ilonnebaden anno 1992 nauwelijks gevaarlijker port Iken woning vormt vaak de beste manier van bezitsvorming verdienste Rode Kruis jort kaartingen wijzer CONSUMENT elg met drugs ingehouden ïotor zonder sluiddemper leisje gewond «j ongeval ïolitie ontdekt Gestolen video's Bodem Risico's MEDISCHE RUBRIEK EG-richtlijn babyvoeding moet vele levens sparen Van de Oosterse markt MODEY!§ü Luchtige vakantiekledij *iw<^«'wvvv»y##» 'p*f»**f*vwM [STEM MAANDAG 29 JUNI 1992 ust. de gemeentepolitie ge. De schade was gering 1 bk de aan de Axelse dam bande bloembak moest het Jtgelden en werd omverge- neuzen - De gemeentepo-l tie van Terneuzen heeft za-| dagavond M. Y. uit Loke-| i (B) aangehouden. De man| eek in het bezit te zijn vanf |n kleine hoeveelheid verdo-1 Inde middelen. Het spul! ferd in beslag genomen en Jgen Y. is proces-verbaal op-1 Imaakt, waarna hij weer op lije voeten werd gesteld. ^rneuzen - M.M. uit Graauw I gistermorgen door de neentepolitie van Terneu-'j In geverbaliseerd. De man |ed op zijn motorrijwiel over Schoolweg in Terneuzen. ordat het voertuig niet was 1 |>orzien van een geluidsdem-1 veroorzaakte dat een j horme geluidsoverlast. M. fijgt nu twintig dagen de I jjd zijn voertuig rijtechnisch j orde te maken. flissingen - De 11-jarige B.P. kt Vlissingen werd zaterdag lij een verkeersongeval op de "tuidbeekseweg in haar /oonplaats gewond. Het tieisje stak met haar fiets llotseling de weg over en lerd daarbij aangerden door j Jen personenauto bestuurd ■oor M.E. uit Vlissingen. Met1 «vee gebroken benen werd ■et kind per ambulance over- lebracht naar het streekzie- |enhuis Walcheren in haar onplaats. 'lissingen - De gemeentepo- |tie van Vlissingen trof zater- agnacht op de Bonedijke- Jtraat in de Scheldestad een festelbusje aan waarin zich anmerkelijk veel video-ap- laratuur en een televisie Verd ontdekt. Bij verhoor van |e twee inzittenden, I.P. (28) R.K. (23) beiden uit Am- Jterdam kwam aan het licht lat ze de spullen hadden ge teeld van de 27-jarige Vlis- [inger G.L. Die had de appa- atuur vorige week gestolen lit een woning aan het Tou- 'enhoofd in Vlissingen. Ver ier had L. vrijdagnacht een ian de Hogeweg staande per- |onenauto ontvreemd. Hier- nee was hij naar Amsterdam ereden en had de beide foofdstedelingen daar ont- oet en ingelicht over de buit. Volgens de politie liende de apparatuur als een aanbetaling van L. aan P. om aet bezit te komen van drugs. e jubilaris heeft een lange staal an dienst. Ze meldde zich in 953 kort na de watersnood aan,] 1958 ging ze voor de eerste .eer mee een week varen met edlegerige patiënten die met de lulp van veel vrijwilligers zo een corte vakantie op het water kre [en. Van Wijck, in het dagelijks even werkzaam in ziekenhuis De Honte in Terneuzen, is N niddels hoofd van de vrijwilli- [era in de huishoudelijke dienst, loe zeer haar collega's haai verk waarderen blijkt uit het innen bord met inscriptie dat; zij vrijdagavond kreeg. „Lia va" Vijck was al honderd keer vanl ïuis, als vrijwilligster met de loot van het Rode Kruis, w1) vensen je nog heel veel vaarple- :ier met de MMS Henry Dunant •n gefeliciteerd van je collega s lit het Zeeuwse land." - Café 't Centrum, 14.30 u- schieting. LAMS WAARDE - Café de Lamsoren, 14 u. vlees- kaarting. DE KLINGE - Café De Statie, 15 u. schieting- 't Westeinae, i_,ewedorp; 6. com binatie Van Boven-Van Klooster, Nieuwdorp; 9. Vc Maldegem, Heinkenszand; 10- Traas, Lewedorp. Bak-Arnoldi. Uitslag wedstrf voorjaarscompetitie: 1. Keem Koek, 2. Van Waterschoot-ZW telé, 3. Colsen-Van Looy. uis kopen niet uitstellen lorWim