'Versoepeling wao-besluit' Moordende gangsters geven zichzelf aan Belgische vestiging modeconcern Van Gils failliet TOURp 92 Staatssecretaris Ter Veld is bereid overgangsrecht te verruimen Miljoenenbrand in Breda Nieuwe telefoonsteker voorkomt afluisteren Kritiek op Van den Broek na afloop Indonesië-reis KOOP MET ZEKERHEID Ë3 NISSAN ÏAR Spinveld 37 Brede Tel. 076-223166 iaraggatip-SL2 jonden bij in Sas ibourpartij kiest iiith als leider iffiabestrijder lood bij aanslag K) Libera 1'Anima - Jova- Ttti lerikaanse top vijl tse top vijf «er toptijd Langen aie overwinning or hockeyteam tar vertrouwt mier Israël praten met ders Bosnië KRANT: Huisbankier ABN verleent geen krediet meer wegens te hoge schulden Chiappucci grote held Met v.d. Born valt te praten! DEALER nockin' on heaven - Guns 'n Roses 'II be there - Mari] thythm is a dancer to Funky - George Mi. 7ou bring on the sun Bon Beat Jon't you worry 'bout "nito J Even Better than the thing - U2 Poing - Rotterdam Ter. ation Source Abba Esque - Erasure It's my life - dr. Alban We will rock you/we fche champions - Queen Milonga Sentimental |o Iglesias Everything about you ly Kid Joe Gypsy Rhythm - Ral liana tin Gent - Bij een felle uit je brand in een shoarma- sas van Gent zijn gister drie mensen licht ge raakt. De bewoners van "jjvenverdieping van het liepen snij- en brandwon- De brand richtte voor ,Jzenden guldens schade pe oorzaak van de brand is lend. iJELAND - M U- De Britse Labourpartij .zaterdag, zoals verwacht, iotse jurist John Smith ge- tot partijleider. Smith, de ualige woordvoerder voor tien van Labour, kreeg 91 van de stemmen tijdens tjeciale Labour-conferentie. kis opvolger van Neil Kin- Je aftrad na de nederlaag (verkiezingen in april. at Live and learn - Joe Pu. Just take my heart - Big Beauty The Beast - line Dion Nothing Else Matters (tallica Instant Karma - John nnon I) Jump - Kris Kross p) Who is it - Michael ckson p) The One - Elton John Sexy mi - Prince New |wer Generation 3) Forbidden Love - f'onx Style Bob 2) Please don't go - Dou- You 1) Psychotronic - Sequen- al 6) Good Stuff - The B- I's [t3) Workaholic - 2 Unlimi- Id This used to be my play- "ound - Madonna Chibili Ben Ben - Los (eyes Midlife crisis - Faith no pore '.7) My Lovin' - En Vogue I) Kaylee - Rene Froger p7) I wanna be a Kennedy - 96 32) Damn, I wish I was. lophie B Hawkins p) Eva - Rick de Vito 34) Jong voor altijd - Gor don 29) Kiss me - Indecent ob- Jession haakjes staat de notering "an 1 week. vright Stichting Nederlandse OT tl) Baby Got Back - sir c-A-Lot |(2) I'll Be There - Mariah Zaïey [(3) Under the Bridge - Red lot Chili Peppers (6) Achy Breaky Heart Billy Ray Cyrus 1(15) Baby-Baby-Baby TLC (4) Ain't No Doubt - Jim®3' Nail 1(2) Sesame's Treet - Smart E's (6) Rhythm is a Dancer - Snap (-) Sexy MF/Strollin' Prince (1) Abba-esque - Erasure m - De openbare aankla- im Palermo, Paolo Borselli- is gisteren bij een bomaan- ;op Sicilië, vermoord. Zeker andere mensen, onder wie Je lijfwachten van Borselli- wnen ook om het leven. mensen raakten ge- Jen werden in allerijl naar. Dekenhuis vervoerd. EXTRA OP MAANDAG -A2 iltl - Hardloopster Ellen Langen is klaar voor de ipische Spelen. Twee weken iat de Olympische 800 ihe- tp het programma staat, Me Amsterdamse in België b de Nacht van Hechtel Je tweede keer in korte tijd :esnelle tijd: 1.56,92. esp0rt-b3 g - In de laatste test ed voor het vertrek naar ttlona heeft de Nederlandse «nhockeyploeg zaterdag in "lag vlak voor tijd Argen- erslagen. Door een straf- van Floris Jan Bovelan- td het in een saaie wed- 11-2 voor Oranje. sr0rt-b5 a - De Amerikaanse ®ttr van buitenlandse za- ir, heeft gisteren met de e premier Rabin over- »»er de mogelijkheden voor «impulsen in het vastgelo- ffedesproces in het Midden- Baker zei na afloop van Wderhoud dat hij de Arabi- Iers zal meedelen dat kt van plan is het ne- «tingenbeleid drastisch om Uien. Binnen/buitenland - a3 ®jf™ - Kort nadat het gister- j1 het staakt-het-vuren in 'an kracht werd, werd |lew opnieuw opgeschrikt artillerievuur en ontplof- Eerder had de nieuwe tr van Joegoslavië, Milan .voorgesteld direct met de leiders te onderhan- beëindiging van de S "i Bosnië-Hercegovina. ^N/buitenland - a3 '•rag katernen ?'a op maandag A2 Bu'tenland A3 n'U A4 A5 sn 9ramma's a6 PW deel B :L::i :-i Sm TEM MAANDAG 20 JULI 1992 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang I I I I I Van onze verslaggevers Florence Imandt en Paul de Schipper Roosendaal/Essen - Van Gils Inter continental NV, de Belgische vesti ging van het modeconcern Van Gils is failliet. De ABN, huisbankier van Van Gils, heeft vrijdag de kredietkraan dichtgedraaid wegens te hoog opgelopen schulden. De 230 medewerkers van het hoofdkantoor van Van Gils in Essen zijn vrijdagmiddag om half vier naar huis gestuurd. Vandaag benoemt de rechtbank te Antwerpen een curator. In het kielzog van de Belgische vestiging van de confectiegigant dreigen ook een aantal leveranciers meegezogen te wor den omdat ze de omvang van hun machi nepark hebben afgestemd op de vraag van Van Gils Intercontinental BV. De in België wonende directieleden Ben en Jacques van Gils waren het afgelopen weekeinde onbereikbaar voor commen taar. Zowel het personeel als de vakbon den zeggen dat het faillissement van Van Gils Intercontinental voor hen een volko men verrassing is. Volgens drs. Th. van der Kinderen, voor zitter van de Raad van Bestuur van Van Gils Intercontinental NV is er geen sprake van een donderslag bij heldere he mel. Naar zijn mening zal het faillissement in België geen gevolgen voor de andere tak ken van het bedrijf. Hij benadrukt dat behoud van de werk gelegenheid van de werknemers in Essen 'de hoogste prioriteit' heeft van de raad van bestuur. Oorzaken van het bankroet van de cen trale schakel in het Van Gils-concern zijn volgens hem liquiditeitskrapte, de erbar melijke marktomstandigheden, stagne rende winkelomzetten en te grote voorra den". Bovendien, aldus Van der Kinderen „moesten we veel langer dan gepland op ons geld wachten". Bij het Van Gils-concern werken 3400 mensen. Het bedrijf is een van de drie grootste confectiefabrikanten van Euro pa. Het produceert 5000 kostuumeenhe den per dag, colberts en pantalons, dan wel complete kostuums. De jaaromzet ligt boven de 200 miljoen gulden. VERVOLG OP BINNEN/BUITENLAND - A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Ter Veld (PvdA, Sociale Zaken) is bereid het kabinetsvoorstel te versoepelen dat ingrijpt in de uitkering van de huidige wao'ers onder de vijftig jaar. Ze komt daarmee enigszins tege moet aan een wens van de meer derheid van de Tweede Kamer. PvdA, WD, D66 en Groen Links willen dat het kabinet alle zit tende wao'ers ontziet. Zo ver gaat de staatssecretaris echter niet. Ter Veld is wel be reid om het overgangsrecht voor die groep wao'ers aan te passen. In de kabinetsplannen