Opnieuw meisje uit Belgische grensstreek vermist Afscheid president itaiië EXCESSIVE Irmgard Schwatzer wellicht opvolger Genscher 1 Kok akkoord met 'geringere' koopkrachtdaling minima Koning even 'thuis' Wethouder dank zij minderheid 1 Merijntje Gevechten in Afghanistan gaan door ondanks bestand B9 lit koers |Geen geluid Niet mee Kampioen RKTYV kampioen TWEEDE KLASSE B Meteen kleintje in 'Aanleg rondweg I pas in 1995' 'Cultuurnota teleurstellend' Akkoord over hulp aan GOS joenen-contract baggeraar Boskalis Spitsheffing in Randstad Staking Duitsland zorgt voor chaos Timman in finale schaaktoernooi Koppige shag-roker onder trein Raad Etten-Leur: slechts 8 van 23 leden vóór De Italiaanse president Francesco Cossiga was gisteren op audiëntie bij paus Johannes Paulus II. Cossiga, die sinds 1985 president van Italië is, zal vandaag afstand doen van het presidentschap. Regen jassen- weer on Koomen ^ak Begijn en Eddy de Schrijver lehouden. De enige speler die log wat bedenktijd heeft ge. Iraagd is Dennis Rietjens. De lerwachting is dat ook hij zaj •lijven. Bovengenoemde spe- prs hebben echter wel, bij honde van Angelo Verbraec- [en, de wens op de bestuursta fel gelegd er voor te zorgen dat tr versterking komt. Vooral len kopsterke verdediger staat poog op het verlanglijstje. l/OOR BOBAN Dikic, renner tan de wielerclub Kennemer- land, duurde de tiende editie ran de Wim Hendriks Trofee riet lang. Hij raakte al snel het ipoor bijster en verliet het luiste parkoers in België. t>p een gegeven moment reed He arme renner de tegenge stelde richting uit. Zo kan het Idus ook in het Belgische land, Iwaar de wielerclub St.-Gillis ■Waas Vooruit voor een uitste kende organisatie van de start borgde. ICORRIE HENDRIKS zorgde [weer als vanouds voor het I vlekkeloze startschot van de I tiende uitgave van de Wim [Hendriks Trofee. Speaker Pierre Eysackers wilde toch na [afloop graag uit de mond van mevrouw Hendriks horen, hoe ze de wedstrijd vond. 1 „Nou, het was een prima wed- J strijd, ik heb werkelijk geno- |ten," legde Corrie uit, waarna ze ook even haar teleurstelling uitsprak over de KNWU-appa- |ratuur. „Op een gegeven mo- [ment hoorden we niks meer [door dat ding. Dat was het enige foutje eigenlijk van-, Bestuurder Miel I Adam wist ook niet hoe hij het mankement moest verhelpen. Hij wilde overigens wel direkt zijn bakkie ruilen met dat van de persauto, maar die ruil werd niet aanvaard. PASCAL VAN Bellen reed in zijn eigen woonplaats Koe wacht mee tijdens de Wim Hendriks Trofee. Vader Van Bellen bestuurde de bezemwa gen en die had hem in de oren gefluisterd dat hij hem nooit in die auto wilde zien. Op een gegeven moment moest Pascal de meute laten gaan en werd hij gelost. Hij wachtte overigens niet op het moment dat vader Van Bellen hem in beeld kreeg. Toen was de vogel al gevlogen.... ER STOND ook een Neder landse kampioen aan de start van de Wim Hendriks Trofee in St.-Gillis-Waas. Geen kam pioen op de weg of zo, maar een marathonkampioen op na tuurijs. Dat gebeurde in Oos tenrijk. Zijn naam is Fausto de Marreiros uit Amsterdam. De Marreiros houdt zijn schaatsconditie bij door zo nu en dan eens klassiekers te rij den. In het Zeeuws-Vlaamse land liet de schaatser van zich horen. Op een gegeven moment zat hij zelfs in de kopgroep. „Aanvallen doe ik meestal. Dat zit in de aard van het beestje." Dat hebben de schaatsers in Oostenrtijk wel geweten. De Marreiros reed zelfs nog prijs bij de eerste dertig. Van onze sportmedewerker Axel - In de tweede klasse B is RKTW gisteren kampioen ge worden door met 4-2 van MOC'17 te winnen. HVV'24 de gradeert na de 2-1-nederlaag op eigen terrein tegen Terheijden. Concordia SVD dat met 2-0 van WSC verloor was al degradant en Vlijmense Boys, dat met 4-3 in en van Goes verloor gaat sa men met HW'24 en Concorida SVD terug naar de derde klasse. OJC-Boeimeer werd 2-2 en Steenbergen-Roosendaal 1-0' Steenbergen pakte daarmee de derde periodetitel en gaat samen met Goes en Roosendaal in de slag in de