Bezwaar tegen plannen De Rijke Belastingaanslagen gemeente Hontenisse niet vroeger de deur uit Sfeervol jubileiimweekend Eendracht Maakt Macht Minder druk tijdens evenementenmiddag in Ter Schelde POLITIE RAPPORT Eigen wonir DAG KLAPPER DUIVEN spori Zonneba Principiële bezwaren Welzijnsraad Sas tegen verlenen hinderwetvergunning J. de Kind winnaar van provinciale wedvlucht Medaille van verdienste voor jubilaris Rode Krui DE STEM ZEELAND MAANDAG 29 JUNI 1992 Giftig Werktijden Automobilist uit Yerseke gewond Leuke spelletjes bij zeskamp Nieuw-Namen Wieleltoerist verstevigt leiderspositie Botsing Vernieling Automobilist onder invloed Vernielingen personenauto's Vuilnisbakken in brand Belg met drugs aangehouden Motor zonder geluiddemper Meisje gewond bij ongeval Politie ontdekt gestolen video's de stem Speculatief SCHIETINGEN KAARTINGEN Van onze verslaggever meente is afhankelijk van de gegevens missiei indien de belastingaanslagen niets. over de dalinff van dp rPnrpspntatiPkns Kloosterzande - De inwoners van ll^Svan'het^ar bZen en eerder de Uitg3an' - De commissie adviseerde B 1f bi' het ten van de gemeente Onder de Sg a» Hmtmioco Wümn eerste maanaen van net ]aar Dmnen en aaneaan van nieuwe eeldlemneen i«...i Van onze verslaggever Kloosterzande - De inwoners van de gemeente Hontenisse blijven hun belastingaanslagen van de ge meente rond april in hun brieven bus vinden. B en W zien geen kans de belastingaanslagen vroeger de- deur uit te krijgen. Ook bij het versturen van de aanslagen voor de onroerend-goedbelasting is nauwelijks tijdwinst te boeken. De ge meente is afhankelijk van de gegevens van het kadaster. Die komen pas in de eerste maanden van het jaar binnen en dan moeten ze nog worden verwerkt. Dit beelde schetsen B en W van Honte nisse aan de raad in een reactie op het onderzoek van de commissie financiën naar de jaarrekening van 1991. Honte nisse hield in 1991 ruim drie ton over. Een prestatie in vergelijking met het jaar daarvoor toen de gemeente in de rode cijfers belandde. Er valt nog meer (rentewinst) te halen, zo vond de com missie, indien de belastingaanslagen eerder de deur uitgaan. Uit het overzichtje van het college blijkt ook dat Hontenisse 40.000 gulden kwijt raakt aan een nader bodemonder zoek naar de verontreiniging in de Wal- soordensestraat. Die straat is in het ontwerp-bodemsaneringsprogramma van de provincie opgenomen. Op die lijst staat ook een oriënterend onder zoek naar de verontreiniging in de Ple vierstraat. Dat kost de gemeente echter niets. De commissie adviseerde B en W bij het aangaan van nieuwe geldleningen meerdere offertes aan te vragen. Maar die opmerking is volgens B en W over bodig. Het spreekt voor zich, zo reage ren B en W, dat er eerst op de kapitaal markt gezocht wordt naar de voorde ligste lening. Ook bij lokale banken wordt dan geïnformeerd, verzekert het college. B en W willen geen discussie aangaan over de daling van de representatiekos ten van de gemeente. Onder de leiding van burgemeester Steenkamp is Honte nisse aan representatiekosten minder kwijt dan in het tijdperk van Kessen, die een royalere hand had en Honte nisse in brede kringen onder de aan dacht bracht. Op de subtiele vraag van de commissie 'kan nadere informatie worden verstrekt over de lagere repre sentatiekosten', verwijzen B en W naar de kille cijfers. Van onze verslaggever Sas van Gent - De Stich ting Welzijnsraad Sas van Gent heeft principiële