n onze Heel rmorkt E ZOGO OmL 2.69 2.69 Geheim voorstel Kok betekent nieuwe bezuinigingen Ajax mazzelt in Cupfinale Spoeddebat over conflict-Pronk Ecotax kost consument netto niets In sparen zit muziek Rabobank Breda jndmoienparken Onderzoek naar hoogte premies geeft ziekte-verzekeraars gelijk Rust in Sarajevo teskkindertgh LAKT Merijntje Vrouw doodt haar twee kinderen en zichzelf 1992 DONDERDAG 14 MEI 1992 voor de laagste prijzen prijskaartjes. mosterd, 50 ml. J9 teevruthlenmix, gdedrop, EXTRA GOEDKOOF Ne 250 ml. ra port, white, ruby wny, 700 ml. 9*45 ide brood, 3 soorten, ikt gesneden, heel 1.39 en Reaen frituurvet, 500 gram ^9 rerse volle melk, 000 ml. 1#25 keukenrol katoen. Wiouder vrijuit IronselaÉfaire ieuw proces affaire-King re misser lleyballers en ie 20ÖÖ Bnderen inenten ;en nekkramp"1 dioactief jer gevonden egtuig Rode nis gekaapt 'Basisvorming terug naar Tweede Kamer' Tevreden Gevoelig NMBBANK NMB BELEGGERSMARKT 22 MEI Familiedrama in Dinteloord Verdere scheuring in actiefront zorgsector lijkt onvermijdelijk doen met een ..Vakantie". Immers Stern-lezers en lezeressS tien) zeggen bijzondere belmï^ hebben voor deze specifieke ..Kleintjes'-rubriek. DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 (tm". 132ste jaargang tamalmg •Z5hl° ELKE KROONKURK TIJDELIJK FL 0,25 WAARD. Leuzen - In de kop van de ge- Le Hontenisse en in de Ltolaatpolder komen Lme parken voor windmo- ■k Dat blijkt uit het 'eerste Lpt' van de Beleidsnota Idenergie. 600 hectare in de T van Hontenisse en 550 hee lt inde Hoofdplaatpolder. VEZEELAND - Cl De Bredase rechtbank ||t" de Eucphense wethouder Schijven in hoger beroep vrij- jproken van de verdenking [hij voor de gemeenteraads- fcezingen van 1990 vol kstemmen geronseld zou in. De Zevenbergse kanton- >r kwam eerder tot de- tfdeconlusie. "^ACHTERGROND - A2 Angeles - De procureur-ge ul in het district Los Ange- zal een rechter vragen een [ie proces te voeren tegen een de vier blanke politieman die op 29 april werd vrijge- ken in de zaak Rodney King, vrijspraak van de agenten de tot grote rellen in Los An- en andere Amerikaanse en, waarbij 58 mensen om even kwamen. SPORT -B2 DEZE KRANT: r®AAGe katernen fbtergrond Penland "tenland onomie !ürs lort «land '"surrient ■is ''pro9ramma'< het ii- m rking lijk in te gs voor Wat zijn de kosten? J TAILLE 2000® kost fl. 7,50 6-Wekenkuur: fl. 44,95 Mpde'l^ Importeur/distributeur voor P.K. Benelux Import bv - 1)0 Voor België: Bio-Na, Antwerp61 Bal in Amsterdam Van onze Haagse redactie Den Haag - De premies voor de particuliere ziektekosten kunnen dit jaar in het alge meen niet of nauwelijks om laag. Dat blijkt uit vertrouwelijke rapporten van de onderzoeksbu reaus Beerenschot en Ernst, Mo- ret Young. De berekeningen moeten nog worden gecontro leerd door de Algemene Reken kamer. De uitkomst is een forse tegen valler voor staatssecretaris Si mons (Volksgezondheid, PvdA), die er altijd van uitgegaan is dat de premies wel aanzienlijk om laag kunnen. Simons liet giste ren weten niet te willen reageren op de uitkomst van het onder zoek. Hij wil eerst het rapport van de Rekenkamer afwachten. Een woordvoerder van de koepel van particuliere ziektekosten verzekeraars (KLOZ) reageerde verheugd op de resultaten. „Het bevestigt nogmaals ons stand punt dat er volstrekt geen ruimte is om de premies te verla gen." Simons en het KLOZ hebben sa men opdracht gegeven tot het onderzoek, nadat ze begin dit jaar het niet eens konden wor den over de ontwikkeling van de ziektekostenpremies. Volgens Simons kon de premie fors dalen, omdat de geneesmid delen met ingang van 1 januari 1992 werden overgeheveld van de particuliere verzekering naar de nieuwe basisverzekering voor alle Nederlanders. Particuliere verzekeraars hoeven dus niet langer op te draaien voor de kos ten van medicijnen. Maar volgens het KLOZ wordt dat gunstige effect tenietgedaan door een forse stijging van de kosten van de gezondheidszorg in 1991. De bureaus komen tot de con clusie dat 'de werkelijkheid van het KLOZ dichter wordt bena derd dan die van WVC'. De onderzoekers komen tot de conclusie dat de kosten van de gezondheidszorg in 