VS beramen aanval op Irak I TOUR/;'92 'Actieve euthanasie op zieke baby's moet kunnen' Beperkte militaire actie als 'waarschuwingsschot' voor Saddam Barcelona klaar voor Spelen Wïelervete tussen Nederlandse ploegen wekt verontwaardiging Kamer steunt Andriessen in kwestie Fokker-DASA 06-9685 HOGE NOOD Eindelijk succes Drugbaas zet gevangenis op de kop Ministers gaan naar Cambodja 06-320.320.89 i Werkgroep vooraanstaande kinderartsen in concept-rapport: Bic? verschillen idsvirus is controleren' rse tegenvaller er Spoorwegen gelegenheid EG gedaald Merijntje 'opingeontrole !t waterdicht' «tros- Ghali seert V-raad tlerlands succes dlelkhuisje mwuotf HMUMiÜhtN loX-rarfo/. Zes jaar achter elkaar startte de Fransman Jean- Claude Colotti in de Ronde van Frankrijk. Vijf keer zonder één enkel succesje. Maar gisteren was het dan zo ver. Dankzij het geharrewar tussen Frans Maassen en Mare Sergeant kon Colotti de zeven tiende etappe op zijn naam schrijven. ZIE SPORT - B1/B2 soneel voldoende dicht in de buurt zijn om orders vanuit Washington uit te voeren. In politiek opzicht zou een her nieuwde Amerikaanse actie te gen Irak gunstig kunnen zijn voor president Bush, wiens po pulariteit in Amerika - waar op 3 november presidentsverkiezin gen zijn - een dieptepunt heeft bereikt. Verwacht mag worden dat zo'n actie een reflex van so lidariteit rond de president te weeg zal brengen in de Ameri kaanse bevolking. Hoe duurzaam zo'n positieve re actie zal zijn, is echter een vraag die de strategen in Bush' herver kiezingscampagne sterk bezig houdt. Een aanvankelijk be perkte waarschuwingsactie te gen Irak zou tot later, groot scheepser, optreden kunnen noodzaken. Het gevaar daarvan is dat Amerikaanse militairen omkomen en dat Bush het ver wijt krijgt opnieuw te bewijzen liever militair in het buitenland dan economisch in eigen land bezig te zijn. Ook zou hernieuwd militair op treden tegen Irak de Ameri kaanse bevolking eraan herinne ren dat de 'eerste' oorlog, ander half jaar geleden, te vroeg door de VS is beëindigd, waardoor Saddam Husayn aan de macht is kunnen blijven. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Medellin (anp/ap) - Het Co lombiaanse leger heeft gis teren een aantal gijzelaars bevrijd die dinsdagnacht door drugbaas Pablo Esco bar en zijn aanhangers in gijzeling waren genomen. Bij de actie vielen zeker zes doden. Escobar, hoofd van het be ruchte Medellin-drugkartel, was met zijn actie begonnen om overplaatsing vanuit zijn gevangenis naar een zwaar bewaakte militaire kazerne te voorkomen. Gisteravond was het nog onduidelijk waar Escobar zich bevond. Volgens som mige berichten zou hij zich met zijn handlangers ver schanst hebben in een tun nel. Andere bronnen meld den echter dat hij in handen van het leger is gevallen. In de Envigado-gevangenis zitten Escobar, zijn broer Roberto en andere leden van het drugkartel in voor arrest, in afwachting van, hun proces. Ter afwisseling wordt het vandaag weer eens een zonnige en warme dag. De zuidoosten wind stelt weinig voor. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Andriessen heeft zich gisteren weten te verzekeren van een Kamerbrede steun voor zijn inzet bij de onderhandelingen met DASA over de verkoop van de staats- aandelen Fokker. Andriessen zal daarom vandaag onverkort vasthouden aan zijn eis dat er keiharde garanties moeten komen voor de werkge legenheid en het voortbestaan van alle Fokker-afdelingen. Gezien deze opstelling zullen de onderhandelingen van vandaag, de laatste mogelijkheid voor An driessen en DASA om tot een vergelijk te komen, zeer moei zaam verlopen. Voorzitter Vos (PvdA) van de Vaste Kamercom missie voor Economische Zaken schat daarom de kans dat een overeenkomst wordt gesloten op vijftig procent. Om extra speelruimte voor de onderhandelingen heeft de mi nister de Kamerleden gisteren niet gevraaagd. „Hij moet mor gen zelf beslissen hoever hij wil gaan", aldus het CDA-Kamerlid Mateman. „De minister zal zich daarvoor dan later verantwoor den tegenover de Kamer." De Kamercommissie zal daarom vrijdagmiddag nogmaals met de minister rond de tafel gaan zit ten. Gisteren is gesproken over het vetorecht voor regeringscommis sarissen dat Andriessen opeist in de nieuw te vormen