Salaris onderwijs omhoog onze inrkf. 1.45 i2e 5.00 5.00 1.19 10.75 88 1.49 1.39 iLAG DOOR URTIZON ANC wijst nieuw overleg-voorstel De Klerk van de hand Kamer en kabinet eens, behalve over mate van verhoging Regenval teistert Zuid-Frankrijk doe óók mee! DHZiel 1 DE STEM SpOft Wereld doet 100 miljoen keer per dag 4de daad' Pearlels Kijkplezier. Ross Perot openlijk met Hitier vergeleken Krajicek verslaat Haarhuis Bollegraf en Jagerman gewipt Tour de France-kaart in kleur 'Meivakantie' komt in plaats van Paasvakantie LOPEND BUFFET de lange 01150-14615 e laagste prijzen irtjes. [TU VOORDEEL nmeef, 19 ram 'grom 'doekjes, 2 pakken «per, tarwe of ?d, gesneden, T NTIEVERPAKKING ieer zeehonden lOosterschelde [reugde om Rabin laling ziekte emie onzeker loup Georgië tóukt ostbank-tarieven pet omhoog |lassa-protesten oeren op komst four voor Van '°ppel in gevaar Merijntje 5°°00 Een Badlaken Cadeau.) PEME PearleExpress Commissie wil betere spreiding vrije dagen Euregio keurt projecten goed Minimaal 1 dag vooraf bi [ka. 15 PersTotaal 24 gerecht. Chin.-Ind. specialiteitenresl Dijkstraat 83, Terneuzen DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang DONDERDAG 25 JUNI 1992 I I I I I temeel jfSïPSrMenna, ter/w' Örn Iml. lies, 1-264)1 het bestrijden en voorkomt van de gevoelige gevolge" van deze huidirritatie. Urtizon heeft geen bijwerkingen en is verkrijgbaar in een handige meeneemverpakking voor f. 9,95 IN DE ZON NEEM URTIZON sIn de nazomer van vol- jaar worden opnieuw zee- ^jen met zendertjes uitgezet Oosterschelde. Dit naar Ljiding van het eerste experi- |iin 1988, dat het Rijkscon- latschap in Goes achteraf als beschouwd. „We |jende zeehondenpopulatie in jlind versterken", zegt rijks bent Zandstra, in Zeeland fieehondenspecialist bij uit- SEZEELAND - C1 em - Uit Arabische en ijnse hoek is met grote de gereageerd op de ver- feoverwinning van de Ar- Fierspartij van Yitzhak Rabin Rabin heeft aangekon- t het nederzettingen-beleid i voorganger Shamir op te Wen. BEBUITENLAND - A4 - Het is onzeker of de ;re ziektekostenpremies jaar verlaagd worden. Simons wil nog j afspraken maken met de itenverzekeraars. Vol- rapport van de Reken- ouden de premies met 9 (lidprocent omlaag kunnen, BINNENLAND - A3 ilisi - Aanhangers van de ver- leven ex-president Gamsa- i van Georgië hebben ren een mislukte couppo- Regeringstroepen i de opstandelingen uit televisiegebouwen die zij in bit hadden genomen. De circa tabellen zijn gearresteerd. ClE BUITENLAND -A3 nslerdam - De Postbank heeft poten de tarieven voor het za- llijke betalingsverkeer onge- fcgd te laten tot 1 januari 93. De bank is tevreden over Jeverschuiving naar goedkopere plingsvormen, waarmee 'de ilsle weg is ingeslagen naar een wturele kostendekking van et zakelijk betalingsverkeer'. P Bosch - Brabantse boeren |;t van plan volgende week ^sssaal naar Den Bosch te trek- in een laatste poging het '"'""Brp-streekplan gewijzigd te m. Zij eisen dat het provin- N bestuur op 16 juli een plan pststelt dat hen zekerheid voor 'E toekomst biedt. Initiatiefne- KVoor demonstratie zijn '3B-kringen Eindhoven en 'g, waar de weerstand te- het streekplan onder de boe it het grootst is. E»' De Tour-deelname van ean-Paul van Poppel staat op 1tocht. Nederlands rapste Per to'3t me^ een beenbles- die hem noopte tot opgave 'e Ronde van Zwitserland. VZIE SPORT - BI ÜPEZE KRANT: VA®MG KATERNEN Achtergrond bonenland Buitenland Economie Beurs Sport geland Consument Gids "^•programma'! A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D deel E E2 Overdaad Van onze correspondent Raymond Hasselerharm Kaapstad - Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) van Nelson Mandela heeft gisteravond een uitnodiging van president De Klerk tot een tweedaags overleg ver worpen. De Klerk zei eerder gisteren dat de Zuidafrikaanse regering en het ANC zo snel mogelijk twee dagen om tafel moeten gaan zit ten 'om de huidige politieke cri sis op te lossen'. De Klerk zei