ieprus Industrieterrein blok aan been Stem Archeologen blijven met kater zitten LVE PRIJS TËMJ ET HE I iï Rr2eeland: Van Aken tot Axel interesse voor Oldtimers PLAATSELIJK NIEUVVS DAG KLAppER U voelt ervoor Wij zorgen voor Exploitatietekort Hogeweg Hulst becijferd op 2,2 miljoen gulden la Polderkermis vol activiteiten in Absdale ZEELAND C2 irticulieren particulieren 1 "3 i'ili Funnel bij ntwerpen ben dicht poomwaifeest i Graauw T ekenwedst rijd voor Rode Kruis Groen licht voor woningen Bossestraat Historische excursie naar Breda D'N SLUUSWACHTER Samenwerking is iets moois Hengstdijk Hulst om uw collectie tuinmeubelen op een persoonlijke manier te presenteren. iemand die de nieuwe modellen met enthousiasme demonstreert. -ir randstad uitzendbureau Of STEM DONDERDAG 21 MEI 1992 |i «onze verslaggever - De Archeologi- JDELIJK lank|e, jubileum, receptie, e, verloving, overwinning,' Abraham, openbare dank, por, mag best eens in de s pagina familieberichten. en duur hoeft het niet te hel of kolom 2,21, één [verplicht a 2,79. I van een foto of afbeelding Ivan 35 x 45 mm rekenen tlag. Overige tarieven op It contante betaling wordt tosten berekend. Foto's lourneerd. Bel 076-236442 1 dagen vóór plaatsing af bij koren. Schriftelijke opgaven énd geaccepteerd indien Eekend zijn, ook indien uw Ig biigevoegd is. Ens het recht voor teksten van redenen te weigeren. |r klachten bereiken over de t behoudt de uitgever zich or om de naam van de Iver bekend te geven. Knigingsnieuws i 2 kolom op donderdag ■jje Dienst Waasland heeft j flinke kater overgehou- „aan de noodopgravingen JL de aanleg van de ver- firswisselaar bij Kemzeke, jet over de grens. «blijkt uit het jaarverslag van fc Archeologische Dienst. Toen j vorig jaar de graafmachi- ian de slag gingen? kwamen tientallen kuilen tevoorschijn. Volgepropt met middeleeuws aardewerk. Onderzoek leerde dat het ging om de overblijfselen van een pottenbakkerscentrum uit de 14e eeuw. Bij deze constatering bleef het, want het werkschema bood geen ruimte om de archeo logen uitgebreid te laten snuffe len. Het archeologisch belang rijke materiaal verdween onder een dikke laag asfalt. Eenzelfde lot ondergingen de eveneens aangetroffen prehistorische be- woningssporen. Archeologen van de Gentse universiteit troffen er kringgreppels van grafheuvels uit de Bronstijd en vijf water putten uit de Ijzertijd. Tenslotte werd er evenmin zachtzinnig omgesprongen met de restanten van het uit de mid deleeuwen daterende Hof van Voorhoute. Het voorhof werd to taal vernietigd. Het woonge deelte bleef grotendeels ge spaard. „De werken op de verkeerswis selaar hebben een schat aan in formatie opgeleverd," aldus de Archeologische Dienst. „Wat evenwel niet opweegt tegen het enorme verlies aan archeolo gisch patrimonium, dat op een niet bevredigende wijze onder zocht kon worden." Volgens de Dienst moet er snel een wettelijke regeling komen, waarbij de archeologen bij dit soort noodopgravingen meer tijd krijgen." EN MARIE gefeliciteerd |lie 45-jarige hu- Kinderen en Ideren. onze verslaggever st - Het industrieter- Hogeweg blijft voor k gemeente Hulst een fors •jancieel blok aan het Lsief de eventueel aan te leg- nieuwe ontsluitingsweg „t de gemeente op dit plan s exploitatietekort van meer bn2,2 miljoen gulden. bat blijkt uit de nieuwe bereke nen, die zijn opgesteld voor 1 verschillende uitbreidings- men in de gemeente Hulst. ik in de Clingepolder gaat het og steeds slecht met de verkoop 2 bouwgrond. Het berekende bedraagt ruim 279.000 l Wat het plan Willem-' aal betreft, schiet de ge- ente er bijna 14.000 gulden En ook de Sportlaan geeft i nadelig saldo te zien, van I» gulden. Daar was eerst nog gehouden met een be- i winst, maar de ver- g van de aanwezige fri- ir blijkt flink wat duurder uit ftpakken. londjesmaat lie andere