Camperclub wil plaatsen in Zeeland 750 Jaar Vier Ambachten Als overal't rood, wit en blauw wappert, zorgen wij voor oranje. Alternatief voor razzia-aehtige toestanden tegen wild kamperen c4 k nieuws :n Mijn hemel! Uitbreiding dagverzorging in De Burght en Coensdike de stem ZEELAND woensdag 29 april 1992 C3 ORT onden voorwer- 'skil ENSTEN Geld GS voor JOE in West De Vreeze bolkoning van De Ware Vrienden Korenavond in parochiekerk Aardenburg Twisten Ambachten Herendiensten D'N SLÜÜSWACHTER De leeuw van Graauw brult BEETHOVEN'S PASTORALE KONINKLIJK FILHARMONISCH ORKEST VAN VLAANDEREN i-Holland (as 1 no's In de Holland Casino's kom je ogen tekort. en een televisie. Na de eilig te hebben gesteld, erde hij het voertuig op Plein in de Zeeuwse stad. De man is na het ken van een proces ver in verzekerde bewaring - Bij de rijkspolitie in kan men inlichtingen n over de volgende ge en voorwerpen: schou- s, mannenhorloge, con- nzenset, diverse porte- ees, zakaganda, val- jack, PTT-semafone, ic zak met zwemkleding, se sleutels en sleutelbos- bouw een extra leden- dering. Dan word ge- 1 over de aangekondigde 'butieverhoging. Daarna t een videofilm gedraaid 'e viering van het jubi- Aanvang 20.00 uur. neuzen BEURS - In het kader 50 jaar Vier Ambachten zaterdag 2 mei een ruil- met tentoonstelling in Zuidlandtheater van tot 17.00 uur. Om 15.00 er een veiling van post- s en munten. INGINNEDAG - Maar veertien verenigingen richtingen verlenen hun werking aan het konin- eprogramma dat er als uitziet: 9.30 uur ver- e fietsoptocht door het vertrek aan Het Meu- t met muziekvereniging kil en showband De luw. Bij de Beatrixboom "t de vlag gehesen, 10.30 pelletjesprogramma voor eren tot groep 4 bij ltuin De Miertjes. Voor eren van de groepen 4 tot ~et 8 spelmorgen bij Het ïlengat, 11.00 uur concert dekvereniging Sluiskil bij rdgebouw De Ark, 13.00 speurtocht en etalage- strijd voor de jeugd, 14.00 spelmiddag in Meulengat ouderen en disco voor de d tot 15 jaar en voor Het ngat demonstratie van ografisch bestuurde 's, 15.00 uur voetbalwed- 'd tussen ondememersver- 'ng en stichting Gilde- ten, 20.00 uur disco voor eugd en otanjefeestavond Sluiskilse blaaskapel Ein it kg 80-90 I 175-233 II 165- 70-80 I 189-236 II 165-176, 0 I 152-177 II 137-139. Ver- fruit. Jonagored kg 90-95 I 85-90 I 236, 80-85 I 248. Ka- eren. Conference kg 65-75 I 325 n 239-277, 55-65 I 244- II 206-235, 45-55 II 98-142. erkoop Conference kg 65- 323, 55-65 I 277, 45-55 II Industrieappelen 58.10%. "trieperen 15.40%. Zacht aardbei 100-160 doos. 11e - Dinsdag 28 april zijn erste frambozen van het e seizoen aangevoerd door uidweg uit Yerseke. De eer- oper van deze partij was M. uit Bergen op Zoom die de eerste doosjes van 150 5,30 betaalde. t-Zeeuwsch-Vlaanderen 01170-3139. Dag en nacht ikbaar. (dringende bood- ippen inspreken op ant- rdapparaat). t-Zeeuwsch-Vlaanderen r spoedgevallen dag en nacht ikbaar onder tel. nr. 01140- 31 (boodschap inspreken op voordapparaat), isver. Kanaalzone Zeeuwsch- inderen - Dag en nacht be- baar voor dringende hulp- ening onder tel. 01150-19049. unt naam en telefoonnummer •reken, zodat de dienstdoende ^verpleegkundige u kan be en. pREN ARTSEN gstdijk en Hulst - Dierenarts op, tel. 01155-1488. neuzen. Axel, Zaamslag en st - Dierenarts J. Kop, Bas- str. 3, Axel, tel. 01155-1488. VD ARTSEN it-Zeeuwsch-Vlaanderen - idarts D. Balk, Nassaustr. 