PLAN ^Verzekeraars oneens over waarde ongetekende cheques bieu-organisaties zetten vraagtekens bij al die hebbedingetjes llende binnen. Consumentenbond België wil af van winkelsluiting Wegwijs in camera-land Jongeren willen vooral makkelijk vleesprodukt 'Wijs op reis9 vol met goede tips en adviezen CONSUMENT KORT iroep Redactie jjSluijter f.2362 18 de stem consument DONDERDAG 21 MEI 1992 DEEL D tn vooruitziende blik heeft u straks de vrije ■Dankzij Cumulent, nk en de Robeco en en maximaal rkeur kiest u met sparen en beleggen. rkt: rendement van 12% 7.826 21.148 7.707 44.707 2.134 40.874 7.972 86.408 1.325 268.545 .p. en na 20 jaar zelfs nschuif onderstaande jroep: 06 - 8380 ris tot 9 uur 's avonds olie trends in tuin Heuts - Niets ontsnapt aan trends, ook de a niet, Planten en en zijn niet meer ge- De tuinen worden ;opt met versierin- 'erbij te horen', «ntra bieden duizen- hebbedingetjes. Mi- ^rganisaties zetten [hun vraagtekens bij. ïsbladen bepaalden de end voor dit jaar al in de wintermaanden. Te il vroeger. Tuinen moeten jsch zijn om even te ont- n uit de drukte van alle- fï'dincentrum Inter-tuin in i heeft dat goed begre- Het 'groene warenhuis' consument beproefde [i-cotta potten, donkergroen ide, houten bankjes en tide versieringen van De trendgevoelige tuinlief- tkan zijn lapje groen verr sieren met een pot of gie- unnk. Tuinprodukten van |duurzame metaal zijn mo- l in alle tuincentra en kers te koop. ■.■organisaties reageren mend op het trendy zink. rieutelefoon waarschuwt ■zinkfabrieken verontreini- j zijn. „Bovendien is de wrraad heel beperkt. Ge il het dan niet voor produk- jfc overbodig zijn." Inter- rentegen prijst de voor- azink aan onder de kop laak niet zinken': het blinkt (.gaat lang mee en is dus re- oop. Bovendien staat o sfeervol bij de donkere a van de tuinmeubels, fur is namelijk het devies, t is nostalgie. De witte («beien van plastic kun- t) de afvalhoop. Koop daar- in de plaats bijvoorbeeld it'Champs Elysees'. stoelen, wat gebarsten, [jpassend tafeltje in donker- r voor duizend gulden. Een lilucht naar het verleden. dat zelf ook", zo ver bedrijfsleider Wim van tesen, „die hang naar Volgens mij komt het e drukke tijden waar we w. Altijd ben je bezig en ffluut kom je eigenlijk een «tte kort. In je tuin kan je tostukje rust vinden." is er veel meer te koop dan Tegenwoordig heeft ieder individu immers mdere eisen, en dat geldt •tt de tuin. Maar welke ie consument wil, een tuin toler geval niet meer klaar i wat planten en een Er moeten ornamenten tora-tuin biedt die, in een °°bijke hoeveelheid vor- kleuren. Meestal ver- Fred en Wilma zijn helemaal in. Zet ze in de tuin en je bent lekker trendy bezig. den tuinliefhebber kan stenen hondjes, poesjes, kikkertjes of iets dergelijks kopen. Technisch Is de tuin steeds meer een vorm van nï&dern edBapisme 'door kunstmatige nostalgie, onder en naast de tuin ligt steeds tech nisch vernuft. Buizen, draden en computers besturen het idyllisch plekje. Verlichting, fonteinen, watervallen en besproeiingssys temen vragen meer dan alleen groene vingers. Er komt een ze ker technisch inzicht bij kijken. Het is bijvoorbeeld heel jammer, als een zorgvuldig aangelegd tuintje, dat veel geld heeft ge kost, na zonsondergang niet meer is te zien. De tuinverlich- ting raakt dan ook steeds meer in zwang. Peperdure lantaarn palen in 'Oud-Londen'-stijl, maar ook strakke, sobere lam pen voor de post-moderne har- ker. Zelfs in de vijver kan een sfeerverhogend spotje schijnen. Daarbij past dan mooi een klate rend fonteintje of watervalletje. Fonteintje Fonteinen zijn in tientallen 'des igns' te koop. Elk ontwerp