Adempauze voor kabinet op tv Peiling: Centrumdemocraten in opmars Onderzoekers: Simons heeft toch gelijk PvdA-fractie pikt daling koopkracht minima volgend jaar niet Oude tijden herleven in Polen Grote kredieten niet meer ongemerkt bij Belgische banken Driekwart studenten verzwijgt inkomsten JANSENSS D5 [POSITIES lerschillen Onderzoek aantal passagiers veren Twee aardbevingen grens China-Burma Belgisch avontuur ABN Amro historie Japan: Minder auto's naar EG Geen vredesmacht VN naar Bosnië Hoge Raad stelt KLM in ongelijk Indonesië blijft hulp weigeren IN DEZE KRANT: Merijntje •Coalitie geen meerderheid meer ©WD in de lift •Dóó over hoogtepunt heen Italiaanse van 62 zwanger 'Ziektekostenpremies particulieren kunnen inderdaad fors omlaag' Nieuwe jasjes voor de auto Meer dan helft van chauffeurs in overtreding BASymtS I HAAGWEG én GRATIS DIT WEEKEND DIVERSE AANBIEDINGEN lens-14,17.15 en 20.30 u. Ilin 1-14,16.20,18.40 en Knight moves, lllin 11-14,16,18, 20 en iDon't tell mom the babysit- Tiead. lllin 111-14,17.15 en 20.30 Ining trough. pro 1-14,16 en 18 u. Ned. 20 en 22 u. Eng. versie: bwwitje en de zeven dwer- jlro 11-14,16.30,19 en u. Final analysis, hbo -14,16,18, 20 en 22 u. people under the stars. -14.20,16.40,19 en 21.20 feejack. Jpper-14,16.20,18.40 en I The silence of the lambs. pjoor-14,16.20,18.40 en Desperate hours, hbassades Club 1-14,16, Ë0 en 22 u. Freddy's dead. nbassades Club 2-14.20, 10,19 en 21.20 u. The lover, nbassades Club 3-14,16, |?0 en 22 u. Don't tell her it's nbassades Club 4-14.20, 10,19 en 21.20 u. The last Iscout. IIG6E bmplex Zwart Huis pn 22.30 u. VI Warschawski. B0 u. The lover. In 22.30 u. La double vie de onique. b. The Prince of tides, lending en 22.30 u. Cape fear. Ian Eyk Ten 23 u. Hook. f Uitgids van zaterdag. H4.33 uur p: Randal Kleiser. Hoofdrollen: Cliff de Young. Dallas, anno loertje ophalen, maar valt door [Wanneer hij weer bijkomt en nere mensen te wonen. 1-15 uur uit 1970. Regie: Jean-Paul Belmondo, Mariene Jobert en revolutie moet Nicolas naar Ijk wordt. Hij wil trouwen, maar li getrouwd is. E.05 uur |e: Michael Chapman. Hoofdrol- en James Renar. Naar de ro- ertigduizend jaar geleden, in de Irk, werd een weeskind opgeno ptam van de Holebeer. Frans Molenaar, die 25 jaar in tentoonstelling over hem te zien [de Nederlanders,en hun kleding 46 uur pie: Krzysztof Zanussi. Hoofdrol- ps. Julian en Nina Castor hebben raar onder druk komt te staan [9 opgenomen worden in een in- jede Wereldoorlog, in 1945, kan beken. nis Vance. Hoofdrollen: Denholm browitz. De Amerikaanse journa- hevrouw Henson interviewen die nes bezit. Tracy weet niet dat ook dame heeft. ■\aza uba lUEJlj kdsjpojq 'sbba 'jmnui 'pastradl o jjsa 'uem uba jous 'uaiuaofal DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang ZATERDAG 25 APRIL 1992 I I I I I Middelburg - Op aandringen van enkele Statenfracties gaat het Zeeuwse provinciebestuur bekijken of de ponten op het veer tussen Vlissingen en Bres- hens meer dan duizend passa giers kunnen vervoeren. Nu is dat aantal nog het maximum in verband met de veiligheid. Pro vinciale Staten hebben twijfels over het effect van die beperking voor de veiligheid. ZIE ZEELAND -Cl Beijing - Twee krachtige aard bevingen hebben het gebied bij de Chinees-Burmaanse grens ge troffen. Beide bevingen hadden een kracht 6,8 op de schaal van Kichter. Er zijn nog geen mel dingen binnen over eventuele slachtoffers en de aangerichte