Duisenberg roept op tot lastenverlaging BEKENDMAKING MEDEDELING am 2^5" 1.99 2.19 2.19 Sm 2.99 Woensdrecht reageert geschokt op aanhouding Man uit Woensdrecht bekent moord op Belgische meisjes Koningin opent nieuw Kamergebouw Driekleur weer in: Vlaggen moeten wapperen ee UNITED COLORS OF BENETTON. Merijntje NIEUW BINNENGEKOMEN! s zonnebloem- r brood, gebakken t zonnebloem- pad en sesamzaad. bloem nnebloem- abloem |mith, |lencia Late, qq lengde sla, - Urgentieschema Zeeuwse wegen EO en VPRO definitief A Franse componist Messiaen overleden Succes Chinese missie onzeker Cao ambtenaren lijkt in de maak IN DEZE KRANT: Toch vredesmacht naar Bosnié De Verenigde Naties sturen waarschijnlijk toch een vredesmacht naar de republiek Bosnië- Hercegovi- na. Dat heeft secretaris-generaal Boutros Ghali gisteren gezegd. Hij steft echter als voorwaarde datvan buitenaf" geld beschikbaar wordt gesteld om dit soort operaties te kunnen financieren. Politie Luik in hongerstaking Speciale aanbieding TOT ZIENS BIJ: DE STEM A 04 wit of lei JOgSt: iszure handappelen, qq sappelen, net V/2 kilo 3.Z/ pte Spaanse poorten, zak 200 gram t lijn: bel gratis 06-0305. In in deze advertentie kunt u in alle kopen, behalve de artikelen waar |rtjes bij staan. De artikelen kunt u en in AH winkels waar één van die pe deur staat. Reclameprijzen 1 zaterdag 2 mei a.s.. Ie voorraad strekt. TERNEUZEN HULST SLUIS Noordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang WOENSDAG 29 APRIL 1992 I I I I I Van onze verslaggever Woensdrecht - De aanhou ding van hun 33-jarige plaatsgenoot De B. als moor denaar van twee jonge Belgi sche meisjes kwam gisteren bij veel inwoners van Woens drecht hard aan. Met name in het begin van de Dorpsstraat, waar De B. woont, stonden de Woensdrechtenaren versteld. Zoiets hadden we nooit achter hem gezocht," was de reactie van de meeste mensen. Uit de verhalen van buurtbewoners komt De B. tevoorschijn als een man die geen contact heeft met de Woensdrechtse bevolking en hooguit groet als iemand voorbij De B. is timmerman van beroep en volgens zijn werkgever, aan nemer De Nijs te Hoogerheide, een fantastisch vakman. „Verder geef ik geen commentaar. Ik ben er kapot van," weert De Nijs verdere vragen af. Aan de Dorpsstraat te Woens drecht woont De B. samen met een vrouw. Of hij daarmee ge trouwd is, is onduidelijk. De een zegt van wel, de ander denkt dat het paar samenwoont. „De B. en zijn vrouw komen uit Putte. Een paar jaar geleden zijn ze hier komen wonen," zegt Louis Bogers, oud-wethouder van de gemeente Woensdrecht. Hij woont twee huizen van De B. vandaan. „Er was geen contact mee te krijgen," zegt Bogers als hij het over De B. heeft. „Hij kwam ook nooit bij andere men sen hier over de vloer. Zijn vrouw is wel vriendelijk. Die praat altijd." De naaste buurvrouw van De B. heeft dezelfde ervaringen. „Mijn buurman zag ik bijna nooit. Het was niet iemand voor een praatje. Hooguit een goede mor gen of goede avond als we elkaar zagen.Een man even verderop: „Met De B. heb ik nooit gespro ken. Ik ken hem eigenlijk niet." Van de aanhouding van De B. hebben de meeste Woensdrech tenaren niets gemerkt. Dat ge beurde maandagavond. C. Theuns, die net voor De B. woont: „Toen ik 's avonds om elf uur naar bed ging keek ik nog even naar buiten en zag een po litiewagen staan met daarbij een paar busjes." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Middelburg - Gedeputeerde Sta ten heeft een urgentieschema opgesteld om het wegennet in Zeeuws-Vlaanderen in 1992 te verbeteren. Met de uitwerking is in totaal 19 miljoen gulden ge moeid. In het plan wordt onder meer het fietspad tussen Hoek en Terneuzen aan een kritische blik onderworpen. ZIE ZEELAND - C1 Hilversum - De Evangelische Omroep en de VPRO krijgen met ingang van 1 oktober de A-sta tus. Dat heeft het Commissariaat voor de Media gisteravond be kend gemaakt. De EO blijkt na telling door het Commissariaat 498.976 leden te hebben. De