fhomaes houdt het voor gezien 'Titel beloning voor werklust' JBH bestaat 15 jaar ERNEUZEN B.V. [ERNEUZEN M Provoost blij met titel Michel van Craenenbroeck wil met Philippine hogerop SPORT keeper van Hoofdplaat gooit de riem er af IEDEKKING INEN iRING ÏOMFORT Overtuigend kampioen na een aarzelende start J eugdbilj artclub heeft stormen overleefd T S>n EXCLUSIEVE HYPOTHEEK VOOR INKOMENS DONDERDAG 21 MEI 1992 lanweg 46 peuzen - Fax 95953 Celmedewerker Ifrad Rabout - Geruime tijd geleden gaf t-doelman Ben Thomaes zijn li'stuu'r te kennen dat het zijn laatste l-mpetitie in het eerste was. Een com- luftitie die, doordat Hoofdplaat een pe- Lletitel verdiende, nog een verleng- Lk heeft. Nu het einde nadert komen Ltwijfels in het brein van de 33-jarige Ifliomaes. In de eerste wedstrijd van de na-competitie ijgen Sluiskil keepte hij nog een berepartij J juist daarom kwamen de twijfels. Schrijf maar op dat dat ik stop. Dat heb ik ai een aantal maanden bij het bestuur ken- jiar gemaakt. Hoe dichter het afscheid temt hoe moeilijker het wordt, want ik doe iet nog verrekte graag. Zeker als het lekker |gat zoals tijdens de wedstrijd tegen Sluis- I.Het is echter op den duur niet meer met gijn werk te combineren. Samen met mijn aderen broer runnen we een graanhandel, lideze job moet er niet op een uurtje meer j[ minder gekeken worden. Je kunt het je veroorloven geblesseerd te raken door fel voetbal. Dat zijn factoren waarover je Labegint te denken. Daarom mijn besluit." tai Thomaes, zoon van voorzitter Thuur en jtoervan Walter en Rudy, waardoor ze ooit iet zijn drieën in één team speelden, is een mtrouwd gezicht de laatste jaren onder de Hoofdplaatse lat Vijf jaar speelde hij niet 'tDurp. Het werd hem daar niet in dank lijenomen toen hij naar aartsrivaal Bier- iliet ging. De verloren zoon werd na die jeugdzonde' echter weer zonder rancune binnengehaald en de zonden werden hem vergeven. Ben Thomaes zelf heeft nooit spijt gehad van de Biervlietse periode. „Ik heb er een leuke tijd gehad binnen een enorme vrien- denploeg. Het was in de vijf jaar dat ik daar keepte wel met de regelmaat van de klok na-competite spelen om in de vierde klasse te kunnen blijven, maar dat kon de pret niet drukken. Ik herinner me nog een beslissende wedstrijd tegen Hontenisse op het veld van Axel. Die dag zat ik in bloedvorm. De regu liere speeltijd werd met 1-1 of 2-2 afgeslo ten. Precies weet ik die stand niet meer, maar het was wel gelijk, dus de zenuwslo pende penalty's. Ik stopte er drie en werd aangewezen om de vierde en beslissende zelf te nemen en ook die trapte ik binnen. Dat en de beginperiode in de derde klasse waren de absolute hoogtepunten in mijn loopbaan." Een loopbaan die, hoe kan het anders, als de tuin van het ouderlijk huis op het voetbal veld eindigt, bij Hoofdplaat. „Ik was altijd de langste, dus werd het keepen. Op zijn ze ventiende kwam ik onder Georges de Bak ker in het eerste. Moest Jan Rietdijk, wat een formidabele keeper was, vervangen. Het was in de beginperiode dat we in de derde klasse speelden, met de inmiddels legendari sche voorhoede met Fons Soulimans, Jan Jonkman en Herbert Versluys. We wonnen gelijk met 1-0 van Goes. Vervolgens werd METO met 5-0 ingepakt. Ze wisten niet wat ze aan het stelletje uit de Westzeeuws- vlaamse polders hadden. We draaiden zelfs lange tijd mee voor de titel. Dat was met onze kleine kern niet vol te houden en na een paar jaar speelden we weer op onze plaats in de vierde klasse." Toen een paar jaar later Hoofdplaat met Mare Pielaet, Theo de Waele en Ben Tho maes een aardig keeperspotentieel had, maakte laatstgenoemde plaats en vertrok naar Biervliet. Of hij de