me en inale Mesthoop kwart kleiner DIÉ BINKSTIER PRIJSVRAAG 4 Waarom hij wel een onderscheiding en ik niet? Landbouworganisaties komen zelf met strenge maatregelen: Solidariteit 'Stop Borssele' mikt op vakantiegangers Politie lost schot om tuinfeest te stoppen Maffia-rechter Falcone slachtoffer verklikking Hagelbrokken richten zware schade aan Michael Caine wil de film redden in Terneuzen pen in Oostburg ir zorg-cao igeiiplaag iraauw itiverkeer •hard Witschge naar huis meer premie Merijntje Voor honderdduizenden guldens bladgroente vernietigd ival Israël i-Libanon 'Z behaalt winst i 53 miljoen fee gevangenen in een cel VANDAAG IS'TIE ER WEER DOE MEE.EN WIN Vaart te Terneuzen wordt ng gespeeld tussen het kol an Zuidwest-Nederland. voorbereiden op het wereli oeting. ie selectie, samengesteld uit Zierizkee afgewerkt worden V geen kans de organisatie ronif daar wel kans toe, zodat de a? (leuzen verhuisde. Het duel hem'' dezelfde dag gespeeld vierho?" uur) speelt Engeland B tegen llNGEN :V), Monique van de Broek (Blauw W:. van Genderen (Merwedel, Mariene n Manus Boogaard (Tjoba), Karei Sloet (TOP), Johan de Koster (AD) j. de Milliano Fotosnelservice uit eigen vaklab. Foto- en videocamera verkoop voor portretten en reportages Vrijstraat 5 4524 CE Sluis Tel. 01178-1238 Burchstraat 4 4501 BJ Oostburg tel. 01170-52867 DE STEM -JfOonjutbfSè.j DINSDAG 26 MEI 1992 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang I I I I I n B Carol Starns, Lynn Campbell Ree F nes. Reserves zijn: Sam Wells, Kerry gj lelgië) en de grensrechters C. Visser n Oostburg houdt donderdag 2 11 sportieve evenementen in Oos JIC ülüt 0 uur met skeeleren over nar genomen door de Belgische clu de bondscoach van de Belgisch aur 'an® P,at' sta^m§ zense duo vader en dochter Em 's' ^e'e Belgische spoor- :ns van de partij. Natasja is ee !l' ^.et treiBverkeer op een plaatsje in de nationa fzendijkse dierenarts Pol van i i de skeelloop gepland. Dit skeeleren en vijftien kilometi ,ier Harry van der Werff uit Ech ielgische Oostvleteren. Acht lede De Poel hebben zich eveneei aantal trimlopen over 1500 mete t een aantal lopers van- het Belg Met uitzondering van de skeelei ■venementen nog worden na-ingi oek, waar deze dag het zenuwcen l( - De AbvaKabo heeft kabinet voorgesteld de delijkse ziektekosten-pre- iït 5 te verhogen om op mier een goede cao voor de ren beide keepers goed op drf sector te kunnen betalen. u - De gemeente Graauw geteisterd door vliegen, igen komen van niet afge- uestvaalten van boerde- jet buiten het dorp. De be- jg heeft de boeren vriende- trzocht de mesthopen af te [zeeland - ei - De Belgische spoorwe- vanaf vanavond 22.00 naar Parijs ligt stil. iwijk a/Zee - Het EK- Btir van voetballer Richard duurde gisteren bij de van de voorbereiding in vijk aan Zee van Oranje «eden' nauwelijks een uur. consultatie van KNVB- jrts Kesssel werd de dij- Jessure van Witschge als te {betiteld en kon de mid- van Barcelona weer luis. SPORT - B1 Ede en jse- Jvat lai rd an ag en 0- na 2 al- lis- tief uit- ard de van ge- er- be- ien. ook ïvi- fde inale uws- Den Iche- id, 9. Tegen de inzet van Philipp aanvaller Michel van Craen( broeck had de Oostburg-i man in de 17de minuut geen v' weer. Van Craenenbroeck scl een vrije trap via de binnei van de paal binnen. Na de pi was Philippine duidelijk de 1 tere ploeg, maar in die fase I de anders zo trefzekere Micf van Craenenbroeck enkele go' kansen liggen. In de laatste nuut kwam Philippine nog weg dat Jurgen de Bakker in f" kansrijke situatie naast schooi GRAAUW-SCHOONDIJKE f - Een mooie partij voetbal aanvallend spel van beide den. Door die attractieve s] wijze en het warme weer mai ten beide ploegen er een slijtaj slag