'Militaire ingreep legitiem' Voortbestaan van Tsjechoslowakije onzeker 's Werelds langste surf-plank circus sarrasan110-14 juni ït tot unt Coalitie steunt pleidooi Lubbers voor militaire interventie tegen Servië Fokker heeft alternatief in Canada Miljoenen witgewassen via Nederlandse banken Toch smartegeld voor nabestaanden busramp F1 COMBI deLMQliano WW SÈK Itematief voor tere RW61' 5T venvacht oei toerisme I Haag - Het Nederlands Bu- I voor Toerisme verwacht dat jaar meer toeristen uit bin- I en buitenland voor een va- iie in Nederland zullen kie- |De groei wordt geraamd op a vier procent. Het NBT ba- J zich bij zijn voorspelling Ier meer op het uitstekend lopen voorseizoen. [BINNENLAND - A3 ZEELAND-A4 in 't Schip ad met Genua ritse pers fckapitteld Merijntje jjttigen (12) bekent ^aanrandingen «notie Eagles, '?a kampioen ap moorden in ette gebieden' Consternatie op milieutop Rio na verkrachting Zesde Grand Slam-titel Seles Morgenavond PREMIÈRE 19.30 uur I eken. De extra re doosje. En op |ichtjes." leuk maar we bdukt instoppen Ize voornaamste I en Fruit-tella, nieuwe snoep maken. En je Jonden. Zo kwa- fe snoepjes in fr- pde kleuren als losje, meent Ko pingen los in een |et. Dummy was eering een door- |n verspreidt het i maar na, dat is kaar elke dag op |e plaats ziet: op te danken aan fidende reclame- er omheen trof I er geen produkt |reclame. „Of er zijn, zoals bij |noem maar iets. nijn probleem is leen extra toege- Jworden besteld. |t, begint die pop ad ook in de su- Iedereen erom- |chudden. Dat is nick hebt. Maar kei het risico een Vdt het poppetje' zakte het succes t en dan moet je ■je komen nu met ss Dummy. En er 1 daarop de ge ne Dummy's nog I familiezak komt pet verwennen van ns zijn waanzin- n. De wine-gums smaken. Dat is li kken van je naam I Varianten op be- ieel veel zaken zo. I alles is uitgetest, (beperkt, ook voor pjes betreft." ikten hebt onder luw blijven aan de lis dat dan klein, I de kleur. En als Hukt maakt dan is karin we al zitten: - li %'j i - fruit teUai! ui Tt- ■-* beden hout. Tarwe bndstoffen vormen Cs men nu mee aan Pp langere termijn «als vervanger van In Gent hoopt van In volop te profite- lde Suiker Unie in I aankoop van zes- lij SU overbodigis fabriek in Sas. lijk geheimzinnig hij op het nieuwe n. Uit bijzinnen oor forse investe- i moeder Ferruzzi. i moeten de doch- :en om de nodige de wacht te sle- 400 miljoen DM in itsland betekende treep door enkele 4unen. isch. Sterke posi- nologie, financiële wikkeling (waar- and zes mensen in ias van Gent tot rvoor de Italianen ende arbeidsethos Nunen trots. „Op s hadden we vo- Van al die proble- de ziektewet be- Fotosnelservice uit eigen Foto- en videocamera verkoop voor portretten en reportages Vrijstraat 5 4524 CE Sluis Tal. 01178-1238 Burchstraat 4 4501 BJ Oostburg tal. 01170-52867 DE STEM - Een oostwest-verbinding baatweg/Langeweg verdient jorkeur boven een verbete- |van de weg Terhole-Temeu- 6W61. Dat is de mening van fewestelijke raad voor Zee- f van het Landbouwschap, lens de raad is de omvor- gvan het traject Hulst-Axel- leuzen tot autoweg veel min- Jngrijpend. f ZEELAND- A4 jterdam - Na Aron Winter po Roma) dreigt Ajax in fe tijd nog een speler aan een laanse club te verliezen. John Ft Schip is zelf al rond met |ua. Deze week zal een Am- (Jamse bestuursdelegatie Genua afreizen om de jsier van de 28-jarige aanval- rcmd te maken. E SPORT -B1 DEZE KRANT: VANDAAG 2 KATERNEN Extra op dinsdag A2 oinnen buitenland A3 «eland A4 A5 A6 A7 sPQrt deel B Slurfplank Van onze correspondent Stevo Akkerman Praag - De winnaars van de verkiezingen in Tsjechoslo wakije beginnen vandaag met onderhandelingen die beslissend zullen zijn voor het voortbestaan van de ge zamenlijke staat van Tsje chen en Slowaken. Formateur Vaclav Klaus, lijst trekker van de Democratische Burgerpartij (ODS) moet zien tot overeenstemming te komen met Vladimir Merciar, aanvoerder van de Beweging voor