Sint-Anna ter Muiden 750 jaar stad Tholen wil jeugdwerker voor problemen jongeren rlf TIS WEN5i Bewoners Plan Oost Sluis opperen suggesties GS: 'Situatie Groede behoort niet tot de ernstigste in Zeeland' KET ZEELAND C4 ps 1 >OSTBURG Burchtstraat 3 Houtparket - Mozaïek - Massief - Tapi - Kant en klaar {NEUZEN 1ERMEN ■UREN )EUREN Vakman tot uw dienst voor schuren herstellen, leggen, lakken en boenen van vloeren. Verhuur machines. Emmy Verheij en Carlos Moerdijk concerteren voor zuster Claerhoudt Overheersend Schepenbank Voorrecht Patronndag PLAATSELIJK nieuws Aardenburg Oostburg Breskens Nieuwvliet Sluis Schoondijke Thema-avond medeplichtigheid kerken westerse uitbuiting Zeeuwse Landschap wil 2,5 hectare reservaat De Blikken kopen DINSDAG 14 APRIL 1992 I «mono ypes .5/110 ERMEN )RTING pveiliging brking aiening lakt i mm 16 mm t thermische onderdelen, >fielen enz.! prijzen ;n kunststof iverse kleurer Van onze verslaggever gluis - Snelheidsbeperkingen jj de Kloosterstraat en Gou verneurstraat, de omvorming van laatstgenoemde straat tot woonerf en meer verlich ting op donkere plekken in de wijk. pat waren zo de suggesties die ongeveer dertig bewoners van Plan Oost in Sluis gisteravond op een hoorzitting aandroegen ter verbetering van het leefkli maat in hun woonwijk. De bewoners kwamen op uitno diging van het gemeentebestuur naar het Belfort om hun ideetjes aan burgemeester en wethouders kenbaar te maken. De laatste jaren verdween flink wat groen uit Plan Oost waar door de wijk een steeds grau were en versteende indruk maakte. Een werkgroep, be staande uit bewoners en ambte naren van de gemeente Sluis moet daar iets aan gaan doen. J. Faas, bewoner van de Kloos terstraat en voorzitter van de oudercommissie van de Guido van Daeleschool pleitte voor de instelling van een snelheidsbe perking in de Kloosterstraat. Dat voorstel opperde ook een bewoner van de Gouverneur straat voor zijn straat. „Mooier nog zou het zijn om er een woon erf van te maken waar alleen be stemmingsverkeer mag komen." J. Keijmel uit de Gouverneur straat droeg de bouw van honde toiletten aan als oplossing voor het hondepoepprobleem. Hij kwam met dat idee toen wethou der A. Oosterling (ook bewoner van Plan Oost) de aanwezigen vroeg om mogelijke oplossingen voor dat probleem aan te dra gen. Burgemeester M. Everaers toonde zich aan het slot van de bijeenkomst niet ontevreden over de inbreng van de bewoners van Oost. „Er zijn al redelijk wat suggesties gedaan waar de werkgroep mee aan de slag kan gaan", aldus Everaers. Een aan tal aanwezigen meldde zich ook aan om daarin zitting te nemen. Everaers deelde verder mee dat de werkgroep zo snel mogelijk aan de slag gaat. Wethouder J. du Fossé verwachtte dat de uit voering van het plan binnen twee jaar gestalte moet krijgen. Geen snelle aanpak traverse Van onze verslaggever Middelburg Groede - Ge deputeerde Staten (GS) van Zeeland voelen er niets voor de klinkerbe- strating van de weg (tra verse) door Groede snel te laten asfalteren. GS willen de afweging over een eventuele reconstructie van de traverse pas maken bij de be handeling van het urgentie- schema provinciale wegen 1992, die voor de zomervakantie plaatsvindt. Verzoeken GS namen dat besluit na her haalde verzoeken van de werk- oep Bestrijding Geluidsover- it Traverse Voorstraat Groe- Volgens GS behoort de hinder lijke situatie in Groede