5, ;ndijke, tel. 01176-1760. eekuur 12-12.30 uur. t-Zeeuwsch-Vlaanderen idarts D. Thung, Dinkelstr. Temeuzen, tel. 01150-30666. -eekuur 12-12.30 u. id- en Noord-Beveland - idarts S. Tamminga, Grote de 28, Goes. Tel. nr. 06- 71398. Spreekuur 10-11 uur. OTHEKEN neuzen - Apotheek Klaassen, 01150-12090. HENHUIZEN ZEEUWSCH- AANDEREN >r eerste hulp bij ongelukken: it dienstdoende huisarts raad den. ist - Buitenpolikliniek De bte, tel. 01140-12651. >tburg - St. Antoniuszieken- p, tel. 01170-9000. neuzen - Streekziekenhuis De nte tel. 01150-88000. BULANCE EN BRAND ER fuwsch-Vlaanderen - Tel. 50-12200. Van onze verslaggever Temeuzen - De Neder landse Kampeerauto Club (NKC) wil de komende ja ren speciale overnach tingsplaatsen voor cam pers gerealiseerd zien in de provincie Zeeland. In eerste instantie denkt de club aan een dergelijke voorziening op Schouwen-Duiveland, maar ook in Zeeuws-Vlaanderen zou een ovemachtingsplaats moeten komen. De verharde ovemachtings- plaatsen vormen een voorziening op maat voor camperbezitters die veel korter op één plaats blijven dan gewone kampeer ders. „Een camping is niet de ideale plaats voor campers. Een kampeerauto heeft immers niet zoveel extra's nodig. Bovendien is er de kans dat deze zware auto's in een grasveld wegzak ken", zegt J. Verhulst, consul van de NKC voor de regio Zuid- West. Nederlandse gemeenten voeren volgens Verhulst vaak een cam per-onvriendelijk beleid. „De meeste gemeenten hebben een verordening dat je niet vrij mag kamperen", zegt hij. Alhoewel er volgens hem wel wat verbetering komt, blijft het voor de club moeizaam werken. Daar komt bij dat veel NKC-functionaris- sen vrijwilliger zijn en dus be perkt in hun tijd. De NKC is gevestigd in Amers foort. De club werd vijftien jaar geleden opgericht met als doel 'belangenbehartiging van cam perbezitters in de ruimste zin van het woord'. Met bijna zes duizend aangesloten leden be hoort de NKC tot de grotere clubs in Europa. Vorige week werd een ovemach tingsplaats voor campers ge opend in het Brabantse 's Gra venmoer. Eerder werden soort gelijke voorzieningen gereali seerd in onder andere Gouda, Drimmelen, Schoorl en Ommen. Het verschil met een gewone camping is dat er op een over nachtingsplaats slechts beperkte voorzieningen zijn. Campers kunnen er tegen geringe vergoe ding één tot maximaal drie nachten blijven staan. In Zeeland, waar vrij kamperen 'wild kamperen' heet, hebben de camperbezitters vooral met het provinciale beleid te maken. Volgens Verhulst bieden over nachtingsplaatsen een goed al ternatief. „Dan ben je af van die toestanden van nu met die - zo noem ik het maar - 'razzia's' en het 'schoonvegen' van dijken." Als voorbeeld wijst hij naar het buitenland waar al veel meer speciale terreinen voor campers zijn. Aan het eind van de zomer wil de NKC met een aantal campers een rondrit maken op Schouwen en daar een nacht blijven staan. „We willen laten zien dat een verblijf met een camper op een nette manier kan en dat daar he lemaal geen vervuiling bij komt kijken", aldus Verhulst. Eind vorige week werd in het Brabantse 's Gravenmoer een overnachtingsplaats voor kam peerauto 's geopend. - foto de stem johan van gurp Van onze verslaggever Middelburg - De stichting Joe in West (Jongeren Orga niseren Evenementen in West-Zeeuws-Vlaanderen) kan een subsidie tegemoet zien van de provincie Zee land. Gedeputeerde Staten (GS) beslo ten gisteren althans de stichting 1700 gulden te geven voor de theatervoorstelling Cabaresta- fette en de show van Jules Deel- der. Joe in West klopte bij de provin cie aan om een bijdrage voor beide voorstellingen. De voor stelling Cabarestafette, met on der andere Hester Macrander en Marcel Boon, vond in januari dit jaar plaats in het Oostburgse Le- deltheater. De voorstelling van Deelder vond begin deze maand in hetzelfde theater plaats. Van onze correspondent Aardenburg - Tijdens de ko- ningsbolling van De Ware Vrien den in Aardenburg is Mario de Vreeze erin geslaagd de konings titel voor 1992 in de, wacht te slepen. In een spannende finale versloeg hij Willy Francois. Er namen 33 leden aan deze koningsbolling deel. De verdere uitslag was: 3. M. Verstringe Damme; 4. P. Ver- stringe, Maldegem; 5. Ed de Ko