L eving. Luchtbrug naar Sarajevo Zeer zware aardschokken treffen Californië doe oók mee! Na spectaculair bezoek Franse president Mitterrand Europa klaar voor militair ingrijpen Bosnië BUNGALOW? Merijntje Neo-prof Tristan Hoffman verrassende kampioen Olhovskiy schakelt Courier uit Europol naar Den Haag vuzzei Wmm 06-9647 KOOP MET ZEKERHEID IÏAAR Spinveld n Ml SS AIM oed jaar voor iiidlandtheater Isdeskundige iwinstallaties [en Van Langen iponeert 'olleybalteam ichtbij finale been Nederlands ncces p TT Delta 01831-3397 k'tie voor Af rika: 10 miljoen gulden lliljardeninjectie Den Haag neemt deel aan operatie Japanse economie Van onze Haagse redactie Valk. Sarajevo. ianse economie EG maakt pas ÖP de plaats iVANmNBWLHTDi i opspomg DE STEM SpOpt MÜ Met v.d. Born valt te praten! DEALER 37 Breda Tel. 076-223166 DE STEM neuzen - Het Zuidlandthea- ■heeft goed gedraaid in 1991. urdoor heeft de Terneuzense jouwburg een begrotingste- [t van 35.000 gulden kunnen jgdringen tot 7700 gulden, j kon dankzij een gunstige [houding tussen de uitgaven I or de voorstellingen en de in- I Bsten uit de kaartverkoop. JE ZEELAND - A4 Ifememingsgeest. rep opdrachtgevers stetkj I willen wij ons team vai chnici. iddelburg, Roosendaal en systematisch onderhoud ties, stelt lange en korte en brengt deze tot h inspecteert de technische iatinstallaties en verzorgt de snramingen en budget- installatietechnische uime praktijkervaring in de Bovendien beschikt u over eigenschappen, lelijk, kwaliteits- en kosten- it geheel zelfstandig te tn ambulante functie, sen 30 en 35 jaar. informatie kunt u contact heer A.M. Vader, D. 920501. en vermelding van het kunt u richten aan heers B.V., Postbus 55, en. ngelo - Ellen van Langen, al ser van deelname aan de impische Spelen, imponeerde 'je Adriaan Paulen Memorial. atlete zette met 1.56.66 een tonaal record en de beste we- [dseizoentijd neer. De atletiek- voor Barcelona is uitge lid met de 800 meter-lopers irco Koers, Robin van Helden (Stella Jongmans. ZIE SPORT - B6 illerdam - Het Nederlands lleybalteam kwam dit week- dichtbij de finale van de orld League door dubbele ast op de Verenigde Staten, formatie van Arie Selinger tn zaterdag met 3-0 en giste- amet 3-1. 2IE SPORT - B5 - De Nederlandse motor- sureurs zijn niet op de voor getreden tijdens de TT in issen, die een kassucces was. later was met een vierde aats in de zijspannen de best «klasseerde Nederlander. ZIE SPORT - B4 Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Miljoenen Amerikanen zijn gisteren in zuidelijk Californië wakker geschud door een van de zwaarste aardbevingen, die zich deze eeuw in Verenigde Staten hebben voorgedaan. De gevolgen van de beving - en van een uitzonderlijk sterke na schok drie uur later - zijn be perkt gebleven tot één dode, bijna honderd gewonden en op merkelijk geringe materiële schade. De autoriteiten spreken van 'een wonder', dat niet meer slachtof fers zijn gevallen en vernielingen aangericht. De eerste beving had een kracht van 7,4 op de schaal van Richter en deed wolkenkrabbers in Los Angeles gevaarlijk heen en weer zwaaien. Het centrum van de schok die 30 seconden aanhield, lag op 150 kilometer ten oosten van Los Angeles in een dunbe volkt woestijngebied. In kleine steden daar als Yucca Valley, Joshua Tree en Landers ontstonden branden en stortten winkelpuien in. Een drie-jarig kind kwam om het leven toen in huis een schoorsteenmantel naar beneden kwam. In de heuvels van zuidelijk Cali fornië deden zich enkele land verschuivingen voor. Boven bergtoppen hingen gistermiddag nog steeds grote stofwolken. Duizenden particuliere zwemba den lagen er half leeg bij, omdat het water in hoge golven over de rand was gespoeld. De tweede beving mat 7,0 op de Richterschaal. Meerdere lokale televisiestations en het wereld wijde CNN-nieuwsnet, die ver slag deden van de gevolgen van de eerste schok, konden die tweede beving in dramatische