zeker niet tot de ernstigse langs de provinciale wegen in Zeeland. Verbijstering De Groedse werkgroep rea geerde begin maart 'met verbijs tering' toen bleek dat de recon structie van de weg Sluis-Bres- kens ophield op de grens met de bebouwde kom in Groede. De werkgroep ging er namelijk van uit dat de paar honderd me ter klinkerbestrating door het dorp bij dat werk zou worden meegenomen. Immers, het-mate- riaal en de mankracht waren toch aanwezig. Nieuw licht Een brief van de werkgroep dat alsnog te doen kwam 30 maart aan de orde in de provinciale ad viescommissie Waterstaat en Verkeer, maar bracht de provin cie niet op andere gedachten. Ook een tweede brief wierp vol- is GS geen nieuw licht op de zaak en kon de bestuurders niet vermurwen. GS laten weten dat het 'nog even meenemen van het werk in een al lopend ander werk eerder geld t dan besparingen oplevert'. Bovendien gaat het niet louter n asfalteren. Veiligheid Uit het oogpunt van de verkeers veiligheid is behalve asfaltering ook een herindeling van het dwarsprofiel van de weg ge wenst. Het verzoek van de werkgroep "i het antwoord van GS zit bij 1 ingekomen stukken van de provinciale statenvergadering. Die is vrijdag 24 april-om 10.00 uur in de Statenzaal van de Mid delburgse Abdij. Van onze verslaggever Terneuzen - De service- ji'ub De Ronde Tafel Zeeuws-Vlaanderen schenkt de opbrengst van c® concert van Emmy Verheij en Carlos Moer dijk aan de Westzeeuws- vlaamse zuster Claer houdt. Zuster Claerhoudt houdt tch in diverse landen van de wereld, waaronder Indone- v'erk met ontwikkelings wet concert van Verheij en Moerdijk is 6 mei in het <®dlandtheater in Terneu- Kaarten kosten 25 gul- en en zijn onder meer ver enigbaar via Combi de Mil- ano in Oostburg en Sluis. De dorpspomp in Sint-Anna ter Muiden was vroeger de levensader van het dorp. FOTO DE STEM COR J. DE BOER I Ik» -< Het is niet toevallig dat in hetzelfde jaar dat de Vier Ambachten hun definitieve keure kregen ook Sint-Anna ter Muiden stadsrechten kreeg. Het was tijdens de regeerperiode van Gravin Johanna van Constantino- pel toen het graafschap Vlaanderen een grote on- wikkeling doormaakte en aan de regeling van het be stuur bijzonder aandacht werd besteed. Over het jaar waarin Sint- Anna ter Muiden stadsrechten kreeg is twijfel gerezen. H. Q. Janssen, destijds predikant al daar, streekhistoricus en vriend van Van Dale, de man van het woordenboek, houdt in zijn boek over St.-Anna 1241 als jaartal aan. Dr. Theo Luykx, destijds als assistent verbonden aan de rijksuniversiteit van Gent geeft in zijn boek over Jo hanna van Constantinopel het jaartal 1241. Wat is nu juist? Wel, de keure werd uitgevaar digd in maart. Destijds paste men de zogenaamde paasstijl toe. Dat wil zeggen dat men het jaar rekende van Pasen tot Pa-' sen. Viel de datum in maart voor Pasen zoals in 1242, dan schreef men nog 1241, maar in feite was het volgens onze jaar telling 1242. We moeten de verheffing tot de stad van Sint-Anna ter Mui den, in die tijd Mude genaamd, zien in het kader van de econo mische ontwikkeling van de Zwinstreek. In het midden der 13e eeuw vond de volle ont plooiing plaats van Brugge tot wereldhaven aan het Zwin. Met name de handel op Engeland, de Londense Hanze, droeg daartoe bij. Door verzanding, een probleem dat door de eeu wen heen een rol zou spelen, Het wapen van Sint-Anna ter Muiden. was er