een De mocratisch Slowakije (HZDS). Hun posities liggen zover uit elkaar dat menigeen in Tsjecho slowakije betwijfelt of een ak koord haalbaar is. Daardoor staat ook de herverkiezing van president Vaclav Havel op losse schroeven. Klaus, de architect van de radi cale economische hervormingen in Tsjechoslowakije, zei gisteren aan te zullen sturen op een 're delijke federatie'. Bij de vorming van een federale regering, waar voor hij afhankelijk is van de steun van Merciar, staan 'demo cratie en voortzetting van de economische hervormingen' bui ten discussie, aldus Klaus. Als hij het daarover niet eens kan worden met Merciar, dan moe ten de Tsjechen en Slowaken 'zo snel mogelijk en op beschaafde wijze uit elkaar gaan'. Merciar heeft niet direct gerea geerd op de voorwaarden van Klaus, maar aangekondigd dat zijn partij haar beloftes waar zal maken. „Wij zullen onze eigen Slowaakse grondwet aannemen, waardoor de federale grondwet automatisch komt te vervallen. Daarna zullen onze burgers via een referendum beslissen of ze, wel of niet in een of ander staatsverband met de Tsjechen willen samenleven". De HZDS heeft steeds gepleit voor een confederatie, op grond van een verdrag tussen twee onafhanke lijke staten. Op een persconferentie in Bra tislava eiste Merciar alvast de onmiddellijke afschaffing van de federale Tsjechoslowaakse radio en televisie en keerde hij zich te gen een herverkiezing van Va clav Havel als president. „De kansen op een tweede termijn voor Havel zijn minimaal", al dus Merciar. Hij verwijt de pre sident 'inmenging in de verkie zingscampagne', omdat Havel zijn burgers de afgelopen weken heeft opgeroepen niet op 'natio nalisten en populisten' te stem men. De HZDS is inderdaad in staat de herverkiezing van Havel te iden - De Anglicaanse Kerk Jde Britse Pers Klachtencom- Bie hebben gisteren hun ver- peling uitgesproken over de pier waarop de media zich "len geworpen op de huwe- iproblemen van prins Char- [en Lady Diana. De kranten ben blijk gegeven van een jger naar roddel en zich feamteloos geworpen op het fé-leven van het prinselijk Jr, aldus de kritiek. |IE EXTRA OP DINSDAG-A2 icht - Een twaalfjarige jon- f uit Utrecht heeft zondag ze- aanrandingen bekend. Dit ||'t de politie gisteravond mee bid. Hij was zaterdag aan binden na het aanranden van elfjarig meisje. Tijdens het i ip volgend politieonderzoek hij betrapt met een zeven- la jneisje. laag - Go Ahead Eagles .'eerde naar de eredivisie pk de tweede wedstrijd te- l Den Haag te winnen. .ona werd Spaans kam- doordat Real Madrid op j iatste speeldag in de fout SPORT - B2 -alem - De Palestijnen in de 'te gebieden moeten stoppen het vermoorden van poli- _A,e tegenstanders of ver- li nde collaborateurs met Is- Dat vinden de PLO en de iamentalistische moslimbe- 11 Jing Harnas. Zij hebben hier- I gisteren een gezamenlijke Jt 'oep aan hun volksgenoten in I bezette gebieden gedaan. ZIE PAGINA -A3 Afgelopen zondag was op het water van recreatiepark De Brabantse Biesbosch in Hank de langste surf-plank ter wereld te bewonderen. De plank meet 16.3 meter en weegt 170 kilo. De negen-master, waarop eventueel plaats is voor 18 zeilen, is een puur Hollands produkt. Joop Nederpelt uit Rijswijk slaagde er na meer dan twee jaar werken in om deze surf-plank uit één stuk van een optimale constructie te voorzien. Hij staat er mee vermeld in het Guinness-book of Records. De 9-koppige bemanning van de gigantische surf-plank was op uitnodiging van de Hankse surfclub naar de voormalige Kurenpolder gekomen om en kele demonstraties te verzor gen. Daar komt aan voorbe reiding overigens nogal wat bij kijken. De Rijksdienst voor het Wegverkeer staat na melijk slechts voertuigen van maximaal 18 meter lengte toe op de weg. Trekker plus trai ler van de surf-karavaan zijn echter veel langer, zodat er steeds speciale vergunningen en ontheffingen nodig zijn om de plank te mogen vervoeren. Van onze redactie