van der Kleijn - Veel mensen be bouwen 'sparen' als een •:ingplank naar een eigen jjs. In perioden van lijsstijgingen op de hui- larkt betekent uitstel de aankoop echter dat it spaarresultaat daar- ir uitgehold wordt. pin 1985 had besloten direct popen, zou voor een 'gemid- huis ca. 140.000 hebben leien neertellen. Momenteel Jstzo'n huis al bijna 190.000! leen al om dit verschil goed te |ien zou sinds 1985 ƒ500 per ind tegen 7% rente moeten ji gespaard! lïïrioden van prijsstijgingen is j: ripen van een huis daarom pauw een betere manier van ptsvorming dan sparen, al- svoor degenen die in elk ge il een huis willen kopen. En zijn er heel wat, gezien de mgstelling voor een eigen s op dit moment. De nieuw- kiw van huizen floreert daar- Tor: 65% van alle nieuwe hui- lis een koopwoning. En op de [irkt van bestaande huizen ver- kopers zich dermate, dat |t eerste kwartaal van dit jaar prijsstijging van gemiddeld |j'i te zien gaf ten opzichte van ^eerste kwartaal van 1991. Zo p waren de prijzen sinds fIS niet meer gestegen. leculatief :r de huizenprijzen wor- des te dringender wordt de waar de top ligt. Zo be- Ikte de naoorlogse 'boom' op f huizenmarkt in het tweede (isrtaal van 1978 een voor ve- i verrassend einde. Een ge- lldeld huis dat via NVM-ma- ■iiars werd verkocht, kostte Ja ƒ208.000. In nauwelijks k: jaar tijd daalden de prijzen gemiddeld ƒ136.000 in het «84 VRIJSTAANDE VILA'S MET GARAGE MAVRU$TfifiND GESCHftKElDSWOSINCeN r01608 - 33000 l f/.ntl BAX Makelaardij Etten Leur sselman ff Wie een huis kooptontloopt de almaar doorgaande stijgingen van de huurprijs. eerste kwartaal van 1982! Tot eind 1985 schommelde ae ge middelde prijs toen tussen ƒ136.000 en ƒ143.000. Dit de monstreert dat eigen woningbe- zit wel degelijk ook een specula tief karakter heeft. Er zijn echter belangrijke ver schillen met de jaren zeventig. Zo zijn de huurronden steeds door blijven gaan, ook al was de inflatie laag. Een huur van 500,- in 1978 is daardoor per 1 juli a.s. minimaal ca. ƒ877,- ge worden. Een stijging met 75%! En de komende jaren lijken de huurstijgingen zelfs nog harder te gaan. Wie een huis koopt, ontloopt een dergelijke forse stijging groten deels en dat is momenteel een van de drijvende krachten ach-. ter de kooplust op de huizen markt. Tegelijk betekent die voortdu rende huurstijging dat de risico's van forse prijsdalingen voorlo pig nog beperkt zijn. Naast be leggingsobject is het eigen huis ook gebruiksvoorwerp. Naar- - FOTO DE STEM BEN STEFFEN mate de huren gemiddeld hoger zijn, zal ook de 'bodem' op de huizenmarkt hoger liggen. Een prijsval naar het niveau van be gin 1982 lijkt daarmee vrijwel uitgesloten. En op lange termijn zullen door de steeds maar stij gende huren ook de huizenprij zen uitkomen op steeds hogere toppen. De kans dat het naoor logse prijsrecord van ƒ208.800 wordt gebroken is daarom ook nu uiterst reeël. Een belangrijk element in de prijsschommelingen op de hui zenmarkt is dat die eigenlijk on interessant zijn voor zittende eigen-huisbewoners. De prijs speelt slechts een rol op het mo ment van aankoop en bij ver koop. En ook dan eigenlijk al leen maar als de koper uit een huurhuis komt en de verkoper naar een huurhuis vertrekt. Zo lang aan- en verkoop binnen de eigen-woningsfeer blijft, is het lood om oud ijzer: de prijzen van alle huizen gaan immers in prin cipe in dezelfde richting. Het grootste financiële risico voor kopers van een huis is dan ook dat ze de hypotheek niet meer kunnen betalen en-de hui zenprijzen zo ver gezakt zijn dat bij gedwongen verkoop een rest schuld