I Fiscus bekijkt reiskosten BEKENDMAKING Hevig noodweer teistert West-Brabant en Zeeland TOURJ>'92 Italië rouwt om slachtoffers maffia Egyptische president Mubarak naar Israël Vergoeding voor woonwerkverkeer vaak niet opgegeven jMITED COLORS 5 OF BENETTON. MEUBEL ZOMERFESTIJN Bonden: garantie DASA over werk onvoldoende liet welkom Perioden met zon. BIJ DE EIKEN SCHUUR VN waarschuwen Irak AIRCONDITIONING Oude vete taut is laait op fransseksuele loonspringen anp/de stem Merijntje gen rond luwe ziekte ker helpt Bush verkiezingsstrijd utogas goedkoper 'ólish Airways tien met USAir .«t'UZEN HULST SLUIS „«raat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 Plaatselijk waren er gisteren hevige onweders. Vandaag naast bewolking ook perioden met zon en het blijft overwegend droog. Wind is matig. (ADVERTENTIES) Speciale aanbieding Rolluik secretaire 895,-. Eiken bankstel met lederen kuipkussens 3 en 2 zits 2695,-. Eiken broodkast 1695,-. Massief eiken stoel met rundlederen zitting 235,-. White Wash Romantisch 100% massief eiken programma waar onder: wandmeubelen, tafels, eethoeken, etc. In diverse houtkleuren leverbaar. Modernprogrammma blank eiken met eigentijdse vormgeving. TOT ZIENS BIJ: DE EIKEN SCHUUR Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, Tel: 076-612614 'Vrijdag koopavond. Lid Interieur Waarborgfonds. >E STEM 132ste jaargang Van onze verslaggever Den Haag - DASA heeft in de besprekingen met minister Andriessen van economische zaken nog onvoldoende ga ranties gegeven over het be houd van de werkgelegen heid bij Fokker. Weliswaar zijn er gisteren vor deringen gemaakt, 'maar de on derhandelingen zijn nog geen gelopen race', zo zei bestuurder P. van Bers van de Industrie bond FNV gistermiddag na een bespreking met Andriessen. De minister lichtte tijdens het on derhoud de vakbonden en de centrale ondernemingsraad van Fokker in over de stand van za ken rond de overname van Fok ker. Vandaag onderhoudt An driessen zich met de vaste Ka mercommissie voor economische zaken en morgen worden de on derhandelingen met de Duitsers voortgezet. Vakbondsbestuurder Van Bers toonde zich gisteren zeer zwijg zaam over de onderhandelingen. Hij zei dat overeenstemming nog steeds mogelijk is, maar dat er 'nog vele openstaande punten' op de agenda overblijven. ZIE OOK ECONOMIE - AS New York (afp/dpa) - De speciale VN-commissie voor toezicht op de vernietiging van Iraakse wapens voor massale vernietiging heeft de Iraakse regering gewaarschuwd voor 'ernstige, zelfs tragische gevol gen' van haar weigering een VN-inspectieteam toegang te verlenen tot het ministerie van landbouw in Baghdad. Commissievoorzitter Ekeus zei maandagnacht na terugkeer in New York dat de commissie er niet over peinst toe te geven. De VS, Groot-Brittannië en Frankrijk waarschuwden Irak na het horen van Ekeus van hun kant in afzonderlijke verklaringen voor de 'ernstige gevolgen' van het vasthouden aan zijn weigering. GRATIS Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Postcode.Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont- vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze- to gel naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 WOENSDAG 22 JULI 1992 Bij een steekproef in 1991 viel het de belastingdienst op dat op de formulieren voor de loon- en inkomstenbelasting opvallend vaak géén melding werd ge maakt van een financiële ver goeding van de werkgever. Daarop besloot de dienst om alle mensen die over het jaar 1991 recht hebben op reiskosten-af trek een brief met nadere uitleg te sturen, ook aan de mensen die de vergoeding wel opgaven. Reiskosten-forfait geldt voor iedereen die verder dan tien ki lometer (enkele reis) van zijn werk woont. Mensen met een auto van de zaak en zij die door de werkgever met een auto of bus worden opgehaald, mogen geen reiskosten-forfait aftrek ken. Als