binnenland Amsterdam - Fokker heeft vanaf het begin op meer dan één paard gewed bij het zoe ken van een samenwerkings partner. Mocht de samenwer king met Deutsche Aerospace (Dasa) toch niet doorgaan, dan ligt er bij Fokker een uitgewerkt alternatief draai boek klaar waarbij de pro- duktie van rompen en staart - delen voor de Fokker 70 niet in Duitsland maar bij Bom bardier in Canada wordt on dergebracht, zo wordt beves tigd door betrouwbare krin gen in de luchtvaartwereld. Fokker werkt nu al met de Ca nadezen samen via Bombardier- dochterondememing Shorts in Noord-Ierland dat de vleugels bouwt voor de Fokker 100. Dat commissaris Frans Swart- touw de directie in een brief ver wijt geen alternatieven achter de hand te hebben voor samenwer king met de Duitsers, komt doordat de Raad van Bestuur van Fokker de commissarissen niet heeft gekend in de uitge werkte uitwijkmogelijkheid. De raad van commissarissen verga derde zaterdag met de raad van bestuur over .alle verwikkelingen rond de samenwerkingsgesprek- ken tussén Fokker en Dasa. Swarttouw is daar op de hoogte gesteld van het Bombardier-sce nario en heeft zijn verwijten in getrokken. In een officieel pers bericht laat Fokker weten dat Swarttouw heeft gesteld dat zijn brief 'achterhaald' is en dat de raad van commissarissen una niem achter het beleid van de raad van bestuur staat. Er zijn zaterdag harde noten ge kraakt tussen de directie en de commissarissen. Met name Swarttouw stelt dat Fokker de aandelenemissie van 500 miljoen gulden ten behoeve van de ont wikkeling van de Fokker 70 eind vorig jaar gewoon had moeten laten doorgaan. De emissie is opgeschort om Dasa in de gele genheid te stellen deze eventueel over te nemen. Swarttouw verwoordde daarmee de mening zoals die binnen Fok ker leeft in het tweede en derde echelon, namelijk dat Fokker de Duitsers niet nodig heeft voor de ontwikkeling van de verlengde en de verkorte versie van de suc cesvolle Fokker 100. Met deze drie typen straalvliegtuigen kan Fokker het tot in de volgende eeuw uitzingen, meent hij. Bovendien zou Fokker met het verkopen van 51 procent van de aandelen aan Deutsche Aeros pace per definitie een slechte prijs maken voor die aandelen. Beter zou het zijn indien Fokker zich in een keer heleméél op de markt aanbiedt aan gegadigden die dan tegen elkaar moeten op bieden. Fokker huldigt het standpunt dat indien zij niet tot een verge lijk komt met Deutsche Aeros- Swarttouw pace, dit Duitse bedijf niet kan deelnemen in een nieuw vlieg tuigprogramma van Fokker om dat de Duitsers dan waarschijn lijk hun plan doorzetten om te komen met een eigen, concurre rend straalvliegtuig. Probleem voor Fokker in geval van samenwerking met Bombar dier zijn de hoge bijkomende kosten voor het transport van de rompdelen over zee of door de lucht van Canada naar Schiphol. Daar staat echter tegenover dat het loonniveau en dus de pro- duktiekosten in Canada aan zienlijk lager zijn dan in Duits land. Per saldo zouden Canadeze rompen zelfs goedkoper zijn dan in Duitsland gebouwde rompen. Volgens minister Andriessen van economische zaken is de mate waarin Fokker in Nederland vliegtuigen ontwikkelt en as sembleert of slechts de kruimels mag opruimen bij het bouwen van vliegtuigen bepalend voor de beoordeling door de overheid over de plannen tot internatio nale samenwerking van Fokker. „Fokker moet een zelfschep- pende vliegtuigondernemer zijn. Er werken in Nederland vijftien duizend mensen bij Fokker. Je mag best een paar componenten elders laten uitvoeren. Maar het moet toch zo zijn dat de vliegtui gen hier geassembleerd worden en voor een groot deel in ons land ontwikkeld worden", aldus Andriessen voor de Avro-radio. Andriessen verklaarde zorgen te hebben over de mogelijkheden voor Fokker om als zelfstandige Nederlandse onderneming door te gaan. „Je moet erkennen dat er eigenlijk geen alternatief is. Nederland is een klein land waar nauwelijks