Verplegen in Zwitserland: Minder meer loon ZR DEKKER Twintig jaar cel geëist voor dubbele moord Baarle-Nassau Oppositie verwijt PvdA-fractie 'vluchtgedrag' Tijd voor bezinning SERVIEZEN jegc4e%laje| Proces drugsbende gaat zeer lang duren van opstal bedrijfsobjekten Wie boekt de winst OOSTBURG eyn onden boos ikabinet roomfabrikanten: [rnenergie nodig kkotter zinkt: jen man vermist plossing Duits eidsconflict ek Vooruit wil ierzoek KNVB en uitkomst in Bet politie Opnieuw plan dwergwerpen in Breda taxatie(rapport) winkel, hal, kantoor? Merijntje Zeven verdachten van veel misdrijven Brussel licht aanpak moorden door STEENGRILLEN HUISTEN BOSCH V Brouwerijstraat 31 Tel. 01170-55221 *ariaalzaak in geloogd grenen ESTEM VRIJDAG 8 MEI 1992 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang I I I I I ^organisatie Iturchillliotel leuzen - Het Churchillhotel Ferneuzen gaat fors reorgani- kn om uit de financiële pro- men te komen. Dit maakte de JJcaat van het hotel J. de k gisteren tijdens een pers- Verentie in Terneuzen be id Volgens de advocaat leed I hotel in 1990 al grote verlie- b ZEELAND -C1 1 Haag - De bonden in de jsector zijn boos op het kabi- I Voorstellen van de overheid [den door de bonden afge- 4n als 'een klap in het ge it Overleg tussen kabinet en ïkgevers heeft gisteren dan [geen oplossing van het cao- jflict gebracht. E BINNENLAND-A3 jhem - De stroomproducen- |in Nederland vinden dat er a kernenergie moet komen een evenwichtig pakket van fcdstoffen aan te kunnen blij- I bieden. Want anders zou er leens een flink concurrentie- i ten opzichte van het bui- md kunnen ontstaan. E ECONOMIE - A5 tangen - De Belgische vis ta Lucky is gistermiddag op Noordzee gezonken voor de j van Walcheren. Vier van de bemanningsleden werden d. Een van hen werd door Iers uit de omgeslagen boot paid. De vijfde opvarende is (list. De Lucky kapseisde, r bleef drijven. Drie beman- |sleden zagen kans op de kiel ■uipen, één van hen raakte kloten in het schip. [tgart - De stakingen in de jieke sector in Duitsland zijn' 'nde. De vakbonden voor de nemers in overheidsdienst iden gisteravond in met het bod waarmee de werkgevers jer op de dag waren geko- De werkzaamheden wor- vandaag hervat. De stakin- 'i Duitsland hebben 11 da- Igeduurd. p BUITENLAND - A4 lenbeek - Voetbalvereniging Vooruit wil dat de KNVB [onderzoek instelt naar een keende omkooppoging van I in de richting van VES'35. feeuwen zouden geld gebo- lebben om belangrijke wed- 1 tegen VES te mogen win- JVES verloor het duel, waar- I Beek Vooruit degradeerde I de vierde klasse, maar de j uit Oudenbosch bezweert |op het voorstel van Axel te Ingegaan. E SPORTBI it uDe hoogleraar, die inge- p d is om een Salomons- Pee. uit te spreken in het liet over de regiopolitie, kan 1 uitkomst bieden. Noch r heerder Brokx, noch het Ige van burgemeesters kan uitmaken waar de centrale ps van de nieuwe regiopoli- worden gehuisvest. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Tegen de drie ver dachten van de moord in Baarle-Nassau op Gerti van Dijk (30) en haar vriend Die ter Wöstemeier (50) is giste ren twintig jaar celstraf geëist. Daarnaast vroeg officier van justitie mr. A. van der Schans de Bredase rechtbank om de schut ters R. van den B. (21) en P. C. (26) tbs met dwangverpleging op te leggen. Bij de 27-jarige A. van de S. uit Sprundel vinden de ge dragsdeskundigen die maatregel niet nodig. Het drietal bleef bij zijn beken tenissen. Van den B., de initia- IDE2E KRANT: tis 06-0305. I rtentie kunt u In alie e artikelen waar Kleine ikelen kunt u alleen^ in die cijfers op de :n gelden t/m 'daag katernen tergrond •jnenland pitenland onomie purs ort eland ote Gids '"Programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D5 tiefnemer, ontkende echter dat hij het vrouwelijke slachtoffer ook heeft gedwongen tot on tucht. Tegenover de politie heeft hij dit uit eigen beweging ge meld. Gisteren deed hij tijdens de ondervraging of hij zich van diverse details niets herinnert. Volgens de officier staat moord vast. Twee weken tevoren was al gesproken over het doden van alle getuigen als