beelden rechtstreeks uitzenden. Massale paniek deed zich niet voor (het gebied is gewend aan regelmatige aardschokken), maar iedereen in LA zei nog nooit zo'n hevig en angstig lang durig geschud te hebben meege maakt. Tot in San Diego, Las Vegas en Phoenix (600 kilometer van het epicentrum) kon de be weging van de aarde goed wor den gevoeld. De autoriteiten waarschuwen dat een serie aardbevingen is be gonnen en dat er een kans is van meer dan 50 procent dat Los An geles de komende 24 uur door een derde schok met een kracht van 6 op de schaal van Richter wordt getroffen. Een beving van 7,4 op de schaal van Richter is in veertig jaar niet voorgekomen in zuidelijk Cali fornië, dat op de beruchte San Andreas-breuklijn in de aard korst ligt. De schok die in het noordelijker gelegen San Fran cisco in 1989 tientallen mensen het leven kostte, had een kracht van 7,6. Systeembouw Snel Goedkoop vakantie-adres te be- jjdens het hoogseizoen irgen gratis af halen bij 'ek toezenden aan het iteem dan zullen wij de t ze eveneens afhalen, Jst 4.- per dag extra. in foutloos. De kranten rakelijk worden gesteld t vakantieadres kunnen 10 uur, 076-236472. onder niets invullen ..Agtsch., bode.. [tdwijze: Pb. ionnen verzonden nding van: lm Haag - De actie voor Afri- die de samenwerkende hulp- «ganisaties in de derde week on juni hebben gevoerd, heeft M miljoen gulden opgebracht. Eerder zamelden de Nederlandse ierken 17,5 miljoen gulden in oor de hongerenden in Afrika. Set gironummer 555 voor giften oor Afrika blijft geopend tot na ïzomer. President Francois Mitterrand maakt, omgeven door Bosnische soldaten, een wandeling door het verwoeste Sarajevo. foto ap Iokyo - De Japanse regering zal andaag ruim 100 miljard gul- iffl uittrekken voor het bestrijd- den van de economische recessie, fct het geld kunnen bedrijven '«gen gunstige voorwaarden van werheidsbanken lenen. Verder de woningbouw worden ge stimuleerd en investeringen door bedrijven aantrekkelijk "orden gemaakt. fcabon - De Europese Ge meenschap heeft in Lissabon duidelijk pas op de plaats ge bakt. De twaalf leiders hebben j'te beslissing over vergaande ®Meieringsvoorstellen van de ^-Commissie voor zich uit ge- tot hun volgende top in r. Wat de uitbreiding Wteft zetten de EG-Ieiders de Jtur "pen voor Oostenrijk, Zwe- ®n. Finland, Zwitserland en Mutueel Noorwegen. 'ZIE OOK PAGINA-A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - De regeringsfracties CDA en PvdA vinden -dat ook Nederlandse militairen moeten deelnemen aan hu manitaire acties voor de bevolking van Sarajevo. Het CDA staat wel huiverig tegenover het sturen van grondtroepen. „Als het zover zou komen, zal mijn fractie zeer grote moeite hebben daarmee in te stemmen", aldus CDA-Kamerlid De Kok. Ook PvdA-Kamerlid Valk onderkent de risi co's van het sturen van grondtroepen, maar denkt dat het wellicht onvermijdelijk wordt daartoe over te gaan. „Want als je niks doet, neemt het conflict alleen maar toe. Dan krijg je een escalatie van gewelddadigheden, die misschien ook nog naar de buurlanden overslaan", aldus Valk. Minister Ter Beek (Defensie) wil nog niet in gaan op een grotere Nederlandse militaire betrokkenheid in de Joegoslavische burger oorlog. Hij wil eerst afwachten hoe de VN- Veiligheidsraad denkt over het EG-voorstel om militaire middelen in te zetten. De secretaris-generaal van de Westeuropese Unie (WEU), Van Eekelen, vindt op zijn beurt militair ingrijpen onder leiding van de WEU noodzakelijk. „Als we nu niets doen, houdt het op met onze geloofwaardigheid", aldus Van Eeke len. Hij vindt het de hoogste tijd om troepen naar het voormalige Joegoslavië te sturen, omdat Servië zich niet houdt aan de huma nitaire beginselen. Van Eekelen denkt daar bij aan een blokkade met schepen en mari nevliegtuigen en hulp aan de bevolking van Sarajevo. PvdA-defensiespecialist Stemerdink vindt dat militair ingrijpen alleen kan met behulp van de luchtmacht en op verzoek en onder bevel van de Verenigde Naties. Een derge lijke operatie kan volgens Stemerdink het best door de WEU worden uitgevoerd. WD-Kamerlid Blaauw deelt die mening. Hij beklemtoont terughoudend te zijn met het inzetten van grondtroepen in Bosnië. „Maar als daartoe van de WEU een verzoek komt, vindt de WD dat Nederland ja moet zeggen". Volgens het WD-Kamerlid moet de inzet van grondtroepen en het schoonhouden van het luchtruim boven Bosnië niet los van elk aar worden gezien. 