L making :t in glas it op 1992 ilashandel CDA wil kazernes verbouwen tot gevangenissen Minister Maij tikt Spoorwegen stevig op de vingers Gematigden winnen in Iraanse verkiezingen Jeltsin lijdt gevoelige nederlaag in Congres Zafferana Etnea voert wanhopige strijd tegen de lava Merijntje Spectaculaire opening Euro-Disney Duclos sterkste in de 'hel' 132ste jaargang aterstaat 24 UUR SERVICE 7 IUIK VAN DE SUBSIDIE ferneuzen en I5as maken ruzie Han overlijdt na val bij voetbal Krajicek onderuit in finale Tokyo Geen Olympische limiet Dirks Tafeltennissters in halve finale Kabinet wil niet extra bezuinigen 'N DEZE KRANT: Kieuwe gezichten in Brits kabinet Den Haag - Minister Maij-Weggen (Verkeer) is woedend op de Nederlandse Spoorwegen vanwege hun voorstel het treinkaartje in vollere treinen duurder te maken. Deel oppositie mocht niet meedoen Zuid-Afrika: 30 kinderen verongelukt X 66 j aim .Ktofntjea" In Om S(«m. r^óaX mr zovc»I bijzondere en yZrnrmmmmntm aanbiedingen In EIK» dag waar I DE STEM MAANDAG 13 APRIL 1992 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 I I I I I iROEP IEREN bch-Vlaanderen ens zondagsdienst ieftdan een te in Terneuzen, Polikliniek |en: ing te houden. van 1 januari 1988 is de pet Kroongeschillen in werking ■schrift moet thans worden i en in tweevoud worden inge- Afdeling voor de Geschillen van i de Raad van State, Postbus |00 EA 's-Gravenhage. Het jient gemotiveerd te zijn. tiener van het geschrift wordt een |ven van 150,00. Bepaalde on- nogende personen kunnen lijgesteld, respectievelijk verminde- I 75,00 krijgen. Naast het instellen kan aan de Voorzitter van de r de Geschillen van bestuur len/of een voorlopige voorziening pvraagd. Daarvoor wordt 75,00 t geheven, deze beschikking beroep is Jen met toepassing van artikel 4 Idelijke Wet Kroongeschillen juncto van de Wet op de Raad van I verzoek tot schorsing van deze pg dan wel tot het treffen van een voorziening is gedaan, wordt Ihikking niet van kracht voordat op pk is beslist. Irg, 10 april 1992 Ier van Verkeer en Waterstaat, peze, ■ingenieur-directeur, I Saeijs laterstaat [18772, 4538 AS TERNEUZEN open enveloppe, postzegel is niet en aan: JZENSE GLASHANDEL mmer 505, 4530 wb Terneuzen iag I Itmeuzen - Terneuzens burge- I meester Barbé is kwaad over de van Sas, Sluis en I Hontenisse om mee te betalen een onderzoek naar bestuur- samenwerking in Zeeuws deren. Hij noemde het af- v_ van de drie gemeenten betreurenswaardig en niet slim'. |£n dat is Sas van Gent weer in Ij(t verkeerde keelgat geschoten. [|ZIEZEELAND-A4 Zundert - De 26-jarige P. van Ijrk uit Zundert is afgelopen ad overleden aan de ge- van een val tijdens een I aalvoetbalwedstrijd. Hij kwam [tiet zijn hoofd tegen een muur I terecht en raakte buiten bewust- |rijn. Het slachtoffer werd naar [hetlgnatiusziekenhuis in Breda [overgebracht waar hij enkele sten later overleed. t Tokyo - Richard Krajicek heeft ndag in de finale van de open panse tenniskampioenschap- >n in Tokyo verloren van de als ieede geplaatste Jim Courier. Amerikaan versloeg de als sde geplaatste Nederlander, e in de halve eindstrijd Stefan Iberg nog de baas was, in drie sets: 6-4 6-4 en 7-6 (7-3). IZIE SPORT -B4 Londen - Tonnie Dirks is er zon- in de marathon van Londen it in geslaagd te voldoen aan |de limiet, die de Nederlandse at- ietiekunie heeft gesteld voor uit- naar de Olympische I Spelen in Barcelona. Bonds coach Boverman zal de atleet uit [het Brabantse Zeeland niettemin [voordragen, evenals Bert van [tenderen. IZIE SPORT-B5 Sluttgart - Het Nederlands [wouwenteam heeft zich zondag- pond bij de Europese titelstrijd [tafeltennis in Stuttgart geplaatst [voor de halve finales van het |iffldentoernooi. Het is de vierde r in de historie van het EK, [dat het Nederlands vrouwen- tam de laatste vier bereikt. IZIE SPORT-B3 vandaag z katernen Extra op maandag A2 duinen buitenland A3 «eland A4 A5 Consument A6 nTV-programma's A7 «Port deel B uitslagen en standen betaald voetbal B2 Omwonenden vulkaan heetgebakerd Van onze Haagse redactie Den Haag - Van leegstaande kazer nes moeten tijdelijk gevangenissen worden gemaakt. Dat zegt Tweede-Kamerlid Soutendijk (CDA) in een reactie op het wegzenden van