UIT Premie verzekeraar lager Keukens half geld! Mandemakers Zundert keukencentrum Hoofdagent schiet collega neer Ziekenfondsen weigeren eigen eigen bijdrage in te voeren Referendum Amsterdam geen succes Indonesië wil geen geld meer Rechter: claim van mosselvissers alsnog behandelen iels Bemiddeling Bingo woensdag 0,- bij 3 rijtjes vol. Papegaai ALPINE 55 en 75m2 Merijntje Amerikanen raken politiek beu Werkgevers ziekenhuis komen met lege handen roerend Goed ien? juraangeboden Geldzaken te lening Boot/van Dijk Diversen q- Kramen te huur Voor kinderfeestjes Te huur gevraagd^ etages/kamers/app. Stalknecht m/v Wij verzoeken KLEINTJE liVeer meer doden iji Zeeuws verkeer tegemoetkoming ||esgelden omhoog Coupépolder was nationale gif-stort Luchtaanvallen op Kurden Irak Vandaag medisch onderzoek Bush Jong Oranje moet naar Australië IN DEZE KRANT: Gorbatsjov mag Moskou niet uit Jakarta boos op Nederland vanwege houding in kwestie Oost-Timor Lichte rege 1992 T O.G. 19799. 3D? lerd GESCH. vrouw met zoon zkt flat of etage, Breda een' trum, zuid of oost, Tel 07r 1 612310. b" jubileerde appartementen en wonin- io Roosendaal-Bergen op Zoom Inl. 01640-59532. v. stal- nd te B9268. Jamer in Tel. |6-83487 of 01620-54825 interm. .loelaars Raamsdonksveer 'da, Terh., Wagenb., Made en O'hout el. 076-219916 of 01621-12406. te len .00 Ginnekse Snuffel, 076-614111, Ginneken- markt 13(bis) Breda. Manege Dorst, tel, 01611-1765. De Kamer balie vraagt te huur in alle prijsklassen Willemstraat 21 076-226689. _^(Huis)Dierer^ Te koop gevraagd. Tel. 01660-4200. KONIJNTJE kooi, ƒ30,-. 01650-43784. Gevraagd: op paardenfokkerij voor 2 X 5 uur p.w.. Inl. Stal Gasaya, tel. 01611-1557 na 18.00 u. KOPPEL grauwe ganzen broedrijp 20,-. 01653- 86340. TK kortharige Boomerpups a 100,-. 01653-86164. PRACHTIGE Labradorpups met stamboom ing. en ontw. Tel. 04258-1486. SNELKLOKKER voor de duivenkooi 6 vaks WBP plaat, 50,-. 01650-59253. KANARIEKOOI rond, hoog 55 cm., 30,-. 076-875844. SPLENDIT parkiet uit bui- tenvoliere, geringd '91. ƒ30,-. 01652-13833. Huv^Kennisi^ MAN bi-sexueel zoekt dito van nivo leeftijd tot 45 jaar. Discretie verzekerd. Brie ven onder no. 1041 v.d.blad. onze adverteerders, die met brieven o.nr. adverteren en belo ven foto's en brieven te retourneren c.q. altijd te antwoorden, dit ook werkelijk te doen. Goed, beter: Alpine keukens, uit de bekende Tulp stal toont pertektie tot in detail - stalen laden op rolgelelding - clipscharnieren vol metaal - zware persing melamine - perfekte afwerking - ruime keuze - praktische kasten Uw keuken is een Alpine keuken WOERDEN Lindeslaan 2c, 3442 GG 03480-30473 ma-vr 9 00 t/m 18.00 uur vr t/m 21.00 uur za 9.00 t/m 16.00 uur iets te koop aan te bieden? Met een kleintje"j/i De Stem heeft u absoluut het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintjes' -rubriek ..Te koop aangeboden Buitengebied: vrijstaande royale woning met bijge bouwen op ca. 7000 m? gelegen aan de Bredase-! weg 36a, te Zundert Pr.n.o. t.k. (bespreekbaar). Int q9 Jongh-Breda o/g. Telefoon- 076-219880 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang DONDERDAG 26 MAART 1992 I I I I I in Rijen geschikt voor o.a winkel-/bedr.ruimte atelier of woonruimte. Tel 01612-23556. jjddelburg - Het aantal ver- Lrsdoden in Zeeland blijft Lhrikbarend' toenemen. Tot nu |loe vielen er dit jaar negen do- tegenover zes in dezelfde Ijeriode van vorig jaar. Dat jaar li-aren er 58 dodelijk gewonden, record. Over de periode april li tot april 1992 waren er 61 |joden te betreuren: maar liefst meer dan een jaar eerder. ||ziezeeland-cl i Haag - De tegemoetkoming |iii de studiekosten voor lesgeld i leerlingen in het voortgezet linderwijs gaat volgend school- r drie procent omhoog. De te- Jltmoetkoming blijft daarmee in I je pas met het lesgeld, dat vol lend schooljaar ook drie procent Imlioog gaat. De stijging met 35 Itulden betekent dat het lesgeld |i-oor een leerling van 16 jaar of r, die een dagopleiding in liet voortgezet onderwijs volgt, lip 1198 gulden komt. Alphen a/d Rijn - De 'affaire Coupépolder' is voor burgemees ter M. Paats van Alphen aan den Rijn geen aanleiding op te stap pen. Dit hoewel de Commissie van Onderzoek een vernietigend rapport over zijn functioneren in die kwestie heeft gemaakt. Vol gens de commissie was de Cou pépolder