Fokker-Hol ding. Met dat vetorecht kan An driessen acht jaar lang diep in grijpende beslissingen blokke ren. DASA wil niet verder gaan dan een vetorecht voor maxi maal drie jaar. De vakbonden vinden het 'bespreekbaar' als het vetorecht geen acht, maar bij voorbeeld vijf jaar wordt. Minis ter Andriessen wil echter mor gen zonder meer vasthouden aan acnt jaar. Ook is gesproken over de situa tie die onstaat als de onderhan delingen morgen stuklopen. Bij de Kamerleden bestaat, net als bij Andriessen, de overtuiging dat de overheid Fokker dan niet aan zijn lot moet overlaten. Het Rijk zal de vliegtuigfabrikant in zo'n geval financieel moeten bij staan. Voor het gesprek met Andriessen spraken de Kamerleden met de Fokker-top. De voorzitter van de raad van bestuur van Fokker, Nederkoorn, maakte daarbij zijn bezorgdheid duidelijk over de toekomst van het bedrijf als de verkoop aan DASA, die hij zelf heeft voorbereid, niet doorgaat. Hij vreest dat de Staat nooit kan beantwoorden aan de financiële behoeften van Fokker. Voor de ontwikkeling van nieuwe vlieg tuigtypen heeft het bedrijf min stens 5 miljard gulden nodig. Nederkoorn liet zich verder kri tisch uit over de houding van de overheid in de onderhandelin gen. Hij vindt dat Andriessen zich eerder ermee had moeten bemoeien, en niet pas toen Fok ker en DASA vorig maand tot een principe-overeenkomst kwa men. Nederkoorn meent dat daardoor de onderhandelingen 'uiterst bemoeilijkt' zijn. (ADVERTENTIE) Den Haag (anp) - Minister Ter Beek van defensie en minister Pronk van ontwikkelingssamen werking brengen van 6 tot 13 september een bezoek aan Cam bodja. Ter Beek zal, deels in gezelschap van Pronk, de Nederlandse mili tairen bezoeken die in het kader van de VN-vredesoperatie UN- TAC in Cambodja verblijven. Pronk zal zich daarnaast con centreren op bezoeken aan op vangcentra van uit Thailand te ruggekeerde vluchtelingen en het werk van de verschillende internationale en particuliere hulporganisaties. Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: i Adres: Plaats: - Postcode: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 D maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: - In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont- to vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze- ff gel naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. -4 DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. DE STEM 132ste jaargang DONDERDAG 23 JULI 1992 uw vakantie-adres te be- tijdens het hoogseizoen norgen gratis af halen bij Irtrek toezenden aan het ysteem dan zullen wij de Lint ze eveneens afhalen, kost 4.- per dag extra. van foutloos. De kranten isprakelijk worden gesteld pet vakantieadres kunnen k.00 uur, 076-236472. lieronder niets invullen ..Agtsch.. atcode.. |endwijze: .bonnen verzonden pending van: KOM LANGS (100 cpm) Voor zéér snel sexcon. Tact. 50ct.p.C •japuo puBJiooS '01 P jq '8 'jajsuaA ui 'i 'uous '9 luujnd 'Mnoui 'Z 'uiooqwi losse nummers: t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 jDEZE KRANT: Van onze verslaggeefster Riet Pijnappels Breda - In noodsituaties moet ac tieve euthanasie met behulp van me dicijnen op zieke pasgeborenen mo gelijk zijn. En ook bij zwaar gehan dicapte kinderen die zonder inten sive care kunnen overleven. Zolang de wet dit niet toelaat, doet een arts er beter aan in een noodsituatie een onjuiste overlijdensverklaring in te vul len. Over de medicatie die bij de euthanasie gegeven moet worden, wordt nog overleg gevoerd met de Koninklijke Maatschap pij voor Pharmacie. Dit staat in een vertrouwelijk concept rapport 'Doen of laten? Grenzen van het medisch handelen in de neonatologie' van een werkgroep van de Nederlandse Ver eniging voor Kindergeneeskunde. Neona tologie is de zorg voor zieke pasgebore nen. Volgens het rapport, dat dit najaar offi cieel wordt gepresenteerd, is er in vier gevallen sprake van een noodsituatie: - Als een doodziek kindje na het staken van een zinloze medische behandeling niet meteen overlijdt. - Als na een paar dagen of weken blijkt dat de intensieve zorg niet in het belang van het kind was, omdat de afwijkingen ernstiger zijn dan de artsen aanvankelijk dachten. - Wanneer meteen vanaf de geboorte van een