van. Graauw had het betere van het spel en was oc' gevaarlijker. Vooral Paul v». Hove was goed op dreef en 11 zorgde met twee doelpunten zf ploeg een op het oog riante voorsprong. Nog voor de pal had Schoondijke echter aansl ting via Peter de Vilder. Tien r nuten na rust maakte opnie Paul van Hove er 3-1 van en sliste daarmee in feite de we strijd. Peter de Vilder liet tv tig minuten voor tijd nog wel I aantekenen, maar pas in de lal ste minuten van de wedstr kon Schoondijke stevige ontwikkelen. Graauw gaf echtj die voorsprong niet meer weg. Tilburg, 10. Bergen op Zoom, 11 Breda, 12. De Betuwe, 13. Box- meer/Cuijk. Koewacht De voetbalvereniging Koe wacht hield een toernooi voor lagere elftallen. Volgens woordvoerder was er sprake van een sportief en geslaagd gebeuren. Winnaar werd Axel 3 dat in de finale de A-junio ren van Koewacht met 2-0 ver sloeg. EINDSTAND 1. Axel 3, 2. Koewacht A-jumoren, 3. De Buffalo's, 4. Koewacht 3, Axel 5, 6. Sluiskil 5, 7. KoewacM 4, 8. Clinge 4, 9. STEEN 5,10. Ter- hole 2. Westdorpe De jeugdafdeling van de voet balvereniging RIA uit West dorpe werkte gisteren de toer nooien voor B- en c-junioren af. Dit groots opgezette gebeu ren verliep naar wens volgens stuwende kracht Ronald Mo ring. EINDSTANDEN B-junioren: 1. Eendracht Aalst- Eksaarde, 3. Philippine, 4. BIA. Maldegem, 6. De Klinge, 7. J> Nieuwstadt, 8. De Pinte. Spor teitsprijs De Pinte en minst gepa seerae doelman Eendracht Aw» C-junioren: 1. Terneuzen, 2.Wj risti, 3. Eendracht Aalst, 4. MaW- gem, 5. Sluiskil, 6. Oostburg, Zelzate, 8. RIA Nieuwstadt, 9.s saarde, 10. Bonheide, 11- Boys, 12. De Klinge. SportiviW'» prijs FC Zelzate en minst ge?,st seerde doelman Eendracht A en Terneuzen. LDEZE KRANT: WAG 2 KATERNEN Iftergrond penland wiomie (fors Port «eland nis Programma's A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D D2 Boeren: 'Shit!' Hagelbrokken met vielen gisteren uit de Prinsenbeek. een doorsnede van soms vier centimeter hemel in de omgeving van Etten-Leur en - foto willem blauw Van onze verslaggever Etten-Leur - Epi wolkbreuk van gistermiddag heeft in het tuinbouwgebied tussen Et ten-Leur en Prinsenbeek voor een schade gezorgd die in de tonnen loopt. De zware hagelbuien trokken precies over dat gebied. Volgens tuinders in die omgeving zijn vrijwel alle bladgroenten, die in veel gevallen juist oogstbaar wa ren, vernietigd. „Het is een catastrofe", zegt se cretaris A. van de Riet van de Collectieve Tuinbouwvereniging Etten. „Alles is weg: Chinese kool, prei, bloemkool, sla. Een hagelbui van deze hevigheid heb ik nog nooit meegemaakt. De schade loopt zeker in de tonnen, zo niet in de miljoenen". De glastuinbouw is er, voor zover Van de Riet dat gisteren kon inschatten, tamelijk genadig van af gekomen. De kassen heb ben de centimeters dikke hagel stenen over het algemeen wel overleefd. Veruit de meeste schade is ontstaan bij de volle- gronds-tuinders. Een van hen is H. van Hooydonk uit de Verloren Hoek, op de grens van Etten-Leur en Prin senbeek. „Ik ben in één klap voor de eerstkomende weken klaar met oogsten", zegt hij. „Al m'n gewassen zijn kapot: 120.000 slaplanten, andijvie, bloemkool. Vijf a zes weken ar beid is in één keer weg". Hij schat de schade bij zijn bedrijf op 25.000 tot 30.000 gulden. Tuinder J. Kapitein uit diezelfde omgeving heeft zijn bedrijf pas kort geleden aan zijn 26-jarige zoon overgedaan. „Die moet nu van voor af aan beginnen, alles is vernield", zegt hij. Bij hem loopt de schade in de duizenden guldens. „En waar moet je het geld vandaan halen voor nieuwe aanplant? Dat is een groot vraagteken". Kapitein vreest dat veel (jonge) tuinders nu gedwongen zijn, bij de bank nog meer krediet op te nemen. en politieke