Hoge opkomst stemming Grote braadpan gezocht. 99 Israël wil Amerikaanse kredietgaranties nfëimeer E 'Rookverbod in de Koepel betekent oorlog' Rundertartaar, UNITED COLORS OF BENETTON. Merijntje Zuidafrikaanse President De Klerk verwacht steunbetuiging voor beleid Lang leve de USSR JA-WCX Hogere benzine-accijns misschien van de baan Positie Brabantse gedeputeerde wankel van opstal bedrijfsobjekten Gas terug bij herindeling NS'ers stalen 200 fietsen ABP verlaagt de hypotheekrente 'Snelle invoering 'Simons' nodig' Ook GEP dreigt te vertrekken Palestijn steekt twee mensen neer Twee Witschges, een Koeman Oil SUID-ART Dïl taxatie(rapport) winkel, hal, kantoor? bel de specialist: 076/220600 TERNEUZEN HULST SLUIS Noordstraat 91 Steenstraat 34 rote Markt 7 IN DEZE KRANT: vandaag 2 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids BTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 Bewaker heeft er tabak van DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang WOENSDAG 18 MAART 1992 I I I I I Middelburg - Gedeputeerde Sta ten nemen flink gas terug bij de ierindeling van de Zeeuwse ge meenten. De gemeenten mogen relt met plannen komen voor de ierindeling. Daarvoor krijgen ze ran GS een half jaar bedenktijd, [let college kwam dat gisteren overeen met de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. |ZIE ZEELAND - C1 Velsen - Medewerkers van de Nederlandse Spoorwegen blij ken in vier jaar tijd ongeveer 200 fietsen te hebben gestolen uit stallingen bij NS-stations. De politie heeft vijf NS-beambten aangehouden. De diefstallen vonden plaats bij negen NS-sta- tions tussen Beverwijk en Nieuw-Vennep. De beambten stalen de fietsen met behulp van NS-materiaal en verkochten de rijwielen aan vele collega's. Heerlen - Het ABP verlaagt met ingang van vandaag de hypo theekrente met 0,2 procent. Het laagste tarief komt daardoor op 8,8 procent. De rente van de spaarhypotheek wordt 9 pro cent. Eerder al hebben andere hypotheekverstrekkers hun ta rieven verlaagd. Jeruzalem (afp) - De Israëli sche regering ziet af van de kredietgaranties die zij aan de VS heeft gevraagd. Dat heeft de Israëlische minister van Defensie, Moshe Arens, gis teren in Washington bekendge maakt. De garanties zijn be stemd voor kredieten ter waarde van 10 miljard dollar (bijna 19 miljard gulden). „Ons verzoek is niet geaccep teerd (door de Amerikaanse re gering). En de voorwaarden die men aan de kredietgaranties probeert te verbinden, zijn on mogelijke voorwaarden die door geen enkele Israëlische regering zullen worden aanvaard", ver klaarde Arens. De Amerikaanse regering wil al leen kredietgaranties geven in dien Jeruzalem de bouw op schort van nieuwe nederzettin gen in bezet gebied. De Israëli sche regering heeft steeds cate gorisch geweigerd een einde te maken aan het nederzettingen- beleid. De Amerikaanse voorwaarde zal het beleid van Israël 'geen haar veranderen', verklaarde de Is raëlische premier Shamir giste ren nog eens. De kans lijkt klein dat Israël binnen afzienbare tijd opnieuw bij de VS zal aankloppen voor kredietgaranties. „Er bestaat voor ons geen enkele reden om een nieuw verzoek in te dienen", zei Arens. „Wij zullen de midde len voor integratie van de immi granten (uit de voormalige Sov jetunie) gaan vinden in de di verse joodse gemeenschappen in de wereld". De beslissing om van kredietga ranties af te zien is een tegenslag voor premier Shamir die over drie maanden in Israël algemene verkiezingen tegemoet ziet. De Israëlische premier heeft er steeds op vertrouwd dat Wash ington uiteindelijk de garanties wel zou geven zonder dat de bouw van nieuwe nederzettingen moet worden gestopt. Nadat de Amerikaanse president George