haalt R Zaken- lunches 'Wij excuseren ons voor de overlast Opvallende modepresentaties Autoverhuurbedrijven profiteren van uitvallen treinverkeer Irak protesteert bij VN wegens aanvallen Iran Fors verlies voor Andreotti B9 tendeling Terhole 'rassende st WSC /EEDE KLASSÏT EN... 'Careoke grote vervuiler Schelde' Burgemeester Alphen blijft President Peru pleegt 'coup' CDU en de SPD blijven grootste SF-auteur Asiinov overleden Geen extra geld zorgsector Benzine en diesel duurder Merijntje EG erkent Bosnië Maar ook privé heel gezellig. Restaurant ^ItlJOOt ttimwa Glnnetraaltraat 3, BREDA, W. 076-211199 E STEM DINSDAG 7 APRIL 1992 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang I I I I I |rd. Afgelopen za- CVB/De Sterre Jer vijf spelers be-1 Gelukkig kon Hob Sde oplossing bieden jniet dat er in Zuich een team is dat z0. plag heeft gehad als S seizoen," zei Theo Herdagavond na af- de wedstrijd, „We jen enkele wedstrijd 1st team kunnen spe- s was er wel iemand d. Alleen Mischa Ac- llijnmond de uitblin- llf Schut zijn zonder lot nu toe het seizoen pen. Om triest van te et landelijk amateur- punten door met 4-J dat Axel met 3-2 van I lat in Etten-Leur met mwelijks meer ontlo- GASTEL 2-2 - Bust 1-, Toksbergen 1-0, Ronald lans 1-1, Sjaak Loos 2-1 ■Mouwen 2-2. 100RUIT-ALLIANCE 2- It 1-1, Kees Vissers 1-0, I van Buuren 1-1 en 1-2* In Gils 2-2. sportmedewerker - Terhole kwam te„ 14 niet verder dan een 1-1 spel in de derde klasse het afdelingsvoetbal op I 'LE-HW24 4 1-1 1 gaf knap partij, ondanks I dat het al na een half uur man verder moest. Na kartier was Terhole op ong gekomen door een I it van Marty Dobbelaar. |t was Terhole sterker, iok kansen, maar liet die I jlverd. Vijf minuten voor am HW'24 4 zelfs langs- 1 een doelpunt van Marcel j lethem. [ize sportmedewerker HW'24 mag zich na de I fen geleden 3-1-nederlaag en veld tegen Boeimeer op I naken voor een verblijf in I Irde klasse. Met nog twee jte gaan staan de Hulstena- pie punten achter op Ter en Vlijmense Boys. Op |t vier punten en meer. ontspringt waarschijnlijk ns. Deze ploeg klopte ver- hd OJC met 1-0 en dat ^e precies in de kaart van dat met 2-1 van Vlij- Boys won en volgende kampioen kan worden. .Roosendaal eindigde onbe- |n 1-1 en MOC'I7-Terheij-1 12-1. INBERGEN-CONCORDW 5-1- Rust 1-1, Ronny van |:1 0-1, Ad Gladdines 1-1. Smout 2-1, Wim Nuland In 4-1, Ad Gladdines 5-1. WSC 0-1 - Rust 0-0, Pa- ivan Es 0-1. -VLIJMENSE BOYS 2-1 pt 1-1, Antoine van Helvoirt ptef Staps 1-1, Leon Elands Ï'17-TERHEIJDEN 2-1 - 0-1, Jan Razenberg 0-1. Polderman 1-1, Ronald van Isel 2-1. Volkskrant: „Wielrennen winnen. Als ik die ouvie pc van het verleden dan jitiek. Wielrennen is alles eihard beulen en daarmee Iht volledig door het lint- fts te maken. Je moet het nmen als een wilde". gelegenheid aangrijpen jen, voorzitter Sectie Be- Iiet grote publiek is meer federland gebeurt dan da- tnorama: „Met een mara- ft tegen je eigen benen". column in NRC Handels- iimse theater Gooiland na je hebt gegeven, snap ]e der artiesten vrij hoog 's> ou ik de receptie na mijn Goes - Volgens diverse milieu organisaties is de Belgische co- kesiabriek Carcoke een van de grootste vervuilers van de Schel de. In vergelijking zou het eerder aangepakte bedrijf Sopar er niets bij zijn. De milieugroepen dreigen nu naar de rechter te stappen. ZIE ZEELAND - C1 Alphen a/d Rijn - Een meerder heid van de gemeenteraad van Alphen aan den Rijn heeft haar vertrouwen in Burgemeester M. Paats (CDA) niet verloren. De collegepartijen CDA en PvdA vinden dat de conclusies van het rapport niet rechtvaardigen te eisen dat burgemeester Paats opstapt. De burgemeester kwam in opspraak door de ontdekking van gifstortingen in de Coupé polder bij Alphen. Geen chaos door staking Lima - President Fujimori van Peru heeft feitelijk een staats greep gepleegd. Hij heeft een se rie ingrijpende maatregelen per decreet afgekondigd en een 'noodregering' ingesteld. Politie Vrije dag en leger hebben de kant van de president gekozen. De regering van Peru is uit protest afgetre den. ZIE BUITENLAND - A4 Van onze verslaggevers Breda/Roosendaal - Hoe wel bijna het hele trein verkeer in West-Brabant en Zeeland gisteren heeft stilgelegen als gevolg van de treinstaking, heeft dat nauwelijks geleid tot chaos op de weg. De vakbonden spreken van een ongekend succesvolle actie. 