iemand voor reiskosten aftrek (vaste bedragen vanaf tien kilometer) in aanmerking komt, moet hij daar de ontvan gen vergoeding van zijn werkge ver vanaf trekken. Brieven Een zegsvrouw van het ministe rie van financiën vermoedt dat een 'paar honderdduizend' brie ven zijn verstuurd. Ze kan geen schatting maken van het bedrag dat de fiscus dreigt mis te lopen als de verstrekte vergoedingen niet bekend worden. Belasting plichtigen die toch verzaken de vergoeding op te geven, lopen het risico daar achteraf voor be boet te worden. De regeling voor reiskostenaf trek is de laatste jaren steeds in gewikkelder geworden, omdat er uitzonderingen kwamen voor bijvoorbeeld mensen met een openbaar-vervoerkaart. Maar de zegsvrouw van Financiën spreekt tegen dat de ingewik keldheid te maken heeft met het massaal achterhouden van gege vens over vergoedingen. De fiscus verstuurde de afgelo pen maanden brieven naar de belastingplichtigen en hun even tuele adviseurs. De behandeling van de aangifteformulieren, staat in de brief, vindt pas plaats als de gegevens over december vorig jaar binnen zijn. (ADVERTENTIE) Types: window-airconditioning en splitsystems. Ook voor service. KOELTECHNISCH BUREAU BRABANT B.V. Prinsenbeek 076-414070 Een van de zondag vermoorde lijfwachten van Borsellino wordt in Palermo ten grave gedragen. FOTO AP Palermo/Rome (rtr/afp) - In Italië is gisteren tien minuten lang het werk neergelegd ter nagedachtenis van rechter Paolo Borsellini en de vijf lijfwachten, die zondag door de maffia werden vermoord. Nog onder de schok van de aanslag stemde de regering in met grotere bevoegdheden voor de politie in de strijd te gen de maffia, maar in Pa lermo laaide de woede tegen de politici weer op. Bij de be grafenis van de vijf agenten werden zij door een woe dende menigte uitgescholden. De Italiaanse tv, die de ceremo nie rechtstreeks uitzond, toonde hoe honderden jongeren in de Siciliaanse hoofdstad door een politiecordon braken en de ka thedraal poogden binnen te ko men waar de ceremonie plaats vond. 'Moordenaars', 'hanswor sten', riepen de betogers de poli tici toe, terwijl ze met hun vuis ten zwaaiden. Onder de demon stranten waren ook collega's van de vermoorde agenten. President Oscar Scalforo en pre mier Giuliano Amato moesten door veiligheidsagenten worden afgeschermd van de betogers, en konden de kerk pas met enige vertraging in. Kardinaal Pappa- lardo, de aartsbisschop van Pa lermo die de dienst leidde, klaagde de maffiosi aan als 'vol gelingen van Satan'. Maar hij werd voor het altaar zelf aange vallen door de weduwe van een van de agenten, omdat hij de maffiosi vergiffenis zou willen geven. Enkele uren voor de ceremonie trad de burgemeester van Paler mo, de linkse socialist Aldo Riz- zi, af uit protest tegen de moord op Borsellino en 'uit solidariteit met de rechters en de politie'. Zeven van de 16 rechters en pro cureurs van de anti-maffia-afde- ling van de stad zijn eveneens van plan om af te treden omdat zij voor hun veiligheid vrezen. „Wij lopen het risico te sterven zonder dat er op justitieel gebied enig resultaat is geboekt", aldus de demissionaire substituut van de procureur van Palermo, Vit- torio Teresi. Tevens eiste Teresi het vertrek van de minister van binnen landse zaken, het hoofd van po litie en van de prefect van Paler mo, omdat zij niet in staat waren geweest Borsellino te bescher men. Na een oproep van de drie grote vakbonden werd in een groot deel van Italië tien minuten lang het werk neergelegd als eerbe toon aan de rechter en zijn lijf wachten. Winkeliers lieten de rolluiken zakken, loketten bij banken en postkantoren gingen dicht en in veel steden staakten de arbei ders hun werk. In Rome blokkeerden politie agenten het verkeer op enkele kruispunten en de televisiesta tions stopten de uitzendingen, waarbij alleen een tekst met de redenen voor de actie