schade. Amsterdam - ABN Amro Bank verkoopt haar belang in de Ge nerale Bank, de grootste Belgi sche bank. Met deze transactie zijn de banden met de oude lief de, die in 1988 waren aange knoopt, definitief doorgesneden. ZIE ECONOMIE - A5 Brussel - Japan voert dit jaar minder auto's uit naar de landen van de Europese Gemeenschap. Brussel had daarom gevraagd, omdat het met de Europese auto-industrie niet goed gaat. Het gaat om ongeveer 6 procent ofwel 75.000 auto's op een totaal van 1.185.000 stuks. ZIE ECONOMIE -A5 Sarajevo - Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties vindt dat er voorlopig geen vredesmacht van de VN naar Bosnië-Hercegovina kan gaan. De blauwhelmen mogen van hem niet vertrekken omdat in de republiek nog steeds flink wordt gevochten. ZIE BUITENLAND-Al Den Haag - Het salaris dat vrou welijke pursers van de KLM ontvangen, voldoet niet aan de eisen die in de Wet Gelijke Lo nen en de Wet Gelijke Behande ling gesteld zijn. Dat heeft de Hoge Raad gisteren uitgesproken in een zaak die door een vrouwelijke purser was aangespannen. ZIE BINNENLAND - A3 Botterdam - Indonesië wil onder geen beding dat Nederland zijn ontwikkelingshulp hervat. Dit heeft de Indonesische minister van handel Siregar gisteren in Rotterdam gezegd. Volgens hem belemmert economische hulp zelfs de Indonesische 'inspan ningen om de wederzijdse be trekkingen te verbeteren'. ZIE BUITENLAND - A4 vandaag 5 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Ragazzi Weekendgids Strips en puzzels RTV-programma's Weekendbijlage A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 D3 D4 deel E Mamma mia! Den Haag (anp) - De centrumdemo craten van Janmaat zijn sterk in op komst. Als er nu Kamerverkiezingen zouden worden gehouden, kan de CD rekenen op 2,9 procent van de stemmen, omgerekend vier zetels. Dat is drie meer dan de hui dige eenmansfractie in het parlement. Dat leert een NIPO-enquête in opdracht van NOS-Laat en AVRO. Het kiezersonderzoek wijst tevens uit dat 13 procent van de ondervraagden vindt dat de Tweede Kamer zich moet bezig houden met het beperken van het aantal buitenlanders. De peiling geeft verder aan dat de rege ringscoalitie van CDA en PvdA de hui dige riante meerderheid van 103 zetels bij verkiezingen nü kwijt is. Beide part ners kunnen rekenen op samen niet meer dan 72 zetels. De PvdA krabbelt weliswaar wat op van. het dramatische verlies van de afgelopen maanden (27 zetels tegenover de huidige 49), maar het CDA moet nu ook negen van de 54 Kamerzetels prijsgeven en zou uitkomen op 45. De WD houdt de stijgende lijn van de laatste peilingen vast. De liberalen zijn in het NIPO-onderzoek goed voor 26 zetels, een winst van vier. D66 staat nog wel op een riante opmars van 16 zetels en is goed voor de tweede partij in grootte (van 12 naar 28), maar vertoont een terugval vergeleken met de bijna verdriedubbeling in het laatste kwartaal van 1991. Groen Links scoort zeer goed met meer dan een verdubbeling van 6 naar 13 ze tels. Bij de kleine rechtse fracties levert de SGP één van de huidige drie zetels in, de RPF verdubbelt zich naar twee, terwijl het GPV klimt van twee naar drie zetels. Per saldo is dat voor klein rechts een winst van één zetel. Van onze Haagse redactie Den Haag - Ontkoppeling van uitkeringen aan lonen, het deels schrappen van de inflatiecorrectie en een verlaging van de btw met 1 procent. Dat zijn de voornaamste ingre diënten van het gisteren moei