calf ar o president van Italië Parlement Thailand wil hervormingen jnkse oppositie geeft steun aan christen-democratische Kamervoorzitter Luchtaanvallen Israël op dorpen Zuid-Libanon Bush overweegt minder kernproeven Nieuwe aanslagen verwacht na moord op Falcone Belastingdienst TEGELS EN BADKAMER! De Belastingdienst heeft een lang weekend. i gebruikte auto. rubrieksavertenties lemelvaartsdag! dvertenties voor de TJESKRANT SATERDAG A.S. ensdag uiterlijk voor lir in ons bezit zijn. Gezocht auto's BUITENLAMP 'Militair mag zich niet zonder verkiezingen tot premier benoemen' A4 /inst Berlijnse radicalen [loor herenigingsproblemen' J'echts-radicale Republikaner Taalden in de Duitse hoofd- '■8,3 procent van de stem- "at beneden de verwach- Ewas. De voormalige Oost- e communisten van de PDS Jpten 11,3 procent van de pmen in de wacht, een resul- f11 dat nog werd verbeterd Me Groenen (13,3 procent). radicalen hebben hun posi- s versterkt en de grote par- J: hebben verloren", be- Pttvde de secretaris-generaal r de liberale FDP Luhr giste- J Luhr had overigens weinig (j®j tot tevredenheid. De FDP Jude de kiesdrempel niet eens procent) en de stemmen die 1'ioeralen kregen, behaalden Li uitsluitend in het Pajk deel van Berlijn. christen-democraten (CDU) l.f-en zondag niet verder dan (!'- Procent van de stemmen, i?,ameüik behaald in het J lehjk stadsdeel van Berlijn. BUITENLAND KORT Duitse vakbond akkoord met loonaanhod Eerste man de cel in wegens Iran-Contra Presidentskandidate stopt hongerstaking Vijftien gewonden bomaanslag Barcelona Delcroix: Verplichte burgerdienst Vredesakkoord Afghaans verzet Voedsel op de bon in Bosnië in auto's, direkt contant. Geld vrijwaring. 01646-16477. eet. v.a. '82. 01653-84287 i 06-52772031. Fi 1.000 rri2 showroorr kil Koelemei 14 - Breda Tel. 076-811474 (rtr/afp/dpa) - Het dement van Thailand jjt zich gisteren in over jagende meerderheid uit sproken voor een grond- etsherziening die het in de ekomst onmogelijk maakt jl niet-gekozen militairen (tschoppen tot premier. (door het leger gedomineerde )aat en het door het volk ge- jen Huis van Afgevaardigden jnien in twee behandeling- ,des de amendementen voor j aanpassing van de grondwet Jd De derde en beslissende ;Isronde, waarmee de proce- wordt afgerond, staat voor DINSDAG 26 MEI 1992 10 juni op de agenda. De volksvertegenwoordigers en senatoren stemden in de eerste ronde met 533 tegen 0 (bij negen onthoudingen) voor de grond wetsherziening. In de tweede ronden werd volstaan met hand opsteking. De oppositie eiste de afgelopen weken dat alleen gekozen poli tici tot premier kunnen worden benoemd. Deze wens leidde vo rige week tot massabetogingen tegen de regering en de afkondi ging van de noodtoestand. In de daaropvolgende vier dagen wer den bij ongeregeldheden naar schatting enkele honderden bur gers gedood door militair ge weervuur. Volgens de autoritei ten zijn slechts veertig doden ge vallen. Het ongenoegen van de oppositie richtte zich tegen de oud-bevel- hebber van de strijdkrachten, Suchinda Kraprayoon die begin april tot premier werd benoemd terwijl hij bij de verkiezingen in maart niet eens in het parlement was gekozen. Suchinda is zon dag officieel afgetreden. De oppositiepartijen willen voorts een einde maken aan de grote invloed van de Senaat. De strijdkrachten benoemen de 270 senatoren. Tijdens de stemrondes van giste ren beukten demonstranten op de toegangspoorten van het par lement. Zij begroetten de afge vaardigden die het gebouw bin nen wilden gaan met de vraag: „Waar zijn de moordenaars?". Duizenden betoogden in de stad tegen het