Baghdad door de knieën Italië zet leger in tegen de maffia BARCELONA '92 TOUR/>92 USEMDRf^DÜ Politie pakt groep wapenhandelaren Maar kans op militaire actie tegen Saddam Husayn blijft Nederlandse Olympische ploeg Illegaal kamperen in Zeeland iets gedaald D 6 m Amerikaanse top vijf Britse top vijf KOOP MET ZEKERHEIDE [«3ZE2ZH DEALER jjaar voor kvervoer non staat met Ivoor op Bush 1 wil vandaag [ente verlagen Intocht voor [iitelingen mi gaat i boekje •aeek wint plelkhuisje den-Oostentop dt in VS' hervat felE KRANT: Merijntje Brons voor Monique Knol Tijdrit-ploeg stelt teleur Brienesse laatste in finale Israël hield al rekening met Scud-aanvallen Tweede Tour-zege Indurain ZATERDAG 25 JUL11992 (2) I'll be there - Mariah Carey I (1) Knockin' on heaven's door - Guns 'n Roses (3) On a ragga tip - S L 2 1 (9) Poing - Rotterdam Termination Source (11) It's my life - Dr. Alban i (7) Don't you worry 'bout.. - Incognito (4) Rhythm is a dancer -1 Snap (10) Abba Esque-Erasure (25) Sexy MF - Prince &j New Power Generation (5) Too funky - George Michael (8) Even better than the real thing - U2 (19) Libera l'anima - Jovanotti (31) This used to be my i playground - Madonna (12) We will rock you/We are the the champions Queen (21) Instant Karma - John Lennon 1 (6) You bring on the sun - London Beat 1 (23) Who is it - Michael Jackson 1 (13) Milonga sentimental - Julio Iglesias 1 (18) Beauty The Beast -|j Celine Dion/Peabo Bryson 1 (15) Gypsy rhythm - Raul Orellana m (-) Steppin' out tonight Beckie Bell 1 (17) Just take my heart Mr. Big 0 (16) Live and learn - Joe Public 0 (14) Everything about you Ugly Kid Joe (20) Nothing else matters - Metallica (-) It's probably me - Sting with Eric Clapton (29) Good stuff - B-52's 0 (35) Kaylee - René Froger (32) Chibili ben ben - Los Reyes (22) Jump - Kris Kross (33) Midlife crisis - Faith No More (-) Jesus he knows me - Genesis (-) 57 channels - Bn Springsteen O (-) The best things... - L. Vandross J. Jackson (38) Eva - Rick de Vito (-) We all need love - Double You 0 (24) The one - Elton John (-) Kijk uit hier ben ik - Henk Wijngaard (-) Helluva - Brotherhood Creed 0 (26) Forbidden love - Bronx Style Bob Tussen haakjes staat de notering van vorige week. ©Copyright Stichting Nederlandse Top 40. Q (1) Baby Got Back - Sir Mix-A-Lot {0 (7) This Used to Be My Playground - Madonna (5) Baby-Baby-Baby - TLC (4) Achy Breaky Heart Billy Ray Cyrus (2) I'll Be There - Mariah Carey Q (4) Ain't No Doubt - Jimmy Nail (3) Rhythm is a Dancer - Snap A (2) Sesame's Treet - Smart E's fl (-) This Used to Be M> Playground - Madonna 0 (4) Sexy MF/Strollin' Prince Met v.d. Born valt te praten! I Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 NV Streekvervoer |it-Nederland (ZWN) je vorig jaar 22,4 miljoen een groei van 9,5 [ten opzichte van 1990. [aaamste oorzaak noemt ji OV-jaarkaart. Ook de s hoger dan verwacht, oeg in 1991 meer dan 2 Ijjlden, terwijl ZWN het I/voor een winst van iets tide ton boekte. Island - A4 Lion - Als er nu presi- fjiezingen in Amerika [worden gehouden, zou cratische kandidaat Bill [president George Bush [verslaan. Clinton leidt [de meest recente peiling Isrocent, tegen de Repu- se president met slechts jut. Twee weken geleden |;_-,:on nog op 38 procent top 35 procent. De Japanse centrale rente 'vandaag met procent verlagen tot sent. De Japanse rege- j voorstander van een |ute om zo de wat inzak- Konomie te stimuleren. [115-Het kabinet zal van- of het een