Weer ruzie over premie Dierenasiels zitten nu al mudvol neuwe rvoor te tijd. 'Bij werkvoorziening 25.000 banen op de tocht' Slavische soldaten in de aanval Staking gedetineerden was geen groot succes Jakarta: Nederlanders eind april al naar huis at Luctor'88 bij wsc Particuliere verzekeraars woedend op 4schoolmeester' Simons Gek op Engelse humor Enorme drugsvangsten in Antwerpen en Liverpool B9 OKEN mnten met Robur t, PTT Telecom. Verzoening binnen CDA in Zeeland CDA: bezuiniging sociale zekerheid Lasten bedrijven en burgers niet lager Meer stakingen in suikerverwerking Likud in crisis door vertrek Levy 'Star Wars' in Britse campagne Veel problemen voor Feyenoord Westbrabantse gemeenten gaan protesteren tegen plannen van kabinet IN DEZE KRANT: Merijntje Clinton rookte marihuana Breda: moeilijk plaatsbare dieren krijgen voortijdig een spuitje SNEL NAAR PARIJS? Feycnoord in Voetbal Inter- kngers". Karsten over doping in NRc rt gebeurt, is een afspiegeling veel dingen niet in de maat- Dus ook overal in de sport". Vries over doping in De Volks- 'reld goed is of goed moet zijn, elogenstraft naarmate je ouder Greidanus in NRC Handels- meer aandacht dan een rode ander letsel toebrengt, is mis- al: „Een gouden medaille is mij mij iedere week op doping te I ze mogen mij 's nachts om drie \>p bestelling". national: „Elke jongen die naar beter van. Ook al speel je niet lordeel mee. Normaal maakte ik B nmeldoelpunten. De laatste tijd I ere". Revu; „Jarenlang dacht ik dat maar ik ben er achter gekomen 5 Van veel van die zogenaamde Maar ik weet wie het zijn. Als 1 komen weer op mij af, kunnen i naast Corn Boys aan kop van de Ig van het zondagvoetbal te komen uut bij de stand 2-2 in het duel te. jtogelijkheid om zijn ploeg de volle rafschop. ^n terechte eindstand. Toch kwam goed weg toen Eric Huissoon een Üe eerste helft was Robur op voor- iHassel. Direct na rust stond Jong tn treffer van Noes Taniwel. Jong en scherpe uitval van Robur bracht on. Vijf minuten voor tijd scoorde naker voor de thuisploeg,. !en vrij evenwichtige wedstrijd met 1 op de zware grasmat van Ouwer- nde Edwin Smolders de score voor ïaf ongeveer 35 meter werd door -doelman, gemist. Voor rust werd it een voorzet van Johnny Hage. In lezemer aan de basis van het win- choertmakers werd gescoord. - Het eerste half uur was voor Vlis- arna kwam Zeelandia goed in de tringskansen onverzilverd. Zes mi- de Joegoslavische speler van Vlis- ie wedstrijd en daardoor werd de ijden in de derde klasse D van everden gisteren voor de nog in Zeeuwse clubs een puntje op. t met 1-1 gelijk tegen Moerse score in de thuiswedstirjd tegen de ranglijst, de punten nog hard nodig heeft, wel moest komen. Dat mocht van Patrijzen, dat counterend af en toe gevaarlijk was. Bij zo'n uitval tilde Hubert Rentmeester, na goed voorberei dend werk van Collin de Jonge, de stand naar 2-0. VVR kwam op 2-1 toen het na een half uur een penalty mocht nemen. Ronnie de Vos haalde spits Karei Damen onderuit, die zelf de strafschop verzilverde. Meer zat er voor WR niet in. MOERSE BOYS-LUCTOR'88 1 1 - Een in de eerste helft beter Luctor'88 nam een 0-1-voor- sprong. De openingstreffer kwam na een half uur op naam van André Karelse. Moerse Boys kon moeilijk in de wedstrijd ko men en achterin vielen zelfs ga ten, waarvan Luctor'88 niet kon profiteren. Na de hervatting wa ren de rollen omgedraaid. Toch duurde het tot een kwartier voor tijd voordat Peter Kerstens de gelijkmaker scoorde. n de tweede klasse B heeft Goes gis- c spel in Wagenberg tegen WSC een HVV'24, dat WSC een punt weg 'radatiezorgen zit. Ie teams Vlijmense Boys en Terheii- vereen kwamen. ,e eerste helft het beste van het spel- :on daar onvoldoende mee overweg- uitte het op de sterk acterende .doel- botse vorm stak. Na de doelwisseling kken. Deze ploeg kon het doel even- s evenmin. De beginscore werd lust 0-2, Toon van Uden 0-1 en 0-2, EN 1-1 - Rust 0-1, Jan Rasenberg 0- IRTENTIE) taan 