieter in de laatste jaren op de baan van veel publiciteit hebben voorzien. Ten onrechte dus, dat ze de baan met een klein bedrag afdoen". Van Hameren stond maandag avond lang op de tweede plaats, maar maakte zich geen illusie. „Ik eindig rond de tiende plaats en dan ben ik dik tevreden. Ik ben nationaal kampioen gewor den, héb de Spelen meegemaakt. Een maand geleden was ik nog steeds bezig die kwalificatie-eis te halen. Ik streepte lang elke mislukte poging van mijn lijste", sprak hij voorzichtig na zijn ra ce. Gespannen volgde Van Hameren het slotgedeelte van de kilome ter. Met nog een coureur te gaan, stond hij achtste. Met een Olym pisch diploma had hij geen reke ning gehouden. De Spanjaard José Manuel Moreno Perinan hield hem buiten de troostprij zen. De in Amsterdam geboren wereldkampioen van 1991 zette het oergezellige houtenbaantje in vuur vlam. Met 1.03,342 pakte hij de titel en stootte Van Hame ren naar de negende plaats. Terrassa - De Nederlandse hockeysters hebben de eer ste klip in de race om Olympisch goud met suc ces omzeild. Op het fraaie kunstgrascomplex in Ter rassa, dat na de Spelen vanwege de hoge exploita tiekosten wordt omge bouwd tot een voetbalsta dion, versloegen zij gister avond Europees kampioen Groot Brittannië met 2-1. De eerste 20 minuten liet Neder land zich door de fysiek sterke Britsen volledig overrompelen, maar na de rust kwam het zowel verdedigend als aanvallend veel beter uit de verf. De hockeysters vierden de over winning alsof de gouden me daille al binnen was. Ze maak ten na afloop een ererondje over het veld en lieten zich -uitbundig toejuichen door de grote horde supporters die zich gedurende de hele wedstrijd danig roerden. Coach Roelant Oltmans, die vrij dag zijn contract met de hockey- bond met twee jaar verlengde, bleef echter rustig. „Dit is pas het begin", concludeerde hij. „De spanning is nu misschien wat minder, maar woensdag wacht er weer een zware wed strijd". Oltmans gaf toe dat zijn team in de eerste helft gespannen speel de. Daardoor kon de potige Jane Sixsmith zonder problemen door de Nederlandse defensie spur ten. Zij schoof de bal door naar Wendy Fraser, die keepster Jac queline Toxopeus kansloos liet. „Tot aan de 25ste minuut waren we gewoon nergens", bekende Oltmans. „We lieten ons weg drukken, leken wel angsthazen. In de rust hebben we daar.over Barcelona - De Nederlandse boksers zijn, op de tweede dag, het Olympisch bokstoernooi goed begonnen. Ohran Delibas (superwelter( won gisteravond in zijn partij tegen de Koreaan Ki Soo Choi met 3-0. Superzwaargewicht Jerry Nijman uit Amsterdam had eigenlijk nauwelijks moei lijkheden tegen de Iraniër Iraj Ria Rostami (9-5). NEDERLAND 3 09.00-09.30 Roeien, series. 09.30-11.30 Zwemmen, series; wiel rennen op de baan, series sprint; roeien. 11.30-12.00 Turnen (keuze-oefenin gen vrouwen). 12.10-15.00 Turnen, boksen en schoonspringen, 3 m plank, mannen. 17.30-18.00 Samenvatting van de dag. 18.20-18.30 Zwemmen, finale 400 m vrije slag (vrouwen) en finale 100 m vrije slag (mannen) 18.50-22.00 Zwemmen, finale 100 m rugslag (vrouwen), finale 200 m rug slag (mannen), finale 4 x 100 m vrije slag (estafette vrouwen); boksen; ge wichtheffen, finale 60 kg; worstelen, finales 52, 68 en 100 kg; judo, 95 kg; turnen, keuze-oefeningen (vrouwen). 22.45-23.05 Turnen, keuze-oefenin gen vrouwen (landenwedstrijd). 23.05-23.30 Studio Barcelona. 