besluit van Suchinda om de voor de schietpartijen van vorige week verantwoordelijke generaals amnestie te verlenen. Zij eisen onder andere dat Su chinda, diens zwager generaal Issarapong Noonpakdee (de be velhebber van het leger) en de bevelhebber van de luchtmacht Kaset Rojananil wegens moord voor de rechter worden ge bracht. Oppositieleider Surin Pissuwan verklaarde dat het parlement zich moet uitspreken over de rechtmatigheid van Su- chinda's amnestiebesluit. Suchinda is mogelijk in het ge heim naar het buitenland ver trokken. Vice-premier Meechai Ruchupan neemt zijn functie voorlopig waar. Vertegenwoor digers van de oppositie onder handelden maandag echter met andere partijen om tot een nieuwe coalitieregering te ko men. men wij u daardoor aan- alleen maar een gunstige administratieve service. Dankzij onze achter- pnd kunnen wij u daad- lerkelijk verzekeren van een goed geregelde medi sche zorg. In onze optiek eft u daar gewoon recht it VGZ meer zorg besteedt c uit de variatiemogelijkheden verzekeringspakket en de lint een pakket samenstellen egesneden. Inclusief oogheèl- pp het gebied van ziekte-' inst te kijken, schrijft u ons. :elijn, telefoonnr.: 06-0199- gonze correspondent jtHeering me - De 73-jarige christen-democraat Oscar Luigi jtalfaro is gisteren in de zestiende stemronde tot presi- Int van Italië gekozen. Hij behaalde met 672 stemmen Ijna een tweederde meerderheid in het kiescollege. Jifaro was tot op heden Ka- te danken aan het feit dat hij als jvoorzitter en is nu de ne- een van de weinige DC-politici i president van de Repu- tfk Italië. tsaren al vijftien stemrondes Wen. Om uit de Impasse te Jen moest een theoretisch bo lde partijen staande 'institu tie kandidaat' worden geko- In de praktijk kwamen ivoor alleen de voorzitters s Kamer en Senaat, Sealfaro [Giovanni Spadolini in aan- png. Itwel aanvankelijk Spadolini lunet was, is de keuze op liiaro gevallen, dankzij de de- iratisch linkse oppositiepar- PDS, die uiteindelijk de beur gaf aan een onafhan- Éijke christen-democraat bo- lï de senaatsvoorzitter, die af- nstig is uit de republikeinse fcrkgeverspartij'. Socialisten, walen, sociaaldemocraten en Ie kleinere formaties hadden ■eerder hun steun betuigd aan paro. Jt grootste problemen onder lid Sealfaro nog binnen zijn npartijde DC, die eigenlijk [voorkeur had gegeven aan b secretaris Forlani (die het (ie vierde en vijfde ronde ech- t niet haalde) of demissio- |i premier Andreotti, die zich |ig heeft teruggetrokken. Een tl van dé DC-parlementariërs tót dan ook de fractie-disci- pe doorbroken door niet op ilfaro te stemmen. [allaro is al Kamerlid sinds SS.Hij is een paar keer staats- letaris geweest en drie keer bter. van verkeer, onderwijs liiimerilandse zaken. Eind vo ls maand is hij gekozen tot Ittitter van de Kamer van af- faardigden. Sealfaro is een (Wvatieve katholiek die door onafhankelijke opstelling altijd een eenling is ge- Jen binnen de uit clans, klie- i stromingen opgebouwde Jj'laro heeft zware kritiek op 15partij. „In de politiek horen 'ealen op de eerste plaats te ffl, maar in de DC van An- >»tti overheerst alleen de poli- Je praktijk." Jiaro heeft zijn overwinning nooit betrokken is geweest bij schandalen. Maar hij is ook een ouderwetse moralist, die grote waarden hecht aan de juiste vor men. Als president zal Sealfaro volle dig tegengesteld zijn aan Cossi- ga. Niet alleen omdat hij veel formeler is ingesteld, maar ook omdat hij een verklaard tegen stander is van zijn voorganger op het gebied van de staatkun dige hervormingen. Oud-president Cossiga vindt dat de grondwet zo snel mogelijk