'Totaal embargo Servië' SIERGRINDVLOER? 99 Ross Perot begint verkiezingscampagne per satelliet SH«g|fsHOWTS MK,>"X'SZS!04167-80465^ Nieuwe anti-maffia wetten in Italië lil lijn B.V. landen en ins Modern overleg Reddingsplan voor Krant op Zondag Geen smartegeld voor nabestaanden slachtoffers busramp Lotte en Dennis met Pronk naar milieutop sItTuiëMtvangsl r )waaien, Verenigde Staten willen harde maatregelen om oorlog te beëindigen: TUINMEUBELEN GROTE PARASOLS JANSENfKIS heropening1 veel succes. e Zn. - .kens B.V. fel, tel. 01155-1717 is, tel. 01172-2374 (WONING ?i Vlaamse jwvereniging pan opruimen ibestresten ieuwe acties in Irgsector harder inflict over voer chips in EG loedig offensief ger Sudan I DEZE KRANT: Merijntje lollegraf naar htste finale lincl boos Michels foto's sectie lennedy vervalst' AIRCONDITIONING Qa HANDELS- 3 GROEP B.V. E GROOTSTE KEUZE DIT WEEKEND VOOR ZONNIGE PRIJZEN! Duizenden winnen zelfde hoofdprijs Familieleden en hulpverleners bijeen in herdenkingsbijeenkomst De wereld volgens Maurits Boshart X 53 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang (01172-1807 i UITGEVOERD gbouwvereniging deren 'eG0É° ^r: 01155-8500 straat 5 te Axel agmiddag van 14.30 tot EEKUUR in de kantine lis te OOSTBURG Seuzen - De Terneuzense /materialenhandel De Hoop de asbestresten, die vorige jnvamen bij de brand, ver- jeren. De asbest zat in golf ten. Het puin waar de asbest it blijft liggen tot de Arbeids- pectie is geweest. Volgens J. Schepper van de bouwhandel ^et puin geen kwaad. ZEELAND - C1 Itchi - Hardere acties in de (jsector. Nu een oplossing het cao-conflict uitblijft It door de bonden steeds va- |naar het zwaarste actie-mid- staking, gegrepen. Vooral laekenhuizen zijn volgende werkonderbrekingen te «achten. IE BINNENLAND - A3 idhoven - De invoerrechten chips en halfgeleiders vormen inzet van een conflict tussen ruikers en producenten bin- 1de Europese Gemeenschap, (producenten vrezen dat als van de Gatt-besprekin- ihun marktaandeel als gevolg leen tariefsverlaging zal af ten. De gebruikers vinden die iaging juist rechtvaardig. SE ECONOMIE - A5 - Terwijl gisteren in Nige- Ide vredesbesprekingen over bloedige burgeroorlog in Su- pvan start zijn gegaan, heeft i Sudanese leger een bloedig fnsief geopend tegen het ver- Hierdoor. is opnieuw een Èale vluchtelingenstroom Kenya op gang gekomen. BUITENLAND -A4 mm Centerpoint Engineering b.v. is een dynamisch, landelijk opererend ingenieursbureau. Opdrachten worden ultgevoei voor het bedrijfsleven en de overheid. ij de volgende vacatures: lerders, (CAD)-tekenaars, icteurs, betontekenaars, >uwkundigen (overheid) en isistent-projectleiders, borbereiders telematica, pringstechniek puwbouw, servicemonteurs ■kvoorbereiders AC/CV isch administratief chniek, chef werkplaats en mogelijk bij hun woonplaats t is vaak het startpunt van drachtgever. aar met een MTS-, HTS- of studeren worden verzocht vandaag s katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Bconomie Beurs Sport Beeland Bagazzi Weekendgids Btrips en puzzels BTV-programma's Weekendbijlage A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D D2 D3 D4 deel E ^4— tpoint Engineering b.V,, oordnummer 9859,3500 ZJ Utrecht. 30-720240 I 20e eeuwse rooksignalen Orlando (ap) - De onafhan kelijke presidentskandidaat Ross Perot is gisteren in de zuidelijke staat Florida zijn verkiezingscampagne begon nen met een optreden op een koeiemarkt dat via satelliet werd uitgezonden. De miljardair en zakenman, wiens naam al op de kieslijsten staat in negen staten, is van plan het traditionele handendrukken te vervangen door satellietcom municatie. „Dit is een praktische manier van campagne voeren, hoop ik", zei Perot-woordvoerder James Squires. „De oude manier is naar vijf verschillende plaatsen te gaan, de hele tijd nodig te hebben om er te komen en daar ter plekke dan geen tijd meer te hebben." Perot doet het goed in de opinie peilingen: in