AANBIEDING istitie verdenkt Nederlandse chauffeur van verkeersmisdrijf BEKENDMAKING Verslagenheid in Belgische Heusden Merijntje NIEUW BINNENGEKOMEN! 2 MEEKLEURENDE GLAZEN JJopliek/Jlpollo NAC heeft weer kansen Weer tegenvaller 2 miljard Ziekenhuis fors duurder van opstal bedrijfsobjekten AanhouderKT~~\u mooi -J—i "DE LANGE MUUR" 01150-14615 erstromingen or behoud esterschelde nane en diesel irgen goedkoper «Haag raadt n naar üand niet af DEZE KRANT: Burgemeester: maximum snelheid omlaag TOT ZIENS BIJ: Twee doden bij ongeluk Breda - Ook prijzen medicijnen gaan omhoog bel de specialist: 076/220600 ^<2> ^Ct lekkerste Chinese eten bij u in de buurt Vele nieuwe exclusieve Chinese specialiteiten gegarandeerd goede kwaliteit Chin. lnd. specialiteitenrestaurant Dijkstraat 83, Terneuzen E STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang WOENSDAG 20 MEI 1992 In contanten. usramp Breda: 7 doden kndweerlieden proberen inzittenden van de bus te bevrijden. Links de vrachtwagen, waar de bus tegenaan reed. foto de stem/johan van gurp leer - Om het unieke es- van de Westerschelde te lm, zijn overstromingen ie Schelde in België het 'ezen middel, zegt dr. hoofdingenieur-directeur ijkswaterstaat in Zeeland. IZEELAND - Cl im - Benzine en diesel morgen 1 cent per liter et. De adviesprijs aan ankpomp voor euro lood st dan 1,86 gulden, voor ''loodvrij 1,90 gulden, voor 2.02 gulden en voor diesel [kent. Het ministerie van idse Zaken ziet in het ed in Bangkok geen aan- 'OKj^ederlanders te advi- niet naar Thailand te rei- visteren vielen bij nieuwe opnieuw veel doden. Er momenteel ruim dui- jiMerianders in Bangkok. 'OOK BUITENLAND - A5 10WG 2 KATERNEN ^tergrond i'a Binnenland penland penland ■eonomie fins Port pand BS 'Pr°gramma's A2 A3 A4 A5 A6 A7 deel B deel C deel D D2 Van onze verslaggever Breda - Burgemeester P. van der Velden van Nieuw-Ginneken gaat er opnieuw bij het ministe rie van Verkeer op aandringen de maximum-snelheid op het nieuwe gedeelte van de A58 te verlagen naar 100 kilometer per uur. Tegelijkertijd constateert hij nog maar eens dat de drukte op de rijksweg veel hoger is dan aan vankelijk bij de aanleg werd aangenomen. De prognoses gingen destijds uit van 35.000 voertuigen per dag, terwijl dat er nu bijna 60.000 zijn. „Wij hebben al voor de openstelling van dit gedeelte aangedrongen op een maximum snelheid van 100 kilometer per uur. We hebben moeten consta teren dat men (Rijkswaterstaat red.) de maximum snelheid toch op 120 kilometer per uur heeft vastgesteld. De afgelopen jaren hebben zich de nodige zware on gevallen voorgedaan", aldus Van der Velden. Hij herinnerde de mistramp in Breda waarbij eind 1990 tien mensen om het leven kwamen. Na die ramp hebben de burge meesters uit de hele regio bij mi nister Maij-Weggen aandacht gevraagd voor de verkeerspro blemen op de rijkswegen in de regio. Naast de A58 met 60.000 voertuigen per etmaal is de A16 ook een overvolle verkeersader. Daar razen per etmaal gemid deld 80.000 voertuigen overheen. Volgens Rijkswaterstaat heeft een rijksweg zoals de A58 een maximum-capaciteit van 60.000 voertuigen per dag. Vorig jaar reden er per etmaal op een werkdag gemiddeld 56.000 voer tuigen over het gedeelte van de A58 waar de ramp gisteren ge beurde. Drie overlevenden van de busramp, de middelste gewond, verlaten ontdaan het crisiscen trum in Ulvenhout. - foto cor viveen Van onze correspondent Bert Schampers Heusden - De onzekerheid houdt de hele dag aan. Heusden, een dorp onder de rook van Gent, hunkert acht uur na het dramati sche busongeval bij Breda nog altijd naar nieuws. Wie is er gewond, wat zijn de namen van de dodelijke slachtoffers? De chaos is compleet, vooral in het geïmprovi seerde crisiscentrum, waar de politie-commis- saris, de pastoor en een handjevol wethouders elkaar voor de voeten lopen. Het Vlaamse journaille troept in de loop van de middag samen op het plein tussen het ge meentehuis en het politiebureau. Vanaf datzelfde plein zijn de 51 dames van de Christelijke Beweging voor Vrouwen uit de Middengroepen die ochtend om half acht rich ting Veluwe vertrokken. Het uitstapje