L DE STEM 1W E E K E H ERM/V RUCTEURS M/V OUW B.V. T IN GLAS LIST EN BEDROG IN OORLOG EN ZAKENLEVEN jsiness in Staalbouw B.V. 24 UUR SERVICE tUIK VAN DE SUBSIDIE E 4 cente' Penthouse Variaties Grebbelinie Onderschatting hynamisch staalconstruc- f dat zich voornamelijk ludt met het vervaardi- monteren van staalcon- s, complete dak- en instructies. Met eigen ntwerp-, bereken-, en te- 100 medewerkers. op korte termijn voor ons n ervaring in het tekenen Hij zal worden belast met i vereiste. werksfeer en een uitsteken- na verschijning van deze zaken AAL 18772, 4538 AS TERNEUZEN open enveloppe, postzegel is niet Isn aan: IZENSE GLASHANDEL I mmer 505. 4530 WB Terneuzen ZATERDAG 23 MEI 1992 HHKI Met hun zogeheten chirurgische precisie-bombardementen wisten de geallieerden Iraakse doelen nauwkeurig te raken. De vraag is echter hoeveel dure technologische wapens er verspild zijn aan het vernietigen van nep-installaties. De wereld wil bedrogen zijn FOTOEPA in meteen even alles regelen. lernemers vinden in ons Telecom Business Cente^ onder één dak. Een inbouwj on. En een winkel. Plus ee ice- en adviescentrum, omt er alles aan de weet ov J oiele communicatie. Maar oo nciering, abonnementen ens 1 :contracten kunnen ter ple irde worden gemaakt, cunt reparaties laten uipr°ere cunt er in alle rust kijken ;elijken. En wat u koopt» ka n contante betaling - mete rden meegenomen. kan doordeweeks. zaterdagmorgen. Kom jw eens langs. U bent van I ;enodigd! telecom et aankleden van liet stijfbevroren lichaam viel nog niet tegen. Het was dagen lang in een koelcel bewaard. Het was een luguber karwei, maar jurist Ewen Montagu van de Britse marine-in lichtingendienst en zijn assistent Charles Cholmondeley hadden het zichzelf op de hals gehaald. Zij hadden het plan. bedacht en het moest absoluut geheim blijven. Ze hadden ook zelf naar een geschikt lijk gezocht en dat van een 36-ja- rige vrijgezel gevonden, die aan longontsteking was gestorven, zo dat het er later op zou kunnen lij ken dat hij door verdrinking om het leven was gekomen. Ooor onze redacteur Wim Koek Montagu en Cholmondeley hadden ook zelf de delicate taak verricht de ouders om toestemming te vragen voor het ge bruik van het stoffelijk overschot van hun zoon. Het belang dat op het spel stond, heette groot te zijn en nadat ze hadden bedongen dat de ware naam ran de zoon nooit in verband met het beoogde gebruik bekend zou worden gemaakt en dat hij uiteindelijk een waardige begrafenis met militaire eer z°u krijgen, gaven de ouders hun toe stemming. Daarna hadden Montagu en Cholmon deley een identiteit met een geloof waardige achtergrond moeten opbou wen voor de majoor der mariniers die ze William Martin noemden. Er dien den zóveel William Martins bij de ma- 'me dat de Duitsers jaren nodig zouden hebben om achter de valsheid van deze Martin te komen. Dat het een marinier was en geen ge wone marine-officier had ook een re den. De Duitsers zouden kunnen weten ®t Britse marine-officieren maatkle- Jng droegen en dat de mariniers hun d'ensturen vaak liever doorbrachten in 'en gevechtstenu van de gewone fou- '"r. Kleding op maat maken voor een Jevroren lijk zou niet eenvoudig zijn, 'ovendien zouden Duitse agenten in wnden de kleermaker wellicht kunnen ichterhalen. Met aankleden van het lijk viel dus "ee- Tot men het de schoenen wilde aantrekken. Er was geen beweging te Z'Jgen in de stijfbevroren voeten. Het "haam kon ook niet meer ontdooid Worden, want dan zou het onbruikbaar orden door de zich snel inzettende ontbinding. Het vindingrijke marine- fo vond er echter iets op. Met electri- I verwarmingselementen werden al- ,een de enkels ontdooid en zodra daar tveging in zat werden snel de schoe- en aan de voeten geschoven. jy. 30 april 1943 spoelde het lijk van ajoor William Martin aan op de kust 1 bet Spaanse Huelva. Aan zijn pols een aktentas geketend met daarin belangrijke papieren die de Duitsers in de waan moesten brengen dat de eerst volgende aanval van de Geallieerden niet op Sicilië, maar op Sardinië gericht zou zijn. Majoor Martin met zijn tas was maar een onderdeel van een veel grotere mis leidingsoperatie, maar wel een belang rijk onderdeel. De Duitse inlichtingen dienst in Spanje zag al snel kans de in houd van de tas te fotograferen. De valse papieren, inclusief zogenaamde persoonlijke correspondentie, overtuig den de aanvankelijk zeker wel argwa nende Duitsers zozeer dat ze ten slotte niet meer twijfelden aan de echtheid van rnajoor William Martin. Hij werd in Huelva begraven, met mili taire eer. Het is ondanks het