partijen in eerste instantie posi- ageerd op het plan. HINNENLAND - A3 ut - Bij Israëlische lucht- illen op dorpen in Zuid-Li- izijn gisteren vier mensen it leven gekomen. Premier it heeft aangekondigd door a met de acties zo lang de ilah het Israëlische leger 11. In Rafah hebben Pales een Palestijn vermoord [thij met het Israëlische le- n collaboreren. «UITENLAND - A4 loven - NV Elektriciteits Oliemaatschappij Zuid- And (EPZ) heeft vorig jaar voortreffelijk resultaat ge- De winst bedroeg ruim miljoen op een omzet van miljard. ECONOMIE - A5 I - Vanwege het grote aan cellen is het wellicht akelijk om binnenkort f Jevangenen in een cel te Jten. Dat stelt minister van Pe Kirsch Ballin in reactie P noodkreet van politie- *saris Nordholt en burge er Van Thijn van Amster- f BINNENLAND - A3 Nederlandse vrachtwagenchauffeurs deden gisteren een opmerkelijke solidariteitsbetuiging aan het actievoerende Belgische grenspersoneel: uit protest dat vrachtwagens nieten personenwagens wel de grens over konden, namen de truckers op hun ge mak even een drankje op de snelweg. - foto de stem dick de boer ZIE ZEELAND - C1 Van onze verslaggever Goes - Zeeland-Vakantieland bestaat uit meer dan zon, zee en zand. Die dreigende boodschap heeft de actiegroep Stop Borssele het komend zomerseizoen in petto voor toeristen die zorgeloos de provincie aandoen. Onder het motto 'In Zeeland derde men leuzes langs de A 58, straalt meer dan de zon alleen', wil de actiegroep 'vakantiegan gers doordringen van de aanwe zigheid van een kerncentrale en een verwerkingsplaats voor ra dio-actief afval'. De groep gaat ervan uit dat Zeeuwen wel weten hoe de vlag erbij hangt, maar toeristen niet. Ook zij zouden stelling moeten nemen tegen kernenergie en de verwerking van atoom-afval in hun favoriete vakantieland. Rond de paasvakantie plakte de actiegroep al affiches en schil- toegangsweg voor veel toeristen. Pas nog kwamen daar teksten bij waaruit blijkt dat vakantie gangers 'een gebied naderen waar een verhoogd besmettings gevaar dreigt'. 'Stop Borssele' zegt, na een pe riode van betrekkelijke rust, weer actief te zijn geworden om dat de protesten tegen de opslag van afval in Borssele niets heb ben uitgehaald en omdat 'de pro-kernenergie lobby weer mo gelijkheden ziet om kernenergie te promoten'. Van onze verslaggever Rijsbergen - De politie van Rijsbergen heeft een waar schuwingsschot moeten lossen om verhitte gemoederen op een tuinfeestje tot bedaren te brengen. De politie moest er twee maal aan te pas komen om vierders van een verjaardagsfeest in de Rijsbergse Irenestraat tot de orde te roepen. Het gezelschap zat tot ergernis van buren met schallende luidsprekers in de tuin. Tegen acht uur (zondagavond) vonden buren het welletjes. Ze vroegen de politie de feestvierders tot bedaren te brengen. Die sommeerde de muziek zachter te zetten. Enkele uren later, na klachten bij burgemeester en politie, stapte de rijkspolitie met assistentie van collega's uit Etten-Leur en een diensthond we derom binnen de cirkel van het feestgedruis. Er ontstond een geweldige kloppartij, waarbij een politieman flink werd afgerost. Een ander werd de bril van het hoofd gesla gen. Klappen met de wapenstok en de inzet van een hapgrage hond konden het gezelschap niet tot rust brengen. Het schot uit een dienstpistool sloeg uiteindelijk wel aan. Twee verdachten hebben zich bij een dokter gemeld om verwon dingen te laten behandelen. Van onze Haagse redactie Utrecht - Vanaf 1995 moe ten varkens- en pluimvee houders zorgen dat ze een kwart minder mest produ ceren. Voldoet de boer daar niet aan, dan riskeert hij een boete. Die harde maatregel hebben de drie centrale landbouworganisa ties gisteravond