zaam bereikte akkoord in het kabinet over het inkomensbeleid voor volgend jaar. Het betekent overigens slechts een adempauze voor het kabinet, want deze zomer moet worden bepaald of, en zo ja, hoe de ver wachte daling van de koop kracht voor de laagste inkomens met 1 procent moet worden ge compenseerd. Geen garanties De PvdA-fractie eist in ieder ge val dat het kabinet de komende maanden maatregelen neemt om de koopkracht van de minima op peil te houden. Ze legt zich niet neer bij de gevolgen van het gis teren bereikte akkoord in het kabinet. Volgens premier Lubbers blijkt uit berekeningen dat de sociale minima er maximaal 1 procent op achteruitgaan. Mensen met een baan winnen in de kabinets plannen - tot ruim 1 procent - aan koopkracht. De PvdA wijst een dergelijke uitkomst resoluut van de hand. „Dit zijn geen evenwichtige in komensverhoudingen", aldus de woordvoerster van fractievoor zitter Wöltgens. In het kabinet is afgesproken dat de komende maanden gezocht wordt naar maatregelen die de positie van de minima ten goedé komen. Maar volgens de minis ter-president is het geenszins ze ker dat dat ook lukt en ook vice- premier Kok weigert te garande ren dat de koopkracht van de minima volgend jaar niet daalt. Lubbers vindt het 'op zichzelf niet slecht dat de verhouding tussen modale inkomens en de minima iets groter wordt'. Hier door worden uitkeringsgerech tigden geprikkeld aan het werk te gaan, denkt hij. De vakcentrales FNV en CNV zijn laaiend over de kabinets plannen om de uitkeringen op achterstand te zetten. „De financiële problemen van het kabinet worden over de rug gen van de uitkeringsgerechtig den opgelost", aldus een zegs man van de FNV. CNV-bestuurder De Geus voor ziet 'grote maatschappelijke be roering, nu vier miljoen mensen met een uitkering worden uitge sloten van de groei van de wel vaart'. CDA-fractieleider Brinkman noemt het winst dat het kabinet een paar stevige besluiten heeft genomen. „Daarover waren we de afgelopen weken somber", al dus een fractiewoordvoerder. Dat de koopkracht voor minima achterblijft is lastig, maar de CDA-fractie vindt het positief dat het kabinet dit probleem toch wil aanpakken. Om de inflatie te beperken en de werkgelegenheid te stimuleren, heeft het kabinet in principe be sloten de btw met één procent te verlagen. Hoe dat betaald moet worden wordt pas deze zomer duidelijk, als het kabinet zich buigt over de uitwerking. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ZIE OOK ACHTERGROND - A2 (ADVERTENTIE) Tienduizenden aanhangers van de Poolse vakbond Solidari teit zorgden er gisteren in Warschau voor dat oude tijden her leefden. Ze protesteerden massaal tegen de met elkaar over hoop liggende politici, waardoor de regering geen enkele daad kracht meer heeft. De Poolse president en voormalig leider van Solidariteit Lech Walesa sprak de 70.000 betogers toe. Hij deelt hun grieven. Het was de grootste betoging in Warschau sinds Solidariteit in 1989 onder leiding van Walesa de communisten uit de regering verdreef. - fotoafp Rome (ap) - De Italiaanse Raffaele Magli uit Napels (62) is met succes bevrucht via de reageerbuismethode. Als de zwanger schap goed verloopt is ze de oudste vrouw tot nu toe die een kind baart. De baby, een zoon, moet in augustus ter wereld ko men. Ditessa kreeg een met het sperma van haar 53-jarige echtge noot bevruchte eicel ingeplant van een 30-jarige vrouw. De minister van gezondheid De Lorenzo