ning, Aardenburg. Er werd dit jaar ook om de ko- ninginnetitel gebold. Isabel de Koning mag zich koningin 1992 noemen. Tweede werd M. Leers uit Kleit en derde M. Scheele. Van onze correspondent Aardenburg - De koorkring Midden- en West-Zeeuws- Vlaanderen verzorgt vrijdag 8 mei om 19.30 uur een koren avond in de Lieve Vrouwekerk aan de Weststraat in Aarden burg. Twaalf koren nemen deel, met als thema: Maria. Niet voor niets heeft de koor kring Aardenburg als oude be- devaartstad daarvoor uitgeko zen. Aan de deelnemende koren is gevraagd de liederen af te stemmen op het gekozen thema. (ADVERTENTIE) »Val een voordeel! Nu inruilzonnehemels v.a. 495.- Informeer gerust naar onze betalingsregeling. uflHOt, jdcWUMlMf. zonnehemels BREDA Ginnekenweg 163 Tol; 076-101202. Donderdag koopavond. BAARLE-NASSAU (zondag openl) Alphenseweg 4c Tel: 04257-7085. Ook veitigingen in TILBURG, EINDHOVEN en NULAND. OM HET BELANG van het jaar 1242, thans 750 jaar gele den, voor Oost-Zeeuws-Vlaan- deren goed te kunnen begrij pen, moeten we teruggaan tot de oudste geschiedenis van Vlaanderen. Nadat Karei de Grote zijn uit gestrekte rijk in 814 had over gelaten aan zijn zoon Lodewijk de Vrome, werd het na veel on derlinge ruzie in 843 verdeeld onder zijn drie zoons. Karei de Kale kreeg het westen, het Ro maanse deel, waaruit later Frankrijk ontstaan is. Lotha- rius, die tevens de keizers kroon kreeg, kreeg het mid denstuk dat liep van Friesland tot Rome en Lodewijk de Duit ser kreeg het oostelijk deel, het germaanse deel. Als gevolg van de ontwikkeling van zijn gebied had Karei de Kale in 864 de gouw Vlaande ren, toen omvattend de streek van Brugge en Aardenburg, in leen gegeven aan Boudewijn van de IJzeren Arm, die ge huwd was met zijn dochter Ju dith. Hij werd aldus de eerste graaf van Vlaanderen. Omdat dit een leen was van de Franse kroon werd dit gebied later aangeduid als Kroon-Vlaande- ren. Boudewijn en zijn opvol gers breidden hun gebied ge stadig uit. Het huidige Oost-Zeeuws- Vlaanderen behoorde oor spronkelijk tot het middenrijk, dat na veel twisten later bij het Duitse rijk werd gevoegd. Om dat de koningen van dit rijk vreesden dat de Vlaamse gra ven hun deel van de voor hen veraf gelegen Scheldemonding in bezit zouden nemen, werd dit gebied in 1012 door de Duitse koning Hendrik II even eens in leen gegeven aan de Vlaamse graaf, in dit geval aan Boudewijn IV. Het werd daarna aangeduid als Rijks- Vlaanderen. De Scheldemonding was in die tijd een uitgestrekt schorren- gebied, in het zuiden begrensd door hogere zandgronden. De bevolking was er schaars en leefde grotendeels van veeteelt en visserij. In de periode 1000- 1200 kwam de landbouw op gang. De eerste polders werden ingedijkt, waarbij vooral de abdijen een rol speelden. Aan vankelijk maakte men bij het bewerken van het land gebruik van ossen, later van paarden. Landbouw werd een belang rijke bron van bestaan en de bevolking nam 'toe. Dit had weer tot gevolg dat er regels dienden te worden gesteld voor het bestuur en het onderling gedrag. Binnen het graafschap werden bestuursdistricten ingesteld, ambachten genaamd. Om streeks het midden van de twaalfde eeuw werden in ver schillende delen baljuws aan gesteld, grafelijke ambtenaren die een salaris ontvingen en optraden als vertegenwoordi gers van de graaf. Aan een aantal van de belang rijkste nederzettingen werden bepaalde reahten, stadsrech ten, toegekend, vooral ten tijde van de Vlaamse graaf Filips van den Elzas (1168-1191), die wel de eerste wetgever van Vlaanderen werd genoemd. Tijdens zijn bewind werden stadsrechten verleend aan Hulst in 1180 en aan Axel en Biervliet in 1183. Tijdens het bewind van Filips van den Elzas zou ook al een keure aan De Vier Ambachten zijn verleend, die echter niet meer bewaard is gebleven. Wel De Vier Ambachten op een