mani puleert het water op een andere manier. Water dat spuit, water dat waaiert, water dat borrelt, water als een parasolletje. Besproeiing van het gras kan ge heel automatisch met een onder gronds systeem. Gegevens over bijvoorbeeld, die in ve- soorten te koop zijn. Witte ajn hiervoor nog steeds Be theatrale tuinlief- kan kiezen voor hagel- [Js'fflen reproducties uit het «me. Sokkels met en- s of schaars geklede deer- van deze collectie is - oen manshoge Griekse °P een evenhoge sokkel. a weelderige krullen en Me doek lijkt hij een Bionysus, hoewel hij 5 naar de illustere naam tide. De prijs is bijna duizend gulden. Niet |j®or Van Der Giessen ga- een mooi effect als na !i!M 'de vat °P 'd krijgen.' De beschei- ■wanneer en hoeveel er gesproeid moet worden kunnen in de bij behorende computer ingevoerd worden. Die regelt de rest. „Het produkt loopt als een trein", verzekert Van Der Giessen. Milieu Al met al wordt de tuin een' plaats die niet verveelt. „De tuin wordt echt een verlengde van de huiskamer", verklaart Van Der Giessen. „En dat moet ook. Ten slotte breng je er, vooral in de Beproefde terra cottapotten. Het mag nog. FOTO'S DE STEM BEN STEFFEN zomer, heel veel tijd in door." Er zijn echter, behalve het ge bruik van zink, volgens milieu organisaties meer kanttekenin gen te maken bij het ongebrei deld volstoppen van de tuin. Het groene lapje kan, hoe paraxo- daal dat ook klinkt, werkelijk het milieu verstoren. „Het was allemaal wel leuk toen het bleef bij een plant in de tuin", verzucht, een woordvoer ster van de stichting Natuur en Milieu. „Nu komen er steeds meer dingen in te staan waar we bezwaren tegen hebben." Een van die produkten is het geïm pregneerd hout. Dit is hout, dat door behandeling met chemische stoffen lang houdbaar is. „Het is een drama", meent stichting De Kleine Aarde in Boxtel, „het hout brokkelt af en de schade lijke chemische stoffen komen in de grond terecht." Intra-tuin verkoopt vijvervlon ders van op dergelijk manier be handeld hout. Volgens Van Der Giessen loopt het met het risico voor het milieu niet zo'n vaart. „Het is niet bekend in hoeverre die stoffen nou werkelijk ge vaarlijk zijn." De tuincentra treffen volgens hem in ieder ge val geen schuld. „Het is en blijft uiteindelijk toch de verantwoor ding van de consument." Paar lampjes Tuinverlichting is volgens Na tuur en Milieu onnodige energie verspilling. Verlichting van de vijver is helemaal overbodig. Bo vendien worden vijvervissen dol van een, toch onnatuurlijke, lamp in de vijver. Van Der Gies sen noemt het commentaar op verlichting overdreven. „Die paar lampjes van vijftien watt kosten nauwelijks energie. Je kunt het ook zo bekijken: men sen die niet kunnen ontspannen in him eigen tuin pakken eerder de auto om een leuk plekje op te zoeken. Dat kost ook energie." i de Rabobank. If "I 1 "I 1 Antwoordnummer 1725, 3000VBS°rt g564\F«j Keunen Zijn girobetaal- en eurocheques waardige papieren? De 1® zijn verdeeld. Ja, 28 van 55 door de rientenbond bena- verzekeraars. Nee, 12andere inboedel- in. ,ars> althans niet ,,j de cheques niet ge- ajn. Getekende che- is duldeH]kgeldSWaardig; Het standpunt dat ongetekende betaalkaarten en cheques géén en getekende wél geldswaar dige papieren zijn, kan tot vreemde consequenties leiden. De banken hameren er op een betaalkaart, of cheque pas te ondertekenen op het moment, dat er daadwerkelijk mee wordt betaald. Op grond van het standpunt van een aantal verzekeraars lijkt het echter verstandiger die papieren meteen bij ontvangst maar te tekenen. Immers als ze worden gestolen, worden ze -althans vanaf het moment, dat de diefstal