23.35-00.30 Wielrennen, samenvat ting van de dag en boksen. Door Susarine Groeneveld gesproken. Met resultaat. In de tweede helft hadden we het spel meer onder controle. Oltmans bestempelde Groot- Brittannië vooraf als een lastige tegenstander. Het team van Dermis Hay maakte in de voor bereiding weinig indruk - het eindigde als vijfde en laatste tij dens het pré-Olympisch toernooi in Amstelveen - maar dat gaf de coach uit Oegstgeest geen reden tot optimisme. „De Britsen ge ven zich altijd voor 100%. Ze blijven doorbeuken. Daar heb ik mijn team vooraf goed voor ge waarschuwd". Groot-Brittannië had het vooral aan zijn keepster Jo Thompson te danken dat Nederland niet verder uitliep dan 2-1. Thomp son kreeg tal van keiharde bal len op zich afgevuurd, maar stopte ze allemaal, op twee na. De eerste kwam voort uit een strafcorner, ingeschoten door Helen Lejeune. De tweede werd door Wietske de Ruijter, indirect uit een strafcorner, ingetikt. Oltmans was tevreden over het hele team, maar wilde twee speelsters met naam noemen: Martine Ohr en Helen Lejeune. Ohr werd twee jaar geleden weer opgenomen in de selectie. De 28- jarige juriste, in de competitie uitkomend voor HDM, stapte in 1988 uit nationale keurkorps omdat ze te weinig werd opge steld. Op de Spelen in Los Ange les stuurde de toenmalige bonds coach Gijs van Heumen haar pas het veld in, toen de scheidsrech ters op het punt stonden de fi nale af te fluiten. Welgeteld twee minuten mocht ze in actie ko men. Daardoor kreeg ook zij een gouden medaille, maar echt blij was ze er niet mee. Ook in Seoul werd Ohr tot de reservebank veroordeeld. Reden voor haar om voor de selectie bedanken. Twee jaar geleden maakte ze haar rentree op de internatio nale velden. Op verzoek van Olt mans, die routine miste in zijn elftal. „Ze speelt fantastisch", becomplimenteerde hij haar gis teren. „Naast jong talent blijft ervaring een belangrijk element in een team". Die ervaring komt in de huidige selectie ook van Helen Lejeune-Van der Ben. De verdedigster van Amsterdam, die volgend jaar voor HGC speelt, vervangt haar schoonzus Lisanne Lejeune als ausputzer voortreffelijk. In de aanloop naar de Spelen .werd Lisanne Lejeune door een sleutelbeen breuk uitgeschakeld, waarop Oltmans Helen Lejeune door schoof naar de achterste positie. „Die plek heb ik jarenlang geambieerd", bekende ze giste ren. „Ik heb me nauwelijks hoe ven aanpassen. Emotioneel kostte het me wel moeite. Ik vind het nog steeds verschrikke lijk dat Lisanne er niet bij kan zijn". Helen Lejeune noemde de over winning op Groot-Brittannië een 'mentale opsteker'. „Er valt nu toch een stukje spanning weg", vond ze. „Ik ben vanavond geen moment in paniek geraakt. Ook niet toen Groot-Brittannië de score opende. Ik wist gewoon dat het wel goed zou komen. Als de Britsen een strafcorner moes ten nemen, kreeg ik het wel even benauwd, maar gelukkig schoten ze drie keer naast". Morgen treedt Nederland aan te gen Nieuw-Zeeland. De ploeg van 'Down Under' kreeg gister avond een flink pak slag van Zuidkorea: 5-0. „Dat betekent dat de Nieuwzeelandsen morgen alles of niets zullen spelen", al dus Oltmans. „Als ze verliezen, is het toernooi over. NEDERLAND - GROOT-BRIT- TANNIË 2-1 (1-1). 