'Het maar even inzetten, zoals het CDA stelt, van een eskader F-16's om het luchtruim schoon te vegen' is volgens Blaauw geen oplossing. jNDEZE KRANT: "indaag 2 katernen Extra op maartdag A2 binnen buitenland A3 «eland A4 A5 Consument A6 "TV-programma's A7 W deel B Franse slag Den Haag (anp) - Als de Vei ligheidsraad van de Ver enigde Naties vanavond be sluit tot interventie in de oorlog in Bosnië-Hercegovi- na, staat Europa klaar. De Europese top besloot zater dag in Lissabon dat de EG be reid is steun te geven aan een militaire operatie onder auspi ciën van de Verenigde Naties om het vliegveld van Sarajevo met militaire middelen in te nemen. „Hoewel wij de prioriteit geven aan vreedzame middelen, sluiten we geen steun uit voor het ge bruik van militaire middelen door de VN om de humanitaire doelstellingen te verwezenlij ken", aldus de twaalf EG-lei- ders. Ze vragen de Westeuropese Unie (WEU), waarvan negen van de 12 EG-landen lid zijn en die de defensie-arm van de Gemeen schap moet worden, te bezien hoe militaire middelen kunnen worden ingezet om de hulp bij de Bosnische bevolking te krij gen. De WEU onderzoekt dat al en moet begin juli de mogelijk heden daartoe op een rijtje heb ben. De EG-verklaring gaat verder dan het Amerikaanse standpunt, waarin een bestandsovereen- Een Franse VN-soldaat bewaakt de aankomsthal van het vliegveld van Sarajevo, vlak voor de komst van president Mit terrand. - foto ap komst moet zijn nageleefd voor een luchtbrug kan worden inge steld. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van den Broek zegt dat de stationering van een interventiemacht het ge vaar van escalatie van de strijd in zich bergt. „Maar we worden er een beetje moe van de strijdende groepen steeds opnieuw te vragen het ge weld te stoppen. De vraag is: hoe lang kan de Gemeenschap nog lijdzaam blijven toezien dat menselijke waarden worden ge schonden", aldus Van den Broek. Volgens VN-diplomaten over weegt de Veiligheidsraad met militaire middelen te zorgen dat de inwoners van Sarajevo voed sel en medicijnen krijgen, wan neer de Serviërs hun belegering niet opheffen. Ook overweegt de raad volgens de diplomaten ver dere sancties te treffen tegen Servië. Over de mogelijke inzet van mi litaire middelen ter ondersteu ning van hulpoperaties is op de EG-top uitvoerig gepraat. Met name de Britse premier John Major toonde zich op dit punt terughoudend. Maar uiteindelijk ging hij ak koord met de opstelling van zijn collega's. Het Verenigd Konkrijk is bereid een rol te spelen bij de luchtbrug naar Sarajevo, verze kerde Major na afloop. Ook de Duitse bondskanselier Helmut Kohl stond niet te trap pelen om met de inzet van mili taire middelen in te stemmen. De Duitse grondwet verbiedt nog steeds het optreden van Duitse troepen buiten het Navo- verdragsgebied. Volgens diplomaten is het overi gens niet noodzakelijk dat alle EG-landen aan een militair on dersteunde hulpactie deelnemen. De EG-leiders maken zich ook ernstig zorgen over de situatie in Kosovo, wat volgens minister Van den Broek een kruitvat is. Ze vinden dat er onmiddellijk waarnemers naar dit gebied moeten worden gestuurd en ook naar de buurlanden Albanië en Bulgarije. losse nummers: t/m vrijdag: 1,50 MAANDAG 29 JUNI 1992 I I I I I Tristan Hofman tijdens de korte solo, die winst opleverde. - foto de stem/johan van gurp ZIE SPORT-BI Sarajevo (anp/afp) - Na het verrassende