de daders her kend zouden worden. Ze zouden wachten tot de bewoners thuis waren. Van den B. ging als eerste zon der vermomming binnen, waar mee de daders de doodvonnissen in feite tekenden. In de voorbe reiding was ook gedacht aan ge weld tegen het zesjarig zoontje van Gerti van Dijk. Gisteren bleek dat Van de S. heeft voorkomen dat Van den B. de slaapkamer van het kind bin nenging. Het jongetje werd de volgende morgen pas wakker en meldde toen bij de buren dat hij zijn moeder niet kon vinden. De beide slachtoffers waren toen al circa tien uur dood. C. heeft Dieter Wöstemeier met een nekschot afgemaakt. Dat was op aandringen van Van den B. omdat de bewoners zijn ge zicht hadden gezien. De laatste schoot daarna Gerti van Dijk om dezelfde redenen van dichtbij zelf door het hoofd. In een klinische, bijna emotie loze sfeer heeft de Bredase rechtbank gisteren in nauwelijks anderhalf uur de gruwelijke moorden uit de nacht van 16 op 17 oktober j.l. in Baarle-Nassau behandeld. Alleen verdachte A. van de S. kon aan het eind van de zitting zijn tranen niet be dwingen. Officier van justitie mr. Van der Schans noemde de dood van zo wel Dieter Wöstemeier als van zijn vriendin Gerti van Dijk een koelbloedige afmaakpartij. „Die was ingecalculeerd. Van de S. had voor wapens met scherpe munitie gezorgd en voor speed," aldus de officier. Het trio dacht dat er een enorm bedrag in de kluis lag. In werke lijkheid bevond zich daarin slechts een muntenverzameling van enkele duizenden guldens. Mr. Van der Schans zag als enig heel klein lichtpuntje dat de ver dachten een bescheiden crimi neel verleden hebben. Het feit dat de deskundigen alle drie niet gehele verantwoordelijk achten voor hun gedrag, vormde voor hem geen overweging om niet de maximum straf van twintig jaar te eisen. De verdachten waren gisteren weinig spraakzaam. Rechtbank voorzitter mr. P. Paalvast vatte zelf de feiten samen. De infor matie van de failliet verklaarde Baarlese drankenhandelaar P. V. aan R. van den B. heeft de bal in 1989 aan het rollen gebracht. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 PvdA krabbelt terug Van onze Haagse redactie Den Haag - De PvdA-frac tie in de Tweede Kamer heeft het gisteren niet la ten aankomen op een rechtstreekse confrontatie met het CDA. In 'het debat over de wao- kwestie nam de partij geen definitief standpunt in over het bevriezen van uit keringen van wao'ers jon ger dan vijftig jaar. Op 1 mei zei vice-fractievoorzit- ter Leijnse nog dat de PvdA er toe neigt de uitkeringen van die groep wao'ers niet te bevriezen. Gisteren verklaarde hij in de Kamer echter dat hij die belofte echter niet kan en wil garande ren. „We kunnen daar slechts ons best voor doen." Na afloop wilde vice-premier Kok (PvdA) niet zeggen hoeveel ruimte het kabinet heeft om aan de wensen van de PvdA-fractie tegemoet te komen. De oppositie-fracties WD, D66 en Groen Links hadden geen goed woord over die houding van de PvdA-fractie. „Schanda lig vluchtgedrag. Je moet niet al leen praatjes in het land houden, maar ook politieke ruggegraat durven te tonen met je stemge drag. Doe je dat niet dan ben je op een schandalige manier aan het sollen met de positie van de wao'ers", aldus het WD-Ka- merlid Linschoten. „De uitspraken van 1 mei waren toch een garantie om de wao'ers ongemoeid te laten. U laat nu de wao'ers bungelen", oordeelde Brouwer (Groen Links), die het 1-mei-standpunt van de PvdA 'fatsoenlijk' noemde. „De PvdA kan zich niet meer verschuilen voor de wao'ers", aldus Schim mel (D66). Ook het CDA had grote moeite met de uitspraken van Leijnse. Het CDA meent dat de PvdA nimmer een voorbehoud heeft gemaakt om te proberen wao'ers onder de vijftig jaar te ontzien. Leijnse bestreed dat. CDA-woordvoerder Biesheuvel hekelde ook het ontbreken van overleg door Leijnse met het CDA. De teleurstelling van het CDA wordt ook gevoed, omdat het CDA op dit moment de enige fractie is in de Kamer die nog vasthoudt aan het standpunt om de uitkeringen te bevriezen voor de wao'ers onder de vijftig jaar. „Hoe legt het CDA dat aan haar eigen achterban uit?", vroeg Brouwer