1991 met 12 procent zijn gestegen. Dat be drag kan naar verluidt bijna worden weggestreept tegen de 'winst' als gevolg van de overhe veling van de geneesmiddelen. Volgens de woordvoerder van het KLOZ staat de uitkomst van het onderzoek niet haaks op de premiedaling die enkele particu liere verzekeraars, zoals het Zil veren Kruis en de CZ-groep, hebben aangekondigd. De zegsman: „Het gaat in het onderzoek om een algemeen beeld. Er blijven natuurlijk al tijd verzekeraars die de premie wei kunnen verlagen, omdat ze bijvoorbeeld goed in de slappe was zitten of veel winst hebben overgehouden aan beleggingen". Uitstel brandstofheffing trdam - Geheel tegen alle richtingen in heeft het Ne- ands volleybalteam gister- id in Rotterdam tijdens het mpisch kwalificatie toernooi beschamende 0-3-nederlaag Polen. De setstan- waren 13-15, 14-16 en 10- rsum - De Ziekenfonds- heeft staatssecretaris Si- (Volksgezondheid) voorge- kinderen al in het eerste le- jaar in te enten tegen nek- ip. Elk jaar sterven gemid- zeven kinderen door nek- p. De ziekenfondsraad wil !93 met het inentingspro- ama beginnen. len - Op een strand bij de reden kerncentrale van Sel- 4 in het noordwesten van land, is radioactief zeewier fspoeld. Volgens de eige- 'van Sellafield, British Nu ll Fuels, is er geen gevaar i de volksgezondheid. Het is bekend waar het wier van- komt. 'W r Zes Somaliërs die gis- 1 in Zuid-Somalia een toe- 'auhet Rode Kruis kaapten, ach op het vliegveld van zonder verzet overgege- 5 Kenyaanse autoritei- kapers dwongen de pi- P toestel, nog voordat dit J ?^n' ri de Zuidsoma- jji® Kismayu te verlaten Rat Kenya te vliegen. Het voltallige Ajax-ge- zelschap rolt na het vero veren van de Uefa Cup over de grasmat van het Olympisch stadion. De Amsterdamse ploeg had in het duel tegen Torino over geluk niet te klagen. Tot driemaal voorkwa men paal en lat Italiaanse treffers. Amsterdam stond tot diep in de nacht op stelten. FOTO ANP ZIE VERDER SPORT - BI Van onze Haagse redactie Den Haag - CDA-senator Grol- Overling vindt dat staatssecreta ris Wallage (PvdA, Onderwijs) met het wetsvoorstel over de ba sisvorming terug naar de Tweede Kamer moet. Het CDA in de Eerste Kamer heeft er geen moeite mee dat scholen voor voortgezet onder wijs drie jaar lang dezelfde 15 vakken gaan onderwijzen. Met een aantal andere zaken waar het wetsvoorstel over spreekt, heeft het CDA grote moeite. In dat deel van het wets ontwerp zouden veranderingen aangebracht moeten worden. Het CDA vreest dat door de nieuwe wet op de basisvorming in sommige delen van Nederland het lager beroepsonderwijs en de mavo-scholen zullen verdwijnen. Dat komt omdat Wallage strenge eisen stelt aan de grootte van scholen. Aangezien de' Eerste Kamer niet het recht heeft om veranderin gen aan te brengen, zou dat deel opnieuw naar de Tweede Kamer gestuurd moeten worden. Het wetsvoorstel over de basis vorming wordt volgende week dinsdag in de Eerste Kamer be handeld. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 Van onze Haagse redactie Den Haag - WD en Groen Links willen opheldering over het zoveelste conflict, tussen de beide coalitiepart ners CDA en PvdA. Inzet is nu de ruzie tussen minis ter Pronk (PvdA, Ontwikke lingssamenwerking), gesteund door vice-premier Kok (PvdA) en minister Van den Broek (CDA, Buitenlandse Zaken), in de rug gedekt door CDA-fractie- leider Brinkman, over de extra hulp aan de voormalige Sovjet unie. „Het gezeur hierover is al weken aan de gang en we willen nu wel eens een antwoord", zegt Groen Links-kamerlid Sipkes. Zij wil behalve Pronk en Van den Broek ook vice-premier Kok (PvdA, Financiën) aan de tand voelen die zich deze week vier kant achter Pronk opstelde en daarmee indirect dreigde met een kabinetsbreuk. Op verzoek van de WD zal Lub bers opheldering moeten geven hoe het met de eenheid in het kabinet gesteld is. Het conflict rond Pronk werd anderhalve week geleden door de ministèr van ontwikkelings samenwerking zelf flink opge stookt. Als Van den Broek blijft roepen dat Pronk geld, bestemd voor hulp aan arme landen in Azië en Afrika, moet inleveren voor hulp aan de voormalige Sovjetunie, dan 