bliksem bezoek van de Franse pre sident Francois Mitterrand aan Sarajevo is Frankrijk zondag begonnen met hulpvluchten voor de noodlijdende bevolking van de stad. Hoewel de in een kogelvrij vest gestoken Mitterrand voor zijn vertrek bij nieuwe vuurgevech ten nog in een bunker moest schuilen, landde zondagavond op het vliegveld Butmir zonder problemen een Frans transport vliegtuig met een eerste lading hulpgoederen. Met de aankomst van het Trans- all-vliegtuig van de Franse luchtmacht is het startsein gege ven voor een luchtbrug, waar ook andere landen van de EG aan kunnen deelnemen. De Serviërs hebben zondag avond een akkoord ondertekend over de overdracht van het sinds elf weken door hen bezette vliegveld. Vanaf vandaag zullen dan de VN-troepen het vliegveld in be heer nemen, waardoor kan wor den begonnen met de groot scheepse hulpoperaties voor de 300.000 inwoners van Sarajevo, die al weken ernstig lijden aan voedseltekorten en gebrek aan medicijnen. Het eerste Frans vliegtuig was zondagmiddag uit Parijs ver trokken met aan boord zeven ton medicamenten voor de bevolking van Sarajevo, die al ruim twee maanden leeft onder belegering en omsingeling van Servische strijdgroepen. Deze hielden het vliegveld en de omgeving van de Bosnische hoofdstad met hun artillerie en raketlanceerders in een ijzeren greep. Mitterrand heeft met zijn ver rassende bezoek kennelijk de halsstarrige houding van de strijdende partijen rond het vliegveld doorbroken en de her opening van de luchthaven on der VN-toezicht, die al weken op zich liet wachten, is vanaf van daag een feit. Schuilkelders Mitterrand, die tijdens een rond gang door Sarajevo met applaus werd begroet door inwoners die de schuilkelders hadden verla ten, benadrukte: „Ik ben geen onderhandelaar. Ik wil graag mijn solidariteit met de burgers tot uitdrukking brengen". „Mitterrand, onze laatste hoop", riepen de inwoners de president toe. Met zijn spectaculaire zes uur durende bezoek zei hij een bres voor de hulpverlening te willen slaan in de belegering van de hoofdstad van Bosnië. VERVOLG OP PAGINA - A3 ZIE OOK PAGINA - A2 COMMENTAAR OP PAGINA - A3 I ZIE SPORT - B5 Het was gisteren met 30 graden een tropische dag. Vandaag draait de wind naar het zuidoosten. Daarom nog iets warmer. De wind blijft zwak tot matig. Na morgen grote kans op onweer. Van onze correspondent Lissabon - Nederland blijft vasthouden aan zijn kandidatuur voor de toekomstige centrale bank van Europa. Het Portugese EG-voorzitterschap heeft wel voorgesteld 'Europol' - het bureau voor de Europese politiesamenwerking - in Den Haag te vestigen. Nederland kan, aldus de Portugese premier Cavaeo Silva, bovendien de eerste directeur van de centrale bank leveren. Premier Lubbers koos in het overleg met zijn EG-collega's over die zaak voor een aanpak op twee fronten. Hij blijft vasthouden aan Amsterdam als vestigingsplaats voor de Europese centrale bank. Tegelijkertijd wees de premier 'het Portugese verhaal' niet volledig af en gaf zelfs te kennen 'een uitstekend kandidaat' voor het direc teurschap van de centrale bank te hebben. Nederland kan, volgens Lubbers, zonder moeite het bureau Europol huisvesten. Er komt binnenkort een gebouw in Den Haag vrij waarin 300 tot 400 mensen kunnen werken. (ADVERTENTIES) Elke zaterdag tot 6 september zijn er prachtige prijzen te winnen met VANAF NU.... MEERKEUZE VRAGEN!/ GRAT3S Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. HOGE BELONINGEN I TOTAAL MÉÉR] (MILJOEN GULDEN iffKimMBttiK 06-350240.86^ - VöT Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 U maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: bank/gironr.. - Plaats:- In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont- vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze- gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112. 4800 VB Breda. c\j DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1