4 Valdjonds vrijwilligers zijn nummer wWe moeten werken aan ons imago' Kritiek van secretaris FNV West-Zeeuws-Vlaanderen: Sluis maakt haast met woonzorgproject Vak levensbeschouwing Zwin opnieuw ter sprake 'Nieuwe bisschop moet aanvoelen hoe kerk zich in 1992 moet gedragen' ZEELAND C4 Overtreder komt goed weg Nutsavond in Groede Nieuwe afdelingsvoorzitter postduivenorganisatie Marcel Buysse: KORT zeeuws Internationale kattenshow in Zeelandhallen Natuur- en milieudag christelijk jeugdwerk Basketbal internationals ZAKEN NIEUWS Prijs voor Bliek Mode Nieuwe kledingzaak Cadzand-Bad Weveka acties Kloosterzande Kinderboetiek Happy Kids Deto Jeans Sluis drie keer zo groot Wisseling wacht bij Morres WOENSDAG 8 APRIL 1992 Van onze verslaggever Oostburg - 'Vrijwilligers binnen de vakbond zijn een nummer en zullen dat eens te meer blijven'. nje kritiek uit secretaris A. van der Lijs van de afdeling West Zeeuws- Vlaanderen van de Federatie Neder- ,,nase Vakbeweging (FNV). -ij doet dat in het jaarverslag van de afdeling over 1991. Van der Sluijs is bovendien niet te spreken over de vergroting van de kloof tussen de betaalde krachten binnen de vakbeweging en de vrijwillige kaderle den. „Ik spreek dan ook mijn twijfels uit over de tendens die nu ook binnen de FNV boven komt, om het plaatse lijke kader doelgerichter te benade ren", schrijft de secretaris. Een kaderlid krijgt één of meer specia liteiten toebedeeld en moet vervolgens op afroep klaar staan als voor bepaalde specialismen iets op het programma moet worden gezet, vervolgt Van der Sluijs. Volgens hem doen de betaalde krachten steeds vaker een beroep op het vrijwil lig kader om het vele werk voor de le den uit te voeren. „Natuurlijk is de vakbeweging 'groter geworden door vrijwilligers maar toch betreur ik dat de vakbonden en haar bestuurders steeds verder van de 'gewone' leden af komt te staan". Teleurstellend noemt Van der Sluijs in zijn jaarverslag verder de opkomst op een grensoverschrijdende bijeenkomst met vakbondsmensen uit België. Mede gezien de Europese eenwording had het bestuur van de afdeling West-Zeeuws- Vlaanderen daar meer van verwacht. De afdeling West-Zeeuws-Vlaanderen van de FNV stelt het jaarverslag vast op de jaarvergadering. Die vindt vrij dag 10 april plaats in de grote zaal van het hervormde kerkcentrum aan het Kerkplein in Oostburg. Aanvang 19.45 Van onze verslaggever Sluis - Het gemeentebestuur van Sluis zet vaart achter de uitvoering van het woonzorg- project op de plaats van het voormalig medisch centrum aan de Hoogstraat. Van onze verslaggever Temeuzen - Als het aan kan tonrechter mr. A. Melens had gelegen, had R. van P. uit Kloosterzande gisteren niet alleen een boete, maar ook ten voorwaardelijke rij-ont- zegging gekregen. Voor een overschrijding van de maxi mumsnelheid met 68 kilome ter kwam hij met een boete van 620 gulden nog goed weg. Tan P. had in september van vo rig jaar 148 kilometer per uur gereden tussen Terhole en Ter- neuzen, terwijl daar maximaal I) is toegestaan. „Ik ga normaal niet zo hard, maar ik had net twee vrachtwagens ingehaald en dan rij je natuurlijk wat snel- was zijn verklaring. Melens vond het niettemin een 'giganti sche overschrijding' en wees er bovendien op dat het niet de eer ste keer was. Ook officier van justitie mr. J. i Gelder vond de zaak heel ernstig. „Als het nog een keer gebeurt, nemen we uw auto in lag en wordt ook uw rijbe wijs ingetrokken",waarschuwde ze alvast. Nu vrogg ze de eerder genoemde boete, hetgeen Melens de opmerking ontlokte: „Ik kijk op van de eis. Die is heel mild. Ik had op zijn minst een voorwaar