15. Wendy Fraser 0-1, 33. Lejeune-Van der Ben 1-1 (sc), 55. De Ruiter 2-1 (sc). Scheids rechters: Buckley (Aus) en Laje-Da- villa (Spa). Gele kaart: 63. Fokke. NEDERLAND: Toxopeus; Steen- berghe, Lejeune-Van der Ben, Fokke en Van Nieuwenhuyze-Leenders; Thate (40. Lewin), Benninga en Holsboer; Ohr, Wolff (50. Wouters) en De Ruiter (68. Vinke). GROOT-BRITTANNIË: Thompson; Sue Fraser, Atkins (6&. McWilliams), Johnson en Dixon; Ramsay, Brown (50. Nicholls) en Lister; Sixsmith, Neville (69. Miller) en Wendy Fra ser. Barcelona - Zijn trainer zegt dat hij nog net zo leeft als voor de tijd dat hij Olym pisch kampioen werd in Seoul. Maar zijn zwemsuc- cessen hebben wel degelijk een ander mens gemaakt van Anthony Nesty. Vier jaar ge leden was het nog ondenk baar dat de Surinamer een groot gehoor vermanend toe zou spreken. Op de vraag wat zijn medaille van '88 in Suriname heeft losge maakt, vertelde Nesty gisteren de internationale pers dat er on der meer een vliegtuig naar hem genoemd is. Toen hij eraan toe voegde dat het toestel neerge stort is, klonk er gelach in de zaal. „Dat is niet om te lachen", klonk het verwijtend uit de mond van de zwemmer, die even tevoren onttroond was als Olym pisch kampioen op de 100 meter vlinderslag. Geen goud dit keer voor Surina me, maar brons. Want behalve wereldrecordhouder Pablo Mo rales was ook de Pool Rafal Szu- kala verrassend sneller dan An thony Nesty. „We hebben er al tijd rekening mee gehouden dat er een zwemmer zou komen die sneller zou zijn dan Anthony. Alleen hadden we gehoopt dat dat niet nu op de Olympische Spelen zou gebeuren", zei Nes ty's trainer Kenneth MacDonald. „Als je bij de top-tien van de wereld hoort, moet je op de Olympische Spelen voor goud gaan. Jammer genoeg ben ik derde geworden, maar hoeveel mensen kunnen er zeggen dat ze goud en brons in twee opeenvol gende Spelen hebben meege maakt?", reageerde de zwemmer zelf op de nederlaag. Nesty weet nu hoe Matt Biondi en Michael Gross zich gevoeld moeten hebben, toen zij respec tievelijk tijdens de Olympische Spelen in 1988 en de wereld kampioenschappen in 1991 de favorietenrol niet waar konden maken. Beide grootheden wer den geklopt door een en dezelfde man, Anthony Conrad Nesty. De eerste keer, in Seoul, was dat een regelrechte sensatie. De Su rinamer werd afgeschilderd als eendagsvlieg. Tijdens het WK in Perth vorig jaar zou hem zijn plaats gewezen worden door Mi chael Gross. De Duitser, die als journalist de Spelen in Barce lona volgt, wil er liever niet meer aan herinnerd worden hoe hij toen in de laatste meters voorbij gevlinderd werd. Het verschil van 0,02 seconde was met het blote oog niet waar neembaar. Anders dan in Seoul en Perth was Anthony Nesty gisteren zelf de gedoodverfde favoriet. „Vier jaar geleden voelde ik geen en kele druk. Niemand hield reke ning met mij. Nu had ik het idee dat heel Suriname, heel Neder land, de hele wereld op mij lette. Vanochtend kon ik bijna geen adem krijgen door de spanning. Na de series voelde ik me een stuk beter". Pablo Morales kwam als snelste uit de series. Bekend met de scherpe eindsprint van Nesty, koos de Amerikaan in de finale een tactiek die de winnende bleek te zijn. Morales ging als een bezetene van start, waarmee hij de titelhouder volledig over rompelde. Nesty keerde pas als vierde, 0,57 seconde later dan Morales. De Surinamer pas seerde op het tweede stuk nog wel Khnykine en Koelikov uit het GOS en de Canadees Gery, maar Morales bleef buiten zijn bereik. Zelfs het zilver ontglipte Nesty, want Szukala, de verge ten Europese kampioen van 1989, bleek over een nog flitsen- der eindsprint te beschikken. Anthony Nesty is nu zwemmer af. Barcelona is voor hem een eindstation, ook al is hij pas 24. Hij hoopt dat alle drukte rondom zijn persoontje nu een beetje weg zal ebben. Maar eerst moet er nog in Suriname feest gevierd worden. Nesty mag dan een titel kwijt zijn, Suriname