overblijft. En de prijsont wikkeling van huizen, op korte termijn bezien, blijft speculatief. Maar het risicovan financiële problemen hebben kopers in eigen hand door geen lasten op zich te nemen die moeilijk te dragen zijn. Dat geldt vooral voor de eerste jaren na aankoop. Want naarmate de jaren vorde ren wordt het inkomen meestal iets ruimer, waardoor de min of meer gelijkblijvende hypo- theeklasten steeds makkelijker te betalen zijn. Op lange termijn betekent het kopen van een huis echter dat langs drie wegen bezit wordt op gebouwd: 1) door aflossing op de hypo theek; 2) door besparing op woonlas ten (ten opzichte van huren); 3) doordat de waarde van het huis gemiddeld op een hoger ni veau komt. Als gevolg van de eerste twee punten ontstaat bovendien meer ruimte om te sparen. Meer ruimte ook dan wanneer al die tijd een huurhuis was bewoond. Na de grond, de lucht en het water lijkt nu ook de zon niet puur natuur en dus ge- I zond. Door een gat in de be- I schermende ozonlaag, zo'n 1 dertig kilometer boven onze I doofden, dreigt de zon ons nu I met een overmaat aan kanker verwekkend UV-licht te be- I sproeien. I Op een recente zonnige zon- brak er aan de Engelse I stranden zelfs een lichte pa- I niek uit vanwege een ver- I meend gat in de ozonlaag bo- 1 sen het Europese continent. I Ouders waren ervan overtuigd dat hun badende kroost snel- dan normaal verbrandde loader de anders zo koeste rende stralen van de zon en I meldden zich massaal bij de I dokter. 1 Hoe reëel is dat alles? Hoe ge vaarlijk is de zon? Dat gat in I de ozonlaag boven Europa be stond helemaal niet. Nog in fe- I óruari van dit jaar had een 1 Amerikaanse NOAA-satelliet oen gigantisch gat gezien met Engeland als centrum, maar t bleek later op een meet- I 'out te berusten. Vulkaanuit- I 'arstingen - zoals op de Filip- I Pijnen - hadden de metingen I jerstoord en met die Engelse I Hnderen was dus niets bijzon- I ders aan de hand. "kiel dat men zich geen zorgen maakt. De ozonlaag lijkt dun- I oer te worden en daardoor zal meer UV-licht onze aardkorst eiken. Dit kan inderdaad 'en tot het méér voorko- I men van huidkanker. Maar als dat zo is, dan zullen de gevol- 8® pas over 20 tot 50 jaar dui- I delijk worden. I En als die duidelijk zijn, dan zaihet gaan om een doorgaans tamelijk onschuldige huidkan- ter die heel goed te behande- «n is. Want bij de 380 mensen I ,e jaarlijks aan huidkanker 'erven gaat het meestal om "tl soort huidkanker die nau- I ®e'ijks wordt veroorzaakt I r een overmaat aan zon. jaar krijgen 15.000 mensen ™'dkanker. Je hebt er grof- twee soorten van. De ene fjwt manifesteert zich als een 1 'n. bolvormig en glazig jbeltje dat heel langzaam j dan wel een rood knob- s of een hardnekkig 'weertje en dan vooral op Veelvuldjg door de zon besche- inen plekken als gezicht, lip- i 5®. oren, nek en de rug van I i-hand. ;2e huidkanker komt verre- i *eS het meeste voor (onge- Veer bij 14.000 van de 15.000 door Jan Paalman nieuwe patiënten per jaar), maar is, omdat het zelden uit zaait, in 95 procent van de ge vallen heel goed te genezen. De oorzaak van deze kanker is het Ultra Violette licht van de zon. Daar heb je - tenminste op aarde - ook twee soorten van: UVA en UVB. Het UVA- licht is tamelijk onschadelijk, je wordt er wel bruin van maar je zult er je niet gauw aan branden en bovendien krijg je er niet snel huidkanker van. Dat ligt anders met UVB. Dit licht laat je dan wel snel bruin worden, maar het veroorzaakt snel zonnebrand en op de lange duur neemt bij uitge breid zonnebaden de kans op huidkanker fors toe. Overi