aanmeldingen van 15.947 leden zijn afgekeurd. De VPRO heeft volgens het Commissariaat 559.676 leden. Daar vielen na controle 40.105 leden af. Parijs - De Franse componist Olivier Messiaen is op 83-jarige leeftijd in Parijs overleden. Hij werd vooral beroemd vanwege orkestwerken, religieuze muziek en werken waarin hij vogelgelui den verwerkte. Tot zijn vele leerlingen aan het Parijse con servatorium behoorden compo nisten als Pierre Boulez, Karl- heinz Stockhausen en Ton de Leeuw. Messiaen was een gelo vig katholiek. ZIE GIDS-Dl Beijing - De handelsmissie van minister Andriessen naar China heeft vooralsnog weinig succes geboekt. Er zijn problemen gere zen bij enkele projecten. Welke dat zijn, wil Andriessen niet zeg gen. Een van de moeilijkheden zou de levering betreffen van drie baggerschepen door IHC aan China. ZIE ECONOMIE-A5 Den Haag - Minister Dales en de drie ambtenarencentrales zijn het eens over de belangrijkste zaken voor een nieuwe ambtena- rencao. De partijen staan echter nog tegenover elkaar voor wat betreft de wijze waarop de VUT voortaan moet worden geregeld. ZIE BINNENLAND - A3 VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Agenten bakken geen zoete broodjes Gruwelijke ontknoping Gezeten tussen premier Lubbers en Tweede Kamer-voorzitter Deetman luistert koningin Beatrix naar een van de toespraken tijdens de officiële opening van het nieuwe Kamer-gebouw. - foto anp ZIE OOK BINNENLAND - A3 Van onze redactie economie Amsterdam - De overheid moet door vermindering van de uitgaven het financie ringstekort de komende jaren verder terugdringen. Lastenverlichting voor de bur gers is bovendien noodzakelijk om de groeiende inflatie een halt toe te roepen. Een btw-verlaging met een procent zou 'een belang rijke stap in de goede richting' zijn. Deze boodschap bracht presi dent dr. W. Duisenberg van De Nederlandsche Bank (DNB) het kabinet bij de presentatie van het bankverslag over 1991. Het kabinet krijgt van Duisen berg een schouderklopje voor het terugdringen van het finan cieringstekort in 1991 tot 4,25 procent van het netto nationaal inkomen, een half procent min der dan in het regeerakkoord was afgesproken. „En daarmee is de lof ook op," uitte de bank-president met name kritiek op de manier waarop het kabinet het verschil tussen de inkomsten en uitgaven van de overheid beter in het ga reel heeft gekregen. Volgens Duisenberg is en wordt de weg van het terugschroeven van de uitgaven door het kabinet 'in onvoldoende mate bewan deld'. Het kabinet heeft voor 1993 gesproken over een bezui- nigingspakkgt van 1,4 miljard. Duisenberg acht in 1993 en 1994 ombuigingen nodig voor onge veer 5 miljard per jaar, waarbij hij geen rekening heeft gehou den met een lastenverlichting. „Stel dat je de btw met een pro cent verlaagt, dan moet je daar nog twee miljard bijtellen. Dan zit je op een verantwoord pad," aldus de bank-voorman. De maatregelen die het kabinet tot dusver heeft genomen aan de inkomstenkant (belastingen en premies) hebben wel het tekort omlaag gebracht, maar ook de collectieve lastendruk ver zwaard. Duisenberg stelt dat door de kabinetsmaatregelen de overheid aan het einde van de kabinetsperiode aan belastingin komsten 10 miljard en aan so ciale premies 3,5 miljard méér heeft binnengehaald dan was bedoeld in het regeerakkoord. Duisenberg legt een verband tussen de gestegen collectieve lasten en de in Nederland vorig jaar toegenomen inflatie van 2,5 naar 3,9 procent. De Nederland sche Bank heeft berekend dat de stijging van belasting en premies de economische groei van de ja ren '91 en '92 zal overtreffen. De negatieve invloed daarvan op de koopkracht van de burgers en bedrijfswinsten werkt volgens Duisenberg inflatie, druk op de investeringen en vertraging van de economische groei in de hand. ZIE OOK ECONOMIE - A5 Van onze verslaggevers Woensdrecht - De ver dwijning van de 14-jarige Inge Breugelmans uit Wuustwezel en de 17-ja- rige Ines van Muyldert uit