'scheiden onze wegen', aldus Pronk toen. Daarmee dreigde Pronk indirect met een breuk, die gezien de prominente positie van Pronk binnen de PvdA het voortbe staan van het kabinet in gevaar zou brengen. Pronk ontkent nu, blijkt uit schriftelijke antwoorden op vra gen van de WD, dat hij met een kabinetscrisis heeft gedreigd. Volgens Pronk heeft hij wel ge zegd dat hij de desbetreffende uitspraken van Van den Broek 'not done' achtte en dat als Van den Broek ze zou herhalen 'de wegen zich zouden scheiden'. Lubbers zegt in antwoorden op schriftelijke vragen van de SGP- fractie dat hij Pronk en Van den Broek 'verzocht heeft in hun pu blieke uitlatingen de eenheid van algemeen regeringsbeleid te respecteren'. CDA-fractieleider Brinkman blijft er ook na de uitspraken van Kok bij dat de discussie over de kwestie van de hulp aan Oost-Europa uit het budget van Pronk 'op een genuanceerde ma nier kan worden gevoerd met respect voor eikaars standpunt'. Van onze correspondent Bert Schampers Straatsburg - De Europese Commissie heeft gisteren in Straatsburg gekozen voor de voorwaardelijke invoering van een energie-belasting om de uitstoot van broeikasgas sen (CO2) tegen te gaan. Volgens Europees commissaris Christiane Scrivener zal de hef fing door compenserende fiscale maatregelen de consument en het bedrijfsleven netto niets kos ten. De invoering van de energiehef fing -een toeslag op fossiele brandstoffen oplopend tot 10 dollar per vat in het jaar 2000 - zou volgend jaar ingaan, maar is afhankelijk van wat Japan en de Verenigde Staten op dit punt gaan doen. Dat in Straatsburg door de com missie unaniem is gekozen voor de voorwaardelijke invoering van de 'ecotax', wordt algemeen als een verrassing gezien. Europees commissaris voor mi lieuzaken, de Italiaan Carlo Ripa de Meana, hamerde enkele we ken geleden, samen met de Ne derlandse minister Hans Alders, nog op een helder en 'onvoor waardelijk' standpunt van de EG in de strijd tegen het broei kaseffect. Maatregelen die de Europese energieconsumptie moeten be teugelen, liggen politiek en eco nomisch erg gevoelig. Dat nu de commissie heeft gekozen voor een voorwaardelijke toeslag, lijkt op de eerste plaats een tege moetkoming aan het bedrijfsle ven in Europa, dat zijn concur rentiepositie ten opzichte van de VS en Japan al bedreigd zag. Het nieuwe ernergie-standpunt was bovendien zowat de laatste kans voor de EG om op de mi lieuconferentie in Rio de Janei ro, begin juni, met een eensge zind standpunt naar buiten te komen. Ripa di Meana zei in Straats burg te hopen dat andere produ centen van CO2 het voorbeeld van de EG zullen volgen. Com missaris Scrivener, verantwoor delijk voor fiscale en sociale hef fingen, wees op de noodzaak tot samenwerking om de uitstoot van broeikasgassen te beperken. „Het enige alternatief is minder energiegebruik", aldus mevrouw Scrivener. Het voorstel van de EG, dat er op is gericht de uitstoot van CO2 in het jaar 2000 te stabiliseren op het niveau van 1990, moet nader worden uitgewerkt en komt nog voor de milieuconfe rentie aan de orde in de vergade ring van de Europese ministers die bevoegd zijn voor milieu en energie. De rust lijkt even weergekeerd in de Bosnische hoofdstad Sarajevo, waar gisteren een door Serven uitgeroepen wapenstilstand van kracht werd. VN-secretaris-generaal Boutrus Ghali vindt de situatie echter nog zo gevaarlijk dat hij het hoofdkwartier van de VN-vredesmacht wil verplaatsen. ZIE BUITENLAND-A« Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Kok (Financiën) wil voorlopig afzien van een extra hef fing op brandstof (niet benzine of diesel voor auto's, maar voor het op wekken van energie thuis en in bedrijven). Kok was eerst van plan de zoge naamde Wabm-heffing op 1 juli in te voeren. Hij beloofde de Tweede Kamer echter dat de be lasting niet zou mogen leiden tot een verhoging van de collectieve lastendruk. In zijn voorjaarsnota constateert de minister dat de lastendruk boven 53,6 procent uitkomt als de belasting al op 1 juli ingaat, zodat hij uitstel van drie maan den voorstelt. De bewindsman wil de brandstofheffing daarom op zijn vroegst op 1 oktober