Californië zou Pe rot 41 procent van de stemmen krijgen tegen 24 voor George Bush en 22 voor Bill Clinton. Pe rot staat al ingeschreven op de verkiezingslijsten van de staten Tennessee, Utah, Delaware, Maine, Kentucky, Wyoming, Te xas, Florida en New Jersey. Het is volgens sommige waarne mers niet duidelijk of Perot het enthousiasme voor zijn cam pagne gaande kan houden als hij niet meedoet aan de hectische verkiezingsoptredens die een kandidaat van de ene kant van het land naarde andere brengen. Andersom zou de onpersoonlijke campagne hem uiteindelijk ook stemmen kunnen gaan kosten. Maar volgens de politicoloog Bruce Buchanan van de univer siteit van Texas zal de satelliet campagne ook bij andere kandi daten aanslaan als zij zien dat de populariteit van Perot er niet minder om wordt. Perot is van plan binnenkort vanuit Dallas te beginnen met nationale 'Town Hall'-bijeen- komsten, debatten tussen de kandidaat en kiezers die per sa telliet met elkaar in verbinding ZIE OOK ACHTERGROND - A2 Hijs - Dankzij winst op de als ilste geplaatste Manuela Ma- »a heeft Manon Bollegraf zich (laatst voor de achtste finales a de Open Franse tenniskam- ïnschappen. ada Schultz redde het niet Jana Novotna. E SPORT-B2 Mrdwijk - Ajax-speler en in- national Danny Blind is boos bondscoach Rinus Michels iin hem niet meer ziet dan een ad-in voor het geval libero «ld Koeman niet kan uitko- s voor Oranje. JE SPORT: B1 York - Technici van de itrikaanse marine zeggen dat röntgenfoto's van het hoofd de vermoorde Amerikaanse Kident John F. Kennedy ver tol zijn. Een kogelgat aan de Wkant van de schedel werd Ifens hen weggeretoucheerd, technici hebben destijds zelf doto's met flits gemaakt. De weer opgedoken foto's zijn zonder kunstlicht ge lakt. Amsterdam - De Krant op Zondag probeert op 7 juni weer te verschijnen. De Amsterdamse advocaat mr. A. Voute, bewindvoerder in de surseance van de weekendkrant, heeft samen met de directie een reddingsplan opgesteld. Dat voorziet in een ingrijpende kos tenbesparing en steun van het Bedrijfsfonds voor de Pers gedu rende zes weken. Voute spreekt de verwachting uit dat de Krant op Zondag die in ernstige financiële moeilijk heden is geraakt, uit de as zal herrijzen. Daarna zou de Krant op Zondag die weer voor eigen rekening dienen te nemen. Tevens is een beroep gedaan op het Bedrijfsfonds voor de Pers om voor de komende zes weken een garantie te geven van maxi maal 100.000 gulden per week om mogelijke tegenvallers te verzekeren. Ook zou de advertentiemarkt haar sympathie met de enige zondagskrant in Nederland die nen te betuigen. Volgens Voute 'staat of valt het plan hiermee'. In overleg met de bewindvoerder heeft Pieter Storms, uitgever van de krant, zijn functie neergelegd. Hij wordt niet opgevolgd. Moderne techniek in een traditionele omge ving laat soms merk waardige contrasten zien: een Caiapo indiaan in een indianendorp je in de buurt van Rio de Janeiro overlegt even per telefoon over een deel-conferentie die tijdens de komende milieutop van Rio in zijn dorpje zal plaatsvinden. FOTOEPA (ADVERTENTIES) bellen!! 01650-6 91 50 voor en NAAR Lagestraat 35, Rijsbergen Tel. 01606-1636 DONGEN Lage Ham Tel.: 01623-20000 Manila (ap) - Duizenden boze Pepsi-kopers hebben deze week in de Filipijnen de kantoren van de colafabrikant bestormd om de hoofdprijs van een promotie wedstrijd op te eisen. Pepsi had op de doppen van haar cola-flesjes nummers ge drukt waarmee een hoofdprijs van een miljoen pesos (circa 70.000 gulden) gewonnen kon worden. Maar er was niet bijver- teld dat de de echte winnaar ook nog een extra getal van zeven cijfers op zijn dop moest hebben. Dus dienden zich ruim 4.000 mensen met het winnende num mer 349 aan bij de fabrikant. Zij hebben justitie gevraagd Pepsi te vervolgen wegens fraude. Van onze verslaggevers Breda/Destelbergen - De fa milieleden van de zeven vrouwen die 19 mei bij de busramp op de A58 bij Nieuw-Ginneken