groep Bosnische vluchtelingen t die is gestrand aan de che grens. Slovenië wil Je doortocht verlenen ver- lis Den Haag belooft de Isp (e nemen. De vluchte- 1 jaren door een Rotter- islamitische organisatie zonder de regering (Éten. «PAGINA-A2 EN-A3 pijk - Het toernooi om de golftitel van Ne- ;g zondagmiddag e anti-climax. Michael «werd door de camera «1 hij een paar takken e en dat mag niet. Na- I gediskwalificeerd was Duitser Bernard Langer Mooi door in de noodza- [ïeworden 'sudden-death' t Gordon Brand Jr. te PORT - B7 - De Tsjech Karei t wordt binnenkort va- |Iaat daarom de Olympi- laat schieten. Op Wiuisje sloeg hij een aar- apitaaltje (50.000 gulden) N luxe kinderwagen bij f loor in de finale de Span- Iwiï Arrese in vier sets te |SP0RT - B7 - De vredesconferen- F net Midden-Oosten zal -ie maand in Washington hervat, en niet in Rome |®st was afgesproken. De jianse minister van bui- naken James Baker 't aan de Italiaanse rege ren weten. De Israëlische IJ^nde gisteren met het pK PAGINA - A3 2 KATERNEN ?'8°P maandag E?!/ Bui'tenland ■jjiond l hiogramma Wit A2 A3 A4/A5 's A6 deel B Van onze verslaggevers Oosterhout Breda - De poli tie heeft zaterdagochtend op tien verschillende adressen in Oosterhout, Breda, Etten- Leur en Geertruidenberg dertien mannen van hun bed gelicht. Ze worden verdacht van illegale handel in vuur wapens. In de woningen zijn diverse vuurwapens aangetroffen. In een woning in Breda vond de politie bovendien een kilo cocaïne. De politie sluit meer arrestaties niet uit. Een van de verdachten is in de loop van zaterdag weer vrijgela ten, de overigen zitten nog steeds vast en zijn het hele weekeinde verhoord. Hoofdverdachten zijn een 26-ja- rige Oosterhouter en een even oude Bredanaar. Zij worden vandaag aan de officier van jus titie voorgeleid. Alle verdachten zijn tussen 20 en 30 jaar oud. Een woordvoerder van de Oos- terhoutse politie spreekt van 'een omvangrijke zaak'. Van een criminele organisatie is volgens hem geen sprake: de ver dachten opereerden min of meer zelfstandig. Over een eventueel verband tus sen drugshandel en wapenhan del zegt hij: „Er gaat in beide circuits veel geld om". Over de herkomst van de wapens is nog niets bekend. Uit de ver horen is ook niet gebleken aan wie de verdachten hun wapens verkochten. Volgens de politie bevinden zich onder de gearresteerden enkele mannen 'die vroeger ook al be langstelling hadden voor wa pens'. De politie kreeg begin juli lucht van de wapenhandel. Vorige week is een twaalfkoppig re cherche bijstandsteam gefor meerd. Bij de invallen in de woningen hebben zich geen incidenten voor gedaan. De politie nam in Oosterhout en Breda elf vuurwa pens in beslag, variërend van pi stolen tot automatische wapens. Carina Benninga voerde zaterdagavond met de driekleur de Nederlandse Olympische ploeg aan tijdens de openingsplechtigheid in het Montjuic stadion in Barcelona. De opening van de Olympische Spelen was fel Catalaans gekleurd, maar bleef beschaafd. Tijdens de ruim drie uur durende ceremonie kregen 65.000 toeschouwers in het stadion en 3,5 miljard voor de televisie een overzicht van de zaken die Spanjaarden (en Catalanen) goed beheersen: dans, zang, toneel en kleding. Uiteraard met passie uitgevoerd. - fotoanp Politieke leiders in de VS heb ben afgelopen weekeinde hun dreigementen en eisen jegens Irak sterk opgevoerd. Aan de jongste toegeving van Irak's leider Saddam Husayn wordt in de Amerikaanse hoofd stad weinig betekenis toegekend, omdat naar ieders overtuiging bewijsmateriaal aangaande Iraks wapenprojecten al lang uit het ministerie in Baghdad is ver wijderd. Het Amerikaanse ministerie van Defensie (Pentagon) blijft dan ook specifieke militaire plannen tegen Irak uitwerken. 