moet worden gewijzigd om Italië om te vormen in een presiden tiële republiek waarin het staatshoofd veel ruimere be voegdheden heeft. Sealfaro die in 1948 als jong Kamerlid heeft meegewerkt aan de totstandko ming van diezelfde grondwet, vindt dat er aan de bevoegdhe den van het parlement niet mag worden getornd. Sealfaro zal zijn ambt met waar digheid bekleden, maar het is nog maar de vraag of Italië van hem verregaande staatkundige hervormingen kan verwachten. Het meest belangrijke voor Italië is echter dat het huidige machts vacuüm althans voor een deel is opgevuld. Aan Sealfaro de taak dfei zd^sjjêhSig mogelijk een for mateur te benoemen die het land ook een nieuwe regering kan ge ven. Sealfaro FOTO AP pin (rtr) - De grote Duitse partijen zochten gisteren naar past na de slag die hen zondag is toegebracht bij de eerste 'ffleenteraadsverkiezingen voor heel Berlijn sinds 1946. teleurstellende opkomst r' boven de zestig procent) 8 wn derde van de stemmen extreem-rechts of uiterst s. Partij van bondskanselier (J ust in Oost-Berlijn slechts lucent aan zich te binden. 1.C-ÜU vormt met de SPD in 'ie een zogeheten grote coa- hoewel de kiezers de so- l« vmocraten 0°k n'et uit" Li j ®0et^ gestemd waren, L1 toch nog een suc- L'e SPD veroverde de posi- Lf1 grootste partij in Berlijn ijen stemmenpercentage van Palestijnse vrouwen treuren om de dood van vier dorpsgenoten. Zij kwamen om door Israëlische luchtaanvallen. Zes anderen raakten gewond. - fqtoap Jibsheet (ap) - Israëlische vliegtuigen hebben gister ochtend bij aanvallen op drie dorpen in Zuid-Libanon een Libanees echtpaar en hun twee dochtertjes gedood. Zes andere personen raakten ge wond. De luchtaanvallen volgden na een week van vijandelijkheden tussen Israël en het met Israël verbonden Zuidlibanese Leger (SLA) aan de ene kant en de pro-Iraanse fundamentalistische Hezbollah aan de andere kant. De Israëlische luchtmacht voerde dit jaar elf luchtaanval len uit op Libanon. Daarbij von den 37 mensen de dood en raak ten er 69 gewond. Vorige week donderdag vielen er dertien do den en 25 gewonden. 'Premier Shamir heeft gewaar schuwd dat Israël de aanvallen voortzet zolang Hezbollah haar agressie tegen het Israëlische le ger in Libanon en het SLA niet staakt. De politie zei dat de aanvallen vanuit enkele dorpen werden uitgevoerd, die bekend staan als steunpunten van de Hezbollah. Twee van de dorpen liggen in de zone die valt onder de vredes macht van de Verenigde Naties. Klacht Hezbollah-leider sjeik Hassan Nasrallah gaf onmiddellijk te kennen de vijandelijkheden te gen Israël op te voeren. De Liba nese regering heeft de Libanese missie bij de VN opdracht gege ven 'een dringende klacht' over het Israëlische optreden bij de Veiligheidsraad te deponeren. SLA-bevelhebber Antoine Lahd drong er bij de regering van pre sident Elias Hrawi op aan 'on middellijk maatregelen te nemen om de stroom Iraanse wapens naar de Hezbollah via het aan grenzende Syrië te blokkeren'. Lahd waarschuwde dat het Is raël menens is en dreigde met 'ernstige gevolgen van onbere kenbare afmetingen voor geheel Libanon'. Kanonnen Israël bracht zwaar geschut over naar een heuvel op een bergtop bij het dorp Alma al-Shaab, waardoor een groot deel van Zuid-Libanon binnen bereik van de Israëlische kanonnen kwam -e liggen. Het door Israëlische gesteunde Zuidlibanese Leger (SLA) riep via zijn zender De Stem van het Zuiden de inwoners van alle dorpen in Zuid-Libanon waar tegen Israël strijdende groepen hun basis hebben, hun huizen te verlaten met het oog op verdere luchtaanvallen. De toenemende vijandigheden