06-8002. Dep. EVEN TIJD OM TE LEZEN? Vergeet dan niet de .Kleintjes" door te nemen. Er staat vast iets van uw gading bij. Ook vandaag DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 DINSDAG 31 MAART 1992 132ste jaargang Goes - Na jarenlange interne twisten is binnen het CDA-Zee- land de periode van de grote verzoening aangebroken. Al thans, die indruk leverde gister avond in Goes een ledenvergade ring van het CDA op, waar het rapport van de commissie be stuurlijke vernieuwing aan de orde was. ZIE ZEELAND - C1 Aalten - CDA-fractieleider Brinkman acht het vrijwel on ontkoombaar dat er verder wordt bezuinigd in de sociale ze kerheid wanneer de collectieve lastendruk verder toeneemt. Hij denkt dat de koppeling tussen salarissen en uitkeringen dan opnieuw op losse schroeven komt te staan. Den Haag - Volgend jaar zit er geen lastenverlaging in voor burgers en bedrijven. Dat schrijft minister Kok aan zijn collega's. Die hoeven - op de mi nisters D'Ancona (WVC) en De Vries (Sociale Zaken) na - overi gens niet extra te bezuinigingen op hun begrotingen om het fi nancieringstekort laag te hou den. ZIE BINNENLAND-A3 Roosendaal - De stakingen in de suikerverwerkende industrie breiden zich uit. Er wordt nu ge staakt in onder andere Ooster hout (Oosterhoutse Zoetwaren- fabriek), Roosendaal (Liga), Rucphen (Baartmans) en Tholen (Delacre). Volgens een woord voerder van de werkgevers zijn maar weinig bedrijven bereid een aparte cao te sluiten. ZIE BINNENLAND - A3 Jeruzalem - Minister van Bui tenlandse Zaken David Levy heeft de Israëlische Likudpartij drie maanden voor de verkiezin gen in een crisis gestort door zijn vertrek aan te kondigen. Daar mee dreigt de partij een groot deel van zijn aanhang kwijt te raken. ZIE BUITENLAND - A4 Londen - De twee voornaamste Britse politieke partijen, Labour en Conservativen, zijn een 'ster ren-strijd' aangegaan: diverse nationale bekendheden worden door beide kanten ingezet om de gunst van de kiezer te lokken. ZIE BUITENLAND - A4 Monte Carlo - In de aanloop naar de eerste Europese wed strijd tegen AS Monaco stapelen de problemen zich op voor Feyenoord-trainer Wim Jansen. Gisteravond werd duidelijk dat de Rotterdammers woensdag niet alleen De Wolf (blessure) en Bosz (schorsing) moeten missen, maar ook de Roemeen Sabau. ZIE SPORT - BI VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Clinton lijkt wel een mens Van onze verslaggevers Den Haag/Roosendaal - De ambtenarenbond AbvaKabo is bang dat er in de sociale werkvoorziening 21.000 tot 25.000 banen verloren gaan. Tussen de 4.000 en 8.000 banen staan volgens de bond op de tocht door een korting van 5 tot 10 procent op de subsidie. Zo'n 17.000 banen zijn in gevaar van wege een nieuwe financiering van de werkvoorziening. In het laatste geval gaat het vooral om arbeidsplaatsen in Noord-Brabant, Limburg, Gro ningen, Overijssel en Gelder land. Hoewel een woordvoerder van het departement van Sociale Za ken ontkent dat er vanwege die financiering 17.000 banen buiten de randstad op de tocht staan, ondernemen 24 Westbrabantse gemeenten nu al actie. De gemeenten, aangesloten bij het werkvoorzieningsschap West Noord-Brabant, gaan bij het mi nisterie en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten tegen de plannen protesteren. Volgens de AbvaKabo hanteert het kabinet straks bij de verde ling van de subsidies een andere verdeelsleutel dan nu het geval is, waardoor de randstad er in deze sector 17.000 arbeidsplaat sen bij krijgt. Die moeten dan el ders worden ingeleverd. Een woordvoerder van het mi nisterie van Sociale Zaken ver zekert dat er als gevolg van de nieuwe financiering geen 17.000 banen buiten' de randstad verlo ren gaan. Een van de voorwaar den aan de nieuwe financiering is volgens haar dat er geen ar beidsplaatsen vervallen. Momenteel onderzoek het minis terie de ongewenste effecten van de voorgestelde financiering. De werknemers in de sector hoe ven zich volgens het