honderden verdachten wegens een tekort aan celruimte, de afgelopen twee jaar in Rotterdam. Soutendijk wil ook dat staatssecretaris Kosto (Justitie) de regeling terugdraait dat een verdachte slechts een paar dagen in een politiecel mag zitten en dan naar een Huis van Bewaring moet. De WD wil desnoods twee criminelen in één cel plaatsen. Fractievoorzitter Bolke- stein: „Beter twee misdadigers in één cel, dan één op straat." Kamerlid Stoffelen (PvdA) pleit voor zorgvuldig onderzoek. Stoffelen: „Het cellentekort is ongelijk verdeeld over het land. Hoe dan ook moet de regering snel maatregelen treffen. Het noodgedwongen vrijlaten van verdachten betekent een grote deuk in het vertrouwen van onze rechtsorde." Rotterdam dreigt op een record af te ste venen wat betreft het wegzenden van verdachten wegens gebrek aan celruimte. Vorig jaar kwamen 210 verdachten op vrije voeten, terwijl zij nog delen van hun straf moesten uitzitten. Dit jaar zijn er inmiddels al 160 verdachten heengezon den. Het probleem van het wegzenden van verdachten wegens gebrek aan celruimte speelt al enige jaren. „Maar niet in deze mate", aldus de Rotterdamse officier van justitie P. Moraal. „Vorig jaar groeide het aantal al stevig, dit jaar lijkt dat record opnieuw gebro ken te worden. De Nederlandse burger moet zo toch een heel vreemde indruk krijgen van de rechtsgang in ons land." Onder de inmiddels in Rotterdam heen gezonden verdachten, bevinden zich re gelmatig mensen die worden verdacht van ernstige criminele feiten, zoals ge weldpleging en handel in drugs. Afgelopen week bijvoorbeeld, werden drie mannen die verdacht worden van ge wapende roofovervallen, weer vrijgelaten omdat er nergens in Nederland celruimte beschikbaar was. Eén van hen werd enkele dagen later op nieuw opgepakt, nadat hij met een mes had gedreigd. Hij werd echter opnieuw vrijgelaten omdat de rechter deze drei ging -ten opzichte van iemand uit zijn relatiesfeer - een speciaal geval achtte en niet verwachtte dat hij buitenstaanders ook zo zou bedreigen. Rel over treinkaartje [Den Haag - Het kabinet ziet I tiets in extra bezuinigingen om 1» 1993 lastenverlichting moge- I'ijktemaken. De meeste minis- Iets vinden dat met de eerder af- roken bezuinigingen tot een [totaalbedrag van 3,4 miljard gulden de grens bereikt is. IZIE BINNENLAND - A4 Londen - De Britse premier I Hm Major heeft een nieuw ka- taet gepresenteerd waarin hij ®r ministers uit het Thatcher- Wperk heeft vervangen door """atigder politici. Onder meer s Patton, voorzitter van de conservatieven, en defensiemi- I Tom King moesten het I ''-ld ruimen. •ZIE BUITENLAND - A3 Euro-Disney bij Parijs heeft gisteren op spectacu laire wijze haar deuren ge opend. Videoshows, life-op- tredens van artiesten en een groots vuurwerk boven het sprookjeskasteel zorgden voor een wervelende show. Veel minder spectaculair was het aantal bezoekers dat het gigantische pret park de eerste dag trok. De tegenvallende bezoekers aantallen zijn mogelijk ver oorzaakt door de Franse verkeerspolitie die had ge waarschuwd voor verkeers problemen omdat gisteren werd gestaakt door een deel van het openbaar vervoer in Parijs. Kort voor de opening, gis termorgen, ontplofte nabij het Disney-park een bom die een hoogspanningsmast verwoestte. Hierdoor kon den enkele attracties niet in werking gezet worden, maar verder kon de pret ge woon doorgaan. De aanslag is nog niet opgeëist. Van onze Haagse redactie De minister zegt niet van plan te het Openbaar Vervoer (Rover) zijn haar goedkeuring hieraan te zijn ook ontevreden. Volgens hechten. Zij heeft dat drie Rover heeft de NS een ongeluk maanden geleden al aan de NS laten weten. Woordvoerder De Waard: „Drie maanden geleden zijn de plan nen aan het ministerie voorge legd en heeft de minister de NS ernstig ontraden om op dit pad door te gaan. Wij zijn dan ook zeer verbaasd dat de Spoorwe gen toch naar buiten zijn getre den met het idee." Tegen de bestaande prijsver schillen in spits- en' daluren heeft de minister geen bezwaar. Dit is vorig jaar door de Tweede Kamer goedgekeurd. De minis ter heeft bij die gelegenheid ook al moeten ingrijpen, omdat de NS een stijging van gemiddeld 10 procent wilden