reageert' afwijzend op de bevrüchting van de 62-jarige. „Een vrouw van die leeftijd heeft niet de lichamelijke conditie om zich voort te planten", vindt hij. Volgens het Guinness Book of Records is op het ogenblik de Califomisehe Alice Kistler, die in 1956 op 57-jarige leeftijd het leven schonk aan een dochter, de vrouw die op de hoogste leef tijd moeder werd. Maar veel werk-studenten met een gewone baan geven hun in komsten evenmin op aan de In formatiseringsbank. De groep studenten met een bij baan is groot: bijna 90 procent werkt naast de studie. Dat blijkt uit een enquête van het studen tenblad SUM, dat volgende week verschijnt. Studenten gaan niet erg voor zichtig om met hun geld, zo blijkt uit de enquête. Meer dan 80 procent staat wel eens rood en meer dan 60 procent heeft een schuld bij ouders of bank. Ze hebben gemiddeld zo'n 1100 gulden per maand te besteden. Behalve aan de vaste lasten ge ven ze hun geld vooral uit aan Grote Markt 40-42 Breda Tel. 076-211080 Fax 076-200468 Simons - foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggever Rotterdam - Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) had gelijk, toen hij in januari van de verzekeraars eiste dat ze hun particuliere ziekte kostenpremies met 15 tot 20 procent moesten verlagen. Onderzoekers van de Rotter damse Erasmusuniversiteit heb ben vastgesteld dat de verzeke raars de afgelopen jaren hun klanten een te hoge premie in re kening hebben gebracht. Het gaat om de wettelijke toe slagen op premies, waarmee de verzekeraars hun verliezen op de (goedkope) standaardpolis dek ken. Tussen '86 en '91 hebben de particulier verzekerden een kwart miljard gulden te veel aan premie betaald, stellen drs. F. Schut en dr. R. van Vliet van de Erasmus. Over 1992 kunnen de particu liere premies daarom met 55 gulden omlaag, terwijl over de voorgaande jaren een verlaging met 65 gulden mogelijk is. Verder kan de premie omlaag door de overheveling van medi cijnen naar de' awbz en omdat juist mensen met veel ziektekos ten naar de standaardpolis zijn overgestapt. Ook de afgelopen jaren door de verzekaars aangelegde vergrij zingsreserves komen vrij voor premieverlaging. In totaal zouden de uitgaven van particulier verzekerden (premie plus heffing) volgens de onder zoekers met 10 tot 15 procent omlaag kunnen. Inclusief de vrijvallende vergrijzingsreserves wordt dat 15 tot 20 procent. De twee onderzoekers constate ren verder dat de controle op het orgaan, dat de wettelijke toesla- Bij General Electric Plastics in Bergen op Zoom wordt hard gewerkt aan de auto van de toekomst. Als het aan de Bergse ontwerpers ligt, worden auto's straks niet meer om de vier jaar ingeruild, maar voorzien van een nieuw jasje. ZIE WEEKEND OEELE Ons land bevindt zich aan de rand van een depressie, die zich al dagenland hoven Engeland ophoudt. Daarom heeft de zon het ook in dit weekeinde moeilijk en kan er af en toe een buitje vallen, maar het blijft redelijk weer. Van onze redactie buitenland Brussel - Het wordt binnenkort onmogelijk om zonder zich te identificeren grote kredieten bij Belgische banken onder te brengen. Amsterdam (anp) - Een derde deel van de universitaire stu denten met een bijbaan werkt zwart. Vooral de horeca is een populaire werkgever. vakantie, kleding en uitgaan. De meeste studenten hebben een bijbaantje juist om de hoge kos ten van hun vrije tijdsbesteding te betalen. Volgens de SUM-en- quête werkt 86 procent