behouden zittende wao'ers geruime tijd, afhankelijk van hun arbeidsver leden, hun huidige uitkering. Na een aantal jaren wordt de uitke ring echter bevroren, totdat de arbeidsongeschikten op het zelfde niveau komen als de nieuwkomers in de wao. In een interview voor de Avro- radio maakte de staatssecretaris bekend dat ze bereid is om die overgangsregeling te versoepe len. Ze liet zich niet uit over de manier waarop dat zou moeten gebeuren. Omdat de groei van het aantal arbeidsongeschikten meevalt, is het volgens Ter Veld mogelijk het overgangsrecht aan te passen. De CDA-fractie ziet vooralsnog niets in versoepeling van het ka binetsbesluit. „Het besluit waar Ter Veld over praat, is al een keer in positieve zin aangepast", aldus een woordvoerder van de CDA-fractie, „bovendien is er wel sprake van een goede ont wikkeling maar is die nog lang niet goed genoeg". Op de Grote Markt in Breda zijn zaterdagmorgen vier panden geheel of gedeeltelijk door brand verwoest. Er vielen geen gewonden, maar de schade loopt in de miljoenen guldens. Ver moedelijk is de brand ontstaan op de eers'te verdieping boven een Mexicaans restaurant. Het Mexicaans restaurant en de bovenwoning werden het zwaarst geteisterd door de brand. De an dere panden, een Italiaans restaurant en een sieraden- en kapperszaak, liepen eveneens aanzien lijke schade op. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Den Haag (anp) - De PTT is van plan volgende maand een nieuw type telefoonsteker op de markt te brengen die het onmogelijk maakt dat wordt afgeluisterd via te lefoons waarvan de hoorn op de haak ligt. De PTT heeft hiertoe besloten toen bleek dat het in de praktijk mogelijk is gesprekken in de omgeving van het toestel af te luisteren, ook als de hoorn op de haak ligt. Aanvankelijk ont kende de PTT dat die mogelijkheid bestond. Volgens een woordvoerster van de PTT heeft de nieuwe steker de hoogfrequente wisselspanning op die bij afluisteren over de telefoonlijn wordt gestuurd. Het afluisteren via een telefoon met de hoorn op de haak kwam onlangs in het nieuws tijdens een rechtszaak tegen een drugs handelaar. Diens advocaat zei dat de politie vaak gesprekken afluistert via de als verborgen microfoon gebruikte telefoon met de hoorn op de haak. Met een hoogfrequent signaal kan de microfoon van de telefoon in werking worden gesteld. De poli tie zei dat het afluisteren via de telefoon was gebeurd toen de hoorn naast de haak was blijven liggen. De advocaten zeiden dat dat niet klopte. Van onze verslaggever Paul de Schipper Luik - „Te laat". Onpeilbaar bitter klonk het uit de mond van Viviane Jénicot toen ze het condoleancetelegram van de Belgische minister Tob back ontving. Zaterdagmor gen om tien uur liep Viviane in Sint Niklaas bij Luik ach ter de doodskist van haar man, de Rijkswachter Michel Jénicot. Gisteren kwam de onverwachte ontknoping toen de Rijkswacht van Luik de drie vermoedelijke daders van een korte maar bloe dige gangsterterreur kon arres teren. Twee van hen meldden zich vrijwillig bij de politie in Luik. In beide gevallen na een bezoek aan hun ouders. In hoe verre die hun overredingskracht ten goede gebruikten is nog niet duidelijk. De Italiaan Alfonso D'Anna be kende gistermiddag de moord op de twee Rijkswachters op een parkeerplaats langs de autoweg Hoei-Luik. Op het moment dat Viviane Jé nicot haar man ten grave droeg, zwierven de drie gangsters nog vrij rond: één aan de heroïne