DE STEM Dansen in antieke disco's en zoenen bij -20 graden Q& 1 Denis Verbeke ontwerper voor de mini-Efteling ince Sars rio '92 Rosmalen Alain Bashung: 'Rock 'n' roll is nu een consumptie-artikel' De Vierkante Decimeter ro sinds 1968 '9 Modeshow Expositie Giorgio Rubino <E> (8) I can't danse - Genesis X81 ronica van morsen de nieuwste cabriolets 1/onderen bij jl: 14-21 uur, zaterdag 12 april: 10-17 uur [Bosch-Nijmegen 04192-19050 ia ure- eMc est belie. Amerikaanse top tien 55-2710 jpersoonlijke wijze en met veel als landelijk voor academici, en vele anderen, die op een manier op zoek zijn naar één hijl en niveau bij hen past. J. Breda 076-416851 Door Paul de Schipper n disco Molodjosh- naja in Orenburg wj aan de Oeral dan- sen jongeren met f de bontmuts op. Onder drie ge doofde kroonluchters en bij vier antieke lichtorgels bewegen meis jes in lange rokken, jongens in ouderwets gesneden pantalons en pullovers met een v-hals. Meisjes dansen met meisjes, want Rusland heeft een overschot aan vrouwen. De muziek dreunt, roffels met het ritme van een Kalashnikov. Langs het balkon stijgt een zweetdamp omhoog. De 22-jarige Wassja, student eco nomie is een van de regelmatige bezoekers: „In de zomer ga ik met vrienden vaak naar het weekend huisje van mijn ouders buiten de stad. Lol maken en dansen. In de winter is dit het enige wat we heb ben." De discjockey op het podium - draait platen, een oud Madonna nummer ert een buikschuiver van Stevie Wortder: 'I just called to •say 1 love you'. Toch al progres siefin en stad waar de taxi-chauf feurs het met de Monkees doen. Veel Russische pop ook, perfecte imitaties van MTV- en Super Channel-clips, tv-kanalen die hier op de grens van Azië, Rusland en Kazachstan de voorposten van westerse beschaving zijn. Platen draaien? Ja, want hier in de zuidelijke Oeral is de CD nog toekomstmuziek, net als de laser lamp trouwens. CD's zijn wel te koop. Een schijfje kost op de zwarte markt 2500 roebel. Dat is minstens drie maandlonen van een Russische jongere. De 20- jarige Carissa: „Wij kunnen alleen muziek op cassette kopen. Zo'n cassette kost tachtig roebel. Daar moet ik drie dagen voor werken." In Nederlands geld omgerekend is het 1,25. Wie in deze kale Oren- burgse danszaal door het decor van oubollige kleding heenkijkt, ontdekt een frisse jeugd, nog niet vet geworden door het eenzijdige vaak vette Russiche eten. Wat verwachten ze van hun toe komst? „Ik zou graag nieuwe landen wil len leren kennen", zegt Natasja (20). Carissa: „Ik heb vijf jaar in Oost- Duitsland gewoond. Daar was het veel beter dan hier." Natasja en Carissa zijn een beetje buitenbeentjes tussen de Oren- burgse meisjes. Ze dragen geen hoofddoekjes, bontmutsen of wol- DEEL D ZATERDAG 11 APRIL 1992. Natasja, Wassja en Carissa: „Lol maken en dansen. In de winter is dit het enige wat we hebben." len kousen en hebben zich opge maakt met zwarte oogschaduw en felrode lippenstift. Natasja: „Ik ben boos. Bij jullie leven de mensen zonder proble men. Wij kunnen niet eens make up kopen, alleen op de zwarte markt. Als we kleren willen heb ben, moeten we naar Tasjkent of Odessa. Dat is duizend kilometer met de trein." Carissa: „De mensen die de macht hebben in ons land leven goed. Ze pikken het beste voor zichzelf, maar wij mogen barsten." Wassja, de economie-student is optimistisch: „Nu functioneert hier niks, maar ik denk dat we in 1995 net zo leven als bij jullie." Carissa: „Ik wil hier weg, naar Ita lië of zo. Ik geloof niet dat het hier beter wordt." Disco Molodjoshnaja (Jeugd) be staat al tien jaar. Sinds kort is het de enige uitgaansgelegenheid in een stad van 900.000 inwoners. De andere disco moest na een knokpartij sluiten. Ook in Molodjoshnaja hangt de dreiging van geweld. In de felver lichte hal naast de