concurrentie niet aandurfde? „Zeker wel. Alleen ik was niet zeker van mijn zaak. Bij Biervliet vertrok Johan Moerman naar Sluis, omdat hij niet meer op zondag wilde spelen. Toen ze me vroegen heb ik niet lang geaarzeld. Mijn grote vriend Romain Deveneijns speelde er en ik kwam in een leuke ploeg terecht. In een ploeg ook waarin je je als keeper goed kon waarmaken, want tachtig van de negen tig minuten stond je onder druk, uitgezon derd één van de vijf seizoenen toen we bo venaan speelden. Met mannen als Johnny Versluys, Adrie Meijer en Sjaak Lijbaaert voor me was het altijd pompen of verzuipen, maar heerlijk keepen achter die gasten. De wedstrijden tegen Hoofdplaat, waar toen mijn broers Walter en Rudy in speelden, wa ren derby's met een gouden randje. Met Biervliet heb ik weinig gewonnen van Hoofdplaat. Thuis aan tafel werden de par tijen nog een aantal keren verlengd." Van één ding heeft hij nu terugkijkend spijt en dat is dat hij het nooit eens in België heeft geprobeerd. „Inderdaad. Je kent als je zo'n zestien jaar meehuppelt alle velden in de regio wel. Graag had ik eens buiten de regio gespeeld, maar het is er nooit van ge komen. Hoofdplaat en Biervliet waren me te dierbaar." Afscheid dus en dat valt nooit mee. Ook niet bij hem. „Ik hoop dat ze een goede vervan ger - er gaan geruchten in het circuit dat Pol van de Vijver zou overkomen van IJzendijke - maar als er geen goede vervanger komt weet ik het nog niet." Hoofdplaat-doelman Ben Thomaes houdt het na de na-competitie voor gezien. Hij zet een punt achter zijn voetballoopbaan. - fotowim kooyman Van onze voetbalmedewerker Rinus Verberkmoes Philippine - Uitbundige taferelen in de eigen sport kantine, een kroegentocht door Philippine en een etentje bij sponsor Harry Wissekerke 'als afsluiting van een hectische dag. Een etmaal in het teken van het kampioenschap in de tweede klasse A van het afdelingsvoetbal op zon dag. Topscorer Michel van Craenen broeck feestte mee, maar zag het duel vanaf de zijlijn. „Dat was een dik uurtje balen," weet de nog nagenietende spits uit het mosseldorp. Michel van Crae nenbroeck is een van de spelers die in het inmiddels afgelopen voetbalseizoen 'goud' waard was voor Philippine. Met 21 treffers nam hij de hoofdmoot van de 51 doelpunten die zijn equipe maakte voor zijn rekening. De 21-jarige Philippinenaar speelde dus een gelukkig sei zoen. Naast de absentie in twee duels wegens een blessure, moest hij in Sluis door een opgelegde schorsing toekijken. „Het is dan net alsof je geen kampioen bent geworden," aldus de frêle spits, die het kampioensduel als krampachtig typeerde. „We wa ren te bang om te verliezen," geeft hij als oorzaak van dit fe nomeen. Dat Philippine uiteindelijk toch met 2-1 won, gaf het kampioens feest meer glans. Een uitstraling die intussen in het eigen dorp groeide naarmate de competitie vorderde. Philippine was er weer. De voetballiefhebbers vonden meer en meer de weg te rug naar het voetbalveld. „In plaats van zes in het vorige sei zoen, stonden er nu vaak hon derd en meer supporters langs de kant," viel Van Craenen broeck op. Dat de supporters weer kwamen lag volgens de topscorer uit Philippine aan het gegeven dat er weer een groep binnen de lijnen stond. Michel van Craenenbroeck, sa men met Harry Vermeire en Tonny Goossens leider binnen de lijnen, zegt hierover: „Dat is de verdienste van trainer Ronny van Kerkvoorde, die ons niet al leen conditioneel sterk maakte, maar ook bij elkaar bracht. Het kampioenschap mag daarom ge zien worden als beloning voor inzet en vriendschap. En door het steeds blijven trainen en spe len van wedstrijden, terwijl an deren een pauze inlasten." Het