teleurgesteld te zijn over het ANC-besluit om de po litieke besprekingen te beëindi gen, maar sprak toch verzoe nende woorden. „De regering zal zich blijven in zetten met al haar energie en overtuiging om de onderhande lingen voorspoedig te laten ver lopen", aldus De Klerk. Het ANC heeft nieuwe onder handelingen echter van de hand gewezen. „De oplossing van de problemen vereist actie van de kant van de regering en niet meer woorden", aldus de ANC- verklaring. „De tweedaagse ont moeting voorgesteld door De Klerk heeft alleen propagandis tische waarde en dient geen nut tig doel". De Klerk ontkent echter elke be trokkenheid van zijn regering met het bloedbad in de zwarte wijk Boipatong, waarbij vorige week meer dan 40 mensen om het leven kwamen. „Wij hebben niets te winnen door geweld", zei De Klerk. Hij wil dat de massamoord wordt onderzocht door de onafhanke lijke commissie van rechter Goldstone die daarvoor kan worden uitgebreid met een bui tenlandse waarnemer. Ook mogen buitenlanders het politieke onderzoek van Boipa tong evalueren. De Klerk komt daarmee enigszins tegemoet aan een van de ANC-eisen voor in ternationale betrokkenheid, maar hij benadrukt met klem dat er geen sprake kan zijn van -buitenlandse inmenging. Aan een andere ANC-voorwaar- de, de ontmanteling van woon kazernes van waaruit vaak bloe dige aanvallen worden uitge voerd, wordt volgens De Klerk inmiddels hard gewerkt. „Er is geld beschikbaar gesteld door de regering". Inkatha-leider Buthelezi heeft gisteravond het afbreken van de onderhandelingen door het ANC scherp veroordeeld. De aartsvij and van het ANC meent dat de organisatie door middel van een ultimatum de onderhandelingen probeert te dicteren. Op de beroemde Boulevard des Anglais in Nice probe ren Franse reddingswerkers enkele mensen uit hun auto te bevrijden nadat zware regenval de straat had doen overlopen. De zondvloedachtige regenval die ruim vier uur neer daalde vormde in verscheidene streken woeste waterstro men. In de grote steden leidde dat tot enorme verkeers chaos en moesten autombilisten hun wagens achterlaten. In Palaja in het zuiden overleed een man wiens auto door het water werd meegesleurd aan een hartaanval. (ADVERTENTIES) Elke zaterdag tot 6 september zijn er prachtige prijzen te winnen met VANAF NU.... MEERKEUZE VRAGEN! Pr'Jzen Genève (afp/anp) - Iedere dag wordt in de wereld 100 mil joen keer de geslachtsdaad verricht. Dit blijkt uit een publikatie van de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO). De wereld telt 5,5 miljard mensen.,.Ongeveer 3,5 miljard zijn tussen de 15 en 65 jaar, van wie mag worden aangeno men dat ze seksueel het actief zijn. Elke seconde beginnen 1.150 stellen het liefdesspel. In de nieuwe studie van de WHO onderstreept de organi satie het belang van controle op de vruchtbaarheidd om de groei van de wereldbevolking terug te dringen. Volgens de statistieken in het rapport leiden de 100 miljoen geslachtsdaden in 910.000 ge vallen tot zwangerschap, waarvan de helft niet gepland en 25 procent 'absoluut onge wenst' is. Iedere dag worden op de wereld 150.000 abortus sen uitgevoerd. De cohabitatie kan nog meer nadelige gevolgen hebben: da gelijks is er sprake van 356.000 bacteriële of virus-infecties. WHO-directeür-generaal Hi- roshi Nakajima concludeert daaruit dat de gezondheid van de wereldbevolking op dit vlak 'middelmatig' is. Van onze Haagse redactie Den Haag/Poeldijk - Ka binet en Tweede Kamer zijn het eens dat de onder- wijssalarissen omhoog moeten. Over de mate van verhoging lopen de menin gen nog uiteen. Minister Kok (Financiën) denkt dat de verhoging gering moet zijn en ook niet voor alle onder wijskrachten hoeft te gelden. De minister sneed de kwestie van de onderwijssalarissen gis teren met tegenzin aan. Kok wil bij de begrotingsgesprekingen in de ministerraad de komende we ken de hand vrijhouden. Verho ging van de aanvangssalarissen ('Maar dat moet heel selectief gebeuren') kan volgens Kok pas