uitbreidingsplannen de gemeenten laten een winst i In Graauw en Nieuw-Na- i is in het verleden al fors "I JDELIJK mat/m/mm S jiljf W)1Ü2 1 V 5 *- cd E 1 I ii!T!:;l /Monze verslaggever perpen - Wegens werkzaam- i aan het tunnelplein is de (ttwerpse Waaslandtunnel, ook i bekend als 'de konijnepijp', nd weekend afgesloten. voor alle verkeer dat (it over de linkeroever richting itram. De tunnel is afgesloten i vrijdagavond 22 mei tot lagavond 24 mei. onze correspondent lauw - De voetbalvereniging Huw houdt van woensdag 27 'ffl met zondag 31 mei de "ijkse Boomwaifeesten op gelijknamige sportpark ®wai aan de Zandbergse- sdag 27 mei gaan de fees- f om 20.30 uur van start met foptreden van Ambras. Don- B mei is er om 14.00 uur tienkamp voor de senioren F»» Graauw en om 19.00 uur pmieting op de liggende wip. Wspelers van W Graauw le- Pach vrijdag 29 mei om 14.00 tit via een spelmiddag en *1 om de penaltybokaal, 's ifls om acht uur is de 'Grote 'TOse Playbackshow'. 30 mei om 14.00 uur ™en een prijskaarting en 0 uur de feestavond, slotdag, zondag 31 mei, vanaf 12.30 uur het wij- 'uunlievoetbaltoernooi Sum. ftoren ?.!ï!en' ^u'st en Goes. 2 en te|efoon- mersop pagjna ^2. ?'J9stijden: "■30/13.30-17 oo uur. fenLRein van der Helm L n^ lt^ank van Cooten, Maas, Cor de Vjrti u 0n Koomen Harold de Puijsseleijr. ïovin sen |fvmcieredacteur). ®bitiechef]ferStraeten fe'^wploitatie leL 09-3291459940. wat geld gepompt, waardoor de grond geen boekwaarde meer heeft. Elke verkochte vierkante meter is dus winst. Het gaat in die plannen maar zeer mondjes maat, zodat Hulst de winst voor lopig nog niet in het handje heeft. Het plan Tragel laat een voorde lig saldo van 310.000 gulden zien, maar in het verleden zijn in dat plan ook al winsten ge maakt. Het plan Oude Galgen straat scoort nu 45.000 gulden winst en het bouwplannetje op de plaats van het voormalige buitenzwembad levert 56.500 gulden op. Ook Heikant levert zijn bijdrage aan het gemeente- lijk grondbedrijf met een winst van 280.000 gulden. Reserve Alle plussen en minnen bij elk aar gezet blijft er voor alle plan nen gezamenlijk een nadelig ex ploitatiesaldo van ruim 1,2 mil joen gulden over. Om dat te dek ken, is geen extra greep in de al gemene middelen nodig. Het grondbedrijf beschikt op dit mo ment namelijk nog over een re serve van 1,7 miljoen gulden. Van onze correspondent Hulst - Het Nederlandse Rode Kruis viert haar 125-jarig be staan. Dat vindt het Jeugd Rode Kruis afdeling Hulst een felici tatie waard. De afdeling heeft daarom alle basisscholen in de gemeente Hulst verzocht deel te nemena aan een kfart-tekenwedstrijd. De getekende kaarten worden bij de scholen ingezameld en naar het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag verzonden. Tevens wordt met deze wedstrijd een sponsoractie gehouden voor Merel Vierling, een 23-jarige studente uit Utrecht die drie maanden in Oeganda gaat wer ken voor het Jeugd Rode Kruis. Daarom wordt gevraagd om bij inlevering van de kaart één gul den bij te sluiten. Met de op brengst zal dan een deel van de reis naar Oeganda betaald wor den. Het Jeugd Rode Kruis Hulst hoopt op deze manier de jonge ren bewust te laten worden van het belang van ontwikkelings werk. Om een en ander wat aan trekkelijker te maken, worden enkele leuke prijzen beschikbaar gesteld in verschillende leef tijdsgroepen. Bijdragen van an deren aan deze sponsoractie zijn uiteraard van harte welkom. Van onze verslaggever Vogelwaarde - De provincie heeft het licht op groen gezet voor het volbouwen van een stuk weiland langs de Bossestraat/ Kerkstraat in Vogelwaarde. Gedeputeerde Staten hebben de bezwaren die omwonenden te gen de bouwplannen hadden in gediend van tafel geveegd. In eerste instantie werden al twee bouwvergunningen ver leend. Met de uitspraak van de provincie op zak kunnen