'Vastberaden' President Bush verklaarde gis teravond laat dat Saddams ver late instemming met een VN-in- spectie van het departementsge bouw in Baghdad niets afdoet aan het feit dat 'de geweldda dige handelaar des doods' tal van andere eisen van de VN blijft afwijzen. „De internationale gemeenschap is meer dan ooit vastberaden om Saddam te dwingen zijn ob structie op te geven. Er staat te veel op het spel voor zijn eigen volk, voor de Verenigde Naties en voor de wereld. Er blijft re den te over voor grote zorg", al dus het Amerikaanse staats hoofd. „Het vooruitzicht van een ge welddadig optreden tegen Irak", zei gisteravond een medewerker van Bush, „nadert, ondanks het compromis van gisteravond, snel het punt van de onomkeerbaar heid". Topje ijsberg Volgens Amerika's nationale veiligheidsadviseur Brent Scow- croft is de kwestie rond het landbouwministerie slechts 'de top van de ijsberg' „Irak valt het hele VN-inspectieregiem frontaal aan. Daaraan moet iets gedaan worden", aldus Scow- croft. Bush had vorige week al beslo ten tot de diplomatieke en mili taire voorbereiding van militaire acties ter verdere destabilisering van het bewind van Saddam Hu sayn en om het prestige van de Verenigde Naties, van de Ver enigde Staten en van de Ameri kaanse president niet langer te laten uithollen door wat gezien wordt als een steeds uitdagender houding van de Iraakse leider. Veel waarnemers in Washington Israël: opScudding Van onze correspondent Aart Heering Rome - Ruim 7000 soldaten zullen de komende dagen op Sicilië worden ingezet tegen de maffia. De eerste duizend militairen zijn dit weekeinde al op Sicilië gear riveerd en op 7 augustus moet de operatie zijn voltooid. De militairen, zowel beroeps als dienstplichtigen, kunnen huis zoekingen verrichten en ver dachte personen arresteren. Maar hun voornaamste taak is het oprichten van wegversper ringen en het bewaken van over heidsgebouwen en gevangenis sen. Het is de bedoeling dat daardoor de ruim 10.000 politie agenten die normaal al op Sicilië werken, hun aandacht volledig kunnen richten op het onderzoek naar misdrijven en de opsporing van voortvluchtige maffiosi. De maatregel is in Italië met ge mengde gevoelens ontvangen. Volgens generaal Goffredo Cani- no, stafchef van het Italiaanse leger, is er op Sicilië sprake van een 'Colombiaanse situatie', die de interventie van het leger on vermijdelijk maakt. Premier Giulianio Amato wijst erop dat de maatregel geen mili tarisering van Sicilië inhoudt, maar er vooral op is gericht om het aan de maffia verloren terri torium te heroveren en tegelijk de burgers een gevoel van zeker heid te verschaffen. Amato legt er de nadruk op dat dit besluit niet los te zien is van andere maatregelen, zoals de overplaatsing van gedetineerden naar gevangenissen buiten Sici lië, intensieve patrouillering en verbetering van de inlichtingen dienst van de politie. Hij wordt daarin indirect bijge vallen door Tommaso Buscetta, de voornaamste verklikker van de maffia, die in een interview met de Italiaanse televisie ver klaarde dat de maffia 'op apega pen ligt' en daarom spectacu laire moordaanslagen als die op de rechters Falcone en Borsel- lino nodig heeft om haar macht