gens is dit precies het licht dat door een intacte ozonlaag voor een belangrijk deel wordt weggefilterd. Een veilige dosis UVB bestaat niet: hoe meer UVB hoe meer huidkanker. Dit geldt vooral voor mensen die wel verbran den, maar hooit bruin worden, typische Noordeuropese types met een tere sproetige huid van 'melk en honing', blauwe ogen en blond of rossig haar. Eraan onttrekken kun je je niet. Wie buiten werkt, loopt jaarlijks 300 eenheden UV- licht op, werk je vooral binnen dan ligt dat op zo'n 100 eenhe den. Een zonnevakantie van drie weken in Zuid-Europa is goed voor 100 eenheden extra en elke keer in zo'n tostie-ijzer liggen telt daar 10 tot 20 een heden bij op. Deskundigen ra den aan om de extra hoeveel heid straling (zonnebank plus vakantie) te beperken tot zo'n 100 eenheden per jaar. Hoe doe je dat nou in een tijd waarin de mode bruin is? Je kunt in ieder geval 'verstandig' zonnen, vooral voor kinderen is dat belangrijk. Wen de huid geleidelijk aan de zon (voor- bruinen in zonnebanken met 'veilige straling' geeft geen ex tra bescherming tegen zonne brand!). Ga niet in de zon zit ten als die op zijn hoogst staat en bak niet urenlang bruin. Kinderen moeten bij het spe len bijtijds wat aantrekken en baby's en kleine kinderen zijn met een zonnehoedje beter af. Hoe hoger de factor van een zonnebrandcrème, hoe meer bescherming: factor 10 bete kent dat het 10 keer zo lang duurt voordat er zonnebrand optreedt, maar zwemmen en zweten brengt die bescher mende werking snel terug. En, belangrijk, vindt u iets raars op de huid, dan kunt dit het beste aan de huisarts laten zien. Echt gevaarlijk is het maligne melanoom, de op hol geslagen moedervlek. Deze vorm van huidkanker komt niet zo vaak voor, zo'n 1500 keer per jaar, maar eist wel het leeuwedeel van het aantal dodelijke slachtoffers op. Het melanoom kan uit een moedervlek ont staan, of 'zomaar' op een voorheen blanke plek, bij vrouwen vaak op de benen, bij mannen juist op de romp. Aanvankelijk gedraagt hij zich tamelijk tam, groeit niet in, verspreidt zich niet door het li chaam. Maar op een kwaad moment kan hij in de huid in groeien en is dan in zijn kwaadaardigheid bijna niet meer te stuiten door zijn snelle en dodelijke uitzaaiingen overal in het lichaam. Dus als een moedervlek groter of dik ker wordt, van kleur verschiet, een rafelige .rand krijgt, bloedt of zweert, dan is het erg ver standig om de moedervlek -' FOTO ANP eens aan de dokter' te laten zien. Maar merkwaardig genoeg wordt deze veel bruin pigment bevattende kanker niet of nau welijks veroorzaakt door een overdaad aan zonlicht. In een overzicht van mogelijke oorza ken (want wat precies de oor zaak is, is nog steeds niet dui delijk) komt zonlicht op de vijftiende en laatste plaats. Men denkt, maar zeker weten doet men niet, dat niet de to tale hoeveelheid zonlicht, maar het aantal keren van ern stige verbranding van invloed is op het ontstaan van deze kanker. De beste bescherming tegen het melanoom is dus een snelle gang naar de dokter en een zo spoedig mogelijke be handeling. Over het veilig gebruik van zonnebanken heeft de Stich ting Consument en Veiligheid een gratis brochure uitge bracht. Die kunt u bestellen via Postbus 5169, 1007 AD Amsterdam, of door te bellen naar 06-0220220. Voor meer informatie over huidkanker kunt u terecht bij de Neder landse Kankerbestrijding. De gratis brochure 'Huidkan ker...wat u zelf kunt doen' kunt u bestellen op het adres Sophialaan 8, 1075 BR Amsterdam. De Neder landse Kankerbestrijding heeft ook een kosteloze informatielijn: 06-0226622. Amsterdam - De nieuwe EG- richtlijn over de export van babyvoedsel stelt strenge eisen aan de samenstelling en etikettering van dit produkt. Onder meer moet de ge bruiksaanwijzing zijn gesteld in een taal die in het land van verkoop wordt begrepen. Meer dan duizend organisaties, geleid door het Internationaal Actienetwerk voor Babyvoeding (International Baby Food Action Network) hadden bij de EG op zo'n strenge richtlijn aangedron gen. De nieuwe regels zijn van belang omdat de groeiende afzet van in dustriële babyvoeding, die ten koste gaat van borstvoeding, met name in de Derde Wereld de sterftekans van zuigelingen ver groot, volgens het VN-Kinder- fonds Unicef, tot het vijfentwin- tigvoudige. De Nederlandse Werkgroep voor Medische Ontwikkelingssamen werking (Wemos) noemt de defi nitief goedgekeurde richtlijn 'ongebruikelijk' omdat deze be trekking heeft op produkten die EG-fabrikanten exporteren naar niet-EG-lidstaten, iets waar de Gemeenschap in het algemeen niet graag toe overgaat. Dat het er toch van is gekomen, is vooral te danken aan de inzet van de Britse en Nederlandse regering. „Pronk heeft zijn werk goed ge daan", aldus Bas van der Heide van Wemos. Unicef heeft becijferd dat we reldwijd 1,5 miljoen kinderle vens gespaard kunnen worden als de trend naar flesvoeding in plaats van borstvoeding gekeerd kan worden. Kunstmatige voe ding is vooral zo schadelijk om dat het water waarin het poeder moet worden opgelost vaak ver ontreinigd is. Het Actienetwerk voor Babyvoe ding liet bij monde van Patti Rundall weten 'zeer verheugd' te zijn. „Het is een schande dat Europese bedrijven zo lang de kans hebben gehad om hun win- 1 sten vóór de gezondheid van kinderen te laten gaan". Door Marijke Prins Een bezoek aan de Oosterse markt in Beverwijk, die iedere za terdag en zondag plaatsvindt, is een leuke dagtrip wanneer va kantie in eigen land wordt gevierd. De fabriekshallen waar de markt wordt gehouden, zien er van buiten even saai uit als ze van binnen spannend zijn. Eenmaal door de deur waan je je in een oosterse soek. Voor de rijen kramen liggen kruiden in kunstig gevormde to rens uitgestald, peulvruchten en andere droge waren worden uit tonnen en zakken opgeschept en er zijn allerlei andere exo tische artikelen te koop, zoals stoere aardewerken, stoofscho tels met een konische deksel (tahina's). Je kunt er de ingrediën ten kopen voor een heerlijk broodje kebab met saus (die ook wordt geserveerd in een van de vele mini-restaurants tussen de kramen). Je kunt de ingrediënten natuurlijk ook aanschaffen bij de plaatselijke islamitische slager. Voor vier personen Voorbereidingstijd: 15 minuten Bereidingstijd: 20 minuten Voor het gehakt: 400 ons runder- of lamsgehakt V2 kleine rode paprika V4 verse groene peper 2 eetlepels peterselie 1 verse teen knoflook Vi theelepel paprikapoeder V2 theelepel gedroogde oregano 1 mespunt komijnpoeder zout naar smaak Voor de saus: 4 eetlepels mayonaise 4 eetlepels yoghurt (van het type biogarde) V2 theelepel gedroogde munt of 1 eetlepel verse Vï theelepel knoflookpoeder zout en peper naar smaak Verder: 1 Turks plat brood of 8 kadetjes 4 rijpe tomaten Vt krop ijsbergsalade 1 middelgrote ui in flinterdunne ringen gesneden Ontdoe de paprika en peper van zaadlijsten. Snij de ingrediën ten voor het gehakt zo fijn mogelijk. Meng ze door het gehakt en draai hiervan zo'n 16 kleine, wat afgeplatte balletjes en leg ze op een bakplaat. Zet de grill van de oven aan (als je die niet hebt kan het ook, maar dan duurt alles wat langer). Zet de plaat onder de grill en laat de balletjes