in Utrecht aan de regionale bestuurders voorge legd. Met dit plan hopen de land bouworganisaties de nög stren gere maatregelen die het kabinet vorig jaar aankondigde te voor komen. Volgens voorzitter Vare kamp van de drie landbouwor ganisaties wordt de verantwoor delijkheid van het mestprobleem hierbij bij de individuele boer gelegd. „Het gaat om inspannin gen en investeringen die er niet om liegen en niet pijnloos zijn." Boeren kunnen het aantal mine ralen (onder andere fosfaten) te rugbrengen door voer te geven dat minder mineralen bevat. De veehouder moet daarvoor een zogeheten mineralenbalans gaan bijhouden. Ook moet hij techni sche voorzieningen treffen in zijn voedersysteem. Ook de mestverwerking komt op het bordje van de individuele boer. De overheid had via het opleggen van een mestheffing mestfabrieken willen financie ren, maar dat mag slechts voor twee jaar, zo bepaalde de Euro pese Commissie eerder dit jaar. „Met name in de intensieve ge bieden in het zuiden en oosten van het land wordt nu bekeken of deze fabrieken via het parti culiere initiatief kunnen worden gebouwd. De overheid moet dan wel zoveel mogelijk medewer king geven in de vorm van ver gunningen en fiscale prikkels", aldus Varekamp gisteravond. De 6 miljoen ton mest die vanaf 1995 van minister Bukman mot worden verwerkt, is volgens Va rekamp voor de landbouworga nisaties 'geen dogma'. De land bouworganisaties leggen zich ook neer bij het mestverplaat- singsbesluit dat bij de Kamer ligt. „De politiek wil niet dat me- strechten van de ene boer naar de andere gaan. Daar leggen we ons bij neer", aldus Varekamp. 9 juni gaan de centrale landbouw organisaties hun plan dat de titel heeft 'Mineraal centraal' aan minister Bukman aanbie den. Door Marja Klein Obbink Breda - Tienduizend oud- Nieuw-Guineagangers ko men er voor in aanmerking, maar na drie weken hebben zich bij het Bureau Onder scheidingen van het ministe rie van defensie 800 man ge meld voor het Nieuw-Gui- neakruis. 'Een goede respon se' menen ze bij het Bureau. „We trekken er rustig tien jaar voor uit". Bij de oud-militairen is de con troverse weer opgelaaid: waarom hij wel en ik niet? „Ze hadden gewoon iedereen die van huis is geweest een lintje moeten geven". In de eerste week kwamen er elke dag 35 brieven binnen en daar bovenop nog eens 30 tele foontjes. „Allemaal van mensen die menen in aanmerking te ko men voor de onderscheiding", zegt B. Luiten, medewerker bij het Bureau. Zij lazen het bericht in de krant of vernamen via het NOS-jour- naal dat minister Ter Beek (De fensie) de periode om voor het Nieuw-Guinea-kruis in aanmer king te komen met 3,5 jaar heeft verruimd. Iedereen die na 28 juni 1958 naar de toenmalige Nederlandse kolonie Nieuw- Guinea werd gestuurd en daar minstens drie maanden heeft ge diend, kan op een onderschei ding rekenen. Luiten: „Er is voor die beginda tum gekozen omdat toen de troe penmacht aanzienlijk werd uit gebreid in verband met een toe nemende bedreiging door Indo nesië". Een response van 800 man in drie weken noemt Luiten goed. „Anderhalf jaar geleden maakte minister Ter Beek eenzelfde ge baar naar alle oud-Indiëgangers door de periode voor het erete ken voor orde en vrede te verrui men. We rekenden op 6.000 re acties. Anderhalf jaar na dato hebben 1.500 mensen gerea geerd. Elke dag druppelen er nog aanmeldingen binnen. Ik verwacht dat dat met deze on derscheiding ook gebeurt: we trekken er rustig tien jaar voor uit". Luiten cs. zijn afhankelijk van individuele reacties van mensen, de mensen moeten zich zelf aan melden. „Wij hebben geen lijst met adressen van 10.000 mensen. Natuurlijk weten we wel wie er gediend hebben, maar we kun nen alle verhuizingen toch niet