in beeld werd gebracht. In talrijke steden werd tegen de mafia betoogd. Borsellino zal op verzoek van zijn familie een begrafenis in be sloten kring krijgen, waarbij al leen president Scalfaro als per soonlijke vriend van de rechter aanwezig zal zijn. De datum van Borsellino's begrafenis is niet bekend. Van onze redactie buitenland Cairo - De Egyptische president Hosni Mubarak zal op korte termijn een be zoek brengen aan Israël. Mubarak rea geerde daarmee positief op een uitnodi ging van de Israëlische premier Yitzhak Rabin, die gisteren een ontmoeting had met de Egyptische president in Cairo. Het was de eerste Egyptisch-Israëlisehe top in zes jaar. De ontmoeting tussen Rabin en Mubarak, die altijd weigerde te praten met Rabins voorganger Shamir, kan mogelijk een ommekeer zijn in het gestagneerde vre desproces. Egypte zal als bemiddelaar kunnen en wil len optreden tussen Israël en de Arabische staten, maar is niet van plan sterke pressie uit te oefenen op bij voorbeeld Syrië, zei Mubarak op een gezamenlijke persconferen tie met Rabin. Beide leiders spraken in duidelijke taal uit een einde te willen maken aan het conflict in het Midden-Oosten. Rabin zwaaide Egypte alle lof toe dat het in 1979 een vre desverdrag met Israël tekende en zei dat de tijd rijp is voor andere Arabische landen om het voorbeeld van Egypte en Israël te vol gen. Mubarak vroeg Rabin gisteren zich meer in te spannen om de joodse nederzettingen in de bezette gebieden aan banden te leggen. Mubarak zei het te waarderen dat Israël on langs maatregelen nam om uitbreiding van de nederzettingen tegen te gaan, maar daar 'mag het niet bij blijven. „Het is een stap in de goede richting, maar er moet meer gebeu ren". Mubarak zit op dezelfde lijn als de Palestij- nen, andere Arabische staten en James Ba ker, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Zij maken geen onderscheid tussen 'politieke nederzettingen' en neder zettingen die volgens Rabin nodig zijn om de eigen veiligheid te garanderen. Baker maakte gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman nog eens duidelijk dat alle neder zettingen een obstakel vormen voor het vre desproces in het Midden-Oosten. Baker, die zondag in Israël een tournee door het Midden-Oosten begon, toonde zich gis teren na een gesprek met de Jordaanse ko ning Husayn optimistisch over de vredes- kansen in de regio. In het onderhoud met koning Husayn had hij dezelfde wil naar vrede bespeurd als in eerdere gesprekken met Israël en de Palestijnen. „Er zijn nu kansen waarmee we ons voordeel moeten en zullen doen". ZIE SPORT - B1/B2 De oude vete tussen de ploegen van Raas en Post laaide gisteren in de Tour op. Nijdam (Raas) weiger de werk te verrichten voor Zdanov (Post) tijdens een vluchtpoging. Later gaf Nijdam toe dat het hem nog steeds dwars zat dat de equipe van Post eerder tijdens etappes uitvallen van zijn ploegmakker Maassen ongedaan maakte. „uw (anp) - De leden Jade Gereformeerde Kerk (het Friese Grouw hebben i uitgesproken tegen de nst van de transseksuele fat J. de Boer. Nadat i beroepingscommissie de titiw had voorgedragen en It kerkeraad deze voor- pcht had overgenomen, zen gemeenteleden de neping af. De Boer vindt kjiure discriminatie' dat (weggestemd is, 'want be- pe mijn transformatie tl er niets op me aan te erken'. Ook het feit dat ((predikant een vriendin eit, zou bij veel gemeen- i op bezwaren stui- Medewerker Akkermans van de Rijkswaterstaat met een brokstuk in zijn handen op de plaats waar de bliksem een gat in het wegdek van de A58 sloeg. - FOTO COR VIVEEN Van onze verslaggevers Breda - Een blikseminslag in het wegdek van de A58, een vernielde tent van een concours hippique in Zeeland, kleine brandjes in West- Brabant en een aantal vernielde tele visies en video's. Het zuiden van Ne derland werd gisternacht getroffen door een hevig noodweer. De