:e kt. making Eigen bijdrage medicijnen doe óók mee! 2.47 2.69 1.95 99 1.06 1.95 1.49 7.39 2.69 79 99 1.39 32.95 Daf wil lux-verkoopkantoor in Breda vestigen Staatssecretaris Simons: Hard ingrijpen onvermijdelijk TOURJ>92 Dode bij explosie in Uithoorn Meeste blokkades in Frankrijk opgeheven DE STEMsporf puzzel 6Mossels niet duurder dan soortgelijke portie ossehaas9 Vrije val Erik Breukink Werkstraffen verdachten gijzeling in St. Willebrord "DE LANGE MUUR" 01150-14615 Iste prijzen f Drink, raiidexpres at weer rijden Lristen geven eer geld uit Jeiizine twee fut goedkoper eer gevechten [Bosnië leun plannen Imermeer [jkstekort gerin 1994 uesslam nieuwe jftnier Algerije iterstaat [DEZE KRANT: Merijntje Zeer warm "Het lekkerste Chinese eten bij u in de buurt y Vele ntóuwe exclusieve Chinese specialiteiten A_u' Wl gegarandeerd goede kwaliteit Chin. Ind. SMd^iteitenrestaurant Dijkstraat 83, Temeuzen DE STEM DONDERDAG 9 JULI 1992 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang I I I I I sneden, ;oorten, linjen - Ook deze zomer zet- Ke Nederlandse Spoorwegen l weken lang dagelijks een trein in op het traject Til- JL yijgsingen, ondanks het ijat de Strandexpres tot nog ■bepaald geen succes was. De Komen hiermee de provincie snoet, die al enkele jaren rt ^'verkeerschaos te keren I's zomers de kuststreek ver- lzeeland - ei jschendam - Steeds meer [sen brengen hun vakantie in erland door. Daarbij geven j altijd meer geld uit. [concludeert het Nederlands Lu voor Toerisme. De va- rs in Nederland be- Kn in 1991 in totaal 10,8 Jard gulden, een stijging van Irocent: e economie -a5 lltrdam - Benzine en diesel- T worden morgen twee cent f liter goedkoper. De meest temende literprijzen aan de ikpomp zijn vrijdag 1,86 r super plus loodvrij, 1,82 r euro loodvrij, 1,98 voor jde superbenzine en 1,13 Ken voor diesel. Ljevo - In Bosnië-Hercego- zijn gisteren de gevechten opgelaaid. Zeker twintig [sen kwamen daarbij om het Europese Conferentie voor lie en Veiligheid heeft Joego- liè tot oktober uitgesloten lfelname aan conferenties. Ie buitenland - a4 i - De plannen voor mieuwing van een deel van pijlmermeer - inclusief de J van twee flats met daarin |woningen - gaan definitief meerderheid van de terdamse gemeenteraad gaf [voor gisteravond het groene pACHTERGROND - A2 g - Als er niet wordt be- fed, valt het overheidstekort 194 hoger uit dan afgespro- is in het regeerakkoord. Het Jom «en overschrijding gaan Idrca 200 miljoen gulden. fDAwil dat er volgend jaar Bt bezuinigd om het gevaar Kn hoger tekort af te wen- |he PvdA wil een hoger te pel accepteren. f binnenland-a3 |R- De Algerijnse premier heeft gisteren, tien da- i de moord op president r™i zijn ontslag ingediend. Opvolger werd onmiddellijk Harige Belaid Abdesslam Bewezen. Hij za\ binnen en- Igagen zijn nieuwe kabinet interen. Abdesslam was Kr onder meer minister van P'ne en energie. f buitenland- a4 an der Vlies van zijn dienst, 180-86342. Inschrijvingen 23 juli 1992, 09.30 uur ten jrden ingediend in een gesloten met de vermelding aan de Inschrijving Verkoop Wrakken- lieding moet vermelden de naa" van de bieder, de kavelaandui en het geboden bedrag. Een. van de verkoopvoorwaarden is ar bij genoemde functionaris- g, 8 juli 1992 ngenieur-directeur Saeijs. aterstaat teAAG» KATERNEN fhtergrond genland penland onomie fort 'eland ids ^Programma's A2 A3 A4 A5 deel B deel C deel D D2 Wat een Pillendraaier die Simons Van onze verslaggeefster Breda - Daf wil zijn ver kooporganisatie voor de Be nelux concentreren in een nieuw kantoor in Breda. Daartoe worden de be staande verkoopafdelingen van Daf-Nederland (Eindho ven) en' Daf-België (Aartse- laar) opgeheven. Het nieuw te bouwen kantoor aan de Claudius Prinsenlaan moet plaats bieden aan circa 200 werknemers. Bij de keuze voor Breda heeft de geografische ligging de doorslag gegeven. „Breda is de meest ideale plaats om de Noord- en Zuid-Benelux te bestrijken", al dus Daf-voorlichter R. den En gelse. De verhuizing naar Breda vormt het sluitstuk van een reorganisa tie van de verkoop in de Bene lux, Afgelopen jaar zijn de ver kooporganisaties van Daf-Ne derland en Daf-België organisa torisch bij elkaar gevoegd. Met de vestiging in