an zijn tijden ctie voor onderwijsverbetering L De Boot Breskens-Vlissingen in vroeger tijd aankoop inkeliersvereniging Oostburg zamelt geld in voor Oostelijke en 't Zwin 15.61.26 /«s PLAATSELIJK nieuws Gedeputeerde Hennekeij opent Krabbenkreekweg Zeeuwse schutters domineren op NK kleiduiven schieten Personeel Zeeuws-Vlaamse campings slagen voor 4Spr eekvaardiheid Duits' x ioJestem ZEELAND C4 h6^yo. I-ebben de koppen bij elkaar gesto len besloten samen geld in te zame- i het onderwijs in de streek te [oetbaisters Eede laai1 voorronde \i basisscholen Irmand in adzand vondvierdaagse IJzendijke 'Ivo c aal hekelt jlubbele moraal' [verheid [ij kansspelen Steigerschuit Stoomboot Gevaar Slechte verbinding Kinderziekten Dikke mist Cadzand Hoofdplaat Kieldrecht Pilgrims en Chris Daniels op Klomppop DINSDAG 26 MEI 1992 $ch V °®r>A 'S ®0i 10-18.00 u. de voorraad strekt) Lnze correspondent Lburg - Er is een uniek sa- Werkingsverband ontstaan L de winkeliersvereniging fje scholen voor voortgezet ïerwijs Oostdijke en 't Zwin (Oostburg. (teren. tan start de winkeliersvereniging 129 mei tot en met 14 juni een win- Ltie waarbij de klant bij aankoop hl een bedrag van tien gulden een ■rijgt. De opbrengst van de loten komt ten goede aan beide scholen die het geld onderling zullen verdelen. Zij besteden het vooral aan gereedschappen en sportartikelen (Oostdijke) en audio-vi suele hulpmiddelen ('t Zwin). Leefbaarheid De samenwerking vloeit voort uit het contact dat een half jaar geleden tot stand kwam. De winkeliersvereniging ziet in dat het bestaan van de scholen ook belangrijk is voor de leefbaarheid van de streek. „Met deze actie willen we laten zien dat we niet alleen com mercieel bezig zijn. Oostburg is een centrumplaats en nu willen we ook ons sociale gezicht tonen," aldus winke liersvoorzitter P. Verduin. Tijdens de actie zullen de scholenge meenschappen hun steentje bijdragen. Daaraan verlenen de leerlingen uit de klassen drie, vier en vijf medewerking op 9, 10 en 12 juni. De activiteiten lig gen vooral op het sportieve vlak. Dins dag 9 juni zal de officiële inwijding plaatsvinden van de nieuwe verrijdbare basketbal-installatie. Het Ledelplein vormt dan het decor van enkele demon straties. Enthousiast Sportleraar J. de Vries is enthousiast over de nieuwe installatie. „Je kunt nu precies de hoogte instellen. Op die ma nier kunnen kleinere leerlingen ook een bal in de basket 'leggen'. Verder is het een voordeel dat hij mobiel is en op beide scholen gebruikt kan worden." ,Op die dinsdag worden er ook touw trekwedstrijden gehouden. Demonstratie Woensdag 10 juni zijn de activiteiten op het Raadhuisplein. Op het podium zal de kersverse zwarte band-judoka Barry de Wilde uit Breskens met an dere judoka's een demonstratie geven. Leerlingen laten op deze dag ook een demonstratie trampoline- en hoog springen zien. Naast het podium staan hometrainers en rollerfietsen opgesteld voor wedstrijden. De driedaagse wordt vrijdag 12 juni af gesloten met een sound-mixshow op een overdekt podium op de Markt. Ge lijktijdig wordt een stratenloop gehou- ien en is er opnieuw een demonstratie trampolinespringen. In totaal nemen aan dit gebeuren honderd leerlingen van beide scholen deel. Al deze sportactiviteiten worden op de genoemde dagen tussen 15.00 en 17.00 uur afgewerkt. Beide directeuren van het scholen, J. Henry en T. de Bakker, ondersteunen de actie volledig. „Het onderwijs is een gemeenschappelijke zorg en die moeten we in stand zien te houden," is hun mening. lonze correspondente le-De meisjes van de basis- Sint Jozef doen morgen aan de voorronde van het tierlands kampioenschap Jjtol voor basisscholen. |f«dstrijden zijn op de velden KNVB sportcentrum in Ler aanvoering van Tiny en jlkeepster Annelies kwamen uda, Frouke, Mieke, Desi- [Joke, Angelique en Isabelle I uit de strijd tijdens