doorvoeren. De stijging werd tóen gelimi teerd tot gemiddeld 6 procent. Klachten Ook de WD zegt in een reactie duurdere kaartjes voor treinen die in de spits rijden te verwer pen. Kamerlid Jorritsma: „Dat past niet in het beleid van de overheid om het gebruik van doenbaar vervoer te stimuleren." De stichting Natuur en Milieu en de vereniging van Reizigers in Teheran (afp) - De gematigden die zich in het kielzog van president Ali Akbar Rafsanjani bevinden hebben in het Iraanse parlement de absolute meerderheid behaald. Dat blijkt uit uitslagen die zon dag werden vrijgegeven door het persbureau Irna. Onvrede De Iraniërs trokken vrijdag naar de stembus. Volgens Irna be haalden in 29 van de 30 distric ten van de hoofdstad Teheran le den van de Gemeenschap van Strijdbare Geestelijken, de stro ming die in Rafsanjani het ba ken ziet, een meerderheid. Drie kandidaten haalden genoeg stemmen om meteen in het par lement te komen. De rest komt uit in een tweede ronde, waar van de datum nog niet bekend is. Elders in het land haalden op 100 kandidaten 52 aanhangers van Rafsanjani direct een zetel. De gematigde pro-Rafsanjani- kandidaten hebben daarmee een voorsprong op de zogenaamde radicalen met tenminste 136 ze tels in het 270 zetels tellende parlement. Het is voor het eerst sinds de Van onze correspondent Aart Heering Rome - De lava heeft de buitenwij ken van Zafferana Etnea bereikt. De eerste huizen van het op de helling van de vulkaan Etna gelegen stadje zijn al ontruimd en gevreesd wordt dat in de komende uren ook de laat ste barrière door een muur van vuur zal worden overspoeld. De regering heeft de noodtoestand afge kondigd, terwijl Italiaanse en Ameri kaanse militairen met vereende kracht proberen om de gloeiende stroom af te buigen. Maar tot nu toe is hun actie ver geefs geweest. De dreigende ondergang van Zafferana heeft inmiddels aanleiding gegeven tot een felle polemiek. De bewoners zijn woedend op de regering die in de afgelo pen maanden niets heeft ondernomen om een ramp te voorkomen. Vulkanologen die de Etna permanent in de gaten houden, hadden aangekondigd dat de eruptie nog maanden kon aanhou den. Minister van Burgerbescherming Ni- cola Capria wordt verweten dat hij zich meer met zijn herverkiezing heeft bezig gehouden dan met de problemen van Zafferana. „Grazie governo": dank u, regering, schreef een sarcastische bewoner daarom gisteren op de muur van zijn huis dat hij kort daarna moest verlaten. Ook deskundigen leveren kritiek op de autoriteiten. „Als de Etna -die op zich geen gevaarlijke vulkaan is - nu mensen en woningen bedreigt, dan betekent dat dat er een verkeerd beleid is gevoerd. Wanneer tientallen jaren achtereen steeds weer nieuwe woningen worden ge bouwd aan de voet van de vulkaan, dan lopen daardoor ook steeds meer mensen risico," meent vulkanoloog Paolo Gaspa- rini. Maar nu de lava onstuitbaar opmar cheert, zal het de bewoners van Zaffe rana een schrale troost zijn te weten dat hun huizen eigenlijk nooit gebouwd had den mogen worden. De hernieuwde activiteit van de Etna is in wezen de voortzetting van een langdu rige uitbarsting die op 15 december vorig jaar begon en ruim een maand later ge stopt leek toen de opmars van de lava door een aarden wal werd gestuit. In de Jells Nijdam, els twaalfde in Roubaix, getekend door de tocht door de 'hel' FOTO COR VOS De Franse veteraan Gilbert Duclos-Lassallewas gisteren alle favorieten de baas in Parijs-Roubaix, de derde wereldbekerwedstrijd van het seizoen. Het was opval lend dat, na Sean Kelly in Milaan-San Remo, opnieuw een 'oudje' toesloeg. ZIE SPORT -B1 kig moment gekozen om het plan voor een nieuw tariefstelsel aan te kondigen. Er komen nu al veel klachten binnen over overvolle treinen. Er zijn nu eenmaal weinig mensen die van het nieuwe tariefstelsel kunnen profiteren. Het meren deel is niet vrij in zijn keuze, aangezien de meeste mensen om op hun werk te kunnen komen zijn aangewezen op de spits. Markttechniek Oud-directeur Fortuyn van de stichting OV-jaarkaart nam het dit weekend op voor de NS. Volgens Fortuyn presenteren de Spoorwegen het voorstel op een slechte manier, maar ontkomt Nederland niet aan een duurdere prijs voor