verslaafde moordenaar van twee Belgische Rijkswachters en twee misdadigers die in de buurt van Luik afgelopen donderdag in ieder geval één, maar mogelijk ook drie toevallig hun pad krui sende burgers hebben vermoord. De van de Rijkswachtmoorden verdachte D'Anna gaf zich giste ren volkomen onverwacht aan op het politiebureau in Luik. Hetzelfde deed één van de an dere gezochten, de 21-jarige T.B. In de nacht van vrijdag op zater dag had de Rijkswacht al de 28- jarige T.M aangehouden in een telefooncel vlakbij Luik. Volgens de Rijkswacht gaat in alle drie de gevallen om ernstige drugsverslaafden. Woensdagmiddag om half drie haalden twee Rijkswachters van de Bijzondere Opsporings-bri- gade (BOB) de Italiaan Alfonso D'Anna uit de zwaar beveiligde gevangenis van Hoei om hem naar Luik te transporteren. Dit in verband met zijn mogelijke betrokkenheid bij een aantal ge wapende overvallen in het Luik se. Na dat verhoor sprak D'Anna nog even met zijn vrouw Beat rice Spica.Zij blijkt haar man het moordwapen te hebben over handigd tijdens de bij wijze van gunst toegestane en niet geob serveerde ontmoeting in het ge bouw van de gerechtelijke poli tie in Luik. De vrouw werd vooraf niet gefouilleerd, D'Anna achteraf evenmin. Om half zes reden de Rijkswach ters met D'Anna terug naar Hoei. Jénicot zat, tegen de re gels, voorin naast zijn collega Jean Engelben die de anonieme Volkswagen Jetta bestuurde. Op de achterbank zat een geboeide D'Anna, de handen in de schoot. In België is in dat soort gevallen verboden om een verdachte aan het interieur van de auto te kete nen. Dit in verband met moge lijke ongevallen. De Rijkswacht maakt bij het vervoer van zware jongens meestal gebruik van gepantserde auto's, soms versterkt met een escorte tegen bevrijdingspogin gen van buitenaf. Bij D'Anna koos men voor 'discreet vervoer' met auto zonder zelfs een poli- tieradio en met als beveiliging achterin slechts een kinderslot. Een uur na het vertrek van het Claudio Chiappucci was de held van het loodzware Alpen- weekeinde in de Tour. De Italiaan, die 3 augustus acte de presence zal geven in de Draai van de Kaai in Roosendaal, triomfeerde zaterdag voor eigen publiek in Sestrieres en speelde gisteren in de door Andy Hampsten gewonnen etappe naar Alpe d'Huez weer een vooraanstaande rol. ZIE SPORT - BI - B2 De staatssecretaris liet ook dui delijk merken dat aan de versoe peling van het wao-besluit poli tieke motieven ten grondslag lig gen. Als het kabinet vasthoudt aan zijn oorspronkelijke uit gangspunten, dreigt een conflici met de meerderheid van de Tweede Kamer, waaronder Te) Velds eigen PvdA. „En als e: geen ruimte is voor compromis sen, is er ook geen ruimte voo wetten. Dus zal er een goede af weging moeten worden gemaak met PvdA en CDA, bijvoorbeel als we het overgangsrecht kun nen verruimen", vindt de staats secretaris. Ter Veld vindt het onwenselijk om de uitkering van alle zittende wao'ers intact te laten. „Dan hebben we veertig jaar lang een verschillend systeem voor oude en nieuwe wao'ers. Nu zou dat nog wel uit te leggen zijn, maar over een tijd snapt niemand weer waarom de ene 35-jarige wao'er een hogere uitkering heeft dan de andere", aldus de staatssecretaris. De vice-voorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, Leijnse, opperde op 1 mei van dit jaar dat de zittende wao'ers in de ka binetsplannen buiten Schot moesten blijven. Dat was toen tegen het zere been van