70 procent van de vakbondsleden in Zuidwest-Nederland legde het werk neer. Dat waren vooral conducteurs en machinisten. Auto's op de Nederlandse snel wegen regen zich aaneen tot ki lometers lange files. Op het drukste moment was een groot deel van de Nederlandse snelwe gen gevuld met stilstaande auto's: 300 kilometer file. De avondspits was daarentegen opvallend rustig, omdat de men sen gespreid over de middag en avond teruggingen.. Kiel - Ondanks een dramatisch stemmenverlies aan onder meer extreem-rechts heeft de socialis tische SPD van Björn Engholm de absolute meerderheid behou den in de deelstaat Sleeswijk- Holstein. In de deelstaat Badem- Wuerttemberg wonnen de ex-, treem-rechtse Republikaner 15 zetels, maar blijft de christen democratische CDU de grootste partij. ZIE ACHTERGROND-A2 New York - Isaac Asimov, een van de beroemdste schrijvers van science-fiction, is in een zie kenhuis in New York overleden. Asimov werd 72 jaar oud. De in Rusland geboren auteur schreef tijdens zijn leven meer dan 400 boeken. Veel van zijn bekendste futuristische werk ging over ro bots en moderne technologie en etische aspecten die hiermee sa menhangen. ZIE GIDS-Dl Den Haag - Het kabinet blijft weigeren extra geld vrij te ma ken voor loonsverhoging in de zorgsector. De regering vindt nog steeds dat de loonsverhoging van 2,5 procent moet worden be taald uit de kas van het pen sioenfonds PGGM. ZIE BINNENLAND - A3 Rotterdam - Benzine wordt woensdag twee cent per liter duurder. De dieselprijs gaat met één cent per liter omhoog. Aan de meeste zelftankpompen gaan daardoor advies-literprijzen gel den van 187 cent voor super plus loodvrij, 183 cent voor Euro loodvrij en 199 cent voor gelode superbenzine. Een liter diesel gaat 113,4 cent kosten. IN DEZE KRANT: VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 VN-leger wil Bos nie in Op de wegen rond Breda was er echter normale drukte. „Niks aan de hand", aldus een woord voerder van de meldkamer gis termorgen. De BBA hoefde geen extra bussen in te zetten. Volgens directeur Santbergen van het Bredase taxi-bedrijf Peutax was het zelfs stiller dan anders. „Ik heb drie wagens ach ter de hand gehouden, maar ik heb die jongens al naar huis ge stuurd", aldus Santbergen gis termiddag om vier uur. „Volgens mij heeft iedereen een vrije dag genomen". Wel goede zaken deden de autoverhuurbedrijven. Bij Hertz en Avis noteerden ze een ver dubbeling van het aantal aan vragen. Beide vestigingen in Breda moesten honderden men sen teleurstellen, ze waren door de voorraad heen. „Veel mensen hebben zelfs de uitslag van het kort geding niet afgewacht", zegt een woordvoer der van Hertz. „De eerste reser veringen kwamen eind vorige week al binnen". Actiebereid Vanuit Roosendaal vertrokken gisteren in plaats van de gebrui kelijke 16 treinen, nog maar ge middeld 3 treinen per uur en wel in de richting Zwolle, Dordrecht en Vlissingen. Zij kwamen niet verder dan respectievelijk Til burg, Lage Zwaluwe en Goes. Alleen de stoptrein vanuit Oos tende, bemand met Belgisch per soneel, kon elk uur het Roosen- daalse station binnenrijden. De goederentrein tussen het Zeeuwsvlaamse Terneuzen en het Belgische Gent reed nor maal. Slechts 2 van de 21 werk nemers bij het enige spoorlijntje van de NS in Zeeuwsch-Vlaan- deren staakten. Dat had volgens een NS-woordvoerder geen ge volgen voor de bediening van de klanten. De actiebereidheid was niet zo groot als de lege perrons deden vermoeden. Zo staakte er op het station in Breda helemaal nie mand. Dat er desondanks geen trein viel te bespeuren, komt omdat vooral het rijdend perso neel, dus machinisten en con ducteurs, in staking ging. FNV-stakingsleider Frans van Berkel bevestigt dat de stakings bereidheid niet in alle sectoren even groot was. „Inderdaad wa ren er nog loketten en andere posten bemand. Maar als er geen trein vertrekt, kunnen die men sen ook niets meer doen". Besprekingen Het stakingswapen