nu nog eens drie bouwlustigen aan de slag. Voor de oldtimers bestaat elk jaar opnieuw veel belangstelling. FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever Axel - „Hoe die man uit Aken aan ons adres kwam?" Tonnie Marteijn, voorzit ter van de stichting 'Internationaal Old Timer Festival' in Axel, haalt zijn schouders op. „Eerlijk gezegd ben ik vergeten het hem te vragen. Maar het is meestal via via. Het is een klein wereld je." In Axel wordt op Hemelvaartsdag voor de zesde keer het internationale Old Timer Fes tival gehouden. De belangstelling ervoor neemt elk jaar toe. Het aantal inschrijvingen van honderd auto's, een week voor het festi val, is het dubbele van de laatste jaren. Maar cijfers, en dus ook de man uit Aken, zeggen Marteijn niet zoveel. „Het komt toch aan op de laatste dag. Het moet mooi weer zijn. Als het pokkeweer is, komen ze niet met hun auto naar buiten. Kennelijk hebben de mensen nu al zoveel vertrouwen in het weer dat ze al ingeschreven hebben," zegt hij. De stichting heeft dit jaar een onverwacht meevallertje. Op het allerlaatste moment kwam de toestemming af om de Oranje straat voor het verkeer af te sluiten. Politie en gemeentebestuur zagen geen bezwaren om deze doorgaande weg voor een dag, vanaf het kruispunt bij de Kanaalkade tot de Koestraat, af te sluiten. „Daar zijn we flink mee geholpen. Het Hof plein begint zachtjesaan te klein te worden. En omdat we ook nog een stel marktkramen kwijt moeten, biedt de uitbreiding van het festivalterrein met de Oranjestraat soelaas." Hofplein De verhuizing naar het Hofplein, vorig jaar, is de organisatie prima bevallen. „Het Hof plein heeft sfeer en is bovendien makkelijk bereikbaar. We hebben vorig jaar heel wat enthousiaste reacties gehad, zowel van deel nemers als van bezoekers." Het eerste lustrum vorig jaar was goed voor een recorddrukte. Het publiek schuifelde voetje voor voetje langs de opgestelde auto's en langs de terrassen en kraampjes in de Zeestraat, Weststraat en de Markt. De stich ting telde vijfduizend betalende bezoekers. Voor het eerst dit jaar is er ook een pu blieksprijs. Toeschouwers kunnen hun voor keur duidelijk maken op een enquêteformu lier. De stichting voert de publiekjurering deels in om het voortbestaan van het festival veilig te stellen. Marteijn: „Op die manier leer je de smaak van het publiek kennen en kun je daar ook rekening mee houden." Het programma voor de zesde editie wijkt nauwelijks af van de traditionele formule. Om 10.30 uur begint er een puzzeltocht voor de deelnemers. Burgemeester W. de Graaf verricht om 13.00 uur de officiële opening. In de middaguren kunnen bezoekers genie ten van de zogenaamde Concours d' Elegan ce. In plat Zeeuws, de deelnemers rijden dan een rondje. Maar zij doen dat geheel in stijl. Veel deelnemers zijn gekleed naar de mode van toen. Om opstoppingen te voorkomen, houdt de organisatie de route nog geheim. Curiosa Wie niet geïnteresseerd is in oude auto's en motoren kan zijn ogen de kost geven bij de antiek- en curiosamarkt of de winkels bin nenlopen. De meeste winkeliers doen op He melvaartsdag de deuren open. Ook de liefhebbers van muziek of van ge woon een terrasje pikken, komen aan hun trekken. In de feesttent die op het Hofplein wordt neergezet, is er een optreden van Harry Baker and The Stars. Een Schotse doedelzakgroep loopt 's middags over het festivalterrein. Op het podium op De Markt treedt Diction op. Ook is er muziek bij 't Amstelhoekje, waar 's middags de Rammelfield Stompers spelen en 's avonds Vancouver. De Jansenius Col lege Band uit Hulst zorgt 's avonds voor sfeer bij La Chouette in de Zeestraat. Het bestuur van de stichting Old Timer Axel bestaat uit Tonnie Marteijn (voorzitter), Jan Bellens (secretaris), Hans Hegeman (pen ningmeester), Adrie Dobbelaer, Peter Snoodijk en