jarenlang de nationale stortplaats voor zwaar chemisch afval. izie binnenland-a3 Ankara - Turkse gevechtsvlieg tuigen hebben gisteren lucht aanvallen uitgevoerd op twee kampen van opstandige Kurden in Noord-Irak. Bij de aanvallen, de vierde van deze maand, wer den twee kampen verwoest van de verboden Kurdische Arbei derspartij (PKK). izie buitneland - a4 Washington - De Amerikaanse president Bush ondergaat van daag een medisch onderzoek. Volgens het Witte Huis gaat om een routine-onderzoek. Bush' onwel worden tijdens een bezoek aan Japan eerder dit jaar ves tigde opnieuw de aandacht op de gezondheid van de 67-jarige pre sident, In 1991 moest hij in het ziekenhuis worden behandeld een onregelmatige hart- - Het Olympisch elftal ziet nog eens wat van de wereld. Weliswaar blijft het Olympisch dorp voorlopig uit beeld voor de talenten, maar met een omweg 'ia Australië is het bereiken van Barcelona nog altijd mogelijk, «a de zege in Utrecht tegen Zweden (2-1), twee weken gele den, verloor de ploeg van Nol de Ruiter woensdag in Vaxjö met 0- 1. waardoor twee beslissings- "edtrijden tegen Australië noodzakelijk werden. "zie sport-b1 VANDAAG 4 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A5 Economie A6 A7 Beurs A7 Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D Gids deel E RTV-programma's E2 Politionele actie De reconstructie van de schietpartij. Van onze verslaggever Kaatsheuvel - Bij een schiet partij tussen drie politie agenten is gistermorgen in Kaatsheuvel een 31-jarige wachtmeester van de rijkspo litie Loon op Zand zwaarge wond geraakt. Hij is met schotwonden overge bracht naar het St. Elisabethzie- kenhuis in Tilburg. Zijn toe stand is kritiek. De vermoedelijke dader, een 31- jarige hoofdagent van de ge meentepolitie Tilburg, is aange houden op verdenking van po ging tot moord. Hij werd door de derde betrok kene, een collega-wachtmeester van de Loonse agent, uitgescha keld door twee schoten in het been. Waarschijnlijk is sprake van een uit de hand gelopen privé-ruzie. Volgens de Bredase persofficier Koops waren er tussen ver dachte en slachtoffer problemen in de 'relationele sfeer'. De oorzaak van het vuurgevecht moet dan ook in het persoonlijke vlak worden gezocht. „We heb ben begrepen dat het al een paar dagen rommelde", aldus Koops. Uit een reconstructie is gebleken dat de verdachte de Volkswa genbus van de rijkspolitie met zijn eigen auto klem heeft gere den. Met getrokken dienstwapen stapte hij uit en sommeerde de Loonse wachtmeester, die naast de bestuurder zat, uit de politie wagen te komen. Daarop schoot hij hem op straat neer. Vervolgens werd de Tilburgse agent zelf neergeschoten door de tweede rijkspolitieman en in de boeien geslagen. De hoofdagent is gistermiddag in het ziekenhuis in Tilburg in verzekering gesteld. Later is hij overgebracht naar het peniten tiair ziekenhuis in Schevenin- gen, waar hij verder aan de ver wondingen wordt verpleegd. Het referendum in Amster dam over het autovrij maken van de binnenstad, is geen succes geworden. Slechts één op de vier Amsterdammers nam de moeite te gaan stem men. Ze konden uit twee mogelijk heden kiezen: ingrijpende maatregelen om het autover keer in de binnenstad terug te dringen, of alles bij het oude laten. De eerste mogelijkheid blijkt bij een kleine meerder heid, bijna 52 procent, de voorkeur te hebben. Burgemeester Van Thijn vindt dat het resultaat van het eer ste referendum in de hoofd stad 'grenst aan een misluk king'. Ondanks de lage opkomst vindt hij echter dat de uitslag „richtinggevend moet zijn voor het verkeersbeleid in de komende jaren. De kiezers die zijn gekomen moet je serieus nemen", aldus Van Thijn. Ook de verantwoordelijke wethouder Baak vindt de zeer geringe opkomst jammer. Wat haar betreft is de uitslag wel representatief. „Je kunt tegen de mensen die wel de moeite hebben genomen om te stem men toch niet zeggen: be dankt, maar we doen het toch maar niet?". De tegenstanders van het autovrij maken van de bin nenstad, maakten de kiezers op ludieke wijze hun stand punt duidelijk. - foto anp Moskou (afp) - De laatste president van de voormalige Sov jetunie Michail Gorbatsjov mag Moskou voorlopig niet verla ten. In het kader van een justitieel onderzoek naar geheime geldoverma- kingen uit de kas van de communistische partij zal