behoefte be staat voor het soort vliegtuigen wat Fokker maakt. In dat geval moet je realistisch zijn en kun je beter in internationaal verband opereren." Rio de Janeiro - De ver krachting van een meisje door een internationaal be kend opperhoofd van een Braziliaanse indianenstam heeft gisteren voor grote consternatie gezorgd op de alternatieve milieutop Glo bal Forum in Rio de Janei ro. De 37-jarige Paulinho Paia- kan heeft een 18-jarig meisje verkracht, gefolterd en gepoogd te vermoorden. Paiakan is drager van de milieuprijs 'Global 500' van de VN en geldt internatio naal als symboolfiguur voor de indiaanse levenswijze en verbondenheid met de na tuur. Als zodanig is hij geëerd door ex-president Jimmy Carter van de VS en door de Britse kroonprins Charles. Op het Forum zou hij giste ren verschijnen naast de Dalai Lama en de Ameri- kaansè actrice Shirley McLaine om te werven voor de redding van de Aarde. Na een barbecueparty bood het stamhoofd van de Caiapo in de staat Para na rijkelijk alcoholgebruik het meisje Silvia Ferreira aan haar naar huis te brengen. Ook zijn vrouw Irekran en de 5-jarige dochter Maial reden mee. In de auto ver greep hij zich aan het meis je, met hulp van zijn vrouw. Daarna martelden zij het bloedende slachtoffer. Dat dit niet werd gewurgd kwam doordat de huisbe waarder van Paiakan schreeuwen had gehoord en ten tonele verscheen. ZIE OOK PAGINA - A3 ^JfOon zujSS DINSDAG 9 JUNI 1992 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang I I I I I blokkeren. De president wordt niet door het volk, maar door het parlement gekozen. Daarin be schikt de HZDS vanwege het ge compliceerde staatsbestel van Tsjechoslowakije (er zijn drie parlementen en drie regeringen) in feite over een vetorecht: elk voorstel dat haar niet bevalt, kan ze torpederen. Havel heeft gisteren laten weten dat hij zijn kandidatuur handhaaft, al houdt hij zich het recht voor zich terug te trekken mocht blijken dat hij niet langer in staat zal zijn 'te functioneren volgens mijn poli tieke en morele beginselen'. VERVOLG OP PAGINA A2 ZIE COMMENTAAR PAGINA A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - De beide rege ringspartijen CDA en PvdA zijn bereid om mili tair op te treden tegen Ser vië. Woordvoerders van beide partijen vinden dat Neder land bereid moet zijn om in een gezamenlijk optre den van de Verenigde Na ties met militaire middelen een einde te maken aan het geweld van Servische mili ties in in Bosnië-Hercego- vina. WD en Groen Links staan zeer huiverig tot afwijzend tegenover een militair ingrijpen in het voormalige Joegoslavië. Premier Lubbers pleitte afgelo pen weekeinde in Brussel voor militair ingrijpen om een einde te maken aan het bloedvergieten in Bosnië-Hercegovina. Het 'bombarderen van machte loze dorpen' mag niet langer ge tolereerd worden, aldus Lubbers in Brussel na afloop van een bij eenkomst van christen-democra ten. Politie-agent CDA-kamerlid Frinking vindt dat de bereidheid tot militair in grijpen in VN-verband moet worden uitgesproken om de na leving van het VN-handelsem- bargo te bewerkstelligen. Als een onderzoek van de VN uit wijst dat het embargo geen ef fect heeft, verzet Frinking zich niet tegen militair ingrijpen. De Nederlandse krijgsmacht dient in het geval van militair ingrijpen meer te doen dan al leen maar politie-agent te spe len. „Als we een einde aan het geweld willen maken, is tussen beide komen ook een optie voor de Nederlandse krijgsmacht", aldus Frinking. De PvdA is op dit punt wat te rughoudender. „Wij houden een slag om de arm. Het kan wel, maar dan moet het wel in VN- verband worden uit- en afge sproken", aldus PvdA-kamerlid Valk. Militair ingrijpen als zoda nig sluit het PvdA-kamerlid niet uit. „We moeten kijken hoe het handelsembargo werkt. Als de VN besluiten om verdergaande stappen te ondernemen, moet Nederland zich daar niet aan onttrekken", aldus Valk. De WD is zeer huiverig voor een militair