Blessure Van Aerle; Blind blijft op bank l Onverwacht slecht resultaat Philips AbvaKabo en CFO laken afwijzing akkoord door NU'91 Prins in het geweer Hoge straffen geëist tegen Bende van Zeven Prijzenoorlog rijscholen :i o 'Kijk, ginds wonen de kampioenen LU VACANTIE AANH PHILIPS benaderd |#r staatsgreep HUPS 'Hl UPS tétrST.M. Merijntje onumenten rk bedreigd okker en Dasa n het eens derland wüde oom-onderzeeërs egale arbeid faarder beboet nel ingrijpen gen Servië' DE STEM Sport TELEKODER Tulip DC Compact Denemarken en Zweden in halve finale LU Kohier weer op Van Basten Hogedruk L0a Kunt u met een gerust hart doen meteen .Kleintje" ond< Vakantie". Immers vele tie Stern-lezers en lezeressen r tien) zeggen bijzondere belt hebben voor deze speci< Klemt J«s"-rubriek ESTEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang DONDERDAG 18 JUNI 1992 I I I I I IICORDER |KR6847=NVG1 PANASONIC HQ systeem. Auto focus 'al Auto diafragma. High shutter, 6 snelheden. Éotorzoom. otorzoom. 0 ItKC(,t - Oud-minister van J - zaken mr. Luns is in het midden van jaren '60 door hoge Ne- Ljandse militairen bena- Lj mor het plegen van m staatsgreep in Neder- L Dat zegt Luns zelf in tl boek 'De wereld volgens van J.G. Kikkert, dat -andaag verschijnt. f0lgens Luns kreeg hij ten Ide van de formatie van Jt kabinet-Cals in het „„naar van 1965 'bezoek a drie of vier generaals, m wüden een staatsgreep ten en vroegen mij om an als minister-president willen optreden.' Luns jgt dat hij uiteraard mede- -erking heeft geweigerd. tEORECORDERi |3 VR 200 i-Systeem. 4 uur speelduur. Iirood afstandsbediening. l;jrammeermogelijkheid. I1SET MET CD "EL.ER Type MRS-A-160 -sterker 2 x 20 Watt. Tuner MG, 13 Bands equalizer. Cassette Isler. Auto tape selector. CD Ijler 20 nummers/program- lerbaar. Inclusief luidspreker- Ken. JTORADIO CD \(.5Ö 'ELER Type DC 980 I Voorkeurzenders. Autostore. ÊL Quartz tuner. Ingebouwde irsterker 2 x 25 Watt. Anti- sfstalslede. 20^ L°EZE KRANT: VANDAAG 4 KATERNEN Achtergrond [Binnenland [Buitenland Economie Beurs [Sport [Zeeland Consument [Gids ["^"Programma A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D deel E s E2 Michels stekeBlind Van onze redactie economie Eindhoven - De verkopen van audio- en video-appara- tuur zijn zo teleurstellend dat de winst van Philips over het tweede kwartaal aan zienlijk lager zal uitvallen dan het resultaat over de zelfde periode van 1991. Op de Amsterdamse effecten beurs kwam deze tussentijdse mededeling van de concerndi- reetie als een verrassing. De koers van het Philips-aandeel kelderde met 6,90 naar 31,10. Ook in 1991 en in het eerste kwartaal van dit jaar werd de winst van Philips gedrukt door de slechte gang van zaken op de markt voor consumenten-elek- tronica. De kopers laten het af weten en met steeds lagere prij zen vechten de fabrikanten voor behoud van hun marktaandelen. In het eerste kwartaal leed Phi lips een verlies van 'nog geen ƒ100 miljoen' op consumenten elektronica. Maar sindsdien heb ben de problemen in deze be drijfstak zich verscherpt. Weliswaar is de gang van zaken in de andere bedrijfstakken be ter dan verwacht, meldt het con cern, maar dat weegt niet op te gen het slechte resultaat van de consumenten-elektronica, zodat de uiteindelijke kwartaalwinst aanzienlijk lager zal uitvallen. En als deze ontwikkeling aan houdt, verwacht Philips niet dat het resultaat van 1991 op zijn minst geëvenaard kan worden. Vorig jaar bedroeg de nettowinst 1,2 miljard. Daarvan kwam ƒ981 miljoen uit de gewone be drijfsuitoefening. Bij eerdere prognoses ging Philips nog uit van een beperkte stijging van het resultaat uit gewone be drijfsuitoefening. Tot nu toe heeft de Philips-top steeds gezegd dat de tegenval lende resultaten in de consu menten-elektronica geen reden zijn voor nieuwe ingrijpende sa neringen. President-directeur Timmer zei op 27 februari bij de presentatie van de jaarcijfers wel dat de di visie-directies opdracht hadden gekregen om zich te bezinnen op maatregelen. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 Idelburg - Monumenten in de ïincie Zeeland worden sterk reigd door bedrijvigheid en huisvesting. Dat zegt de id Heemschut, een vereniging opkomt voor bescherming i cultuurmonumenten. Het ed zorgen voor oude »nhuizen, boerderijen of oio landschappen getuigt van g gevoel voor historie, al- de bond. IE ZEELAND - Cl ig - Er is een akkoord op 1st tussen Fokker en Deut- e Aerospace (Dasa). Volgens tlvaartkringen zijn de onder togen het eens over een con- ictie waarbij aan beider be- jen zoveel mogelijk recht •dt gedaan. BE ECONOMIE- A5 Conflict om zorg-cao i Helder - Het Nederlands Jinet heeft in de jaren zestig overwogen kernonder- ',ërs te bouwen of aan te Dat heeft oud-premier [Jong, die destijds minister i defensie was, gisteravond (d. Vooral een afwijzende irtie van de toenmalige Ame- lanse minister van defensie Mmara maar ook de hoge iten wogen voor de minister- id te zwaar. g - Minister Hirsch Bal- j (Justitie) wil de werkgevers l illegalen in dienst hebben ,i stuk zwaarder beboeten. De [Mie nu nog 750 gulden per Jgale werknemer bedraagt, oplopen tot 10.000 gulden •arbeidskracht. BEBINNENLAND-A3 a Haag - Minister Van den (Buitenlandse Zaken) ver- ,rat dat de Verenigde Naties ■2 EG snel om militaire inter- in het voormalige Joego- •P zullen verzoeken. Dat zei J$Steüen in de Tweede Kamer. 1 heeft weinig hoop dat de «uitgevaardigde sancties te- Servië soelaas zullen heb- BUITENLAND - A4 Met het geweer op de schouder is prins Bemhard op weg naar een schietoefening in Numansdorp. Hij deed daar gisteren mee aan het kleiduiven schieten, overigens niet met gewone hagel maar met laserstralen. En dat gebeurde geluidloos. - foto anp (ADVERTENTIE) Elke zaterdag tot 6 september zijn ei prachtige prijzen te winnen met DOE MEE!! Elke zaterdag is het prijs!!! Van onze correspondent Middelburg - Zo vrolijk als de Zeeuwsvlaamse 'Bende van ze ven' begin mei tijdens haar proces was, zo rustig waren de af zonderlijke leden gisteren toen de officier van justitie zijn eisen formuleerde voor de rechtbank in Middelburg. Van onze verslaggever Den Bosch - Er woedt onder de 6200 rijscholen in ons land een felle concurrentieslag. Met stuntprijzen van honderd gulden voor de eer ste tien lessen wordt gedongen naar de gunst van leerlingen. Die prijzenslag komt doordat het aantal achttien-jarigen in ons land afneemt, terwijl het aantal rijscholen jaarlijks met zo'n tien procent stijgt. Dat zei adjunct-directeur M. van Driel van het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen gisteren in Den Bosch. De BOVAG gaat uit van een uurtarief van 55 gulden. Volgens Van Driel doen sommige rijscholen er alles aan om de kos ten te drukken. Zo laten ze tijdens de rijles de auto rustig een kwar tier aan de kant staan om uitleg te geven. De 39-jarige V.B.uit Terneuzen - de baas van de bende en tevens eigenaar van casino Ritz in Ka- pellebrug - hoorde dan ook een gevangenisstraf van zes jaar te gen zich vorderen, evenals een boete van 3.650.000 gulden, plus verbeurdverklaring van 5,5 mil joen gulden. B. wordt be schouwd als de hoofdverdachte, die als een spin vanuit zijn web criminele activiteiten ontplooi de. Tegen de overige verdachten, de 36-jarige G. di P. uit Axel, eiste de officier twaalf maanden cel, tegen de 41-jarige S.P. uit Hulst drie jaar, tegen de 40-jarige R.S. uit Sint Jansteen achttien maan den, tegen de 50-jarige J.H. uit Koewacht drie jaar, tegen de 41- jarige H.B. twee jaar en tegen O.H. twaalf maanden. Deze ver dachten komen uit Terneuzen. Het zevental wordt verdacht van handel in harddrugs, oplichting, valsheid in geschrifte, overtre ding van de Wet op de Kansspe len, valsmunterij, heling, mein eed, verboden wapenbezit, mis handeling, bedreiging, valse aangiften bij de politie en open lijke geweldpleging. Bovendien zouden Di P. en P. van januari 1991 tot en met ja nuari 1992 onder valse namen diverse bedrijven in Spanje, Ita lië en Nederland (Venlo) hebben bewogen tot de afgifte van grote aantallen kostuums, T-shirts, schoenen, ttuien en andere kle ding. Ze betaalden met onge dekte cheques. P. op zijn beurt zou betrokken zijn geweest bij het te gelde ma ken van waardepapieren die in 1990 in Gent waren gestolen en de handel in harddrugs. J.H. en V.B. worden eveneens verdacht van handel in hard drugs. Ook zouden de twee