uitgestippelde pad leverde in eerste instantie een periode- titel op. Later werd dit, na het pakken van 21 punten in elf duels, bijgesteld tot het verove ren van de titel. En dat lukte. Zij het moeizaam, omdat concurrent Hulsterloo eveneens van geen wijken wist. Philippine moest daardoor 37 punten veroveren om zeker van de titel te zijn. Slechts vijf verliespunten incas seerde die ploeg. Een kleine marge. Voor Michel van Craenenbroeck, die sinds zijn zesde jaar actief is bij Phi lippine met een jaar Hoek er tus sen, reden om de zaken optimis tisch te bekijken. Michel van Craenenbroeck: „Met de huidige groep, waarvan iedereen gezegd heeft aan te blijven, plus de komst van Peter Hamelink van Hoek en Coen Coeuvreur er bij, moeten we ons zonder meer in de eerste klasse kunnen handha ven. De vierde klasse van de KNVB ligt eveneens binnen ons bereik. Ik geloof vast dat we met de nieuwe selectie daarin mee kunnen." Coeuvreur speelde overigens in het voorbije seizoen ook al bij Philippine. Biervliet zag hierin aanleiding om het treffen met Philippine ongeldig te laten ver klaren, omdat Coeuvreur niet speelgerechtigd zou zijn. De ha- ringkakers wonnen deze slag en speelden zodoende drie keer te gen Philippine. Drie keer werd verloren. Achteraf kan Michel van Craenenbroeck er wel om lachen. Met het kampioenschap op zak kan er eigenlijk niets meer stuk. Philippine speelde een goed seizoen en werd terecht kampioen. eerste vier ronden als een pletwals over zijn te genstanders heen en stond zonder puntenverlies. Dat betekende dat ik nog steeds een vol punt achter stond. Het veranderde pas in de vijfde ronde. De Meester ging toen in de fout en ik walste in 23 beurten, in ongeveer een uur, over Van Dijke heen. Ik stond toen bij de kop van de klassering." Cor Provoost trok die opwaartse lijn door. „Te gen Van Boven, op dat moment de koploper, won ik opnieuw. Ik zag Van Boven verbaasd reageren op mijn opening. Dat kwam trouwens meer voor en dat verraste me. Ik speel al heel mijn leven ongeveer dezelfde opening: D4, E5 en offer dan een pion in de beginfase. Je zou den ken dat ze dat moeten weten. Zeker hier in het Zeeuwse. Verschillende malen was dat echter niet het geval." Leiding Door de zege tegen Van Boven kwam Provoost aan de leiding met een half punt voorsprong op de concurrentie. Hoe het zich in de laatste ronde ontwikkelde, vertelt hij zelf: „Tegen Van Hecke stond ik iets beter, maar groot was dat voordeel niet. Maar de concurrentie, Van Boven en Van Gemert, speelden remise. Dat begreep ik niet. Ik zou, als ik nog een kansje had op de titel, door gespeeld hebben tot het bittere einde om alsnog winst in de wacht te slepen. Dat deden die jon gens niet. Door die remise had ik aan een half punt voldoende om kampioen te worden. Mijn tegenstander Van Hecke ging direct, opvallend gretig overigens, op het voorstel tot remise in. Achteraf niet zo onlogisch, want aan een half punt had hij voldoende om te promoveren." Provoost trad dus direct bij zijn rentree in de schijnwerpers. Dat betekent tevens dat hij vol gend seizoen op een hoger niveau zal moeten ac teren. Wat verwacht hij daarvan? Uitdaging „Dat is moeilijk te zeggen, maar ik heb er ver trouwen in. Dat zie ik weer als een uitdaging, zo ijdel ben ik wel. Het is vreemd, maar door deel name en zeker door het behalen van dit kam pioenschap, is er iets wakker geworden bij mij. Ik heb er weer zin in, al train ik er geen minuut voor. Dat zal volgend seizoen in groep 1 niet an ders zijn. De tijd van trainen en theorie bestude ren is voorbij. Het kampioenschap zal volgend seizoen waarschijnlijk betwist worden over ne gen ronden. Dat staat me iets minder aan, omdat je dan nog meer tijd vrij moet maken. Het zorgt wel voor een heter selectie. In dat kader zal ik er dan ook alles aan doen om een redelijk figuur te slaan." voorbeelden is uitgegaan van een I van 60%. rekkelijk bij een minimale belasting 10 jaar, derhalve korter dan de ir bi] de meer traditionele n middelen bij een hypotheek van bi|v idrag van 25.000.