ministerie geen zorgen te maken. „Het ka binet zal pas tot de nieuwe fi nanciering overgaan, als aan alle voorwaarden is voldaan", aldus de woordvoerder. De vrees van de AbvaKabo dat er als gevolg van kortingen nog eens 4.000 tot 8.000 banen zullen verdwijnen is volgens de woord voerder nergens op gebaseerd. De door de bond voorspelde kor ting is momenteel nog onder werp van ambtelijk overleg. „Die korting is lang niet zeker. De reactie van de bond is dus voorbarig", aldus de woordvoer der. Van onze verslaggevers Breda/Den Haag - De staking die door de Bond van Wets overtreders (BWO) was uitgeroepen, is geen groot succes ge worden. Volgens de bond deden maandag ruim 500 gedeti neerden aan de actie mee. Maar Justitie houdt het op hooguit 120 stakers. Slavische separatisten in de regio Trans-Dnjestr in de GOS- republiek Moldavië belagen een post van de Moldavische mili tie. Gisteren kwam een Moldavische politieman om het leven bij gevechten met separatisten. Bij een andere aanval op een ambulance werd een verpleegster gedood en raakten vier men sen gewond. De incidenten vonden plaats nadat afgelopen weekend de noodtoestand in Trans-Dnjestr was afgekondigd. FOTOEPA De actie is gisteravond al beëin digd in plaats van woensdag. Volgens de BWO omdat het mi nisterie van Justitie heeft toege zegd dat de bezoekuren in het weekend niet zullen vervallen. Maar volgens Justitie is nooit overwogen om de bezoekregeling te veranderen. Bovendien kent het overgrote deel van de straf inrichtingen geen bezoekrege ling in het weekend. Achteraf erkent de BWO dat een vrijwilliger op het actiecentrum in Utrecht misschien 'een beetje te hard van stapel is gelopen'. In het Bredase Huis van Bewa ring Boschpoort is de actie niet aangeslagen. Van de 170 gedeti neerden bleven er maandag slechts 17 in de cel. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Washington (ap) - Bill Clinton, de meest kansrijke kandidaat voor de Democraten bij de komende presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten, heeft erkend in zijn studententijd mari huana te hebben gerookt. De bekentenis heeft tot nu toe geen verontwaardiging veroor zaakt en is door zijn tegenstanders (nog) niet uitgebuit, Clinton heeft marihuana gerookt toen hij van 1968 tot 1970 aan de universiteit van Oxford in Engeland, studeerde. „Ik ex perimenteerde een of twee keer met marihuana en vond het niet lekker". Sindsdien is hij er van afgebleven, verzekert hij. Clinton kwam eerder in opspraak vanwege een verhouding met zijn secretaresse, door vermeende financiële manipulaties en door uitzending naar Vietnam als dienstplichtig soldaat te ont duiken. Van onze verslaggeefster Riet Pijnappels Breda - De landelijke Die renbescherming is een spoed- actie begonnen om honden uit dierenasiels in westelijk Noord-Brabant over te plaat sen naar andere delen van het land. Aanleiding is het plaatsgebrek, waardoor honden eerder dan normaal moeten worden afge maakt. De asiels iitten momenteel mud vol en kan;pen met een groot ca paciteitsprobleem. Het water is» het dierenasiel in Breda zo tot (5e lippen gestegen dat moeilijk plaatsbare honden noodgedwongen vroegtijdig een spuitje krijgen. In het asiel zijn dit jaar al 330 honden afgeleverd. Drieendertig moesten inslapen wegens ge dragsproblemen, ziekten en ouderdom. Dat staat haaks op het lande lijke beleid van de Dierenbe scherming. Het standpunt luidt dat dieren alleen mogen worden afgemaakt op medisch advies van een dierenarts. De dierena siels in Nederland vallen onder de verantwoordelijkheid van de Dierenbescherming. Beheerder J. Pronk van het die renasiel Breda wordt er niet vro lijk van: hij heeft dit jaar al 33 honden een spuitje moeten laten geven. Honden die, als het asiel minder vol zou zijn geweest, niet afgemaakt hadden hoeven wor den. Het is niet duidelijk waarom zo veel hondenbezitters hun dier nu kwijt willen. In voorgaande ja ren lag de piek dichter tegen de zomervakantie aan. In de hokken van het asiel liggen de 'bewijzen' van die 'dierenlief de'. Fenna, een stevige, blonde teef van drie jaar oud. Een La brador. Met een lief en aanhan kelijk karakter. Maar met eén ondeugend trekje: als ze alleen gelaten wordt, sloopt ze de boel. En wie wil er nou een hond, die de stukken uit het kleed bijt? Moeilijk plaatsbaar dus. En dan is er Argo. Een kees hondje. Geen ras, wel heel lief. Een paar weken geleden heeft zijn baasje hem bij het asiel ge dumpt. 