is een Olympische medaille rijker, de tweede in de historie van de Spelen. Nesty ziet wel wat hem thuis te wachten staat. „Na Seoul werd ik overrompeld door alle aandacht. Inmiddels heb ik leren omgaan met dat soort plichtplegingen. Vier jaar geleden had ik nooit gedacht dat ik dit, praten in het openbaar voor tientallen journalisten, zou kunnen. Ik word nog wel vaak als verlegen afgeschilderd, maar als het moet, zou ik een hele dag met de pers kunnen praten". Als hij nog eens voor het voet licht zal treden, zal het niet zijn als zwemmer, maar als politicus. De goodwill-ambassadeur van Suriname ambieert een minis tersfunctie. Maar eerst moet hij pollet (anp) - Het aaneenrij en van tienen ging beton- jjlechter Jack van Bekhoven gisteren minder goed af dan Jij had gehoopt. De schutter (it Achtmaal deed het beter jan vier jaar geleden bij zijn Olympische debuut in Seoul, maar lang niet goed genoeg oin de finale van acht te ha- Eindigde Van Bekhoven in 1988 met 580 punten als 38ste, in Hollet, een soort veredelde vuil nishoop bij Barcelona, schoof hij Van onze speciale verslaggever Barcelona - De Nederlandse zwemploeg stelde gisteren in de se ries ernstig teleur. Marcel Wouda bleef op de 400 meter wissel- slag ruim zeven seconden boven zijn persoonlijk record. Meteen tijd van 4.28,51 bleef hij ver verwijderd van de finale. Ook Diana van der Plaats (26ste op 200 meter vrije sis 2.05,42), Kira Bulten en Martine Janssen (beiden 200 meter schoolslag) werden met tegenvallende tijden uitgeschakeld. Bul ten zwom 2.37,09, Janssen 2.41,48. Casper van Dam moet zich thuis voor de televisie hebben zittei verbijten. De zwemmer uit Utrecht werd door het Nederland Olympisch Comité gewogen en te licht bevonden voor uitzendinj naar Barcelona. Tijdens de nationale kampioenschappen ii Amersfoort bleef hij met een tijd van 54,71 eenhonderdste se conde boven de limiet. Een tijd waarmee Van Dam in de series van de 100 meter vlinderslag een vijftiende plaats, van de t deelnemers, zou hebben behaald. Bovendien had Van Dam een bijdrage kunnen leveren aan een betere sfeer in de equipe van bondscoach Ton van Klooster dan nu het geval is. De grondige voorbereiding in Zuid-Frankrijk lijkt weggegooid geld te zijn geweest. Op de 4 x 200 meter vrije slag estafette zetten de mannen van het GOS gisteravond het eerste wereldrecord in het Barcelonese bad op de klokken. Lepikov, Pysjnenko, Tajanovitsj en Sadovy bleven met 7.11,95 0,56 seconden onder de vier jaar oude toptiji van de Verenigde Staten. Chaam/Roosendaal - Monique Knol, de winnaar van de bronzen daille bij de Olympische wegwedstrijd, neemt zowel woensdag de Acht van Chaam deel als maandag aan de Draai van de Kaai Roosendaal. Knol keert vanavond terug uit Barcelona. Het profveld in Chaam heeft een wijziging ondergaan wat betrek betere klassementsrijders. De Italiaan Perini is namelijk vervang door de Duitser Jens Heppner, die als tiende eindigde in het meen klassement van de Tour. Perini is in verband met een bevalli spoorslags teruggekeerd naar Italië. De amateurkoers in Chaam krijgt een viertal Russen aan het vertre Bij de junioren zullen vijf Finnen starten, die ook in Roosendaalac de presence zullen geven. Helen Lejeune-Van der Ben juicht nadat zij de stand in evenwicht heeft gebracht uit een strafcorner. - foto anp Door Marcel Luyckx nog zijn studie communicatie wetenschappen afmaken aan de universiteit van Florida in Gainsville. Tot coach Kenneth MacDonald drong het gisteren door dat het tevens