medische behandeling wordt afgezien en het kind niet meteen sterft, maar wel lijdt. - En, de meest controversiële situatie, wanneer een pasgeborene op eigen krachten overleeft, dus zonder kunstma tige beademing, maar de afwijkingen zo ernstig zijn dat ouders en artsen zich af vragen wat de kwaliteit van zijn leven zal zijn. Het rapport is geschreven door de werk groep 'Ethische aspecten van de neonato logie', bestaande uit zes vooraanstaande kinderartsen van verschillende zieken huizen, onder voorzitterschap van dr. C. Versluys van het Wilhelmina Kinderzie kenhuis in Utrecht. Niet alle artsen van de groep zijn het, vanuit morele overwegingen, eens met de toepassing van actieve euthanasie op een ernstig zieke baby. Er is vooral verdeeld heid over een actief ingrijpen in de vierde situatie, dus als een pasgeborene wel zonder medische hulp in leven kan blij ven, maar zeer ernstig gehandicapt is. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ZIE OOK ACHTERGROND - A2 Terug van t Moeder Nel uitlfa^jjl 10°% Live met haar op hun eigen privé 06/lijl 06.340.340.10 fllostu het beste Kleintje 'n do s me» minstens m vt'«" Stemlezers die speciaal A jjjung hebben voor rub"®* gevraagd" ligt het Kind. dat er snel en |Jc».XOmen (liief Zeeland slechte staat Itlbirg - Een deel van het ;rinde Zeeuwse archieven «oor het nageslacht verlo- («aan als er niet snel maat- i„ genomen worden. Uit 8Ble schade-inventarisatie it aanwezige bevolkingsre- E ujt 1850 tot 1910 blijkt jjniim 13 procent sprake is (Jjstige vormen van papier- izeeland - C1 Itrdara - Volgens een Ame- msearts is het mogelijk het urns HIV onder controle te a zodat zich bij de mens jjiger aids hoeft te ontwik- i Witte bloedcellen van de 0 besmette patiënt zou- Itl virus kunnen bestrijden, s de dokter gisteren op het jd-aidscongres in Amster- ^IIAAG 2 KATERNEN Plf%ond genland genland ;»aomie 'Port ■feland ilds ^Wogramma's A2 A3 A4 A5 deel B deel C deel D D2 BINNENLAND - A3 Van onze correspondent Mare de Koninck «lona - In Barcelona zal het ia pogingen om doping- iaars aan de schandpaal te (en. opvoeren. Maar Prins ■ander de Merode, de voor- ivan de medische commis si» het IOC, beseft tegelij- jd ook dat desondanks de Mes tijdens de Olympische l® niet waterdicht zullen en zijn. ISP0RT-B3 J - De situatie op de ar- *rkt in de Europese Ge snap is verslechterd. Dat ^-commissaris Papandreou «en in Brussel. De werk- blijft stijgen en pas na 8® hoop op enige verbete- »vp dit ogenblik zijn in de iJ miljoen mensen werk- :IC0NOMIE - A5 Wanneer is die Post nu uitgeraasd? Washington - De Amerikaanse regering treft militaire en diplomatieke voorbereidingen voor een beperkte mi litaire actie op de kortst mogelijke termijn tegen Irak. rfit - De NS hebben een te- dier van 200 miljoen gul- Die wordt onder meer ver- aakt door de onverwachte Weit van de OV-jaar- t De vakbonden zijn boos It NS die de bezuiniging Is verzwegen. BINNENLAND - A3 po - Secretaris-generaal Iros-Ghali van de Verenigde és heeft een voorstel van de jlieidsraad terzijde gescho- ffijwil niet dat de VN-vre- sacht toeziet op het inleve- M zware wapens in Bosnië. BUITENLAND - A4 «om - Jan Siemerink, i Koevermans en Jacco El- zijn gisteren tot de kwart 's doordrongen van de open Wndse tenniskampioen en op 't Melkhuisje in Bom. Siemerink versloeg fransman Pioline, Koever en van de Duitser Goell- Eltingh was te sterk voor ®#d Gustafsson. Het Witte Huis en het Pentagon overwegen, zo verluidde gister avond in de Amerikaanse hoofd stad, een precisie-bombarde- ment in Irak op een of enkele doelen die met de wapenproduk- tie in dat land verband houden. De actie zou het karakter moe ten hebben van 'een waarschu wingsschot', bedoeld om Iraks leider Saddam Husayn duidelijk te maken dat het Amerika en zijn geallieerden bittere ernst is met de eis dat VN-wapeninspec- teurs vrijelijk hun werk kunnen doen in Irak en dat dat land zich aan alle VN-resoluties onder werpt. „De wijze waarop Saddam Ame rika en de wereldgemeenschap blijft uitdagen, is onduldbaar", aldus gisteravond een naaste medewerker van president Bush. Eerder had Bush' woordvoerder Marlin Fitzwater verklaard: „De Verenigde Staten zijn in toene mende mate verontrust over Iraks houding en overleggen met hun