Cokesfabriek verbetert hygiëne DONDERDAG ALBERT HEIJN Petro Fina onderzoekt benzine na klachten over schade aan auto's Regionaal milieuplan 'slechts een papieren tijger' Mede naar aanleiding van onderzoek Universiteit Nijmegen Schoonmaakactie leerlingen Reuzenhoek ONZE KOOPAVOND Optreden Flamencogroep in Porgy&Bess afgelast de stem ZEELAND C3 Vrachtwagen met kleding gestolen in Roosendaal is deze week op Zuidpolder - ABC Complex TERNEUZEN Kreeftenvissers slaan alarm bij minister Kaartkampioenendag De Veste Terneuzen T ruck-spektakel 20 april in Goes Vijftien maanden voor XTC-handel Vijfhonderdste schoolbezoek aan De Stem PHI ITIF RAPPORT Frontale botsing Aanrijding AutO uitgebrand PLAATSELIJK nieuws Biervliet PC-KERKDIENSTEN MARKTEN DONDERDAG 16 APRIL 1992 yan onze correspondent jejneuzen - De leden van de commissie vrom gingen gis teravond akkoord met het re gionaal milieu-actieplan. Voor de een 'motje' en voor de ander het accepteren van een kind met gebreken. 2o formuleerde wethouder J. van Rooijen het aan het eind van de discussie rond het regionaal „alieu-actieplan. „We hebben Bet het werkplan niet alles be reikt. Het is een begin van stap pen die mogelijk zijn met gedif ferentieerde gemeenten groot en klein. Het positieve van het werkplan is dat er afstemmings- punten zijn zoals gelijkluidende vergunningen en handhaving van de milieutaken. Wat de rol van de milieu inspectie Zeeland betreft, daar zijn ze nog aan het boksen over de eigen status." G. Dijkhuis (CDA) was blij met de voortgang. „Samenwerking is hard nodig. Het milieu gaat er niet op vooruit, maar gaat nog steeds achteruit. Het is meer een omslagpunt dat we willen berei ken. R. Arends (D'66) zag in het regionale milieuwerkplan slechts een papieren tijger om de rijkssubsidie binnen te halen. „Er is alleen sprake van een ad ministratieve samenwerking. Het werkplan is niet uitvoe- ringsgericht, zoals door de ge meente Terneuzen voorgesteld en door de overige gemeenten afgewezen." Reden voor zijn fractie om het voorstel mee terug te nemen naar de fractie. A. van Himme van Groen links was bang dat het uitvoeren van de taken zoals die vastgelegd zijn in het regionaal milieuplan ten koste zouden gaan van het milieuplan van de eigen gemeen te, waardoor deze op een achter stand zou kunnen komen. Wet houder van Rooijen reageerde meteen. „De vrees dat het eigen programma in het gedrang komt is ongegrond. Het milieuplan zo als dat door de raad is vastge steld is voor ons primair en taakstellend." A. Risseeuw (PvdA) wees de voorzitter op het miiieu educa tief centrum (MEC). „Ook regio naal moeten we dit niet verge ten", zei hij. Van Rooijen vond dat er vaak te lichtvaardig over een educatief centrum wordt ge dacht. „Het instellen van een milieu educatief centrum vergt een forse investering. Het is een continue proces. Het aanvaarden van deze consequenties is vaak de bottle neck. Je moet niet al leen een MEC oprichten voor de naam. Provincie en de rijksover heid zouden meer moeten bij dragen om zodoende begrip te kweken en preventief te wer ken." Ook de milieu-bewegingen wor den bij de milieuplannen betrok ken. Van Rooijen: „Het bestuur lijk overleg regionale stortplaat sen en de provincie Zeeland heb ben een verzoek van de milieu groepen gehonoreerd. Er worden activiteiten ondersteund zoals een pakket educatie. Een van de punten is de integrale informatie aan raadsleden. Van onze verslaggever Sluiskil - De Cokesfabriek in Sluiskil gaat maatrege len treffen om de hoeveel heid vrijkomende Polycy clische Aromatische Kool waterstoffen (PAK's) te beperken en de persoon lijke hygiëne van de werk nemers te verbeteren. Dit naar aanleiding van een onderzoek dat werd uitge voerd door de Katholieke Universiteit in Nijmegen. De universiteit onderzocht via