één hoofkantoor volgt verdere krachtenbunde ling, aldus Den Engelse. „Vanuit één kantoor kun je de markt op termijn de markt efficiënter be werken." Als gevolg van de reor ganisatie verdwijnen vijftig ar beidsplaatsen. Een definitieve beslissing over de verhuizing valt op z'n vroegst over twee weken, wanneer de ondernemingsraad z'n advies zal uitbrengen. De bedoeling is dat de verhuizing volgend jaar in gang wordt gezet. Volgens de Bredase wethouder R. Sandberg betekent het bin nenhalen van een internationaal bedrijf als Daf 'een grote klap per' voor Breda. „Er zijn be- hoorljk wat onderhandelingen aan voorafgegaan. Maar dit be wijst eens te meer dat Breda voor internationaal opererende bedrijven een aantrekkelijke vestigingsplaats is voor Bene- lux-kantoren." Het bekendste voorbeeld van die uitstraling is volgens Sandberg de vestiging in Breda van het Esso-hoofdkantoor voor de Be nelux, enkele jaren geleden. Een ander voorbeeld is het interna tionale bedrijf Parker Pen. Volgens Sandberg zal de vesti ging van een Daf-kantoor in Breda zeker positieve gevolgen hebben voor de Bredase arbeids markt. „Misschien nog niet di rect. Maar de praktijkervaring leert dat na een aantal jaren voor de opvulling van vacatures voor 50 procent wordt geput uit de lokale arbeidsmarkt." Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Simons (PvdA, Volksge zondheid) wil nog volgend jaar een eigen bijdrage voor medicijnen invoeren. Dat schrijft hij in een vertrouwelijke notitie aan het ka binet. Simons hoopt op die manier de kosten van het medicijngebruik terug te dringen. Het voornemen van de bewinds- sturen nu voor het blok zetten: De Nederlandse Tour-favoriet Erik Breukink maakte gisteren een vrije val in het algemeen klassement. Breukink duikelde door de tegenvallende prestatie van PDM in de ploegentijdrit van de negende naar de negentiende plaats. ZIE SPORT B1 EN B2 Na de explosie ontstond een enorme vuurzee. Van onze verslaggevers Uithoorn - Op het terrein van de chemische fabriek Cindu in Uithoorn heeft zich gisterochtend een zware ex plosie voorgedaan. Bij de ontploffing en de brand die daarop volgde, vie len een dode en elf gewon den. De omgeving van de fa briek werd in een straal van 600 meter geëvacueerd. Twee mensen worden nog ver mist, er wordt rekening mee ge houden dat zij ook omgekomen zijn. Over de oorzaak van de ramp bestaat nog geen uitsluit sel, brandweercommandant Ernst sluit menselijk falen niet uit. In de loop van de avond ont stond opnieuw een kritieke si tuatie bij de nog steeds fel bran dende en rokende teerfabriek. Om 22.00 uür, precies 12 uur na de eerste explosie, scheurde een tank met 100 ton lichte olie en veroorzaakte een nieuwe vuur zee. Rond 23.15 was de brand ge blust. „Normaal gesproken is nu alle gevaar geweken", aldus bur gemeester Castenmiller van Uit hoorn. De brandweer is de hele nacht paraat op het bedrijfsterrein ge bleven. Vermoed wordt dat de ontplof fing gisterochtend is ontstaan tijdens werkzaamheden aan een installatie voor de fabricage van kunstharsen. De bedrijfsbrand weer van Cindu was daar ter plaatse, omdat er een storing was in een van de ketels. Hier door liep de temperatuur van het toestel onbeheersbaar hoog op en ontplofte de zaak. Brand weercommandant Ernst sluit menselijk falen niet uit. Lange tijd was er weinig bekend over de samenstelling van de rook, die de horizon in een groot deel van Holland verduisterde. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 man is opmerkelijk, omdat het huidige PvdA/CDA-kabinet bij zijn aantreden juist besloot tot afschaffing van de zogenaamde medicijn-knaak: ziekenfonds verzekerden moesten tot die tijd voor ieder recept een rijksdaal der uit eigen zak bijbetalen. Uit de notitie blijkt dat Simons forse financiële tegenvallers moet verwerken. Hard ingrijpen is onvermijdelijk, aldus de staatssecretaris. „Niet kan wor den ontkomen aan het inzetten van zware en moeilijke maatre gelen." Ook op andere punten is invoe ring van eigen bijdragen nodig, vindt Simons. Hij herhaalt zijn standpunt dat, met ingang van 1994, verzekerden moeten gaan meebetalen aan fysiotherapie. Ook 'dure' tandheelkundige in grepen, zoals kronen en