GAZIJN- iDEWERKER MEDEDELING Bernard Tapie treedt af als minister BAAN? Bom op snelweg doodt maffia-bestrijder #BXP Geweld tegen Palestijnen na aanslag op Israëlisch meisje Maatschappelijke organisaties willen verbruik minderen v. Sundert Merijntje Olympisch team de boot Belg laat portefeuille op dak van auto liggen KOOP MET ZEKERHEID E3 NISSAN UË6NMRT NJD B@RN Jw reactie: LV. SAFARI Lrrijder [oiigelukt liitser reed I km/uur Lips Spelen d met spoed ^odelbo^ [IC blijft in ste divisie iven winnaar roipia's Tour hst en verlies ïeybalteam C moet :rvië straffen' Politie rijdt bejaarde dood auto-airconditioning 01650-29700 Kans op onweer Zweden gaan met inhoud aan de haal Klestil president Oostenrijk DE STEM X 61 L Met v.d. Born valt te praten DEALER m$,\ - Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 DESTE drukt lnbestand. jten die voor dgang een halt toe |V. is een bedrijf anbieden van kffen van huis- aangeboden foor deze taak en, die in het en zij een H b Moerdijk, i om zich rtilieu- J van harte (emie B.V. Bidsvoor- [Ie21eeeuw bedrijven tegelijk. |u geïnteresseerde Swerkt voor u geheel jgt u, bij voorkeur B.V. 4940 AG Raamsdonksveer. ng met een personeelsbe- produceren van petfoods inen Europa. De produktie rivate labels). contact met belangstellen- liveau) 3-ploegendienst. De taak bees be- en verwerken van egeven specificaties. afdraaien van machines; finnen 14 dagen richten aan: kfd. Personeelszaken Phr. B.A. Booij Postbus 522 1870 AM Etten-Leur Klekerke - De 27-jarige mo- >r K. Lievense uit West- p is zaterdagmiddag bij Verkeersongeval op de pro- >g tussen Koudekerke Ijigekerke om het leven ge- Een hem tegemoetko- bestuurder van een per- Ljijto, W. J. uit Arnemui- fverleende bij het linksaf Lievense geen voor- CEr volgde een frontale bot- d 20-25 jr. in bezit van ffeursdiploma eg 14a - Etten-Leur 2505 jjjEZE KRANT: •«HAAG 2 KATERNEN A2 'Wen/ buitenland A3 "eland A a 45 lament A6 I "-Programma's A7 W deel B 'gen en standen «aald voetbal B2 Bernard Tabee Jeruzalem (afp/rtr) - Een aanslag op een Israëlisch meisje heeft gisteren geleid tot een golf van anti-Ara bisch geweld in de buurt van Tel Aviv. Volgens de politie raakten daar bij zeker 40 Palestijnen en een politieman zwaar gewond. Een Israëlische legerwoordvoer- der maakte gisteravond bekend dat de Gaza-strook met ingang van vandaag drie dagen wordt afgesloten. De 750.000 inwoners mogen het gebied gedurende die tijd niet verlaten. De maatregel treft vooral de rond 50.000 Pa lestijnen die in Israël werken en volgt op de aanslag op een Israë lische meisje. In Bat Yam bij Tel Aviv stak gis teren een 19-jarige Palestijn uit de door Israël bezette Gaza- strook een 15-jarig meisje dood dat wachtte bij een bushalte. De politie heeft de dader gearres teerd. Woedende Israëli's staken na de aanslag in de buurt van Ashdod een Palestijn uit Hebron op de bezette Westelijke Jordaanoever neer. Daarbij raakte het slacht offer levensgevaarlijk gewond. Bewoners van Bat Yam gooiden stenen naar bussen uit de be zette gebieden. Een tiental auto's uit de bezette gebieden, herkenbaar aan hun nummer bord, werd omvergeworpen. Honderden Israëli's riepen 'dood aan de Arabieren' en 'Laten wij de honden doden die onze kinde ren vermoorden'. De politie arresteerde 28 Israëli sche demonstranten. Een agent raakte zwaar gewond toen hij een groep betogers wilde ver spreiden. Premier Shamir van Israël zei tijdens een verkiezingsbijeen komst dat 'iedere terrorist moet weten dat hij een aanslag tegen Israëli's niet kan overleven'. „Hij is een dode op termijn," aldus Shamir enkele uren na de aan slag op het meisje in Bat Yam. In de Gaza-strook zijn bij bot singen tussen het Israëlische le ger en betogers tien Palestijnen gewond geraakt. De incidenten vonden plaats nadat drie Pales tijnen van de islamitische ver zetsbeweging Harnas door Israë lische militairen waren gedood. Ook een lid van de Israëlische grenspolitie kwam daarbij om het leven. Bij de actie die volgens het leger Een Duitser die zich ^orgen met grote haast Noordzee spoedde, is tijd bij Wouw. De Alge- 1 Verkeersdienst van de 'politie plukte hem van de Jjndat hij met 199 kilometer Jiar over de rijksweg A58 jlt Omdat hij de boete van fD gulden niet contant