na-competitie voor de extra promotieplaatsen. CONCORDIA SVD-WSC 0-2 - Rust- en eindstand. Ruud Stoc- kwieier 0-1, Piet Langermans 0- 2. OJC-BOEIMEER 2-2 - Rust 0-1. John Buurstede 0-1 (strafschop). Karei van der Plas 1-1, John Buurstede 1-2, Jacky van Sehijndel 2-2. STEENBERGEN-ROOSEN DAAL 1-0 - Rust 0-0, Jean-Paid de Groot 1-0. RKTVV-MOC17 4-2 - Rust 2-1 c Freek Vergalen 1-0, Leon Elands e 2-0, Fred Swaans 2-1, Leon - Elands 3-1, Fred Swaans 3-2, Leon Elands 4-2. Maakt u eon dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke Kans. omdat negen van de tien Stem-lexers en -lezeresasen week In week uk In onze ..Kteintjes"-kotommen kijkt of er iets van hun gading bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. DE STEM DINSDAG 28 APRIL 1992 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang I I I I I Zaamslag - Een mogelijke rond weg bij Zaamslag, Zaamslagveer en Stoppeldijkveer kan pas op zijn vroegst in '95 worden aan gelegd. Tenminste, als alle nog te volgen procedures op tijd wor den afgerond en de broodnodige gelden uit Den Haag beschik baar worden gesteld. ZIE ZEELAND - C1 Den Bosch - De provincie Noord-Brabant is volgens een eerste reactie 'teleurgesteld' over de gisteren gepresenteerde Cul tuurnota van minister D'Anco- na. In de nota stelt de minister voor de symfonie-orkesten van Brabant en Limburg samen slechts 145 formatieplaatsen be schikbaar. GS van Brabant vin den dat er financiële ruimte moet komen voor 163 formatie plaatsen. ZIE GIDS - D1 Washington - De zeven rijkste industrielanden van de wereld, verenigd in de G7, stellen 24 miljard dollar beschikbaar aan de republieken van de voorma lige Sovjetunie. De G7-landen willen wel dat het Gemenebest van Onafhankelijke Staten door moet gaan met zijn hervormin gen. ZIE ECONOMIE-A5 Beijing - In de Chinese hoofd stad Beijing ondertekent bagge raar Boskalis een samenwer kingsovereenkomst met het Chi nese staatsbaggerbedrijf. Die af spraak moet Boskalis miljoenen opleveren. Het Hilversumse tele- communicatie-bedrijf AT&t-NSI heeft een order van de Chinese regering in de wacht gesleept. ZIE ECONOMIE-A5 Den Haag - Vanaf 1996 moeten automobilisten in de Randstad 's ochtends tussen zes en tien uur een spitsheffing van ongeveer vijf gulden betalen. Minister Maij van verkeer denkt op deze wijze de files met eenderde terug te brengen. ZIE BINNENLAND - A3 Bonn - Een staking van Duitse ambtenaren zorgde gisteren voor grote chaos in Duitsland. Het openbaar vervoer lag in een deel van het land plat. De ambtena ren staken voor een betere cao, maar de overheid lijkt voorals nog niet bereid in te gaan op de looneis van 5,4 procent. ZIE BUITENLAND - A4 Linares - Jan Timman heeft voor de tweede keer in zijn schaak carrière de finale van het kandi datentoernooi bereikt. In Lina res scoorde hij gisteren in zijn tweekamp tegen Joesoepov een vol punt, waar een half punt al voldoende was geweest. ZIE SPORT -BI IIM DEZE KRANT: VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 m Duitsers hebben nu letterlijk een zwatser als minister Van onze verslaggever Essen - Sinds zondagmorgen wordt de 17-jarige Ines Van Muyldert uit Essen-Hoek bij Huijbergen vermist. De Belgische rijkswacht en politie hebben de Nederlandse rijkspolitie in de Zuidwesthoek van de verdwij ning op de hoogte gesteld. Het meisje is 's morgens op haar fiets vertrokken op weg naar een bushalte, maar is daar nooit aangekomen. De fiets werd later in de buurt van haar ouderlijk huis teruggevonden. Ines van Muyldert zou afgelopen zondag meegaan met de Chiro, de Vlaamse scou ting, naar een bijeenkomst in Lichtaart. Ze ging om 8.15 uur van huis weg. Het meisje woont met haar ouders aan de Huijbergsebaan, een verbindingsweg tus sen Huijbergen en Wildert. Ze zou echter nooit op haar afspraak met de Chiro aan komen. Omdat ze niet kwam opdagen vroegen de leiders van de Chiro bij terug komst waarom Ines niet mee was gegaan. De ouders waren echter in de veronder stelling dat ze de hele dag in Lichtaart was