bij de bank is ge meld- in geval van onterechte verzilvering door de bank ver goed. Die vergoeding is overi gens gebonden aan een bepaald maximum (30 betaalkaarten of 20 eurocheques) en ze bedraagt geen honderd procent, want er geldt een eigen risico. Dat be draagt 5% als alleen de cheques zijn gestolen, van 10% als che ques plus pasje zijn gestolen en van 15% als cheques plus pasje buitenshuis zijn gestolen. Dat eigen risico kan in be paalde gevallen oplopen tot duizend gulden of meer. Vol gens de Consumentenbond kan dat bedrag worden geclaimd bij de inboedelverzekeraar, die -tot een bepaalde hoogte, die per maatschappij kan verschil len- dekking biedt tegen dief stal van geld en geldswaardige papieren. ;Nee', zegt Interpolis en mét deze Tilburgse maatschappij nog elf andere. 'Ja', zeggen 28 maatschappijen. 'Eigenlijk niet', zeggen de 15 resterende maatschappijen, 'maar soms zijn wij zo coulant om het eigen risico te dekken'. „Rechterlijke uitspraken op dit punt laten aan duidelijkheid niets te wensen over", zegt de Consumentenbond. Betaal kaarten en eurocheques zijn -ook als ze nog niet zijn onder tekend- wel degelijk gelds waardige papieren. Inboedel verzekeraars moeten het eigen risico van hun verzekerden dekken, tenzij ze die dekking uitdrukkelijk uitsluiten in hun polissen. Het wordt tijd dat ze kleur bekennen. Dan weet de verzekerde tenminste waar hij aan toe is." De Consumentenbond gaat er bij de banken op aandringen het eigen risico te verlagen. „Met name een eigen risico van 5% bij diefstal van alleen che ques is belachelijk. Zonder pasje valt er immers geen che que uit te schrijven. En als dat tóch gebeurt, is degene die de cheque of kaart incasseert on zorgvuldig. Laat die dan het ri sico dragen", zegt de bond. Brussel - De Belgische consumentenorganisatie Test- Aankoop wil dat winkeliers en directies van warenhui zen de gelegenheid krijgen om hun winkels ook 's avonds en 's zondags open te houden. Ze pleit in het laatste nummer van haar consumentenblad voor het af schaffen van alle verbodsbepalingen. Elke winkelier moet vrij zijn krantewinkels. De bepalingen om uit te maken op welke da gen en uren hij zijn winkel open houdt. Hij moet daarbij alleen rekening houden met zijn eigen belang, de behoef ten van zijn klanten en de wensen van zijn personeel, zo betoogt de Belgische organi satie. Ze zegt dat uit alle opi niepeilingen blijkt dat de consument een versoepeling van de huidige Belgische wet geving op dit punt wenst. Die wetgeving zegt nu dat elke winkel één dag in de week dicht moet zijn en dat winkeliers hun deuren 's avonds hetzij om acht uur, hetzij om negen uur moeten sluiten. De sociale wetgeving verbiedt verder om werkne mers op zondag te laten wer- kén. Maar op die wetten bestaan zoveel uitzonderingen en af wijkingen dat België nu al een paradijs is voor het pu bliek. Zo gelden er ruime uit zonderingen voor levensmid- delen-, bloemen-, tabaks- en over winkelsluiting gelden ook niet voor de horeca, voor winkels bij tankstations langs de autowegen en voor winkels in 'toeristische steden' gedu rende het seizoen. Ontsnappen Winkeliers vinden dan ook altijd wel een mogelijkheid om aan de regels te ontsnap pen. Vandaar dat men in Bel gië nu al overal op zondag ochtend vers brood kan ko pen, 's avonds en 's zondags boodschappen kan doen en op elk uur van de dag of 'de nacht een geopend café kan vinden. Een kleine kruidenier is plot seling kranteverkoper en de eigenaar van een nachtwinkel deelt aan zijn klanten lid maatschapskaarten uit alsof hij er een privé-club op na houdt. Omdat die situatie nu eenmaal is zoals ze is, kunnen alle