metingen aan hoeveel PAK's de werknemers bloot staan tijdens de verbranding van kolen in de ovens. Voor algemeen directeur D. De- bal komen de onderzoeksresul taten niet als een verrassing. De fabriek heeft immers al een aan tal maatregelen getroffen om de werknemers, die in de buurt van de oven werken, beter te be schermen. De fabriek loopt hier mee ook alvast vooruit op de strengere wetgeving die eraan komt. Betrouwbaarheid Zo worden de deuren van de ovens tijdens de verbranding dicht gehouden en is de be trouwbaarheid van de wagen, die de ovens vult, verbeterd. Ook de techniek van de deuren is verbeterd. „Het lekken behoort tot het verleden. Maar elders in l bij andere cokesfabrieken zijn nog steeds deuren die lek ken", aldus Debal. Ook bij de verlading van be paalde teersoorten komen geen dampen meer vrij en is de af zuiginstallatie van teerdampen verbeterd. „Alles zit nu pot dicht." Dit jaar wordt gewerkt om de verbranding van de kolen op de laagst mogeljke temperatuur uit te voeren. Bij lage temperaturen komen immers minder dampen vrij. Om dit doel te bereiken heeft de Cokesfabriek een com putersysteem besteld die dit pro ces bewaakt. Ook wordt de oude cokes zeefinstallatie dit jaar ver vangen door een volledig geau tomatiseerd systeem. Verbetering Naast verbetering van de instal latie wordt ook aan de werkne mers gedacht. Ze dragen al een helm met een filter maar nu krij gen ze een setje extra kleding om zich vaker te verkleden. Ook wordt een campagne gevoerd om de werknemers wat beter aan de eigen hygiëne te laten denken. Zoals wat vaker en langer ge bruik te maken van de douche. "Onze werknemers zijn zeker nette mensen maar we willen wat extra maatregelen treffen °m ze nog beter te beschermen", "dus Debal. „Maar het onder zoek wees ook uit dat roken tien maal gevaarlijker is dan werken 111 de Cokesfabriek." De directeur verwacht dat de fa briek na de maatregelen een hele stap verder is. Over vier jaar worden de resultaten onder zocht. Door weer en wind trokken de leerlingen van de Reuzenhoek gewapend met prikker en vuiliszak langs de Scheldedijk. Van onze correspondent Zaamslag - Het zwerfvuil op de Zeedijk van Terneuzen was een aantal leerlingen van Reuzenhoek een doorn in het oog. Een spontaan opgezette schoonmaakac tie kreeg gistermiddag spontaan gevolg van de groepen 5 tot en met 8 van de school Reuzenhoek. Ondanks het slechte weer gingen de 28 jongelui enthousiast het zwerfvuil te lijf. Een ploeg begon ter hoogte van de Grie- te, de andere ploeg ten zuiden van het Hellegat. Op deze manier werd er naar elkaar toegewerkt. De hele Zeedijk werd afgezocht op zwerfvuil. Directeur Toor- enaar van de school Reuzenhoek was van tevoren op onderzoek uitgegaan. De leerlingen hadden instructie gekregen bepaalde pleisterplaatsen van drugge bruikers over te slaan, in verband met het gevaar van drugspuiten. Er werd een grote hoeveelheid lege - FOTO DE STEM COR J. DE BOER blikje en plastic bekertjes opgeruimd. De gemeentereiniging ondersteunde het initiatief van de jeugd en stelde prikkers en vuilniszakken ter beschikking. Ook reed er een auto van de gemeentereini ging mee. Als beloning ontvingen de leerlingen een glaasje limonade. Van onze verslaggever Roosendaal - Uit een loods van een Roosendaals trans portbedrijf aan de Westelijke Havendijk is in de nacht van dinsdag op woensdag een vrachtwagen geladen met 317 dozen textiel gestolen. De dozen met shirts en pullovers zijn in de lege vrachtwagen ge zet waarna de inbrekers er met wagen en al vandoor zijn ge gaan. De textiel heeft een waarde van zo'n 90.000, de al wat oudere vrachtwagen vertegenwoordigt een waarde van 12.000. De gestolen vrachtwagen is groen van kleur en heeft een donker dekzeil. De wagen is van het merk Mer cedes Benz en voert het kente ken 