danszaal lopen negen agenten met pistolen en lange knuppels. In de danszaal speelt de dj zijn laatste nummer: Doswidanja Gorbatsjov (Good bye Gorbatsjov). De enige danszaal van de stad sluit op zaterdagavond om 10 uur. Buiten wachten vier auto's, - FOTO PAUL DE SCHIPPER ouders die hun kinderen komen ophalen. Geen fietsen, geen brommers, geen taxi. Iedereen gaat lopend of met de bus naar huis. Een paar stelletjes lopen nog even het park in. Vrijen, want thuis in de twee- en drie kamerflals is er geen ruimte om alleen te zijn. In Orenburg zoent de jeugd op een bankje onder de besneeuwde zilverberken bij -20 graden. «MiJ2S5L e vierkante decime ter van deze week is gevuld door Sa- cha Paans uit Tete- ringen. „Dit gedichtje/ver sje/tekeningetje gaat eigenlijk een beetje over mezelf en over hoe ik de wereld zie," schrijft Sacha. Sacha krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter: Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk invullen. Dat mag met tekeningen, gedichten, bood schappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Zolang het niet beledigend of schunnig is, plaat sen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woens dag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229 4800 MB Breda. Door Marjolein Rotsteeg e golf van publici- teit rond de single 1 'Osez Joséphine' en de gelijknamige cd dankt de Fransman Alain Bashung aan de rol van een bijna naakt meisje. In eerste instantie dacht ik dat Bashung een duo was. Maar nee. Gevraagd naar wie het meisje is, antwoordt de 46-jarige Alain: „Ze is een Duits model, ze heet Nora en ze is beeldschoon. Dat is alles wat ik van haar weet." Alain laat het allemaal een beetje over zich heenkomen, zonder zijn hoofd op hol te laten brengen. In ons land mag hij dan een nieuwe ster aan het firmament zijn, in Frankrijk heeft hij al eens eerder van het grote succes mogen proe ven. Op zijn 33e scoorde hij er zijn eerste hit, die hem tegen wil en dank tot tieneridool bombar deerde. Door een pijnlijke rugaandoening moest hij in '89 tijdelijk zijn gitaar aan de wilgen hangen. Met de re cente cd en hitsingle 'Osez José phine'. krijgt hij eindelijk ook bui ten de Franse landgrenzen voet aan de grond. Alain spreekt net als de meeste Fransen nauwelijks Engels. Hij heeft de cd grotendeels opgeno men in Memphis met de band van John Hiatt. Zij spreken nog geen drie woorden Frans. Hoe verliep de communicatie „Heel eenvoudig. Ik kwam daar aan met praktisch kant-en-klare songs. Ik heb mijn gitaar gepakt en begon een nummer van Bob Dylan te spelen dat zij wellicht ook zouden kennen. Je weet van hen dat ze geen new wave of ge computeriseerde muziek spelen. Ik ben maar op mijn muzikale in stinct afgegaan en dat werkte per fect." Nu spreken muzikanten onderling wellicht universele taal van de muziek, bij 'het grote publiek' ligt het anders. De gemiddelde Ne derlander of Ier spreekt weinig Frans. Is hij van plan zijn songtek sten te gaan vertalen „Het probleem is dat het dan niet hetzelfde zou betekenen als in het Frans. Stel je een song van Bob Dylan eens in het Italiaans voor... De magie en het bijzondere van de song zouden verloren gaan. In het Engels kan ik me bijvoorbeeld lang niet zo precies uitdrukken als in het Frans. 