delijke ontzegging verwacht en "e zou ik ook hebben overgeno men". Hij vonniste conform de eis. Die haast is ook geboden, want voor 1 juni moet het bouwplan zijn ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. De politiek in Sluis werkt vlotjes mee aan de spoedige totstandko ming van het woonzorgproject voor ouderen. De leden van de commissie Volkshuisvesting en Ruimtelijk Ordeningsbeleid wa ren gisteravond bijzonder posi tief. Ze plaatsten geen kritische kanttekeningen bij een grondruil die nodig is voor de verwezenlij king van het plan. De gemeente Sluis, de Burgerlijke Godshuizen en bejaardenhuis Rozenoord werken eendrachtig samen in het project. Tegenprestatie Om die reden wilden de Gods huizen dan ook vlot meewerken aan de overdracht van het me disch centrum. Als tegenpresta tie draagt de gemeente een lap grond van de naastgelegen cam ping De Meidoorn over aan de Godshuizen. Wethouder J. du Fossé toonde zich gisteravond uitermate te vreden over de voortgang van het project en sprak van een unieke situatie. „Goed een jaar geleden zijn we aan het project begonnen en wat de gemeente betreft kunnen we nu daadwer kelijk beginnen". Commissielid J. Boogaard (WD) was eveneens vol lof. Hij noemde het medisch centrum 'een dui ventil' waar in het verleden een aantal verschillende instellingen in gehuisvest waren en noemde het een goede oplossing dat het plaats maakte voor het woon zorgproject, het tweede yandeze aard in Zeeland, 'JMlft Opk H, Masclee (D66 ép^direc- teur van Rozenoord) was en thousiast. „In het kader van de capaciteitsreductie voor bejaar denoorden moet Rozenoord ze ventien plaatsen inleveren en dan is dit project een aardige compensatie". Van onze verslaggever Jan Bouwmans Breda - Bisschop H. Ernst van Breda, die vandaag zijn 75e verjaardag viert, is er de afgelopen 25 jaar volgens de Bredase WD-burgemeester drs. E. Nijpels voortreffelijk in geslaagd om de kerk mid den in de samenleving te houden. Het is in Nijpels' ogen dan ook van groot be- g dat Breda weer een bis- Van onze verslaggever Groede - Het departement Groede van de Maatschappij tot "ut van het Algemeen houdt Woensdag 15 april een nuts- avond in het Vlaemsche Duijn. Ue bijeenkomst begint om 20.00 Uur. H. van Iwaarden houdt dan een '®ng met dia's over de flora en auna van de Verdronken rwarte Polder en het ontstaan daarvan. ?ar aanleiding van de lezing aken de Nuts-leden zondag 26 apnl een excursie naar de be- jvuste polder. Samenkomst voor uitstapje is op het parkeer- rrein bij het rioolgemaal in "leuwvliet om 10.30 uur. schop krijgt die aanvoelt hoe de kerk zich anno 1992 moet gedragen. Nijpels verklaarde dat gisteren voor de KRO-radio. Ook Rome moet zich volgens de Bredase burgemeester realiseren dat de kerk van 1992 anders is dan twintig, dertig jaar geleden. Wil de kerk bijvoorbeeld nog een brug slaan naar jongeren, dan zal ze moeten accepteren dat het bij deze tijd hoort dat mensen in veel zaken een eigen afweging maken, ook als ze gelovig zijn. En dus andere opvattingen kun nen huldigen. Een nieuwe bis schop moet er daarom eentje van deze tijd zijn, aldus Nijpels. De Bredase burgemeester stak niet onder stoelen of banken dat Rome er zeer onverstandig aan zou doen om een opvolger van mgr. Ernst te benoemen die af wijkt van de koers van zijn voor ganger. Indien dit onverhoopt toch het geval zou worden, bete kent dat volgens Nijpels dat Rome nog altijd niet begrijpt hoe Nederland in elkaar steekt. „Maar ik hoop dat we van dat soort perikelen verschoond blij ven. Wat ons betreft, blijft bis schop Ernst tot in eeuwigheid zitten, om het maar