het «olvoetbaltoernooi dat met kin Oostburg plaatsvond. [deze overwinning trainden Leiden twee keer per week liet veld of in de zaal. Nu is f erop of eronder. Met suppor- i. spandoeken, trainer, mas ten begeleiders gaan ze er kaan in Zeist. fionze verslaggever zand-Bad - Voor de vierde i in enkele jaren tijds komt |zanger Armand naar Zeeuws- •nderen. Morgen, treedt hij kieuw op in bar Big L in Cad- d-Bad. zand werd in de jaren zestig pend door hits als 'Ben ik te 'Een van hen ben ik' en tanenkinderen'. Het optre- LnCadzand is gratis toegan- (ijk Big L opent zijn deuren >20.00 uur. f onze correspondent [indijke - De wandelsportver- J Jeugdbelang uit IJzen- I® houdt van maandag 1 tot 1 met donderdag 4 juni de Pdvierdaagse. [afstanden bedragen 5 en 10 peter. Startplaats is café La ped'Or waar steeds om 18.30 pertrokken wordt. De laatste (ond start de 10 kilometer om uur. Inschrijven kan men i Annie Claeys, Landbouw- faat7. II onze rechtbankverslaggever tda - Als raadsman van de gokken verslaafde Roosen- ller P. L. (24) heeft mr. F. van ftchot gisteren de manier ge- waarop Nederland met Jsspelen omgaat. Hij haalde !l Bredase voorbeeld aan brui de gemeenteraad het *1 fruitautomaten per loka- beperkt en gelijktijdig geld Veert van de exploitanten om de verslavingsaan- «»ede te bekostigen. 'Me ene hand probeert de «leid de gokverslaving te be- J ™en door het CAD geld te I(®' terwijl diezelfde overheid ,e andere hand de winsten w casino's opstrijkt," zei de ®an meer in het algemeen. Boosendaalse verdachte We enkele inbraken in wo- geti en bij zijn werkgever, i Pr°beerde hij met gesto- beques banken op te lich- e rechtbank liet L. na tien iwJ00rarrest omdat hij 'de zich te laten opnemen kliniek. Cler van justitie mr. W. van m eiste voor de strafbare «i een werkstraf van 240 uur maanden voorwaarde- tijdens de proeftijd van ijjaar moet L. doen wat Het I mj m opdraagt. Vonnis op 4 uit 1910 is te zien hoe de boot de haven van Breskens binnenvaart. DE VEERDIENST of het veer tussen Breskens en Vlissingen is al heel oud. Overigens spre ken de Zeeuws-Vlamingen nooit over het veer, maar over 'de boot'. De oudste vermel ding dateert uit 1312, toen de Hollandse graaf Willem 3 een veerman aanstelde. Die werd, nadat klachten waren inge diend, in 1326 vervangen. In de 18e eeuw werden door de ma gistraat van Vlissingen parti culiere veerlieden aangesteld die met steigerschuiten, schui ten die aanlegden aan een stei ger, naar Breskens en terug voeren. Omdat er nogal klach ten waren over deze dienst be sloot de heer van Breskens in 1754 een dienst van Breskens op Vlissingen in te stellen. De Vlissingse schipper Hendrik Christiaansen, die moeilijkhe den had gehad met zijn colle ga's, verhuisde naar Breskens en werd daar als veerman aan gesteld. Hij mocht passagiers, vee en goederen overvaren naar Vlissingen, maar vandaar niets mee terugnemen. In 1814, na de Franse tijd, werd de veerdienst tussen beide plaatsen door de ge meenteraden geregeld. De dienst werd onderhouden met steigerschuiten. In Vlissingen lag steeds een schuit gereed om reizigers over te zetten, mits weer en getij het toelieten. Men kon bij laag water vertrekken, maar het was best zoveel mo gelijk hoog water te kiezen. Wanneer er vier personen wa ren of bij minder reizigers er voldoende vracht was, moest de commissaris uitvaren. Wan neer 's avonds na zonsonder gang en 's morgens een uur voor zonsopgang een harde wind stond werd dubbel tarief gerekend. Pakjes, dozen, valie zen en dergelijke, die men in in de hand had of onder de arm droeg waren vrij. In 1824 ontstond het plan om een stoomboot in de leggen. Het duurde nog tot 1828 voor dat die in dienst kwam. Het was De Schelde, een houten raderboot met een motor van veertig paardekracht die ƒ48.000 kostte.Nu werd een regelmatige dienst onderhou den, die geëxploiteerd