Bush' vorig jaar een be slissing over de kredietgaranties vier maanden opschortte, mobi liseerde Shamir de pro-Israël lobby in de Verenigde Staten in een poging Bush van gedachten te doen veranderen. Een compromisvoorstel van en kele senatoren is, aldus dinsdag de Washington Post, door Bush van de hand gewezen. Het voor stel hield in dat onmiddelijk ga ranties worden verstrekt voor één miljard dollar. Garanties voor de overige negen miljard dollar zouden pas worden gege ven indien Israël stopt met de bouw van nieuwe nederzettin gen. Israël heeft grote behoefte aan de Amerikaanse garanties omdat de joodse staat daardoor goed koper bij banken kredieten kan krijgen. Zonder de kredietgaran ties van Washington is het zelfs de vraag of bankiers nog wel geld willen lenen aan Israël, dat kampt met een ernstige econo mische crisis. ZIE OOK COMMENTAAR - A3 ■i ■I Conservatieve communisten betoogden gisteren in Moskou voor een terugkeer van de oude Sovjetunie. Nostalgie vierde hoogtij: een schamele tienduizend, voornamelijk oudere mannen hadden zich verzameld op het manegeplein. ZIE BUITENLAND - A 4 Den Haag - Premier Lubbers vindt dat de invoering van één ziektekostenverzekering voor alle Nederlanders, het Plan-Si mons, snel ingevoerd moet wor den. Hij gaat zich daar persoon lijk voor inzetten. Lubbers is on gerust over de sterk gestegen kosten van de volksgezondheid. ZIE BINNENLAND - A3 Bergen op Zoom - Ook General Electric Plastics (GEP) in Ber gen op Zoom dreigt te vertrek ken uit Nederland als de ver dubbeling van de heffing op brandstoffen daadwerkelijk wordt ingevoerd. Eerder deze week uitte Hoechst Vlissingen een zelfde dreigement. ZIE ECONOMIE-A5 Tel Aviv - Een Palestijn heeft gisteren in Jaffa 2 mensen dood gestoken en 20 anderen met zijn mes verwond. Hij stak in op een groep schoolkinderen. De man is door een politie-agent neerge schoten. Hij is in het ziekenhuis aan zijn verwoningen overleden. ZIE BUITENLAND - A4 Zeist - Het Nederlands elftal doet het tegen Joegoslavië niet meer met twee Koemannen, "oor de eerste keer mogelijk wel met twee Witschges. Voor de po sitie aan de linkerkant liet bondscoach Michels in de selec te voor de oefeninterland tegen Joegoslavië, volgende week woensdag in Amsterdam, Erwin Koeman vallen. Rob Witschge, 'eyenoorder, keerde terug. ZIE SPORT-BI O Een blanke Zuidafrikaanse vrouw loopt voorbij enkele campagneposters, op weg naar het stembureau. Gisteren vond in Zuid- Afrika het referendum plaats over de hervormingen in het land. - foto ap Door Riet Pijnappels Breda - „De eerste die mij mijn sigaretje durft af te pakken, is een flinke jongen". Gevangenenbewaarder I. Vink van de Bredase gevangenis De Boschpoort trekt een dreigend gezicht en zwaait demonstratief met zijn pakje shag. Wel of niet roken in de bajes is vandaag het gesprek van de dag. Met een paar collega's staat Vink te mopperen bij de bewaar- derswacht in de Koepel. „Oorlog wordt het", belooft be waarder P. van Triest. Nee, hij rookt zelf niet, maar de gedeti neerden slaan vast en zeker op tilt als ze buiten hun cel geen peukje meer kunnen roken. Hij werkt hier al meer dan twintig jaar, vertelt hij, zijn voorspelling is gebaseerd op pure ervaring. De anderen knikken instem mend. Bezopen, vinden ze het. Wie gaat er nu roken verbieden in de bajes? Hun collega F. Senders denkt er echter anders over. Sinds 1981 werkt hij in De Boschpoort. Al jarenlang heeft bij last van de rook die overal hangt. Hij heeft aandoeningen aan de luchtwe gen. De Tabakswet van 1990 kwam voor hem dan ook als een ge schenk uit de hemel. Die wet be paalt dat er niet meer gerookt mag worden in openbare ruim ten en overheidsgebouwen. De Boschpoort is een