'Osez Joséphine' zou iets worden als 'Come on Josephi ne, do it, do it'." Inderdaad, geen gehoor Hoe kijkt hij aan tegen de rol die seksualiteit speelt in zijn succes met 'Osez Joséphine' „Bij mij is elk album anders. Op deze cd heb ik het.inderdaad heel vaak over vrouwen. Maar dan wel over de nieuwe benadering van seksualiteit in dit tijdperk van Aids. Dus niet puur het fysieke element, maar ik heb het over re laties en het evenwicht tussen mannen en vrouwen." Ziet Alain bredere exportmoge lijkheden voor zijn muziek als de Europese binnengrenzen defini tief verdwijnen „Alleen omdat er in '93 een zoge- „In de jaren '50 waren de tek sten naïef en uitsluitend op vrou wen gericht. Talking Heads, John Cale en Lou Reed bijvoorbeeld hebben die muziek een stuk intel- lectuelergemaakt." - fotopolyoor naamd verenigd Europa zal zijn, betekent dat nog niet dat de Fran sen geen Franse muziek meer wil len horen. En de Italianen zullen nog steeds Italiaanse muziek wil len horen. Het is begrijpelijk dat in de sixties iedereen platen van the Beatles wilde kopen. The Beatles waren echt nieuw, anders, revolutionair en opwindend. Ik begrijp nu niet dat ook maar iemand een plat van Bros wil ko pen, want dat is pure shit. Of neem Lenny Kravitz. Elke song is een muzikale invloed, zonder ook maar een noot van hemzelf. Wat wel interessant wordt binnen het verenigd Europa is de uitwisseling van ideeën, waarbij ieder land zijn eigen identiteit behoudt. Een Europese muzikale stijl zou klin ken als het Eurovisiesongfesti val." Alain heeft de opkomst van de rock 'n' roll bewust meegemaakt. In Frankrijk zag hij Johnny Hally- day en Serge Gainsbourg tot on gekende hoogten stijgen. Hij heeft The Everly Brothers nog in hun goede tijd live zien spelen. Alain heeft in de loop der jaren de rock 'n' roll ook de kinder schoenen zien ontgroeien. Is het nu een volwassen muzikaal gen re „Het is natuurlijk niet langer de muziek van de rebellie, maar meer een consumptie-artikel als spaghetti. In de jaren '50 waren de teksten naïef en uitsluitend op vrouwen gericht. Talking Heads, John Cale en Lou Reed bijvoor beeld hebben die muziek een stuk intellectueler gemaakt." Nu heeft Lou Reed zich onlangs laten ontvallen dat hij uitsluitend nog voor volwassenen schrijft... „Mijn eigen songs schrijf ik in eer ste instatie voor mezelf. Ik vertel over mensen en wat hen bezig houdt. Ik denk dat Lou Reed er behoefte aan heeft serieus geno men te worden. Wat is nu 'vol wassen muziek' Toen ik jong was, werd Ray Charles veronder steld voor 'de ouderen' te zijn. The Everly Brothers ook. Ik vond ze te gek. Wie weet, zijn er nu ook wel jonge Lou Reed-frans. Aan Sylvie Vartan, die verondersteld werd een tieneridool te zijn, heb ik nooit iets gevonden." "oor Muriel Boll et is allemaal be- j gonnen toen Denis Verbeke (15, Bre- da) nog maar een peuter was. Als hij huilde, zetten zijn ouders een plaat op met sprookjes van de Efteling, en prompt werd "ij stil. Nu is Denis de officiële ontwerper van de mini-Efteling 1 uatis een sprookjespark waarin allerlei attracties van de grote Ef- leling in het klein zijn nagebouwd, joaar er zijn ook origine.le be denksels te bewonderen. Uenis: „lk stuurde tekeningen op naar de mini-Efteling en tone Wefd ik meteen aangenomen, de ontwerper die ze hadden hield er- ■nee op. ik teken altijd, vroeger •jok aj, soms teken ik na, soms be- °k ik zelf. Ik teken ook strips, Donnare de verhalen vanzelf komen nciny t/l D 3,5ik bezig ben. Natuurlijk zijn er -J'- Mensen ïn mijn klas die het kin- erachtig vinden, maar ik vind te- nen nu eenmaal leuker dan "erken aan een ijzervijlselmachi- Woensdag 15 april verzorgd door Modeadvies buro Eszeth uit Middelburg' Aanv. 19.30 u., toegang 5,- incl. kopje koffie. Reserveren dj- Café Lamsoren, Lamswaarde, 01142-2' Zat. 11 apr. live optreden van de o.l.v. Benny de Vet, kand' daat Soundmixshow. ca 't Centrum, St. Jansteen, aanv. 21.00 uur. igen te boe- Hulst. Pentekeningen kleur. Black White. L Twins Kieldrecht 15' ut t/m 30-4-92. Karei Lernout, Clinge. "e Alles in het leven gaat al zo akelijk, sprookjes zijn prettig on- uchter. Je zult nooit een vliegend iH^tc8er>komen, daarom vind het juist leuk er een te beden- _en- Ik kijk ook graag naar Dis- ey-films, Alice in Wonderland vind ik schitterend, er zijn trou