cynisme van deze oorlogsvertoning een teken van beschaving dat het eenzame graf, het enige Britse soldatengraf in de verre omgeving, nog altijd zorgvuldig wordt onderhouden door de Oorlogs graven Commissie van het Gemene best, die ook de grote Britse oorlogs kerkhoven in West-Europa verzorgt. Het verhaal van majoor William Martin staat in het gisteren, verschenen boek List en Bedrog van Jan Schuiten, mili tair-historicus en oud-docent aan de KMA. Het is een van de vele intrige rende en boeiend beschreven voorbeel den die hij aanhaalt in zijn voor een breed publiek bestemde boek, dat als ondertitel draagt: 'Strategemen uit de krijgskunde en het zakenleven'. Ook het zakenleven, want daar kunnen ze er ook wat van als het om het verzin nen van krijgslisten gaat, zoals bijvoor beeld blijkt uit de 'Tachtigjarige Oor log' die Pepsi Cola voert met Coca Cola of de door Penthouse uiterst listig ge voerde strijd met Playboy op de Ameri kaanse lezersmarkt. Alleen gaat het daar meestal niet om de vernietiging van de vijand, zoals in de echte oorlog. En de vernietiging van de vijand bete kent dood en verderf. Bij de comman doraid op St.-Nazaire op 28 maart 1942 was er een hoofdrol weggelegd voor de oude torpedobootjager 'Campbeltown'. Het schip moest zich vast rammen in de sluisdeuren van het dok waarin de slag kruiser 'Tirpitz', na de uitschakeling van de Bismarck nog het gevaarlijkste schip van de Kriegsmarine, onderhou den werd. De Britten hadden de jager volgestouwd met whisky, sigaretten en andere lekkernijen, zodat de Duitsers erop af kwamen als wespen op een pot honing. Diep verborgen in het schip en door de Duitsers niet opgemerkt zat echter een zware springlading met vertraagde ont steking. Op de ochtend na de aanval ontplofte de Cambeltown. Het dok was voor de rest van oorlog uitgeschakeld, maar met het schip vlogen ook twee honderd Duitse militairen, die op de whisky af waren gekomen, de lucht in. Het is - voor een leek - verbazingwek kend om te lezen hoe krijgslisten steeds weer nieuwe variaties zijn op eeuwen oude thema's. Zo is de list met majoor William Martin een variatie op de 'Broodzak van Meinentzhagen', een krijgslist uit de Eerste Wereldoorlog. Meinentzhagen, een Britse majoor aan het front bij Gaza en Beersheba, waar de geallieerden tegenover Turkse en Duitse troepen stonden, ging te paard op verkenning uit, zo opzichtig dat hij de aandacht van de Turken trok. Toen die het vuur op hem openden sloeg hij Jan Schuiten, militair-historicus, oud-docent aan de KMA en schrijver van 'List en bedrog'. - foto willem blauw PETER VAN STRAATEN (K U£!3 ESN REUZE lS-U JN& op de vlucht, zijn tevoren met bloed be smeurde (het moest erop lijken dat hij gewond was) broodzak 'verliezend'. In die zak zaten ook belangrijke papie ren. Het doel was hetzelfde als dat van de operatie met William Martin: de vij and op het verkeerde been zetten, in de waan brengen dat de hoofdaanval er gens anders zou plaatsvinden dan waar hij in werkelijkheid zou worden gelan ceerd. Al in het eerste hoofdstuk, dat hij 'In leidende beschietingen' heeft genoemd, confronteert Schuiten de lezer met het dubbele dilemma van de krijgslist. Is die wel geoorloofd en wanneer wordt een list regelrecht bedrog? Het antwoord op die vraag is niet ge makkelijk, zoals Schuiten aantoont met het geval van soldaat F.C. Toelen op 11 mei 1940 in de Grebbelinie. Op die dag viel het SS-Regiment 'Der Führer' de Grebbelinie aan. In een van de bunkers maakte de aanvalskracht, die de Duit sers ontplooiden, zo'n overweldigende indruk dat men besloot zich over te ge ven en de witte vlag uit te steken. Soldaat Toelen, die op enige afstand achter de bunker zat, vond dit maar niets. Hij rende naar voren, trok de witte vlag weg en opende het vuur op de vijand. Hij kreeg voor deze helden daad de hoogste dapperheidsonder scheiding die ons land kent: de Militaire Willemsorde. Toch was hier sprake van bedrog, in elk geval in de ogen van de Duitsers. Mis bruik maken van de witte vlag is een verboden krijgslist. Er zijn namelijk re gels: de verschillende Conventies van Genève en ook het uit 1907 daterende Haagse Landoorlogsreglement, dat on der meer het misbruik van nationale vlaggen, rode kruis-emblemen en witte vlaggen verbiedt. Ook het misbruik van uniformen is ver boden, maar niemand houdt zich daar aan, zo blijkt wel uit de talloze voor beelden die Schuiten geeft. Speciale Duitse eenheden gebruikten in de nacht van 9 op 10 mei 1940 Neder landse uniformen bij hun verrassings aanvallen op de ondermijnde bruggen over de