flink hebben gesjoemeld met de loon administratie van de Vereniging Speelclub Ritz. De fiscus werd daarmee voor 669.557 gulden benadeeld. H.B. en R,S. hebben naar ver houding de kortste straflijst: het bezit van 100 gram cocaïne en harddrugshandel. Op het moment dat de zeven verdachten begin januari wer den gearresteerd, was het onder zoek al enkele maanden in volle gang. Na de invallen in Zeeuws- Vlaanderen volgden invallen in Capelle aan den IJssel, Gent en Antwerpen. Aan de actie namen destijds 130 politiemensen deel en werden de administratie, een auto en harddrugs in beslag ge nomen. In deze zaak zijn 50 ver dachten opgepakt, 70 getuigen verhoord. Het dossier beslaat meer dan 40 ordners. Het minis terie van justitie stelde voor dit grootscheepse onderzoek 900.000 gulden beschikbaar. 80386 SX - 16MHz 1 Mb geheugen 40 Mb/3.5 VGA monitor P/W MS Dos 5.0 Breda, Markendaalseweg 121 Tel. 076 - 20 02 02 Ook gevestigd in Bergen op Zoom en Rotterdam. Zie ook elders in dit blad overige modellen. (ADVERTENTIES) Door Frans Wijnands „Ach ja, die Hollander..." Ge routineerd schuimt hij het hoge dunne glas Kölsch af, en schuift het me glimlachend toe. Dat bedoelde dus kennelijk Hans van Breukelen die deze week in een toonzettend Duits sportblad uitlegt, waarom hij de Duitsers niet mag: niet alleen vanwege die uitgelokte penalty in de WK-finale van 1974 of de Duitse arrogantie. Het is vooral de Duitse gewoonte om zich over de Hollanders vrolijk te maken; ze een beetje bespottelijk te ma ken. Volgens Van Breukelen wordt in Duitsland de grap verteld dat Nederlandse jongetjes extra grote oren hebben. Dat komt doordat de yaders hun kinderen daarmee omhoogtrekken en dan zeggen: „Kijk, ginds wonen de wereldkampioenen. Rondom heffen de cafébezoekers het glas en kijken me uitdagend- vrolijk aan. Op vanavond! Op de finale! Want Duitse voetbalfans, vooral van middelbare en wat oudere leeftijd, hebben wat Van Breukelen ook ervaren heeft: de vanzelfsprekendheid dat het eigenlijk allemaal bekeken is. „Wie Holland verslaat, wordt ook Europees kampioen", was afgelopen zondag nog een pagi- nabrede kop in Bild am Sonntag. Dat gaat dus vanavond gebeu ren, is de algemene mening in de Bondsrepubliek. En trainer Berti Vogts doet alle mogelijke moeite om zijn kopzorgen te verbergen nu hij een gehavende National- mannschaft het veld in moet stu ren tegen het beste aanvallende team van het toernooi. Uwe Seeler, die zich in een sportcolumn herinnert dat hij het liefste tegen Angelsaksische clubs aantrad, oordeelde deze week dat de Duitsers tot nu toe Van onze Haagse redactie Den Haag - De vakbonden AbvaKabo en CFO hebben geen goed woord over voor de afwijzing door de vak bond NU'91 van het gis terochtend bereikte princi pe-akkoord voor een twee jarige cao in de zieken huissector. Het kader van NU'91, dat alleen verplegenden en verzorgenden organiseert, heeft gisteren beslo ten het principe-akkoord af te wijzen, omdat daarin onvol doende aandacht zou zijn voor de positie van verpleegkundigen. Met de overeengekomen loon stijging - 4,5 procent in 1992, vier procent in '93 en een uitke ring ineens van één procent - is NU'91 het wel eens. Een woordvoerder van de FNV- AbvaKabo reageert met een 'mengeling van verbazing en ir ritatie' op het standpunt van NU'91. „Nergens in de nachte lijke onderhandelingen is ons gebleken dat NU'91 zich niet in het eindresultaat kon vinden", aldus een zegsman. De christelijke vakbond CFO vindt dat NU'91 wat meer ver trouwen moet hebben in 'wat de echte vakbonden afspreken'. Het kader van AbvaKabo en CFO zal de leden adviseren in te stem men met het onderhandelingsre sultaat. Beide bonden hebben de acties opgeschort. De voorzitter van NU'91, Berk hout, vindt vooral dat in de cao te weinig afspraken zijn ge maakt over het opwaarderen van de functie van verpleegkundigen en verzorgenden. „Er is nu een cao afgesloten waarin het alleen gaat om de centen", aldus Berk hout. AbvaKabo en CFO bestrijden dat. „Eind 1993 moet er een nieuw systeem van functiewaar dering liggen. En dat dat geen loze belofte is, blijkt uit het feit dat er 20 miljoen gulden wordt uitgetrokken om ook werkelijk een begin te