sen in het streven naar verbete ring van de kwaliteit van het on derwijs. „Deze publieke dienst moet goed functioneren," aldus Kok gisteravond. Ziekteverzuim CDA-fractieleider Brinkman zei gisteravond op een spreekbeurt in Poeldijk dat minister Ritzen (Onderwijs) maar eens eerst meer werk moet maken van het terugdringen van het ziektever zuim en de wachtgelden in het onderwijs. Met de opbrengst daarvan kun nen de salarissen in het onder wijs verhoogd worden. Als Rit zen slaagt, kan het kabinet even tueel nog extra geld uittrekken voor de onderwijssalarissen. CDA en PvdA verschillen van mening over de wijze waarop de verhoging van de salarissen moet worden betaald. PvdA-Ka- merlid Melkert vindt dat Ritzen de hogere salarissen makkelijk kan betalen, 'omdat hij simpel weg geld overhoudt'. Kok toonde zich geïrriteerd over berichten dat Ritzen tot een be drag van één miljard gulden overhoudt (zoals ook CDA'er Tuinstra beweerde) op zijn be groting. „Zoveel is het niet," aldus Kok. Ingewijden schatten dat de mi nister van onderwijs rond 300 miljoen gulden minder uitgeeft dan hij aanvankelijk nodig dacht te hebben. Onderwijsvakbond ABOP liet gisteren al weten bezwaar te hebben tegen het inzetten van geld dat 'over' is op de onder wijsbegroting voor salarissen. „Dat is een sigaar uit eigen doos," aldus de ABOP. Als u nu kiest voor een complete bril of een paar con tactlenzen, knjgt u tijdelijk een uniek badlaken cadeau. Maar wel graag even deze ad ver- tenbe meenemen. Deze aan bieding is geldig bij alle Pearle- en Pearle Express- winkels in Nederland. Daar vindt u ook de exacte voorwaarden. Bergen op Zoom, Kremerstraat 16 - Hulst, Stationsweg 13 - Oosterhout, Arendshof 1 - Roosendaal, Nieuwe Markt 3A - Terneuzen, Noordstraat 63 - Tilburg, Heuvelstraat 100 Pearle Express Breda: Houtmarkt 1 wingen ten aanzien van het ge drag van Bush' zoons. „De Republikeinse vuilspuit- machine werkt dag en nacht door", aldus verklaarde Perot gisteren tegen de Washington Post. „Republikeinse handlan gers in Texas gaan naar een of andere lunch-club en laten daar allerlei insinuaties vallen. Al die mensen aan tafel bellen me de volgende dag verontrust op". Uit de jongste enquêtes blijkt dat de populariteit van Ross Pe rot niet veel verder stijgt, maar dat hij - zouden er nu verkiezin gen worden gehouden - nog al tijd president zou worden. Perot krijgt de steun van 34 procent van de Amerikanen, Bush 32 procent en democratisch kandi daat Bill Clinton 25 procent. Voor het Clinton-kamp is de oorlog tussen Perot en Bush een geschenk. Daar wordt gehoopt dat de twee rivalen elkaar der mate zullen beschadigen, dat de meeste Amerikanen uiteindelijk toch maar zullen stemmen voor de man die de jongste dagen dankzij zijn kalme toon en zijn concentratie op de feitelijke Amerikaanse problemen toene mend respect geniet in tevoren vijandige kringen: Bill Clinton. Van onze correspondent Marc de Koninck Washington - In de Ameri kaanse verkiezingsstrijd is het moment aangebroken dat de kandidaten met modder naar elkaar gaan gooien. Zo wordt Ross Perot, de onaf hankelijke derde kandidaat voor het presidentschap, sinds deze week door tegenstanders open lijk met het fascisme in verband gebracht. „Ross Perot is een machtshonge rige fanaat zoals Hitler en Mus solini dat waren", meent Joyce Terhes, voorzitter van de Repu blikeinse Partijafdeling van de staat Maryland. Eerder al hadden Robert Teeter, directeur van de herverkiezings campagne van George Bush, en Marlin Fitzwater, de persoonlijk woordvoerder van de Republi keinse president, Perot al res pectievelijk 'een dictator' en 'een monster' genoemd. Vice-president Dan Quayle haakte gisteren in op de onthul lingen dat Perot in het verleden de gangen van talrijke vrienden, zakelijke concurrenten en poli tici liet nagaan. „Hij is een dwangneurotische onderzoeker van andere mensen. Stel je voor dat deze man als president de baas zou worden van de belastingdienst, van de FBI en van