heeft onder tussen een oplossing van het ar beidsconflict echter geen stap dichterbij gebracht. Beide partijen houden het been stijf en willen geen concessies doen aan elkaar. De bonden dreigen met langdu riger acties als er na de tweede stakingsdag nog geen principe akkoord over een nieuwe cao op tafel ligt. Een voorstel van de hoofddirec tie van de NS werd gisteren una niem verworpen. In een brief stelden NS voor om de lopende cao met een half jaar te verlen gen en alleen te praten over een loonsverhoging. Beperking van het aantal atv- dagen, inkorting van de rustpe riode en uiitbreiding van de ar beidstijden blijven in ook in het jongste NS-voorstel overeind. Door de patstelling in de discus sie is het zeker dat de treinen vandaag opnieuw stil staan. De vakbonden sluiten zelfs niet uit dat de spoorwegstaking ook morgen nog wordt voortgezet. Als er vandaag geen zicht komt op een cao, dan is de kans groot dat een deel van de NS'ers de door de bonden uitgeroepen 48- uursstaking van gisteren en van daag 'wild' voortzet. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Enkel technici controleren op hun gemak de rails. Dat kon gisteren aangezien alle treinverkeer de hele dag stil lag. - foto de stem ben steffen Van onze correspondent Jo Wijnen Brussel - De landen van de Europese Gemeenschap er kennen met ingang van van daag de afgescheiden Joego slavische republiek Bosnië- Hercegovina. „Wij willen met die erken ning een bijdrage leveren aan de verdere stabilisering van de situatie in die repu bliek", aldus minister Van den Broek gisteren in Lu xemburg, waar de EG-mi- nisters van Buitenlandse Zaken vele uren nodig had den om tot hun besluit te komen. De EG-landen hebben Ser vië opgeroepen medewer king te verlenen aan de door de EG getroffen regeling, ondanks het feit dat Bel grado zich altijd tegen de erkenning van het deels Servische Bosnië-Hercego- vina heeft verzet. De EG-ministers konden gisteren niet besluiten tot de erkenning van Macedo nië. Vooral Griekenland houdt die erkenning tegen. Een bemiddelingspoging van het Portugees EG-voor- zitterschap tussen Athene en Skopje heeft tot dusver niets opgeleverd. Eind april zullen de EG-mi nisters de mogelijke erken ning van Macedonië op nieuw bekijken. Van onze correspondent Gert van Wijland Sarajevo - In het Holiday Inn-hotel in Sarajevo, de hoofdstad van Bosnië-Herce- govina, breekt paniek los als plotseling Servische extre misten vanuit de ruimte van de room-service het vuur openen op de grote vredesde monstratie die vlak voor het hotel plaatsvindt. Aan de sporadische salvo's die in de Bosnische hoofdstad al twee dagen op straat klonken werd door de bewoners van Sarajevo de afgelopen dagen al nauwe lijks aandacht meer besteed. De tienduizend vredesdemon- stranten die voor het aan de overkant gelegen parlementsge bouw stonden vormden voor ons, in het Holiday Inn-hotel, dan ook eerder een aardig schouw spel om tijdens de lunch naar te kijken, dan een werkelijke be dreiging. Twee zware ontploffingen in de hal van het hotel maken echter snel een einde aan de schijnbare rust. Eerst lijkt het directe ge vaar mee te vallen, maar wan neer het geweervuur de trap op komt richting restaurant, is wegwezen de boodschap. Onder leiding van de obers pro beert iedereen in het hotel te ontkomen aan het geweld, maar de enige vluchtroute blijkt ge blokkeerd door Servische para militairen met machinegeweren. Na een ongewoon felle schiet partij doemen er plots gewa pende mannen op aan het einde van de gang. „Niet schieten, wij zijn gasten van dit hotel", roe pen de obers. Maar de bende trekt in de lucht schietend langs. ww* - De verkiezingen in Italië hebben een historisch verlies opgeleverd voor de christen democraten van Giulio Andreaotti. Er wordt in Rome gesproken van een 'politieke aardbeving'. ZIE BUITENLAND -A4 Vandaag zijn er opklaringen met kans op een enkel buitje. De temperatuur is redelijk, maar de wind maakt hett\Uemaal een beetje guur. Het blijft wisselvallig, f Sast Teheran (rtr/afp) - Irak heeft gisteren wegens Iraanse lucht-, aanvallen op doelen op Iraaks grondgebied een klacht inge