61-83-AB. (ADVERTENTIE) cm ^an onze Haagse redactie Den Haag - De Zeeuwse kreeftenvissers vinden dat minister uitman (Visserij) snel een eind moet maken aan de illegale senj op kreeften in de Oosterschelde. jj>at schrijft de vereniging De Zeeuwse Kreeft in een brandbrief aan lWo?1?sman' E'en ^uhrift van de brief is tevens verstuurd aan de b ha ?amer en Zeeuwse provinciebestuur, kreeft constateert de belangenvereniging van de pachters van in dp ?.nPfrce^en dat de gunstige ontwikkeling van de kreeftenstand Er is gehélde wordt bedreigd door allerlei illegale praktijken, mend? 6 Van een 'ongecontroleerde jacht' door 'een snel toene- dpliii, die zich toelegt op het vissen van kreeft met veel scha- Het len'- gaat daarbij om vissers die gebruik maken van netten, waarmee Terneuzen - De kaartclub van De Veste in Terneuzen hield de jaarlijkse kampioenendag. Na 32 weken competitiestrijd wer den de besten in de categorieën bieden en jokeren gehuldigd. Bij de mannen ging de beker voor het bieden naar F. Harms en A. van Dixhoorn die beiden het hoogste aantal punten be haalden. Bij de vrouwen was M. Pirard de beste. De kampioen in de jokercompetitie was mevrouw De Koeijer. De kaartcompeti- tie in De Veste is bijzonder populair. Elke maandag doen 120 kaarters mee aan het bieden en spelen 48 vrouwen een spel letje jokeren. De nieuwe competitie, die eveneens 32 weken duurt, gaat van start op maandag 7 september. Van onze verslaggever Goes - Op paasmaandag 20 april vindt in de Zeelandhallen in Goes voor de tweede keer een groot truck-spektakel plaats. Zo'n tweehonderd trucks uit de Benelux en Duitsland snorren richting Goes om mee te dingen naat de titel 'truck van het jaar'. Verder zijn de nieuwste show trucks, oldtimertrucks, model bouw, oude tractoren, stoomma chines, legertrucks, racetrucks en een oude brandweerwagen te bewonderen. Op het terrein buiten de hal worden behendigheidswedstrij den gehouden voor vier wiel aangedreven voertuigen. Chauf feurs kunnen een proefritje ma ken met de nieuwste modellen. Het programma wordt opgeluis terd met muziek en verschil lende optredens. Onder meer is de winnaar van de KRO Country Trofee Alabama Rain aanwezig, Square Dance groep Scaldis, comboy en trapper-groep Wild Bunch en het country-orkest Sweet Okay. Verder zijn er nog allerlei stands die te maken heb ben met het truckersleven en de country-cultuur. Het truck spektakel is geopend van 9.00 tot 20.00 uur. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank heeft de 31-jarige W. K. uit Rot terdam voor handelen in XTC- pillen veroordeeld tot twintig maanden, waarvan vijf voor waardelijk. De straf was gelijk aan de eis. K. heeft 5000 XTC-pillen aan D. van R. in Roosendaal geleverd en had bij zijn aanhouding in okto ber nog eens duizend pillen in bezit. Volgens K. was hij in de XTC-handel terecht gekomen toen hij houseparty's organiseer de. Van onze verslaggever Breda - De leerlingen van basis school de Kievitsloop in Breda vielen gistermorgen met hun neus in de boter in de kantine van dagblad De Stem aan het Spinveld. De Kievitsloop kwam als vijfhonderste school in het kader van het landelijke project 'Krant in de klas' voor een ex cursie naar De Stem. Bakker Nico van der Kleij had ais hulde een meterslange taart gebakken. Draaibrug - De automobilist H. Z. uit Breskens raakte gis termorgen op rijksweg A 58 bij Draaibrug met zijn voer tuig in de berm. Toen hij de auto weer op de rijbaan pro beerde te krijgen kwam hij op de verkeerde weghelft te recht. Daar nadere A. D. uit Brugge. Het gevolg was een frontale botsing. De auto van Z. kwam via de sloot in een bouwland terecht. Een inzit tende van de Belgische auto werd gewond en moest wor den overgebracht naar het Antoniusziekenhuis in Oost burg. Beide auto's werden ge heel