de CIA. Dan kan hij iedereen gaan bespioneren", al dus Quayle. Tevoren had ook Bush de populaire Perot al een 'big brother'-instelling verwe ten. Bob Martinez, hoofd van Bush' bureau voor drugsbestrijding, zei over Perot: „Ons land heeft niet met veel moeite de koude oorlog gewonnen om zich ver volgens uit te leveren aan een geheimzinnige computer-verko per met een neiging iedereen te bedriegen". Perot op zijn beurt is in de te genaanval gegaan en verwijt de Republikeinen een weloverwo gen poging tot 'karaktermoord' op de onafhankelijke Witte Huis-gegadigde. Ten bewijze dat ook Bush 'vuile trucs' uithaalt, publiceerde Pe rot gisteren een briefje aan hem van Bush - uit 1986 - waarin de huidige president (toen vice-pre sident) de Texaanse miljardair op vriendschappelijke toon be dankt voor Perot's waarschu- Richard Krajicek in actie in zijn partij tegen Paul Haarhuis, die hij in drie sets versloeg. - FOTOEPA ZIE SPORT - DEEL B4 Extreem weer in de USA. Record koud in Ohio en record warm in Weshington. Hier blijft het weer onveranderd het zelfde, wolken, van tijd tot tijd zon en droog. Van onze verslaggever Goes - Nederlandse scholieren kunnen met ingang van 1994 uitzien naar een nieuwe vakantie, de 'meivakantie'. Maar ze moeten er de vrije da- toonde zich eind 1990, tijdens gen rond Pasen en Pinksteren grotendeels voor inleveren. Dat is het gevolg van nieuwe lande lijke richtlijnen van de commis sie vakantietoezicht. De meivakantie zou ruim een week aan het begin van de maand moeten beslaan. De be doeling is dat koninginnedag en bevrijdingsdag er steeds in val len. De richtlijn is vastgesteld om een 'regelmatiger' spreiding van de vakanties over het schooljaar te bereiken. Langer dan acht weken achtereen hoeven leerlin gen voortaan niet meer naar school, als tenminste de school besturen op het plan van de commissie ingaan. Want het staat schoolbesturen vrij af te wijken van de richtlijn. In prin cipe bepaalt het schoolbestuur zelf de data van de vakanties, behalve die van de grote vakan- ties: die worden centraal vastge steld. In het jaar van invoering doet zich wel het merkwaardige feit voor dat koninginnedag op een zaterdag valt. De eerste meiva kantie staat zodoende op de ka lender 1994 van donderdag 5 tot en met vrijdag 13 mei. Rond Pa sen blijven dan alleen de vrijdag en de maandag overeind als vrije dagen, terwijl de Pinkstervakan tie is beperkt tot een maandag. Staatssecretaris Yvonne van Rooy van Economische Zaken een overleg met de Tweede Ka mer, al voorstander van verdere vakantiespreiding, uit economi sche motieven. Zij meende ook dat dit voor de consument gun stig zou zijn, aangezien volgens haar de grote prijsstijgingen in vakantiecentra in topweken van de baan zouden zijn. Van onze verslaggever Middelburg - De Stuurgroep Euregio Scheldemond heeft gis teren in Middelburg, in alle be slotenheid vergaderend ('gren zen open, deuren dicht'), drie projecten goedgekeurd. Daarmee komt bijna 950.000 ecu's (ruim 2,1 miljoen gulden) beschikbaar voor grensover schrijdende activiteiten op het gebied van arbeidsbemiddeling en opleidingen, recreatie en in formatie. In het recreatie-project neemt de provincie Zeeland het voortouw. De arbeidsbureaus in Vlaande ren en Zeeland gaan samenwer ken bij arbeidsbemiddeling en zullen gezamenlijk opleidingen opzetten voor vrachtwagen chauffeurs en horeca-personeel. Tenslotte komt er een informa tiebrochure over de Euregio. '71 Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra- veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. .1 Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode. Plaats:- Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: - Plaats: - In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra w»j het eerste abonnementsgeld ont- vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze- gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. oj L J DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1