be zwaren tegen het verlenen van een hinderwetvergun ning aan firma De Rijke bv in Sas. Het gaat om een uitbreiding en wijziging van de inrichting voor de op- en overslag van brand bare en onbrandbare chemica liën en handelsgoederen. De stichting heeft inmiddels een be zwaarschrift ingediend bij het Sasse college van B en W. Een aantal bezwaren is op pa pier gezet. Het gaat de stichting met name om de plaats waar de op- en overslag van deze pro- dukten zullen worden opgesla gen. Volgens de stichting gaat het om zeer giftige en brandbare stoffen. Bezwaar bestaat er dan ook om de opslag plaats te laten vinden op een terrein dat ligt tussen twee woongemeenschap pen in Sluiskil en de Zandstraat. De Stichting wijst op Broomche- mie in Terneuzen die voldoende ruimte in huis heeft voor opslag. Daarom is het in de ogen van de samenstellers van het bezwaar- schrift vreemd dat wordt geko zen voor spreiding van risico's waarmee de woonkwaliteit van nog eens twee woongemeen schappen wordt aangetast. „Alleen het feit al dat er zulke giftige en brandbare stoffen in de naaste omgeving worden op geslagen en verhandeld doen het woonklimaat dalen," staat in het bezwaarschrift. Het geheel past volgens de Wel zijnsraad daarom niet in het plan van aanpak om het wonen en werken in de Kanaalzone be ter op elkaar af te stemmen. „Het bevreemdt ons dan ook ten zeerste dat juist voor deze plek wordt gekozen terwijl er een po tentieel aan industriegebieden ligt in de Kanaalzone waar zon der, of in ieder geval met minder risico's deze activiteiten kunnen plaatsvinden." De stichting wijst ook op het transport van de gevaarlijke stoffen. Naast de weg wil de firma in de toekomst ook van het spoor gebruik maken. Hieruit concludeert de stichting dat het risico van gevaarlijke stoffen zo wel over de weg als over het spoor alleen maar zal toenemen en dat is onaanvaardbaar. Als de gemeente toch een hin derwetvergunning in overweging neemt, wil de Welzijnsraad in de voorschriften zien opgenomen dat opgeslagen stoffen vooraf worden gemeld. Ook wordt be zwaar gemaakt tegen de werktij den van 6.00 tot 22.00 uur in verband met lawaaioverlast voor de woongemeenschappen. Ver- .der vindt de Stichting een goede afscherming van het terrein op zijn plaats, omdat opslag van containers een niet zo'n fraai ge zicht is voor de mensen die in de buurt wonen. Naast de geformuleerde bezwa ren heeft de Welzijnsraad ook een aantal vragen. Zoals wat er gebeurt met de stoffen die in een verzamelput terecht komen en wat er gebeurt bij brand als met veel water giftige stoffen worden 'neergeslagen'. De stichting vraagt daarom of de grootte van de opvangmogelijkheid vol doende is om stof en water op te vangen. Van onze correspondent Osscndrecht - De Belg W.S. wo nende te Yerseke is vrijdagnacht omstreeks 3.00 uur zwaar ge wond geraakt op de Putseweg in Ossendrecht ter hoogte van Ja- gersrust. Hij botste onder in vloed links van de weg met zijn auto tegen een boom. S. kwam van de richting Putte. De brandweer van Ossendrecht en Bergen op Zoom hadden meer dan een uur nodig om hem uit zijn totaal verhakkelde auto te halen. W.S. had zware verwon dingen aan beide benen en is per ambulance naar het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom vervoerd. Het jubileumconcert van Eendracht Maakt Macht werd een succesvol feest foto de stem cor j. de boer Van onze correspondente Koewacht - Een stralende zon en veel muziek