diend bij de Veiligheidsraad van de VN. Een NS-medewerker van het station in Roosendaal legt aan enkele mensen uit waarom er geen treinen rijden. - foto de stem ben steffen Iran voerde zondag aanvallen uit op een basis van Iraanse verzet strijders in Irak. Ook Iran stuurde gisteren de raad een brief. De regering in Teheran schreef dat Iran de luchtaanvallen heeft uitgevoerd op grond van zijn recht op zelf verdediging. Volgens Teheran waren de acties een antwoord op aanvallen van 'georganiseerde en gewapende huurlingen' van uit Irak op dorpen in Iran. De aanvallen van Iran van zon dag waren gericht tegen bases van de Iraanse Volksmujaheddin die strijden tegen de regering in Teheran. De Iraakse minister van buitenlandse zaken, Ahmad Husayn, schreef de voorzitter van de Veiligheidsraad dat acht Iraanse vliegtuigen aanvallen hadden uitgevoerd in de buurt van de stad Al-Khalis, ongeveer 90 kilometer van de Iraanse grens. Het was voor het eerst sinds het bestand tussen Iran en Irak in hun acht jaar durende oorlog in augustus 1988 dat Iraanse toe stellen doelen in Irak hebben be stookt. Volgens de Iraakse brief is een Iraans F-4 vliegtuig neer gehaald en zijn de twee beman ningsleden gevangengenomen. De Volksmujaheddin maakten eveneens melding van de gevan genneming van de twee Iraanse piloten. Het verzet sprak vanuit zijn Europese hoofdkwartier in het Franse Auvers-sur-Oise ca-j tegorisch berichten tegen dat zijn leider Massoud Radjavi bij de aanval zou zijn gedood. Het Iraanse persbureau Irna had daarvan melding gemaakt. Wel erkende de Volksmujaheddin dat) bij de luchtaanval één van zijn strijders was omgekomen en dat 12 anderen gewond waren ge raakt. Teheran eiste gisteren ook de uitlevering van de leden van de Iraanse verzetsbeweging die; zondag enkele Iraanse diploma-s tieke vertegenwoordigingen iri het buitenland hebben aangeval len. De ambassadeurs van verschei dene landen werden bijeenge roepen op het ministerie, waar 'officieel schadeloosstelling en uitlevering van de daders werd geëist', aldus het communiqué. De mujaheddin hebben de Iraanse ambassades in Ottawa, Den Haag, Bonn, Stockholm, Oslo, Bern, Londen, Parijs, Can berra en de Iraanse missie bij de VN aangevallen. (ADVERTENTIES) Een soldaat beantwoordt het geweervuur vanuit het Holiday Inn-hotel, terwijl demonstranten angstig wegduiken. foto epa „Wij zijn geen extremisten. Wij komen demonstreren voor de vrede en excuseren ons voor de overlast", deelt een in gele over jas geklede man van middelbare leeftijd beleefd mee. In het kielzog van met geweren, keukenmessen en tafelbestek ge wapende mannen brengt een in uniform gestoken agent van de moslimmilitie redding. Na enig soebatten loodst hij de gasten via een ingeslagen ruit naar bui ten. Het is die moslim-militie die via een bestorming van het hotel uiteindelijk een einde weet te maken aan het vuurgevecht. Zij slagen erin de Servische extre misten te overmeesteren. De politie maakt later melding van vijf doden en zeker 15 ge wonden. Ook wordt van 22.00 uur tot 5.00 uur 's morgens een uitgaansverbod ingesteld. De 81 Nederlandse militairen van de VN-vredesmacht hebben gisteravond van hun comman dant een uitgaansverbod gekre gen. Volgens commandant Ha- meleers is in het Nederlandse onderkomen 'alles veilig'. Aanvulling persbureaus: In Bosnië-Hercegovina is gister avond laat overeenstemming be reikt over een nieuwe wapenstil stand. De leiders van de Serviërs enerzijds en de voormannen van de Kroaten en de moslims an derzijds spraken af dat zij hun stiijdgroepen onmiddellijk zou den gelasten de strijd te staken. Het staatspresidium van de deel republiek heeft verklaard dat zij het aftreden heeft aanvaard van premier Jure Pelivan. EXTRA MODENIEUWS op dinsdag 7 en woensdag 8 april 13.30 uur -14.30 uur -15.30 uur (in ons filiaal) MODE Karrestraat 13 Breda Bovendien hebben wij opvallende attenties voor u in petto VUL Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I I I I I I I I L. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgirof 82.20 O maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. k

de Stem | 1992 | | pagina 1