Maas in Limburg. Alleen bij Gennep slaagde zo'n aanval volledig, een belangrijk succes want de pantser- trein, die kort na de verovering over de brug daverde, neutraliseerde al meteen op de eerste dag van 'onze' oorlog de Peel-Raamstelling. Bij het Ardennen offensief in 1944 maakten de Duitsers zelfs op grote schaal gebruik van geal lieerde uniformen. De soldaat mag zich ook niet dood of gewond houden en als de vijand dan nadert plotseling gaan schieten, maar niettemin werd deze tactiek in 1940 aanbevolen in het Duitse Handboek Soldaat. Het equivalent daarvan (en van de witte vlag) met tanks deed zich nog in de Golfoorlog voor toen Irakese tanks met de geschutslopen achter waarts gericht, als teken van overgave, op een geallieerde stelling afreden en in plaats van zich over te geven plotseling het vuur openden. Krijgslisten worden niet alleen op het slagveld zelf toegepast. Schuiten behan delt in een toegankelijke taal, vrij van militair vakjargon, tal van voorbeelden van misleidingsoperaties, zoals ingewik kelde radiospelen om troepenverplaat singen te suggereren, desinformatie op grote schaal, de aanleg van schijnvlieg- velden en het gebruik van dummy's. Dat laatste soms in verbijsterend grote aantallen, zoals in 1944 in Engeland, in het kader van de omvangrijkste (en ge slaagde) misleidingsoperatie aller tij den, waarmee de Duitsers in de war moesten worden gebracht omtrent de komende invasie. Een aparte categorie vormen de 'Vuile truuks' (dirty tricks), waarvan ook de latere generaal S. Spoor zich als kapi tein in Australië blijkt te hebben be diend met als bedoeling het moreel van een zonder werk en bommenwerpers zittend Nederlands squadron op te vij zelen en waaraan hij zonder blikken of blozen de reputatie en de vrijheid van drie mannen opofferde. Onder de 'dirty tricks' rekent Schuiten ook een raid van Britse SAS-para's op een aquaduct dat geen enkele militaire betekenis had (maar dat wisten de pa ra's niet!) maar dat wél in vijandelijk gebied lag. Doel: het oppeppen van het moreel van de SAS-soldaten die te lang niets te doen hadden gehad en in toene mende aantallen hun heil gingen zoe- i ken bij regimenten die wel frontdienst deden. Hoewel de Russen en de Britten zeker kwantitatief de kampioenen van de krijgslist zijn gebleken, zijn krijgslisten van alle tijden en worden ze overal toe gepast, waar gestreden wordt. De krijgslist is bij uitstek het wapen van de zwakkere partij. Dat krijgslisten vaak slagen, terwijl het toch altijd weer va riaties zijn op oude thema's uit de leer boeken van de soldaat, komt vooral omdat de sterkere altijd gemakkelijk de neiging krijgt de zwakkere te onder schatten. De grens tussen list en bedrog blijkt al tijd moeilijk te trekken. Het slachtoffer van een krijgslist kijkt er allicht anders tegenaan dan degene die haar met suc ces heeft toegepast. Generaal Norman Schwarzkopf gaf na Desert Storm nogal hoog op over zijn listige krijgsplannen. Achteraf bleek dat Saddam Hussayn minstens zo listig was geweest en dat een groot aantal 'slimme wapens' van de Amerikanen verspild bleek te zijn aan dummy's en nepgebouwen. „Door sterk de nadruk op de toepas sing van krijgslisten te leggen," schrijft Schuiten, „profileerde Schwarzkopf zich voor het Amerikaanse volk als dé ideale generaal: hij spaarde Ameri kaanse levens en dat er zoveel Irakezen sneuvelden, dat was hun eigen schuld, dan hadden ze maar niet in de val moe ten lopen." Als een krijgslist volgens plan verloopt hebben de organisatoren ervan de nei ging de list als geslaagd te beschouwen. Na de list met de zogenaamde majoor William Martin stuurden de Duitsers inderdaad troepen naar Sardinië en Corsica, ten koste van de verdediging op Sicilië. Maar het staat helemaal niet vast dat deze troepenbewegingen een gevolg waren van het feit dat de Duit sers overtuigd waren van de echtheid van majoor Martins papieren. Niettemin is deze list als zeer geslaagd de geschiedenis ingegaan en dat is geen wonder, constateert Schuiten. Topfiga- ren als Churchill, Eisenhower en Mountbatten waren er direct bij be trokken. Dat vereist groot succes, be toogt Schuiten, „want anders voelen zulke hoge pieten zich in hun autoriteit aangetast. En omdat het met boze he ren kwaad kersen eten is, had hun om geving er alle belang bij het succes van de onderneming te overtrekken. Zo gaat zo'n krijgslist eigenlijk dubbel op. Niet alleen de vijand, maar ook de eigen partij wordt duchtig bij de neus genomen." Jan Schuiten - List en Bedrog, uitgeverij De Haan, prijs 24,90.

de Stem | 1992 | | pagina 37