Essen-Hoek heeft gisteren met de vondst van hun stoffelijke overschotten een gruwelijke ontknoping gekregen. De 33-jarige L. de B. uit Woens drecht heeft bekend dat hij de twee meisjes in België heeft ont voerd en in Nederland ver moord. Hij begroef de lijken in de bossen bij Putte, nabij de joodse begraafplaats. Spoor Inge Breugelmans werd sinds 30 december vermist. Ines van Muyldert verdween afgelopen zondagmorgen. In het onderzoek naar deze laatste verdwijning leidde het spoor over de grens naar de 33-jarige Nederlander. Op verzoek van de Belgische po litie hield de rijkspolitie de man maandag aan. Gisteren werd zijn huis doorzocht. Tijdens het verhoor bekende hij de twee moorden. Op zijn aanwijzingen werden gisteren de twee stoffe lijke overschotten gevonden. De man wordt in Nederland ver volgd. Ons land levert in prin cipe geen landgenoten uit en bo vendien is het zwaarste straf bare feit, de moord op de meis jes, op Nederlands grondgebied geschied. Vandaag zal hij wor den voorgeleid aan de rechter commissaris. Het Antwerpse parket en het openbaar ministerie in Breda gaven geen nadere bijzonderhe den over de oplossing van dit zware misdrijf. Wel werd een mogelijk verband met andere onopgeloste verdwijningen en moorden op tienermeisjes niet uitgesloten. De Leuvense onderzoeksrechter heeft besloten een commissie van het gerecht naar Nederland te sturen. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Alie en Emile Vonk feliciteren BEECKER WETSEUVAR met hun geweldige Brasserie-Cafe Grote Markt 45-49 Breda Van onze verslaggever Paul de Schipper Breda/Terneuzen - Oom Jo hannes steekt elk jaar de vlag uit op 30 april. Hij woont in een klein dorp in Zeeland. Op koninginnedag zegt hij om acht uur 's morgens: „Even op de toren kieke". Wappert de driekleur van de toren dan is dat voor oom Jo hannes het sein om ook de vlag te hijsen. Hij woont in zo'n dorp waar vlaggen op koninginnedag nog hoort. Jarenlang fietste hij soms wat treurig door het dorp en zei dan: „Die jeugd, die vlagt glad nie' meer 'ee". Tijden veranderen en tradtities zijn taai. Deze week is oom Jo hannes al wat vrolijker terugge keerd van een fietsronde door het dorp: „D'r hangen vlaggen voor Willem-Alexander! Als ze't noe op koninginnedag ook mè doe". „De groei zit er duidelijk in", zegt de bedrijfsleider van de Boerenbond in Prinsenbeek „wij hebben nu drie jaar vlaggen in het assortiment en elk jaar ver kopen we er meer. Er is duide lijk meer vraag naar. Je krijgt ook ouders van kinderen die op school gehoord hebben, dat je op koninginnedag de vlag moet uit steken. Ik denk dat de mensen chauvinistischer worden, meer gevoel krijgen voor de monar chie". Bij de bouwmarkt Gamma in Breda hetzelfde verhaal: „Er worden ontiegelijk veel vlaggen verkocht en oranje lint erbij. Die binden de mensen dan als sjerp boven de vlag". „Het aantal gebruikers van vlag gen in Nederland neemt elk jaar toe, eenvoudig omdat er meer huishoudens komen", oordeelt adjunct-directeur J. Demes van de Dokkumer Vlaggen Centrale. „Maar," stelt hij nuchter vast „het aantal dagen dat er gevlagd wordt, vermindert. Dat komt omdat de geboortegolf van het koninklijke huis voorbij is". De Dokkumer Vlaggen Centrale is Nederlands meest gespeciali seerde vlaggenproducent. De maanden maart en april zijn topmaanden voor de verkoop. Niet alleen vanwege koninginne dag, maar aldus Demes 'ook om dat het dan meestal fatsoenlijk weer is. Hoe mooier het weer, hoe eerder er gevlagd wordt is onze ervaring'. Bij de Dokkumer Vlaggen Cen trale weten ze ook alles over de 'wappergevoeligheid' van een vlag. Demes: „Tegenwoordig maken we vlaggen van polyester, heel licht, daardoor wapperen ze makkelijk. Ze zijn bovendien kleurecht en ijzersterk. Ze gaan een leven lang mee". Oranjeverenigingen en over heidsinstanties zijn gewaar deerde klanten zijn van het uit 1833 stammende bedrijf. Niet alleen nieuwe huishoudens veroorzaken de herwaardering van het rood-wit-blauw. Me