geen vaarweg meer naar Brugge voor grotere schepen. Daardoor moesten de goederen voor verder vervoer op kleinere schepen worden overgeladen. Da mme werd de eerste voorha ven. In 1180 was door graaf Fi- lips van den Elzas aan Damme reeds een privilege als vrije stad verleend. Mude zou vol gen. Dat Mude reeds voor 1242 be stond weten we uit een gebeur tenis die in 1213 plaatsvond. Toen waren gravin Johanna en haar eerste echtgenote Ferrand van Portugal in een strijd ge wikkeld tegen de overheer sende rol van de Franse koning Filips August. Zij riepen daar bij de hulp in van de Engelse koning. Deze zond op 28 mei 1213 een vloot onder leiding van zijn raadsheren Rainald van Dammartin en Hugo van Boves naar Vlaanderen. Door de wind gehinderd bereikten zij pas op 30 mei de kust te Mude. Onverwacht overvielen zij de Franse vloot en vernie tigden deze. Alleen de schepen die op het droge getrokken konden worden ontkwamen. Gedurende Johanna's laatste levensjaren ging haar aandacht in het bijzonder uit naar de ontwikkeling van Brugge en de Zwinstreek met Damme en Mude, alsmede naar de juridi sche uitbouw van de kuststre ken van Vlaanderen. Mude op zijn beurt groeide naast Damme in deze tijd uit tot een volwaardiger vrije stad. In maart 1242 werd door Johanna en haar tweede echtegenoot Thomas van Savoye een uitvoe rige stadskeuze voor Mude uit gevaardigd. Het was dezelfde keure als die van Brugge. Daarin werd het omschreven gewoonterecht dat voordien van toepassing was schriftelijk vastgelegd en werden bepaalde voorrechten verleend. Er werd een schepenbank ge vestigd en het grondgebied van Mude waarbinnen de keure van kracht was werd afgebakend. Daartoe werden vanwege de graaf zowel op het land als in het water vier kruisen ge plaatst. Zoals gebruikelijk werd bepaald dat de baljuw, de vertegenwoordiger van de graaf, noch zijn echtgenote uit Mude afkomstig mochten zijn. De schepenen werden benoemd voor een jaar. Hun taak was drieledig: rechterlijk, wetge vend en administratief. De keure behelsde verder bepalin gen voor het behoud van open bare orde. Ter bevordering van de vrede mochten personen in gijzeling worden genomen. De andere kleine havens aan het Zwin: Monnikerede, Hoeke en Sluis, waren in deze jaren nog volop in ontwikkeling. Hun er kenning als vrije stad door de Vlaamse graaf had pas jaren later plaats. Ten tijde van de verheffing tot stad bestonden er vanuit Mude al handelsbetrekkingen met andere steden. Het is zelfs mo gelijk dat deze handelsbetrek kingen reden zijn geweest om de plaats stadsrechten te verle nen. In ieder geval werd in de keure bepaald dat in het ver volg de inwoners van Mude tol vrijdom zouden hebben op het Zwin en dat zij geen tol meer behoefden te betalen te Dam me, Nieuwpoort en Duinker ken, hansen die toen volop in ontwikkeling waren. In Mude mocht ook wekelijks markt worden gehouden. Later werd ook het voorrecht ver leend om tweemaal per jaar een jaarmarkt te houden, eenmaal in het begin van de lente en eenmaal in de herfst. Verder kreeg Mude het recht van vrij dom van de pek- en vishandel. Pek was nodig voor het dicht- baken van de schepen. Vooral de visserij moet een bloeiend bedrijf zijn geweest. Van groot belang was ook dat Mude in 1252 een der steden in het wes ten van Vlaanderen werd, 17 in getal met Brugge aan het hoofd, die lid waren van de Vlaamse of Londense Hanze. Dit