maakte het jubileumweekend van de Koewachtse harmonie Eendracht Maakt Macht (EMM) tot een ongekend succesvol feest. „Je hoort ons niet klagen, even dachten we dat het jubileum concert wat minder belangstel ling zou trekken vanwege de finale van het Europees voet balkampioenschap, maar nee hoor, de feesttent zat aardig vol en het publiek was heel ge mengd samengesteld, jong en oud was aanwezig om het 90- jarig bestaan van de harmonie te vieren," was de tevreden conclusie van een van de be stuursleden. Vrijdag 26 juni begon de vie ring met een officiële receptie in de feesttent die op het par keerterrein aan de Berlaer- straat was opgetrokken. Alle verenigingen uit Koewacht en vertegenwoordigers van har- moniën en fanfares uit Oost- Zeeuws-Vlaanderen waren aanwezig om de jubilarissen te feliciteren. EMM speelde daarna een feestelijk concert onder leiding van Eddy Koyen en de muzikanten waren heel tevreden over hetgene dat zij gepresteerd hadden en "de warme belangstelling van het. publiek. Tot in de vroege uurtjes werd er daarna gedanst in de discobar. Zaterdag stond in het teken van de optredens in de tent en .de straatparades. Een aantal collega-verenigingen had toe gezegd om samen met EMM voor een middagje muziek te zorgen. EMM opende met een rondgang door het dorp samen met de Terneuzense Showgirls en daarna speelden de korpsen uit Lamswaarde, Graauw, Ter hole, Terneuzen en Clinge heerlijke swingende num mertjes. Er was door EMM een strak schema opgesteld zodat er non-stop muziek was in het grensdorp. De muzikanten uit Westdorpe lieten op het aller laatste moment weten dat ze toch niet naar Koewacht kwa men. Deze afzegging werd be treurd, maar omdat de West- dorpenaren als laatste op het programma stonden kon het hiaat worden opgevangen. „Nu was het festival iets eerder af gelopen, maar het publiek heeft er nauwelijks iets van ge merkt." Het bal in de feesttent, waar de temperatuur aardig was opge lopen, was een knaller. Mid night uit Hulst zorgde voor pittige dansmuziek en de be langstelling was overweldi gend groot. Zondag werd de kerkdienst opgeluisterd door de jubile rende harmonie die daarna in optocht naar de feesttent trok. Velen liepen achter de muziek aan om in de tent een kop kof fie te komen drinken. Het jubi leumweekend werd zondag middag afgesloten met een op treden van ruim een uur door de Fanfare Heikant en daarna liet het jeugdorkest van EMM onder leiding van Staf Pilaet horen dat er werkelijk toe komstmuziek zit in de Koe wachtse Harmonie. The Young Ones, jeugdige muzikanten uit geheel Oost-Zeeuws-Vlaande- ren, kregen het laatste woord. Zij sloten het weekend swin gend af. Van onze correspondent Breskens - De evenementenmiddag in verzorgingstehuis Ter Schelde in Breskens was iets minder druk be zocht dan andere jaren. De organisa tie kon ook niet aangeven waar dat aan zou kunnen liggen. Het omvangrijke programma werd 's middags geopend door de nieuwe voor zitter A. de Graaff. Uiteraard was mu ziekvereniging Bresken/Groede van de partij en gaf op het gazon van het verzor gingstehuis enkele nummers ten gehore. Daarna kon iedereen met een deelne merskaart meedoen aan de vele spel letjes. Ook tal van handwerkactiviteiten waren te bewonderen met spinnen, origami en kralentechniek. Aan het eind van de dag was het druk in de recreatiezaal vanwege het rad van avontuur. Later werd er nog gedanst en kon een lekker hapje geproefd worden van de barbecue. De