geweest. Een eerste zoekactie bracht Ines' fiets bo ven water. Het rijwiel werd gevonden aan de Papenmoerstraat, een smalle boe- renweg langs de zogeheten Wolfsheuvel die de kortste verbinding vormt tussen haar ouderlijk huis en Essen. Politie en rijkswacht waren gisteren zeer terughoudend met het geven van infor matie, omdat er een gerede kans is dat het meisje zich zelf weer meldt. De verdwijning roept echter direct gelij kenis op met de tot op heden onopgeloste vermissing van Inge Breugelmans uit Wuustwezel. Dit 14-jarige meisje is sinds 30 december spoorloos. Zij was die dag, eveneens op de fiets, op weg van Wuust wezel naar Gooreind, maar is daar nooit aangekomen. Gisteren heeft het Antwerpse parket in het onderzoek naar de zaak Breugelmans de beweringen nagetrokken van een 70- jarige getuige die belastend zijn voor een in hechtenis genomen verdachte uit Wuustwezel. Een reconstructie van de getuigenis vond plaats in Nieuwmoer, een grensdorp tus sen Essen en Achtmaal. Op grond van de resultaten van deze reconstructie blijft de verdachte opgesloten. Ruzie kabinet gesust De voormalige koning van Roemenië, Koning Michael, laat zich na een kerkdienst in het Roemeense dorp Curtea de Arges toejuichen door de menigte. Koning Michael is voor het eerst sinds 1947 weer in Roemenië. - foto ap Pascagoula - Een 30-jarige man die weigerde van een spoorrails af te gaan voor dat hij zijn sigaret had ge draaid, is door een trein fa taal geschept. De treinmachinist vertelde gezien te hebben hoe een man een andere man van de rails af probeerde te trek ken. De machinist zag geen kans de trein op tijd te stoppen. De politie verklaarde dat beide mannen op de spoor rails zaten toen ze de trein hoorden aankomen. Een man nam de fatale beslis sing eerst zijn shaggie te draaien voor hij wilde op staan. Van onze verslaggever Etten-Leur - CDA'er A. van den Goorbergh is gisteravond in een raadsvergadering be noemd tot wethouder van financiën en so ciale zaken in Etten-Leur, met slechts acht van de 23 stemmen. Van de overige 15 stemden er 13 blanco en twee op een andere CDA'er, mevrouw W. van der Gaag, hoewel zij zich niet eens kandidaat had gesteld. Ondanks de minimale steun van net eenderde van de raad aanvaardde de al maanden ook binnen zijn eigen partij hevig omstreden Van den Goor bergh zijn benoeming. Hij is vooral omstreden omdat hij twee jaar terug de raad op stel en sprong verliet, nadat zijn fractie hem toen voor een wethouderspost had gepas seerd. Bij de kandidaatstelling twee maanden ge leden in de CD A-fractie haalde Van den Goor bergh slechts een nipte meerderheid: een stemver houding vari vijf vóór en vier tegen. Een half uur na zijn benoeming gisteravond, kreeg de kersverse wethouder onmiddellijk een motie van wantrouwen te verwerken. Van den Goor bergh overleefde die motie en kreeg daarbij wat meer steun dan bij zijn wethoudersverkiezing even tevoren: 14 tegen 9. Bij de wethoudersverkiezing kreeg Van den Goor bergh zelfs van zijn eigen partij maar zeer gedeel telijk steun. Waarschijnlijk hebben vier of vijf van de negen CDA'ers blanco of voor Van der Gaag ge stemd. Voor zover bekend is nooit eerder in Etten-Leur een wethouderskandidaat met zo weinig steun be noemd. De oppositie (WD, Groen Links, D66 en de 'onafhankelijke' K. Herrewijn) sprak van een ondemocratische gang van zaken en riep Van den Goorbergh en CDA-fractieleider J. van Hal op, de benoeming niet te aanvaarden. Van Hal wilde daar echter niet van weten. Van den Goorbergh zelf was echter toch blij met zijn benoeming: „Ik voel me toch een beetje gesteund door de uitslag, zodat ik toch dank durf te zeggen voor mijn benoeming" Bonn (dpa) - Na de verras sende aankondiging van het vertrek van Hans-Dietrich Genscher heeft de top van de liberale FDP besloten de 50- jarige Irmgard Schwatzer voor te dragen als de nieuwe Duitse minister van buiten landse zaken. Het dagelijks bestuur en de par- lementsfractie van de FDP, coa litiepartner van de CDU/CSU, moeten de