zijn afscheid is van het topzwemmen, ook al heeft Suri name behalve Nesty nog twee zwemmers naar Barcelona ge stuurd. Giovanni Rudolfo Lin- scheer werd gisteren 34ste in de series van de 100 meter vlinder slag. MacDonald: „De tijd zal het leren of Suriname nog ooit zo'n talent voort zal brengen, maar dit zal ik nooit meer mee maken. Als trainer zal ik nu minder gaan reizen. Anthony en ik hebben samen veel gezien van de wereld. Hij moet aftrainen, maar ik zie hem dat niet in wed strijden doen. Hij gaat nu twee weken de jungle in in Suriname. Fietsen en hardlopen. En straks voetballen in Amerika met zijn vrienden. Hij weet hoe snel hij aankomt als hij niets doet". Nesty kan altijd nog een voor beeld namen aan Pablo Morales, die de zwemsport de rug toe keerde, nadat hij zich niet had weten te plaatsen voor de Spelen in Seoul. In 1991 begon de zoon van Cubaanse ouders aan een in drukwekkende comeback. Acht jaar na het zilver van Los Ange les delfde hij alsnog Olympisch goud. Bij de sluitingsceremonie in 1972 werd een Israëlische vlag ontvouwd en werd een minuut stilte in acht ter nagedachtenis van de elf omgekomen Israëlische sport lieden. FOTOA» maand voor de Spelen wist deze krant het al te mel den: Barcelona verandert in een bunker. Die omschrijving is bescheiden als we weten dat in de buurt 25 oorlogsschepen plus een leger scherpschutters en een reeks gevechtsvliegtui gen klaar zijn om in te grijpen. De aanleiding tot deze kost bare operatie moeten we zoe ken in het verleden. Twintig jaar terug, toen de Olympische vrede op dramatische wijze werd verscheurd. Al proberen officials het tel kens te ontkennen, sport heeft alles met politiek te maken. Het was in 1972 politiek van de Bondsregering te streven naar vriendschap en hartelijk heid. Zoals het 36 jaar eerder de politiek van het Hitler-re- gime was geweest op de Spe len van Berlijn het stempel te plaatsen van degelijkheid en discipline. Beide keren slaagde de opzet en München 1972 kwam over als een verade ming: Duitsers bleken aardige mensen, die konden lachen om een grap, die niet streng en heerszuchtig toekeken. 25 Jaar na de Tweede Wereldoorlog overheerste dat beeld name lijk nog steeds. De voor iedere aanwezige ver rassende ervaring nam niet weg dat er nogal wat inciden ten waren, steeds met een po litieke inslag. Het IOC had het blanke Rhodesië (nu Zimbab we) toegestaan aan de Spelen deel te nemen. Waarop het ene na het andere Afrikaanse land zich terugtrok. Toen ook negers in de Amerikaanse af vaardiging dreigementen uit ten, ging het IOC door de knieën: Rhodesië op het laat ste moment terug naar huis. Zo waren er allerlei proble men, zoals de Ieren die pseudo-wielrenners l>etel1 meerijden om te protesteren. Het bleken speldeprikken ver geleken bij wat op Zwarte Dinsdag in de tweede Olympi sche week gebeurde. Een groep getrainde en gi pende Palestijnen drong M Olympisch dorp binnen, g') zelde eerst de Israelis» sportmensen en schoot er twee dood. Later kwamen negen anderen ook om het leven bij Door Frans Oudejans een mislukte bevrijdingsp0' ging op het vliegveld. De we reld huiverde. Het hele geba ren lag een dag stil, maar we' toch voortgezet. De vriende lijke Spelen werden van toep af grimmig. En zo zou het bi') ven- i Van de Duitse poging openheid was zo gruwen) misbruik gemaakt, dat arena van de Spelen duurzan is veranderd in een fort- j* München is nog steeds nj vergeten. Enkele weken ge den werd in Parijs een fund1 naris van de PLO vermo"' dader onbekend. Het kran