dansliefhebbers konden 's avonds nog een dansje wagen op de tonen van disco Pedro. De basisscholen van Breskens hadden nog meegeholpen met het versie ren van het gebouw. De leerlingen van de groepen zeven en acht hadden een teke ning gemaakt die gejureerd werd door R. Witterick en A. de Graaff. De winnaars krijgen allemaal een prijs. Uitslag: OBS: 1. Jesper van Dijke, 2. Di- mitri Jansen, 3. Sabrina Biesiot. Op de Bres: 1. Hanki Hermanides en Monica 2. Suzanne Vergouwe 3. Manda van Dijk huizen. Terneuzen - Postduivenhou- der J. de Kind uit Heikant is zaterdag winnaar geworden van de vanuit Orleans gehou den provinciale wedvlucht voor oude duiven. De winnende vogel werd om 13.08 uur 'geklokt' en had daar mee de ruim 400 kilometer lange vlucht overbrugd met een snel heid van 1133 meter per minuut. Aan het concours werd door circa 3900 duiven deelgenomen. Het was de tweede provinciale wedvlucht die in dit seizoen meetelt voor de Stem-trofee. Verdere vroegste meldingen kwamen op naam van: R. de Caluwé, Sas van Gent, 13.04 uur, 1122mpm: Ed. van Goethem, Sint Jansteen, 13.13 uur, 1122mpm: Joh. de Mul en zoon, Philippine, 13.10 uur, 1117mpm: R. van Damme, Koewacht, 11.11 uur, lllömpm: Adrie Thijs, Sint Jansteen, 13.14 uur, 1114mpm: J. Dhanis, Hulst, 13.19 uur, 1112mpm: A. Gernaert, Hoofdplaat, 13.17 uur, 1112mpm: M. Buijsse, Oostburg, 13.11 uur, llllmpm: P. Baecke, Westdorpe, 13.10 uur, lllOmpm: Combinatie Van Grol-Tottée, Graauw, 13.25 uur, 1109mpm: J. en R. Dane, Sluiskil, 13.14 uur, 1107mpm: J. de Poorter, Schoondijke, 13.17 uur, 1104mpm: Combinatie De Regt en zoon, Biervliet, 13.18 uur, HOlmpm: Jac. Buijze en zoon, Terneuzen, 13.22 uur, 1099mpm: G. Schrier, Cadzand, 13.17 uur, 1099mpm: P. de Poorter, Axel, 13.18 uur, 1098mpm: L. van de Wege, Bres kens, 13.23 uur, 1097mpm: C. de Cock, Aardenburg, 13.10 uur, 1096mpm: Th. Dobbelaar, Zaamslag, 13.25 uur, 1091mpm: J. Wanjon, Souburg, 13.33 uur, 1089mpm: Combinatie Wagenaar- Toonder, Kloetinge, 13.43 uur, 1089mpm: D. Aarnoutse en zoon, Groede, 13.22 uur, 1088mpm: G. Vioen, Lamswaarde, 13.33 uur, 1087mpm: D. van Kerkhopven, Re- tranchement, 13.28 uur, 1087mpm: Wederom heeft het feest- en sportcomité een zeskamp gehouden voor alle buurten van Nieuw-Namen. Er waren acht teams ingeschreven die op een sportieve wijze strijd leverden. De organisatie heeft voor leuke spelletjes zorg gedragen zodat de deelnemers zich goed kon den uitleven op allerlei onderdelen zoals onder andere skilopen, de zeephelling, enz. Het goede weer heeft ertoe bijgedragen dat veel 'nat werk' plezierig is verlopen. De uitslag was: 1. De Poldertrappers met 63 punten, 2. De Polder met 60 punten, 3. De Vurste Kauter 48 pun ten, 4. De Kauterstraat en de Smetstraat/Kerkpad met 39 punten, 6. De Mersepad 34 punten, 7. Liege Wegel en Hombachstraat 21 punten. - foto de stem cor j. de boer Van onze verslaggever Eede - In de Zeeuws- Vlaamse sterrittencompetitie heeft de formatie van De Wielertoerist uit Eede de eigen sterrit met overmacht in winst omgezet. Daarmee verstevigde het de lei dende positie in de competitie, waarvan acht ritten zijn afge werkt. TC Axel en RTC Delta werden respectievelijk tweede en derde, terwijl TC Westdorpe een ver rassende vierde plaats pakte. Door dit resultaat zijn de West- dorpenaren in de stand opgerukt naar een vijfde plaats. In café De Tol op de grens tussen Eede en Belgisch Middelburg kwamen 1201 deelnemers hun stempel