was al een jaar geleden gepland. Het nieuws over het busongeval druppelt lang zaam door tot de gemeenschap van Heusden- Destelbergen, een plaatsje met ongeveer 10.000 inwoners. In groepjes staat de bevolking op straat. Geruchten verspreiden zich. „Het schijnt dat..." Maar niemand weet er het fijne van. Bij pastoor Paul de Baere in zijn villa, annex pastorie, is het een gekkenhuis. De telefoon staat roodgloeiend. Een vrouw staat ongerust aan de voordeur. „Meneer de pastoor, weet ge al iets?" In Breda zijn op dat moment de namen van de dodelijke slachtoffers nog niet vrijgegeven. Pastoor De Baere heeft wel al namen gehoord, maar wil eerst absolute zekerheid. Op het politiebureau kan commissaris Michel Vercruyssen de ongeruste familieleden en ken nissen ook niets concreets melden. „Ik wacht op een fax uit Breda," klinkt het verontschul digend. Op het dorpsplein neemt de paniek en het on begrip toe. „Waarom horen we niets, waarom geven ze geen namen?" Pastoor De Baere komt even later met een velletje aangelopen, waarop de namen van vijftien lichtgewonden. Maar over de andere buspassagiers heeft hij geen nieuws. Een vrouw staat zeker al anderhalf uur bij het gemeentehuis te wachten, ver van de drukte. Haar moeder zit op de bus, ze heeft een naar voorgevoel dat er iets mis is. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) Het kabinet zelf is ook een tegenvaller White Wash Romantisch 100% massief eiken programma waar onder: wandmeubelen, tafels, eethoeken, etc. In diverse houtkleuren leverbaar. Modernprogrammma blank eiken met eigentijdse vormgeving. Speciale aanbieding Rolluik secretaire 895,-. Eiken bankstel met lederen kuipkussens 3 en 2 zits 2695,-. Eiken broodkast 1695,- Massiet eiken stoel met rundlederen zitting 235,-. DE EIKEN SCHUUR Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, Tel: 076-612614 'Vrijdag koopavond. Lid Interieur Waarborgfonds. OP STERKTE' tijdelijk slechts klantenservice: 020-6880556 Ginnekenshnat 86 tussen bioscoop en c&a tel. 076-144810 Breda ^sorri 13.00 ut/r^geopend diam.65/70, sterkte ♦/- 4 bij aankoop van montuur (reedt v.a. 39,-) ook mogelijk, met bijbetaling, in variabel en dubbel focus. Heuvelstraat 48 schuin r.o. v&d tel. 013-359947 Tilburg 's maandags om 13.00 uur geopend donderdag koopavond Van onze verslaggever René Kloeg Breda - Een busramp met een Belgische touringcar op de A58 bij Breda heeft gistermorgen aan zeven Belgische toeristen het le ven gekost, 43 mensen raakten gewond, van wie zeven ernstig. Zij zijn bui ten levensgevaar. De 32-jarige Nederlandse chauf feur van de bus F.F. is na de ramp aangehouden op verden king van het plegen van een ver keersmisdrijf. Later op de dag is hij vrijgelaten. De man zou volgens getuigen en een goed ingelichte politiebron op het moment van de aanrij ding op een wegenkaart hebben zitten kijken. Te hard Ook is het niet uitgesloten dat hij te hard heeft gereden. Boven dien moet de man met zijn tou ringcar op de vluchtstrook heb ben gereden, omdat volgens de rijkspolitie de vrachtwagencom binatie, waar hij tegenaan reed, helemaal van de weg af was. De bus klapte kort voor negen uur op de zuidelijke rijbaan richting Tilburg met volle snel heid op een met pech op de vluchtstrook staande trekker met oplegger geladen met vee voeder. De hele rechterzijde van de bus werd - opengereten, De passa giers, die aan die zijde van de vrachtauto zaten, werden door de kracht van de botsing ver morzeld en in de meeste gevallen uit de bus geslingerd. De 50-jarige chauffeur van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij.- De trekker stond met pech op de vluchtstrook. Volgens de politie was een achterwiel warm gelo pen en vroeg de chauffeur hulp aan een auto van de ANWB. De wegenwachter schakelde direct na de ramp de hulpdiensten in. Op slag dood In de bus zaten 51 mensen van de Christelijke Middenstands Vrouwen Bond (CMVB) vereni ging uit het Belgische Heusden, een dorp in de gemeente Destel- bergen bij Gent. Zij waren in alle vroegte met de bus van tou- ringcarbedrijf Selectra Cars uit Gent vertrokken voor een reisje naar het Kröller-Müllermuseum in Otterlo. Zes van de passagiers, vermoe delijk 5 vrouwen en een man, waren op slag dood. Een zevende passagier overleed later in het Ignatiusziekenhuis in Breda aan zwaar hersenletsel. Nog zeven andere passagiers zijn zwaar gewond opgenomen in ziekenhuizen in Breda en Til burg. Van hen is niemand meer in levensgevaar. Van de 51 passagiers moesten zich daarnaast nog 38 mensen laten behandelen in ziekenhui zen aan lichte verwondingen. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Van onze verslaggever Breda - Een verkeersongeluk op de kruising Heerbaan-Tilburgse- weg in Breda heeft gistermorgen vroeg het leven gekost aan twee mensen: de 24-jarige A. Poppe- laars uit Breda en de 41-jarige M.V. uit Gorinchem. Ze bestuurden de twee auto's die vroeg in de morgen op elkaar botsten. Beide bestuurders wa ren op slag dood. Voor zover de politie heeft kun nen vaststellen heeft de Bredase autobestuurder op de kruising vermoedelijk geen voorrang ver leend aan de bestelbus van de inwoner van Gorkum, die op een voorrangsweg reed. De verkeerslichteninstallatie was op het moment van de bot sing buiten werking, maar de gele waarschuwingslichten knipperden zoals gebruikelijk Wel. De politie heeft nog geen getui gen opgespoord. Het vroege tijd stip van de aanrijding bemoei lijkt wat dat betreft het onder zoek. NAC schiep zich zelf gisteravond weer kansen op een finale-plaats in de na-competitie van de eerste divisie. De Bredanaars zegevierden in groep A met 3-0 over Heracles. Dat heeft tot gevolg dat de enig overgebleven concurrent Go Ahead Eagles zaterdagavond in ieder geval van Heracles moet winnen. Bij een gelijk spel van de Eagles stapt NAC de finale binnen. ZIE SPORT - BI FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Een klein regengebiedje tussen Ierland en Schotland was gisteren de enige nattigheid in West-Europa, e komende dagen aanhoudend mooi, droog en warm. 0 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet ziet zich opnieuw geconfronteerd met een tegenvaller van 2 miljard in de sociale zekerheid. De bedrijfsverenigingen weigeren namelijk met ingang van 1 juli de ziektewetpremie te verlagen, hoewel ze daar volgens het kabinet best het geld - naar schatting 1,5 miljard - voor hebben. Bovendien loopt het kabinet nog eens 500 miljoen voor premieverla ging mis, omdat de wet die de nieuwe aanpak van het ziekteverzuim regelt pas op 1 januari 1993 van kracht wordt. Oorspronkelijk zou de wet op 1 juli ingaan en al dit jaar rendement opleveren. Het kabinet moet nu op zoek naar andere vormen van belastingver laging. Door de tegenvallers kunnen de premies namelijk niet zover omlaag als het kabinet wil. Staatssecretaris Ter Veld (Sociale Zaken) heeft gisteren de bedrijfs verenigingen opgeroepen de premies alvast op 1 juli te verlagen. In de brief kondigt ze ook een verlaging van de wao-premie van dertien naar twaalf procent aan, waartoe het kabinet enkele weken geleden besloot. Van onze verslaggevers Den Haag - Volgens de direc tie van verzekeraar Zilveren Kruis stijgen de kosten van ziekenhuisopnames fors. De kosten van een verpleegdag nadert snel de 700 gulden per dag, ondanks de kortere ver- pleegduur en een daling van het aantal opnames. In het eerste kwartaal van dit jaar is volgens 'Zilveren Kruis de verpleegprijs al met 25 gulden gestegen. Voor heel 1992 houdt Zilveren Kruis rekening met een kostenstijging van minstens 6 procent. Staatssecretaris Simons (Volks gezondheid) denkt niet dat de geneesmiddelen de laatste tijd zoveel duurder zijn geworden als de VVD-Kamerfractie gisteren signaleerde. Simons voorziet zelfs een lichte daling. Maar volgens WD-Kamerlid Dees zijn medicijnen de laatste maanden hier en daar 17 tot 26 procent duurder geworden. De grootste particuliere ziektekos tenverzekeraar; Zilveren Kruis, bevestigt dat en meldt een 'enorme stijging' van de kosten van geneesmiddelen. Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: - Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij hel eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE IE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1