eens in ker kelijke termen te zeggen", aldus de burgemeester van Breda, die daarin werd bijgevallen door oud-wielrenner Rini Wagtmans uit St. Willebrord: „Het zou het beste nieuws van de laatste tijd zijn wanneer bisschop Ernst zou aanblijven". Marcel Buysse. „Het niveau kan opgeschroefd worden. - FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Oostburg - Tijdens de jongste alge mene ledenvergadering van de zon dagsvliegers van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Postduiven Or ganisatie, werd Marcel Buysse uit Oostburg met grote meerderheid ge kozen als opvolger van de vertrek kende Theo de Roo uit Terneuzen. Buysse wordt in het 44-jarig bestaan van de afdeling, na Colsen, Willaert en De Roo, de vierde voorzitter. Dit gebeurt in een tijd waarin veel werk aan de winkel is. De duivensport ziet im mers de laatste jaren het ledental teruglo pen van 54.000 tot 48.000 en heeft tegelij kertijd te maken met professionalisering. Met name de jeugd laat het afweten. Buysse, vastberaden en goed formulerend, beseft als geen ander dat het voor hem en zijn ploeg dus tijd is om het tij te keren. „Het is een punt met hoge prioriteits- waarde van onze ploeg. We weten onder tussen wel een aantal oorzaken. Er is in deze tijd een grote concurrentie van an dere ontspanningsmogelijkheden. Moeilijk Sommige gemeenten doen moeilijk als er een vergunning voor een hok moet wor den verstrekt, de professionalisering van de sport -schrikt een categorie mensen af die daar de tijd of middelen niet voor hebben en daarnaast manifesteert zich ook de doping in onze sporttak. Uiteraard moet je met deze materie voorzichtig zijn. Toch kan ik me niet aan de indruk ont trekken dat er op bepaalde hokken spe ciaal met jonge duiven preparaten ge bruikt worden die dieronvriendelijk zijn. Je kunt dan je kop in het zand steken, naar dat wil ik niet. „Als bestuurder wil ik dit onderzocht hebben. Ik zal me inzetten voor een lijst met schadelijke produkten en de daaruit voortvloeiende controles. Als mijn ver moedens onjuist zijn des te beter, maar dan hebben we toch gedaan wat binnen onze mogelijkheden ligt. In de duiven sport gaat geld om en elkaar op een on eerlijke manier bekampen kan niet. Trou wens een duivenliefhebber is van nature een dierenvriend". Het argument dat de duivensport te duur zou zijn wijst hij van de hand. „Met tien a twintig vliegduiven moet een programma goed bespeelbaar zijn. Daarom hebben we trouwens nu al veel aan het programma gesleuteld. Dan heb je vaste kosten van zo'n zestig gulden per maand. Een hok plus klok zijn éénmalige uitgaven, die ze ker niet veel hoger zijn dan bij andere sporten. „Koop maar eens een redelijke surfplank of racefiets. Dat valt dus allemaal wel mee. Wel ben ik van mening dat de lief hebber zich moet specialiseren. Dus niet meer alles spelen van de vitesse tot en met de grote fond. We moeten aan ons imago werken. Vijf jaar geleden is er een onder zoek betreffende dat imago geweest en daar kwamen we niet best uit. De duiven sport heeft een verkeerde beeldvorming bij de grote massa. Fraudegevallen en rampvluchten komen uitgebreid in de media, terwijl dit inci dentele gevallen zijn. Procentueel stelt het niets voor. Daarom denken wij aan een voorlichter. Hij moet de beeldvorming veranderen want het is niet meer zo als dertig jaar geleden. Het type duivenmel ker is veranderd. We zien steeds meer dat het gezin er bij betrokken wordt. Dat is een goede zaak". Specialisatie Wat het programma betreft is hij van me ning dat dit wel zijn top bereikt heeft. „Nogmaals komt hier de specialisatie om de hoek