te bewijzen. Burgers van Palermo verklaren schouderophalend dat een paar duizend jonge jongens toch niets kunnen beginnen tegen een op permachtige en onzichtbare vij and als de maffia, tuigd. Het is overigens niet de eerste keer dat op Sicilië het leger op treedt tegen de maffia. In 1924 zond Mussolini de 'ijzeren pre fect' Cesare Mori naar het eiland om het kwaad met wortel en tak uit te roeien. Mori slaagde daarin voor de helft. Hij liet duizenden maffia leden oppakken, ook zonder be wijs, en was niet afkerig van martelingen bij verhoren. Dorpen die voortvluchtige maf fiosi herbergden liet hij omsin gelen en net zo lang belegeren tot de bandieten werden uitgele verd. Maar toen Mori op het hoogste niveau aanlandde, dat van fas cistische politici en zakenlieden die de maffia voor hun eigen doeleinden gebruikten, werd hij van zijn functie ontheven. In 1929 verklaarde Mussolini dat de maffia voorgoed verslagen was. Het was niet waar. De maf fia was ondergronds gegaan, om in 1943 weer glorieus te herrij zen als bondgenoot van de geal lieerde legers die toen Sicilië binnenvielen. ^*5$ zutpwS^f MAANDAG 27 JULI 1992 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang I I I I I De politie in Uden en Veghel heeft zeven verdachten van autodiefstallen aangehouden uit Den Bosch en nabije omgeving. De vijf mannen en twee vrouwen in de leeftijden van 23 tot 42 jaar worden verdacht van het stelen van een nog onbekend aantal Mercedessen, die zij ver volgens uitvoerden naar Marok ko. Twee van de zeven verdachten hebben inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. Met de aanhouding meent de po litie een criminele organisatie te hebben opgerold die verant woordelijk is voor het stelen van auto's in heel Zuid-Nederland. ZIE SPORT - BI, B2, B3 en B4 Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Ook nadat Irak gisteravond formeel toe stemming heeft beloofd aan een VN-team om het minis terie van landbouw in Baghdad te inspecteren, blijft volgens waarnemers in Washington de kans groot dat het spoedig tot een Amerikaanse luchtaanval op Irak komt. zijn ervan overtuigd dat Bush persoonlijk gekweld wordt door het vooruitzicht dat hij in eigen land de komende presidentsver kiezingen kan verliezen en dat Saddam Husayn hem in Irak po litiek overleeft. Maar medewerkers van Bush lie ten zich bezorgd uit over de voorlopige 'public relations- overwinning' die Irak in de on derhandelingen met de VN leek te hebben geboekt en die het voor de VS moeilijker zal maken om internationale instemming te verwerven voor militair optre den tegen Irak. De uitspraak gisteren van Sad dam Husayn dat 'de moeder van alle oorlogen niet voorbij' is, droeg nog bij aan het gevoel van frustratie in Washington. Politieke en militaire experts in de VS voorzagen dat het nieuwe VN-inspectieteam dat morgen naar Irak gaat en waarvan ook Amerikanen deel uitmaken, eens temeer in problemen zal komen met de Iraakse autoriteiten, waarna de Amerikaanse ge- weldsdreiging opnieuw acuut zal worden. Confrontatie President Bush leek daar ook op vooruit te lopen, toen hij gister avond zei: „Er komen nog volop gelegenheden. Er zullen nog vele inspecties moeten volgen". Bush en zijn 'oorlogsraad' van meest betrokken ministers en veiligheidsadviseurs hebben za terdag en zondag langdurig in conclaaf en vervolgens telefo nisch overlegd over de aard van een mogelijke actie. Minister van defensie, Dick Che ney, concludeerde zondag dat Saddam