kaart uit de 17e eeuw. jjaomirimaiimiLx Het gebied der Vier Ambachten begrensd op een hedendaagse kaart. is de tekst bewaard gebleven vestiging is van de keure van het ongeschreven gewoonte van een in het Latijn geschre- graaf Filips. Een keure is de recht, zoals dit voordien toe ven keure van 1242, die een be- schriftelijke vastlegging van passing vond. De keure van 1242 werd gege ven door gravin Johanna van Constatinopel, die toen ge huwd was het Thomas van Sa- voye. Bestuur en rechtspraak werden nu in de vier ambach ten Boekhoute, Assenede, Axel en Hulst op dezelfde wijze ge regeld. Men zou kunnen zeggen dat hiermee definitief de rech ten en plichten van de burgers in dit gebied werden geregeld. De voornaamste bepalingen waren de volgende: In alle ambachten moest aan de graaf dezelfde cijns worden betaald. Wanneer de inwoners werden opgeroepen waren ze verplicht om krijgsdienst te verrichten. Bij dijkdoorbraken waren ze verplicht aan de dijk te komen werken. De ambach ten waren verplicht bij expedi ties ter zee de nodige schepen te leveren. In ieder ambacht werd het bestuur gevormd door zeven schepenen. Normaal vergaderden ze per ambacht, maar wanneer in be langrijke zaken geen eensge zindheid bestond kwam men gezamenlijk bijeen te Assene de. De rechtspraak bestond uit drie delen; de strafrechtspraak, de rechtspraak in burgerlijke zaken en die over landzaken, bijvoorbeeld over dijken, af watering en dergelijke. Moord, doodslag, huisvredebreuk, diefstal en brandstichting wer den bestraft met verbeurd verklaring van lijf en goed. Verder werden bepaalde regels en maten vastgesteld voor de verkoop van graan en draken, zoals bier en wijn. De verplich ting die vroeger gold om he rendiensten te verrichten, zoals werkzaamheden aan de burcht van de heer, aan wallen en to rens van de vestingwerken, kwam te vervallen, maar er kwam een belasting voor in de plaats. De Schepen bestuurden het ambacht en behartigden het welzijn van de bewoners. In rechtszaken ondervroegen zij klagers, beklaagden en getui gen en spraken een vonnis uit. Wanneer men er niet uitkwam of in ingewikkelde zaken, werd vonnis gewezen door de geza menlijke schepenbanken, die daarvoor te Assenede bijeen kwamen. Aan het functioneren van De Vier Ambachten kwam in feite een einde tijdens de Tachtigja rige oorlog, toen gedeelten in het bezit kwamen van de Sta- ten-Generaal der Verenigde Nederlanden. In 1583 was dit het geval met Terneuzen, in 1586 met Axel, in 1644 met Sas van Gent en in 1645 met Hulst. Staatsrechtelijk werd dit een feit bij de Vrede van Munster in 1648. De gemeenteraad van Hulst zou, als zij met haar tijd mee wil gaan, de heer W. Ver beek uit Paal moeten bevorde ren tot ereburger van de stad, waartoe zoals u weet, ook Graauw behoort. Op het eerste gezicht is Ver beek een gewone burger, die met plannen rondloopt om een huisje te bouwen. Dat is niets ongewoons tegenwoor dig. Hij heeft het oog op een lief kaveltje aan de Dorps straat in de kern Graauw. Tot zover is alles doodnormaal. Nu komt het. Verbeek denkt dat hij tijdens en na het bouwen van zijn nieuwe wo ning initiatief genoeg over heeft om nog een stuk of tien bouwkavels aan de man of vrouw te brengen. Als hij dat mag van de gemeente dan wordt Verbeek niet alleen een miniatuur-projectontwikke laar, maar hij steekt dan bo vendien de gemeente de loef af. Immers: het altoos zo ac tieve Hulst, dat toch niet voor niets de wapenspreuk 'Niet klessen, maar Kessen!' in haar banier voert, krijgt in Graauw geen kaveltje verkocht. Nu zou Verbeek uit Paal er op eens tien aan de man kunnen brengen? Kom nou! Wat Verbeek nu voorstelt is niets meer of minder dan de start van een heel nieuw woonwijkje in Graauw. Ver beek schrikt zelfs niet terug voor de aanleg van straten, rioolbuizen, waterleiding, gas buizen