in voeren. Geheim Kok doet zijn voorstel in de nog geheime voorjaarsnota die mor gen in de ministerraad komt. Volgens de berekeningen van Kok kan het financieringstekort eind dit jaar volgens afspraak op 4,25 procent uitkomen. De verschillende bewindslieden moeten dan wel samen voor het tekort opdraaien dat ontstaat door het uitstel van de brand stofheffing. Dat bedrag van ongeveer 225 miljoen gulden zal over alle de partementen worden versleuteld. Ook moeten de ministeries geza menlijk opkomen voor een te genvallende uitgavenpost voor asielzoekers. In CDA-kring werd gisteravond met tevredenheid gereageerd op het voorstel van Kok. Het CDA hikt al enige tijd tegen de mi lieuheffing aan. Een zegsman van de CDA-fractie zei gister avond dat er „gelukkig nog wat tijd over is om een goede besluit vorming op gang te brengen over lastenverlichting die weliswaar zijn nut heeft maar die daarom nog niet onbetwistbaar is." Ook in PvdA-kring bestaat begrip voor het voorstel van Kok. Het kabinet wilde aanvankelijk zo snel mogelijk beginnen met het belasten van energiedragers om de de vervuiling van het mi lieu - vooral het zogenaamde 'broeikaseffect', de verwarming van de dampkring - tegen te gaan. De Tweede Kamer twijfelde al enige tijd aan de mogelijkheid óm zo'n milieubelasting snel in te voeren. De Eerste Kamer krijgt nu ook meer tijd om over de heffing na te denken; ook in die kring - vooral een meerder heid van CDA en WD - ligt het onderwerp gevoelig. (ADVERTENTIES) Voor inlichtingen 01640-80321 De eerste zomerse dag ven het jaer kan genoteerd worden. Een etralende zon, een aangenaam briesje, kortom een uitgelezen dag voor het strand of terras, maar aleeht voor hooikoortspatiemen. Van onze verslaggever Dinteloord - Bij een familiedrama in Dinteloord heeft een 32- jarige vrouw haar twee jonge kinderen en daarna zichzelf ge dood. De vrouw, dierenarts van be roep, heeft naar alle waarschijn lijkheid medicijnen gebruikt om zichzelf en haar twee doch tertjes, de oudste vijf jaar en de jongste een baby van drie maan den, om het leven te brengen. De echtgenoot ontdekte gister morgen bij thuiskomst in de wo ning aan de Groen van Prinste- rerstraat de ontzielde lichamen van zijn vrouw en kinderen. De rijkspolitie van Steenbergen en de tactische recherche onder zoeken de aanleiding van het drama. De politie denkt dat de, wat zij noemt, 'geestelijke instabiliteit' van de vrouw een grote rol heeft gespeeld. Van onze verslaggeefster Marja Klein Obbink Breda - Hoewel de actiecomités in de verschillende instellin gen met man en macht proberen de gelederen te sluiten, lijkt een verdere scheuring in het actiefront van de ziekenhuissec tor onvermijdelijk. De verhouding tussen AbvaKabo en CFO enerzijds en NU91 an derzijds wordt met de dag slech ter. En dat zorgt op zijn minst voor verwarring bij de leden. Ook is er nu van de eigen leden kritiek te horen op NU91. Zoals op de gisteren gehouden mani festatie van NU91 in Tilburg. Uit West-Brabant kwamen daar ongeveer 250 mensen op af, af komstig uit het Franciscuszie- kenhuis in Roosendaal en uit het Ignatiusziekenhuis en De Klok- kenberg in Breda. „Ik vind het weer te veel op een groot feest lijken", was het com mentaar van Monique Kempff van het actiecomité van De Klokkenberg op de manifestatie van de radicaalste vakbond. „Het is weer veel te lief". En col lega Lex Meima provoceerde, met een schuin oog naar de 'lieve nette toespraakjes' van zijn me de-vakbondsleden: „Kom, laten we met stenen gaan gooien en met de politie gaan vechten of zo. Misschien dat we dan aan dacht krijgen. Het begint hier naar zo'n vakbondsluchtje te ruiken". Voor vandaag staan circa 35 ac ties in het ziekenhuiswezen en de bejaardenoorden op het pro gramma. Variërend van harde acties, zoals een volledige opna mestop in Woerden en een sta king van het keukenpersoneel in Rotterdam. Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: - Plaats; Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: C kwartaal acceptgiro82.20 maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan. Naam: Adres: kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1