verboden beter opge ruimd worden, zo vindt de consumentenorganisatie. Breda - De bediening van fotocamera's wordt steeds zorgelozer. Dat concludeert de redactie van de jongste, informatieve Welkegids, gewijd aan foto- en videocame ra's. Zelf iets instellen, zelf moeten nadenken, zelf scherpstellen, het is allemaal overbodig geworden. Daardoor kan de fotograaf zich concentreren op het onderwerp van de opname, aldus het tijdschrift. Toekomstige ontwikkelingen en het actuele aanbod aan foto- .en videocamera's is samen met prijzenoverzichten en techni sche specificaties allemaal in de gids gebundeld. De gids verschijnt een keer per jaar. Enkele onderwerpen uit de editie van dit jaar: kleine camera's, fotoclubs, flitsfoto's, de doka, de generatie kleinere en lichtere camcorders en elektro nisch fotograferen met een still-video camera. Het blad is in de tijdschriftenwinkel te koop voor 4,95. Breda - Gemak is voor jongeren een belangrijk aan koopcriterium van vlees. Daarom zijn panklare produk ten en gehakt bij deze groep consumenten duidelijk fa voriet en rundvlees niet. Het onderzoek 'Marktanalyse Vlees en Vleeswaren 1990- 1991' concludeert dan ook: er moeten meer vlugklare rund- vleesprodukten komen om verdere verkoopdaling te voorkomen. Het onderzoek is verricht in opdracht van het produkt- schap Vee en Vlees en het Voorlichtingsbureau Vlees. In deze 'marktverkenning' staan de huishoudelijke aankopen van vlees en vleeswaren cen traal. Uit het onderzoek blijkt dat jongeren veel minder vlees en vleeswaren eten dan ouderen. Dit kan te maken hebben met het feit dat jongeren minder vaak ontbijten en vaker bui tenshuis eten. Produkten als schouderham, leverpastei en paté worden juist meer door jongeren gegeten dan door ouderen. De vleesbranche is verheugd over een andere uitkomst van het onderzoek: de prijs lijkt voor jongeren minder van be lang. „Dit betekent dat er bij de ontwikkeling van nieuwe produkten mogelijkheden zijn voor meer exclusieve soor ten", aldus de opdrachtgevers voor het onderzoek. Trends In het onderzoeksrapport worden ook enkele andere eettrends genoemd: de be hoefte aan thuisbezorging van maaltijden neemt toe, de behoefte aan 'gezond eten' blijft actueel, gemak blijft be langrijk, de consument wil steeds beter weten wat er in het eten zit en als laatste de 'verwen-trend'. Mensen gun nen zich wat vaker iets lek kers, zonder te kijken naar kosten of gezondheid. En dat biedt de slager weer kansen om aan het einde van de werkweek wat extra luxe produkten om te zetten. Breda - Adviezen en tips voor reizigers naar het buiten land zijn te vinden in de brochure Wijs op Reis, die jaar lijks wordt uitgegeven door het ministerie van Buiten landse Zaken. In korte hoofdstukken behandelt de publikatie, die onder meer verkrijgbaar is op postkantoren, alle onderwerpen waar de rei ziger mee te maken krijgt of kan krijgen. De uitgave 1992 schenkt extra aandacht aan gezondheid, omdat steeds meer mensen naar verre oorden reizen. De folder bevat onder meer korte en bondige informatie over reisbescheiden, werkvakanties, geld en betalingen tijdens de vakantie, invoerrechten, verzekeringen, criminaliteit, wetten in andere landen, telefoneren naar Nederland, het werk van con sulaten en ambassades en enkele algemene opmerkingen over andere zeden en normen in het buitenland. Het zijn vaak voor de hand liggende zaken en soms minder be kende wetenswaardigheden, maar beide worden meer dan re gelmatig over het hoofd gezien. De brochure bevat ook een controle- en een invullijstje; die kunnen een vakantieganger nuttige diensten bewijzen.

de Stem | 1992 | | pagina 25