in ruim 15 minuten goudbruin Worden. Maak ondertussen de saus. Meng mayonaise en yoghurt tot een gladde massa en breng deze op smaak met mint, knoflookpoe der, lekker wat vers gemalen zwarte peper en een snufje zout. Snij de tomaten in ferme plakken, de ijsbergsla in dunne repen en de ui in flinterdunne ringen. Het brood wordt in handige stukken gesneden en doorgesneden om het te vullen met een combi van balletjes, tomaat, sla en ui, overgoten door de milde saus. Door Carla Wijnstroot Wat de mode be treft zijn we in een tijdelijke impasse geraakt. Dat wil zeggen: alleen de meest fanatieke modevolgers zijn zich nu gretig aan het oriënteren op de nieuwe najaars collecties (die hier en daar al in de winkels verschij nen), maar de meeste mensen zijn momenteel meer geïnteresseerd in vakantiekleren. En het plezierige van het winkelen in deze tijd van het jaar is dat er al veel prijskaartjes flinke kortingen laten zien. Dat pakt straks lekker in. Praktisch moeten ze zijn, die vakantiekleren. Maar vooral ook leuk. Want je bent in een goede stemming, je hebt de tijd aan je zelf en je wil best een beetje opvallen. Dus: een flaneerjurk mee. Een beetje bloot, maar ook weer niet tè, want je wil ook nog wel een restaurant, museum of kathe draal kunnen bezoeken. En je wil tijdens de lange ver moeiende reis in de auto geen belemmeringen of knellende dingen om het lijf. Het katoentricot 'slobber jurkje', dat deze zomer overal zo'n furore maakt, heeft wat dat betreft mijn hart gestolen. Nou ja, echt slobberig is het model ook weer niet, maar wel bijzonder comfortabel: nergens te strak, nergens in gewikkeld qua sluitingen, zelfs schoudervullingen mo gen achterwege blijven. Een los aangerimpeld of geplooid rokdeel aan een min of meer aangesloten lijfje, de lengte speelt een beetje met de stijb kuitlang en landelijk, of meisjesachtig kort boven de knie. Marine, rood en zwart zijn favoriete kleuren, streep jes, stippeltjes en zowel kleine kriebeldessins als uit bundige exotische patronen ook. Leggings worden zo ongeveer bij bosjes ingekocht en wie regelmatig over de Neder landse markten loopt, kan er nauwelijks omheen. Van aan vankelijk sportief bedoeld modeverschijnsel voor ranke benen is de legging nu ver- I TEKENING KATINKA HOFSTEDE worden tot algemeen 'goed' voor groot en klein, dik en dun. En van de weeromstuit dragen kritische modelief hebbers al weer broeken met soepele, wijde pijpen. Het is maar nèt van welke stijl je houdt: een los mannenover- hemd of big size t-shirt over een legging, of een tricot ka- misooltje (een ouderwets on derhemdje) of een katoentri cot body met een wijde broek. En dan het multi-functionele badpak: het mag nog een toe val zijn als de meeste mo dieuze modellen deze zomer nog te water gelaten zullen worden. Zwemmen en zonnen doen de meeste vrouwelijke vakantiegangers toch in hooguit een slipje. Maar met zo'n fraai gesneden badcrea- tie, met voorgevormde en vaak rijkelijk bewerkte cups en modieus brede schouder banden zorg je dat je vakan tiegarderobe daar omheen past: rokje, shorts, pareo (zo'n grote, op verschillende ma nieren om te knopen heup sjaal) eti lange broek. Toppunt van luxe-gevoel en deze zomer heel redelijk van prijs: gewassen zijde: Op de warmste dagen van het jaar in een flinterdun laagje, waar de wind verkoelend doorheen speelt, op de huid gedragen en tijdens de vakantie even tueel met een scheutje sham poo gewassen. Kletsnat opge hangen, binnen de kortste ke ren droog en redelijk glad trek je zo'n zijden hemd of topje zo weer aan.

de Stem | 1992 | | pagina 7