overheidsge bouw, redeneerde Senders, en dus zou het afgelopen moeten zijn met roken buiten de cellen. Directeur B. Molenkamp wei gerde echter een rookverbod in te voeren. Een verbod zou te veel onrust veroorzaken, was zijn ar gument. Molenkamp: „Een rook verbod leidt tot spanningen. De beheersbaarheid van de inrich ting wordt er ernstig door aan getast. De meeste gedetineerden hebben een sigaretje nodig om hun spanningen te reguleren. Veel gedetineerden zijn zenuw achtig tijdens de bezoekuren. Er zijn relaties die onder druk staan. Een sigaretje in de be- zoekzaal is dan vaak hard no dig". In een brief aan de gedetineer den schreef hij daarom: 'Omdat veel personeelsleden en gedeti neerden 'meeroken' hinderlijk vinden, zoii ik eigenlijk alleen het roken in uw eigen cel toe moeten staan. Zover wil ik niet gaan en daarom sta ik toe dat u ook op bepaalde plaatsen buiten uw cel rookt'. Die plaatsen zijn de cellengan- gen, de recreatiezalen, de be- zoekzaal en de werkruimten. Bijna overal, concludeerde Sen ders. Deze week spande hij voor de tweede keer een kort geding aan tegen de directie. Hij eist een onmiddellijk rookverbod voor alle openbare ruimten in de strafinrichting. Op 16 januari van dit jaar, tij dens het eerste geding, kreeg de man al gelijk van de ambtena renrechter. Het ministerie van Justitie tekende echter hoger be roep aan. Een nieuwe uitspraak kan nog wel twee jaar op zich laten wachten. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Gevangenenbewaker F. Senders: 'Een gevangenis is toch ook een openbaar gebouw waar niet gerookt mag worden?' - foto willem blauw Van onze correspondent Raymond Hasselerharm Johannesburg - De op komst bij het referendum in Zuid-Afrika over het hervormingsbeleid in dat land was gisteren zeer hoog. De schattingen va riëren van 70 tot 80 pro cent. De uitslag van het referendum wordt vandaag om ongeveer twaalf uur (Nederlandse tijd) verwacht. Duizenden blanken dromden tot gisteravond laat samen bij de stemlokalen om een keuze te maken tussen de hervormings politiek van president De Klerk en de terugkeer naar apartheid, zoals de Conservatieven dat wil len. Peiling De dag verliep zonder grote inci denten. Er waren twee valse bommeldingen in de badplaats Durban, en sommige leden van de racistische Afrikaner Weer standsbeweging vielen bij bu reaus stemmers lastig. De grootste verrassing was in feite de massale opkomst. In Randburg, een buitenwijk van Johannesburg, stond 's ochtends om zeven uur, bij het openen van de deuren van het stemlokaal, al een rij van meer dan 400 men sen. In het stadhuis van Johan nesburg stemden het eerste uur ruim 1.600 mensen. Informele peilingen bij de stem bureaus gaven gisteren aan dat een meerderheid lijkt te stem men voor de hervormingspoli tiek van president De Klerk. Cricket Sport heeft absoluut een grote rol gespeeld in de uitslag van het referendum. Veel mensen die nog twijfelden over hun keuze gingen voor De Klerk stemmen, toen ze hoorden dat een nee-stem gevolgen zou hebben voor het Zuidafrikaanse ericketteam, dat na jarenlange isolatie weer was toegelaten tot de wereldkampioenschappen. Met afgrijzen hoorden de blan ken dat het team, dat, tot ieders verrassing, de halve finale had 100 gram bereikt, door de internationale cricketbond zou worden gedis kwalificeerd als de Conservatie ven het referendum winnen. Dat maakte de keuze voor velen makkelijk. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Het wordt vandaag niet alleen een sombere dag, af en toe kan er ook wat lichte regen of motregen vallen. De zuidwesten wind is zwak tot matig en draait naar het noordwesten. Den Haag - De verhoging van de benzine-accijns van vijf cent per liter in 1993 en 1994 gaat mogelijk niet door. Dat is gisteren uit betrouwbare bron vernomen. De verhogingen werden aange kondigd in de Tussenbalans, de bezuinigingsoperatie van het ka binet die in totaal 17 miljard gulden moet opleveren. Vorig jaar ging de benzine-accijns als gevolg van de Tussenbalans om hoog met ruim twee dubbeltjes op ongelode en drie dubbeltjes op gelode benzine. Op het ministerie van Financiën wordt nu overwogen de nieuwe verhogingen te schrappen, om dat de benzinerijders al zwaar genoeg zijn gepakt. Ook de pro blemen die pomphouders in de grensstreek ondervinden, spelen een rol. Veel Nederlanders in Noord-Brabant en Limburg gaan in België tanken, waar de benzine goedkoper is. De verhoging van de dieselac cijns met 10 cent per liter, die in de Tussenbalans voor 1993 werd aangekondigd, gaat waarschijn lijk wel door. Dat moet een be drag van 450 miljoen gulden op leveren. Ook staat er een nieuwe verhoging van de motorrijtui genbelasting op stapel. In totaal moet er in verband met de Tussenbalans nog 1.340 mil joen gulden worden gevonden in 1993 en 1.640 miljoen gulden in 1994. Het kabinet zal daartoe binnen enkele weken voorstellen naar de Tweede Kamer sturen. (ADVERTENTIES) Nü 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m 21 maart a.s. Van onze verslaggever Den Bosch - De positie van WD-gedeputeerde M. Jel- lema staat onder zware druk. Zonder dat eerder te hebben gemeld, blijkt hij namens de zuivelwerkgevers cao-onder- handelingen te voeren in die sector. (ADVERTENTIE) /i 1/ Het is de tweede maal binnen 14 dagen dat Jellema de Staten on volledig informeert over zijn ne venfuncties. CDA-Statenleider J. Houben zegt dat 'voor mijn fractie het vertrouwen in Jellema ernstig is geschaad'. Hij wil deze week overleg met zijn collega-fractie voorzitter Van Erp (Pvda) en Neeb (WD). „Het was voor ons vorig jaar in de belastingkwestie wat Jellema betreft eens maar nooit meer. Wij blijven echt niet periodiek over die bijbanen bezig", aldus Houben, die Jellema in april in de Statencommissie voor Coör dinatie en Voorlichting ter ver antwoording wil roepen. Jellema was vorig jaar in de be lastingkwestie politiek verant- Jellema fotodestem/johanvangurp woordelijk voor de late en on volledig informatie aan de Sta ten over de regeling die GS met de fiscus troffen rond hun aan slagen voor reis- en verblijfkos ten. De afkoopsom werd uit de provinciekas betaald zonder dat de Staten dat aanvankelijk wis ten. Voor het CDA zal Jellema nu in zijn verdediging met loepzuivere argumenten moeten komen. Bin nenskamers is bij het CDA al ge zegd dat Jellema er wellicht be ter aan doet de eer aan zichzelf te houden. De WD-gedeputeerde hoopt de dans te ontspringen door deze week met een accountants verklaring te komen. Dat zou een interpellatie van de SP in de Statenvergadering van 27 maart moeten voorkomen. De SP deed dat verzoek nadat bleek dat Jellema tegen de af spraken in had verzuimd zijn nevenfuncties op te geven. Toen dat uitkwam, vulde Jellema het lijstje met bijbanen aan. Vorige week betuigde hij in het college van GS zijn spijt over het gere zen misverstand hierover. Jellema gaf op adviseur te zijn bij de WZM, een werkgeversor ganisatie in de zuivelbranche, waar hij tot 1 januari 1991 als directeur op de loonlijst stond. Aan het handelsregister was die functiewisseling volgens Jellema niet doorgegeven, waardoor hij nog steeds als 'directeur' in de boeken staat. GRATIS Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Plaats: Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont- co vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze- oo gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1