omkwa men, hoeven niet te rekenen op smartegeld. Nederland kent als een van de weinige Europese landen geen regeling dat smartegeld uitge keerd kan worden aan nabe staanden van overledenen of aan mensen van wie bijvoorbeeld de echtgenote ernstig en blijvend gewond geraakt is. België kent zo'n regeling wel, maar aangezien het ongeluk met de Belgische bus op Nederlands grondgebied plaatsvond, krijgen de familieleden niets. Nederland kent wel een regeling dat in het geval van lichamelijk letsel vergoedingen verleend kunnen worden, ook aan buiten landers, maar psychische ver wonding wordt door de Neder landse staat niet erkend. Solidariteit De familieleden van de zeven vrouwen uit het Belgische Des- telbergen waren gisteren bijeen op een herdenkingsbijeenkomst in de kerk van Heusden, een kerkdorp van Destelbergen. Ook degenen die het ongeluk over leefden, het voltallige gemeente bestuur, de politie en een 22- koppige delegatie uit Nederland - onder wie burgermeester P. v.d. Velde van Nieuw Ginneken - waren van de partij. De familieleden kwamen niet al leen uit Destelbergen en Heus den. Vlak voor de busreis had de organisatie namelijk nog snel vrouwen uit de belendende ge meenten geronseld om de bus vol te krijgen. Eigenhandig „De bijeenkomst was een initia tief van de kerk," vertelt de Heusdense pastoor De Baere. „Heusden is weliswaar maar een gemeente met 7.000 inwoners, maar er is hier veel solidariteit onder de mensen." De vereniging Christelijke Mid denstands- en Burgervrouwen (CMBV), die destijds de bustrip organiseerde, maakte van de ge legenheid gebruik om de Neder landse hulpverleners te bedan ken. In de Belgische pers waren de dag na het ongeluk berichten verschenen dat die hulp niet zou hebben gedeugd, maar de wer kelijke chaos heerste in het Vlaamse Heusden zelf, zo he kelde de voorzitster van de CMBG. De pastoor zou te eigenhandig gehandeld hebben door de poli- Ragazzï, de jongerenpagina van De Stem, start vandaag met een nieuwe serie: 'De wereld volgens:'. Daarin geven jongeren hun eigen, onbevangen kijk op het leven. Vandaag kun je lezen hoe Maurits Boshart over de wereld denkt ZIE RAGAZZI DEELO New York (dpa/rtr) - De Verenigde Staten hebben de Veiligheidsraad voorge steld een volledig embargo in te stellen tegen Servië om op die manier de oor log in Joegoslavië te beëin digen. In New York zijn de 15 leden van de Veiligheidsraad van de VN gisteren bijeengekomen voor consultaties over een handels embargo tegen Servië en Monte negro. In Joegoslavië lijken de Servi sche strijders zich weinig aan te trekken van de dreigende sanc ties: de Bosnische hoofdstad Sa rajevo en de Kroatische kust plaats Dubrovnik kregen giste ren de zwaarste bombardemen ten sinds maanden te verduren. Tijdens de VN-consultaties wil len de Westerse leden de perma nente raadsleden China en Rus land winnen voor hun voorstel om harde maatregelen tegen Servië te nemen. De stemming over het handelsembargo wordt pas zaterdag verwacht. Bevriezing Washington stelde een pakket met harde sancties op: een on middellijk handelsembargo dat ook voor olieleveranties moet gelden, beëindiging van het luchtverkeer van en naar Bel grado, bevriezing van alle bui tenlandse tegoeden en verbre king van alle culturele, weten schappelijke en sportcontacten. Rusland en China, Servië's be langrijkste olieleveranciers, ach ten sancties tegen Belgrado niet geschikt en kunnen als perma nente leden van de raad de motie met een veto treffen. In Belgrado veroordeelde het Joegoslavische ministerie van buitenlandse zaken de voorge stelde motie als 'eenzijdig en tendentieus'. De sportboycot zou op de val reep kunnen verhinderen dat Joegoslavië alsnog mee mag doen aan de Europese kam pioenschappen voetbal in Zwe den. De Uefa gaf gisteren onver wacht onder voorbehoud groen licht aan Joegoslavië. Pas woensdag neemt de Uefa een de finitief besluit. Raketten Het Joegoslavische leger nam gisteren