plaatsen. De volgende sterrit is woensdag 1 juli, wanneer RTC Delta organiseert. De uitslag van sterrit van De Wielertoerist is: 1. Wielertoerist 97,00 punten, 2. TC Axel 66,61, 3 RTC Delta 52,84, 4 TC Westdorpe 43,36, 5. WTC Aloy 43,35, 6. TC HAS 36,46, 7. TC Breskens en Freew- heel'79 34,99, 9. TIO 33,43, 10. TC Sas van Gent 29,53. De stand na acht sterritten is: 1. Wieler toerist (Eede) 649,80 punten, 2 TC Axel 612,80, 3. WTC Aloy (Graauw) 586,92, 4. RTC Delta (Terneuzen) 515,54, 5. TC West dorpe 359, 6. TC HAS (Sluiskil) 350,48, 7 TC Breskens 298,78, 8. TIO (Oostburg) 293,00, 9. TC Sas van Gent 288,32, 10. Freewheel'79 (Schoondijke) 252,99 punten, i Cadzand-Bad - Gistermiddag rond het middaguur werd de personenauto van G. R. uit Zelzate bij een kop-staartbot- sing zwaar beschadigd. R. was voor de kruising Noord- dijk-Lange Strinkweg gestopt om enkele fietsers voorrang te verlenen. Dit afremmen werd te laat bemerkt door de hem achterop komende automobi liste, mevrouw P. H. uit het Belgische Sint Laureins. Ook haar voertuig werd aanzien lijk beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Hoek - Een landbouwer uit Hoek deed bij de gemeente politie te Terneuzen aangifte van vernielingen aan een per ceel graszaad aan de Zeve- naarsdijk. De bestuurder van een jeep met een Belgisch kenteken reed daar zaterdag middag doorheen. C. sprak de man aan en die beloofde het niet meer te zullen doen. Tot verbazing van C. zag hij de man korte tijd later door een ander perceel graszaad rij den. C. had wel het kenteken genoteerd. Dat bleek op naam de staan van G. C. uit Sint Kattelijne Terneuzen - De gemeentepo litie van Terneuzen heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen H. B. uit Zelzate. De man reed vrijdagavond met zijn personenauto over de Noor- wegenweg in een bocht naar links rechtdoor de bosjes in. Hij bleek onder invloed te zijn. Terneuzen - Een inwoner van Terneuzen deed gistermorgen bij de politie in zijn woon plaats aangifte van vernieling aan zijn bestelauto. Het voer tuig stond in de nacht van za terdag op zondag geparkeerd aan de Churchilllaan. Onbe kenden hadden getracht het voertuig te stelen. Een ruit was vernield en de elektrische bedrading was verbroken, doch men was er niet in ge slaagd met de auto weg te rij den. Vrijwel hetzelfde was gebeurd met een andere per sonenauto in Terneuzen. Ook deze stond aan de Churchill laan geparkeerd in die nacht. Ook deze diefstal mislukte. Terneuzen - In de vroege uren van zondag werden in de Terneuzense binnenstad en kele daar door de gemeente geplaatste vuilnisbakken in brand gestoken. De brandjes werden door de bemanning van een surveillancewagen van de gemeentepolitie blust. De schade was gering Ook de aan de Axelse danj staande bloembak moest hei ontgelden en werd omverge. gonid. Terneuzen - De gemeentepo. litie van Terneuzen heeft za- terdagavond M. Y. uit LokJ ren (B) aangehouden. De man bleek in het bezit te zijn van een kleine hoeveelheid verdo- vende middelen. Het s werd in beslag genomen tegen Y. is proces-verbaal op" gemaakt, waarna hij weer vrije voeten werd gesteld. Terneuzen - M.M. uit Graauw werd gistermorgen door de gemeentepolitie van Terneu- zen geverbaliseerd. De man reed op zijn motorrijwiel over de Schoolweg in Terneuzen. Doordat het voertuig niet was voorzien van een geluidsdem- per veroorzaakte dat een enorme geluidsoverlast. M. krijgt nu twintig dagen de tijd zijn