Husayn klaarblijkelijk een 'confrontatiekoers' aanhield. VERVOLG OP PAGINA - A2 Van onze redactie buitenland Jeruzalem - Grote opluchting gisteravond in Israël nadat bekend werd dat Irak en de Verenigde Naties het eens waren geworden over de VN- inspecties in Baghdad. De Israëlische regering hield al rekening met een Iraakse aanval met Scud-raketten, als de geal lieerden luchtaanvallen zouden gaan uitvoeren op Irak. Generaal buiten dienst Morde- chai Gur, in het huidige kabinet van premier Yitzhak Rabin on derminister van defensie, ver klaarde voor de Israëlische radio dat de bevolking serieus met Scud-aanvallen rekening moest houden. Gur baseerde zich op uitlatingen van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA en de Ameri kaanse autoriteiten, dat Bagh dad tot dergelijke acties in staat is, zou het weer onder geallieerd vuur komen te liggen. Voor nogal wat inwoners van met name Tel Aviv was die waarschuwing reden om de tij dens de Golfoorlog veelvuldig gebruikte gasmaskers weer te voorschijn te halen. Tijdens de Golfoorlog bestookte Irak Israël herhaaldelijk met Scud-raketten. Daarbij vielen doden, terwijl in enkele steden veel schade werd aangericht. Indurain heeft voor de tweede maal de Tour de France gewonnen. De smaakmaker van de Ronde, de Italiaan Chiappucci eindigde als tweede. Erik Breukink was met de zevende plaats de beste Nederlander. I ZIE SPORT- BI. B5 en BB Het blijft de komende dagen gewoon mooi weer. Vandaag trekt een storing over ons land. Dat kan in de ochtenduren zorgen voor een enkel buitje. Daarna verschijnt de zon weer. Van onze correspondent Middelburg - De gerichte acties in Zeeland tegen illegaal kamperen lijken een succes te worden. De rijkspolitie in Mid delburg verwacht dat het wild kamperen dit jaar aan het te ruglopen is. Vorig jaar kregen nog 1048 men sen een bekeuring omdat ze bui ten de daarvoor aangewezen plaatsen de nacht doorbrachten in camper, tent, caravan of auto. Toen begon de politie pas met Pinksteren actie te voeren tegen de overtreders. Dit jaar is de ge- -richte controle al met Pasen be gonnen. Tot en met zondag zijn 550 pro cessen-verbaal van 150 gulden uitgeschreven. Dit weekeinde kregen 48 mensen, het meren deel Duitsers, een bekeuring. In Zeeuwsvlaanderen werden geen illegale kampeerders op de bon geslingerd, op Schouwen- Duiveland 32, de overige 16 op Walcheren en Noord-Beveland. Er wordt vooral in de kustgebie den gecontroleerd. Begin augustus vindt nogmaals een gerichte actie plaats. Daar naast controleert de politie tot begin september tijdens de nor male nachtelijke surveillances op illegaal kamperen. In 1990 leverde het kamperen op dammen, parkeerplaatsen, langs wegen en in natuurgebieden in Zeeland de nodige overlast op. Zeeland kreeg het afgelopen weekeinde een flinke stroom dagtoeristen te verwerken. Ook het aantal verblijfsrecreanten nam toe. Zonder overdrijven kan worden vastgesteld dat het daardoor, in combinatie met de zomerse tem peraturen, druk was aan de Zeeuwse kust. En ook het ach terland is goed bezet. ZIE OOK ZEELAND - A4 GRATIS Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt .zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze kriigt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: Postcode: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: II kwartaal acceptgiro82.20 i_ maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. _i kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1