alle wijken van de Kroatische stad Dubrovnik on der vuur vanuit zee en vanuit zijn stellingen in het Bosnische achterland. Ook de Bosnische hoofdstad Sarajevo kreeg het zwaar te verduren. De stad is ge durende de nacht van donderdag op vrijdag onophoudelijk be schoten door de Serviërs. ZIE OOK BUITENLAND - A4 ZIE OOK SPORT - B2 Vandaag een dag met veel bewolking met grote kan» op buien. Zondag eerst mooi en warm, tegen of in de avond regen- of onweersbuien. De zuidoosten wind is matig, zondag draaiend naar zuid-zuidwest. Van onze Haagse redactie Den Haag - Lotte van Dijck (12) uit Etten-Leur en Dennis Weitering (14 jaar) uit Oosterhout openen vandaag in Den Haag de internationale milieu-actiedag 'One World'. Precies een week later vertrekken Lotte en Dennis met minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) naar de wereld milieu conferentie in Rio de Janeiro. Beide kinderen maken deel uit van de officiële Nederlandse de legatie. Zij zullen deelnemen aan een speciale bijeenkomst, waarin kinderen over de hele wereld praten over hun "toekomst. Verder brengen Lotte en Dennis een bezoek aan een opvangpro- ject voor straatkinderen. Een te levisieploeg zal de kinderen vol gen en een speciaal programma maken dat eind volgende maand wordt uitgezonden. One World 92 is een internatio naal project om het publiek te doordringen van de noodzaak de wereld(milieu)problemen geza menlijk aan te pakken. In 13 steden zijn vandaag mi lieumanifestaties. Minister Pronk komt eerst naar Den Haag waar hij samen met Lotte en Dennis, met behulp van een hoogwerker, een vogel in een speciale One Worldboom hangt. Pronk reist daarna door naar Rotterdam waar hij een eisen pakket in ontvangst neemt. Ruim 70.000 burgers hebben de afgelopen maand een protest- kaart ingestuurd waarin rijks overheid en gemeentebesturen worden opgeroepen om een beter milieubeleid te voeren. Ook in Heerlen, Arnhem, Vlis- singen en Eindhoven zijn van daag One Worldmanifestaties. Rome (rtr/afp) - Het Italiaanse zakenkabinet zal volgende week een pakket maatregelen bespreken die een betere be strijding van de georganiseerde misdaad mogelijk moeten maken. Minister van justitie Claudio Martelli maakte gisteren bekend dat de 'maatregelen de politie meer onderzoeksbevoegdheden geven en in formanten betere bescherming moeten bieden. De nieuwe wetgeving komt na de moord van vorige week zaterdag op de anti-maffiarechter Giovanni Falcone, diens vrouw en lijfwach ten. Martelli zei dat de maatregelen de maffia duidelijk zouden maken dat 'het vermoorden van Falcone de stomste zet was die ze ooit de den'. Op 27 juni zullen de vakbonden in Palermo een grote demonstratie tegen de maffia organiseren. Er worden meer dan 100.000 mensen verwacht. Op bedrijven die in handen zijn van de georganiseerde misdaad, zijn de vakbonden niet welkom en wordt vaak, zoals in de tomatenpluk, met illegalen gewerkt die praktisch als slaven behan deld worden. (ADVERTENTIE) tie niet in te schakelen om de fa milieleden op te vangen. Die stonden urenlang te wachten op nadere gegevens over het onge val. Zo waren vele uren na de ramp bij de Heusdense bevol king nog maar drie namen van overledenen bekend. Pastoor De Baere wil echter van geen kritiek horen: „Ach, de sfeer is wat bedrukt, maar de mensen zijn moedig. We hebben na de heilige mis, die prachtig werd voorgegaan door bisschop Luysterman, een kleine bijeen komst georganiseerd hier in een café, zodat de mensen eikaar kunnen troosten. Het is beter zo." Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam. Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: i kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr - Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont- vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze- gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. co E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. X

de Stem | 1992 | | pagina 1