werd door particulieren maar met Een raderboot van de dienst Vlissingen-Breskens rond 1900 in de haven van Vlissingen. - repro's de stem/corj.de boer jjeden enkeje militairen die subsidie van de provincie en enkele gemeenten. Het overzet ten was een monopolie voor de rechthebbende. In 1829 en 1830 werden twee schippers door de vrederechter in Vlis singen veroordeeld wegens het overzetten van personen en in 1845 veroordeelde de kanton rechter te Vlissingen de schip per Pieter van Dongen uit die stad tot 50 boete wegens het zonder toestemming van de rechthebbende overzetten van negen paarden, een partij zak ken met beenderen en schape- vellen en vijf personen. In 1866 besloot de provincie over te gaan tot oprichting van een Provinciale Stoomboot- dienst. Klachten en problemen zijn er in al die jaren te over geweest. In 1773 was de kil, de haven van Breskens, niet meer dan een uitwatering voor het polderwater. Passagiers en goederen moesten bij het los sen aan de kil een afstand van 150 roeden (564 meter) afleg gen over een met een laag slib bedekte rijshoutdam zonder leuning. Dit bracht gevaren met zich mee. Bij hoog water stond de berm onder water en bij laag water kon een steiger schuit in het geheel niet aan leggen. Men wilde nu de rijshoutberm, die men in de kil had aange bracht, nog verlengen met der tig roeden (113 meter) buiten waarts om het verzanden tegen te gaan. Als men de rijshout berm nog langer zou maken zou het gevaar voor de passa giers echter nog groter worden. Daarom werd toen voorgesteld aan de westkant van de haven- dijk twee rijen palen te slaan met stukken steen er tussen. Die moesten zo hoog zijn dat ze ook bij vloed niet onder zouden komen staan en be stand zouden zijn tegen de slag van het water. Die palen moes ten dan de verzanding tegen aan. Bovenop de palen diende men planken te leggen met een leuning om bovenop de dijk te kunnen komen. Voor deze voorziening moesten de passa giers een halve stuiver extra betalen. In 1916 waren er herhaaldelijk klachten over de slechte ver binding met Zeeuws-Vlaande- ren. De laatste boot naar Bres kens vertrok in de late herfst en wintermaanden van dat jaar om kwart over vier. De trein uit Holland kwam zeven minu ten daarvoor te Vlissingen aan en de boot moest volgens de dienstregeling op deze trein wachten. Het gebeurde nogal eens dat de boot al vertrokken was voordat de passagiers op het veerplein aankwamen. Ze moesten dan in Vlissingen overnachten of de dure reis met een motorboot van een particulier maken. Dat laatste met verlof gingen en niet graag een deel daarvan wilden mis sen. Op donderdag 8 februari 1917 had het stoomschip Luctor et Emergo op zijn laatste reis van Vlissingen naar Breskens een schroef verloren tengevolge van ijsgang. Met veel moeite slaagde het schip er in, na Breskens aangedaan te hebben, naar Vlissingen terug te keren. De haven van Breskens was door sleepboten opengebroken en er was nogal wat drijfijs. Vijf dagen later verloor het schip opnieuw een schroef. Ook in vroeger tijd had men te maken met kinderziekten bij het in de vaart stellen van een nieuwe boot. In 1927 zou een motorferryboot worden inge zet, die een belangrijke verbe tering zou zijn. Bij zijn eerste komst naar Vlissingen en eer ste proefvaart voldeed hij niet en werd naar de werf terugge zonden. De reeds vastgestelde proefvaart met de statenleden en andere genodigden moest worden afgelast. Terug in de vaart moest de boot na een eer ste tocht naar Breskens op nieuw in het dok, nu te Vlissin gen, om verdere voorzieningen te treffen. Daarna raakte de boot bij het binnenvaren van de haven van Breskens her haaldelijk onklaar. Dat hij an dere schepen geen averij be zorgde en niet op de Westha- vendam liep moest worden toe geschreven aan de bekwaam heid van de kapitein en aan het niet varen bij storm. De boot moest