kijken. De liefhebber moet meer naar die ene spelsoort toe. Binnen de ver enigingen voorts meer teamwerk voor de werkzaamheden, zodat niet steeds de zelfde groep belast wordt met inkorven enzovoorts. Meer mensen verminderen trouwens de fraudegevoeligheid. Ik hou niet van eenmansbedrijfjes." Buysse heeft ook al contacten gelegd met de zusterafdeling van de zaterdagvliegers. „Positief", stelt hij. „Uit de samenwer king kunnen we alleen maar profijt halen. Het niveau kan opgeschroefd worden. Ge zamenlijke vluchten betekenen dat men zich beter kan manifesteren op nationaal niveau. Dit seizoen zal er een gezamen lijke vlucht, Limoges op 16 september voor oude en jonge duiven, worden afge werkt. De overstap van de zondag- naar de za terdagvliegers en omgekeerd kan even eens niet meer zo maar. Er moeten argu menten zijn. Of we daardoor meer macht krijgen ten opzichte van de individuele le den? Zeker niet. Dat willen we ook niet. Er is een onafhankelijke arbitragecom missie in ons rayon. Daar wordt de zaak in redelijkheid getoetst". Beleidsplan Voor het vervoer is ondertussen ook al een beleidsplan opgesteld. „We beschikken op dit moment over drie auto's en twee aan hangers, die in goede staat verkeren. Dat moet in de toekomst zo blijven. Daarom zal het beleidsplan op één van de ko mende vergaderingen gepresenteerd wor den. Daarbij maken we gebruik van een landelijk lopend onderzoek. Kwalitatief en financieel moet het goed onderbouwd zijn. In het vliegseizoen mogen er zich geen nare verrassingen manifesteren. De ploeg medewerkers hebben we eveneens compleet. Marc Matthijs is als nieuwe chef vervoerder aangesteld". Impulsen Kortom de duivensport krijgt nieuwe im pulsen. De terugloop moet tot staan ge bracht worden. Iedereen moet aan zijn trekken komen. Daarom zijn er onder meer nieuwe provinciale kampioenschap pen te verdienen op de midfond, 250-500 kilometer, dagfona, 450-700 kilometer, fond, boven de 700 kilometer en halve fond voor jonge duiven. Dit alles met Buysse aan het roer. „Onze ploeg doet het echter". Naast het voorzitterschap van de afdeling is hij nog steeds voorzitter van zijn vereniging De Snelvliegers, voorzitter van de kring West-Walcheren en cen trumleider van het inkorfcentrum Oost burg. Öp zijn zevende begon hij met het houden van duiven. Na zijn huwelijk in 1970 be gon hij met de wedstrijdsport. „Ik heb veel profijt uit mijn jongensjaren overge houden. Gedragspatronen van de vogels leren kennen. Dat werpt nu zijn vruchten af". Dat mag duidelijk zijn als men zijn indrukwekkende uitslagenreeks van het seizoen 1991 bekijkt. Vai onze verslaggever Oostburg - Het dagelijks be- van scholengemeen- *\aP 't Zwin uit Oostburg waerneemt vanavond een euwe poging om het vak le vensbeschouwing op de °°1 ingevoerd te krijgen. instelling van dat vak ter övangmg van het huidige W Inst".. en maatschappij- vonii is op de school voor Bezet onderwijs haalde het eerder niet in de Oostburgse ge meenteraad. Met name de fractie van Dorps belangen en Toerisme (D en T) weigerde enige tijd geleden mee te werken aan de invoering van het vak, althans volgens de cri teria die 't Zwin daarvoor onder meer in het schoolwerkplan for muleerde. Ook de landelijke Vereniging voor Openbaar On derwijs (VOO) kantte zich fel te gen het vak. De laatste is princi pieel tegen het ontbreken van keuzemogelijkheden. Het dagelijks bestuur van de school nodigde de voltallige fractie van D en T deze avond uit voor een gesprek. „Omdat we denken dat er in de publicaties over de invoering van het vak informatie is blijven liggen. We stellen het op prijs om D en T daarvan