bruggen, zouden met ingang van die da tum voor eigen rekening moeten komen. Daarnaast bepleit Simons een verdrievoudiging met ingang van volgend jaar van de eigen bijdrage voor de psychotherapie. Die moet omhoog van 2,50 naar 10 per behandeling. Dat kan volgens destaatssecretaris best, omdat de eigen bijdrage in deze sector sinds 1968 niet is verhoogd. Ook voor hulpmidde len (steunkousen, hoorappara- ten) moeten mensen wellicht meer uit eigen zak gaan betalen. Simons kondigt verder met in gang van 1 januari een korting op de budgetten van de zieken huizen aan. Op die manier wil hij de overschrijding van de budgetten in 1990 en 1991 - ge schat op minimaal 65 miljoen - ongedaan maken. Bovendien wil hij met een derge lijke korting ziekenhuizen straf fen, die treuzelen met hun decla raties. In totaal hadden de zie kenhuizen eind 1991 nog voor 1,7 miljard aan nabetalingen uitstaan. De bewindsman wil nu een termijn vaststellen waarbin nen ziekenhuizen de eindafreke ning moeten hebben opgemaakt. Simons wil verder meer werk maken van de beddenreductie. Zijn ministerie heeft geconsta teerd dat een aantal provincies daarvan nog te weinig werk maakt. Hij wil de provinciebe- ze krijgen nog even respijt om de plannen in de praktijk te bren gen. Doen ze dat niet, dan grijpt Simons zelf in. Daarnaast kan verlaging van de norm voor het aantal ziekenhuisbedden per honderdduizend inwoners nog geld opleveren. De medisch specialisten worden door Simons ook flink onder handen genomen. De kosten van specialistische hulp vallen dit jaar waarschijnlijk 300 miljoen gulden duurder uit dan afge sproken. De staatssecretaris is daar uitermate ontstemd over. Enigszins bitter constateert hij dat van de vrijwillige afspraken met specialisten over kostenbe heersing niets is terechtgeko men. „Aangenomen moet wor den dat die afspraken voortijdig sneuvelen." Simons vindt daarom dat de overheid met ingang van vol gend jaar het budget voor de specialistische hulp weer van bovenaf moet opleggen. De tandartsen, goed voor een overschrijding van 70 miljoen, staat iets soortgelijks te wach ten. Deze beroepsgroep krijgt nog wel de tijd vrijwillige af spraken te maken over het te rugdringen van die overschrij ding. Mocht dat niet lukken, dan zal de staatssecretaris ook in deze sector niet nalaten in te grijpen. (ADVERTENTIES) Vrijwel zeker wordt het De "dag begint zonnig, Qejel de avond kan i de warmete dag van deze week. aan komt er «neer bewolking, een onweersbui losbersten. -{Parijs - Franse vrachtwagenchauffeurs hebben gisteren de-!- meeste blokkades opgeheven. Van de meer dan 150 barricades die de afgelopen negen dagen zijn opgeworpen, waren er gis teravond nog maar enkele over. Het verkeer op de autowegen verliep over het algemeen in het hele land zonder problemen. De ANWB adviseert mensen die naar Frankrijk gaan vooral over de snelwegen te rijden; de ver sperringen die er nog zijn, zijn voornamelijk op de provinciale wegen te vinden. Wel wordt automobilisten aangeraden nog extra proviand en voedsel mee te nemen. De ontruiming van de blokkades volgde op een oproep van het Nationaal Verbond voor het Wegvervoer en na nieuwe ont ruimingsacties van de politie. Het omstreden puntenrijbewijs is niet van de baan. Maar de re gering heeft wel enkele andere toezeggingen gedaan. Zo is er voorlopig geen sprake van snelheidscontroles met be hulp van de tachograaf, die in elke vrachtwagen registreert hoe hard er in een week gereden is. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank heeft de 39-jarige hoofdver dachte J.H. uit St. Willebrord voor gijzeling van twee mede werkers van Florenta Trading en voor vuurwapenbezit ver oordeeld tot een werkstraf van 240 uren en Zes maanden voorwaardelijk. Onze uitverkoop start VANDAAG om 09.00 uur Breda - Grote Markt 10-12 Elke zaterdag tot 6 september zijn er prachtige prijzen te winnen met Totaal meer dan 50.000 aan prijzen Zijn 40-jarige b'roer M.H. kreeg 210 uren werkstraf en vier maanden voorwaardelijk opge legd en zijn 60-jarige vader 180 uren werken zonder betaling en ook vier maanden voorwaarde lijk. De eis tegen J.H. luidde achttien maanden en tegen de twee ande ren twaalf maanden, waarvan bij alle drie zes