gaan bijhouden?" Daarom hebben Luiten en de zijnen hun pionnen gezet op de 21 officiële verenigingen waar oud-Nieuw-Guineagangers kunnnen zijn aangesloten. „We hebben die allemaal formulieren gestuurd, die ze onder hun leden kunnen verspreiden. Hoeveel mensen we daarmee bereiken? Ik weet het niet, maar in ieder ge val wel de fanatiekste". Natte-vinger-werk dus? Luiten wil er niet van weten: „Er zijn altijd mensen die geen interesse tonen, die kun je toch nooit be- De Britse acteur Michael Caine wil de Britse noodlijdende filmindustrie redden van de ondergang. Hij wil dat doen door middel van een kredietfonds. Ook is Caine bezig om een aantal films te maken met zichzelf in de hoofdrol. ZIE GIDS-Dl Gisteren lokale onweersbuien met grote hagelstenen. Vandaag volgt een herhaling. Het is zwoel. Eerst zon met in de middag of avond weer grote kans op onweersbuien. Er is weinig wind. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Giovanni Falcone is het slachtoffer geworden van een verklikker. De Italiaanse politie speurt naar de medeplichtige in zijn nabijheid die de maffia heeft ingelicht over al zijn ver plaatsingen. Het eerste onderzoek van het 'bloedbad van Palermo' heeft uitgewezen dat de bomaanslag met grote precisie is uitgevoerd door een team van zeven of acht killers die precies op de hoogte moeten zijn geweest van de route die Falcone zou volgen. De vlucht van Falcone die reisde met een speciaal toestel van de Italiaanse geheime dienst was echter zorgvuldig geheim gehou den. Vanuit het ministerie van justitie in Rome waar Falcone werkzaam was als directeur van de afdeling strafzaken, of vanaf het Romeinse militaire vliegveld Ciampino moet iemand daarom telefonisch de mafiosi in Pa lermo hebben ingelicht. Volgens de eerste reconstructie is de auto met aan boord Fal cone en zijn vrouw Francesca vanuit de lucht gevolgd door een sportvliegtuig, waarin ook de man zat die radiografisch de springstof tot ontploffing heeft gebracht. De 1.000 kilo zware bom was al een maand eerder aangebracht in een afvoerkanaal onder 'auto strada' die van het vliegveld naar Palermo loopt. Getuigen hebben op diezelfde plek toen mannen aan het werk gezien, verkleed als werknemers van het Palermitaanse waterleidingbe drijf. Vanmorgen zijn Falcone, zijn vrouw en de drie agenten van zijn escorte in Palermo begra ven. De ceremonie die door de Italiaanse televisie integraal werd uitgezonden, werd1 voorge gaan door de aartsbisschop van Palermo, kardinaal Pappalardo. De gezamenlijke vakcentrales hebben voor vandaag een alge mene werkstaking aangekondigd van acht uur op Sicilië en één uur in de rest van Italië, 'ter on dersteuning van de dringende vraag naar gerechtigheid en uit verontwaardiging over de mis dadige acties'. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIES) Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. reiken. Ik denk dat we met de medewerking van verenigingen de grootste groep in het vizier hebben". Oud-gedienden zoals A. van der Pool (52) in Borssele, zijn het daar niet mee eens. Van der Pool moest in de krant lezen dat hij in aanmerking kwam voor het kruis. „Het is toch schandalig dat ik er zelf om moet vragen. In de krant stond geen adres vermeld. Vijf weken geleden hadden we een bijeenkomst van de AVOM, de vereniging van oud- marineper soneel. Toen wisten we nog van niks. „Onze aanvragen liggen nog steeds in de bureaula", ver telde het bestuur. En dan opeens dit". VERVOLG OP BINNENLAND Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres. Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 maand automatisch...,, 27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. CM I I j f

de Stem | 1992 | | pagina 1