inslag gistermorgen in het wegdek van de A58 ter hoogte van Sprundel werd door een medewerker van het KNMI 'zeer uitzonderlijk' genoemd. Hij kon zich niet herinneren dat de laatste tien jaar iets soortgelijks was voorgevallen. De bliksem sloeg een gat van een meter doorsnee en veertig centimeter diep in de asfaltlaag. Brokstukken lagen overal ver spreid. Er onstond een flinke file die pas opgelost werd nadat Rijkswaterstaat de schade hersteld had. In Oudenbosch en Woensdrecht ontston den door de bliksem twee kleine branden die door de bewoners zelf gedoofd kon den worden. Op andere plaatsen in West- Brabant zorgde de bliksem voor schade aan een groot aantal televisies, videore corders en computers. In Zeeland betekende het noodweer een 'ramp' voor de Jumping Zeeuws-Vlaan- deren, het internationale springconcours hippique dat vandaag in Nieuwvliet be gint. Een van de tenten - van 60 x 15 me ter- op het concoursterrein werd com pleet vernield. Eveneens in Zeeland raakte tijdens de onweersbuien enkele watersporters in de problemen. Op het Veerse Meer sloeg een plezierjacht van zijn ankers en op het Grevelingenmeer hadden jachten veel last van de wind. Ook de spoorwegen hebben gisterochtend veel hinder ondervonden van het hevige noodweer. De NS hadden vooral in Lim burg en Brabant veel last van bliksemin slagen, waardoor seinen en overwegen niet meer goed werkten. Er hoefden geen treinen te worden opgeheven maar er was wel sprake van flinke vertragingen, aldus een NS-woordvoerder. ZIE OOK REGIO - Cl Van onze Haagse redactie Den Haag - De fiscus ver moedt dat tienduizenden belastingplichtigen verza ken te melden hoeveel reiskostenvergoeding ze van hun werkgever ont vangen. De belastingdienst heeft alle belastingplichti gen die aanspraak maken op het reiskosten-forfait laten weten dat ook de vergoeding van de werkge ver moet worden opgege ven. larinen Poule B Zuid-Korea Nederland Algerije GOS Cuba Brazilië in van Fannie ng voorbij. lerTonnie Dirks aal Erik de Bruin: anschappen I discuswerpen Ned. record (68,12 m) ïreldrecord (74,08 m) ymp. record (66,82 m) 1PEZE KRANT: G 2 KATERNEN ^tergrond penland penland (tcononrie port A2 A3 A4 A5 deel B deel C deel D deel D ,en - Bij de directie en Le staf van de Zieken- L Zeeuws-Vlaanderen gedachte om de afdeling I,# van het Oostburgse Uziekenhuis 'buiten kan te sluiten. Chirurgi- Kmedgevallen na zes uur 's ken in de weekenden wor mian alleen nog maar in [ziekenhuis De Honte in jzen uitgevoerd. ('zeeland - c1 lam - Twee Amerikaanse (en hebben gisteren op het jj-aidscongres bekend ge iteen ziekte te hebben ont- dezelfde symptomen ont als aids. Bij geen van de leien is echter het HIV-vi- t aidsvirus, aangetoond, titer Montagnier van het is sceptisch over de ianse 'ontdekking'. ^BINNENLAND - A3 et vanaf ink niet lukken, 'ierjaar len in ederland irdeel sdaille fchoorlijke voor het ewel het haalbaar fwin i niet mee ringen. Peter woordigen rote den met 1 x ,1928 svol. Twee Arnold ide ze in Los and bezet de le Verenigde wen - De Britse luchtvaart- pwhappij British Airways samenwerken met de op p grootste luchtvaartmaat- i in ameria, USAir. De 'i met wie British Airways Pirig heeft voor een moge- El ^menwerking, heeft het ^economie - as ilington - VS-president 1 heeft minister van buiten- 1 zaken Baker gevraagd au zijn werk vrij te maken Ihem te helpen herkozen te pen. De Democratische kan- lat voor het presidentschap ■tonheeft zijn voorsprong op h vergroot. 58 Procent van imerikanen zou volgens een Sag van omroepmaatsehappij op Clinton stemmen, s 30 procent op president Buitenland - A4 - Autogas (LPG) P vandaag goedkoper. Melder BK Gas verlaagt de pfflet een cent tot 53,9 cent. de organisatie van oliehandelaren ver- Me prijs met 1,5 cent en ft eveneens op 53,9 cent per Dominee kan het wellicht in hervormde kerk proberen

de Stem | 1992 | | pagina 1