voertuig rijtechnisch in orde te maken. Vlissingen - De 11-jarige B.P. uit Vlissingen werd zaterdag bij een verkeersongeval op de Zuidbeekseweg in haar woonplaats gewond. Het meisje stak met haar fiets plotseling de weg over en werd daarbij aangerden door een personenauto bestuurd door M.E. uit Vlissingen. Met twee gebroken benen werd het kind per ambulance over gebracht naar het streekzie kenhuis Walcheren in haar woonplaats. Vlissingen - De gemeentepo litie van Vlissingen trof zater dagnacht op de Bonedijke- straat in de Scheldestad een bestelbusje aan waarin zich aanmerkelijk veel video-ap- paratuur en een televisie werd ontdekt. Bij verhoor van de twee inzittenden, I.P. (28) en R.K. (23) beiden uit Am sterdam kwam aan het licht dat ze de spullen hadden ge heeld van de 27-jarige Vlis- singer G.L. Die had de appa ratuur vorige week gestolen uit een woning aan het Tou- tenheofd in Vlissingen. Ver der had L. vrijdagnacht een aan de Hogeweg staande per sonenauto ontvreemd. Hier- mee was hij naar Amsterdam gereden en had de beide hoofdstedelingen daar ont moet en ingelicht over de buit. Volgens de politie diende de apparatuur als een aanbetaling van L. aan P. om het bezit te komen van drugs. Hui s ^orWim van der Kleijn ja - Veel mensen be schouwen 'sparen' als een springplank naar een eigen luis. In perioden van prijsstijgingen op de hui- jenmarkt betekent uitstel de aankoop echter dat spaarresultaat daar- joor uitgehold wordt. Sluiskil/Wolphaartsdijk Honderd keer meevaren. En evenzovele keren een wedt vakantie inleveren. De 58-ja- rige Lia van Wijck uit Sluis kil heeft het er al die jaren graag voor over gehad en is ook nog niet van plan te stoppen. Afgelopen vrijdag, aan boord van het schip de J. Henri Dunant in Wolphaartsdijk, stond het Rode Kruis Zeeland even stil bij deze mijlpaal. Uit handen van kringcommissa ris mevrouw Th. J. Balkenende- Sandee van het Rode Kruis Zee- jije in 1985 had besloten direct Kkopen, zou voor een 'gemid deld' huis ca. 140.000 hebben joeten neertellen. Momenteel lost zo'n huis al bijna 190.000! yieen al om dit verschil goed te ■naken zou sinds 1985 500 per maand tegen 7% rente moeten jp gespaard! ja perioden van prijsstijgingen is jet kopen van een huis daarom i gauw een betere manier van jezitsvorming dan sparen, al thans voor degenen die in elk ge tal een huis willen kopen. En zijn er heel wat, gezien de [belangstelling voor een eigen huis op dit moment. De nieuw bouw van huizen floreert daar- ïoor: 65% van alle nieuwe hui- :en is een koopwoning. En op de markt van bestaande huizen ver- dringen kopers zich dermate, dat let eerste kwartaal van dit jaar [een prijsstijging van gemiddeld Co te zien gaf ten opzichte van [let eerste kwartaal van 1991. Zo [sterk waren de prijzen sinds I niet meer gestegen. Hoe hoger de huizenprijzen wor- i, des te dringender wordt de traag waar de top ligt. Zo be- leikte de naoorlogse 'boom' op de huizenmarkt in het tweede kwartaal van 1978 een voor ve- verrassend einde. Een ge middeld huis dat via NVM-ma- kelaars werd verkocht, kostte toen ƒ208.000. In nauwelijks vier jaar tijd daalden de prijzen lot gemiddeld 136.000 in het eel De jubilaris heeft een van dienst. Ze meldde zich ii 1953 kort na de watersnood aai In 1958 ging ze voor de eerst keer mee een week varen ffl bedlegerige patiënten die met dj hulp van veel vrijwilligers zo korte vakantie op het water ffl (en. Van Wijck, in het dag# leven werkzaam