was een verbond van han delaren in handels- en haven steden dat de bevordering van de onderlinge belangen beoog de. De grootste bloei bereikte Mude in de 13 eeuw. Door aan slibbing kwam het evenwel steeds verder van de vaargeul te liggen, zodat de kooplieden hun bedrijf naar de kust ver plaatsten waar Nieuw-Mude ontstond. In de loop der jaren is het een kleine onversterkte stad gebleven en later door Sluis overvleugeld. Met name de verwoesting door de Sluie- naars in 1437 belette een we deropbloei. De kerk van Mude was toege wijd aan de heilige Anna. Zij werd vereerd ais patrones van de zeelieden. Jaarlijks vond op de patroondag van de heilige, 26 juli, een processie plaats. Naar deze patroonheilige werd Mude gaandeweg Sint-Anna ter Mude genoemd. Dit evo lueerde tot Sint-Anna ter Mui den. Na de verovering van Sluis door prins Maurits in 1604 en het daarop volgende Twaalfja rig Bestand (1609-1621) kwam Mude buiten het gebied der Staten te liggen. De gouverneur van Sluis vond een Spaanse ne derzetting zo dicht onder de wallen van Sluis een gevaar voor de veiligheid van de stad, nam Sint-Anna in 1611 in bezit en stelde het onder zijn be scherming. Van Spaanse zijde werd hiertegen niets onderno men, zodat het uiteindelijk bij de Vrede van Munster in 1648 Nederlands bleef. Van onze verslaggeefster Tholen - De gemeente Tholen wil een jongerenwerker aan stellen die als vraagbaak voor de eilandjeugd kan fun geren. Op dit moment zijn er te weinig mogelijkheden voor jongeren om informatie over bepaalde pro blemen te vragen en het ont breekt ook aan recreatieve voor zieningen. Daardoor zoeken jon geren hun vertier vooral in cafés. Dat stelt de Overleggroep Jonge renbeleid Tholen, waarin afge vaardigden van politie, speciaal onderwijs, maatschappelijk werk en sociaal-cultureel werk en ambtenaren zitten. De Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland schrijft in haar advies: „Dat er sprake is van toenemende pro blemen onder jongeren, staat voor ons vast. De toename van problemen tussen ouders en kin deren is duidelijk zichtbaar in onze jaarcijfers. Er zijn steeds meer weglopers, het aantal jeugdbendes neemt toe evenals vroegtijdig cafébezoek." Het ca fébezoek leidt echter niet tot massale alcoholverslaving, zo blijkt uit de gegevens van het Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs waar slechts één inwoner van Tholen onder de 25 jaar naar toe gaat. Volgens de politie leiden de maatschappelijke en recreatie problemen niet tot een explo sieve stijging in criminaliteit. „Wel zijn er regelmatig uitwas sen waarbij jongeren groepsge wijs ontsporen, zoals series ver nielingen, diefstallen of inbra ken." Gestructureerd jeugdwerk biedt volgens de politie een goed alternatief voor cafébezoek en kan kleine criminaliteit en alco holmisbruik voorkomen. De opbouwwerker die de ge meente wil aantrekken kost per paar 51.000. De nieuwe kracht zal gedurende twee jaar twintig uur per week werken. Het col lege stelt nadrukkelijk dat de jeugdwerker zich niet alleen op probleemjongeren richt. Oud- Vossemeer en Tholen zijn de eer ste twee kernen waaraan ge werkt gaat worden. Een concrete invulling van de taken van de jeugdwerker ontbreekt voorals nog in de nota Jongerenbeleid. VROUWENGILDE - Het Aardenburgs Vrouwengilde houdt 28 april een bijeen komst waarop het echtpaar F. de Badts-Dierikx komt spre ken