vrouw G. Brandwijk van het Oranjecomité in Klundert: „Er zijn meer verkooppunten geko men. Een paar jaar geleden moest je echt gaan zoeken, nu kan je ze bij elke bouwmarkt ko pen". Vlaggen, waarom doe je dat eigenlijk? Even is ze verbaasd bij de vraag: „Ach, het is geen ver plichting, maar het is een mooie manier om je verwantschap te tonen met de koningin en om te laten zien dat je het koninklijk huis een warm hart toedraagt". Net als Klundert is Axel een Oranjebolwerk bij uitstek. De Oranjevereniging bestaat er al 55 jaar. Het is voorzitter A.van Harn de afgelopen week opgevallen dat er gevlagd werd voor de verjaardag van kroon prins Willem-Alexander: „Dat verrast me. Daaruit blijkt dat het anti-Oranje-gevoel uit vroe ger jaren niet meer bestaat. De republiek is van de baan. Je ziet inderdaad dat ook jongeren weer de vlag uitsteken, vooral bij de jongeren uit de protestantse hoek zie je weer vlaggen in de tuin". Voor oom Johannes, een eenvou dig mens, is het allemaal van zelfsprekend. „Ik ben een oran jeklant", zegt hij, al zeventig jaar. 'k Heb nog voor 't ouwe mense gevlagd". Hij bedoelt ko ningin Wilhelmina. In de woon kamer hangt een lijstje met de koningin en de vier prinsen. Waarom vlaggen? Dat moet je aan oom Johannes niet vragen. Dan kijkt hij je niet begrijpend aan en zegt: „Vlaggen, dat hoort zo 'ee". Zo simpel is he Op monarchis .ische hoogtijda gen dagen moppert hij op kale republikeinse gazons. Toch zal hij een goeie koninginnedag hebben, want hij heeft al lang gezien dat er bij de plaatselijke supermarkt 'ontzettend veel vlaggen verkocht zijn, aan jonge mensen hoor". Vandaag, een dag voor 30 april heeft hij de vlag al uit de deken kist gehaald en voorzichtig op het dressoir gelegd. Hij is al ze ker drie keer naar buiten gelo pen om te kijken wat voor weer het is en hoe de wind waait: „Want d'r moet wel wind wezen, vlaggen moeten wapperen, da's het mooist 'ee". ZIE BUITENLAND - A« Het weerbeeld blijft onveranderd. Er kunnen flinke buien vallen, met net als gisteren plaatselijk onweer. Er staat een matige wind. Luik (anp) - De politie in het Belgische Luik is sinds maandag in hongerstaking gegaan om kracht bij te zet ten aan haar looneisen. De Luikse agenten ontvangen gemiddeld 550 gulden minder per maand dan hun collega's in andere steden, zo stelt het ge meenschappelijk vakbondsfront dat de actie ondersteunt. De actie van de politiemannen heeft er inmiddels toe geleid dat een aantal diensten is gesloten en dat bij sommige divisies op halve kracht wordt gewerkt. Volgens de bonden is de kans niet denkbeeldig dat ook ander gemeentepersoneel tot soortgelijke acties overgaat. Eerder al gingen brandweerlieden van de Waalse stad in hon gerstaking om meer geld te krijgen. Luik lijdt al geruime tijd onder bezuinigingsmaatregelen die de stad door het Waalse ge west werden opgelegd nadat de gemeentefinanciën volledig in het ongerede waren geraakt. Als gevolg van de maatregelen zijn de ambtenarensalarissen bevroren. (ADVERTENTIES) White Wash Romantisch 100% massief eiken programma waar onder: wandmeubelen, tafels, eethoeken, etc. In diverse houtkleuren leverbaar. Modernprogrammma blank eiken met eigentijdse vormgeving. Rolluik secretaire 895,-. Eiken bankstel met lederen kuipkussens 3 en 2 zits 2695,-. Eiken broodkast 1695,-. Massief eiken stoel met rundlederen zitting 235,-. DE EIKEN SCHUUR Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, Tel: 076-812614 'Vrijdag koopavond. Lid Interieur Waarborgfonds. VOOR MEER INFORMATIE In verband met koninginnedag zijn onze kantoren morgen de gehele dag gesloten. Advertenties voor onze uitgave van 1 mei dienen uiterlijk vandaag om 11.00 uur in ons bezit te zijn. GRATIS Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres. Postcode: Plaats: kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. IJ DE STEM. EEN KRANT'DIE JE WAT ZEGT. <1 *1 it I jl I il •I 1 P .il I t 4 1 C\J J

de Stem | 1992 | | pagina 1