en wat dies mee zij. Hij barst van energie en zijn 'Ver beek-city' zal er heus wei ko men. Nu had de Hulster raads commissie voor Openbare Werken, die de gemeenteraad moet adviseren om Verbeek al dan niet een spaak in het wiel te steken, nogal wat moeite met de kleine projectontwik kelaar. „Hij beconcurreert de gemeente met zijn bouwnij verheid", was het voornaamste bezwaar. Onbegrijpelijk zo'n oordeel! Laat de notabelen van Hulst eens teruggaan in de historie van hun eigen stad. Laat hen dan bedenken dat Hulst, toen door Tom Koopman het in 1491 stadsrechten kreeg, al een lange historie van parti culier initiatief achter de rug had. Aan de wieg van de Hul ster historie stonden namelijk mannen van het slag van Ver beek, die gehuchten van één en later tien huisjes bouwden en zelf straten aanlegden. Zij trotseerden de grootgrondbe zitters van toen (nu 'gemeen te' geheten), want het waren echte ondernemers met geloof in eigen kunnen en (voorzover religieus) met geloof in de hulpe Gods. Hun ondernemingsgeest hielp Hulst er na de verwoes ting door de Gentenaren in 1453 weer bovenop. En de Verbeekjes van toen herhaal den dat kunststuk welgemoed ten tijde van prins Maurits Al- bertus van Oostenrijk en van Frederik Hendrik, die geen van allen blijvertjes zijn ge worden. Laat Kessen oppassen want het is kwaad kersen eten met de Verbeekjes. Wat dat be treft herhaalt de historie zich zelf. In de borstkassen van de Verbeeks klopt het hart van de vrijbuiter, van Robin Hoed en - natuurlijk - van de onver beterlijke Reynaert de Vos. Vandaar mijn pleidooi in het begin van deze boutade: maak Verbeek ereburger na Hulst want wellicht zal ooit blijken dat hij aan de wieg heeft gestaan van een giganti sche stadsuitbreiding, begon nen in het zo onooglijke Graauw, dat ondanks zijn naam, die naar een ezel ver wijst, een leeuw gaat huisves ten. Zijn gebrul heeft onze oren reeds bereikt! Van onze verslaggever Middelburg - De verzorgingstehuizen De Burght in Oostburg en Coensdike in Aardenburg krijgen van Gedeputeerde Sta ten (GS) van Zeeland toestemming de dagverzorging uit të breiden met één structureel en één tijdelijk project. Met die toezegging krijgt West- Zeeuws-Vlaanderen meer dan waar de regio volgens de ge stelde nonnen recht op heeft. Beide instellingen inventariseer den de behoefte aan dagverzor ging in hun gebied en achtten het noodzakelijk dat er zowel in Oostburg als in Aardenburg dagopvang zou komen. Dat was nodig om in de toekomst in te kunnen spelen op de huisves- tings- en verzorgingsproblemen van thuiswonende ouderen. Omdat De Burght en Coensdike al meer krijgen dan de normen voorschrijven weigeren GS de opzet van een derde structureel dagverzorgingsproject. Bij de toekenning van zo'n project wordt gekeken naar het aantal 65-plussers in de regio. Dat be draagt in West-Zeeuws-Vlaan deren volgens de prognose van het provinciaal opbouworgaan Zeeland in 1994 5103. (ADVERTENTIES) Donderdag 30 april 21.00 uur (Koninginnedag) Grote Kerk (Noordstraat) Terneuzen Dvorak - Celloconcert (solist Quirine Viersen) Beethoven - Symfonie nr. 6 'Pastorale' Kaarten: 01150-95555 of vanaf een half uur voor aanvang bij de kerk. De Holland Casino's laten Koninginnedag niet onop gemerkt voorbij gaan. Daarom krijgt iedere bezoeker op 30 april een vorstelijk oranje drankje aangeboden. Op 4 mei zijn we uiteraard gesloten. Maar op Bevrij dingsdag kunt u weer als vanouds uw geluk beproeven in de speelzaal en in de Jackpotclub. U bent vanaf 2 uur 's mid dags van harte welkom in de Holland Casino's. HOLLAND CASINO'S: AMSTERDAM BREDA GRONINGEN NUMEGEN ROTTERDAM SCHEVENINGEN VALKENBURG ZAND VOORT- LEEFTIJD MINIMAAL 18 JAAR, CORRECTE KLEDING EN GELDIG LEGITIMATIEBEWIJS VERPLICHT. JACKPOTCLUB INFORMATIELIJN: 06-350.310.50, 50 CT. PM.

de Stem | 1992 | | pagina 17