voor geruime tijd uit de vaart worden genomen om ver anderingen aan te brengen. En het varen bij mist! Op 30 december 1950 stond met grote letters in de krant: 'De Prins Hendrik lag zeven uur in een dikke mist. Grote ongerustheid over het lot van de passagiers. Ankerpech maakte de zaak nog erger.' De boot was tien voor vijf met meer dan tweehon derdpassagiers uit Vlissingen naar Breskens vertrokken en daar vier, vijf uur later nog steeds niet aangekomen. Een vrij plotseling opkomende dichte mist had de kapitein ge dwongen aan de plaat voor Breskens ten anker te gaan. Toen tegen tien uur het zicht wat beter werd wilde men het anker ophalen en liep de ket ting in het kluisgat vast. Vooral toen de radio om elf uur bekend maakte dat de red dingsboot President Wiersma uit Breskens tevergeefs naar het vermiste schip had gezocht, stond de telefoon in de ver schillende kantoren van de Provinciale Stoombootdiensten roodgloeiend. Gelukkig kwam rond half twaalf het verlos sende bericht door, dat de Prins Hendrik veilig en wel de haven van Breskens was bin nengelopen. HENGELWEDSTRIJD - De zeehengel vereniging De Wie lingen te Cadzand hield voor haar leden een viswedstrijd in de Noordzee, meetellend voor het clubkampioenschap. Daaraan werd aan deelgeno men door 42 leden. De vang sten waren redelijk en de eer ste tongetjes werden reeds ge vangen. Winnaar werd Pa trick Goethals uit St. Lau- reins (B) met 672 gram aan gevangen vis. 2. René van Gelder, Terneuzen, 629 gram, 3. Wilfriet Mollet, 460 gram, St.Laureins, 4 Piet de Ko ning, Breskens, 352 gram, 5. Joop Souvain, 228 gram, Oot- burg.SFrank de Reu uit Phi lippine blijft na drie wedstrij den leider in het tussenklas- sement voor het kampioen schap. OUDERENSOOS - De oude- rensoos sluit vandaag om 14.00 uur het seizoen af mei een bingo. Tevens wordt de reis besproken naar de Hoge Veluwe op 10 juni. BILJARTEN - De uitslag van de biljartprijskamp in café De Nachtegaal was: 1. H. van de Bogaert-L. de Maeyer, 2. F. Kegels-Th. van Craenen- broeck, 3. A. Raes-F. de Wit te. Van onze verslaggever Oud-Vossemeer - De Zeeuwse gedeputeerde J. Hennekeij opende gisteren de verbrede Krabbenkreekweg. Hiermee is de verbinding tussen Tholen en St. Philips- land aanzienlijk verbeterd. Het karwei, waaraan vorig jaar mei is begonnen, heeft een slordige vijf miljoen gul den gekost. De Krabbenkreekweg is twintig jaar geleden aangelegd als een smalle, 4.50 meter brede dam tussen Tholen en St. Philipsland. Hierover moest alles: fietsers, bromfietsers, landbouwverkeer, auto's en vrachtwagens. De eerste jaren was dat geen probleem. Toen reden er dagelijks gemid deld driehonderd auto's per dag over deze weg. In 1987, een jaar voor de opening van de Philips- dam, waren er dat ongeveer dui zend. Na de gereedkoming van de Philipsdam nam de verkeers druk aanzienlijk toe. Nu rijden er dagelijks gemiddeld 2500 auto's over de Krabbenbreek- weg. Daarnaast wordt de weg gebruikt door grote groepen scholieren. Vandaar dat volgens Hennekeij aanleg van een bredere weg dringend nodig was. De oude weg is blijven liggen. Die wordt, als parallelweg, nu gebruikt voor voetgangers, fietsers, brom fietsers en landbouwverkeer. De nieuwe, 7.50 meter brede weg, is voor auto's en vrachtwagens. Zowel de Zeeuwse gedeputeerde als de burgemeesters van Tholen en St. Philipsland waren giste ren tevreden met de nieuwe aan winst. Toch blijven er op Tholen nog wensen over, zoals verbetering van de bocht bij Scherpenisse, aanpak van het bochtige wegge deelte tussen Tholen en Poort vliet, de rondweg Poortvliet en het oplossen van de verkeerspro blemen rond Oud-Vossemeer. De eerste drie wensen staan ook op de verlanglijst van de provin cie. Uitvoering ervan heeft te maken met de ruilverkaveling. Naar de problemen bij Oud-Vos semeer komt een studie, zegde Hennekij gisteren toe. Van