hebbben ervoor gezorgd dat de Gaza-strook sinds gisteren voor drie dagen is afgesloten. De 750.000 inwoners mogen het ge bied gedurende die periode niet verlaten. Hezbollah startte de jongste ge vechtsronde vorige week dins dag met een aanval op een mili taire post in de veiligheidszone, waarbij een lid van het Zuidli banese Leger (SLA) omkwam en vier anderen gevangen werden genomen. In Den Haag heeft Hanan Ash- rawi, de woordvoerster van de Palestijnse delegatie bij de vre desbesprekingen tussen Israël, zijn Arabische buurlanden en de Palestijnen gisteren verklaard dat de EG een grotererol moet spelen bij de vredesbesprekin gen. De lage opkomst baarden waar nemers en politici zorgen. „De partij van de niet-stemmers is nog groter dan zowel de CDU als de SPD", merkte Huber, de se cretaris-generaal van de Beierse zusterpartij van de CDU, de CSU, op. Politiek commentato ren stelden dat de opkomst van extreem-rechts en radicaal-links het gevolg is van het onvermo gen van de SPD en CDU om een oplossing te bieden voor actuele problemen zoals de komst van asielzoekers en de kosten van de, uit 1990 daterende, hereniging. Een redelijk goed bericht voor de grote partijen was het stem busresultaat (8,3 procent) van de Republikaner. Zowel SPD als CDU vreesden dat de rechts-ra- dicalen op ruim 10 procent zou den uitkomen, gezien de 10,9 procent die de partij afgelopen maand bij de deelstaatverkiezin gen in Baden-Württemberg wist te behalen. De stemmenwinst van de PDS baarde de sociaal- en christen democraten daarentegen zorgen. De opvolgster van de voormalige Oostduitse communistische par tij boekte met name in het ooste lijk stadsdeel, waar de partij een derde van de stemmen kreeg (te gen ruim 11 procent in de gehele stad), een opmerkelijk resultaat. „De blijvende aantrekkings kracht van oude Oostduitse waarden is het duidelijke bewijs dat in deze stad nog veel werk moet worden gedaan", vond het Berlijnse dagblad Tagesspiegel. Washington (afp/rtr/ap) - President Bush overweegt het aantal kernproeven te verminderen of zelfs geleide lijk aan stop te zetten. Daarover zou volgende maand tijdens zijn ontmoeting met pre sident Boris Jeltsin van Rusland gesproken kunnen worden, meldde de Washington Post gis teren. De krant haalde niet met name genoemde regeringsfunc tionarissen aan. De opties variëren van een een zijdige Amerikaanse belofte het aantal ondergrondse kemproe ven van zes naar drie per jaar te. halveren, tot een verdergaand plan dat praktisch zou neerko men op een beëindiging van kemproeven in 1995. Het minis terie van defensie is tegen al deze opties, aldus het dagblad. Op de ministerie van energie, dat de proeven uitvoert, zijn de ideeën echter gunstig ontvangen en ook het bureau voor wapen beheersing en ontwapening staat achter enige beperking van kemproeven. Geen enkele overheidsinstantie steunt echter Jeltsins verzoek dat Washington zich onmiddel lijk aansluit bij het uitstel op kemproeven dat Rusland verle den jaar oktober afkondigde. Bush VERVOLG VAN VOORPAGINA Bevolking en magistraten delen de overtuiging dat Falcone het slachtoffer is geworden van een overheid die zijn burgers niet kan en misschien ook niet wil beschermen tegen de georgani seerde misdaad. Als reactie daarop hebben de partijen be sloten tot een demonstratie van besluitvaardigheid door hun me ningsverschillen over de nieuw te kiezen president opzij te zet ten en een gemeenschappelijke kandidaat te presenteren. Gisteravond werd Oscar Luigi Sealfaro, een onafhankelijke christen-democraat, tot nieuw staatshoofd gekozen. Volgens de demissionaire minis ter