-. lemde hypotheekvariant zijn er o-1"- potheektypes als: iotheek ossing door middel van aandelen- of ons tijd en maak telefonisch ee" 31180). neekarrangementen met meer dan igen. luyter Adviesbvr° 1 of Noordstraat 64A ,?ën Terneuzen [■Het is ongeveer vijf jaar geleden, dat ik nog I meespeelde in dat individuele kampioenschap. I "leger heb ik nog wel eens op het hoogste ni- I'eau gespeeld, maar de laatste jaren zakte ik I weds verder af. Ik meen zelfs dat in destijds, I '0611 ik stopte, in groep 3 speelde." Zin de vraag, wat hem bewoog terug deel te ne- l' zegt hij: „Enigszins uit hoofde van mijn Et'e als penningmeester van de Zeeuwse 1 tn umoe'; inschrijfgeleden innen Idsi j prijsuitreiking moet je ook zorgen Prijzen er zijn. Daarnaast had ik er weer n„Szm in' Z° kon ik mooi het aangename met 1 Cn Tverenigen- Isnmu 00st 0Pende met een winstpartij, maar IZ. daarna twee remises en telde niet direct 1 1 e m het rijtje kanshebbers. Remise daarover: „Tegen Koolhoven en Tolhoek W ht tweede en derde ronde remise. L lse spelen ligt me niet. Ik ben een aanvaller if7 wat risico in mijn spel. Maar in e Partijen was daar niet aan te ontkomen. De •i .Nrtij was helemaal 'uitgemolken', daar zat meer in en in de andere onstond een eeu- u J ^"aak-situatie. Na drie ronden stond ik sar h'mten. Ik gaf niet zoveel meer voor mijn t.Jen' Achteraf bekeken zorgde de vierde Hat etVoor het breekpunt. Ik won met zwart. uü stl®uleerde me geweldig. Normaal is, voor ILfk?e.ltyPe> zwart een nadeel. Met wit kun je I hpm 'nitiatief nemen. Met zwart ben je in het I "w v verplicht op je tegenstander in te spelen. ype Hgi' f assement schoot ik door die winst tegen niet veel °P- De Meester van Landau, 1 eer hetzelfde type speler als mij, ging in de Van onze biljartmedewerker Hulst - De Jeugdbiljartvere- niging Hulst (JBH) bestaat 15 jaar. Niets bijzonders op het eerse gezicht. Dat is het toch wel. Deze j eugdbilj artvereni- ging zag veel andere jeugd- biljartclubs komen, maar net zoveel gaan en is daardoor de enige jeugdbiljartclub die alle stormen binnen Zeeuws- Vlaanderen overleefd heeft. Daarmee geeft JBH aan over een goed kader te beschik ken, dat jaarlijks weer voor de nodige aanwas weet te zorgen. „Vijftien jaar terug, om precies te zijn op koninginnedag 30 april 1977, gaf Frank de Rijk de aanzet tot oprichting van JBH. Frank heeft door de jaren heen zeer veel betekend voor onze club, maar neemt de laatste ja ren wat gas terug in verband met zijn gezondheid," opent de huidige stuwende kracht achter JBH, Willy Brand, zijn betoog. Hij gaat verder: „Frank ging toen van start met slechts enkele leden. Daaronder zaten wel Dion Bergmans, Gilbert Braspenning en Jean-Paul de Bruijn. Naar la ter zou blijken, zijn dat de grootste talenten die onze ver eniging voortgebracht heeft. Dion speelt in de over gangsklasse libre en is een ver dienstelijk kaderspeler. Gilbert Braspenning woont hier niet meer, maar ik heb begrepen dat hij nog steeds biljart en een sterk libre- en kaderspeler is. Over Jean-Paul de Bruijn moet ik het niet hebben denk ik. Iedere biljartliefhebber weet wel op welk niveau hij speelt. Hij is de sterkste biljarter van Zeeland en in verschillende spelsoorten behoort hij tot de nationale top. Dat was een gouden lichting. Denk nu niet dat het