onze correspondent Terneuzen - De Zeeuwse af vaardiging domineerde op het schietcentrum 'Reymers- waal' het nationaal kam pioenschap kleiduiven jacht- schieten in de H-klasse. Zowel bij de teams als individu eel staken de Zeeuwen met kop en schouders boven de andere deelnemers uit. Bij de teams legde Zeeland beslag op de eer ste drie plaatsen en individueel werden zelfs de eerste vier plaatsen in beslag genomen. Er werd over het algemeen niet zo sterk geschoten, volgens jachtschiet-commissielid Lein van Eijzeren. Na het optrekken van de kruitdampen bleek dat de Zeeuwse kernploeg de hoogste dagscore hadverwezenlijkt met een totaal van 427-34. Op af stand volgde Zeeland 2 met 397- 57 en derde werd Zeeland 3 dat nipt Groningen naar de vierde plaats verwees. Die suprematie werd ook indivi dueel onderstreept. Toch was hei niet een Zeeuw die nationaal kampioen werd. Adriaan van Damme komt wel uit voor het district Zeeland, maar is afkom stig uit Ossendrecht. De tweede plaats was wel voor een Zeeuwse schutter. Het was Rob de Graag die daarop beslag legde. Van het succesvolle eerste team van Zee land maakte ook Zeeuws-Vla ming Wim de Zwart uit Schoon- dijke deel uit. Eindstand teams: 1. Zeeland 1 (427-34), 2. Zeeland 2 (397-57), 3. Zeeland 3 (378-58), 4. Gronin gen (377-51), 5. Friesland (368- 61), 6. Overijssel (349-47). Individueel: 1. Adriaan van Damme, Zeeland (94-4); 2. Rob de Graag, Zeeland (87- 10); 3. Leo van der Jagt, Zee land (86-12); 4. Cees Schip pers, Zeeland (86-13); 5. Jan Jansen, Overijssel (85-11). Van onze verslaggever Terneuzen - Personeelsleden van zeven Zeeuws-Vlaamse campings volgden met succes een cursus 'Spreekvaardig heid Duits voor de camping'. Ze kregen hun certificaat uit handen van cursusleider J. de Jonge. Het idee voor de cursus was af komstig van de stichting Con tractonderwijs Zeldenrustcol- lege in samenwerking met de vereniging van campinghouders aan de Zeeuws-Vlaamse kust. De cursisten bekwaamden zich in de Duitse taal om hun gasten uit dat land in de eigen taal te woord te kunnen staan. De cur sus paste uitstekend in het stre ven van kwaliteitsverbetering op de campings. De belangstelling voor de cursus was groter dan het aantal cur susplaatsen. Daarom krijgt die in het najaar een vervolg. Bo vendien ligt het in de bedoeling te starten met een basiscursus Duits. Ook een vervolgcursus 'schriftelijke communicatie' be hoort tot de mogelijkheden. De geslaagden zijn: A. Brakman (De Boshoeve), A. Klaaijsen (De Waag), M. Keijmel en J. de Vries (De Pannenschuur), A. Ras en E. Simpelaar (Zeebad) en J. de Vis ser ('t Schorre). Van onze verslaggever Heinkenszand - Traditiegetrouw houdt jongerencentrum 'De Klomp' uit Ovezande op Hemelvaartsdag weer het jaarlijkse Klomppop-festival in De Stenge in Heinkenszand. Top of the bill' zijn dit jaar The Pilgrims uit Nederland en de Ameri kaanse blues/funk band Chris Daniels the Kings. Klomppop is in de loop der jaren uitgegroeid tot een van de topeve- nementen op popgebied in Zeeland. Het festival wil een podium zijn voor de betere, nieuwe Zeeuwse groepen en voor kwalitatieve top acts uit binnen- en buitenland. Naast de Pilgrims en Daniels prijken nog enkele aansprekende na men op het affiche: Whistler Courbois Whistier en de uit Lois Lane en Funky Stuff voortgekomen Forbidden Fruit. De Zeeuwse acts op het hoofdpodium beginnen stevig met de jonge funkmetalband Bo- nechild en de Zeeuwsvlaamse speedmetalband Paralysis, 's Avonds zijn daar de symfonische rockband Ligeia en A NR One te zien. Op het foyerpodium spelen vijf Zeeuwse bands: King for a day, Flat BAttery, Strakvlak, Morbid Zone en Tilt. Het festival op 28 mei be gint om 12.00 uur en duurt tot middernacht. Het programma is non stop. Kaarten kosten in de voorverkoop 15 gulden en op de dag zelf aan de zaal 17,50.

de Stem | 1992 | | pagina 17