van binnenlandse zaken, Vincenzo Scotti, zal de moord op Falcone door nieuwe aanslagen worden gevolgd. „Door een reeks van gegevens die onder meer door de geheime dienst zijn verzameld, was ik er al eerder van overtuigd geraakt, dat de strijd tussen maffia en overheid steeds harder gevoerd zou gaan worden. Helaas is die vrees nu bewaarheid. Het heeft geen zin om de waarheid te ver bergen. „Van nu af aan zullen ze steeds spectaculairder acties uitvoeren en steeds luisterrijkere slachtof fers kiezen. De maffia wil de staat op de knieën dwingen", verklaarde Scotti vanmorgen in een geheel aan de aanslag ge wijde extra editie van La Re- pubblica. Volgens zijn collega van Justitie Claudio Martelli zijn de moord op Falcone en de escalatie van geweld een rechtstreekse reactie op de nieuwe pogingen van de staat om de terreur van de maf fia aan banden te leggen. Falcone had de DIA, de pas op gerichte anti-maffiabrigade van de Italiaanse politie en justitie moeten gaan leiden en daarbij de (tot nu toe schaarse) contac ten met de Europese en Ameri kaanse politie en veiligheids diensten moeten onderhouden. Dat zal niet alleen voor de maf fia op Sicilië maar ook voor de andere internationale misdaad syndicaten een directe bedrei ging hebben gevormd, aldus Martelli. Een laatste verontrustende hy pothese brengt de dood van Fal cone tevens in verband met het steekpenningenschandaal van Milaan. Gisteren is bekend ge worden dat Falcone de afgelo pen weken in nauw contact heeft gestaan met de Milanese rechter van instructie, Antonio Di Pie- tro, en hem van advies heeft ge diend bij het opsporen van ge heime rekeningen in Zwitser land. Volgens Di Pietro's voormalige collega Carlo Palermo is dat de rechtstreekse aanleiding geweest voor de aanslag. In combinatie met Falcones enorme kennis van de maffia zouden de Zwitserse rekeningen kunnen leiden naar het zogeheten 'derde niveau', dat van de samenwerking tussen po litieke leiders en de maffia. „Elk serieus onderzoek naar het witwassen van steekpenningen en zwart geld uit de heroïne- en wapenhandel in Zwitserland wordt zo op bruuske wijze ge torpedeerd", is de stelling van Palermo, die weet waarover hij praat. In 1983 kwam hij op het spoor van een internationale handel in wapens en drugs, waarbij ook politici uit diverse Europese lan den betrokken bleken. Eenmaal aangeland bij de Zwit serse banken waar de transacties plaatsvonden, werd hij door zijn superieuren overgeplaatst. Toen hij zich töch met de zaak bleef bemoeien, werd er een aanslag op hem gepleegd met een bom in een stilstaande auto. Palermo had meer geluk dan Falcone. Doordat op het moment van de ontploffing er een auto tussen hemzelf en de autobom kwam te rijden, werd hij zwaar gewond, terwijl een moeder en haar twee dochtertjes om het le ven kwamen. Esslingen - De uitvoerende raad van de Duitse ambtenaren vakbond OTV heeft gisteren het loonaanhod van de Duitse re gering - een loonsverhoging van 5,4 procent en eenmalige uit keringen - geaccepteerd. Daarmee kondigde het OTV-orgaan formeel het einde aan van 11-daagse stakingen in april in de overheidssector. OTV-leden hadden echter eerder deze maand het akkoord ver worpen. Vakbondswoordvoerders wezen er op dat de uitvoe rende raad eigenlijk geen andere keuze had dan het loonaan hod van de overheid te accepteren. De Duitse minister van bin nenlandse zaken Seiters heeft verklaard dat er geen nieuw bod komt. Washington - De gepensioneerde CIA-medewerker en wapen handelaar Thomas Clines is de eerste persoon die gisteren de gevangenis in zal gaan voor zijn rol in de 'Iran-Contra