in ziekenhr' De Honte in Terneuzen, is middels hoofd van de vrij' gers in de huishoudelijke dienst Hoe zeer haar collega's hat' werk waarderen blijkt uit bj tinnen bord met inscriptie zij vrijdagavond kreeg. „Lia vt Wijck was al honderd keer vt huis, als vrijwilligster met i boot van het Rode Kruis, land kreeg Lia van Wijck de me daille van verdienste in zilver wensen je nog heel veel vaarpd uitgereikt. De op een na hoogste zier met de MMS Henry Dunn' onderscheiding die het rode en gefeliciteerd van je Kruis kent. uit het Zeeuwse land." CLINGE - Café de Landbouw, 20 u. prijs- kaarting. - Malpertuus, 13.30 u. koersbal KBO. ST. JANSTEEN - Café de Kroon, 10 u. vlees- kaarting. - Café 't Centrum, 14.30 u. schieting. LAMSWAARDE - Café de Lamsoren, 14 u. vlees- kaarting. DE KLINGE - Café De Statie, 15 u. schieting' Concourscombinatie West-Zuid- -Beveland met 225 duiven, 1081,41 mpm: 1. Joh. Poelman, 's-Heer Arendskerke; 2. en 4. C. Hermes, Lewedorp; 3, 7. en 8. P. de Vos, 's-Heerenhoek; 5. P. van 't Westeinae, Lewedorp; 6. com binatie Van Boven-Van Klooster, Nieuwdorp; 9. J-Vg Maldegem, Heinkenszand; 10- Traas, Lewedorp. KAARTINGEN IJzendijke - Bridgeclub IJzendij- ke, slotdrive. 1. Houtepen-Ran- schaert, 2. Mijnsbergen-Buyze, 3. Bak-Arnoldi. Uitslag wed2- voorjaarscompetitie: 1. Keen» Koek, 2. Van Waterschoot-Zwa' telé, 3. Colsen-Van Looy. Na de grond, de lucht en het water lijkt nu ook de zon niet langer puur natuur en dus ge zond. Door een gat in de be schermende ozonlaag, zo'n dertig kilometer boven onze hoofden, dreigt de zon ons nu met een overmaat aan kanker verwekkend UV-licht te be sproeien. Op een recente zonnige zon dag brak er aan de Engelse stranden zelfs een lichte pa niek uit vanwege een ver meend gat in de ozonlaag bo ven het Europese continent. Ouders waren ervan overtuigd dat hun badende kroost snel ler dan normaal verbrandde onder de anders zo koeste rende stralen van de zon en meldden zich massaal bij de dokter. Hoe reëel is dat alles? Hoe ge vaarlijk is de zon? Dat gat in de ozonlaag boven Europa be stond helemaal niet. Nog in fe bruari van dit jaar had een Amerikaanse NOAA-satelliet een gigantisch gat gezien met Engeland als centrum, maar dat bleek later op een meet- fout te berusten. Vulkaanuit barstingen - zoals op de Filip pijnen - hadden de metingen verstoord en met die Engelse kinderen was dus niets bijzon ders aan de hand. Niet dat men zich geen zorgen maakt. De ozonlaag lijkt dun ner te worden en daardoor zal meer UV-licht onze aardkorst bereiken. Dit kan inderdaad leiden tot het méér voorko men van huidkanker. Maar als dat zo is, dan zullen de gevol gen pas over 20 tot 50 jaar dui delijk worden. En als die duidelijk zijn, dan zal het gaan om een doorgaans tamelijk onschuldige huidkan ker die heel goed te behande len is. Want bij de 380 mensen die jaarlijks aan huidkanker sterven gaat het meestal om een soort huidkanker die nau welijks wordt veroorzaakt door een overmaat aan zon. Eey jaar krijgen 15.000 mensen huidkanker. Je hebt er grof weg twee soorten van. De ene soort manifesteert zich als een klein, bolvormig en glazig knobbeltje dat heel langzaam Stoeit dan wel een rood knob- e'tje of een hardnekkig 'Weertje en dan vooral op veelvuldig door de zon besche- nen plekken als gezicht, lip- Pen, oren, nek en de rug van hand. e?e huidkanker komt verre eg het meeste voor (onge ler bij 14.000 van de 15.000

de Stem | 1992 | | pagina 6