Piet de Maat. Van onze correspondente Absdale - De Polderkermis wordt ook dit jaar weer in Absdale gehouden. In het eerste weekeinde van juli staat het bol van de activi teiten in het gehucht. De feestelijkheden vinden plaats op het erf en in de schuur van de familie Beg- heijn. Het is voor de elfde keer dat de Polderkermis wordt afge werkt. Het feest begint vrijdag 3 juli met het optreden van 'Muzikaal Absdaal'. Een wer velend spektakel dat verzorgt wordt door de mensen uit het buurtschap. De leiding is in handen van M. Dekker en P. van Kouteren. Zaterdag 4 juli is er in de na middag een fietsenrally. De deelnemers moeten een par koers afleggen in de vorm van een acht. In het midden is er een ballon wedstrijd voor de kinderen en tussendoor moe ten 'oude spelletjes' gespeeld worden. Om de spieren te ver sterken zijn er pannekoeken te verkrijgen. Er is een minivoetbalwed strijd. Het mini slaat vooral op het kleine speelveld. De deel nemers worden ingedeeld naar leeftijd en er zijn speciale re gels vastgesteld om ruw spel tegen te gaan. Zaterdagavond is het traditio nele bal om 20.30 uur en het dans orkest De Blue Boys zorgt voor de passende swin gende muziek. Zondag 5 juli is de grote pu bliekstrekker weer de 'trek kerbehendigheids wedstrijd'. Het spectaculaire element wordt ook dit jaar niet verge ten. Nieuw is de wedstrijd voor de mini-trekkers en de kleintjes kunnen de strijd aan binden op de traptrekkers. De Polderkermis Absdale eindigt met een prijskaarting. Hulst - Leden van de oudheidkundige kring De Vier Am bachten gaan op 29 augustus en 5 september op excursie naar Breda en Oosterhout in Nood-Brabant. Opgeven voor de excusies moet vóór 24 juli. De reis kost, inclu sief busreis, entree's en maaltij den, veertig gulden voor leden en een tientje meer voor niet-le- den. De bus vertrekt om 7.15 uur aan het postkantoor Kennedy- plein in Axel en is een kwartier later op de Grote Markt in Hulst. In Breda wordt koffie gedronken en daarna wandelen de deelne mers onder begeleiding van gid sen de 'historische kilometer' door de kern van Breda. Om 12.00 uur gaat het gezelschap naar Oosterhout voor de brood maaltijd. Daarna volgt een be zoek aan de '5 Slotjes', kas teeltjes van rond 1400, en de St.- Jansbasiliek. Tenslotte worden nog drie kloosters bezocht, te weten St.-Catharinadal der Nor- bertinessen, de OL Vrouwe-ab- dij van de Benedictinessen en de St.-Paulus abdij van de Benedic tijner monniken. De deelnemers zijn ongeveer rond 20.00 uur weer in Zeeuws- Vlaanderen terug. Voor meer in lichtingen kan gebeld worden naar J. Gremmen of W. Bauwens in Hulst. VOLGENS een oud gezegde zijn er drie dingen in hun diepste kern onbestaanbaar. Deze dingen zal je daarom nooit zien. Het eerste is: een dode ezel. (Ga zelf maar na: wanneer hebt u voor het laatst een dode ezel gezien?). Het tweede is: eei^tevreden onder wijzer. En het derde is: twee samenwerkende burgemees ters. Mocht het u ooit overko men, dat de burgemeester van uw gemeente de lokale auto nomie inlevert voor con amore samenwerking met een andere burgervader, bel dan gauw de krant op. Dan krijgt hij een in terview met foto's! Maar de kans op zulk gedrukt eerbe toon is klein. Neem het fenomeen 'Vlis- burg', zijnde een wat onbehol pen aanduiding voor de buur gemeenten Vlissingen en Mid delburg. Volgens Den Haag is Vlisburg een goed voorbeeld van vruchtbare samenwerking tussen twee gemeenten en der- zelver burgervaders. Den Haag weet niet dat men in Middelburg tandenknarsend heeft geaccepteerd dat de nieuwe combinatie geen 'Mid- delvlis' mocht heten. Maar dat is tot daar aan toe. Typerender is dat het eerste grote samen werkingsproject van Vlisburg, het ontwerp voor een dure vil lawijk met golfbanen erbij, tussen 'Vlis' en 'Burg' in, de partners meteen al op de bar ricaden heeft gejaagd. 