affaire', de illegale Amerikaanse wapenleveranties aan de Nicara guaanse Contras in de jaren tachtig. Clines, die in 1990 werd veroordeeld wegens belastingontdui king in samenhang met de wapenleveranties, werd veroordeeld tot een celstraf van 16 maanden. In 1985 en 1986 hielp Clines het geheime netwerk dat hulp aan de Contras verzorgde door via zijn contacten in het Oostblok en in Europa wapens te ko pen voor de Contras, die vochten tegen de linkse regering van Nicaragua. Manila - Presidentskandidaat Miriam Defensor Santiago is gisteren gestopt met hongerstaking die zij zaterdag was begon nen uit protest tegen vermeende verkiezingsfraude. Zij liet in een verklaring weten dat de aartsbisschop van Manila haar er van had overtuigd dat verder vasten geen zin had, omdat zij voor 'de strijd tegen politiek gekonkel en corruptie' al haar energie nodig zou hebben. Barcelona - Vijftien mensen zijn gisterochtend gewond geraakt bij een bomaanslag op een arbeidsbureau in de Spaanse stad Barcelona. Een tweede bom die de politie aantrof in een ander arbeidsbureau in Barcelona werd door een gecontroleerde ex plosie onschadelijk gemaakt. De aanslag kwam drie dagen voor een landelijke staking van een halve dag, waarmee de Spaanse vakbonden donderdag wil len protesteren tegen het werkgelegenheidsbeleid van de socia listische regering van premier Gonzalez. De verantwoordelijk heid voor de aanslag was niet opgeëist. De politie zei geen aan wijzingen te hebben over de daders van de aanslag. Brussel - Indien het Belgische parlement zou besluiten de dienstplicht af te schaffen en een beroepsleger in te voeren, dan moet er voor de Belgische meisjes en jongens een ver plichte algemene burgerdienst komen. Dat vindt de Belgische minister van defensie Delcroix. Hij werd gisteren al teruggefloten door zijn eigen partij, de Christelijke Volkspartij. De CVP vindt het plan voorbarig en ziet praktische problemen bij de uitvoerbaarheid. Bij de bur gerdienst zouden Belgische jongens en meisjes ingezet kunnen worden in de ziekte- en bejaardenzorg of bij milieuprojecten. Voorwaarde is wel dat de instellingen, die van deze nieuwe ge neratie dienstplichtigen gebruik maken, daar zelf voor betalen. Kabul - Leiders van twee rivaliserende mujaheddin-groepen in Afghanistan hebben gisteren een vredesakkoord getekend en overeenstemming bereikt over terugtrekking van hun troepen uit de Afghaanse hoofdstad Kabul. Het akkoord werd bekendgemaakt door de radicaal-islamiti sche leider Hekmatyar van de Hezb-i-Islami (foto) en de Hezb- I-Hamiat van commandant Massud, inmiddels minister van defensie. Beide mujaheddin-voormannen kondigden ook aan dat binnen zes maanden verkiezingen moeten worden gehou den. Zagreb - De Bosnische autoriteiten besloten gisteren de levens middelen op de bon te doen. De regering probeert zo het nog resterende voedsel eerlijk te verdelen. Internationale hulpkon vooien kunnen vanwege de aanhoudende gevechten Sarajevo niet bereiken. De vijandelijkheden duurden ook gisteren onverminderd voort. Overdag bleef het redelijk rustig in Sarajevo, maar gisteravond braken bij het dorp Hadzici opnieuw zware gevechten uit tus sen enerzijds Serviërs en anderzijds Kroaten en moslims. De laatsten verhinderden de terugtrekking van eenheden van het Joegoslavische leger uit drie kazernes. Moslems en Kroaten blokkeerden de kazernes en eisten de wapens terug die het le ger op van Bosnische milities heeft ontvreemd. (ADVERTENTIE) Op donderdag 28 en vrijdag 29 mei is de Belastingdienst gesloten. Maandag 1 juni kunt u weer bij ons terecht. V

de Stem | 1992 | | pagina 5