Gorbatsjov waar schijnlijk begin april worden verhoord. De meeste leden van het voormalige Politburo zijn inmiddels al ver hoord. Volgens de Russische procureur-generaal Valentin Stepankov wordt Gorbatsjov ondervraagd, omdat hij in de hoedanigheid van staatshoofd op de hoogte kan zijn geweest van bepaalde feiten. De procureur heeft zijn Zwitserse collega Willy Padrutt een lijst ge geven met de nummers van de bankrekeningen, die mogelijk zijn ge bruikt om geld over te maken. Den Haag/Jakarta - De Ne derlandse regering legt zich neer bij het Indonesische be sluit om de ontwikkelingsre latie met Nederland op korte termijn te beëindigen. Dat heeft minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken gis teravond laat duidelijk ge maakt in een toelichting op een brief van hem en zijn col lega Pronk van Ontwikke lingssamenwerking aan de Tweede Kamer. In de brief zegt de regering met teleurstelling kennis te hebben genomen van het Indonesische besluit. De stap valt moeilijk te verklaren gelet op de construc tieve gesprekken die nog onlangs met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Alatas in Den Haag zijn gevoerd, aldus de bewindslieden. „De relatie tussen de twee lan den is onlangs sterk verslechterd door het roekeloze gebruik van ontwikkelingshulp als een in strument van intimidatie en als gereedschap voor dreigementen aan het adres van Indonesië", betoogde minister van Economi sche Zaken Radius Prawiro gis teren. Hij zei dat de manier waarop Nederland ontwikkelingsgeld gebruikt irritaties oproept. „De enige manier om verdere erosie van de betrekkingen tegen te gaan, is volledige stopzetting van de Nederlandse ontwikke lingshulp". Hij herinnerde aan 'de geweldige inspanningen om een relatie op te bouwen op de puinhoop van het pijnlijke historische verle den, veroorzaakt door eeuwen lange onmenselijke koloniale on derwerping'. Volgens de bewindsman zal Ja karta bijtijds en geheel voldoen aan de financiële verplichtingen die voortvloeien uit leningen die door Nederland verstrekt zijn. Volgens welingelichte bronnen in Den Haag laat Jakarta weten geen hulprelatie met Nederland meer te willen hebben en even min prijs te stellen op de voorbe reiding van de IGGI-conferentie door Nederland, eind juni in Den Haag. De verstandhouding tussen Ne derland en Indonesië verslech terde toen Den Haag als reactie op het bloedbad in Oost-Timor in november de start van nieuwe Nederlandse ontwikkelingspro jecten opschortte. Dat werd ongedaan gemaakt na dat Jakarta een onderzoek had ingesteld naar de gebeurtenissen in Dili en had beloofd de verant woordelijke militairen te be rechten, maar de Indonesische irritatie over de Nederlandse op stelling bleef. Het Indonesische besluit is in de Tweede Kamer koeltjes ontvan gen. Het is jammer dat Indonesië dit doet, maar we gaan niet sme ken om een ontwikkelingsrelatie met dat land, is de teneur van de reactie van de Kamerleden Terp stra (WD) en Tommei (D66). CDA-Kamerlid De Hoop Schef- fer vindt dat de Nederlandse re gering op hoog politiek niveau contact moet opnemen met de Indonesisische regering. Van onze correspondent Middelburg - De Middel burgse rechtbank heeft woensdag beslist dat de miljoenclaim, die de Zeeuwse mosselvissers eind 1990 bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat heb ben ingediend, alsnog moet worden behandeld. Het ministerie weigerde des tijds de claim te behandelen omdat deze te laat was inge diend. Sinds de ingebruikname van de pijlerdam in de Ooster- schelde is de produktiviteit van de mosselpercelen in De Hammen sterk achteruit gelo pen en volgens de 22 mossel kwekers uit Zierikzee, Yerseke en Bruinisse ligt dat aan de dam. Doordat de produktiviteit van de percelen per jaar verschilt zagen de kwekers geen reden om een jaar na de opening van de dam bij Verkeer en Water staat aan de bel te trekken. Eerst in het seizoen 1989-1990 bleek dat de terugval trend matig was. De kwekers dien den daarop op grond van de Deltaschadewet alsnog een claim in. Deze werd afgewezen omdat volgens het departement deze een jaar na de opening van de pijlerdam had moeten worden ingediend. De Middelburgse rechtbank heeft nu anders beslist. Hoe groot de schade precies per perceel is en of het inderdaad de schuld van de pijlerdam is moeten de kwekers overigens zelf