maanden voor waardelijk. De rechtbank was het niet eens met de verdediging dat er geen sprake is geweest van vrijheids beroving, maar van afpersing van 175.000 gulden. Dat bedrag had J.H. via de Duitse beleg gingsmaatschappij Florenta Tra ding verspeeld. Volgens de rechtbank zijn de twee wel tegen hun zin vastge houden. Zij hebben te horen ge kregen dat zij gedood zouden worden als het geld niet terug betaald werd. Om die dreiging te kunnen waarmaken moet je iemand wel vasthouden, aldus de rechtbank. Zij vindt gijzeling op zich een zeer ernstige misdaad. Toen de ware toedracht bekend werd, kwam deze gijzeling in een an der daglicht te staan. Van onze verslaggever Cees Maas Philippine - In het mossel dorp Philippine zijn gisteren de eerste Zeeuwse mossels op Zeeuwse bodem geserveerd. Het Belgische Assenede ser veerde eergisteren al de nieuwe Zeeuwse en maakte in de Belgische pers met veel jolijt gewag van deze 'pri meur'. Zowel in Assenede als in Philip pine wierp de extreem hoge mosselprijs een schaduw over de feestelijke gebeurtenis. Handelaren en restaurateurs klagen dan ook steen en been. Toch kost een portie Zeeuwse mossels (1,7 kilo) in Philippine de klant 32 gulden, en dat is slechts drie procent duurder dan vorig jaar. Restaurateur Frank Wiskerke verklaart die geringe verhoging door te stellen dat de mosselhan delaren en de restaurateurs de recente prijsverhogingen niet helemaal doorberekenen, in de hoop dat de markt niet bederft. Ze hopen dat de inkoopsprijs de komende weken zal dalen. Toch werd gisteren buitenge woon somber gedaan over de prijsontwikkeling. In de pers, op de radio, de Belgische kranten en bezoekers van de mosselda- gen, ze klaagden steen en been. 'Mossels zijn duurder dan de beste ossehaas', 'kaviaarprijzen' en 'voor Jan Modaal zijn ze on betaalbaar'. Ach en wee alom, maar feitelijk liggen de zaken anders. De hoogte van de nieuwe prijs is zeer betrekkelijk. Jarenlang werden mossels voor een zeer lage prijs geserveerd, voor am per twee tientjes kon je je buik rond eten, geen ander vis- of vleesgerecht van die kwaliteit en kwantiteit kon tegen die prijs op. Mossels, dat was goedkoop en veel eten. Iedereen wist dat. Ze ven jaar geleden kochten de res taurateurs de mossels in voor 1,75 gulden de kilo, en .serveer den ze voor twintig gulden. Gou den tijden voor restaurateurs en handelaren. Nu zijn de marges aanmerkelijk krapper. De veilingprijs van de eerste partijen, kwaliteit goud- merk, de eerste soort, schom melde rond de vijf gulden. Vorig jaar steeg de prijs in de restaurants naar -drie tientjes, iedereen klaagde, de mensen wa ren gewend aan de lage prijzen, maar de restaurants in Philip pine trokken niet minder bezoe kers. „Ga maar naar elk wille keurig restaurant en bestel maar iets anders dan mossels, Vijf tientjes voor een avond eten ben je zo kwijt", zei Wiskerke vorige week in Yerseke. En de vergelijking met ossehaas gaat ook mank. In Philippine krijg je 1,7 kilo mossels waar dan zes tot zeven ons visvlees van uitstekende kwaliteit van overblijft. Een goede ossehaas van meer dan een pond in een restaurant is nogal wat prijziger dan 32 gulden. Jan Modaal zal blijven komen, want drie tientjes voor een avond eten heeft hij er voor over, ook als er twee gulden op die prijs gaan, is de verwachting in Philippine. De eerste mossels in Philippine hadden gisteren een visgewicht van 31,5 procent, wat hoog is 'voor de eerste oogst. De oorzaak van de goede kwaliteit ligt aan het goede weer dit voorjaar. In de winkels zal de prijs voor een kilo mossels, afhankelijk van de kwaliteit, schommelen tussen de acht en de veertien gulden. i I Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra- I veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. I De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt j de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: Postcode: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro...... 82.20 maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr - Plaats: - In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij hët eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze- n. gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1