'Burg', dat met het plan was komen aanzetten, vertelde 'Vlis' dat de Amro-bank de voorstudies zou betalen. Dat ging om 220.000 piek. 'Vlis' dacht dat je je daar geen buil aan kon vallen en vertrouwde blinde lings op het doorgaans zeer geldbewuste 'Burg'. Maar toen 'Burg' aan 'Vlis' de eerste tekeningen liet zien, vertelde 'Burg' terloops dat 'Vlis' voor de helft van die 220.000 piek de boot ingaat als het dure villawijk-project on verhoopt niet doorgaat. In dat geval eist de Amro-bank, zelf door vele fusies wijs gewor den, de centen van de voorstu dies terug. De Vlissingse vroede vaderen staan nu op hun achterste benen. Een ander voorbeeld waaruit blijkt hoe zeldzaam samen werking tussen gemeenten is, vinden we in het Brabants- Zeeuwse grensgebied. Wij le zen in ons lijfblad, dat zeven door Tom Koopman burgemeesters in die grens zone ruim negen maanden hebben liggen hakketakken over de vraag wie van hen voorzitter mag zijn als er in ge val van een ramp met één van de kerncentrales in Doel een bovengemeentelijk coördina tie-orgaan moet worden ge vormd. In Zeeuws-Vlaanderen, waar het begrip 'intergemeentelijk denken' ook gebrekkig uit de strottehoofden komt, vinden wij de burgemeesters verwik keld in een voortdurende ste- denstrijd. Raar, dat zij zo pin nig reageren op de weigering van een Terneuzens schoolbe stuur om te fuseren. Typerend is het geval Necker- mann. Deze postorderreus heeft besloten een stevig deel van zijn bedrijf van Hulst naar Terneuzen over te plaatsen. Het was alweer mijn lijfblad, dat kon melden dat Terneuzen de Neckermannen eenvoudig met lage grondprijzen uit de Reinaertstad heeft weggelokt. Een leuk voorbeeld van bu renhulp. En hoe venijnig rea geerden de Zeeuws-Vlaamse burgemeesters niet toen ze hoorden dat 'collega Kessen van Hulst' wel wat ziet in de wederopstanding van de Baal- hoek-plannen. Gelukkig zei Kessen erbij dat het Baalhoekplan interge meentelijke dimensies heeft. Zo kunnen wij er zeker van zijn dat het kanaal er nooit zal komen. Want met dat te zeg gen, haalde Kessen de Polter geist in huis... GAAIBOLLEN - Camping De Vogel met deelname van 36 personen. Hoge vogel: A. Freyser, linker zijvogel: V. de Roos, rechter zijvogel: T. Freyser, grootsteaantal (5) M. Goedemont. TENTOONSTELLING - In het museum loopt de exposi tie 'Zegswijzen uit het Land van Hulst' nog tot 1 novem ber. De oudheidkundige Kring organiseert van 5 tot 30 augustus een tentoonstelling in de burgerzaal van het stad huis in Hulst over 'Het telen en bewerken van vlas in onze streek in vroegere dagen'. VRIJWILLIGERS - Museum De Vier Ambachten kan in de vakantieperiode nog enkele vrijwilligers gebruiken, die toezicht houden bij de expo sitie in de burgerzaal in de periode van 5 tot 30 augustus. Belangstellenden kunnen bel len naar J. Gremmen in Hulst. WANDELEXCURSIE - De natuurberschermingsvereni- ging De Steltkluut houdt zon dag een wandelexcursie op het Groot Eiland. Om 8.00 uur vertrekt met onder lei ding van Jan Lievens vanaf Luntershoek. Deze excursie wordt gehouden in het kader van 750 jaar Vier Ambachten. AVONDVIERDAAGSE - Tij dens de avondvierdaagse, ge organiseerd door buurtvere niging Den Dullaert, doen 170 mensen mee aan de tocht van vijf kilometer. Dertig wandelaars lopen vier avon den na elkaar de tien kilome ter. Vrijdag is de laatste avond en maandag 25 mei is de inhaalavond. I HULST Café Time-Out, 19.30 u. prijs kaarting. IKLOOSTERZANDE Café De Kombuis, 19.30 u. vleeskaarting. I LAMSWAARDE Café De Vier Jaargetijden, 14 u. vleeskaarting. Café De Lamsoren, 13.30 u. schieting voor bejaarden. VOGELWAARDE - 't Gelaag, 14 u. prijskaarting KBO. HEIKANT - 't Heike, 13.30 u. kaarting en bingo KBO. CLINGE - Malpertuus, 13 u. hobbymid dag ANBO. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1992 | | pagina 19