er bij. Driekwart van hen geeft die in komsten niet op aan de Dienst Studiefinanciering in Gronin gen. De bijverdienregeling voor stu denten is overigens onlangs ver ruimd. Tegenwoordig mogen studenten 8000 gulden per jaar bijverdienen zonder dat er op hun studiebeurs wordt gekort. Vroeger was dat nog slechts 2500 gulden. Dat is een gevolg van een wets ontwerp tegen het witwassen van drugsgeld, dat de Belgische regering gisteren bij het parle ment heeft ingediend. Klanten van postkantoren, ban ken en verzekeringsmaatschap- Den Haag(anp) - Uit een groot scheepse controle van vrachtwa genchauffeurs op 15 verschil lende plaatsen (10.000 voertui gen) is gebleken dat 60 procent van de chauffeurs zich niet aan de wettelijk voorgeschreven rust- en rijtijden houdt. In 4531 gevallen was ook sprake van een onjuiste boekhouding, 229 chauffeurs kregen van de Rijksverkeersinspectie een rij verbod opgelegd. Er werden ook forse boetes uitgedeeld. Het onderzoek is voor justitie aanleiding de komende weken bij diverse bedrijven de admini stratie te onderzoeken. pijen moeten zich in het vervolg identificeren. Bij eenmalige transacties boven de 20.000 gul den moet eveneens een identifi catie worden overlegd. De financiële instellingen moe ten financiële gegevens over hun klanten bijhouden tot vijf jaar na het beëindigen van de contac ten. Hoewel de wet in eerste instan tie bedoeld is het witwassen van drugsgelden tegen te gaan, kun nen met het voorstel ook de in- komsten uit 'georganiseerde misdaad', de illegale wapenhan del, de handel in clandestiene werkkrachten en de prostitutie worden aangepakt. Voor buitenlanders wordt het ook moeilijker om ongemerkt grote bedragen op Belgische banken te zetten. De Belgische regering draait ook de fiscale duimschroeven aan: de fiscale aftrek van woon-werk- verkeer wordt fors beperkt. De Belgen mochten tot nu toe alle autokosten aftrekken. Als het parlement met de voorgestelde plannen akkoord gaat, is dat nog slechts 32 cent per kilometer. (ADVERTENTIES) Wij geven W S 25 bestedingskorting op alle babykamers J thuisbezorgd en gemonteerd Haagweg 22 - Breda J Tel. 076-213890 J Ook dealer van peg perego ••••••••••••••••••••••a** Grote sortering en 1001 nieuwe dingen. Kunststof, houten, teak en trendmeubelen. Grote sortering houtstokparasols, tuinhuisjes, vijvers, barbecues. Uitbreiding in zonne-apparatuur. OOK VERHUUR FITNESSAPP. Lagestraat 35 Rijsbergen Tel. 01606-1636 gen vast stelt, gebrekkig is. De heffing wordt in feite alleen vastgesteld door een orgaan, waarin de particuliere verzeke raars het voor het zeggen heb ben, constateren de onderzoe kers. De verzekeraars wijzen overi gens elke suggestie van de hand als zouden ze met het vaststellen van de wettelijke toeslagen mal verseren. Ze zijn dan ook verbaasd over de resultaten van het Rotterdamse onderzoek. Als ze kloppen, kan dat alleen betekenen dat de wet telijke structuur niet deugt, al dus de verzekeraars. Het nog lopende onderzoek van de twee particuliere bureaus naar de premies geeft volgens hem aan dat er geen dingen ge beuren die het daglicht niet kun nen verdragen. Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra- veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. /t= Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats:- bank/gironr.. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. I L DE STEM. EEN KRANT DIE IE WAT ZEGT. I I J

de Stem | 1992 | | pagina 1