kon en, werd zijn auto in beslag -NAC is er voor de derde involgende maal niet in meer dan financieel kite trekken uit de na-com- b De Bredase eerste divi- pineg raakte de kans op pro zaterdagavond kwijt, dat Go Ahead Eagles tegen in Almelo de laatste te-wedstrijd met 1-2 won. De bier ploeg komt in de finale e na-competitie uit tegen osch, dat aan de 2-2-score JiEindhoven genoeg had. IISPORT - BI ililen - Martin Lips is er in lie military in Lümuhlen in pagd zich te plaatsen voor de ppische Spelen. De Made- 1 eindigde op de vierde lis. Met Lips verzekerde ook 1 nationale military-equipe 1 kwalificatie voor Bar- ftSPORT - BI eest - Servais Knaven «f gisteren in Uithoorn ipia's Tour op zijn naam. tweede succes hoopt hij op baanachtervolging bij de ipische Spelen te behalen. I SPORT - B2 Het Nederlands vol- fam speelde dit week- wisselvaliig. Zaterdag verloren van Canada en kg volgde een sterke revan- SPORT - B5 - De Europese Ge- moet harde sancties 'entegen Servië. Dit vindt de '"jkaanse minister Baker. Joegoslavische leger, gedo- #rd door Servië, is gisteren ®»en zich terug te trekken ozernes in Sarajevo. 'BUITENLAND - A3 Politiemensen staan naast het autowrak van de Italiaanse maffia-bestrijder Falcone. Ruim 500 meter snelweg werd door de bom verwoest. - foto epa Van onze correspondent Aart Heering Rome - Italië's meest be kende maffiabestrijder, Gio vanni Falcone, is zaterdag avond bij een bomaanslag gedood. Met Falcone kwamen ook zijn vrouw en de drie leden van zijn escorte om het leven, terwijl acht buitenstaanders werden ge wond. De aanslag is het werk van ex perts geweest. Falcone werkte in Rome, maar bracht zijn weeken den meestal door bij zijn vrouw in Palermo. In een tunnel onder de autosnelweg die van het vliegveld naar de stad loopt; plaatsten de maffiosi 1.000 kilo springstof, die radiografisch tot ontploffing werd gebracht op het moment dat Falcone met zijn escorte passeerde. Bij de enorme klap werd een 8- meter diepe krater geslagen en werd 500 meter vierbaansweg totaal vernield. Falcone was een symbool in de strijd tegen de maffia. Als rech ter van instructie en hoofd van de zogeheten 'anti-maffia pool' van de Siciliaanse magistratuur heeft hij tussen 1978 en 1991 meer dan 1.000 leden van Cosa Nostra veroordeeld. Vorig jaar kreeg hij een hoge functie bij het ministerie van justitie, waar minister Martelli hem had voorbestemd om het pas opgerichte antimaffia-korps DIA te gaan leiden. De 53-jarige, uit Palermo af komstige Falcone, was er zich van bewust dat hij bovenaan de lijst van slachtoffers van de maf fia stond. In 1989 is een eerdere, aanslag op hem mislukt en drie dagen voor zijn dood verklaarde hij in een interview met La Re- publica: „De maffia vergeet niet. Zij is een wilde panter, met het geheugen van een olifant. De vij and staat altijd klaar om te tref fen." Door Falcone te vermoorden is de bestrijding tegen de maffia een gevoelige klap toegebracht. Politiek Italië is daarentegen door de aanslag wakker ge schud. De 16e stemming voor het presi dentschap die gisteren plaats had moeten vinden, is verdaagd tot vanavond en verwacht wordt dat de volksvertegenwoordigers een signaal van besluitvaardig heid willen geven door dan di rect een nieuw staatshoofd te kiezen. Falcone wordt vandaag in Pa lermo begraven. De vakbonden hebben een vier uur durende al gemene werkstaking afgekon digd als protest tegen de moord. ZIE EXTRA OP MAANDAG - A2 Rotterdam (anp) - Een Rot terdamse politieman heeft zaterdagavond een 70-ja- rige man doodgereden. Het slachtoffer werd door de politiewagen geschept toen hij met zijn hond de Aelbrechtskade wilde over steken. De politie-agenten probeer den de man ter plaatse te reanimeren, maar de Rot terdammer bleek bij aan komst in het ziekenhuis te zijn overleden. De hond overleefde het ongeluk wel. Volgens een politiewoord voerder kon de politieman de voetganger niet meer ontwijken. Bij de uitwijk- manouvre ramde de politie wagen - die geen zwaailicht of sirene voerde- twee ge parkeerde auto's. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Na slechts 51 dagen minister van stedelijke aan gelegenheden te zijn geweest, heeft zakenman Bernard Ta pie zaterdagavond besloten af te treden. De 49-jarige Franse 'golden boy' heeft deze stap gezet om zich volledig 'en als vrij burger' te kunnen wijden aan zijn verdedi ging in wat mogelijk een straf zaak tegen hem wordt. Hij wordt er van verdacht een zakenpartner te hebben opge licht. Een deel van de socialisti sche partij - die weinig met de minister Tapie op had - zei gis teren opgelucht te zijn nu de omstreden bewindsman zich uit de regering heeft teruggetrok ken. Volgens oud-zakenpartner Geor ges Tranchant -die tevens ka merlid is van de gaullistische oppositiepartij RPR - zou Tapie hem voor ruim vier miljoen gul den hebben opgelicht. In het ka der van deze zaak moet Tapie woensdag verschijnen bij onder zoeksrechter Edith Boizette. Mo gelijk wordt hij dan gelijk in staat van beschuldiging gesteld. Tapie FOTO EPA Volgens Tapie is er sprake van de politiek complot, dat tegen hem is opgezet door de opposi tie. Hij verdenkt ook zijn poli tieke vrienden uit de socialisti sche partij er van niet bepaald rouwig te zijn om zijn vertrek. De 'affaire Tranchant-Tapie' be gint in 1985. De zakenvrienden besluiten op dat moment om hun bedrijf NAVS, dat in Frankrijk video- en andere elektronische apparatuur uit Japan impor teert, te verkopen aan Toshiba. Met die transactie zou 600.000 gulden zijn gemoeid. Tapie, die 50,1 procent van de aandelen bezit, wordt door Tranchant (eigenaar van de res terende 49,9 procent via zijn be drijf Investold) gemachtigd om in Japan de verkoop van het be drijf te regelen. Alles lijkt goed te verlopen. Maar in 1989, wanneer Tran chant zijn bedrijf Investold al heeft geliquideerd, wordt deze verhoord door een politie-in- specteur. Deze wil meer weten over een bedrag van 13 miljoen francs (4,3 miljoen gulden) dat via de boeken van de NAVS zou zijn doorgestort naar de reke ning van de houdstermaatschap pij van Tapie. Voor Tranchant - die Franse ca sino's uitrust met speelautoma ten - is de zaak duidelijk: hij zou door Tapie zijn opgelicht. Deze zou, zegt Tranchant nu, in Japan bij het afstoten van de NAVS een totaalbedrag van 14,8 mil- QvMzyij>2 MAANDAG 25 MEI 1992 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang een belangrijke slag heeft toege bracht aan Harnas, werden twee Palestijnen aangehouden. PLO-voorzitter Arafat wil dat een einde komt aan het vermoor den van van collaboratie met Is raël verdachte Palestijnen in de bezette gebieden. Hij wordt daarin gesteund door de Pales tijnse Raad. Arafat wil de harmonie onder de Palestijnen te bevorderen, maar vooral ook om te voorkomen dat Israël van deze praktijk mis bruik maakt om politieke tegen standers uit de weg te laten rui men. 'Verdubbel energieprijs' Beverwijk (anp) - Elf maatschappelijke organi saties stellen het kabinet voor de consumentenprij zen van energie via een milieuheffing in drie tot vier jaar te verdubbelen. Zij willen daarmee het milieube wustzijn in Nederland stimule ren en circa 7 procent op het to tale Nederlandse energiever bruik besparen. FNV-voorzitter J. Stekelenburg bood minister Alders (Milieu) het pleidooi za terdag in Beverwijk aan. Het is een nadere uitwerking van het rapport van de commis sie Wolfson, die de haalbaarheid van een energieheffing onder zocht. Het wordt 'in hoofdlijnen' on dersteund door onder meer de Consumentenbond, de FNV, het CNV, de Raad van Kerken, de Stichting Natuur en Milieu, de Verenging Milieudefensie en de Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee. De maatschappelijke organisa ties hebben berekend dat hun voorstel jaarlijks circa 15 mil jard gulden oplevert. Maar de maatregel is uitsluitend bedoeld om kritischer energieverbruik te stimuleren en mag daarom vol gens de groeperingen geen ver kapte belastingverhoging zijn. Zij eisen dat de meeropbrengst via belastingverlagingen terug vloeit naar de verbruikers, be halve bij een meer dan gemid deld verbruik. Mocht de regering de meerop brengst toch behouden dan ne men de organisaties hun steun aan de voorstellen terug. De milieuheffing zou volgens een globale schatting bovendien goed zijn voor 40.000 arbeids plaatsen, terwijl de Nederlandse economie niet zou worden ge schaad. Circa 1.000 internationaal con currerende bedrijven en de glas tuinbouw vallen uitdrukkelijk buiten de voorstellen. De groe peringen vinden dat die niet in hun internationale concurrentie positie mogen worden geschaad. Wel zouden zij via 'harde' con tracten en convenanten verplicht moeten worden om eveneens 15 tot 20 procent op hun energie verbruik te besparen. wwiwu'W/awywig;!'