tevergeefs. ZIE OOK COMMENTAAR Breda - Touring Team Hoo- gerheide (TTH) wil tijdens een hockeytoernooi in Breda op zaterdag en zondag 17 mei het 'dwergwerpen' in Nederland introduceren. Daarvoor is bij de gemeente 'een vergunning aange vraagd. Eerder dit jaar verbood bur gemeester Nijpels dwerg werpen in een café, omdat de openbare orde in gevaar dreigde te komen. Albers: „De openbare orde wordt nu'niet in gevaar ge bracht, want het speelt zich op een terrein af waar alleen genodigden kunnen komen." TTH heeft voor de gelegen heid een lilliputter uit het Belgische La Roche inge huurd, die zich vaker leent voor dwergwerpen. (ADVERTENTIES) U heeft niet alles gezien als u niet bij ons bent geweest Serviezenspeciaalzaak Showroom: Dorpsstraat 58 Chaam. Tel. 01619-1285 kend tijdens het vragenuur in de Kamer van Volksvertegenwoor digers en in de Senaat. Kamerlid Jos Ansoms, tevens burgemees ter van Wuustwezel, en Senator Herman Suykerbuyk,. burge meester van Essen, vertolkten tegenover de minister de woede Maar hier Zeggen de bonden: Geen geld, deen Zwitsers! Van onze verslaggever Paul de Schipper Breda - „Het verdient meer, echt veel meer. Je moet minder werken en leert nog een heleboel ook. De werk druk is wisselend, maar veel minder dan toen ik in het Baronieziekenhuis in Breda werkte". Ellen van Esveld heeft gisteren dagdienst gedaan op afdeling C2 van de Schweize- rische Spital Pflege, een publiek zieken huis van 200 bedden in het Zwitserse Zü- rich. Ze is een van de Nederlandse verpleeg sters in Zwitserland die zich kan veroor loven om af en toe 'even' terug naar huis te vliegen om haar ouders op te zoeken. Ellen heeft twaalf patiënten op haar af deling. Bij het Baronieziekenhuis waren dat er vijfentwintig. Ellen is gediplo meerd verpleegster en verdient netto on geveer 3900 gulden per maand, exclusief toeslagen voor nachtdiensten. Was ze in Breda blijven gebleven, dan had ze nu ongeveer 2000 gulden verdiend. „Akkoord Zwitserland is duur", zegt ze „maar ik kan luxe leven, kopen wat ik wil en dan toch 1000 gulden in de maand sparen. Daar ga ik deze zomer een mooie reis van maken: naar Australië en Indo nesië." „Voor het geld? Natuurlijk ben ik naar Zwitserland gaan werken voor het geld. Ik was het beu om in Nederland te wer ken voor een loon van ver beneden de 2000 gulden." Joke de Vries (23) heeft een contract met hetzelfde ziekenhuis als Ellen en verdient 3500,- netto. Ze is verpleegster op de interne afdeling: longen, hartinfarcten en hersenbloedingen. Joke is afkomstig uit Etten-Leur. Ook zij werkte tijdens haar opleiding in het Baronieziekenhuis. „Een normaal loon, dat is 3500 tot 5500 Zwitserse francs", bevestigt Agnes Frick in Zürich. De huidige koers van de Zwit serse franc is 1,22. Agnes heeft sinds twee jaar een bemidde lingsbureau voor ziekenhuispersoneel. In die tijd heeft alleen haar bureau al enkele tientallen Nederlandse verplegers en ver pleegsters aan een baan geholpen. Van de bemiddeling voor buitenlands zieken huispersoneel kunnen zij en haar secreta resse royaal leven. Jaarlijks verlaten 16.000 werknemers de Nederlandse zorgsector. Uit ongenoegen over de zware werkdruk en de lage lonen als we de vakbonden mogen geloven. Een deel van hen zoekt een betere toekomst in het buitenland, de meesten in Zwitser land, een kleinere groep in meer exoti sche landen als Saudi-Arabië. Bemiddelingsbureaus zorgen voor een baan. „Ik ben via een Nederlands bureau Bloemen voor Margriet de Moor? FOTO ARCHIEF DE STEM Zes boeken van vier heren en twee dames. Wie krijgt dinsdag de AKO-prijs De AKO-zaken en veel uitgevers voelen zich nu al winnaar. Kortom: commercie en literatuur. ZIE GROTE GIDS-DEELD We gaan de komende dagen enkele graden inleveren. Er komt meer bewolking, maar de echte buien laten nog even op zich wachten. Vandaag enkele opklaringen, maar geen neerslag van betekenis.7 Van onze correspondent Middelburg - Het monsterproces tegen zeven verdachten uit Zeeuwsch-Vlaanderen die deel uitmaakten van een interna tionaal opererende bende wordt in ieder geval het langste proces ddt ooit voor de Middelburgse