bericht zei erbij dat de man^ 1972 betrokken was ge''"' bij het Olympisch bloe> dat hij misschien daarom- Van Barcelona - Voor Monique Olympisch optreden precies v hield het iets langer vol. Mas eerste avond van het Olymj voor Nederland. Integendeel, zinderend Palau Blaugrana sr Monique van der Lee deed dat onder het toeziend oog van IOC- baas Samaranch, minister d'An- cona en NOC-chef Huibregtsen, letterlijk. De Rijense ging met kaar persoonlijke trainer Peter Ooms onmiddellijk naar het Olympisch dorp toen duidelijk werd dat zij niet meer hoefde te rekenen op een herkansing. De Russische Goundarenko bleek tegen de Frangaise Lupino nog zo vermoeid van de inspan ningen, die zij in haar eerste partij tegen Van der Lee had ge leverd, dat zij met een vol punt onderuit ging. Dus weg laatste kans op een medaille, die hoog uit van brons zou zijn. Kaven, die won van de Fin Salo- nen, zag zijn hoop vervliegen toen zijn overwinnaar Kubacki werd verslagen door de man uit het GOS, Khakhleichev. Het was Monique van der Lee vooraf al duidelijk geworden, dat ze het niet erg had getroffen met de loting. De Brabantse is met haar 84 kilo bij de zwaarge wichten een van de allerlicht- sten. En de Russin Goundaren ko, aan wie zij voor de eerste ronde was gekoppeld, weegt 112 kilo. Schoon aan de haak. Volgens bondscoach Cor van der Geest mocht dat echter niet als- excuus gelden voor van der Lee's uitschakeling. „Je weet, dat je dat soort atletes kunt tegenko men. Monique heeft echter be wezen dat ze niet bang voor hen hoeft te zijn. Met haar tactiek, moe maken en dan scoren, heeft ze prima resultaten bereikt". Iets dergelijks probeerde de Bra bantse ook tegen de Russin, die in april in Parijs Europees kam pioene werd. Maar een ingezette schouderworp kwam er niet goed uit en allengs nam Goun darenko het initiatief over. Te genover de ene koka van Van der Lee zette de Russin er twee, plus een wazahari. Ofwel een kans loze nederlaag voor de Neder landse. Heeft de pas negentienjarige Rij ense, die vorig jaar in hetzelfde sportpaleis nog derde werd op de wereldkampioenschappen en in Praag de Europese titel in de Michael Johnson, de grote favoriet voor het goud op de 200 meter, zal in de Ameri kaanse estafetteploeg op de 4x400 meter starten. Carl Le wis mag slechts hopen op een plekje in de 4xl00-meter- Ploeg. Chef-coach Mel Rosen stelt een eventuele start van Lewis afhankelijk van de pres taties op de individuele sprint. Ms er iemand geblesseerd raakt, is Carl eerste keus". r MANNEN ™ep A: Duitsland-Spanje 83-74 (46-39) Aroatie-Brazilië 93-76 (55-40), Kroatië - Mazihe 93-76 (55-40), Duitsland - Angola inl - 186-42), Verenigde Staten - Kroatië 103-70 (54-37). «and: Verenigde Staten 2-4, Duitsland 2- Kroatië 2-2, Spanje 1-0, Brazilië 1-0, Angola 2-0. ?,r.0eP B: Puerto Rico - China 100-68 (51- J?), Litouwen - Venezuela 87-79 (38-46), T ;V Australië 85-63 (35-31). Stand: 1. 2W® en GOS 2-4, 3. Australië en ?'co 2-2, 5. Venezuela en China 2-0 Litouwen 2-4, GOS 2-4, Australië 5-5: 2, Puerto-Rico 2-2, Venezuela 2-0, Chini 287 ^6>kg. eindstand: 1. Byung-Kwan (ZkoL Shn'iik 8 (trekken 132,5-stoten 155,0), 2! lun r Liu <Chi> 277'5 (130+147,5), 3.1 «uanmir" nnn c 61 ng (Chi) 277,5 (125+152,5). Groen a MANNEN (8-71 tt ?weden - Tsjechoslowakije 20-1 t. ('IJsland EuiïiVJSlancl Brazilië 19-18 (10-10 g'o"d R° »a H°il»rije 22-18 (11-11). GOS R°amenië - Egypte 22-21 (10-12; GWe» a VROUWEN Spanio F. Australië - Canada 2-0 (O-Ol Duitsland 2-2 (2-1)

de Stem | 1992 | | pagina 6