Ter Veld, die het de PvdA-fractie kwalijk nam dat ze niet eerder op de hoogte was gesteld van het standpunt. Het wordt vandaag de zesde tropische warme dag dit jaar. Bovendien zonnig en weinig wind. Vanuit Frankrijk nadert intussen een onweersstoring. Van onze redactie binnenland Jakarta - „We hebben een ferme basis gelegd voor verdieping van onze relaties met Indonesië. Het is nu van belang dat Ne derlandse en Indonesische vakministers onderling nieuwe af spraken maken". Dat concludeerde minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zaterdag na afloop van zijn driedaagse officiële bezoek aan Jakarta. In Nederland kreeg Van den Broek echter kritiek te verduren. PvdA en WD vonden dat hij in Indonesië onvoldoende aandacht aan de kwestie van de mensen rechten had besteed. Van den Broek had zaterdag on der meer een gesprek met de In donesische president Suharto. Inzet van zijn gesprekken was om van de Indonesische be windslieden medewerking te krijgen voor samenwerkingspro gramma's die niet met geld uit het budget van ontwikkelingssa menwerking worden gefinan cierd, maar wel met ander Ne derlands overheidsgeld. Volgens Van den Broek staat de Indonesische president daar welwillend tegenover. „De poli tieke ondertoon van het gesprek was positief", aldus de Neder landse bewindsman. Suharto bond in het gesprek de Nederlandse bewindsman op het hart dat het verbreken van de ontwikkelingsrelatie op 25 maart niet was voortgekomen uit vergelding of rancune, maar uit bezorgdheid over de kwali teit van de betrekkingen tussen de beide landen. Minister Van den Broek heeft in Jakarta zowel de mensenrech tensituatie als de nasleep van het bloedbad in Dili aan de orde gesteld. „Ik heb president Su harto gezegd dat onze belang stelling voor Oost-Timor voort komt uit oprechte bezorgdheid, die we echter ook bij de Indone sische overheid terug zien, ge zien de maatregelen die zij heeft genomen om herhaling van een dergelijke tragedie in de toe komst te voorkomen". PvdA en VVD uitten gisteren kritiek op de manier waarop Van den Broek in Indonesië aan dacht heeft besteed aan de kwestie van de mensenrechten. Ze willen daarover eind augus tus in de Kamer met de minister debatteren. „Uit de beeldvorming van het bezoek krijg ik niet de indruk dat de minister de Nederlandse kritiek op de mensenrechten in Indonesië voldoende aan de orde heeft gesteld", aldus PvdA'er Van Gijzel. WD-Kamerlid Terpstra neemt het de bewinds man kwalijk dat hij de kritiek op onder meer het bloedbad door Indonesische militairen in Timor 'zijdelings en nonchalant' ter sprake heeft gesteld. ZIE OOK COMMENTAAR - A3 (ADVERTENTIE) transport uit Luik meldde een vrachtwagenchauffeur via een praatpaal: „Er liggen hier twee lijken op de parking". Gistermiddag gaf de Luikse pro cureur Stassart zijn lezing van het gebeurde: „Onderweg heeft D'Anna Jenieot in de schouder geschoten. Vervolgens dwong hij Engelben de parking op te rij den, te stoppen en hem de sleu tels van de boeien te overhandi gen. Daarna klonk hij de Rijks wachters met hun eigen boeien aan elkaar en heeft ze in koelen bloede afgemaakt, is naar Maas tricht gereden, kocht daar een portie heroïne en ging terug naar het Luikse waar hij de nacht van zaterdag op zondag bij zijn ouders logeerde. VERVOLG OP EXTRA OP MAANDAG - A3 DEE? Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: bank/gironr.. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1