aantonen. In Amerika keert de bevolking zich steeds meer tegen de politiek. Tekenend daarvoor is de overwin ning, gisteren, van de 'strijder tegen het politiek establishment' Jerry Brown bij de presidentiële voorverkiezingen. ACHTERGROND -A2 BUITENLAND-A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - De particu liere ziektekostenverzeke raar Zilveren Kruis (625.000 verzekerden) ver laagt de premies voor 1992 met terugwerkende kracht met gemiddeld vijf pro cent. Dat is aanzienlijk minder dan staatssecretaris Simons (Volks gezondheid) op het oog heeft. Het is nog niet bekend in hoe verre andere verzekeraars het voorbeeld van trendsetter Zilve ren Kruis zullen volgen. Daar over valt morgen waarschijnlijk een beslissing. Simons had gerekend op een verlaging van de particuliere premie met minstens 15 procent, omdat sinds 1 januari 1992 de geneesmiddelen via de AWBZ worden betaald. Volgens de verzekeraars leidt dat op zich inderdaad tot minder kosten, maar dat wordt bijna weer tenietgedaan door de in 1991 sterk gestegen kosten van met name ziekenhuizen. Bij Zil veren Kruis zijn die kosten vorig jaar met ruim tien procent geste gen. Omdat Simons twijfelde aan de becijferingen van de particuliere verzekeraars, heeft hij een onaf hankelijk onderzoek bevolen. De uitkomst daarvan wordt eind april bekend en is van groot be lang voor de discussie in het ka binet over de vraag hoe het ver der moet met de plannen van Si mons. Opvallend is dat de premieverla ging van Zilveren Kruis niet geldt voor verzekerden, die huis arts en door hem voorgeschreven medicijnen niet in het pakket hebben. Voor hen gaat de premie per 1 april aanstaande omhoog met maximaal 5 procent. De ziekenfondsen weigeren dit jaar al een vrijwillig eigen risico in de ziektekostenverzekering in te voeren, zegt de directeur van de vereniging van ziekenfondsen VNZ, N. de Jong. Daarmee legt de VNZ een drin gende oproep van Simons naast zich neer. Dat is een nieuwe te genvaller voor de staatssecreta ris in zijn streven naar de invoe ring van één ziektekostenverze kering voor alle Nederlanders (het plan-Simons). vervolg binnenland - a3 Een nieuwe depressie trekt in de ochtend over het land." Dat gaat gepaard met wat lichte regen. Later op de dag kans op enkele opklaringen. Den Haag - De werkgevers in de ziekenhuissector beginnen in april aan de cao-Onderhandelingen zonder dat ze geld heb ben gereserveerd voor een loonsverhoging. gevers maar geld voor loonsver hoging zien te vinden door bin nen hun eigen begroting met geld te schuiven, vindt de CFO. De CFO gaat het overleg in met een looneis van 4,5 procent. De bonden hebben al gedreigd met acties voor het geval aan hun eisen niet wordt tegemoet gekomen. Werkgevers en bonden riskeren daarnaast een conflict over het tegengaan van ziekteverzuim. De NZf wil 'negatieve prikkels' in de cao opnemen, waarbij te denken valt aan het voor reke ning van de werknemer laten komen van de eerste ziektedag of verlaging van de uitkering. De vakbeweging wijst dat cate gorisch af. Daarmee lijken de besprekingen voor nieuwe arbeidsvoorwaar den voor 230.000 werknemers in verpleeghuizen, algemene en psychiatrische ziekenhuizen en instellingen voor geestelijk ge handicapten al vastgelopen voor ze goed en wel zijn begonnen. Volgens de werkgeversorganisa tie NZf moet de loonsverhoging worden betaald uit een lichte verhoging van de AWBZ-premie. De christelijke vakbond CFO reageert furieus op de brief van de NZf. „Als de NZf zich bij de eerste gespreksronde ook zo op stelt, zijn we binnen een half uur klaar", schampert de woord voerder. Als de politiek premieverhoging blijft afwijzen, moeten de werk- (ADVERTENTIES) Praktisch alle ceukens weg is weg Rechtvaart 8, Kaatsheuvel, tel. 04167-72677. Vrijdag koopavond. I I Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra- I veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. I De nieuwe abonnee wordt 2elf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt I de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: - Plaats; Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont- co vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze- co gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. cm DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. J

de Stem | 1992 | | pagina 1