over de kweek van slak ken (escargots). In de pauze kan het levende materiaal be keken worden en daarna is er gelegenheid kennis te maken met gerechten en deze te proeven. Woensdag 20 mei maakt het gilde de jaarlijkse reis. Deze keer gaat men naar Wouw in Noord-Brabant. Daar brengt men een bezoek aan het zijdemuseum. In de loop van de middag wordt in Hulshout een bezoek ge bracht aan de parfum-expo. VOORJAAKSBEURS - De ondernemersvereniging WARVO houdt van 24 tot en met 26 april een voorj aars- beurs in de grote tent op het terrein in het plan Oude Stad. De beurs wordt geopend door burgemeester mr. E.F. Jong- mans op 24 april om 19.00 uur. De openingstijden zijn vrijdag van 17.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 22.00 uur en zondag van 14.00 tot 18.00 uur. PRESENTATIETRAINING - De Volkshogeschool Zeeland houdt een presentatietraining voor vrouwen die hun eigen stijl van presenteren willen verfijnen en verbeteren. Er wordt geoefend in het houden van korte en langere presen taties, waarbij men gebruik maakt van stem-, houding- en speltraining. De cursus duurt van vrijdagmiddag 1 tot zon dagmiddag 3 mei. JUBILEUM - De volleybal vereniging De Kikkers be staat dit jaar 25 jaar. De jubi lerende vereniging viert dat in september. In het voorlo pige programma staat voor vrijdag 4 september een jeugdmiddag en een feest avond. Zaterdag 5 septeme- ber is er een tentoonstelling, een jubileumwedstrijd voor oud-leden en huidige leden, een diner, receptie en feest avond. BRIDGE - Op koninginnedag wordt een Oranje-bridge drive gehouden op vijf loca ties. Inmiddels hebben al vijf tig paren ingeschreven, maar er kunnen er mog deelnemen Voor elke deelnemer is er een prijs. Donderdag 16 april wordt de paasdrive gehouden om 19.30 uur in Gasthof De Jonge Leeuw. JONGERENKOOR - Het Jon gerenkoor Aardenburg zingt tijdens de hoogmis van Pasen in de eigen parochiekerk. De dienst begint om 10.30 uur. GREGORIAANS KOOR - Het Westzeeuwsvlaams Gre goriaans Koor zingt witte donderdag in de parochiekerk te Oostburg tijdens de eucha ristieviering van 19.00 uur. Op eerste paasdag zingt het koor in de Sint Jacobskerk te Gent. Aanvang 11.00 uur. PALMZONDAG - De paro chie Oostburg houdt zaterdag 11 april om 19.00 uur een speciale gezins-viering in de parochiekerk. Ook mensen uit andere parochies kunnen zich bij de dienst aansluiten. PLATTELANDSVROUWEN - De afdeling Oostburg van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen houdt donderdag 16 april in het hervormd kerkcentrum een afdelingsavond. A. Kayser- Maas uit stekene verzorgt een lezing met diaserie met als titel '4-seizoenen'. Zij geeft informatie over het wel en wee van een eigen tuin. Kay- ser is voorzitster geweest van 'Groei en Bloei'. Op 21 mei maken de Plattelandsvrou wen hun jaarlijkse reisje naar de Betuwe en De Biesbosch. DAGREIS - De ANBO afde ling Breskens houdt 24 april een dagreis naar de Keuken hof. Het vertrek is om 7.00 uur vanaf Goedertijt en an dere opstapplaatsen, 's Mid dags wordt Delft nog bezocht om te zien hoe het Delfts por- celein gemaakt en geschilderd wordt. PAASMAALTIJD - De afde ling Breskens van De Zonne bloem houdt paaszaterdag, 18 april, in zaal De Uitkomst een paasmaaltijd voor gehandi capten en hulpbehoevende ouderen. Als het nodig is wordt zo nodig voor vervoer gezorgd. De aanvang is 14.30 uur. Met deze maaltijd start De