'Omdat' hij er geen zin meer in had'. Na acht jaar. De toekomst van Argo ziet er niet zonnig uit. Mensen willen geen oude honden. Ook voor Argo geldt: moeilijk plaatsbaar. De lijst is nog langer. Er zijn meer honden, die net als Fenna en Argo, niet makkelijk een nieuw thuis zullen vinden. Van wege gedragsproblemen of van wege hun leeftijd. Pronk legt met een ongelukkig gezicht uit dat hij door het grote aanbod tot een strengere selectie wordt gedwongen. Een hond la ten inslapen is niet bepaald zijn favoriete bezigheid, zegt ie. Maar het heeft geen zin om een hond jaren in een asiel te hou den. „Sommige honden worden hok- gek. Ze worden mager en ner veus. De kwaliteit van het leven gaat dan zodanig achteruit dat je ze beter een zachte dood kunt laten sterven". En de hokken zijn hard nodig. De aanvoer van honden is mo menteel schrikbarend hoog. 'Rijp en groen, alles door elkaar'. Het asiel is overvol. Als er nog meer komen wordt het zelfs 'sta pelen', zoals Pronk zegt. Twee per hok. Maar het risico daarvan is weer dat er eerder ziektes uit breken. Nee, duidelijke oorzaken van de huidige overbelasting kan Pronk niet geven. Hooguit vermoedens. De hoge hondenbelasting mis schien. Of aankomende vakan ties. Mensen die hun hond kwijt willen geven duizend-en-een uiteenlopende redenen op. Echt scheidingen, verhuizingen, sterf gevallen. VERVOLG OP ZEELAND - C1 Artiestenmanager, veelzijdig schrijver, vertaler/ bewerker en ook nog een beetje acteur Gerard van Lennep is gek op Engelse humor. Hij bewerkte de Engelse komediereeks 'Sjans', waarvan morgenavond alweer de achtste aflevering te zien is. ZK GIDS - Dl Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecreta ris Simons (Volksgezond heid) en de ziektekosten verzekeraars zijn elkaar opnieuw in de haren ge vlogen over de hoogte van de premies voor de parti culiere ziektekostenverze kering. Simons hamerde gisteren op nieuw op premiedaling. Het KLOZ, het overkoepelend or gaan van de verzekeraars, ver wijt Simons conclusies te trek ken over de premiehoogte, ter wijl het onderzoek naar de kos ten van de gezondheidszorg nog niet is afgerond. 'Tendentieus' Voorzitter Fruitema van het KLOZ: „De staatssecretaris is voorbarig, tendentieus en one- venwichting. Wij hebben er zo langzamerhand tabak van om door. een Rotterdamse school meester betutteld te worden". Aanleiding tot de ophef zijn uit gelekte voorlopige gegevens die de bureaus Moret, Ernst Young en Beerenschot verzamel den over de ontwikkeling van de kosten van gezondheidszorg in de afgelopen jaren. Het onderzoek werd begin dit jaar ingesteld nadat de verzeke raars weigerden hun premie te verlagen, hoewel ze niet langer hoefden op te draaien voor dé kosten van geneesmiddelen. Die waren namelijk met ingang van 1 januari ondergebracht in de algemene wet bijzondere ziektekosten, die dient als basis voor de nieuwe ziektekostenver zekering voor alle Nederlanders. De verzekeraars zeiden zich geen verlaging te kunnen per mitteren, omdat de kosten van de gezondheidszorg de afgelopen jaren te fors waren gestegen. Ergernis Simons hield gisteren op grond van de voorlopige onderzoeksge gevens vast aan verlaging van de premies, maar hij gaf toe dat van een verlaging van 15 procent, waarvan hij begin dit jaar nog uitging, waarschijnlijk geen sprake zal zijn. Fruitema van het KLOZ consta teert dat nu juist blijkt dat de kostenstijging helemaal niet meevalt. De uitspraken van Simons wek ten ook