bondgenoten". De indruk in de hoogste Ameri kaanse regeringskringen is dat Saddam Husayn zich thans 'on overwinnelijk' voelt omdat hij vorige maand een poging tot staatsgreep in de kiem heeft ge smoord en dezer dagen mogelijk ook aan een directe aanslag op zijn leven is ontkomen. Minder dan tijdens voorbije confronta ties tussen de Iraakse autoritei ten en VN-inspecteurs, gelooft Washington daarom dat Saddam nu opnieuw op het laatste mo ment concessies zal doen om een militaire actie te voorkomen. VN-team In Barcelona wordt druk gewerkt aan de laatste voorbereidingen voor de Olympische Spelen die daar zaterdag beginnen. Alles moet er piekfijn uitzien. Zo ook dit beeld dat uitkijkt op de Plaza de Espana. - foto anp Van onze verslaggever Rob van Deursen Putte/Sint Willebrord - Het was dinsdag 21 juli op de kop af 24 jaar geleden dat Jan Janssen als eerste Nederlander ooit in Pare des Princes te Parijs de Tour de France op zijn naam schreef. Gisteren vierde hij de verjaardag van zijn jong ste zoon Pierre. Dat gaf voldoende afleiding om de gebeurtenissen tijdens de rit naar La Bour- boule (dinsdag) tussen Nijdam en Zhdanov en naar Montlu?on (gisteren) tussen Maassen en 'Sergeant in de Ronde van Frankrijk naar de achtergrond te verdringen. En dat was maar goed ook. Want Jan Janssen wond zich behoorlijk op over de fors uit de hand gelopen vete tussen de ploegen van Buckler (Jan Raas) en Panasonic (Peter Post). Vooral het niet willen rijden van Maassen en Sergeant achter de ontsnapte Fransman Colotti gisteren stak de oud-Tour-winnaar. „Dit is echt te gek voor woorden. Dat van Nij dam en Zhdanov heb ik op het scherm gezien, vandaag volgde ik de etappe met dat zeer kwa lijke incident tussen Maassen en Sergeant via de radio. Ik word er niet goed meer van. De sport gaat op deze manier totaal kapot." Jan Janssen geeft toe dat er in het Tour-peloton wel meer dingen gebeuren, die voor het grote publiek niet door de beugel kunnen. „Maar dit voor het oog van de camera's, nee, dat kan niet. Zelfs al had de Nederlandse profwielrennerij nog een rooskleurige toekomst, dan nog had dit niet mogen voorkomen. En nu de zaak bijna op z'n kont ligt, kunnen deze twee dagen fataal zijn. De laatste druppels die voor de sponsors, die eventueel nog belangstelling hadden, de emmer doen overlopen". De directeur van een fietsen-fabriek in het Westbrabantse Putte herinnert zich uit zijn tijd voorvallen dat hij ook geflikt werd door een collega. „Maassen werd dat in het begin van de Tour natuurlijk, maar dan probeer je dat op een andere manier op te lossen dan hij het met Ser geant deed. Ik kon maanden wachten alvorens ik een openstaande rekening in het peloton ver effende. Ik weet zeker dat er nu nog ex-cou reurs rondlopen, die nooit begrepen hebben, waarom ik op die en die dag zo tuk was op hun achterwiel. Maar ik speelde het nooit zo dat het uitkwam op: ik niet winnen, maar jij ook niet. Dat was met Nijdam-Zhdanov en Maassen-Ser- geant wel het geval. Heel verwerpelijk". VERVOLG OP SPORT - B2 Een team van VN-wapenexperts heeft gisteren pogingen moeten opgeven om het ministerie van landbouw in Bagdad binnen te gaan, nadat Saddams regering toegang was blijven weigeren en Iraakse demonstranten steeds bedreigender waren geworden. Volgens zegslieden in Washing ton zou Saddam thans van zijn adviseurs te horen krijgen dat president Bush binnen Amerika politiek te zeer verzwakt is om zich een nieuw buitenlands mili tair optreden te kunnen veroor loven. 'Maar Saddam heeft Ame- rika's wilskracht eerder al ver keerd ingeschat en dreigt dat nu opnieuw te gaan doen', zo viel gisteren te horen in Pentagon- kringen. De VS hebben volgens militaire experts in Washington een lijst klaar liggen van mogelijke doe len in Irak voor geallieerde luchtaanvallen. Het zou gaan om vele tientallen 'adressen', waar materiaal aanwezig is dat voor nucleaire, biologische of chemi sche wapens kan worden ge bruikt of waar zulke wapens worden ontworpen. Er zijn mo menteel twee Amerikaanse vliegdekschepen op 'aanvalsaf- stand' van Irak. In totaal zouden 250 Amerikaanse bommenwer pers en 17.000 man militair per- (ADVERTENTIE) eigentijdse verlichtng T/m 2-5 Juli van Cooth plein i6 bpeda

de Stem | 1992 | | pagina 1