Zonnebloem weer het nieuwe seizoen, waarin tal vn activiteiten in voorbereiding zijn. KAMPIOENSCHAP - De zeilvliegvereniging Jan van Gent houdt in het weekeinde van 16 en 17 mei het open clubkampioenschap. Boven dien zijn er 17 mei op het vliegterrein aan de St. Jans- dijk uitgebreide demonstra ties zeilvliegen. De vereniging organiseert verder in de maanden mei en augustus be ginnerscursussen parapente (zeilvliegen) en deltavliegen. Inlichtingen zijn te krijgen bij Zeilvliegvereniging Jan van Gent. BOLWEDSTRIJD - De per soneelsvereniging van de Ra bobank bracht een bezoek aan de bolbanen in Aarden burg om een onderlinge wed strijd krulbollen af te werken. Uitslag mannen: 1. P. Mar tens, 2. V. Hendrikse, 3. E. de Ruijs. Vrouwen: 1. G. Tren- son, 2. C. Henderikse, 3. S. de Bruijne. KONINGINNEDAG - De ac- tivieitencommissie Schoon dijke heeft het programma voor koninginnedag bijna rond. Dit jaar wordt een zes kamp gehouden van 16.00 tot 20.00 uur. Vanaf 7.00 uur wordt er een rommelmarkt gehouden met in de middag uren een aantal kinderspelen.. Al deze activiteiten zijn in de' hal van de Landbouwprak- tijkschool. Om 21.00 uur is er nog een oranjebal in zaal Wijffels. Van onze verslaggever Oostburg - De stuurgroep Kerk en Samenleving West- Zeeuwsch-Vlaanderen houdt 4 mei een thema-avond over de medeplichtigheid van de kerken aan vijf eeuwen wes terse uitbuiting van Latijns Amerika. De bijeenkomst wordt gehouden in het rk pa rochiehuis aan de Breydel- straat in Oostburg. Dit jaar staat in het teken van de herdenking van Columbus die vijfhonderd jaar geleden Ame rika ontdekte. Sommigen noe men dit de start van ontwikke ling van een nieuw werelddeel maar de mensen uit Latijns Amerika noemen het de start van vijfhonderd jaar economi sche uitbuiting. Met Columbus begon immers volgens de stuur groep immers de moord op mil joenen indianen, de roof van dorpen en steden en de plunde ring van rijkdommen. De stuurgroep stelt dat dit vaak gebeurde met de zegen van de veelal rooms katholieke kerken. Zij verbonden zich immers aan de rijken en de machtigen. „Bij de herdenking nu in 1992 dragen de kerken, zo zou men kunnen stellen, dan ook de nodige boter op het hoofd", staat in de infor matie-brochure, bedoeld voor de thema-avond. De stuurgroep wil deze 'boter' tijdens de bijeenkomst dan ook kritisch bekijken. Maar ook van daag de dag is de westerse sa menleving en daarbinnen dus ook de kerken in belangrijke mate volgens de stuurgroep ver antwoordelijk voor de nog steeds economische uitbuiting en on derdrukking van Latijns Ameri ka. Ook daarbij wordt tijdens de thema-avond stil gestaan. Het programma begint om 20.00 uur. Van onze verslaggever Oostburg - De stichting het Zeeuwse Landschap vraagt subsidie bij de provincie om 2,5 hectare in het resefvaatsgebied De Blikken bij Oostburg te kopen. De aankoopkosten bedragen bijna tachtigduizend gulden. De bijzondere natuurwaarden van het gebied maken dat De Blikken is aangewezen als reservaatsgebied. Het Zeeuwse Landschap kocht vorig jaar al vijf van het in totaal twintig hectare grote natuurgebied aan. Volgens directeur R.J. Willems ligt het in de bedoeling dat zijn stichting mettertijd het volledige gebied in eigendom verwerft. Gedeputeerde Staten besluiten vandaag in hun vergadering over de toekenning van een provinciale bijdrage in de aankoop.

de Stem | 1992 | | pagina 19