mobiliteit. Vervoer in de spitsuren in de Randstad is een schaars goed en zal, volgens de normale markttechnieken, dan ook in prijs stijgen. Dat geldt volgens Fortuyn zowel voor het openbaar vervoer als voor de auto. Hij wees in dat verband op de plannen van minister Maij zelf om een spitsvignet in te voeren. i Het zachte en zonnige lenteweer ia l Oceaan-depressies bepalen nu het weer. weer met kans op voorjaarsbuien, en veel v Van onze correspondent Rob Vunderink Moskou - Op het Volkscongres in Moskou heeft president Jeltsin onverwacht een gevoelige nederlaag geleden. Het parlement droeg de presi- dan een nieuwe premier te be- dood van ayatollah Khomeiny in 1989 dat de Iraniërs naar de stembus konden gaan om een nieuw parlement te kiezen. Het merendeel van de stemge rechtigden wilde echter geen stem uitbrengen uit onVrede over de algemene levensstan daard, de inflatie, de woning nood en de talloze economische problemen. Verboden President Rafsanjani en zijn achterban staan een politiek van economische hervormingen voor, alsmede een normalisering van de betrekkingen met het Westen. Tot nu toe hadden de critici van de president, bekendstaand als de radicalen de meerderheid in het parlement. Een groot aantal van die tegen standers van de president, onder wie zittende parlementsleden, was door de regering verboden om aan de verkiezingen mee te doen. dent bij overweldigende meer derheid op zijn functie als rege ringsleider op te geven. Dat moet binnen drie maanden ge beuren. Jeltsin had om een half jaar gevraagd. Het Kremlin is vorige week, ge heel overeenkomstig de ver wachtingen, het toneel geworden voor een machtsstrijd tussen het parlement en de president. Twistappel is de uitvoerende macht, die beide partijen voor zich opeisen. Jeltsin wil dat het nieuwe Rus land zich ontwikkelt tot een 'presidentiële democratie', waarin de president voor een groot deel over de uitvoerende macht beschikt, zoals dat bij voorbeeld het geval is in de Ver enigde Staten. Waarnemers in Moskou wijzen er in dit verband op dat Jeltsin zichzelf geen premier noemt: Amerika heeft ook geen premier. Het parlement streeft naar een 'parlementaire democratie' en eist daarom eveneens de uitvoe rende macht op. De Opperste Sovjet moet voortaan de minis ters benoemen. Zoals de zaken- nu liggen, lijkt het conservatieve Congres op een overwinning af te stevenen. President Jeltsin moet nu binnen drie maanden met een nieuwe wet komen waarin de regerings formatie is geregeld. Hij dient noemen. 'Al is de huidige regering nu dan buiten de onmiddellijke geva renzone, toch heeft het overwe gend conservatieve Congres een aantal maatregelen afgedwon gen die de hervormingen zullen bemoeilijken. De prijzen moeten aan banden, de lonen omhoog, de belastingen omlaag en de brandstofprijzen mogen niet stijgen. Russische economen vrezen nu een nieuwe inflatiespiraal. Johannesburg - Bij een bus ongeluk in het Zuidafri- kaanse Dundee zijn zater dagavond 30 kinderen en drie onderwijzers om het le ven gekomen. De bus, die vanuit Dundee op weg was naar Newhampton, had een brug geramd en was in twee ën gebroken. De kinderen had den in Dundee aan een sporteve nement deelgenomen. In totaal hebben 36 kinderen -in de leeftijd van 14 tot 18 jaar- het ongeluk overleefd en zijn naar ziekenhuizen in de om geving overgebracht. (ADVERTENTIE) tussentijd is de vulkaan echter actief ge bleven. In de afgelopen maanden heeft hij circa 80 miljoen kubieke meter vloeibaar ge steente uitgebraakt waardoor twee hoog gelegen valleien zijn opgevuld. Doordat daarbij de bovenkant van de lavastroom is gestold, heeft zich een soort natuur lijke tunnels gevormd, waarbinnen de stroperige massa met een temperatuur van ruim duizend graden Celsius onge stoord blijft stromen. Vorige week is daardoor een nieuwe bron van gloeiend magma ontsprongen op ze ven kilometer afstand van de oorspron kelijke krater en minder dan drie kilome ter voor Zafferana Etnea. VERVOLG OP BUITENLAND - A3 DEE? Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: - Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: - Plaats: Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. f

de Stem | 1992 | | pagina 1