!:1';1 Het Nederlands Olympisch voetbal team is er niet in geslaagd Barcelona te bereiken. De weg naar de Speten werd in Utrecht geblokkeerd door een verbeten strijdend Australië, dat aan een 2-2- resultaat in de verlenging voldoende had voor plaatsing, na de 1-1 in eigen land. Z/E SPORT-BI Aart het warme weer komt voorlopig geen einde. In de namiddag of avond kan plaatselijk en onweersbui ontstaan. Er is weinig wind uit veranderlijke richtingen. Hazeldonk - Verstrooidheid heeft een Belgische automobilist gistermorgen flink geld gekost. De man uit Berchem had - naar verluidt voor duizenden guldens - geld gewisseld aan de grens bij Hazeldonk (Antwerpen-Breda), legde zijn portefeuille op het dak van zijn wagen gelegd en vergat de geld buidel vervolgens. De portefeuille viel op de grond toen de Belg wegreed. Enkele Zweedse jongens die even later bij de grenspost aankwamen, vonden de portefeuille en namen die mee. Op het moment dat een getuige naar hun wagen toeliep, gingen de Zweden er in hun witte Volvo vandoor richting Breda. Hoewel de rijkspolitie in Zundert onmiddellijk het kenteken van de Zweedse auto doorgaf aan collega's in het land, is de wagen niet meer aangetroffen. Een paar uur later kwam de Belg aangifte doen. Wenen (afp/dpa) - Thomas Klestil heeft gisteren de presi dentsverkiezingen in Oostenrijk gewonnen. De kandidaat van de conserva tieve Volkspartij (ÖVP) behaalde 56,85 procent van de stemmen. Zijn sociaal-democratische op ponent Rudolf Streicher ein digde met 43,15 procent. Dat blijkt uit de officiële uitslag van de tweede en laatste ronde van de verkiezingen. Bij deze uitslag is nog geen reke ning gehouden met de stemmen van Oostenrijkers die in het bui tenland wonen. De uitslag bete kent dat Klestil is geëindigd met een voorsprong van 600.000 stemmen. Bij de eerste ronde in april be haalde Streicher de meeste stemmen (40,67 procent). Klestil was tweede met 37,20 procent. Hilde Schmidt van de uiterst- rechtse Vrijheidspartij behaalde 16,41 procent en Robert Jungk, de kandidaat van de Groenen, scoorde 5,71 procent van de stemmen. De opkomst bedroeg 83,82 pro cent. Tijdens de tweede ronde bracht 80,25 procent van de kie zers hun stem uit. ZIE EXTRA OP MAANDAG - A2 (ADVERTENTIES) In verband met Hemelvaartsdag zijn onze kantoren donderdag 28 mei a.s. de gehele dag gesloten. De Stem zal die dag niet verschijnen. Advertenties voor onze uitgave van vrijdag 29 mei dienen uiterlijk dinsdag 26 mei om 16.00 uur in ons bezit te zijn. joen francs hebben ontvangen. De helft van die som zou hem moeten toekomen, vindt hij. Tapie bestrijdt deze versie. Hij meent dat de 4,3 miljoen gulden een betaling is van de NAVS aan zijn houdstermaatschappij, om dat deze een aantal diensten heeft verleend bij de lancering van magnetron-ovens op de Franse markt. Tapie: „Het is een complot. Ik word niet normaal behandeld in deze affaire. Een dergelijke af faire behoort met kalmte, sereni teit en terughoudendheid te worden behandeld. Daar is nu geen sprake van." Binnen de socialistische partij is gisteren met opluchting gerea geerd. Premier Pierre Bérégovoy, die naar buiten treedt als de grote bevechter van de corrup tie, heeft er juist aan gedaan het ontslag van Tapie te aanvaar den, verklaarde een groot deel van de socialistische leiders. Oud-premier Pierre Mauroy was zelfs blij met het aftreden: „Ik had nooit zoveel op met Tapie." Voor de beroeps-politici is de af faire rond Tapie het bewijs dat zakenbelangen niet verstrengeld mogen raken met politieke be langen. I Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra- veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. I De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt I de krant de eerste twee weken gratis. »m - - Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 maand automatisch..... 27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr Plaats: - In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. S I L - J

de Stem | 1992 | | pagina 1