voordracht nog goed keuren. Zij komen daartoe van daag bijeen en partijfunctiona rissen verwachten dat een grote meerderheid voor de benoeming van mevrouw Schwatzer zal stemmen, hoewel enkele liberale parlementsleden de voorkeur zouden geven aan Klaus Kinkel, die nu minister van justitie is. Het ministerie van buitenlandse zaken komt volgens een af spraak van de coalitiepartners toe aan de liberalen. Irmgard Schwatzer was tot nu toe minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening, een post die zij sinds verleden jaar januari bekleedde. Haar opvol ger daar wordt Joachim Gün- ther, die nu staatssecretaris is op dat ministerie. Schwatzer is geen vreemde op buitenlandse zaken. Voor zij verleden jaar januari minister werd, was zij, onder Genscher, vier jaar lang staatssecretaris van buitenlandse zaken. Zij hield zich toen voornamelijk be zig met de coördinatie van de Europese politiek van Duitsland. Genscher zei gisteren al lang van plan te zijn geweest uit het kabi net te stappen op de dag dat hij 18 jaar geleden (17 mei 1974) be gon als minister van buiten landse zaken. Hij wil zich niet helemaal uit de politiek terug trekken en in ieder geval actief blijven als afgevaardigde in de Bondsdag. Ook in Brussel kwam het vertrek van Genscher als een verrassing. Genscher wordt in de Belgische hoofdstad als de architect gezien Irmgard Schwatzer FOTO DPA van het zeer sterke pro-Éuropese beleid van de Bondsrepubliek. Hoewel minister Van den Broek zich gisteren in soortgelijke be woordingen over Genscher uit liet, is het een publiek geheim dat hij slecht overweg kon met Genscher. Toen Slovenië en Kroatië mid den vorig jaar uit de Joegoslavi sche federatie stapten, drong Genscher er vrijwel onmiddellijk op aan dat de EG-landen de twee afgescheiden republieken zouden erkennen. Daarmee haalde hij zich de gramschap van minister Van den Broek op de hals, die op dat moment voor zitter van de EG-ministerraad was. Van den Broek kon niet voorko men dat Genscher de erkenning van de beide republieken toch doordrukte. De verhouding tussen Van den Broek en Genscher verslechterde nog eens toen de Duitse minister Van den Broeks ontwerp voor de Politieke Unie (EPU) van tafel veegde. Tot een rechtstreekse aanvaring tussen beide bewindslieden kwam het vorig jaar oktober tij dens een informeel overleg van de EG-ministers van buiten landse zaken in Haarzuilen, toen Genscher buiten Van den Broek Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet wil niet berusten in een koopkrachtdaling van één procent voor de minima. Het zal er alles aan doen om een dergelijke daling te voorkomen. Met deze formulering hebben premier Lubbers, vice-premier Kok en minister De Vries gister avond laat het conflict over het inkomensbeleid in 1993 gesust. PvdA en CDA hebben positief gereageerd op de brief. Overleg De drie bewindslieden bereikten na een hele dag van koortsachtig overleg een compromis in een brief aan de Tweede Kamer. Ook de fractieleiders van de rege ringspartijen waren bij dit over leg betrokken. Het besluit dat de ministerraad afgelopen vrijdag nam over de inkomens, blijft in grote lijnen hetzelfde. Alleen blijkt uit de brief dat het kabinet een half procent extra uittrekt voor de lonen in de collectieve sector. Dit wordt nu 3,5 procent. Na de ministerraad van vrijdag brak een politiek conflict uit over de strekking van dit besluit. Pre mier Lubbers zei tijdens zijn we kelijkse persconferentie dat het kabinet het aanvaardbaar acht wanneer de laagste inkomens er volgend jaar - maximaal - één procent op achteruit gaan. Het kabinet zou echter 'alles uit de kast halen' om dit te voorkomen. Dreiging Vice-premier en PvdA-leider Kok verklaarde echter dat een dergelijke vergroting van de in komensverschillen (2,5 procent tussen de uitkeringen en twee maal modaal) door het kabinet niet aanvaard is. Hier waren volgens hem vrijdag absoluut geen afspraken over gemaakt. Ook PvdA-fractieleider Wölt- gens kon de lezing van Lubbers niet accepteren, en dreigde zon dag met een kabinetscrisis. De PvdA reageerde gisteravond positief op de brief. De belofte dat het kabinet niet zal berusten in een daling van één procent voor de minima, is volgens een woordvoerder van de fractie be vredigend. Deze belofte gaat volgens hem verder dan de eer dere toezegging van Lubbers. Ook het CDA is positief, maar ziet weinig verschil met de uitla tingen van Lubbers vrijdag. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ~l ZIE ACHTERGROND-A2 Regenjas of paraplu zijn vandaag onmisbare attributen. Het wordt een dag met veel wind en regen. Later op de dag of avond ook opklaringen. Oe wind is matig tot vrij krachtig. Kabul (rtr/afp) - Ondanks het akkoord dat Afghaanse ver zetsgroepen maandag in Pakistan bereikten over een staakt- het-vuren, gaan de gevechten gewoon door. De leider van de radicale ver zetsgroep Hezb-i-Islami, Gul- buddin Hekmatyar, stemde ook in met een overeenkomst die zes andere groeperingen vrijdag al hadden aanvaard. Maar volgens een door het Afghaanse persbu reau ANA verspreide verklaring is Hekmatyar alleen bereid de wapens neer te leggen als aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Communisten De Hezb-i-Islami eist onder meer een zuivering van alle com munistische officieren, verande ringen in de structuur van het Afghaanse leger en het vertrek uit Kabul van alle milities die uit andere regio's afkomstig zijn. Strijdkrachten van Massuds Ja- miat-i-Islami-beweging, voerden gisteren bombardementen uit op posities van aanhangers van Hekmatyar. MIG-21 vliegtuigen van Sovjet-makelij bestookten luchtdoelgeschut van de Hezb- strijders aan de rand van Kabul. Bij de gevechten zouden 75 do- .den zijn gevallen. Aanhangers van Hekmatyar verklaarden la ter drie vliegvelden in Afghani stan met bommen te hebben be stookt. Honderden vrouwen en kinderen ontvluchtten Kabul, nadat rond de oude citadel Bala Hissar, het vroegere Afghaanse regerings centrum, de strijd tussen gema tigde mujaheddin die de stad in handen hadden en radicale ver zetsstrijders was opgelaaid. Journalisten meldden dat een Italiaanse cameraman tijdens hevige straatgevechten was neergeschoten. Staatsgreep Een Westerse verslaggever meldde dat strijders van de ver- zetscoalitie gisterochtend waren aangevallen door leden van Hek- matyars fundamentalistische be weging. I De zware gevechten van gisterer vielen op de dag dat 14 jaar ge leden Afghaanse communister met succes een staatsgreef pleegden. Aan het communisti sche bewind kwam zaterdag een einde, toen een coalitie van het verzet de macht in de stad over nam. Ondanks de gevechten lijkt de stad echter stevig in handen) van de verzetscoalitie te zijn. Volgens onbevestigde berichten zou de afgezette president Naji- bullah zijn gepakt bij een poging uit de stad te ontsnappen. Naji- bullah had na zijn afzetting zijn toevlucht gezocht in kantoren van de Verenigde Naties in Ka- bul. (ADVERTENTIES) om een ontmoeting met zijn Franse ambtgenoot Dumas aan kondigde. Bovendien maakte Genscher zich meester van de limousine waarmee Van den Broek zich naar het perscentrum in een Haarzuilens hotel wilde bege ven. Ondanks het feit dat Van den Broek vorige week tijdens een officieel bezoek aan Bonn zijn Duitse collega 'een goede vriend' noemde, is het tussen beide routiniers van de Europese politiek nooit meer echt goed ge komen. Bondskanselier Helmut Kohl moest gisteren niet alleen het vertrek Genscher aanvaarden, ook de minister van gezondheid, Gerda Hassenfeldt (CSU) stapte op. Zij vertrok omdat zij het werk zeer zwaar vond en omdat er tegen een van haar naaste me dewerkers verdenking van spio nage was gerezen. In haar plaats is benoemd Horst Seehofer, eveneens van de CSU. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 Ir U I I Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I, Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. i In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. 'tl &Sl I' -.1 ii V

de Stem | 1992 | | pagina 1