alleen onze doelstelling is om sterke biljar ters op te leiden. Integendeel, we zijn er voor iedereen, zeker voor de wat mindere biljarters. We willen die jongens wat leren en ze lekker bezig laten zijn. Ik weet dat Frank de Rijk met de jeugd in de recreatiezaal van De Blaauwe Hoeve gestart is. Daar- Cor Provoost, die verras- end de individuele Zeeuwse schaaktitel ver emie en volgend seizoen uitkomt in de hoogste cate na rie. foto wim kooyman I Van onze schaakmedewerker Mippine/Terneuzen - „In de vierde ronde I [oen ik met zwart, beslist niet mijn 'lieve lingskleur', van De Bock won, begon enig [?eloof in een goed eindresultaat te ont- I staan. Die ronde vormde eigenlijk het I breekpunt," zegt Cor Provoost, de kerverse 1 individuele schaakkampioen van Zeeland Jiij de senioren. Na een aarzelend begin pakte hij toch nog op overtuigende wijze de "'1 in groep 2 en daar is hij blij mee. SCHAKEN Een drietal bestuursleden van de jubilerende Hulster jeugdbiljartvereniging JBH. Van links naar rechts: Robert van Gaever, Carla Brand en Willy Brand. - foto wim kooyman na, na ongeveer twee jaar, ver huisde men naar De Stadsher berg hier in Hulst en had men tevens een afdeling jeugdbiljar- ters in café Den Ouden Arend te St.-Jansteen. In 1981 verhuisden wenaar Het Houtenkwartier. Daar kregen we een biljartzaal voor onszelf met twee kleine ta fels en één groot biljart. Vooral sinds die tijd is het alleen maar crescendo gegaan met ons. Toverformule Steeds hadden we zo'n dikke vijfenwtintig leden en soms za ten we zelfs tegen de dertig. Mo menteel is het iets minder, maar we hebben nog altijd 23 leden met daaronder zowel jongens als meisjes." Wat is de toverformule van JBH? Ongeveer gelijktijdig met deze vereniging werden in Axel, Ter- neuzen en iets later in Hoofd plaat, ook jeugdbiljartverenigin- gen opgericht. Allemaal gingen ze na enige tijd ter ziele. JBH niet. Deze club bleef grossieren in nieuwe aanwas. Willy Brand wet het antwoord ook niet di rect, al geeft hij wel uitleg: „Ik denk dat onze streek misschien wat meer biljartminded is dan de andere gebieden in Zeeuws- Vlaanderen. Maar dat is niet de hoofdzaak dat het bij ons goed draait. Frank de Rijk in vroegere jaren en het huidige bestuur en de lei ders in de laatste jaren hebben er natuurlijk veel voor gedaan om de biljartsport te promoten. Een pluspunt is, dat we een eigen lokaal hebben. De kinde ren hoeven niet naar een café. Juist dat laatste, en op zich niet onbegrijpelijk, stuit op weer stand bij de ouders. En de mond-op-mond-reclame is erg belangrijk. Leden van ons bren gen nogal eens een vriendje of vriendinnetje mee." JBH maakt nog steeds glorieuze tijden door. Toch bulkt de ver eniging de laatste jaren niet meer van het 'echte' biljartta lent. Willy Brand: „Een lichting als in de beginfase kom je maar zelden tegen. Maar we hebben nu best wel enkele biljarters met enige aanleg, waar we in de toe komst van zullen horen. Geloof memaar." De JBH-jeugd komt royaal aan zijn trekken. Men kan tweemaal per week - donderdag van 18.30 tot 21.00 uur en zaterdag van 14.00 tot 16.30 uur - naar harte lust biljarten onder leiding in Plet Houtenkwartier. Daarnaast houdt de vereniging verschil lende kampioenschappen, toer nooien en laat zelfs de prille bil jarters, die nog maar net een keu vast kunnen houden, jaarlijks aan de bak komen in wedstrijd- vorm. Het bestuur, bestaande uit voorzitster Carla Brand, secreta ris Willy Brand, penningmeester Frank de Rijk en de bestuursle den Ankie de Kraker, Robert van Gaever en Adri Picavet, ziet die inspanningen beloond wor den met een flink ledenbestand. JBH is springlevend.

de Stem | 1992 | | pagina 13