vermeld. Eede - Op de kruising Brie- verstraat-Lievestraat ver leende gistermorgen de auto mobilist P. G. uit Middelburg geen voorrang aan een perso nenauto bestuurd door R. R. uit Sint Laureins (B). Bij de aanrijding werden beide voertuigen geheel vernield, doch liep niemand enig letsel op- Terneuzen - Dinsdagavond raakte de personenauto van D. van de P. spontaan in brand. De vrouw had even daarvoor haar voertuig al verlaten. Het gebeurde voor haar woning aan de Breitner- straat in Terneuzen. De brandweer van Terneuzen kon niet voorkomen dat de auto geheel uitbrandde. Ver moedelijk is de brand ont staan door kortsluiting in het motorblok. PAASEIEREN - De kinderen van Biervliet mogen zaterdag 18 april paaseieren zoeken. De eieren zijn verstopt rond de serviceflat Ter Walle. Kin deren tot en met groep acht kunnen vanaf 12.00 uur gaan zoeken. PLATTELANDSVROUWEN - Voor de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hou den de heren Kregting en Leenhoudts vandaag een le zing met als onderwerp: Wat is Dethon? Er is een diavoor stelling en na afloop is gele genheid tot vragen stellen. De lezing begint om 19.45 uur in café De Landbouw. Dinsdag 28 april wordt door leden van de bond de tuin van mevrouw Herwijer bezichtigd. Er kun nen ook stekjes worden ge ruild. De bezichtiging begint om 9.30 uur. WITTE DONDERDAG HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg: (St. Baafskerk): 19.30 u. ds. H. Valk (HA). Biervliet: 20 u. ds. C. de Rooij, Terneuzen (HA). Groede: 19.30 u. ds. van Dam (HA). Hulst: 19.30 u. ds. de Jonge (HA). Oostburg: (De Stelle): 16 u. ds. M. Lorier. 19 u. ds. G. Grootjans (HA). Philippine: 19.30 u. dienst te Sluiskil. Sas van Gent: 19.30 u. dienst te Sluiskil. Schoondijke: 19.30 u. dienst te Groede. Sluiskil: 19.30 u. ds J. Kroeze (HA). Terneuzen (Goede Herderkerk): 19.30 u. dienst Herv./Geref. (Op- standingskerk): 19 u. ds. C. de Rooij. (Ziekenhuis De Honte): 15.30 u. ds. J. Boersma (HA). Waterlandkerkje: 19.30 u. dienst te Groede. IJzendijke: dienst te Biervliet. Zuidzande: 19 u. ds. G. Groot jans (HA). GOEDE VRIJDAG HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg: (Kapel Coensdike): 16 u. ds. H. Valk (HA). Axel: 19.30 u. ds. J. Maasland (HA). Cadzand: 19.30 u. ds. A. Hou- waart (HA). Groede: 19.15 u. dienst te Water landkerkje. Hoek: 20 u. ds. C. Hoogendoorn (HA). Hontenisse: 19.30 u. ds. M. Taal- man-de Ruiter (HA). Hoofdplaat: 20.30 u. ds. A. van Andel (HA). Nieuwvliet: 19 u. ds. M. de Jong (HA). Philippine: 19.30 u. dienst te Sas van Gent. Sas van Gent: 19.30 u. ds. J. Kroeze (gezam. dienst). Schoondijke: 19.15 u. dienst te Waterlandkerkje. St. Kruis: 19 u. ds. H. Valk (HA). Sluiskil: 19.30 u. dienst te Sas van Gent. Terneuzen (Grote Kerk): 10 en 19.30 u. ds. C. Hoogendoorn (HA). (Goede Herderkerk): 19 u. dienst (Herv./Geref.). (Ópstan- dingskerk): 19 u. ds. C. de Rooij (HA). (Ziekenhuis De Honte): 15.30 u. ds. J. Boersma en past. J. Eggermont. (Verpleeghuis Ter Schorre): 10.30 u. ds. M. Taal- man-de Ruiter (HA). Waterlandkerkje: 19.15 u. ds. A. van Andel. Zaamslag: 16 u. avondmaals dienst in De Molenhof. 19.30 u. ds. R. de Jonge (HA). GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Axel: 19.30 u. dhr. A. van Wes ten, Borssele. Hoek: 19 u. dhr. D. de Best. Terneuzen (Goede Herderkerk): ds. L. de Ruiter en ds. A. Bosch. Zaamslag: 19.30 u. ds. A. de Haan. Aardenburg (dond. 16/4): 19.30 u. ds. H. Valk (HA). Oostburg: 19 u. ds. M. Lorier. Schoondijke: 19 u. ds. R. Blok land. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 19.30 u. ds. G. de Kimpe. Terneuzen: 19.30 u. ds. T. Bosma, Axel. Zaamslag: 19.30 u. ds. L. Leef- tink. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERK Zaamslag: 19.30 u. ds. J.v. Dijk. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 19 u. ds. L. Mietus. Retranchement: 19 u. ds. Q. de Vrie, Middelburg (HA). DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 19.30 u. dhr. T. Postma. Goes (dond. 16/4): dhr. T. Post ma. Middelburg: 19.30 u. mevr. C. Rezelman. Vlissingen: 16.30 u. mevr. C. Re zelman. Goes, 14 april - Landbouwschap. Aardappelen (excl. BTW): Bintje veldsgewas 19 tot 20Va cent per kg, bintje 0 mm opw. 20 tot 21Y cent per kg, voeraardappelen öVfe cent per kg. Notering Rotterdamse beurs d.d. 13-04-92: 40-50 mm 17'/2 tot I8V2 cent per kg, 50 mm opwaarts 25 Vz tot 26V2 cent per kg. Uien (excl. BTW): Zaauien, 35-50 procent grof (standaardklasse AVZ) 15 tot 25 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten (excl. BTW): tarwe (16 procent vocht) 40,00 per 100 kg, brouw- gerst 100 procent brouw ƒ43,00 per 100 kg, voergerst 33,25 tot 34,75 per 100 kg, erwten (kleine groene) 60,00 tot 61,50 per 100 kg, capucijners ƒ84,00 tot 125,00 per 100 kg, karwij, prima doorsneekwaliteit 132,50 per 100 kg, blauwmaanzaad, prima doorsneekwaliteit 132,50 per 100 kg, bruine bonen, vrij van halve en grond ƒ87,00 per 100 kg. 18 procent vocht. Hooi en stro (excl. BTW): weide- hooi ƒ200,00 tot ƒ245,00 per 1000 kg, dijkhooi 180,00 tot ƒ185,00 per 1000 kg, gerstestro 95,00 tot 130,00 per 1000 kg, tarwestro 90,00 tot 125,00 per 1000 kg. Van onze correspondente Terneuzen - Het optreden van Erik Vaarzon Morel en zijn Flamenco ensemble 'Chanela', dat zaterdag 18 april zou plaatsvinden in Porgy Bess in Terneuzen gaat niet door. Het optreden is afgelast wegens familie-omstandigheden bij een van de muzikanten. De toegangskaarten die reeds gekocht zijn kunnen aan de kassa van het Zuidlandtheater worden ingeleverd. Üeine Plantin -®e 'cree^t en zaadkreeften - die zorgen voor de voort- dje 0 "d de Oosterschelde worden opgevist. Ook sportduikers bhaarh f -en' veroorzaken veel overlast, aldus de vereniging, sinds hot wiist vereniging kreeftenvangers erop dat haar leden WftJ: ra"1Pjaar' 1963 hun uiterste best hebben gedaan om de ettenP0Pulatie weer op peil te krijgen. Van onze verslaggever Roosendaal - Leverancier Petro Fina heeft een onder zoek ingesteld naar benzine die getankt wordt in de grensstreek. Dat gebeurt naar aanleiding van klachten van tientallen Westbra banders. Zij hebben fikse schade aan hun auto opgelopen na het tanken van ondeugdelijke ben zine bij witte pompen in het Bel gische grensgebied. Het vermoe den bestaat dat er tussen de raf finaderij en de pomp met de benzine geknoeid is. De klachten komen van automo bilisten die in het gebied tussen Antwerpen en de Nederlandse grens hebben getankt en dan met name in Stabroek en Kapel len. Sinds afgelopen zomer de benzine in Nederland met een kwartje meer werd belast tanken veel Westbrabanders net over de grens. Uit analyses is volgens Petro Fina gebleken dat de benzine in orde was toen die het terrein van de raffinaderij verliet. „Wij pro beren nu te achterhalen via welke tussenstappen de brand stof bij de pomphouders is be land", aldus een woordvoerster ,/indels van Petro Fina in Brus sel. De auto's die op de slechte ben zine gelopen hebben krijgen te maken met een kleverig goedje op de kleppen van de motor. Ge volg is dat de motor op een gege ven moment vastloopt. Reparatie van zo'n vastgelopen motor loopt in de duizenden guldens. De Belgische oliemaatschappi; werd vanuit Nederland gewezer op de problemen die haar pro- dukt veroorzaakte. Woordvoer ster Windels zegt dat 'wij onze verantwoordelijkheid zullen ne men, mocht de fout bij ons lig gen'. Maar zoals gezegd, volgens Petro Fina was er niets mis mei het eindprodukt dat de raffina derij verliet. Gisteren is in het laboratorium van het bedrijf een monster van de ondeugdelijke benzine geana lyseerd. f

de Stem | 1992 | | pagina 21