op de hoogte te stellen", zegt rector J. Heniy van 't Zwin. Het dagelijks bestuur van 't Zwin richtte zich in de tussen tijd ook al weer met een schrij ven tot de VOO. Algemeen bestuurslid van 't Zwin én VOO-vertegenwoordi- ger P. Loonen is verbolgen, zo wel over het gesprek van van avond met D en T als de brief aan VOO. Dit omdat het alge meen bestuur volgens hem niet in kennis is gesteld van beide ac ties. „Het gebeurt wel vaker dat het algemeen bestuur geen weet heeft van dingen die het dage lijks bestuur onderneemt. Dat roept zo langzamerhand toch wel wat irritaties op". Rector Henry vond dat geen vreemde gang van zaken: „We hebben ooit het besluit genomen dat het dagelijks bestuur de sta tutenwijziging behartigt", zei die op zijn beurt in een sum miere reactie. Goes - De vereniging van kattenfokkers en -liefhebbers Felikat houdt op zondag 12 april een internationale kat tententoonstelling in de Zee landhallen in Goes. Van 10.00 tot 18.00 uur pronken er zo'n vierhonderd katten uit bin nen- en buitenland, 's Mor gens geven enkele rasclubs een speciale presentatie op het podium, waarbij de na druk ligt op de zogenaamde point-special. Rassen die deze bijzondere tekening vertonen zijn onder meer de Siamees en de Balinees. Bezoekers kunnen per ras een van de 'pronkstukken' nomineren voor de publieksprijs, die om 15 uur wordt uitgereikt. Veere - Het protestants- christelijk jeugdwerk in Zee land houdt op zaterdag 11 april een natuur- en milieu dag in het Buitencentrum bij Veere. In en rond en tenten is van 10 tot 15 uur een exposi tie te zien van bomen, vertelt Lex Maas verhalen, is een na- tuurspeurpad uitgezet en worden kunstige bomen ge bouwd. Het Milieu-Edukatief Centrum en de Zeeuwse Mi lieufederatie geven er infor matie. Een aantal jeugdgroe pen is al enige tijd bezig met de voorbereiding van de dag, waarop hun werkstukken zullen worden beoordeeld; voor de beste zijn er prijzen. Ook wie niet aan de voorbe reiding deelnam is welkom om het terrein bij Veere te be zoeken en er mee te doen aan activiteiten. Middelburg - Op de Korczak- school te Middelburg (school voor voortgezet speciaal on derwijs) wordt donderdag 9 april de afsluiting gehouden van de kennismaking met de basketbalsport. Deze kennis making is onderdeel van het schoolsportstimuleringspro- ject van de Zeeuwse Sport raad in samenwerking met de school. De leerlingen hebben twee weken kennis kunnen maken met de basketbalsport onder leiding van trainers van de Middelburgse basketbalclub Dynamo'70. De derde en te vens laatste basketbalclinic wordt door twee internatio nals uit de Nederlandse ere divisie gegeven. Det training bestaat uit dertig minuten be zig zijn met elementaire bas ketbalvaardigheden en dertig minuten spelen van wedstrij den. Tijdens de wedstrijden moe ten de leerlingen het opnemen tegen twee topspelers. Die dagen de leerlingen uit voor een spectaculaire wedstrijd. Na de basketbalkennisma king kunnen de kinderen, die variëren in leeftijd van 12 tot 16 jaar, nog kennismaken met de rugbysport. Deze clinics worden verzorgd door rugby- vereniging Oemoemenoe uit Middelburg en zijn 7, 14 en 21 mei op het Middelburgse- rugbyveld. Het gehele project wordt afgesloten met een grote survival in het bos- en duingebied te Westenschou- wen. Terneuzen - Bliek Mode aan de Noordstraat in Terneuzen heeft de HADAC Fashion- Award 1992 in de wacht ge sleept. De prijs werd door een jury van deze inkoopcombi natie toegekend. Een paar re denen lagen hieraan ten grondslag. Bliek Mode werd twee keer zo groot in een tijd dat menige zaak inkrimpt. Er is in de loop van