rechtbank heeft ge diend. Een aanhanger van president Nabijev van Tadzjikistan legt zijn geweer even opzij voor een gebed op het plein voor het parlementsgebouw. zie ook buitenland - a4 - foto epa Van onze correspondent Antwerpen - De Belgische minister van justitie, Melchior Wathelet, gaat haast maken met een onderzoek naar moge lijke fouten die gemaakt zijn bij de aanpak van de ontvoering en moord op twee meisjes door Woensdrechtenaar L. de B. Wathelet maakte dit gisteren be- die in de streek heerst. „De mensen zijn van mening dat zeker één moord vermeden had kunnen worden bij een betere samenwerking tussen de politie korpsen," getuigden ze. „Ik heb een verslag gevraagd van de procureur-generaal in Antwerpen, die zelf al een on derzoek naar nalatigheden had bevolen," antwoordde de minis ter. Indien er nalatigheden wor den vastgesteld, zal Wathelet stappen tegen de verantwoorde lijken ondernemen. Over de opvang van de ouders heeft Wathelet inmiddels al een verslag gekregen. Ging de rechtbank er bij de aan vang nog vanuit dat drie dagen voldoende zouden zijn, gisteren werd duidelijk dat er nog zeker twee dagen extra nodig zijn. Het zevental verdachten wordt in ieder geval een aantal 'per soonlijke misdrijven' zoals be lastingfraude voor ruim zes ton. Verder worden de zeven ver dacht van oplichting, handel in harddrugs, valsheid in geschrif te, overtreding wet op de kans spelen (Golden Ten-spel), uit gifte van valse bankbiljetten, meineed, verboden wapenbezit, mishandeling, bedreiging, het doen van valse aangiften, open lijke geweldpleging en heling. Als hoofdverdachte wordt de eigenaar van het Casino 'Ritz' in Kapellebrug, V. B. aangemerkt. De eerste dag van het proces, dat overigens zeer moeizaam en met de nodige onderbrekingen begon beperkte zich tot de handel en het bezit van 1 kilogram cocaïne, die R. S. midden vorig jaar in Antwerpen zou hebben gekocht. De zaak liep stuk en S. belandde in de Belgische gevangenis. Vol gens diverse getuigenverklarin gen zou B. de 60.000 gulden voor de aankoop hebben gefourneerd. Daarnaast werd ieder het bezit van ongeveer 100 gram cocaïne ten laste gelegd. B. wist natuurlijk van niets, want -zo hield hij stijf en star vol- het geld was bestemd voor de aankoop van een partij kle ding. H., de administrateur van het Casino wist al helemaal van niets. Akkoord, hij had dan wel wat grammetjes coke in huis, maar dat was voor eigen ge bruik. En dat zijn baas B. 'snoof als een stofzuiger', was niet zijn probleem. H. had het hoogste woord. Geconfronteerd met de tekst van ruim een jaar lang af getapte telefoons breide H. ver haal na verhaal aan elkaar, waarvan het een wat de officier van justitie betreft nog ongeloof waardiger overkwam dan het ander. (ADVERTENTIES) Wat zegt u Nooit van gehoord Da's al zo oud als de weg naar Rome. Het leuke is dat dit de maag én de avond vult. Gezellig lek ker lang genieten in de romantische sfeer van de oudheid. Wij dragen daar een steentje aan bij. Dat is dan zonder vlam toch een avontuurtje waar u jtk gloeiend bij bent. aq M'k Voor slechts uO.OU kom en blijf je eten AAN DE MARKT IN ETTEN-LEUR RESERVEREN 01608-12340 gekomen. Slechte ervaringen hoor. Veel beloven en niks nakomen", aldus Ellen van Esveld. Agnes Frick is niet de enige Zwitserse bemiddelaar die op de Nederlandse zorg markt actief is. In het Nederlandse vak blad Tijdschrift voor Ziekenhuisverple- ging verschijnen elke maand wervende advertenties. Van Herman Meier bijvoorbeeld, chef personeelszaken van het Salem Spital, een privé-ziekenhuis op een heuvel in Bern, uitkijkend over de stad. Het Salem Spital telt 200 bedden en 400 personeelsleden, een verhouding van twee op een. In Nederlandse ziekenhui zen is die verhouding meestal een op drie. Personeelschef Meier biedt 'een uitste kend loon', 'een intensieve cursus Duits', en 'goedkope interne woonvoorzienin gen'. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 GRATIS Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam:I Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DTE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1