wens genoeg volwassenen die dol zijn op tekenfilms." De mini-Efteling in Nieuwkuyk wordt gerund door jongeren tot voor in de twintig, de directeur is het jongste, dertien jaar Denis is vast ,begonnen met het ontwerp voor een draaiend thea ter waarbij een grote vogel als spreekstalmeester zal optreden. Ontwerpen is iets anders dan al leen maar tekenen, je moet reke ning houden met boven- en zij kanten, die moeten er ook goed uitzien. Over de technische kant hoeft Denis zich geen zorgen te maken, dat doen anderen. Hij zou graag eens achter de schermen van de Efteling willen kijken, hoe allerlei trucs in elkaar zitten, maar zelfs een brief naar de Surprise show heeft niet gehoipen; de Efte ling houdt ze geheim. Afgelopen zomer had Denis een abonnement op het sprookjes park, hij ging er met een neef naar toe, en die is nu zelfs zo gek dat hij het Spookslot nabouwt met elektronisch bestuurde, bloedstol lende effecten en al. Behalve een dikke map vol eigen werk heeft Denis plakboeken vol plaatjes, advertenties, buttons, enz. over de Efteling, en hij is lid van de fanclub. Dus weet hij alles over de geschiedenis; dat Anton Pieck de achtbaan door een hek- senkuil wilde laten gaan, maar af remmen en weer optrekken was te duur, net als de liefdesbron die moest komen waar nu de dan sende zeemeermin staat. Als je bij de bron kustte, zou er rood water opborrelen. Van mini naar grote Efteling is een flinke schaalvergroting, stil letjes hoopt Denis die reuzestap nog eens te kunnen maken. Ont werper van de Efteling in de voet- spoeren van Anton Pieck... dat is nog mooier dan Koning te zijn van de Trollen zoals Denis dat vroeger droomde. Denis Verbeke met de Trolli die hij maakte voor de mini-Efteling. - FOTOOESTEM/JOHANVANGURP A (1) Under the bridge - Red Hot Chili Peppers A (2) Twilight 2 Unlimited nlimited A (3) Goodnight girl - Wet Wet Wet (12) To be with - Mr. Big (9) Kaplaarsen - Dingetje Gj (7) America: what time is love - The KLF (4) We got a love thang - Ce Ce Peniston (5) Human touch - Bruce Springsteen (6) Don't talk just kiss - Right Said Fred (18) Mad about the boy - Dinah Washington (23) Money don't matter 2 night - Prince N.P.G. (15) Blijf je vannacht bij mij - Gordon (16) Come as you are - Nirvana (13) November rain - Guns 'n Roses (10) When you tell me that you love me - Diana Ross Q (30) Why - Annie Lennox (11) Casser la voix (live) - Patrick Bruel (33) Weather with you - Crowded House (25) Song of ocarina - Diego Modena J.P. Audin (21) Chic mystique - Chic (14) One - U2 0 (31) No more tears - Ozzy Osbourne (20) Tears in heaven - Eric Clapton 0 (17) I wonder why - Curtis Stigers (-) Who wants to live forever - Queen (-) Das Boot - U 96 (29) Stay - Shakespears Sister (-) Do you want me - Salt 'n' Pepa (24) Altijd heb ik je lief - Clouseau (35) Zuster - The Scene (19) Mistadobalina - Del Tha Funkee Homosapien (-) Rich man - Ten Sharp (37) Treaty - Yothu Yindi (-) Do not pass me by - Hammer (27) Ik wou dat ik voor een keer - Lee Towers Bart de Graaff (26) Laid so low - Tears for Fears (-) Feyenoord Feyenoord - Cock v.d. Palm (-) Un po' bambino - Marco Borsato (22) Remember the time - Michael Jackson Tussen haakjes staat de notering van vorige week. ©Copyright Stichting Nederlandse Top 40. (1) Save the Best for Last - Vanessa Williams (5) Tears in Heaven - Eric Clapton 0) (4) Masterpiece - Atlantic Star Remember the Time - Michael Jackson (3) I Can't Dance - Genesis (7) Make it Happen - Mariah Carey O (6) To Be With You - Mr. Big 0 (9). Thinking Back - Amy Grant 0 (8) Justified and Ancient - KLF (13) Everything Changes - Kathy Troccoli j Schriftelijke readies: redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229 4800 MB Breda. Telefonisch: 076-236416 f" 7

de Stem | 1992 | | pagina 23