de jaren een grote merkencollectie opge bouwd. Bliek Mode neemt voor wat betreft de presenta tie van de artikelen een bij zondere plaats in binnen de inkoopcombinatie en de Ter- neuzense modezaak bouwde een nieuw winkelconcept op. Cadzand-Bad - Gea van Oos- tenbrugge opende vorige week haar nieuwe kleding zaak Hülya Moda aan Boule vard de Wielingen in Cad zand-Bad. Het assortiment in de ruimte van zeventig vier kante meter is met vrije tijdskleding, bad- en trai ningspakken vooral gericht op de zonaanbidders en toe risten. Vandaar dat de zaak alleen gedurende het zomer seizoen van april tot en met oktober is geopend. De eige naresse denkt er nog over om de deuren ook tijdens de feestdagen te openen. Kloosterzande - De Weveka, de winkeliersvereniging van Kloosterzande pakt uit met een actie rond de komende feestdagen: Pasen, Pinksteren en Moederdag. Tegen inleve ring van het aankoopbewijs dingen klanten mee naar di verse prijzen. Op de bewijzen moeten de naam en adres van de klant vermeld worden. De deelnemende winkels zijn herkenbaar aan de affiches. Voor de Paasactie van 6 tot 17 april zijn er honderd paas- stollen beschikbaar. Voor de actie rond moederdag, van 27 april tot 8 mei honderd taar ten en de pinksteractie van 25 mei tot 5 juni levert honderd dozen bonbons op als moge lijke prijs. Terneuzen - De kanaalzone heeft er een nieuwe kinder boetiek bij. In de Noordstraat in Terneuzen werd kinder boetiek 'Happy Kids' ge opend. Voor Ingrid Van Hee, de eigenaresse van Happy Kids is er een droom in ver vulling gegaan. Zij heeft nu haar eigen zaak waar een ruime sortering kinderkle ding aanwezig is vanaf maat 104 tot 176. De ruimte is te vinden op de bovenverdieping van Modehuis Van der Meer en de verkoopoppervlakte is meer dan honderd vierkante meter groot. Klanten vinden de bekende merken zoals: Nat-Nat, Joy for Kids, Don Digger en Mixi en Dixi. ;svri9nnm icq iH JJfi9TUd2X9 Sluis - Het filiaal van Deto Jeans in de Nieuwstraat 14 in Sluis is flink uitgebreid. De zaak is drie keer zo groot ge worden. Een nieuwe deur van maar liefst vijf en een halve meter verschaft de klanten een brede ingang. De zaak met filialen in Axel en Bres- kens viert dit jaar het vijf tien-jarig bestaan met een aantal superaanbiedingen. Voor de dames is er een apart ingerichte hoek op de eerste etage. Daar is nu ook een grote speciale kinderafdeling gemaakt. Op de begane grond is de verkoop van jeansspul- len in elke prijsklasse. Deto Jeans in Sluis is dagelijks ge opend van 10.00 tot 18.00 uur. Op tweede Paasdag (20 april) zijn alle drie de vesti gingen van Deto Jeans Zeeuwsch-Vlaanderen ge opend van 13.00 tot 18.00 uur. Hulst - Eind vorige week zijn Jo en Antoine Morres terug getreden uit de directie van Morres Meubelbedrijven. De volgende generatie uit de be kende Hulsterse familie neemt hun plaats in. Onder leiding van beide broers heeft het in 1909 door hun vader Hendrik opgerichte bedrijf een grote bloei meegemaakt. Jo Morres hield zich bezig met de algemene leiding -en was verantwoordelijk voor de marketingstrategie. Antoine Morres ontwierp meubelen, kocht ze in en was verant woordelijk voor de samen stelling van de collectie en het meubelboek. Etienne Morres, de oudste zoon van Jo, is sinds vorige maand al gemeen directeur. Zijn broer Paul werd toegevoegd direc teur logistiek. Pedro Morres, zoon van Antoine, werd toe gevoegd directeur inkoop. De directeuren P. Boeye (finan ciën), A. Koopmans (perso neel en organisatie) en W. de Waal (inkoop) blijven hun functie uitoefenen. Bij Morres werken in totaal 800 mensen.

de Stem | 1992 | | pagina 17