ingrijpen tegen de Serven. „Er zijn zoveel ver spreide milities. Er zitten zoveel wapens onder de bevolking. Je moet jezelf dan goed afvragen wat je met militair ingrijpen be- óogt. Als je dat toch doet, wil je in feite de 'vrede afdwingen'. Dat kan alleen in VN- of in EG- verband. Daar is op dit moment geen steun voor", aldus VVD- kamerlid Van Heemskerck. D66 wil ook eerst de naleving van het handelsembargo. „We moeten in Nederland geen actie voeren om troepen te sturen", zegt D66-kamerlid Eisma. Zware belegering Het afgelopen weekeinde be leefde de Bosnische hoofdstad Sarajevo de zwaarste belegering sinds het begin van de burger oorlog. Servische strijders pompten gisteren vanaf de om ringende heuvels opnieuw stro men mortiervuur, artilleriegra naten en raketten op hun Kroa tische en moslim-tegenstanders in de stad. Ook Sarajevo zelf braken bij dageraad opnieuw felle straatgevechten uit tussen de ongeregelde Servische troe pen en hun Kroatische en Mos lem-tegenstanders. VERVOLG OP PAGINA A3 Monica Seles behaalde afgelopen weekeinde in Parijs de zesde Grand Slam-titel in haar loopbaan. Drie keer achtereen won de Joegoslavische op Roland Garros. zie sport -B3 In het huidige weerbeeld komt nauwelijks verandering. In de ochtend is het weer nevelig. Overdag veel bewolking en in de middag of avond kunnen gemakkelijk onweersbuien tot ontwikkeling komen. Er is weinig wind. Den Haag (anp) - De Neder landse banken en financiële instellingen hebben de Cen trale Recherche Informatie dienst (CRI) in de eerste vijf maanden van dit jaar circa 167 miljoen gulden aan ver dachte transacties gemeld. Daarmee is het vermoeden bevestigd dat via Neder landse banken op grote schaal crimineel geld wordt witgewassen. Dat stelt mr. C. Schaap, hoofd van de afdeling Recherche Ex pertise Vermogen van de CRI. De CRI krijgt volgens Schaap iedere dag ongeveer drie tot vier tips binnen over verdachte geld stromen. Het gaat daarbij om transacties van tienduizend tot tientallen miljoenen guldens. De getraceerde 167 miljoen gul den zijn volgens Schaap overi gens het topje van de 'jsberg. In totaal wordt volgens hem jaar lijks twee tot drie miljard gulden gewit. Het grootste deel van het getra ceerde geld is afkomstig van handel in verdovende middelen, aldus Schaap. Ongeveer de helft van de achterhaalde transacties betreft internationale geldstro men. Circa 20 procent van het totale bedrag betreft boekingen van en naar de Nederlandse An tillen. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De Belgische verzekeringsmaatschappij Royale Beige zal smartegeld betalen aan de nabestaanden van de passagiers, die bij het busramp in de buurt van Breda om het leven kwamen. Doordat het ongeval in Neder land gebeurde, had de familie van de zeven dodelijke Belgische slachtoffers volgens de Neder landse wet geen recht op een morele schadevergoeding. Het ongeval met de Belgische bus, op 19 mei op de A58 onder Breda, kostte het leven aan ze ven vrouwen. Negenentwintig andere passagiers raakten ge wond. Het feit dat de nabestaan den juridisch gesproken geen recht hadden op een vergoeding vanuit Nederland, heeft in het dorp Heusden bij Gent, waar de slachtoffers vandaan kwamen, voor de nodige opschudding ge zorgd. De verzekeringsmaat schappij Royale Beige, die eer der 40.000 gulden voorschotten uitbetaalde aan de gewonde pas sagiers, zal nu de hoogte van het bedrag bepalen dat aan de nabe staanden van de dodelijke slachtoffers wordt uitgekeerd. (ADVERTENTIES) BREDA - .CHASSEVELD (kaartverkoop voorstellingen zie verderop deze krant) Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. "T I I I I i Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: C kwartaal acceptgiro82.20 O maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode. Plaats:- kwartaal automatisch... f 79.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. I I 1 I I I I I I I J Kr

de Stem | 1992 | | pagina 1