maken met het op krikken van de functie van ver plegende", aldus de CFO-zegs- man. NU'91 wil doorgaan met het voeren van acties om haar gelijk te halen. Die gaan waarschijn lijk in het najaar plaatsvinden. AbvaKabo en CFO - samen met de bond voor hoger personeel FHZ goed voor 60.000 leden die onder de cao vallen - zijn niet van plan daaraan mee te doen. NU'91 organiseert 24.000 ver plegenden en verzorgenden, van wie er 14.000 onder de zieken huis-cao vallen. Denemarken en gastland Zweden hebben zich ten koste van Frankrijk en Engeland als eerste landen geplaatst voor de halve finales van het Europese kampioenschap voetbal. Met een fraaie treffer leidde Henrik 'Larsen (foto) de ondergang van de Fransen in. De Haantjes kon den ook tegen Denemarken geen moment hun faam waarmaken en verloren met 2-1. Met de zelfde cijfers stuurde Zweden Engeland naar huis. - foto ap ZIE SPORT B1 en B2 Een krachtig hogedrukgebted ten weeten van Ierland zorgt ook de komende dagen voor een frisse noordoostelijke wind. Vandaag zonnig. In de avond wat bewolking, maar droog. Door Ted van Leeuwen Varberg - Berry van Aerle is niet op tijd fit om vanavond het grote gevecht tegen de Duitsers mee te beleven. Gis termiddag haakte hij bij de laatste test al snel af. Zijn rechterknie speelde te veel op. Het is het gewricht waarmee hij ai eerder dit seizoen tobde. „Het is zuur", sprak de rechtsback, „maar het gaat niet. Er zit wat vocht in de knie. Ik kan de bal niet met de binnenkant trappen. Het is het gevolg van een schop die ik van Zveiba gehad heb. Als het een competitiewedstrijd ge weest was, was het misschien gegaan. Maar op het EK volgen de wedstrijden elkaar in een te hoog tempo op. Als de wedstrijd tegen Duitsland een dagje later gekomen was, had ik kunnen spelen. Nu niet. Dat zou onver antwoord geweest zijn." Michels vond het spijtig dat hij moest afzien van Van Aerle. „Want juist over de verdediging waren we erg tevreden. Het is een streep door de rekening, 'maar als ik naar andere ploegen kijk, mogen we niet mopperen met de blessures." Michels noemde aanvankelijk drie kandidaat-vervangers: „Blind, Rijkaard en De Boer." Gisteravond liet hij Blind even wel weten dat de Ajacied niet in aanmerking komt. Blind, die toch de meest voor de hand lig gende keuze was, omdat hij bij Ajax op dezelfde positie speelt als Van Aerle in Oranje: „Toen hij mij bij zich riep, wist ik wel Van Aerle ...niet fit... - foto de stem johan van gurp hoe laat het was. Naar de reden heb ik niet eens meer gevraagd." „Dit is voor mij persoonlijk een tegenvaller. Zeker als je op de training een paar keer met Van Aerle gewisseld hebt. Dit bete kent dat ik alleen bij een bles sure van Koeman in de ploeg kom. Ik heb een sterk seizoen gespeeld en in de kwalificatie duels steeds meegedaan. En stukje plezier valt nu weg, het wordt werk. Maar dat hoort er nu eenmaal bij. Michels zal zijn redenen hebben". Blind veronderstelde dat De Boer de positie van Van Aerle zou innemen. De Boer geldt als een goede kop per en die is nodig tegen de kop- sterke Duitse aanvallers Klins- mann en Riedle. VERVOLG OP SPORT - B1 (ADVERTENTIE) de beste wedstrijd van het toer nooi hebben gespeeld. „Tegen Holland mogen we ons donder dag op een nieuw lekker hapje verheugen", schreef hij in Die Welt. Op een lekker hapje! Ik voel me gerustgesteld als ik in een Duitse krant lees dat Gullit zich ontspannen in de handen wrijft over de aanstaande ont moeting met de Duitsers. Een deftige krant als de Frankfurter Allgemeine constateert compli menteus dat Nederland - 'tot nu toe het beste team' - alsnog uit geschakeld kan worden, hetgeen een verlies voor het internatio nale aanvallende voetbal zou zijn. De mannen rondom me op de gloednieuwe antieke barkrukken vragen me wat ik ervan denk. Alsof mijn mening er nog toe doet, nadat miljoenen Duitsers de hunne al hebben gegeven: Duitsland komt in de finale. Het is nog even afwachten tegen wie. Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode.' Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: i kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr Plaats: - L.- In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1