de ergernis van D66-Ka- merlid Kohnstamm. Hij wees erop dat de bewindsman steeds met nieuwe gegevens komt. Geïrriteerd „Eerst zei Simons dat de pre mies met 10 procent omlaag zou den kunnen, vervolgens sprak hij over dalingen van 20 tot 30 procent en nu is het weer minder dan 15 procent. Ik ga langza merhand twijfelen aan de poli tieke geloofwaardigheid van de staatssecretaris", aldus Kohn stamm. Ook CDA-Kamerlid Lansink reageerde geïrriteerd. „Iedereen buitelt maar over elkaar heen. Laten we eerst de gegevens eens duidelijk op een rij krijgen", al dus de CDA'er. Regeringspartner PvdA wilde niet reageren. „We wachten de definitieve onderzoeksresultaten af", aldus de woordvoerder van de fractie. (ADVERTENTIE) 3x Per dag/5 x per week. Natuurlijk alweer vanaf EINDHOVEN AIRPORT Ook naar 10 andere bestem mingen. Bel voor dienstregeling: 040-524255 Op de nadering van een omvangrijk lagedrukgebied begon gisteren de barometer flink te dalen. Naast enkele opklaringen is er veel bewolking, waaruit buien kunnen vallen. De wind is matig. Antwerpen/Liverpool - In de haven van Antwerpen is 650 kilo zuivere cocaïne in beslag genomen, voor België een re cordvangst. De cocaïne heeft een straatwaarde van zeven mil jard Belgische frank (ongeveer 380 miljoen gulden). De drugs zaten verstopt in een malige vangst' van drugs in container die door de 'German Senator', varende onder de Duitse vlag, was afgeleverd. De container bevatte elektrische ap paratuur en had Israël als eind bestemming. Huiszoeking bij een Antwerps transportbedrijf leverde niets op, evenmin als onopvallende bewaking aan de kade. Arresta ties bleven dan ook achterwege. De justitie was niet getipt over het transport. Het ging om een routinecontrole omdat alles wat uit Panama komt op voorhand verdacht is. De Britse politie heeft in wat wordt genoemd 'de grootste een- Groot-Brittannië bijna een ton cocaïne in beslag genomen en daarnaast veertien personen gearresteerd. De zaak houdt ver band met een eerdere cocaïne vangst in Nederland. Een woordvoerder van de Britse douane schat de waarde van de ruim 900 kilogram zuivere co caïne op 150 miljoen pond (on geveer 480 miljoen gulden). De vangst is het resultaat van nauwe internationale samenwer king. Eerder dit jaar werd in Ne derland ongeveer 800 kilo co caïne in beslag genomen en wer den in zowel Nederland als Ve nezuela arrestaties verricht. Van onze redactie buitenland Jakarta - Nederlandse ontwikkelingswerkers in Indonesië moeten er rekening mee houden dat ze binnenkort Indonesië moeten verlaten. De Nederlandse ambassade in Jakarta vreest dat ze al vóór 25 april het land uit moeten. .De regering in Jakarta heeft gis teren elke toenadering tot Den Haag op het terrein van de ont wikkelingssamenwerking van de hand gewezen. Iedere cent van de Nederlandse overheid wordt geweigerd, aldus een woordvoer der. Door het besluit van Jakarta ko men ook de projecten die zijn opgezet door bestuur en mede werkers van Deltan Nutsbedrij ven op losse schroeven te staan. Alle emigratiediensten in de provincies in Indonesië is opge dragen om aanvragen voor ver lenging van verblijfsvergunnin gen van Nederlandse ontwikke lingswerkers niet in behandeling te nemen. Een staatsbezoek van koningin Beatrix aan Indonesië lijkt nu helemaal van de baan. In Ja- karta hield men rekening met een staatsbezoek na de presi dentsverkiezingen in maart vol gend jaar. ZIE OOK BUITENLAND - A4 Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook harteli|k verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. AS V, Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro...... 82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: - Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont- vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze- II gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. L J DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. A4

de Stem | 1992 | | pagina 1